Aanval op Labourregering in het Lagerhuis Verwarde situatie in Laos Motie van wantrouwen verworpen RADIO DE KOCX PRESIDENT JOHNSON DOET BEROEP OP STAKENDE HAVENARBEIDERS HET ONTWERP VERDRAG VOGR EEN SCHELDE-RMKKANAAL Belgische socialisten moeten vóór stemmen JJCK. STRIKE Het weer Ontploffing in Franse mijn WOENSDAG S FEBRUARI 196,5- 21e Jaargang - No. 6365 „WITTEBROODSWEKEN" VAN HET KABINET ZIJN VOORBIJ Olifant Niet overhaast Motie verworpen Negerleider dr. Maarten Luther King gearresteerd COMMUNISTEN IN DE AANVAL 21 doden Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater EVanfiertag bij abonnement: Temeuzen Directenr-Hoofredaeteur: L van 9e Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maan f 2.—: per week 50 et. Losse nrs 10 et. v DE VRIJE ZEEUW A Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Met een motie van wantrou wen hebben de conservatieven dinsdag in het Britse lagerhuis hun aangekondigde aanval op het kabïnet-Wilson geopend. In zijn scherpste redevoering sinds de verkiezingen in oktober zei oppositieleider Douglas-Home dat de aan de regering toege stane „wittebroodsweken" nu voorbij zijn. Sir Alec wierp Wilson en zijn minister voor de voeten dat zij 1. het vertrouwen van het bui tenland in de Britse financiële en economische sterkte door onverantwoordelijke redevoe ringen en verkeerde maat regelen hadden geschokt en vorig najaar de crisis rond het pond sterling zelf hadden veroorzaakt; 2. het Britse volk de kosten van verhoging van belasting en accijnzen en andere maatrege len in de schoenen had ge schoven en 3- door overijlde verklaringen zoals bijvoorbeeld het betite len van het ,,concorde"-pro- ject als een prestige-project in het buitenland de indruk hadden gewekt dat Groot- Brittannië verdragsbreuk wil de plegen. cent zo spoedig als maar moge lijk is zal worden verlaagd of worden afgeschaft. De leider van de liberalen, Jo Grimmond, zei dat Engeland bin nen enkele jaren tot Europa moet terugkeren. Mr. Wilson heeft gezegd dat we geen markt hebben die groot genoeg is om onze industrieën te voorzien, al- Als toppunt van domheid zag Douglas-Home de plannen van labour om de staalindustrie te nationaliseren. Wilson beloofde tijdens de verkiezingsstrijd hon derd dagen dynamische activi teit, aldus de oppositieleider. Het werd de dynamiek van een oli fant in een porceleinwinkel. De labour-regering heeft het haar geschonken vertrouwen ver speeld en moet derhalve aftreden, Zo zei Home die als zijn oordeel te kennen gaf dat de eerste taak van een nieuwe conservatieve regering moet zijn het vertrou wen in Groot-Brittannië te her stellen. Eerste minister Wilson ver dedigde zich door te wijzen op de gedurige verslechtering van de .Britse betalingsbalans sedert be gin 1963 en verweet de conserva tieven dat zij daar niets aan had den gedaan. Door het steeds naar een late re datum verschuiven van de verkiezingen was de toestand buitengewoon slecht geworden, zo zei Wilson. Hij wilde de maat regelen van zijn regering niet overhaast noemen. Ze waren al lange tijd noodzakelijk. De eer- ste-minister verklaarde opnieuw dat de invoerheffing van 15 pro dus Grimmond. Daarvoor moeten we kennelijk het Kanaal over. Hij hoopte dat de eerste-minister president De Gaulle zal bezoe ken en alles in het werk zal stel len om er achter te komen of de president er werkelijk van over tuigd is dat Engeland niet Euroo- pees gezind is. De Britse labourregeritv» won het vertrouwen van het 1' huis bij de stemming, die d -dag avond laat werd gehouden. De conservatieve motie van wan trouwen werd verworpen met 306 tegen 289 stemmen. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O Selma: Wilson Baker (rechts), veiligheidsofficier in deze stad, zegt dr. Martin Luther King (I.) diens arrestatie aan. De negerleider en -predikant dr Martin Luther King is maan dag in Selma samen met om streeks 300 andere negers gear resteerd, toen zij in optocht op weg waren naar het gerechtsge bouw, waar zijn aanhangers zich als kiezers wilden laten registre ren. De politie grondde de arres tatie op overtreding van het ver bod van het houden van optoch ten zonder vergunning. Tevoren was de deelnemers gelast zich in kleine groepjes te verdelen, het geen dr King weigerde. Dr King leidt op het ogenblik in Selma in de staat Alabama een campagne om het verzet tegen het verlenen van stemrecht aan borgtocht die hem werd aange boden. De zaak van de gearres- de negerbevolking te breken. Dr King weigerde vrijlating op teerde negers zal op 15 februari voorkomen, l ot dan zullen zij in de gevangenis moeten blijven. De hoogste straf waarvoor de betogers in aanmerking komen, is 180 dagen opsluiting en een boete van honderd dollar. President Johnson heeft de stakende arbeiders in de havens waar reeds overeenstemming tussen vakbonden en scheep- J vaartmaatschappijen is bereikt, verzocht het werk te hervatten. De opheffing van de staking wordt namelijk opgehouden door de traditionele weigering van de havenarbeiders om het werk te hervatten, zolang in enkele ha vens van de Amerikaanse oost kust en de Golf van Mexico nog geen arbeidscontracten tot stand zijn gekomen. In verscheidene plaatsen is overeenstemming bereikt, zoals onder meer in New York, New Orleans, Boston en Norfolk. Er zijn echter nog plaatsen waar dit niet het geval is. Minister van arbeid Wirtz, die de oproep van de president be kendmaakte, zei dat president Johnson had besloten zich tot de arbeiders te richten na een onderhoud met de onder-minis ter van arbeid, Reynolds. Deze zou onmiddellijk naar New York vertrekken om met de vakbonds vertegenwoordigers te spreken. Het uit 12 leden bestaande be stuur van de „International Longshoremen's Association" kwam maandag in New York bijeen om zich te beraden over de staking, die het scheepvaart verkeer op de Amerikaanse oost kust nu al 22 dagen heeft ver lamd. De voorzitter van de I. L. A. heeft na de vergadering ver klaard dat het bestuur zich niet definitief over Johnsons beroep kan uitspreken, zolang de resul taten van de stemmingen door de havenarbeiders van Baltimore en Philadelphia niet bekend zijn. In deze havensteden hebben plaatselijke vraagstukken tot nu toe de totstandkoming van een arbeidsovereenkomst, in de weg gestaan. Het bestuur van «Te Belgische socialistische partij heeft de so cialistische parlementaire fractie maandagavond opgedragen vóór te stemmen, wanneer het Neder lands-Belgische ontwerp-verdrag voor het graven van een kanaal tussen Rijn en Schelde door de Belgische volksvertegenwoordi ging wordt behandeld. De inwoners van Wallonië, het oosten en zuiden van België, heb ben kritiek op het ontwerp-ver drag, omdat het voorgestelde ka naal volgens hen water zal ont trekken aan de rivier de Maas en wel via het Albert-kanaal, dat de verbinding vormt tussen Maas en Schelde. BEDUCHT VOOR ALBERT-KANAAL De Walen vrezen dat hun voor industriële doeleinden en parti culier verbruik bestemde water reserve door het voorgestelde ScheldeRijnkanaal op gevaar lijke wijze zal verminderen. Zij vrezen voorts dat het dan niet meer mogelijk zal zijn de scheep vaart over het Albert-kanaal in stand te houden, daar volgens hen het peil van dit kanaal door het voorgestelde nieuwe kanaal zou zakken. De Walen maken ook bezwaar tegen het voorstel der Belgische regering 'om de aanleg van een ScheldeRijnkanaal gepaard te doen gaan met de bouw van dammen in Wallonië om op deze RUSSISCHE RAKETPROEF De Sowjet-Unie heeft met succes een proef genomen met een nieuwe superraket die kan worden gebruikt voor het lan ceren van ruimtevoertuigen, al dus meldt het Russische persbu reau Tass. De raket werd zater dag afgeschoten en kwam „met een grote mate van nauwkeurig heid" 12.800 km verder in de Stille Oceaan terecht. Nu deze proef geslaagd is, kan 't scheep vaart- en luchtverkeer in het betrokken oefengebied in de Stille Oceaan vandaag al worden hervat in plaats van 1 maart zoals aanvankelijk van Russi sche