De nieuwe herenmode maakt de mannen jonger! in ie wind te LOPEN duet Opsporen van antigeen kan menig ongemak voorkomen tan de weet Ongelukken door vergiftiging kinderen bedreigen onze moeten opletten! Hoe zit het? JAS, OM mee En 's avonds? Andere stoffen in de regen Klssrigsr hemden Desensibilisatie tegen hooikoorts reeds in feisr./maart Jongens worden meer bedreigd dan meisjes OUDERS ZOUDEN BET" Pagina 5 Achteloos weggeborgen Schrikbarend gestegen Achter slot en grendel Zaterdag 6 februari 1965 DE VRÏJK ZEFUW Een over het algemeen jongmakende, maar toch serieuze lijn, is het kenmerk van de nieuwe mode voor mannen. Het is niet met een paar woorden te zeggen, hoe de man van 1965 er uit moet zien. De wens van de heren zelf is meestal erg eenvoudig. Ze willen het liefst correct, passend ongedwongen en gemakkelijk gekleed zijn, terwijl ze niet graag voor ouderwets uitgekreten willen worden. Het is inmiddels duidelijk, dat de conservatieve, starre vormen langzaam maar zeker gaan veranderen. We zien een slank silhouet, een wat sterkere taillering, smalle, goeduit- werkte schouderpartijen en wat bredere heupen. Natuurlijk ziet iemand, die voor zaken onderweg is er an ders uit dan iemand, die een wandelingetje maakt. Bij regen zal een man zich anders kleden dan bij sport. Natuurlijk, want bij het kleden houdt men, ondanks mode, in de eerste plaats reke ning met het doel van de kleren. Gemakkelijk zittende kleren- Het verlangen naar ongedwongen gemakkelijke kleding uit zich niet alleen in de vrije-tijdskle- ding, maar ook, in toenemende mate zelfs, in onze dagelijkse om hulling. Juist de sportieve mode brengt veel nieuwtjes en veel in teressante oplossingen, zoals kleine kragen, sportieve knoop- sluitingen en een bloesende rug. En het zijn deze details, die de herenmode een nieuw „gezicht" geven. Deze bijzonderheden, oorspron kelijk alleen toegepast bij spor tieve kleding, worden meer en meer overgenomen bij dagelijkse kleding en zelfs bij die voor meer officiële gelegenheden. we bij voorbeeld veel yersey. Yer- sey is één van die materialen, die volkomen voldoen aan de eisen die de herenmode tegenwoordig stelt. Kraagloze jasjes en jasjes met revers van dit materiaal zijn heerlijk om in huis te dragen, ze zijn gemakkelijk bij sport en ze zijn geschikt voor jongere en wat oudere mannen. Het verschil in keus is bij hen meestal de kleur en de snit. Ook flannel is dit sei zoen erg gewild. Kostuums worden heel vaak weer met vest gebracht. Vesten mogen echter ook van een afste kende kleur en materiaal zijn. Kenmerkend voor de colberts is, dat ze meestal een rij knopen hebben en twee splitten in het rugpand. De pijpen van de pan talons zijn niet al te nauw en hebben geen omslag. Jonge man nen dragen broeken met rechte, niet te nauwe pijpen. Voor de komende zomer zien we kraagloze corduroy jasjes, camel jasjes, die bij voorkeur op een zwarte pantalon gedragen worden, en koele gabardine kos tuums, soms heel licht van kleur. Ook blazers blijven „in". rig. Sporthemden of weekend shirts zijn er in felgekleurde strepen, effen, maar dan in een vrolijk rood of blauw of in een frisse kleur grijs en in grotere of kleinere ruitdessins. Heel nieuw is een pied-de-coq ruit. Bovendien zijn er gezellig gekleurde exemplaren van flan nel, tinneroy en badstof. Voor warme dagen kiezen we deze hemden met korte mouwen! De jongelui dragen sporthemden met een boordje. Deze hemden zijn er van geruite stof, en er zijn ook effen hemden, waarvan de boorden en manchetten met ruit- stof tegengevoerd zijn. Echt weer eens iets anders! Een man die op reis gaat, öf per auto öf in het vliegtuig, houdt er van om comfortabel te reizen. Ook wil hij graag even elegant en verzorgd aankomen als hij afgereisd is. Wat hij draagt en wat hij in zijn koffer pakt dient dus van te voren goed overlegd te worden. Belangrijk is