Provinciaal nieuws President De Gaulle over de V. N. OPEN BRIEF K0SY6IN IN PEKING Zondagdiensteit Waarom rijdt deze auto zo prettig? SECRETARIS-GENERAAL GENIET .BUITENSPORIG" GEZAG DE LEEUW VAN BASHRA Zaterdag 6 februari 1965 Pagina 3 Terneuzen A.V.R.O. biedt jongeren een kans Prijskaarting Axel Bespreking Toeristische mogelijkheden Middelburg Zeeuwsche Confectie gaat uitbreiding zelf financieren G roede Vergadering gemeenteraad Sluis Vergadering gemeenteraad AAN DE GEMEENTERADEN VAN DE ZEEUWSE GEMEENTEN 99' Buiten het boekje Eenheid kwijt Voorwaarden Waarborgen GEEN TERUGKEER NAAR DE GOUDEN STANDAARD DE VRIJE ZEEUW Gisteravond heeft in de be nedenzaal van hotel „Rotter dam" een auditie plaats gehad, die door de A.V.R.O. was geor ganiseerd, waarop talentvolle jonge amateur- en beginnende beroepsartisten uit Zeeland hun kwaliteiten konden tonen aan een uitgebreide jury. Deze jury werd gevormd door mevr. Marie-Cecile Moerdijk, zangeres, en de heren Eric Krans, Tibor von Benkhard, Wim Jansen en Jo Vischer jr., respectievelijk hoofd van de af deling „Lichte muziek" en me dewerkers van onderscheidenlij ke afdelingen „Lichte muziek", „Jeugduitzendingen" en „Geva rieerde programma's" van het radiobedrijf, Gerrit den Braber, hoofd van de afdeling „Jeugd uitzendingen van het televisie bedrijf", en mr. Harm Smedes, muzikaal adviseur. De kandidaten uit Terneuzen, Sluiskil, Axel, Koewacht, Clin- ge, Hulst, Zuiddorpe, Goes en Middelburg hebben muzikaal en vocaal gegeven wat zij kon den. Zelfs was er een kandidaat ,uit Weert (L.), die een zeer ver dienstelijke lyrische tenor bleek te zijn, aan de conservatoria van Maastricht en Aken studeert, als solist met het grote Philips- orkest heeft gezongen en o.a. a.s. Pasen in de Johannes Pas sion te Weert zal zingen. Da jury, die eerst over een paar weken haar bevindingen aan de deelnemers zal kunnen bekend maken, was over het al gemeen tevreden, zowel over de deelname als over de prestaties van de kandidaten. I Natuurlijk kan men aannemen dat er zijn opgetreden, die de nodige zelfkennis misten, maar er waren bepaald wel „uitschie ters" bij. j De jury had zeer veel bewon dering voor deze meisjes en jongens, die, dikwijls ten koste van zeer veel inspanningen en Vooral ook financiële offers, het «over hebben gebracht, dat het te betreuren is dat zij niet meer en geen betere opleidingskan sen hebben. Voor de meesten is een verdere opleiding boven de rivieren onmogelijk. Wanneer zij in het openbaar optreden ge lbeurt zulks meestal in eigen om geving, of in België, i Deze Avro-commissie waar van verschillende leden voor de eerste maal in Zeeuws-Vlaan deren kwamen was zeer te vreden over deze avond en hoopt dat er voor sommigen yan deze jongeren een brug zij het dan geen vaste oeverver ding met Nederland boven de rivieren kan worden gesla gen. iMaandagavond 8 februari a.s. organiseert de Terneuzense sup portersvereniging wederom een prijskaarting voor haar eigen le den en die van de voetbalver eniging „Terneuzen" in de bo venzaal van café „La Belle Vue". r Dit is een onderdeel van de reeks activiteiten, welke de sup portersvereniging deze winter heeft ontplooid. Zo werd in no vember een gezellige avond ge houden, gevolgd door 2 geani- 'meerde kaartavonden in de daar op volgende periode. De voetballers met hun aan hang trachten dus ook hier hun mannetje te staan. Een groep informatrices en in formateurs van de landelijke V.V.V. bracht na afloop van een opleidingscursus een bezoek aan Zeeland. Vrijdagmiddag waran zij in Axel. Zij werden door het ge meentebestuur en de bestuur ders van de plaatselijke V.V.V. op het gemeentehuis ontvangen, waar een bespreking werd ge houden over de toeristische mo gelijkheden in Axel en omgeving. In restaurant Zomerlust werd hun een lunch aangeboden. Het bestuur van de N.V. Zeeuw sche Confectiefabrieken in Mid delburg verwacht de investerin gen, die nodig zijn voor de uit breiding van het Middelburgse fabriekscomplex en voor de me chanisering en de beperkte auto matisering van het produktie- proces, met eigen middelen te kunnen financieren. „In dit sta dium achten wij een beroep op de kapitaalmarkt niet direct noodzakelijk", zo zei de