Zware Vietcong-aanval op Pleikoe Aardbevingen en vloed golven in Indonesië Chileens vliegtuig verongelukt Voormalig Poentsjaap- premier doodgeschoten HET WEER Breuk io aardgasleïing hersteld Taxichauffeur vermoord Maandag 8 Dinsdag 9 februari 1965 21e Jaargang - No. 6369 ACHT AMERIKANEN GEDOOD EN 80 GEWOND Helikopter stortte neer Strijd wordt niet gestaakt Amerikanen doen aanvallen in Noord-Vietnam Vergelding Geen uitbreiding Drie vliegdekschepen 49 straaljagers Weer luchtaanval op Dong Hoi Nieuwe actie van de vietcong HUWELIJK IN ATHENE Weer gevechten in Zuid-Vietnam Evacuatie Amerikaanse gezinnen r Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Geen overlevenden Frankering bij abonnement: Terneuzen Mfectenr-Hoofredaefeur* van 3e Sawde Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f 2.per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nur vjm. De vietcongrebellen in Zuid- Vietnam hebben zondag hun ac tiviteit hervat na enkele dagen een staakt-het-vuren in acht te hebben genomen ter gelegenheid van het nieuwe jaar. Hun eerste aanval was ge richt tegen de middenvietnamese plaats Pleikoe. Het vliegveld en het hoofdkwartier van het twee de leger werden zwaar bestookt, als gevolg waarvan acht Ame rikanen om het leven kwamen terwijl 80 werden gewond, van wie 19 ernstig. Een Amerikaans transport vliegtuig en zes helikopters wer den vernield. Enkele andere toe stellen liepen schade op. In Pleikoe, gelegen op 385 km ten noordoosten van Saigon, be vinden zich ongeveer 1000 Ame rikaanse militairen. Zeven minuten nadat de aan val op Pleikoe was ingezet, wa ren er volgens een Amerikaanse woordvoerder drie Amerikaanse hefschroefvliegtuigen in de lucht, die boven de stellingen van de vietcong fakkels uitwierpen. Een helikopter stortte kort na het opstijgen brandend neer. Guerrillastrijders hebben ook een brandstoffenopslagplaats op 150 km ten oosten van Pleikoe aangevallen. Het depot werd be schadigd. De vietcong-actie valt samen met een bezoek aan Pleikoe van president Johnsons speciale af gezant McGeorge Bundy, die een vierdaags bezoek aan Saigon heeft gebracht, en met het be zoek van Sowjet-premier Kosy- gin aan Noord-Vietnam. Bundy heeft zaterdag op een persconferentie in Saigon ver klaard dat Amerika zich niet kan voorstellen dat de strijd in Zuid- Vietnam wordt gestaakt zonder dat de communistische rebellen geheel en al verslagen zijn. Amerika is van mening dat de voorstellen die zijn gedaan on der het mom van neutralisme, niets anders beogen dan het land geleidelijk communistisch te maken, zo zei hij. De Zuidvietnamese regering en de Amerikaanse missie in Saigon hebben bekendgemaakt dat men zondag is overgegaan tot aanvallen op militaire instal laties in communistisch Noord- Vietnam. De Noordvietnamese installa ties, aldus een in Saigon uitge geven communiqué, zijn ge bruikt ter ondersteuning van de vietcongrebellen die in Zuijd-Viet- nam aanvallen doen, zoals de aanval die zondagmorgen is ge daan op installaties en personeel in de gebieden van Pleikoe en Toei Hoa. Het State Department heeft intussen laten weten dat het om een gemeenschappelijke Ameri kaanseZuidvietnamese actie gaat. Zoals bekend bevindt premier Kosygin van de Sowjet-Unie zich op het ogenblik in Hanoi, de hoofdstad van Noord-Vietnam. Hij heeft Noord-Vietnam steun toegezegd als het wordt aange vallen. Het Witte Huis maakte later bekend, dat eenheden van de Amerikaanse en Zuidvietnamese luohtmaoht zondag opdracht hebben gekregen vergeldingsaan- vallen te doen op kazernes en gebieden in het zuiden van Noord-Vietnam, die gebruikt worden voor de opleiding van guerrillastrijders en als basis voor infiltratie in Zuid-Vietnam. De luchtaanvallen vormen een antwoord op de uitdagingen van het bewind in Hanoi, aldus het Witte Huis. President Johnson is akkoord gegaan met de aanvallen na een bijeenkomst van de Amerikaan se veiligheidsraad in de nacht van zaterdag op zondag. Onze geheime dienst, aldus de verklaring van het Witte Huis, heeft erop gewezen dat het be wind in Hanoi opdracht heeft gegeven om meer aanvallen te doen op Zuidvietnamese en Ame rikaanse installaties. Deze aan vallen waren slechts mogelijk als er meer manschappen en mate riaal uit Noord-Vietnam in