Zaamslag protesteert tegen herindeling Maandag 1 dinsdag 2 februari 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 8 Toespraak de heer De Leeuw Dokter Van Breda Vriesman nam afscheid van zijn patiënten Toespraak burgemeester Vm Wijk Een groot aantal inwoners van de gemeente Zaamslag heeft za terdagmiddag gehoor gegeven aan de oproep van het actie comité dat werd gevormd uit het Oranjecomité en onder lei ding van de heer P. de Leeuw samenkwam voor het gemeente huis om de bezwaren tegen de door Ged. Staten van Zeeland voorgestelde herindeling aan te horen. Aan vele woningen prijkten oranjegekleurde pamfletten die uitdrukking gaven aan de me ning van de bewoners. Tegen vier uur was deze protestmeeting gepland maar reeds om half vier reden een vijftiental auto's, voorzien van spandoeken, door het dorp. Zij werden voorafge gaan door het plaatselijk muziek gezelschap „De Volharding" en er achter kwamen enkele hon derden eveneens met spandoe ken. Uit de leuzen: „Bij ons geen Rijpstra of Van Dijk Wij willen alleen burge meester van Wijk"; „G.S. wil Zaamslag op de fles, dat nooit!" „Zaamslag, Zeelands mooiste dorp een gehucht? Neen!" „Wij leven vrij, wij leven blij op Zaamslags dierb're grond, niet onder vreemde heerschappij, dat is ongezond" waren de leuzen die het misnoegen van de bewo ners van Zaamslag demonstreer den. Verder waren er nog wel enkele leuzen die alleen voor in gewijden begrijpelijk waren als: „Wij willen strooplikkers blij ven" en „Geen aardappelen maar stroop". Na een paar maal het dorp te zijn rondgegaan verzamelden de mensen zich voor het gemeente huis waar de heer De Leeuw een toespraak hield. Dames en Heren! Inwoners van Zaamslag Belangstellenden uit wijder omgeving! U hebt gehoor gegeven aan de oproep van het aktie-comité hier bijeen te komen om een dui delijk en niet mis te verstaan protest te laten horen tegen de voorgenomen plannen tot her indeling van de Zeeuws-Vlaam se gemeenten. Via de pers, en ook doordat de stukken ter inzage liggen op het gemeentehuis, kan iedere in woner van Zaamslag weten, wat de bedoeling van deze plannen is ten aanzien van onze ge meente. Wat bewesten de Groenstraat ligt vanaf het „Gat van Pinte", daarna benoorden de Krekepol der, de dreef van Ed. Dekker, de dijk langs de Kwakkel en Poon haven naar de Westerschelde tot aan de oostkant van de Een- dragt^older wordt bij Terneuzen gevoegd; de rest wordt aan Axel toebedeeld! Daarmee is aan het zelfstandig bestaan van Zaamslag rigoureus een eind gemaakt! Aldus het huidige plan. WAT HEEFT ER ZICH VOORDIEN AFGESPEELD? In 1963 zenden Gedep. Staten het eerste plan tot herindeling. Daarop zendt het gemeentebe stuur van Zaamslag een krach- lig verweerschrift, dat een fel prgtert inhoudt, en een gedegen argumentatie geeft van de be staansmogelijkheid van onze ge meente. Het gemeentebestuur heeft daarin de gevoelens van de ge hele bevolking uitdrukkelijk weergegeven, en ik dank hen met uw instemming voor hun gevoerde beleid. Van vele zijden is het eerste plan van Gedep. Staten bestre den, want zo'n drastische in greep, waarbij van de 30 ge meenten uiteindelijk 10 of 11 gemeenten overblijven, kan zo maar niet geaccepteerd worden, zeker niet wanneer de hiervoor aangevoerde argumenten zo al gemeen blijven en gemakkelijk ten nadele of ten voordele van bepaalde combinaties worden gebruikt. Evenwel, in december vorig jaar zendt het college van G. S. het tweede plan aan de gemeen ten, waaruit blijkt, dat met de aangevoerde bezwaren hoege naamd geen rekening wordt gehouden, en, voorzover het Zaamslag betreft, wil ik daar nader op ingaan. In de algemene toelichting op dit tweede plan schrijven G. S. o.m.: „De vergroting van de be staande gemeenten wordt ge zien als het meest werkzame middel tot verhoging van de be stuurskracht. Er is een zich al om openbarende tendens tot schaalvergroting. Aan de belangrijke functie, welke in ons staatsbestel aan de gemeenten is toegekend zal naar onze mening slechts reële inhoud kunnen worden gegeven door gemeenten welke in staat zijn de hun opgelegde taken op de meest doelmatige wijze te vervullen. Hoewel wiy niet willen stel len, dat kleine gemeenten bij de uitvoering