voorzit ter, prof. mr P. Sanders, hierover letterlijk In de gisteren gehouden j aarvergadering. Uitbreiding van de fabriek is nodig geworden omdat het be staande ruimtegebrek in Middel burg een verdere rationalisatie van de produktie in de weg staat. De reorganisatieplannen verke ren overigens nog in een stadium van ontwikkeling, maar het be stuur meent niet aan een verdere mechanisering voorbij te kunnen gaan, wil men de concurrentie positie van het bedrijf handha ven. Voor een onderneming als de Zeeuwsche" met haar geplaatste aandelenkapitaal van slechts óOO.QQO betekent de uitbreiding een K investering, „maar onze reservepositie is niet slecht", zo stelde prof. Sanders de aandeelhouders gerust. Over de vooruitzichten voor het boekjaar 1965 kon de directie geen mededelingen doen. De nieuwe wintercollectie is klaar, maar de verkopen zullen pas over enkele weken beginnen. Hoewel er wat de grondstof be treft geen sprake is van een ver schuiving ten gunste van synthe tische stoffen blijven de risico's verbonden aan de modegevoelig heid van het produkt dezelfde, z0 zei directeur L. de Nooijer. Deze risico's nemen eerder toe dan af, want dit jaar moest de „Zeeuw sche" haar stoffen weer eerder inkopen dan vorige jaren wegens de lange levertijden. Drs E. H. van der Beugel die als commissaris aan de beurt van aftreden was, werd als zoda nig herbenoemd. Burgemeester J. C. Everaars hield in de gemeenteraad van Groede zijn nieuwjaarsrede. De teruggang van de bevolking noemde hij niet verontrustend. Zeker zou er vooruitgang zijn als de toewijzing van bouwvolume royaler was geweest. Belangrijk was in 1964 het besluit om een instructiebad te bouwen en het is verheugend dat de toestem ming van Ged. Staten hiervoor is afgekomen. De eerste spade kon dan ook reeds in de grond gestoken worden en nog dit jaar hoopt men de eerste lessen aan de schoolkinderen te geven. Het jaar 1965 zal vooral in het teken staan van de gemeentelijke her indeling, die de streek beroert. Een verzoek van de plaatse lijke bejaardensociëteit om een bedrag van f 100 voor herstel van het biljart werd ingewilligd. In 1965 zal een bevolkingsonder zoek op t.b.c. plaats vinden. Be sloten werd een garantie te stel len voor de kosten van 1,75 per persoon. Uitvoerig behandelde de bur gemeester het plan tot gemeen telijke herindeling. Hij had voor het plan geen goed woord over. De gemeente wordt versnipperd en dat is niet nodig voor een kerngezonde gemeente, die be wezen heeft een behoorlijke be stuurskracht en een verzorgings- peil te bezitten. Er is in de na oorlogse jaren veel bereikt en gedaan en men kan geen enkel motief aanvoeren die deze her indeling rechtvaardigt. Dat men grillig lopende grenzen wil recht trekken, is tot daaraan toe. Het valt te verdedigen dat men de allerkleinste gemeenten wil op heffen maar het mes zetten in een gezonde en levende gemeen schap is onbegrijpelijk. Met dit plan worden we een aanhangsel van een andere gemeente. In de eerste plaats moeten we strijden voor het behoud van onze zelf standigheid, in tweede instantie, als dit niet haalbaar is, voor één grote gemeente in de streek waardoor geen enkele gemeente kan domineren boven een an dere. In het uiterste geval aan dringen op een kustgemeente. Voor dit laatste voelde de raad niets. Bij monde van de heer Van Damme van de K.V.P. werd besloten aan te dringen op zelf standigheid en als dat niet kan dan één gemeente. In de raadsvergadering te Sluis hield burgemeester P. F. van Hóotegem zijn nieuwjaarsrede. Het inwonertal is stationair ge bleven, maar dit had zeker een stijging kunnen vertonen. De ge ringe toewijzing van bouwvolu me is hiervan de belangrijkste oorzaak. Verheugend is, dat het 100 plan van de waterleiding het af gelopen jaar zijn beslag kon vin den. De ontwikkeling van het verenigingsleven is normaal. Vooral „Apollo", de muziekver eniging, heeft een werkzaam jaar achter de rug, gezien de vele binnen- en buitenlandse uitnodi gingen, die werden ontvangen. Toeristisch was het trouwens toch een topjaar voor Sluis. Vele evenementen en een congres van de Nederlandse oudheidkundige bond vonden plaats. Het jaar 1965 staat in het teken van de gemeentelijke