DE TOESTAND IN SELMA Pekirigs hoofdkwartier in Afrika verhuist Tussentijdse verkiezingen in Engeland DE KOFFIE- EN THEEPRIJS ALGEMENE VERKIEZINGEN IN BELGIE OP 23 MEI Stemmenwinst voor de conservatieven DE WESTDUITSE VERJARINGS TERMIJN VOOR OORLOGSMISDADEN RADIO DE KOCK HET WEER Opnieuw conservatieve motie van wantrouwen HET PARLEMENT MOET BESLISSEN Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater ïnumeraig cry awnnements Terneuzen Direct ewr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adresi Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f 2.per week 50 et. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 6 FEBRUARI 1965 21e Jaargang - No. 6368 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties by vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. iVoor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer 1 tot 10 um' v.m. Het federale tribunaal van Mo bile in de Amerikaanse staat Alabama heeft donderdagavond het registratiebureau van Selma, waar talrijke demonstraties van negers zijn gehouden, gelast de inschrijving van stemgerechtig den te bespoedigen, waardoor een groter aantal negers sneller tot de kiesgerechtigden zal kun nen behoren. Bovendien moet de vragenlijst waarmee de rijp heid van de kandidaten beproefd wordt, vervallen. Deze was voor „negers opzettelijk te moeilijk ge- 'maakt om hun registratie te ver hinderen. De meerderheid van de negérkandidaten kon daar door worden afgewezen. De rechtbank zal voorts iemand aan wijzen die zich met de registra tie zal belasten, indien voor eind juli niet alle voor 1 juli in gediende aanvragen van negers zijn afgehandeld. Intussen zijn tot dusver in Selma en het naburige Marion tegen de 3000 betogers tegen de rassenscheiding gearresteerd. De acties van de negers begonnen 17 dagen geleden. In Selma was het donderdag rustig maar in Marion werden nog demonstra ties gehouden en arrestaties ver richt. Ds. King, die de acties leidt maar thans wegens deelneming aan de betogingen in de gevan genis zit, heeft via een andere negerpredikant de negers opge roepen tot een bestand om de bereikte resultaten te consolide. Dr. King wil betalen Negerleiders hebben vrijdag aangekondigd, dat zij hun beto gingen in Selma zullen hervat ten, omdat de raad waar negers en blanken zich als kiezer zullen laten registreren, weigert dage lijks zitting te houden. Zoals be kend ageren de negers al 18 da gen om het inschrijven van nieuwe kiezers in Selma te ver gemakkelijken en te bespoedi gen. Op grond van een verbod op samenscholingen zijn tot dusver 2.800 negers aangehouden. De nobelprijswinnaar ds. Martin King, die reeds vier dagen tot de gevangenen behoort, heeft laten weten dat hij nu bereid is de ge vraagde borgsom van 200 dollar te storten, hetgeen hij tot dusver had geweigerd. Nog geen kleurlingen op de kiezerslijst van Selma Een gewapende politie-agent loopt naast een dubbele rij, in Selma (Alabama) gearresteerde schoolkinderen, die demonstreer den vóór het plaatselijke ge rechtsgebouw. Ondanks de vele demonstraties en de vele (slech te) publiciteit, zijn er in Selma nog geen kleurlingen op de lijst van kiesgerechtigden ingeschre ven. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Ploeg (K.V.P.) heeft de - minister van economische zaken schriftelijk gevraagd of het juist is dat op de interna tionale markten niet alleen de prijs van koffie, doch ook die van thee aanmerkelijk is ge daald? Indien dit zo is, kan de minister dan meedelen om welke rede nen de consumentenprijs van thee niet is verlaagd, zo vraagt hij. (Adv.) Dat het kleine Boeroendi in het hart van Afrika de diplomatieke betrekkingen met communistische China heeft afgebroken, was geen wonder na de gebeurtenis sen die culmineerden in de moord op premier Ngen- dandoemwe. De moorde naar bleek weliswaar een klerk van de Amerikaanse ambassade te zijn, maar niettemin is men er in Boe- joemboera van overtuigd dat de Chinezen achter de misdaad staken'. Tenslotte was Ngendamdoem- we door de zeer anti-Chinese koning die er al de tijd kans toe had gezien om de plechtig heid van het aanbieden der ge loofsbrieven op de lange baan te schuiven in zijn ambt aan gesteld nadat de vorige premier door het parlement terzijde was geschoven. Dit gebeurde omdat hij- zich niet al te fijn gedroeg bij het beslechten van stamtwis- ten, maar ook om zijn medewer king aan allerlei de Chinezen welgevallige zaken als het steu nen van de opstandelingen in Kongo. De grote