van hun taak in het algemeen te kort schieten, menen wij, dat bij de vorming van grotere eenheden een rui mer draagvlak wordt verkre gen en de bestuursmogelijkhe- den groter zullen zijn. De bestuurskosten vormen voorts bij kleinere gemeenten een onevenredig groot percen tage van de gemeentelijke uit gaven. Grotere gemeenten kunnen ef ficiënter werken. Zowel op sociaal als op cultu reel terrein, op het gebied van sociaal-hygiënische zorg, de we- genzorg, enz., plaatst onze tijd ook de kleine gemeenten voor geheel nieuwe taken. Gemeenschappelijke regelingen hollen meestal de gemeentelij ke zelfstandigheid tut, en doen de invloed van het plaatselijk bestuur veel aan waarde ver liezen". Voor Zaamslag geldt bovendien in de bijzondere toelichting: „De bevolking van Zaamslag en Axel is overwegend protes tant en heeft een overwegend homogeen karakter". (Homo geen betekent: gelijk van aard, verwant, gelijkdenkend.) Deze motivering ontleen ik aan de toelichting van Gedep. Sta ten. Inwoners van Zaamslag, U weet het dusZó gaat het komen, het is in uw belang, U moet de dingen in groot verband zien, U gaat er wel mee akkoord Neen, inwoners van Zaamslag Wij zijn bijeen om hier duidelijk te zeggen, en ze mogen het overal horen en lezen: Wij gaan niet akkoord met dit planWij hebben bezwaren Wij willen ZAAMSLAG ZELF STANDIG Het is hier niet de plaats om uitgebreid deze argumentatie van G. S. te bestrijden. Ik geef dit graag in de bekwame han den van het gemeentebestuur, dat in de eerstvolgende raads vergadering duidelijk in zijn uitspraak zal zijn. Maar enkele punten wil ik nader bezien: A. Axel-Zaamslag homogeen? Het aktie-comité ziet dit an ders, het gemeentebestuur beoor deelt dit anders, de bezwaar schriften van verenigingen enz. geven duidelijk blijk van een andere geaardheid, een andere instelling, en wanneer ik dit thans aan U als bevolking zou vragen: „Voelt U zich al toe komstig Axelaar, omdat we de zelfde aard hebben?", dan twij fel ik niet aan uw reactie. Zon der meer: „Bij Axel nooit!" B. Gedep. Staten stellen, dat vergroting van de gemeente leidt tot verhoging van de bestuurs kracht. Met U als bevolking van een opgesplitst Zaamslag trachten we te zoeken naar positieve re sultaten voor onze gemeente van de dan vergrote gemeenten Ter- neuzen en Axel. Kunnen we er misschien nog garen bij spin nen als deze twee levenskrach tige gemeenten elkaar zullen voorbijstreven om toch vooral de grotere bestuurskracht in de hun toegedachte delen van Zaam slag te laten blijken? Heeft het Zaamslagse gemeen- bestuur niet alles op het oog, wat maar bereikt kan en mag worden om een doelmatig be stuur en beleid te voeren tot welzijn van de bewoners in wier midden het als een sterke sti mulans verkeert? Wordt deze dorpskern straks geen randgehucht van Axel, dat in zijn kern tot bewonderens waardige woongemeente zich opwerkt, maar voor de perife rie niet zoveel kan opofferen? In heel het systeem van de schaalvergroting zit bovendien dit naar onze mening zo belang rijke nadeel, dat de afstand tus sen bestuurders en bestuurden hoe langer hoe groter wórdt ge maakt en dat op deze wijze de democratie eerder wordt aange tast dan bevorderd. C. Zijn de bestuurskosten van een kleinere gemeente oneven- vervoer van de bedrijven wer ken vele van deze arbeidskrach ten in de kanaalzone. Deze men sen begeren echter op dit rusti ge dorp met zijn eigen sfeer te wonen en hebben geen stedelijke neigingen. Door wegblijven van woningtoewijzing heeft Zaamslag nog niet zo kunnen meegaan in de uitbreiding. Toch kan Zaam slag een woonplaats zijn, die voor de industriële sector grote betekenis kan hebben. Door de herindeling zien we deze woonkern er na verloop van tijd aangaan, omdat concen tratie rondom de kanaalzone meer gewenst is. Zoals we weten is het in Sluiskil bij de fabrie ken goed wonen. Zorgt de Zaamslagse midden stand er niet voor, dat ze bij blijft en dat zij in haar dienst betoon de leefbaarheid van Zaamslag bevordert? Wat moe ten zij doen in een dorp waar niet meer bijgebouwd wordt? Vermindert de leefbaarheid niet daardoor? Als Zaamslag zijn zelfstandigheid kwijt raakt, is er ook voor hen geen perspec tief meer. Verwacht U