Zuid- Vietnam kwamen. Deze infiltra tie is duidelijk toegenomen in 1964 en neemt nog steeds toe. Om deze aanvallen het hoofd te bieden, hebben de Amerikaan se en de Zuidvietnamese regering besloten tot een gepaste vergel dingsactie tegen doelen in Noord- Vietnam. De luchtaanvallen zijn beperkt tot militaire gebieden, van waar uit manschappen en wapens naar Zuid-Vietnam worden ge zonden. „De Amerikaanse rege ring wil geen uitbreiding van de oorlog, maar het hangt van de Noordvietnamezen af of wij ons hieraan kunnen blijven houden. Het gaat er maar om of er een einde komt aan de infiltratie uit Noord-Vietnam en of er een dui delijke aanwijzing komt, dat het bewind in Hanoi bereid is zijn agressie tegen de buurlanden te staken." De Amerikaanse luchtaanval len werden uitgevoerd vanaf drie Amerikaanse vliegdekschepen in de Zuidohinese zee. Dit heft de Amerikaanse mi nister van defensie, McNamara, zondagavond op een persconfe rentie meegedeeld. Hij zei dat de vliegdekschepen, de „Ranger", de „Haneock" en de .Coral Sea", ter hoogte van de zeventiende breedtegraad, die Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam deelt, op ongeveer 160 km uit de Zuidvietnamese kust voeren. McNamara zei dat bij de aan val van de Vietcong op Pleikoe zeven Amerikaanse militairen om het leven waren gekomen en 109 gewond. Verscheidene hef schroefvliegtuigen waren ver nield, evenals een aantal vlieg tuigen van een basis in de buurt van Pleikoe. Volgens McNamara voerden de vietcongrebellen een drievoudige aanval uit, namelijk op de Amerikaanse installaties in Pleikoe, de Zuidvietnamese bases in Toey Hoa en op dorpen in de streek Nha Trang. De minister zei dat 49 Ameri kaanse straaljagers een aanval op Dong Hoi hebben uitgevoerd en dat één toestel niet was te ruggekeerd. Men had de piloot boven zee eruit zien springen en men was direct met een red dingsactie begonnen. Een groep Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen heeft vandaag de Noordvietnamese stad Dong Hoi gebombardeerd, zo meldt het Russische persbu reau „Tass". In een in Saigon uitgegeven communiqué is later bevestigd dat Amerikaanse en Zuidviet namese vliegtuigen opnieuw mi, litaire doelen in Noord-Vietnaim hebben gebombardeerd. 'De Vietcong heeft zondagavond om 22.30 uur plaatselijke tijd een mortieraanval ingezet op het vliegveld van Soc Trang, 150 km ten zuidwesten van Saigon. Vol gens de eerste berichten zijn vijf tien granaten op installaties van het vliegveld terechtgekomen. Het vliegveld is een basis van In Athene is het huwelijk vol trokken tussen prins Michael van Griekenland en me j. Marina Ka- rellas. Na de plechtige voltrekking po seerde het jonge paar met links koning Konstantijn en rechts ko ningin Anne-Marie van Grieken land. Amerikaanse hefschroefvliegtui gen, die worden gebruikt voor acties in de uitgestrekte Mekong- delta. Het mortiervuur hield twintig minuten aan. De onge veer dertig toestellen op de basis kozen direct na het begin van de aanval het luchtruim. Bij hevige gevechten in het ge bied van Tam Ky in het midden van Zuid-Vietnam zijn tweehon derd vietcong-strijders gesneu veld, zo werd vandaag in Saigon van gezaghebbende zijde verno men. Een grote hoeveelheid wa pens was op de rebellen buitge maakt. Bij gevechten in de Zuidviet namese provincie Kwang Tin zijn vandaag 220 vietcong-opstande- lingen door Zuidvietnamese rege ringstroepen gedood, zo blijkt uit in Saigon ontvangen berichten. Volgens de berichten was een vietcong-aanval op een buiten post door het garnizoen afgesla gen, waarbij de communisten 55 man aan doden verloren. De regeringstroepen hadden na dat versterkingen waren aange komen de achtervolging inge zet en nog 165 opstandelingen gedood. Het gevecht had plaats op 210 km ten noordoosten van Pleikoe waar de vietcong zater dag Amerikaanse militaire in stallaties had aangevallen. President Johnson heeft de „ordelijke evacuatie" gelast van de gezinsleden van Amerikaans personeel in Zuid-Vietnam. Ongeveer 800 gezinsleden van Amerikaanse militairen zullen worden geëvacueerd. Minister McNamara zei op een persconferentie dat de met „hawk"-raketten uitgeruste een heid naar het gebied van Da Nan-g worden gestuurd met het oog op mogelijke