Frankrijk wil „top"gesprel< in Genève Nasser stelt Bonn voor keus Aardbeving in Aleoeten Voor wijziging V.N.-handvest JOHNSON NOG DITJAAR NAAR RUSLAND? Het weer PERSCONFERENTIE VAN DE GABLLE honderd jaar diakonessenwerk in Den Haag Premier Kosygin naar Noord-Vietnam VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 21e Jaargang - No. 6367 Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Frankertng bJJ abonnement: Tkreeuzcn Dfreefenr-'RoofreéaefeaPf van 'êe Sande Redactte-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maan i 2.—: per week 50 ct. I-osse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot ii.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Op een vraag naar zijn ge zondheid heeft president De Gaulle donderdag op een pers conferentie gezegd dat hij het niet slecht maakt. „Maar troost u, eens zal ik beslist sterven". Er waren duizend journalis ten naar het Elysee gekomen waar, ir. de feestzaal, de presi dent de pers te woord stond. Alle ministers waren er ook. De president begon niet met een .toespraak, maar vroeg dadelijk vragen te stellen. De Gaulle sprak zich uit voor een conferentie in Genève van Amerika. Rusland, Engeland, China en Frankrijk om te spre ken over een herstel van het evenwicht in de organisatie van de verenigde naties. Er is Frank rijk veel aan gelegen, dat de V. N. blijft bestaan. De wereld organisatie heeft volgens de Franse president haar eigen wet ten overtreden, wat geleid heeft tot prestigeverlies en de huidige crisis. In 1950 begon de V. N. zich het recht aan te meten ge weld te gebruiken, wat tot meningsverschillen aanleiding heeft gegeven. Een wat voor zichtiger optreden en terugkeer tot het handvest kan de organi satie weer in evenwicht bren gen. HET DUITSE VRAAGSTUK Duitsland moet een zeker ele ment voor vrede en vooruitgang worden. Op die voorwaarde moet de hereniging van de twee landsdelen worden bevorderd. De eenheid van Europa, aldus De Gaulle, eist de verzoening van Frankrijk en Duitsland en hun samenwerking. De buurlan den van Duitsland moeten trach ten overeenstemming over het Duitse vraagstuk te bereiken. Ook wat betreft grenzen en be wapening. De economische Europese zes moeten ook politiek en militair tot. samenwerking komen in het belang van het evenwicht in Europa. Uiteindelijk moet de Europese samenwerking zich uitstrekken van de Atlantische Oceaan tot de Oeral. „Dan pas kan Europa, dat de .moeder van de moderne beschaving is, samen met. de dochter Ame rika de rol spelen die het toekomt bij de lotsverbetering van twee miljard mensen die daar beslist behoefte aan heb ben." Het Duitse vraagstuk is al leen door Europa op te lossen. De Sowjet-Unie dient daarbij te beseffen, dat haar toekomst ligt in samenwerking met de vrije volken en niet in een totalitair stelsel. AANVAL OP GOUDWISSEL- STANDAARD President De Gaulle verklaar de dat de goudwisselstandaard niet langer overeenkomt met de werkelijkheid van vandaag. De nadelen ervan nemen toe. Het is nu de tijd het vraagstuk nog eens kalm te bezien, zo ver klaarde het Franse staatshoofd. De E.E.G. heeft thans even grote goudreserves als de Ver enigde Staten en deze zouden nog groter zijn als de zes lan den al hun dollars in goud had den omgezet. „De alles overtref fende waarde van de dollar is verloren gegaan", zo zei De Gaulle. De dollar is volgens hem niet langer een onpartijdige in ternationale waardemeter, maar een betaalmiddel dat aan één land toebehoort. In een pleidooi voor de terug keer naar de gouden standaard zei president De Gaulle dat er 'een gouden regel in de interna tionale valutahandel bestaat, namelijk het herstel van het evenwicht tussen het ene mone taire gebied en het andere door middel van het edele metaal. De Situatie moet door de betrokken landen grondig worden onder zocht, zo meende hij. Het internationale monetaire fonds en de „club van tien" in dustrieel ontwikkelde landen bieden het geschikte forum voor zulke besprekingen, zo zei de Franse president. Het tot nog toe gevolgde in ternationale monetaire systeem heeft in de praktijk lange tijd ie veelvoudige hulp begunstigd vzelke Amerika aan vele landen 'heeft verleend en waarvan wij »:elf in grote mate hebben ge profiteerd, aldus De Gaulle. Maar de omstandigheden zijn veranderd. Daarom wil Frank rijk het systeem veranderd «ien. DE ENGELSE BETREKKINGEN Aan het slot van zijn pers conferentie sneed de Franse pre sident de betrekkingen met En geland aan, hoewel