de kwaliteit, want een kostuum en een jas van goede kwaliteit zullen niet alleen de reis goed doorstaan, zij zullen ook onder weg steeds perfect blijven. De Zweedse mode-ontwerper Rune TJhlhammar hoorde zijn vrouw eens klagen, dat haar jas door de wind zo vaak open waaide, hetgeen be halve koud, ook erg ongemakkelijk was, vooral als zij haar beide handen vol had. Daarom ontwierp Rune deze anti-wind jas. Het is wel even wen nen om er in te stappen, maar als de jas eenmaal „zit", kan je allebei je handen gebruiken zonder bang te zijn, dat de jas openwaait, Ook in de toepassing van stof fen komt er verandering. Zo zien spaar plezlerlgmet TsTYTjONS *^met gratis "waardezogels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Voor de regen is er keus uit de klassieke regenjas, al of niet met verdekte knoopsluiting, in lengte variërend, en de door de jongeren zo geliefde trenchcoat. Als stadsjas kiest men in de meeste gevallen een demi-saisor, met drie knopen sluitend en nau welijks merkbaar getailleerd. Sommige mannen vinden het prettig de kraag van hun jas of jasje opgeslagen te dragen. Voor hen is het goed te weten, dat hot juist mode is om een kraag zo op te zetten Hoeden zullen veel gedragen worden. Meestal zijn hoeden ge kleed, maar bij sportieve kleren zullen sportieve hoeden, heel van zelf sprekend, een geliefde aan vulling vormen. Jongeren dragon deukhoedjes heel diep in het ge zicht. Deze hoedjes hebben van achteren een opgeslagen rand. Ook dragen zij petjes, die doen herinneren aan kostschoolpetjes. Overhemden hebben lari^e boordpunten, de dassen zijn kleu- Resten nog de uren tussen slapen en werkenDegenen, die er zin en tijd voor hebben, kunnen ook die uren modieus doorbrengen. Het eerste kopje thee, goed begin van alle activi teiten, drinkt hij dan gehuld in een gezellige ochtendjas. Ze zijn er in heel veel uitvoeringen, van zijde, wollen stof, badstof en ook van de zelfde stof als de piama. 's Avonds, diep weggedoken in een gemakkelijke stoel, kan manlief een coin de feu aan schieten van wollen stof met shawlkraag en een dik koord als ceintuur. Ook zijn deze korte huisjasjes er van fijn ribfluweel met een bindceintuur van het zelfde materiaal. Ja, mannenmode kan ook in teressant zijn In de voorzomer, dat wil zeggen in de maanden mei en juni, krijgen sommige mensen last van een soort I verkoudheid, die heel hevig en zeer lastig kan zijn. Deze plotselinge on gesteldheid wordt hooikoorts ge noemd, omdat ze samenhangt met de bloeitijd van het gras: de betrokke- Een groente, die we in deze tijd in de winkels zien liggen en die nog- maar weinig bekendheid geniet is de knol- of bleekvenkel. Het is de ver dikte wortel van een venkelsoort een kruiderij, waarvan de fijngesneden, verse blaadjes gebruikt worden in salades en sauzen). De geurige ven kelknol is gestoofd, gekookt of ge bakken een heerlijke afwisseling op ons menu. ZONDAG: kop bouillon, varkenshaas je, knolvenkel met kaassaais, aardappelpuree, vruchtensalade met dunne room. De natuurlijke neiging van liet kind, vooral in de leeftijd tot zes jaar, alle voorwerpen die in zijn bereik komen te pakken en zo mo gelijk in zijn mond te stoppen, is één van de hoofdoorzaken voor het in de afgelopen jaren met sprongen gestegen aantal vergiftigingsgeval- len bij kinderen. Maar al te gemak kelijk kan het kind by de in zijn omgeving rijkelijk aanwezige gif tige stoffen, zoals bijvoorbeeld che mische schoonmaakmiddelen en medicamenten. Daar is de onachtzaamheid van de ouders bijna altijd de feitelijke oorzaak, die tot de vergiftiging leidt, aldus merkte de bekende Westduitse kinderarts professor dr. R. Gadeke (Freiburg) pas onlangs met nadruk op. Vele ouders denken er niet aan, dat de uitwerking van een genees middel tengevolge van de bijzon dere toestand, waarin het groeien de organisme bij een kind verkeert anders