zijde was meegedeeld. De veiligheidsmaatregelen die maandag na de staatsgreep in Laos van kracht werden, waren dinsdag nog niet opgeheven. Mi litairen bewaakten nog steeds het radiostation in Vientiane, terwijl in de straten werd ge patrouilleerd. De meeste winkels hielden hun deuren gesloten. De bewo ners mogen zich van elf uur 's avonds tot zes uur in de och tend niet op straat vertonen. De troepen die maandag in opstand kwamen, hebben zich bij het vliegveld teruggetrokken. De commandant van de regerings getrouwe troepen, generaal Abhay, confereerde gisteren met premier Soevanna Phoema, wiens ambtswoning onder zware militaire bescherming staat. Ernstig Volgens latere berichten zijn het de troepen van de opstan dige kolonel Noenleut Sykosy die nog steeds het radiostation bezet houden. De generaal zelf schijnt van het toneel in Vien tiane verdwenen te zijn. De situatie in de noordooste lijke provincie Sam Meoea werd van militaire zijde ernstig ge noemd. De communisten zouden in de gelegenheid zijn alle res terende posities van de regerings troepen in te nemen, hoewel deze laatsten enkele plaatsen die zij bij het communistische offen sief hadden verloren, weer in handen hebben. Onder vuur De op 6 km ten oosten van Vientiane gelegen legerplaats Sjinaimo, waar het hoofdkwar tier van de regeringstroepen is gevestigd, wordt door artillerie onder vuur genomen. Mogelijk zijn troepen uit Paksane aan de Mekong dé opstandelingen te hulp gekomen. In. Paksane, 100 km ten oosten van Vientiane, zwaait généraal Kham Kong de scepter als districtsbevelhebber. Gevechten in de hoofdstaci In de Laotiaanse hoofdstad Vientiane i.s het dinsdag tot ge vechten gekomen tussen gezags getrouwe troepen en opstandige eenheden, nadat de commandant van de regeringstroepen, gene raal. Abhay, de militairen die maandag in opstand kwamen, een ultimatum had gesteld in zake ontruiming van de door hen bezette terreinen. wijze de watervoorziening van Wallonië uit te breiden. Zij zeg gen dat de bouw van deze dam men enkele van de schilderach tigste valleien in de Ardennen onder water zou zetten, hetgeen afbreuk zou doen aan het toeris tenbezoek aan dit gebied. Reeds 135 jaar geleden wérden de eerste plannen opgesteld voor het graven van een kanaal tussen Rijn en Schelde. Bij een mijngasontploffing in een kolenmijn bij Avion nabij Lens in noord-Frankrijk zijn dinsdagochtend 21 mijnwerkers om het leven gekomen. Voor deskundigen is het een raadsel hoe de explosie zich heeft kunnen voordoen. De mijn is namelijk uitgerust met een moderne installatie ter bepaling van het mijngasgehalte. Op 12 punten wordt automatisch het percentage om de vijf minuten vastgesteld. Toen het ongeluk zich voordeed, wees het appa raat 0,35 procent aan. Ontplof fingsgevaar bestaat pas bij vier procent, terwijl bij een percen tage van 1 tot lvs de mijn al moet worden ontruimd. Uit de kolenmijn bij Arras zijn tot dusver twintig lijken gebor gen. Er wordt nog gezocht naar een vermiste, maar de hoop is gering dat hij nog in leven is. De mijnramp die geschiedde op een diepte van 715 meter, wordt de ergste genoemd in Frankrijk sinds het einde van de oorlog. De lijken van alle 21 mijnwer kers zijn dinsdagavond geborgen. De meeste slachtoffers konden nog niet worden geïdentificeerd als gevolg van de zware brand wonden, die zij hadden opgelo pen. De omgekomenen laten zes tien vrouwen en 41 kinderen na. OORLOGS MISDADIGERS Duitse oorlogsmisdadigers zijn strafbaar krachtens de conventie van de Verenigde Naties en niet krachtens het Westduitse straf recht. Dit staat in een door gene raal Viktorov geschreven artikel in het Russische legerblad „Rode Ster". De bestraffing van nazi- misdadigers is niet een aange legenheid voor de bondsrepu bliek alleen. Zij zijn niet straf baar krachtens het Duitse wet boek van strafrecht, dat nog uit 1871 dateert, maar op grond van na-oorlogse geallieerde over eenkomsten die in de conventie van de Verenigde Naties, in 1954 door