tegenaanvallen. Amerikaanse militaire adviseurs bekijken de schade, welke op Camp Halloway werd aangericht tijdens een aanval op de Viet- Cong. Hier zitten zij bij de verkruimel de overblijfselen van een heli kopter. Ten minste veertig mensen zijn 24 januari j.l. omgekomen door een hevige aardbeving en een geweldige vloedgolf die eilan den tussen Celebes en de Moluk- ken teisterden. In de eerste berichten over de ramp, die zaterdag, door het In donesische persbureau Antara zijn gepubliceerd, wordt gezegd dat de aardbeving de eilanden Celebes, Mangole, Sanada en Buru trof. Huizen en andere ge bouwen werden verwoest. De plaats Sanara, gelegen aan de noordpunt van het gelijkna mige eiland, werd voor 90 pro cent door een vloedgolf ver nield. Namlea, op het zuidelij ker gelegen eiland Buru, kwam ook onder water te staan. Het meteorologisch instituut in Dja karta beschikte zaterdagochtend nog niet over gedetailleerde ge gevens van zijn plaatselijke bu reaus. Op 23 januari had de univer siteit van Californië een zware VANNACHT LICHTE VORST Gedurende het weekend ver plaatste een van Groenland af komstige depressie zich over W.- Rusland naar het zuiden. Tussen deze depressie en een hogedruk- gebied ten westen van Schotland, waarbij zich tijdelijk een krach- DINSDAG 9 FEBRUARI v.m. n.m. Bresken.s 6.43 7.20 Terneuzen 7.18 7.55 Hansweert 7.58 8.35 Walsoorden 8.08 8.45 WOENSDAG 10 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 7.40 8.23 Terneuzen 8.15 8.58 Hansweert 8.55 9.38 Walsoorden 9.05 9.48 ZON MAAN op onder op onder Febr. 9 8.07 17.43 11.18 1.34 10 8.05 17.44 11.45 2.55 11 8.03 17.46 12.21 4.16 12 801 17.48 13.11 5.33 13 7.59 17.50 14.16 6.40 14 7.58 17.52 15.36 7.31 15 7.56 17.51 17.03 8.10 1Ü 7.54 17.56 18.31 8.39 tige rug van hoge luchtdruk over het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland opbouwde, voerden krachtige tot harde noordelijke winden koude polaire lucht naar het zuiden. Deze lucht bereikte ons land maandagmorgen. De rug van hoge luchtdruk trekt eveneens tamelijk snel naar het zuiden en zal ons land de ko mende 24 uur met opklaringen en afnemende wind passeren. De temperaturen kunnen daarbij in de nacht flink (feilen, zodat vrij algemeen lichte vorst zal voorko men. Inmiddels breidt een vol gende depressiegebied boven het noordelijke deel van de oceaan en Groenland zich alweer naar het oosten uit Hierbij neemt het hoge drukgebied bij Schotland, dat daar meer dan een week met zeer hoge luohtdrukwaarden heeft gelegen nu in betekenis af. meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Afnemende wind. Flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of zwakafnemende wind in hoofdzaak tussen noordoost en noord. In de nacht en och tend overwegend lichte vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelf de temperaturen ais vandaag. aardbeving geregistreerd, met een sterkte van 77,5 op de schaal van Richter die twaalf graden telt. Als gevolg van de intensi teit van de beving kon als epi centrum slechts „ergens in de Stille Oceaan" worden opgege ven. Het seismografisch instituut van Honoloeloe constateerde dat de beving zich moest hebben voorgedaan in het gebied van het eiland Halmahera in de Mo- lukken. De aardbeving werd ook in de Zweedse stad Uppsala ge registreerd. Daar noemde men het de hevigste beving sinds de aardschok welke vorig jaar Alaska teisterde. Vorig jaar januari kwamen in het gebied van Pinrang, aan de westkust van Celebes, zeven mensen om het leven als gevolg van een krachtige aardbeving, die meer dan 500 huizen ver woestte. Verscheidene mensen liepen verwondingen op. Vier maanden later werden honder den mensen gewond door een aardschok op de noordkust van Sumatra. Van doden werd toen geen melding gemaakt. De seismograaf van de univer siteit van Californië heeft in tussen vrijdag en zaterdag twee naschokken geregistreerd, die verband hielden met de beving op de Aleoeten van woensdag j.l. De sterkte van deze naschok ken was resp. zes tot 6,5 en 6,75 tot zeven op de Richter-schaal. De autoriteiten van Hawaii heb ben gewaarschuwd voor een mo gelijke vloedgolf. Te Mobile in de Amerikaanse staat Alabama is in de nacht van stroomd, is naar schatting 50 a vrijdag op zaterdag een sterke aardbeving