niet met mij, in woners van Zaamslag, dat heel deze schaalvergroting, heel deze opsplitsing, heel dit efficiënter werken, en hoe Gedep. Staten dit verder voorstelt, uiteindelijk voor U tevens leidt tot een duur der leven in alle mogelijke op zichten, en dat hier de zoge naamde grote belangen de be staansmogelijkheden van vele mensen aantasten Tenslotte: Waar Zaamslag bij de uitvoe ring van dit plan opgesplitst wordt, gaat hier een levende ge meenschap van ongeveer 3100 zielen uit elkaar gerukt worden. De thans voorgestelde afstand van grondgebied langs de Wes terschelde ten bate van Terneu zen vermogen wij nog niet te zien als van zodanige importan tie, dat dit reeds noodzakelijk is. De toedeling van de rest aan Axel kunnen we niet anders zien als een compensatie voor het aan hen ontnomen gebied in de kanaalzone. Zijn deze motieven alles bepa lend om Zaamslag op te heffen en op te splitsen? Resumerend stellen wij als aktie-comité U voor geheel ach ter het gemeentebestuur te staan in hun blijvend verweer. We willen deze zaken ook al mag het uit sommige span doeken, die hier door de bevol king spontaan worden aange dragen, zo lijken niet alleen in de gevoelssfeer houden, maar zakelijk bestrijden in het vol gende protest te zenden aan het college van Ged. Staten van Zeeland: PROTEST Ondergetekenden, allen meer derjarige inwoners van Zaam slag, in protestbijeenkomst bij een op 30 januari 1965, protesteren met klem tegen het door U voorgestelde herinde lingsplan van de zelfstandigheid redig groot? Ik heb geen sta tistische gegevens hierover. We wagen het gestelde te betwijfe len. We menen, dat voor grote, of vergrote, gemeenten de op bouw van een bestuursapparaat, dat goed wil functioneren, veel geld kost. D. Grotere gemeenten werken efficiënter en economischer, al dus G. S. In de thans bestaande verhoudingen werkt het ge meentebestuur door gemeen schappelijke regelingen in breed verband samen, zonder dat het aanleiding hoeft te geven tot verzwakking van de plaatselijke werkzaamheid. Integendeel, deze verzwakking treedt op, zodra men opgesplitst wordt over andere gemeenten E. Ged. Staten beweren, dat kleinere gemeenten vaak de verzorging op sociaal hygiënisch gebied, wegenzorg enz. niet aan kunnen. Door de bezwaarschriften van de organisaties zal duidelijk blij ken, dat deze verzorgingen hier zijn aangepast aan de tijd, dat de wegen in goede staat verke ren in de hele gemeente, dat sociaal en cultureel wordt ge daan wat van hogerhand wordt gevraagd of toegelaten. Bij de voorgenomen herinde ling valt dit werk uiteen en de verzorgingen vanuit Axel of uit Terneuzen zullen zich niet zo vér kunnen uitstrekken als nu. F. Wordt de leefbaarheid beter door dit plan? Is die nu slecht op het platteland? Zaamslag is een unieke platte landsgemeente van ongeveer 4200 ha met een inwonertal van on geveer 3100. Van oudsher haar bestaan ontlenend aan de land bouw. De arbeidskrachten heb ben zich door de mechanisering hoe langer hoe meer op de in dustrie overgeschakeld. Door de voorziening in het en opsplitsing van de gemeente Zaamslag; bestrijden uw argument, dat vergroting van bestaande ge meenten het aangewezen mid del is tot verhoging van de be stuurskracht van de gemeenten Terneuzen en Axel; wijzen af uw argument, dat te verwachten is, dat efficiënter en economischer gewerkt kan worden, wanneer Zaamslag on der twee besturen wordt ge bracht; stellen, dat de sociaal-hygiëni sche verzorging en andere voor zieningen geen grotere verban den vereisen, dan dat op vrij willige basis reeds veel bereikt is of kan worden; achten de leefbaarheid van Zaamslags gemeenschap zodanig, dat deze niet als argument ge bruikt kan worden voor de op heffing dezer gemeente; wensen onze zelfstandigheid te behouden, niet opgesplitst te worden zoals door U voorgesteld, omdat wij uw argumenten niet kunnen aanvaarden; en staan geheel achter het ge meentebestuur van Zaamslag". Dames en heren, dit protest wordt, vergezeld van uw handtekeningen en de beroepschriften vóór 4 februari weggestuurd. Wanneer de omstandigheden dit noodzakelijk maken, zullen bij de verdere behandeling van dit herindelingsplan de leden van het aktie-comité diligent