VIENTIANE GEBOMBARDEERD De griepepidemie in Rusland neemt weer toe Nederland zal in 1980 bijna 15 millioen inwoners tellen Machtsstrijd tussen rechtse generaals PERSONEEL VAN FRANSE RAMPMIJN NIET AAN HET WERK HET WEER IR SCHELDE-RIJNVERDRAG IN BELGISCHE SENAATSCOMMISSIE GOEDGEKEURD INDUSTRIËLE STRUCTUUR MOET VERANDEREN zei de tuinder VERNIEUW MET KLEUR KLEUREN VERNIEUWEN DONDERDAG 4 FEBRUARI 1965 21e Jaargang - No. 6366 BELGISCHE VISSERSBOOT GEZONKEN HONDUREES VRACHTSCHIP i GEZONKEN ,K Noordwestelijke wind Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Britse eilanden en de westelijke oceaan handhaaft zich een omvangrijk gebied van hoge luchtdruk. Langs de oost flank van dit hogedrukgebied trekken storingen over de Noord zee zuidwaarts. Eén ervan bracht woensdag in ons land wat regen. Een volgende zal vandaag met veel bewolking langs ons land trekken en hier en daar wat regen veroorzaken. De wind blijft daarbij zwak tot matig uit noordwestelijke richting waaien «n zal langs de Waddenkust tij delijk vrij krachtig zijn. Vanwege de aanhoudende aan voer van Noordzeelucht worden pngeveer dezelfde temperaturen Verwacht als woensdag, toen op veel plaatsen maximumtempera turen va» A b graden werden Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Buitenlands kapitaal Randstad 3000 mensen per km2 Overvol land Spreiding t'rwikwteg feij tóonaemcHt: Tentettzsn Dtreetenr-HoeffwheteBK I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan -" f 2.—; per week 50 et. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Laotiaanse hoofdstad Vien tiane Is woensdag- gebombar deerd, waarbij talrijke doden en gewonden zijn gevallen, zo is door de radio en de Laotiaanse politie bekendgemaakt. Het bom bardement op het centrum van de stad is uitgevoerd door de troepen van generaal Siho Lam- phoetakoel. Als antwoord daarop heeft ge neraal Koeprasith Abhay, staf chef van het leger, het kamp Chi- naimo, waar de politietroepen van generaal Siho Lamphoeta- koel zijn gelegerd, gebombar deerd. Beide partijen zijn ongeveer 1500 man sterk, maar generaal Koeprasith Abhay beschikt over vliegtuigen en tanks alsmede over kanonnen met grote draag- wfjdte, die het kamp van de po litietroepen kunnen beschieten. Het bombardement was gericht tegen het koninklijk paleis, waar zich behalve de regering een be langrijke troepenmacht bevindt. Uit Bangkok wordt gemeld, •dat ongeveer 4000 vluchtelingen 'uit Vientiane de rivier de Mekong' zijn overgestoken naar de Thai- •landse grensprovincie Nongkhai om aan de gevechten in Vien tiane te ontkomen. ACHT DODEN Woensdagavond was Vientiane praktisch onder controle van het leger van generaal Koeprasith Abhay, dat premier Soevanna Phoema trouw is gebleven. Er worden versterkingen per vlieg tuig aangevoerd, terwijl ook uit de koninklijke hoofdstad Loeang Prabang troepen onderweg zijn. Voor zover bekend zijn mins tens acht doden gevallen, terwijl 58 gewonden in ziekenhuizen zijn opgenomen. Exacte cijfers over het aantal slachtoffers zijn niet bekend. Volgens in Washington van de ambassade in Vientiane ontvan gen berichten heeft generaal Sy- eossy dia in het afgelopen week- f De Belgische vissersboot „Ma deleine Henriette" is woensdag- I avond 45 mijl uit de Nederland- se kust ter hoogte van Hoek van Holland gezonken. De sleepboot „Schouwenbank" van L. Smit en Co's internatio nale sleepdienst is uitgevaren. De bemanning is overgenomen door een andere Belg, de Z. 591 „Dageraad". Het gezonken schip levert ge vaar op voor de scheepvaart. Omstreeks middernacht zou •het bergingsvaartuig „Bison" van Van den Tak's bergingsbedrijf te Rotterdam de positie van het gezonken vissersschip bereiken. De „Bison" zou trachten het ge zonken vissersschip te lichten. Het vrachtschip „Milonga", dat onder Hondurese vlag voer, is dinsdagmiddag bij stormweer tussen het Italiaanse