en. zwaar bezette am bassade van Peking in Boejoem- boera zal dus moeten sluiten. Voor de Chinese agtitatie in Afrika maakt dit weinig ver schil. Peking zal het beschouwen als de gewone kosten voor de oefening 'dat het nu het zwaarte punt van zijn activiteiten moet verplaatsen naar Brazzaville en Dar-es-Salaam. Een andere zaak is, dat het be sluit van Boeroendi komt nadat president Houphouet-Boigny van Ivoorkust waarschuwingen had geuit tegen de Chinese activitei ten. En als de Chinezen overal in Afrika worden geweerd, kan de arbeid op dit „vruchtbaarste terrein voor de wereldrevolutie" in gevaar komen. Maar tot geluk der Chinezen is er voorlopig in het verdeelde werelddeel weinig kijk op een dergelijke eensge zindheid van handelen. De Britse conservatieve oppo sitie heeft opnieuw een motie van wantrouwen in de Britse re gering ingediend, die dinsdag aan de orde is. De conservatie ven zijn niet te spreken over de behandeling van het vraagstuk van de Britse vliegtuigindustrie. De politiek van de Britse rege ring op dit punt zou uiteindelijk uitlopen op bijna volledige af hankelijkheid van de Ver. Sta ten. In de motie wordt verder aan gedrongen op het benutten van elke gelegenheid tot versterking van de samenwerking met En- gelands Europese bondgenoten. Aan de andere kant hebben zes Labour-leden van het parlement een motie ingediend waarin sterk gepleit wordt voor nationalisa tie van ondernemingen die ar beiders dreigen te ontslaan. (De Britse minister van luchtvaart Roy Jenkins, heeft met het hoofd van de vliegtuigfabriek Hawker Siddeley" een onderhoud gehad. Deze onderneming heeft bekend gemaakt, 14.000 werknemers te zullen ontslaan in verband met het verloren gaan van twee pro jecten, die de regering deze week heeft laten varen.) In Brussel is vrijdag na de we kelijkse vergadering van het ka binet medegedeeld, dat de alge mene Verkiezingen fn België hoogstwaarschijnlijk op 23 mei worden gehouden. Dit is aan het einde van de vierjarige rege ringsperiode van het katholiek- socialistische kabinet Lefèvre- Spaak. EERSTE FOTO VAN DE JONGSTE PRINSES VAN MONACO Dit is de eerste officiële foto van de vier dagen oude prinses Stephanie, het jongste kind van het Monagaskische vorstenpaar. De foto toont prinses Gracia met haar dochtertje in het prinselijke paleis in Monaco. Naar de minister van onderwijs en cultuur, R. van Elslande, na afloop van de ministerraad me dedeelde, zal de juiste datum af hangen van het moment, waarop het parlement zijn goedkeuring zal hechten aan de komende grondwetsherzi-ennig. Na deze goedkeuring, die het volgende parlement tot grondwettelijke vergadering maakt, worden bei de kamers automatisch ontbon den en moeten binnen veertien dagen verkiezingen volgen. Over de aard van de grond wetsherziening werd onlangs een akkoord bereikt tussen de twee regeringspartijen, de christelijke volkspartij en de Belgische socia listische partij. De Britse conservatieve oppo sitiepartij '-eeft bij de drie tus sentijdse verkiezingen, welke donderdag in Altrincham and Sale, Salisbury en East Grinstead zijn gehouden, een stemmen winst geboekt van gemiddeld 3,6 procent. Bij algemene verkiezin gen zou een dergelijk winstper centage de consertatieven weer aan de macht hebben gebracht. De drie zetels bleven in han den van de conservatieven. Hun vooruitgang was echter niet zo spectaculair als bij de eerste twee tussentijdse verkiezingen welke na de conservatieve ne derlaag bij de algemene verkie zingen van oktober werden ge houden. Zoals gemeld leed vo rige maand de socialistische mi nister van buitenlandse zaken Gordon Walker bij de verkiezin gen in het Londense district Leyton een onverwachte neder laag, hetgeen hem zijn porte feuille kostte. Weer Gordon Walker De zetelverhouding in het la gerhuis is nu: Labour 315 zetels, conservatieven 302 zetels, libera len negen zetels. Er zijn drie ze tels vakant, waarvan er twee door conservatieven werden be zet en één door een socialist Men opperde vrijdag in Londen de mogelijkheid dat Gordon Wal ker zich voor deze laatste zetel die van Abertillery in Wales kandidaat zal stellen. Bij de algemene verkiezingen behaalde daar de labourkandidaat ds. Wil liams een meerderheid van 20.2-31 stemmen. De predikant overleed donderdag, nadat hij op een wandeling in elkaar was ge zakt. Bij de tot -dusver gehouden tussentijdse verkiezingen gingen de liberalen alleen in East Grin- stead vooruit. In de andere vier districten bleken zij aan popu