over dat onderwerp geen vragen waren gesteld. Hij zei voldaan te zijn over het gesprek dat hij met premier Wilson heeft gehad toen hij in Londen was voor de be grafenis van Churchill. „Wij hebben gezien dat er geen berg tussen Frankrijk en Engeland ligt, maar slechts een kanaal, en' als er eenmaal een tunnel is, zijn wij nog dichter bij elkaar". De president zei er zeker van te zijn, dat tijdens Wilsons be zoek aan Parijs de standpunten in de voornaamste problemen kunnen worden verzoend. De persconferentie heeft vijf kwartier geduurd. AMERIKAANSE REACTIE In bevoegde Amerikaanse kringen betwijfelt men of onder de huidige wereldsituatie de door president De Gaulle in zijn persconferentie geopperde bij eenkomst van de grote 5', waar onder communistisch China, om tot wijziging van het V.N.-hand vest te komen, voor verwezen lijking vatbaar is. Hoewel het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken en het Witte Huis zich van elke officiële commentaar op dit punt wensen te onthouden, wijzen genoemde kringen er op, dat voor de Amerikaanse regering alleen nationalistisch China tot de Verenigde Naties behoort en communistisch China daarvan geen lid is. Onder die omstan digheden lijkt het moeilijk dit land te doen deelneemen aan een conferentie, die zich zal moeten bezig houden met her ziening van het handvest van een organisatie, waarvan de communistisch-Chinese regering geen deel uitmaakt. Ook .president Johnson wilde gistermiddag, tijdens een door hem gehouden persconferentie, niet de minste commentaar op het voorstel van zijn Franse ambtgenoot geven. Hij zei slechts met genoegen de door president De Gaulle gemaakte opmerkingen over het V.N.- handvest te zullen bestuderen. President Johnson merkte nog op, dat naar'zijn mening de pro blemen rondom de Verenigde Naties niet worden veroorzaakt door de wereldorganisatie zelf, doch door de landen die het handvest hetzij naar de geest, hetzij naar de letter hebben ge schonden. Ook in- Britse officiële krin gen wilde men niet direct com mentaar leveren over het voor stel van de Franse president. Doch waarnemers in Londen koesteren wat dat betreft even weinig hoop als men in Washing ton doet. Hengst voor Haile Selassie Addis Abeba: Koningin Eliza beth, die een bezoek aan Ethio pië brengt, heeft keizer Haile Selassie een Engelse hengst aan gebodenHet paard „Robespier re" heeft ondermeer „Nibus" onder de voorvaderen, die in 1949 de derby won. Vóórdat de koningin het paard overdroeg streelde zij. het dier nog even. Gis; i i i-n eeuw geleden Is het diakonessenwerk in Den Haag begonnen in de vorm van hulp aan zieken. De diakonessen- inrichting heet Bronovo naar de eerste zuster, mej. S. K. de Bro novo, die meisjes opleidde in de verpleeg- en huishoudkunde. Me nigeen denkt bij het horen van de naam Bronovo aan een zieken huis, maar het is allereerst een diakonessenhuis, waar de diako- nessen in leefgemeenschap wo nen. Gisteren werd het eeuwfeest gevierd met een dankdienst in de Kloosterkerk, die werd bijge woond door H.M. koningin Julia na. Koningin Juliana arriveerde bij de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout in Den Hia." in gezel schap van haar particulier secre taresse, jonkvrouwe C. E. B. Röell. Door de kosterij ging het ge zelschap naar de kerk, waar de dienst werd geleid door de predi kant-directeur van Bronovo, ds. A. M. Nortier, ds. P. G. van den Hooff, praeses van de Generale Synode van de Nederlandse her vormde kerk en ds. P. Edwall uit Zweden, praeses van het Oecu menisch verband van diakones- sengemeensc-happen. De schriftlezing werd verzorgd door de diakones zuster H. J. Roorda van Eijsinga. Het Brono- vo-zusterkoor luisterde de dienst op met zang. Net als zijn Indonesische colle ga Soekarno houdt Egyptes pre sident Nasser er van af en toe een imposant gebaar te maken waarvan de wereld opkijkt. Maar daar houdt de overeenkomst dan ook wel op: Nasser is gewend daarbij steeds de konsekwenties in het oog te houden. En daarom wekte het verbazing dat hij zo plotseling de Duitse bondsrepu bliek op de zeerste teen ging trappen. Dat was door de Oost- du itse partijleider Walter TJ1- bricht op visite te noden. Bonn houdt vol dat er maar één Duitsland is: dat van Erhard en wie Ulbrichts staat erkent moet er rekening mee houden dat Bonn de betrekkingen afbreekt. Alleen de Sowjet-Unie zo luidt de enige uitzondèiVig op dit Hall- stein-doctrine mag zowel de D.D.R. als de bondsrepubliek er kennen. Alle