schiereiland en Sardinië gezonken. Vier schipbreukelingen zijn opgepikt. Vijftien andere leden van de bemanning worden nog vermist. Het schip was van Sfax op weg naar Genua met een lading -fosfaten. einde aan het hoofd der opstan delingen stond, zich weer bij de regeringsgetrouwe troepen aan gesloten. Generaal Siho Lan- phoetakoei, het hoofd der natio nale politie, koos daarentegen de zijde der opstandelingen. Hij wordt gesteund door troepen van generaal Khang Khong, de com mandant van het tweede militai re district, die vice-premier gene raal Phoemi Nosavan trouw is gebleven. De strijd zou volgens leden van prins Soevanna Phoe- ma's kabinet deel uitmaken van een complot van vice-premier Phoemi Nosavan om een deel van zijn verloren macht terug te winnen. Amerikaanse functionarissen zien de situatie als een machts strijd tussen rechtse generaals. Geen enkele mijnwerker is woensdagmorgen afgedaald in de steenkolenmijn bij Avion in noord-Frankrijk, waar in de nacht van maandag op dinsdag 21 mijnwerkers de dood vonden bij een mijngasexplosie. De mijndirectie had dinsdag avond meegedeeld, dat het werk woensdagmorgen zou worden hervat, waarbij een aantal mijn werkers met opruimingswerk zaamheden in de ongeluksschacht zou worden belast en de anderen op andere plaatsen te werk zou den worden gesteld. Vakbondsleiders riepen echter woensdagmorgen de ongeveer 300 mijnwerkers op, niet af te dalen" zolang de stoffelijke res ten van hun collega's zich nog op het terrein van de mijn be vinden. (De lijker; van de slacht offers zijn voor identificatie in ie- «Sv ,r een loods ondergebracht). Ver der drongen zij aan op maat regelen ter vergroting van de veiligheid. De hoge autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal (E.G.K.S.) heeft besloten, ten behoeve van de nabestaanden van de slachtof fers 30.000 francs (bijna 22.000 gulden) beschikbaar te stellen. Ontploffing in Franse mijn Avion: De gasontploffing in een kolenmijn bij Lens in noord- Frankrijk heeft waarschijnlijk twintig doden geëist. Op de foto staan familieleden en collega's voor de hekken het resultaat van de reddingspogin gen af U wachten. N gemeten. De hoogste maximum temperatuur kwam toen voor in Leeuwarden met 6 graden en de laagste in zuid-Limburg met 2 graden. Over noord-Zweden en Fin land stroomt inmiddels een nieuwe hoeveelheid koude lucht naar het zuiden. Daar vroor het gistermiddag op enkele plaatsen omstreeks 15 graden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Over het algemeen veel bewol king en hier en daar wat lichte regen. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige, noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 4 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.35 4.00 Terneuzen 4.10 4.35 Hansweert 4.50 5.15 Walsoorden 5.00 5.25 VRIJDAG 5 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.07 4.33 Terneuzen 4.42 5.08 Hansweert 5.22 5.48 Walsoorden 5.32 5.58 ZON MAAN op onder op onder Febr. 4 8.16 17.13 9.52 20.33 5 S.14 17.35 10.08 21.46 7 8.10 17.39 10.40 6 8.12 17.37 10.24 22.59 ÏAdv.1)] Ik kweet de groenten van California's groentesoep. Denk niet dat ze daar de bloemkolen, de sperciebonen, de preien en wat al niet, zo maar in de soep verwerken. O nee, die worden heel zorgvuldig op kwaliteit bekeken. Totnutoe zei California „ja" tegen al mijn groente. Noudan ben ik de béste gtoentekweker van Nederland Een hoge ambtenaresse van de Moskouse dienst voor open baar welzijn heeft woensdag de verwachting uitgesproken dat het aantal griepgevallen in Mos kou in de komende drie dagen zal toenemen. Zij zei, dat bij de jongste bij werking van het betreffende de griepgevallen bijgehouden regis ter, die dinsdag j.l. plaats vond, werd bevonden dat zich 92.000 nieuwe gevallen van influenza in de Russische hoofdstad had den voorgedaan. De ambtenaresse wilde niet