lariteit te hebben ingeboet. Al leen in Salisbury in zuidwest- Engeland boekten de socialisten enige stemmenwinst, namelijk anderhalf procent In socialis tische kring was men opgelucht, dat de impopulaire maatregelen die de regering-Wilson op eco nomisch gebied heeft genomen, niet tot grote verliezen hebben geleid. PRINSES BEATRIX IN ZWITSERLAND Nog een laatste blik op de ski's en dan laat Prinses Beatrix zich van de Eggli-hellingen glij den. De Westduitse regering zal zich volgens welingelichte krin gen in Bonn niet uerzetten tegen verlenging van de verjaringster mijn voor oorlogsmisdaden, wan neer het parlement ach op 10 maart daarvoor uitspreekt. Na de felle discussies over en de heftige reacties, vooral in het buitenland, op het voornemen van de regering om de verja ringstermijn te handhaven op twintig jaar wat zou beteke nen dat oorlogsmisdadigers na 8 mei niet meer vervolgd zouden kunnen worden rekent men er in Bonn op dat de regering deze kwestie als een gewetens vraag aan het parlement zal overlaten en de fracties van de coalitiepartners c.d.u. en f.d.p. niet zal binden. MINISTER ZOU AFTREDEN Een regeringswoordvoerder zei vrijdag tegenover de pers, dat het geen geheim is dat bonds kanselier Erhard ervoor is, dat ook na 8 mei vervolgingen kun nen worden ingesteld naar aan leiding van het aan het licht ko men van tot dusver nog niet be kende misdaden. Het kabinet zal nog vóór 10 maart de bondsdag een rapport over deze kwestie voorleggen waarin zowel de formeel-juridi sche argumenten tegen verlen ging van de verjaringstermijn als de politieke en morele aspecten die voor verlening pleiten, zijn vervat. Tegen die tijd zal de rege ring ook beter kunnen beoorde len, welk effect haar beroep heeft gehad op alle landen, de Westduitse justitie al het be schikbare materiaal ter vervol ging van oorlogsmisdadigers ter hand te stellen. Op «3e persconfe rentie van vrijdag bleek, dat de Westduitse minister van justitie, Ewald Bucher, nog steeds van plan is af te treden, wanneer het kabinet zich voor verlenging van de verjaringstermijn uitspreekt. Maar ook Bucher zou bereid zijn zich bij een beslissing van het parlement neer te leggen. SOCIALISTEN VOOR VERLENGING Wat de fracties van de partijen in het parlement betreft, zouden de vrije democraten althans voor het grootste deel tegen verlenging van de verjaringster mijn zijn en de socialisten voor. Bjj de christen-democraten ligt de zaak nog niet duidelijk. Wel heeft een groep van vijftig leden van de c-d.u.-fractie een motie Ingediend waarin op ver lenging wordt aangedrongen. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 WIND TUSSEN NOORD EN NOORDWEST Ten westen van Schotland be vindt zich nog steeds het cen trum van een omvangrijk gebied van hoge luchtdruk. Om dit hoge- drukgebied stroomt vrij zachte lucht via IJsland en omgeving naar West-Europa. In ons iand, België en Frankrijk alsmede boven de Britse eilanden werden vrijdagmiddag op verschillende plaatsen temperaturen gemeten van 7 graden. Boven Noorwegen, en een groot deel van Zweden en Duitsland wees de thermometer des middags waarden aan tussen 2 en 5 graden. Verder oostelijk was het heel wat kouder, zoals boven Polen, Finland en Rusland, waar vrijdagmiddag matige tot strenge vorst voorkwam. Een gebied met opklaringen, dat zich vrijdag over ons land begon uit te breiden wordt van daag gevolgd door een storing die de bewolking doet toenemen en later mogelijk wat regen of mot regen zal veroorzaken. Hierbij ZON MAAN Febr. 6 7 8 op onder op onder 8.12 17.37 10.24 22.59 8.10 17.39 10.40 8.09 17.41 10.57 0.15 zal de wind matig en aan de kust af en toe krachtig zijn uit noord tot noordwest. De middagtempe- raturen worden ongeveer dezelf de als vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Wind tussen noord en noordwest Toenemende bewolking met later een kans op wat lichte regen of motregen. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen noord en noordwest. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. ZATERDAG 6 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.41 5.07 Terneuzen 5.16 5.42 Hansweert 5.56 6.22 Walsoorden 6.06 6.32 ZONDAG 7 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 5.14 5.44 Terneuzen 5.49 6.19 Hansweert 6.29 6.59 Walsoorden 6.39 7.09 MAANDAG 8 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 5.53 6.27 Terneuzen 6.28 7.02 Hansweert 7.08 7.42 Walsoorden 7-18 7,53

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1