anderen moeten kie zen. Op die manier belemmert Bonn dat Pankow internationaal erken ning vindt, die Uibricht te stade zou kunnen komen als er eens over een Duitse hereniging ge sproken zou moeten worden. En aangezien er nu eenmaal heel wat meer hulp uit Bonn kan ko men en ook komt, want het Hal1 stein-doctrine is duur houdt menige staat het dan maar op de bondsrepubliek. Al zijn ze er eigenlijk wel van overtuigd dat Bonn maar op een fictief mono polie staat, want er zijn nu een maal twee Duitslanden en voorlo pig ziet het er ook wei naar uit dat dat zo blijft. Met a's gevolg dat Oost-Duits- land alom zijn ambassades moet vermommen als consulaten en handelsmissies. WAAROM? Nasser weet dus dat hij door Uibricht te behandelen als een aanzienlijk persoon uit een echt bestaand land de Westduitsers diep grieft. Zozeer zelfs dat hij er de Westduitse hulp mee kan ver spelen. vele honderden miljoenen marken die hij stellig niet in die mate van Uibricht kan krijgen. Waarom doet Nasser dit dan? Er zijn twee theorieën. De eerste herinnert er aan dat Chroesjts- jow indertijd zeer werd bekriti seerd voor zijn gul toezeggen van hulp aan Egypte zonder daarvoor thuis permissie te vragen. De nieuwe machthebbers zouden nu het systeem van voor wat hoort wat willen toepassen. Egyptes tegenprestatie zou dan zijn erken ning van Pankow. Daar het voor andere Arabische landen opeens ook gemakkelijker wordt dit te doen als Nasser het voorbeeld heeft gegeven, zou dit het begin van een groot diplomatiek offen sief in deze richting kunnen zijn. Het is een theorie waarin dus een Russisch initiatief inzake de Duitse problemen 'In mee speelt die onder meer in de Times is geuit. PRESSIE-MIDDELEN Maar waarschijnlijker is het een Egyptische waarschuwing aan Bonn op te houden met wa penleveranties aan Israël. Die zijn de laatste tijd aan het licht ge komen en betreffen o.m. tanks en helikopters; ze zouden een soort compensatie moeten vor men met excuses voor het feit dat Westduitse raketvorsers voor Nasser werken. Bonn heeft steeds gepoogd de vriendschap der Arabische landen te behouden maar ook met Israël op zo goed mogelijke voet te ko men. Het eerste is in verband met diplomatieke steun en voor de export belangrijk, het tweede vooral voor het Duitse aanzien in tal van landen van het westen. Een officieel protest zou Nas ser weinig helpen, al is het maar vanwege de boter op zijn eigen hoofd, maar door Bonn te laten zien dat hij eventueel ook met de Oostduitsers kan aanpappen heeft hij een st)erk pressie-middel. Hij stelt nu Bonn eens voor een keus: ophouden Israël militair te steunen of Uibricht behaalt een grote diplomatieke overwinning. Voor Bonn is het nare hiervan vooral dat als dit slaagt de bonds- President Johnson heeft woens dagavond in Washington ver klaard, dat hij de Sowjet-Unie nog dit jaar hoopt te bezoeken. Hij sprak de hoop uit dat de Russische leiders nog in 1965 naar de Verenigde Staten zullen komen. Johnson zei dit in een toe spraak aan een diner van de Amerikaanse bond tot het tegen gaan van (gods) lasterlijke taal. Johnson verklaarde redenen te hebben om aan te nemen, dat de Sowjet-Russische leiders een bezoek van hem aan de Sowjet- Unie zouden verwelkomen. „Ik hoop dat de Amerikaanse en Russische leiders voor het einde van dit jaar eikaars landen zullen hebben bezocht", aldus de president. President Johnson heeft don derdagmiddag tijdens een pers conferentie medegedeeld, dat nog geen data zijn vastgesteld voor de uitwisseling van bezoe ken tussen hem en de Sowjet- leiders. De president voegde hier nog aan toe, dat de reden die hij heeft om aan te nemen dat deze bezoeken mogelijk zullen wor den, gelegen is in besprekingen, die hebben plaats gehad tussen vertegenwoordigers der Ver enigde Staten en van de Sowjet- Unie. republiek er op kan rekenen nog meer dan tevoren gechanteerd te worden met het eigen Hallstein- doctrine. Zo in de vorm van beta len of dit doen of dat laten, an ders erkennen we Uibricht. Het kan minister Schroder misschien helpen af te komen van dit door hem verwenste doctrine. Honderden negers in Selma gearresteerd Selma: Woensdag zijn opnieuw enige honderden negers gearres teerd, die voor het gerechtsge bouw betoogden tegen de trage inschrijving van negers op de kiezerslijsten. Hiermede is het totaal aantal negers dat in de afgelopen drie dagen werd aan gehouden, op 1600 gekomen. Foto: Terwijl negers hand in hand vrijheidsliederen zingen, wachten