herindeling. Hij sprak de hoop uit dat raad en in woners van Sluis één front zou den maken om op waardige wijze te strijden voor het behoud van de zelfstandigheid. Verder moet 1965 staan in het teken van recreatie en leefbaarheid. De reconstructie van de ruïne „De Stenen Beer" maakt in 1965 een kans. Van de provincie werd voor de symbolische prijs van een gulden een strook grond aangekocht voor toegang tot de wallen. Een tweetal woningwetwoningen respectievelijk in Hoogstraat en Smeestraat werden verkocht voor 9834 en f 9770 aan resp. P. Schipper en M. de Smit. De heer C. Schijve, auteur van het toneelspel „Jaontje", werd vergunning verleend de raad huiszolder tc gebruiken voor de verfilming van zijn stuk en deze zolder in te richten als Cadzand- se hoerenkamer. Als tegenpres tatie zal de heer Schijve de in richting een half jaar op de zol der aanwezig laten. De heer Wieme werd herbe noemd ais lid van het armbe stuur van Heille. Met de N.V. Bank voor Neder landse Gemëenten werd een cre- dietovereenkomst aangegaan tot een maximaal bedrag van 120.000 en met de N.V. Amster damse Bank tot een bedrag van ƒ40.000. De leden van de plaat selijke vrijwillige brandweer die het diploma behaalden van lucht- persmaskerdrager, krijgen hier voor een jaarlijkse vergoeding van ƒ75. Een perceel grond te Sint Anna ter Muiden werd ver kocht aan mevr. P. F. de Kos terde Feijter. Afgewezen werd een verzoek van M. H. Stevens te Sluis om een gedeelte van de Grote Markt in te richten als terras. Alleen de heer J. P. J. Wage was hiervoor. Met algeme ne stemmen werd een verzoek van de heer P- Gheijsels afgewe zen om zijn friteskraam te plaat sen op het gemeentelijk parkeer terrein. Medewerking zal worden verleend aan de heer M. van de Bussche om zijn pachtovereen komst te ontbinden en de vrijge komen strook ter beschikking te stellen van de plaatselijke ijsclub voor de uitbreiding van de baan. Eveneens om een stuk weiland achter het gemeentelijk sportter rein te krijgen en dit in te rich ten als speeltuin. De heer F. Stabij werd als tijdelijk gemeen tewerkman benoemd voor de tijd van een jaar. Het zij ons vergund ons met het volgende tot u te richten: Het bestuur der Zeeuwse Land bouw Maatschappij heeft in zijn vergadering van 1 februari j.l. uitvoerig gesproken over de kon- sekwenties van de toepassing van de monumentenwet voor de land- en tuinbouw. Bij deze be spreking kwam naar voren dat door plaatsing van boerderijen op zowel de ontwerp-lijst als de defintieve lijst van beschermde monumenten ernstige beperkin gen en belemmeringen kunnen worden opgelegd aan een effi ciënte inrichting en een goed, tevens noodzakelijk gebruik van landbouwbedrijfsgebouwen. Zowel voor het bedrijf als het gezin zullen de gevolgen dan van aanzienlijke omvang zijn, vooral ook omdat men in land- en tuin bouw zeer sterk aan de bedrijfs gebouwen gebonden is. Hierbij komt nog dat de uit oefening van het agrarisch be drijf de laatste decennia sterke wijzigingen heeft ondergaan, wij zigingen die zich in de komende tijd ongetwijfeld verder zullen voortzetten. Zo zullen de verdere rationalisatie, mechanisatie en de nieuwe technieken andere vor men van bedrijfsvoering vragen. Dit betekent dat het gebruik van de gebouwen zelf en de ruimte in de gebouwen allerlei aanpas singen vraagt en derhalve veran deringen moet toelaten, willen zij nog economisch aan hun doel beantwoorden. Daar de aanpassing aan de zich snel wijzigende eisen des tijds een levensbelang is voor land- en tuinbouw dreigen, aldus het be stuur der Z.L.M., de bepalingen van de monumentenwet de agra rische sector zwaar te treffen. Temeer omdat het aantal boerde rijen op de voorlopige lijsten, die nu bekend zijn, aanzienlijk is. Daar de gemeenteraad voor de vaststelling van de definitieve lijst van beschermde monumen ten in de gemeente advies wordt gevraagd over de samenstelling van deze lijst, wendt het bestuur der Z.L.M. zich tot uw raad met het verzoek om de ontwerplijst mede gezien in het licht van voorgaande toelichting met grote zorgvuldigheid te willen toetsen, opdat geen onevenredige lasten op het agrarisch bedrijfsleven zullen worden gelegd. Voor het Bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, Algemeen