kan zijn dan bij een volwas sene. Zo kwam het bijvoorbeeld tot een reeks van ernstige vergiftigin gen, voor een deel met dodelijke af loop, door achteloos weggeborgen staalpillen of dragees, waarvan het suiker- of chocoladelaagje kleine kinderen ertoe verleid had, grote hoeveelheden op te eten. Juist deze gevallen laten duidelijk zien, hoe belangrijk een goede voorlichting van de bevolking op dit gebied is. Daarom ook eiste de Heidelbergse kinderarts dr. H. Heiwig op da 13e conferentie van de Noordwestduitsc Maatschappij voor Kindergenees kunde in Göttingen de oprichting van meerdere vergiftigingscentra voor de Bondsrepubliek, die zowel met de voorlichting van de bevol king als ook met de behandeling van vergiftïgingsgevallen belast zullen worden. Dr. Heiwig, die werkzaam is aan de Heidelbergse universiteits-kin- derkliniek, gaf tijdens de conferen tie een overzicht van het voort durend groeiende aantal vergifti- gingsgevallen, dat ontleend was aan zijn praktijkervaringen. Volgens dit. overzicht is het aantal vergiftigin gen, zowel absoluut als relatief ge zien, schrikbarend gestegen. Was dit in het jaar 1939 0,5 per duizend, in 1963 waren het er 19 per duizend. Daarbij waren 80 proeent van de pa tiënten kinderen. Hoe zeer het non chalante gedrag van de volwasse nen bij het ontstaan van deze on gelukken betrokken is, blijkt uit het feit, dat 90 procent van de kinderen jonger dan zeven jaar was. Jongens worden naar het schijnt ernstiger bedreigd dan meisjes* want hun aandeel bedroeg 60 pro cent. Deze waarneming is praktisch gelijk aan de resultaten van onder zoek in andere grote Westduitse kinderklinieken. Waarschijnlijk is de ernstiger bedreiging van de jon gens toe te schrijven aan hun gro tere ondernemingslust, terwijl de meisjes een „natuurlijke" bescher ming bezitten op grond van hun aangeboren terughoudendheid en 't feit, dat zij gezeglijker zijn. Van de ingenomen stoffen waren volgens de gegevens van dr. Hei wig 46 procent van medicinale en 54 procent van niet-medicinale aard. Onder de geneesmiddelen namen slaapmiddelen met 13 procent, voor pijnstillende en kalmerende midde len met 8 procent de eerste plaats in. Olie en terpentijn stonden met 11,5 procent bij de niet-medicinale stoffen aan de top. Met 10 procent speelden hier ook voedingsmiddelen en planten een bijzondere rol. Aan de hand van deze cijfers kunnen de ouders maar al te duide lijk zien, van welke kant voor hun kinderen het grootste gevaar dreigt. Giftige schoonmaakmiddelen, brand stoffen en medicamenten, ook de schijnbaar onschuldige, zouden daarom eigenlijk altijd achter slot en grendel bewaard moeten wor den. Om dikwijls voorkomende ver wisselingen te voorkomen, zouden zij óf in de originele verpakkingen öf voorzien van een etiket met dui delijk opschrift op een veilige plaats moeten staan. Al in geval van twijfel zouden kinderen zonder tijd te verliezen naar een ziekenhuis ge bracht moeten worden. Ook dr. Hei wig wijst er met nadruk op, onge lukken door vergiftiging nooit te bagatelliseren. De ervaringen van de Heidelbergse kinderarts hebben aangetoond, dat een deskundige be handeling dikwijls alleen in het zie kenhuis kan worden gegeven. en gesnoten; de kunnen de overmaat MAANDAG: eieren met kaassaus, rijst, sla rödgröd met vanillevla. DINSDAG: bruine bonen met spek, aardappelen, gebakken uien, yog hurt met chocoladevla. WOENSDAG: bruine bonensoep, ge hakt, spruitjes, aardappelpuree. DONDERDAG: gebakken lever, ap pelmoes, aardappelen, kauark. VRIJDAG: clxampignonragoüt of vis- ragoüt, rijst, witlofsalade, gries meelpudding met vruchtensaus. ZATERDAG: Italiaanse rijstsoep, ba nanen-omelet. Bananen-omelet 2 bananen, 50 g boter, 4 eieren, zout. Schil de bananen, snijd ze over langs doormidden en bak ze in de helft van de hete boter. Roer de eier dooiers met 1 lepel suiker, tot ze licht van