de gehelmde handlan gers van de sheriff op orders om in te grijpen. Bij liet eiland Amchitka, een van de Aleoeten-eilanden in de Bering-zee, heeft zich donder dagochtend een sterke aardbe ving voorgedaan. De Amerikaan se kustwacht en de geodetische dienst in Honoloeloe hebben voor een vloedgolf gewaarschuwd. De aardbeving werd geregis treerd in Honoloeloe, Pasadena (Californië), Tokyo en Alaska, omstreeks 6 uur Ned. tijd- De kracht van de aardbeving was acht graden op de twaalf graden tellende richter-schaal. Volgens de eerste berichten uit de Aleoeten is er weinig schade aangericht en zijn er geen slacht offers gevallen. Uit Tokio wordt gemeld dat de vloedgolf inmid- De Japanse export van schepen De exportorders die de Japan se scheepswerven in het lopen de begrotingsjaar (tot 31 maart) ontvangen zullen vijftien tot twintig procent groter zijn dan de 2,4 miljoen bruto ton die de industrie zich ten doel had ge steld, zo verwacht de Japanse vereniging van scheepsbouwers. In de eerste negen maanden van het begrotingsjaar zijn bui tenlandse bestellingen ontvan gen voor 94 schepen van samen 2.171.790 ton. In januari werden bovendien nog 15 schepen be steld van in totaal 250.400 ton. Bij de orders zijn drie schepen voor gestorte lading van 28.500 ton voor Liberia, vier vracht schepen van 10.200 ton voor Nederland, drie schepen voor gestorte lading van 15.100 ton voor Griekenland en twee vrachtschepen van 10.200 ton voor Zuid-Afrika. Een Sowjetrussische delegatie onder leiding van premier Alexei Kosygin is donderdag uit Moskou vertrokken voor een bezoek aan Noord-Vietnam, het land waar mee cummunistisoh-China nauwe betrekkingen onderhoudt. Volgens bevoegde Russische bron zal de delegatie haar reis in Peking onderbreken en niet eerder dan zaterdag in Hanoi aankomen. Men vermoedt dat de Russen de Chinese regering op de hoog te willen stellen van hetgeen zij in Noord-Vietnam gaan doen. Dat het daarbij tot een bijleggen van de ideologische geschillen zal komen achten waarnemers min der waarschijnlijk. Een woordvoerder van het Russische ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat Kosygin hedenavond in Pe king zal aankomen. Donderdag avond werd de reis ergens in Si berië onderbroken. VRIJDAG 5 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.07 4.33 Terneuzen 4.42 5.08 Hansweert 5.22 5.48 Walsoorden 5.32 5.58 ZATERDAG 6 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.41. 5.07 Temeuzen 5.16 5.42 Hansweert 5.56 6.22 Walsoorden 6.06 6.32 dels Japan heeft bereikt en maar slechts acht centimeter hoog was bij de noordelijkste punt van de Japanse eilanden. In Alaska is de bevolking in laaggelegen gebie den aangeraden zich naar hoge re delen te begeven. VEEL BEWOLKING Ten westen van Schotland hand haaft zich het centrum van een omvangrijk gebied van hoge luchtdruk. Langs de westflank ervan trok een diepe depressie langs de westkust van Groen'and naar het noorden. Een andere depressie verplaatste zich langs de noordkant van het hogedruk- gebied van het zeegebied ten noorden van IJsland naar de Noordkaap terwijl een uit Scan dinavië afkomstige storing don derdag langs de oostelijke zijde over ons land trok met veel be- wolking en hier en daar wat regen. Bij aanhoudende noordweste lijke winden stroomde lucht over de Noordzee aan en waarin de temperaturen opliepen tot 5 a 7 graden. Boven de Britse eilanden, Bel gië en Frankrijk werden over het algemeen dezelfde temperaturen bereikt. Kouder was het even wel in Duitsland, waar op vele plaatsen het kwik in de middag maar weinig boven het vriespunt kwam. De bij de Noordkaap gelegen depressie begon donderdagavond zijn invloed snel over Scandina vië uit te breiden. In verband hiermede zal er vandaag in onze streken een matige en aan de kust krachtige noordwestelijke wind gaan waaien. Bovendien wordt veel bewolking verwacht en zal het front van de depressie hier en daar wat regen of mot regen brengen. De middagterope- raturen zullen dezelfde zijn als gisteren of iets lager worden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Veel bewolking en plaatselijk enige regen of motregen. Matige en aan kust krachtige noordwes telijke wind. Deze'fde middag- temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON MAAN op onder op onder Febr. 5 8.14 17.35 10.08 21.46 7 8.10 17.39 10.40 6 8.12 17.37 10.24 22.59 8 8.09 17.41 10.57 0.15 a 8.07 17.43 11.18 1.34

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1