West-Duitsland aanvaard, zijn neergelegd, aldus generaal Viktorov. De strijdkrachten die Vien tiane verdedigen na de mislukte staatsgreep door een deel van het leger, zijn in gevecht geraakt met troepen die uit het oosten naar de stad toe kwamen. Deze stonden onder bevel van gene raal Chamkao Chamkong uit Paksane, die zich mogelijk bij de rebellerende officieren wilde aansluiten. De aanvallers wer den gedwongen zich terug te trekken. Intussen fungeren de Ameri kaanse en Britse militaire at tachés als bemiddelaars tussen de autoriteiten in Vientiane en de opstandelingen in de hoofd stad, die hun hoofdkwartier heb ben opgeslagen in een stadion achter het radiostation. Hun lei der, kolonel Sykösy, beschuldigt de militaire gouverneur van Vientiane ervan zich niet aan de gemaakte afspraak te houden en te weigeren de opstandelingen vrije aftocht te verlenen. Overeenstemming Nader wordt gemeld dat kolo nel Sykosy en een vertegen woordiger van generaal Abhay, de militaire commandant van Vientiane, tot overeenstemming zijn gekomen tijdens een onder houd op de Amerikaanse ambas sade. De neutralistische premier prins Soevanna Phoema zou aan deze overeenkomst zijn goed keuring hebben gehecht. (Adv.) Wolkenvelden Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Britse eilanden be vindt zich het centrum van een omvangrijk gebied van hoge luchtdruk, dat de oceaandepres sies op grote afstand van West-, Europa verwijderd houdt. Tus sen dit hogedrukgebied en een depressie boven noordoost-Euro pa stroomde lucht naar het zui den, waarin het dinsdagmiddag in Zweden en Polen over het al gemeen 1 a 2 graden en in Fin land 5 a 6 graden vroor. De lucht die over ons land stroomde werd over de Noord zee aangevoerd, zodat het hier minder koud was. De tempera turen liepen op tot 3 a 5 graden, langs de kust werd het plaatse lijk zelfs even 6 graden. Alleen in zuid-Limburg bleef het ook in de middag nog licht vriezen. In de loop van de dag kwamen wolkenvelden van de Noordzee ZON MAAN op onder op onder Febr. 3 8.17 17.31 9.34 1921 4 8.16 17.13 9.52 20.33 5 8.14 17.35 10.08 21.46 binnendrijven. Verwacht wordt dat er ook vandaag veel bewol king zal zijn, maar neerslag van betekenis zal hieruit evenwel niet vallen. De temperaturen zullen tot ongeveer dezelfde waarden op lopen als dinsdag. In zuid-Lim burg zal het kwik ook boven nul komen. meedgedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Veel bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Maximum temperaturen van 3 tot 5 graden Celsius, in Zuid-Limburg even boven het vriespunt. WOENSDAG 3 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 2.58 3.24 Temeuzen 3.33 3.59 Hansweert 4.13 4.39 Walsoorden 4.23 4.49 DONDERDAG 4 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.35 4.00 Temeuzen 4.10 4.35 Hansweert 4.50 5.15 Walsoorden 5.00 5.25 Prins Bernhard in Spanje Madrid: Prins Bernhard kort na .zijn aankomst in de Spaanse hoofdstad. Van het vliegveld ging de prins naar de flat van prinses Irene. Bij zal onder meer aan een jachtpartij gaan deel nemen. Maria de Braganza gearresteerd Maria Pia de Braganza, die aanspraak maakt op de Portu gese troon, is aan de Portugees- Spaanse grens gearresteerd. Zij keerde maandag terug van een Mis in Lissabon ter nagedachte nis van de in 1908 vermoorde koning Karei I. Een Spaanse dame die in haar gezelschap reisde, mocht haar tocht naar Spanje voortzetten. Maria de Braganza beschouwt zich als de buitenechtelijke er kende dochter van koning Karei I van Portugal. Naar nader van officieuse Por tugese zijde wordt vernomen, is Maria de Braganza aangehouden omdat men van haar ophelde ring van enkele kwesties ver langt. Zij zal spoedig naar Spanje mogen doorreizen. Haar wordt, zo werd gezegd, vooral kwalijk genomen dat zij zich titels en hoedanigheden aan matigt, die niemand erkent. Zij reikt zelfs als grootmeester van de Portugese orde onderschei dingen uit. V

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1