zeggen om de hoeveel tijd het register wordt bijgewerkt. Er zijn in Moskou geen cijfers bekend gemaakt over absenteïs me als gevolg van de griepepi demie. Bekend is echter dat op sommige scholen vele leerlingen afwezig zijn. Van een klas van veertig leerlingen is de helft ziek, terwijl van een klas van De commissie van buitenlandse zaken van de Belgische senaat heeft woensdag met 14 tegen 3 stemmen en vier onthoudingen het BelgischNederlands ver drag voor de verbetering van de ScheldeRijnypi binding goedge keurd. De zes senatoren die niet vóór het wetsontwerp hebben gestemd, zijn allen Walen. Het wetsontwerp werd goedge keurd nadat aan de commissie leden opnieuw verzekeringen waren gegeven, dat de zoetwater voorziening van België niet in het gedrang zal komen door de verplichte levering daarvan aan Nederland. HET ZEEUWSE MEER Senaatsvoorzitter P. Strove verklaarde na afloop van de ver gadering, dnt België slechts wa ter ter bestrijding van de verzil- ting van het Zeeuwse meer moet leveren voorzover het gebruik van de nieuwe ScheldeRijnver binding de verzilting doet toe nemen. Ook zal de levering van zoet water volgens het verdrag alleen van België kunnen worden ge ëist, voorzover Belgische beien- gen niet in gevaar komen. De uitwerking van de bepaling wat betreft de hoeveelheid en wijze van levering moet nog door de regeringen van beide landen ge schieden. Énkele senatoren verklaarden, dat zij hun goedkeuring van het wetsontwerp bij de openbare be handeling zullen herzien, indien bij de debatten over het verdrag in de Nederlandse eerste kamer zou blijken, dat Nederland ande re opvattingen huldigt. Verwacht wordt dat de Belgi sche senaat het wetsontwerp niet voor 16 februari in onenbare ver gadering zal bespreken. De ka mer van volksvertegenwoordi gers heeft het vorig iaar met grote meerderheid goedgekeurd. 35 leerlingen er slechts negen op school waren gekomen. Winkelpersoneel, diensters en verpleegsters dragen linnen ge zichtsmaskers in een poging om verdere verspreiding van de ziekte tegen te gaan. OOK IN OOST-DUISLAND De griepepidemie is om streeks nieuwjaar in Leningrad begonnen, vanwaar zij zich mid den januari naar Moskou uit breidde. In Leningrad is de epi demie vrijwel tot stilstand ge bracht. In deze naar grootte tweede Russische stad zouden zich volgens sommige berichten meer dan een half miljoen griep gevallen hebben voorgedaan, voordat het aantal grieplijders terug begon te lopen. In Oost-Berlijn is vernomen dat de wereldgezondheidsorgani satie heeft meegedeeld dat er thans in de oostelijke gebieden van Oost-Duitsland griep heerst. Vele kinderen zouden hier aan deze ziekte lijden. '(Adv.)" Het is noodzakelijk dat de In dustriële struktuur van Neder land wordt veranderdde produk- tie zal in de toekomst meer op halffabrikaten en kapitaalgoede ren moeten worden gericht dan op verbruiksgoederen. Dit concludeerde drs- B. J. Udink, directeur van de centrale kamer voor handelsbevordering, in Utrecht op een vergadering van de vereniging van christe- lijk-historische leden van ge meentebesturen, waar hij zijn vi sie gaf op bevolking, ruimte en arbeid in het Nederland van 1980. De beroepsbevolking is geste gen van 1,9 miljoen in 1900 tot 3,2 miljoen in 1930 en 4,2 miljoen in 1960 en zal in 1980 waarschijn lijk 5,5 miljoen mensen omvatten. Steeds minder mensen werken in de landbouw, steeds meer in de industrie en de dienstensector. In de toekomst zal de werkgelegen heid vooral in de industrie als stuwende welvaartsbron moeten worden gevonden. Industrialisa tie en verhoging van het wel vaartsniveau zijn niet mogelijk zonder exportexpansie. In dit verband merkte drs. Udink op, dat de uitvoer in de komende twintig jaar met één a anderhalf miljard gulden per jaar zal moe ten stijgen, wil een adequate toe neming van ons nationaal inko men met lot 5 procent per jaar