Secreatris, Ir. J. PRINS. Premier Kosygin van de Sow- jet-Unie is vrijdagochtend met zijn gezelschap op het vliegveld van Peking aangekomén, op doorreis naar Noord-Vietnam. Hij werd op het vliegveld door premier Tsjoe en-Lai verwel komd. De gebruikelijke erewacht en de verwelkomende menigten wa ren ditmaal niet present. In de Chinese pers was van het be zoek geen gewag gemaakt. Het bezoek van de Russische premier is het eerste van een leider uit de Sowj et-Unie sedert 1959 toen premier Chroesjtsjov de viering van de tiende verjaar dag van de volksrepubliek in Pe king bijwoonde. TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nijsten, W. de Zwijgeriaan 17, tel. 2324. Apotheek geopendHamann, Noordstraat 69, tel. 2060. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene- en Wit Gele Kruis: Zuster E. C. Vogelaar. Van Steenbergen laan 67, tel. 3360. AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. Kats, Oranjestraat 19, tel. 555. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in. Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestraat 108 te Zaam slag, tel. 01153-366. (Adv.) Gewoon, omdat deze automobilist zich meer fit voelt dan andere. En zijn geheim schuilt ia het dashboardkastjeDaar ligt altijd een rol King. Heerlijk frisse King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Natuurzuivere King hoort in uw wagen als uw papieren. Bij zijn pleidooi voor terugkeer naar het oorspronkelijke hanrt- RUSSISCHE BEZOEK AAN NOORD-VIETNAM Een Sowjetrussische delegatie is van het vliegveld van Moskou naar de hoofdstad van Noord- Vietnam, Hanoi, vertrokken. De foto toont v.l.n.r.: L. Brezhnev, A. Kosygin en D. Polianski, bij het vertrek op het vliegveld. 87. Niet zodra kregen de ontvoer ders van Sanai Agua's magere ge stalte in het oog of zij rukten hun zwaarden uit de schede en vielen op Aram's dienaar aan. Maar de avonturier, die geluidloos door de struiken was genaderd, vond dat het thans geen zin had om zich nog langer verborgen te houden en sprong lenig overeind, terwijl hij eveneens het zwaard trok. Een ogenblik laUr woedde Lussen de eerste stammen van het woud een hevig gevecht, waarbij staal scherp op staal ketste. Het maan licht fonkelde in de felle lemmets der zwaarden. Aram had weinig moeite met zijn tegenstander, die met een hand het geknevelde meisje omvat hield. Maar juist toen hij op het punt stond de man met een laat ste uitval machteloos te maken, deed een waarschuwende kreet van Agua hem omzien. Tussen-de stammen schoten meerdere ge stalten te voorschijn met opge heven zwaard in de v vijst, en ston den op het punt hem in de rug aan te vallen. „Zwartmantel heeft dus meer mannen ter beschikking," dacht de avonturier terwijl hfi zich als een panter omwendde en de eerste aanvallers met een flitsende slag ontwapende. „Nu begrijp ik waar om wij geen hulp van de wacht posten krijgen. Zij hebben de waeh- iers aan deze zijde van het kamp natuurlijk, onverhoeds overval len Met enkele sprongen bereikte hij zijn dienaar, die rich, met z'n rug tegen een boom, grijnzend ver dedigde tegen de overmacht en die in het onzekere maanlicht sterker dan ooit de indruk wekte van een kamelion die zo nu en dan een tegenstander- aan een uitschietende metalen zwaardtong prikte. „Zij zijn met veel te veel, Agua' sprak de avonturier scherp. „Snel, ga de Leeuw waarschuwen, zoals wij afgesproken hebben. Ik zal proberen hen bezig te houden tot ge terugkeert vest van de verenigde naties zo als dat destijds in San Francisco werd aanvaard, heeft president De Gaulle van Frankrijk er op rijn persconferentie van donder dag op gewezen dat volgens dit handvest de bevoegdheid tot han delend optreden alleen aan de veiligheidsraad was voorbehou den en de algemene vergadering slechts aanbevelingen kon doen. Dit was volgens hem een rede lijke regeling. Frankrijk wenst vurig dat men het instituut van de verenigde naties, waarop de wereld zo haar hoop heeft gesteld, zal kunnen behouden teneinde de solidariteit onder alle mensen ter wereld te kunnen bevorderen. Met de volkenbond die theore tisch de oorlog had veroordeeld, bleek men tceh te hoog te heb ben gemikt want toen het