kleur zijn geworden en meng de stijf geslagen eiwitten er voorzich tig door. Doe de rest van de boter in de koekepan en bak hierin de omelet, zonder roeren. Leg een dek sel op de pan, zodat de bovenkant sneller gaar wordt. Breng de omelet over op een verwarmde schotel en leg de gebakken bananen er boven op. Eieren met kaassaus 4 hardgekookte eieren, 40 g bo ter, 40 g bloem, Vz l melk-, zout, peper, paprikapoeder, 100 g ge raspte kaas, peterselie, paneer meel. Halveer de eieren en leg ze in een vuurvaste schotel. Maak van boter, bloem, melk en kruiden een mooie gladde saus. Roer tot slot 75 g kaas door deze saus met de fijngehakte peterselie. Schenk de kaassaus over de halve eieren in de vuurvaste scho tel en strooi de rest van de geraspte kaas er over. Geef de schotel in een matig warme oven in ongeveer 20 minuten een mooi, bruin korstje. Italiaanse rijstsoep 60 g spek, 1 'A liter bouillon, zout, 250 g groene kool, 1 winterwor tel, 1 teentje knoflook, peper, marjoraan, 60 g rijst, geraspte kaas. Snijd het spek in kleine dobbel steentjes en smelt deze uit, samen met de knoflook. Voeg de zéér fijn gesneden en gewassen, kool en wortel toe. Doe de bouillon erbij met de kruiden en de rijst. Kook alles in 20 minuten gaar, maak de soep af met een scheutje witte wijn en serveer er stokbrood en oude geraspte kaas bij. 0 Een stompe machinenaald kan men weer scherp krijgen, door er even mee door een stukje schuur papier te stikken. De punt daarna in een vlammetje houden. 0 Voor het in gebruiknemen van een nieuwe aluminium theepot, hierin eerst wat melk koken en daarna goed omspoelen, bijsmaakjes zijn dan verdwenen. lien kunnen niet tegen het stuifmeel van de bloeiende grassen, dat in die periode van het jaar rijkelijk door de lucht pleegt te zweven. Die mensen zijn voor dat stuifmeel „overgevoelig", of met een geleerder woord „allergisch". De slijmvliezen van hun neus en ogen worden door dit stuifmeel sterk geprikkeld en gaan grote hoeveelheden vocht af scheiden. Er wordt daardoor voort durend geniesd traanbuisjes aan traanvocht niet verwerken, zodat dit over de wangen loopt. De allergische rhinitis Niet altijd ontstaan deze opvallen de hooikoortsverschijnselen, die da gen achtereen of nog wel langer in alle heftigheid aanhouden, door gras- stuifmeel. Er zijn namelijk ook wel andere planten, die bij daarvoor over gevoelige personen een op hooikoorts gelijkende ziekte teweeg brengen. Bovendien hebben enkele mensen zelfs in jaargetijden, dat er nergens bloeiende planten te bekennen zijn, last van overeenkomstige verschijn selen. In die gevallen kan de toch al niet bijster juiste term hooikoorts maar beter vervallen door de naam allergische rhinitis of allergische neuskatarre worden vervangen. Dat is een betere aanduiding voor de ver schijnselen die bij sommige optreden bij het binnengaan van een kamer of een gebouw waarin een of ander „allergeen" (dat is een bij de betref fende persoon allergisch werkende substantie) aanwezig is, bijvoorbeeld in die vorm dat het met in de lucht zwevende stofdeeltjes wordt inge ademd. Een reeks inspuitingen Wanneer men gedurende de gras bloeiperiode ziekteverschijnselen pleegt te krijgen, kan men proberen die tijd door te brengen in een land schap waar niet veel gewassen te vinden zijn, namelijk aan zee. Niet al tijd zal dit te verwezenlijken zijn. Daarom is het goed te weten, dat er een preventieve behandeling van hooikoorts mogelijk is en wel een de- sensibilisatiekuur. Zulk een behande ling bestaat uit een reeks inspuitingen van een uit diverse grassoorten be reid vaccin. Door deze inspuitingen kan onvat baarheid tegen de betreffende aller- genen worden verkregen. De kuur helpt echter niet als men er pas in mei of juni mee begint: het duurt namelijk enige weken voordat de be oogde onvatbaarheid een feit 'gewor den is. De meest geschikte