van 6,25 tot 6,5 op de schaal van Richter ge registreerd, waarvan het epicen trum bij de Aleoeten was ge legen. De breuk ju de aardgasJe'rliifg bij Nijkerkerveen is hersteld, waardoor de levering van het Slochterense aardgas aan het westen van het land weer op nor male wijze geschiedt. Daarmve heeft de Gasunie voldaan aan haar contractuele verplichting tegenover de aangesloten ge meenten, dat storingen in de gas- voorziening binnen 12 uur moe ten zijn hersteld. Omtrent de oorzaak van de ex plosie in de aardgasleiding van het regionale net, precies op het punt waar de leiding zich splitst naar Utrecht en het Gooi, is niets met zekerheid bekend. Gedurende de 2% uur dat het aardgas via het gat in de leiding loeiend naar het buiten is ge- 100.000 kubieke meter verloren gegaan. Een hoeveelheid van 100.000 kubieke meter aardgas met zijn hoge calorische waarde is voldoende om een stad als Amersfoort gedurende 4 dagen van gas te voorzien. Pratap Singh Kairon, voorma lig minister-president van de staat Poendsjaab in India, is zaterdag met nog drie anderen doodgeschoten toen hij na een gesprek met de Indische premier Sjastri in Delhi terugreed naar Tsjandigarh. De auto met de vier inzittenden werd tegen het mid daguur in het dorp Rai, ongeveer 28 km buiten Nieuw Delhi, over vallen door vier personen. Sardar Pratap Kairon 163). was een skihs-leider van boeren afkomst die in de Verenigde Sta ten onderwijs had genoten. Hij begon daar zijn politieke loop baan door actief deel te nemen aan het werk van de Ghaddar- partij die ijverde voor bevrijding van India. Tijdens de strijd om de onafhankelijkheid in India bracht hij daar later een periode in de gevangenis door. In 1956 werd hij eerste minister van Poendsjaab en wist daar een sta biele toestand te vestigen. Hij was gewoon incognito de dorpen rond te reizen en het oor bij het volk te luisteren te leggen. In september 19G1 arresteerde de politie in Poydsjaab een lid van de Akali Dal-partij op grond van geruchten over een complot tegen Kairon. Deze trad in juni j.l. af nadat een rapport was uit gebracht over een onderzoek naar besehuldigingen van oppo sitiezijde omtrent corruptie en misbruik van macht, waarin hem verweten werd familieleden op onwettige wijze te hebben be voordeeld. De andere slachtoffers waren de secretaris van Sardar Kairon, de chauffeur en Baldev Kapoer, onderdirecteur voor industrie in de regering van Poendsjaab. Een DC-6 van de Chileense luchtvaartmaatschappij L. A. N. is zaterdag bij Santiago met, 87 personen, onder wie 7 beman ningsleden, verongelukt, zo is door het Chileense ministerie van transport meegedeeld. Het vlieg tuig was onderweg van liet vlieg veld Los Cerrillos naar Buenos Aires. Volgens de politie is het in de streek Melosas in het Andes-ge- bergte verongelukt, 40 km van Santiago. Naar verluidt is het vliegtuig in de lucht ontploft. Even voor dat het contact met het vliegtuig werd verbroken, zou de piloot toestemming hebben gevraagd zijn route te wijzigen wegens het slechte weer. Het wrak is waargenomen op een plek die Banos Morales wordt genoemd, op een hoogte van ongeveer 3.500 meter, 45 km in het Andes-gebergte. Het is volledig uitgebrand. De wrak stukken liggen over een grote oppervlakte verspreid. Volgens andere berichten is da DC-6 niet in de lucht ontploft maar bij een niet meer geëxploi teerde man neergestort. Alle 87 inzittenden zijn om het leven gekomen. De inzittenden bestonden uit 80 passagiers en een bemanning van 7. Het aantal passagiers bestond uit 50 Chilenen en 28 buitenlan ders, merendeels Zuidamerika nen en verder Duitsers, Italianen, Oosteuropeanen en een Noord- amerikaanse vrouw. De 22-jarige F. D. uit Utrecht is zondagavond in Antwerpen gearresteerd wegens moord op een taxichauffeur. Volgens de po litie heeft de Utrechtenaar de taxichauffeur vermoord om diens auto te stelen. Enige ogenblikken nadat D. de chauffeur met een pistoolschot in de nek had gedood, kon hij wor den aangehouden. Toevallige voorbijgangers die getuige waren van de moord, waarschuwden de politie en beletten de vrucht van D. In verband met een in Neder land geplegde diefstal werd D. reeds door Interpol geaooht. t

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1