tegen over het destijds imperialistische Japan, 't nazistische Duitsland en het fascistische Italië niet alleen meer op woorden aankwam maar op handelen, bleek de volken bond onmachtig. De tweede we reldoorlog betekende zijn faillis sement. Na de jongste oorlog konden vijf grote mogendheden, wier po litiek, economie, bewapening en invloed hun een wereldwijde ver antwoordelijkheid verleenden, in de schoot van de veiligheidsraad elkaar ontmoeten en mogelijk zelfs samenwerken, om de vrede te handhaven. Deze regeling was een verstandige, aldus De Gaulle. Natuurlijk betekende dit geen wereldregering of wereldparle- ment want iets dergeliiks zou in onze eeuw nog slechts een droombeeld kunnen zijn. Onder de druk der gebeurtenissen in Korea, Suez en Hongarije en ook van het onmatige misbruik door de sowjets van hun vetorecht hebben de verenigde naties zich "r toe laten brengen de grenzen "an him aard en mogelijkheden <e overschrijden en ze zijn hun handvest te buiten gegaan. In de aldus geschapen moei- pikheden werd de secretaris-ge neraal er toen toe gebracht rich een buitensporig gezag aan te meten. Voortgaande op die verkeerde weg, aldus De Gaulle, ging de organisatie en meer precies de algemene vergadering ingrij pen in de binnenlandse toestand van Kongo, Bij die opeenvolging van inbreuken op haar eigen wettigheid onderging de organi satie van de verenigde naties een diepgaande verandering welke haar dat moet toch worden toegegeven haar eenheid, prestige en functioneringsmoge- lijkheden deed verliezen. Vandaar de crisis waarin zij is terechtge komen, aldus president De Gaul le. President De Gaulle heeft zjjn opvattingen over de kwestie- Duitsland nog nimmer zo duide lijk uiteengezet als op zijn pers conferentie van donderdag, zo merken waarnemers in Parijs op. In het kort kwam het hierop neer, dat volgens hem dit vraag stuk een Europees vraagstuk bij uitstek is, dat dus niet kan wor den opgelost door rechtstreekse confrontatie van de twee kam pen waarin de wereld al twintig jaar is verdeeld. Een oplossing kan alleen worden gevonden door overeenstemming en gezamenlijk optreden van de volken die in het verleden reeds betrokken zijn ge weest bij het lot van hun Duitse buren, zoals dat nu nog is en zo als dat ook zal blijven, dat wil zeggen de Europese volken. Deze volken moeten op een ge geven moment gezamenlijk na gaan, daarna gemeenschappelijk regelen en tenslotte weer teza men waarborgen wat gedaan moet worden. Ziedaar de enige -weg die zal leiden tot een Euro pa, dat in zijn geheel stabiliteit, vrede en samenwerking kent, zo zei De Gaulle. Natuurlijk hangt het welslagen van zo'n grote on derneming van een aantal vooi - waarden af. De Sowjet-Unie zal tot het inzicht moeten komen dat haar toekomst niet ligt in de to talitaire dwang, uitgeoefend in eigen land en bij anderen, maar in de vooruitgang, gezamenlijk door vrije mensen en vrije volken tot stand te brengen. De landen die zij tot haar satellieten heeft gemaakt, zullen weer de moge lijkheid moeten krijgen in een hernieuwd Europa een eigen plaats in te nemen. Duitsland zal onvoorwaardelijk moeten erken nen, dat elke regeling met be trekking tot dit land noodzake lijkerwijs ook zijn grenzen en be wapening omvat, die de goedkeu ring van al zijn buurlanden, zo wel in het westen als in het oos ten, moet wegdragen. Ook moeten de zes landen die bezig zijn met de opbouw van een Westeuropese economische gemeenschap, zich aaneensluiten op het vlak van de politiek en dat van de defensie, opdat een even wicht op het Europese continent mogelijk wordt. De generaal ver heelde niet, dat er nog een lange, weg valt af te leggen voor een Europa, zoals dat hem voor de geest staat, tot stand is gebracht. Amerika: Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van fi nanciën heeft desgevraagd ver klaard, dat de door president De Gaulle in zijn persconferentie van donderdag voorgestelde te rugkeer naar de gouden stan daard „volkomen in strijd is met de denkbeelden van de re-| geringen, die thans gezamenlijk nagaan wat er gedaan kan wór den om tot een verbetering van het internationale stelselte ko men".

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3