tijd voor. de desenbilisatiekuur is daarom de maand februari of de maand maart; de farmaceutische industrie heeft het vaccin tegen die tijd ook gereed. Aardbeien, garnalen, oesters Voor andere soorten van aller gische verkoudheid helpt het natuur lijk niet wanneer er een desensibi- lisatiekuur tegen grasstuifmeel wordt ondergaan! In die gevallen dient eerst het allergeen dat de oorzaak van de verschijnselen is, te worden opgespoord en dat kan uiterst moei lijk zijn. Dat geldt niet alleen voor de allergische rhinitis, bij de meeste allergisch aandoeningen is het een heel gedoe om het allergeen in een bepaald geval op te sporen. Bij de voedingsallergie is het, zon der een zeer specialistisch onderzoek, meestal niet mogelijk om uit te vin den waardoor de huiduitslag of het plaatselijk oedeem op al deze ma nieren kunnen allergische stoornissen zich voordoen nu eigenlijk wordt veroorzaakt. Een enkele maal weet de patiënt zelf, dat het door eten van aardbeien, van garnalen of oesters komt. Ook kan de moeder van een kleuter wel eens vertellen, dat het kind geen chocolade verdraagt en daar „galbulten" van krijgt, maar meestal blijft de toedracht toch on duidelijk. Inademen, opeten, aanraken Het spreekt vanzelf, dat allergisch teweeggebrachte ziekteverschijnselen alleen maar kunnen verdwijnen als de patiënt geen allergenen inademt, opeet of aanraakt. Theoretisch is het bovendien denkbaar dat de overge voeligheid voor bepaalde stoffen na verloop van tijd weer eens verdwijnt, maar omdat men nooit weet hoe lang dat wel zal kunnen duren, zal daar wel niemand op gaan zitten wachten. Het is jammer, dat bij een ziekte als astma waar ongetwijfeld vaak een allergisch component aanwezig is in het samengestelde geheel van oorzaken de dingen vaak ingewik kelder blijken te zijn dan vaak wordt gehoopt. Wanneer er een of meer al lergenen zijn vastgesteld, zijn de po gingen om de patiënten te desensibi- liseren hier meestal nog maar weinig succesvol. Dat is dan een pover re sultaat van een moeizame, langdurige en kostbare werkwijze. Haarverf, nagellak, ogenschaduw Ook serumziekte de reactie» die kunnen optreden na het inspuiten van serum is een allergisch verschijn sel. Verder bestaan er nog gevallen van migraine, waarbij in het ontstaan van de aanvallen van halfzijdige hoofdpijn eveneens allergie in het spel blijkt te zijn. Huidaandoeningen door haarverf, nagellak en andere cosmetische middelen behoren tot da tamelijk veel voorkomende ongemak ken in het dagelijks leven. Heeft men de oorzaak daarvan eenmaal onder kend, dan is genezing gemakkelijk te bereiken! dr. ALFREDA BRIEDÉ. Voor huisvrouw en gezin 0 Wist u dat er momenteel een mid del in de handel is, dat een „che misch houvast" bevat voor uw banden, zelfs op het meest gladde wegdek? Doorrijden, ondanks sneeuw en ijs, dank zij dit gloed nieuwe .produkt. Ais men wil controleren, of de in houd van een blik nog goed is, drukt men met de duim stevig op het deksel. Als de deuk, die daardoor ontstaat, na enige ogen blikken weer verdwijnt, is grote voorzichtigheid geboden. 0 Onzichtbare inkt kimt u maken van 1 deel lijnolie, 20 delen ammo niak en 100 delen water. Er is niets meer van te lezen, zodra het droog geworden is. Dompelt men het gehele blad wederom in water, dan wordt het geschrevene weer leesbaar. 0 Schudt niet hevig met de arm om een horloge weer aan het lopen te krijgen. Eten lichte, draaiende polswending is voldoende. Ver mijdt ook een te krachtig applaus of andere heftige handslagen. De balans kan er door ontregeld raken. 0 Echte gouden ringen maakt men glanzend met een papje van parijs rood (bestaande) uit 25 g magne sia, 21 g koolzure magnesia en 3 g rode ijzeroxide), vermengd met spiritus. Men neme hiervoor een stukje zacht leder, bijv. van een oude handschoen. it 'li

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5