tot stand kunnen worden ge bracht. Vergeleken bij de buurlanden groeit het bruto nationaal pvo- dukt in Nederland niet hard. Dat steeg namelijk bij ons in de pe riode 1952—1962 maar met ge middeld 3,6 procent per hoofd per jaar, tegen bijvoorbeeld 5,4 procent in Duitsland en 5,8 pro cent in Italië. Van een inhalen van de achterstand kan alleen sprake zijn door een hogere ka pitaalinvestering per arbeider. Daartoe zal onder meer het aan trekken van buitenlands kapi taal noodzakelijk zijn. Hij pleitte dan ook voor het creëren van een zo gunstig mogelijk klimaat voor buitenlandse investeringen en voor het opvoeren van de indus triële research. Bij een omschakeling van de nroduktiestruktuur zal het niet langer mogelijk zijn om zoals tot dusver het grootste deel van de produkten te exporteren naar onze buurlanden Duitsland, Bel gië, Frankrijk en Engeland, die van Nederland geen halffabrika ten en kapitaalgoederen nodig hebben. Drs. Udink meent dat nieuwe klanten gezocht zulten moeten worden in Oost-Europa (inclusief Rusland), in China en in de ontwikkelingslanden (met name Indonesië). Berekeningen, gebaseerd op de huidige ontwikkelingen, maken het aannemelijk, dat Nederland in 1980 ruim 14,6 miljoen inwo ners zal tellen. De bevolking groeit steeds sneller en de mensen gaan meer en meer in de grote steden wo nen (35 procent in 1960 tegen 22 procent in 1900). Een steeds gro ter deel behoort tot de groep on- kerkelijken: 18,4 procent in 1960 en 7,8 procent in 1920. De groep boven de 65 jaar wordt relatief groter, evenals die van Neder landers van 25 jaar en jonger (1960 45 procent). In 1980 zal de bevolkingsdichtheid voor het ge hele land 700 personen per vier kante kilometer bedragen, madr voor de randstad Holland niet minder dan 3000 mensen per vierkante kilometer. Voor deze laatste groep is er dan per per soon een ruimte van 18 bij 18 meter beschikbaar om te wonen, te werken en te ontspannen. Aan ruimtelijke ordening, al dus drs. Udink, wordt al heel veel gedaan. Men gaat daarbij echter wat eenzijdig te werk. Vol gens hem is het gebrek aan gees telijke ruimte een minstens even groot probleem. Hij vreest een toekomstbeeld van een overvol Prinses Beatrix geniet van wintersportvakantie Gstaad (Zwits.): Prinses Beatrix heeft er flink de vaart in tijdens een skitocht. De prinses logeert bij familie voor een korte win tersportvakantie. land, waar conformisme heerst wegens gebrek aan geestelijke en fysieke bewegingsvrijheid, waar geen plaats: is voor eigenzinnig heid en waaghalzerij en waar nivellering een massamens cre- eert. In dit verband vestigde hij de aandacht op het grote belang van onderwijsvernieuwing (meer aandacht voor de individuele creativiteit), van een levende de mocratie decentralisatie en daardoor mogelijkheid tot het dragen van individuele verant woordelijkheid 1 en van een te rughoudendheid van de massa media bij het opjagen der senti menten. In eigen land zijn voorlopig nog voldoende mogelijkheden voor dag- on weekeindrècreatie. Drs. Udink gelooft echter nipt, dat het Nederlandse volk in de toekomst in ons land ooit nog vakantierecreatie zal kunnen vinden: daarvoor moet men Europa intrekken. Hij pleitte voor een intensieve voortzetting van de industriespreiding en voor betere forensenverbindingen die een grotere spreiding van de woongebieden bevorderen. Voor wat dit laatste betreft dacht hij bijvoorbeeld aan snelle forensen treinen dig de Veluwe tot hot woongebied van de randstad kunnen maken. In zijn slotconclusie zei drs. Udink, (lat er in de toekomst mis schien ook wel nieuwe taken lig gen op het gebied van de emi gratie. Niet voor arme Nederlan ders die teveel zijn, maar voor mensen die ruimte zoeken, gren zen overschrijden en hun kennis, kapitaal en arbeid elders ter be schikking willen stellen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1