blij ven en, waar mogelijk, trachten mede te helpen tot het realise ren van onze leuze: ZAAMSLAG ZELFSTANDIG deleven te betonen bij onze po gingen de zelfstandigheid van Zaamslag te bewaren. Niet al leen het gemeentebestuur poogt dit doel te verwezenlijken, maar ook tot ons zeer groot genoegen leeft dit in de Zaamslagse bur gerij, getuige het grote aantal bezwaarschriften dat is inge diend door bijna alle plaatselij ke verenigingen en organisaties, en waarin vurig voor het voort bestaan van onze gemeente wordt gepleit. Wanneer ik dan daarbij nog denk aan de handtekenin gen, die verzameld zijn onder de kiesgerechtigde inwoners van Zaamslag, handtekeningen, die tot uitdrukking brengen hoezeer men gesteld is op het zelfstan dig voortbestaan van onze ge meente, dan stemt dit het ge meentebestuur tot vreugde en dankbaarheid. Het is voor ons nl. van bijzon dere betekenis, dat waar wij pa raat zijn om onze zelfstandig heid, voor zover in ons vermo gen ligt, voor te staan, wij ons in onze pogingen daartoe gerug- gesteund vinden door de gehele bevolking van Zaamslag in al zijn geledingen. Door het indienen van Uw bezwaarschriften en door Uw komst naar hier hebt U aange toond, dat Zaamslag geen dode gemeente is, maar getuigt van leven en initiatief. U allen voelt zich bedreigd in Uw bestaan en als één man komt U hier tegenop. Ge hebt aan Uw protest een waardige inhoud ge geven, een inhoud zo diep en zo rijk, dat daarin alleen al een waarborg ligt voor een goede en mooie toekomst van onze ge meente. Zeeuws-Vlaanderen gaat een grote toekomst tegemoet en daar van moeten niet alleen de grote kerngemeenten profiteren, maar kunnen ook de gemeenten in het kerngebied profiteren. Onze mooie gemeente kan naar mijn stellige overtuiging in de naaste toekomst uitgroeien tot een woongemeente van om en nabij 8000 inwoners. Dat de ge meente deze taak aan kan, ge tuige reeds het feit dat er hier in de laatste twee jaren een mid denstand gekomen is, die dit feit bewust heeft willen inzien, de dorpse winkels omver gehaald heeft en mooie panden heeft doen verrijzen, een stad waar dig. Ook 't gemeentebestuur streeft er naar om al datgene te doen, wat Zaamslag in de gelegenheid moet stellen om een aantrekke lijke woongemeente te worden. Met wijlen sir Winston Chur chill zou ik de Rijks- en Provin ciale overheid willen toeroepen: Geef ons het gereedschap en wij zullen het werk doen, nl. Zaam slag te maken tot een mooie woongemeente. Van ganser harte zijn wij be reid om ter verwezenlijking van dit doel samen te werken met onze nabuurgemeenten, echter met behoud van onze eigen zelf standigheid. Gaarne wil ik hierbij nog eens citeren de woorden van H. M. Koningin Juliana, uitgesproken voor het congres van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten, ter herdenking van de honderdjarige werking van de Gemeentewet. Ik citeer: „Wij kunnen waarlijk dank baar zijn, dat de gemeentewet reeds 100 jaar lang de mogelijk heid tot ontwikkeling van het eigen plaatselijk leven in zo hoge mate heeft gestimuleerd door aan haar overheid een zo grote zelfstandigheid te geven. Zo wordt de democratie door het volk gedragen niet in kleurloze eenheid, maar in rijke harmo nie. In de gemeente klopt de pols slag van ons volk. Het doet dit in haar bestaan, evenals in het particulier leven harer inwoners. Vitaliteit, die zich een weg baant langs welke uiting van gemeenschapsleven dan ook, zoekt die in eerste aanleg in eigen woonplaats, om daar tot eerste volle ontplooiing te ko men, alvorens om te zien naar samengaan in groter verband en daartoe komt men dan nog lie ver uit eigen vrije wil dan dat men vanuit het centrum geroe pen wordt. De Vereniging van Neder landse gemeenten is zelf het meest sprekende voorbeeld, hoe men wel degelijk ook vrijwillig vanuit de verscheidenheid de eenheid zoekt en vindt." Tot zover het citaat uit de rede van H. M. de Koningin, die naar ik meen, voor zichzelf spreekt. Een woord van grote erkente lijkheid wil ik richten tot de leden van het aktie-comité, die in een korte spanne tijds enorm veel werk hebben verricht en U allen heel hartelijk dank voor het vertrouwen, dat U ons ge schonken hebt in onze pogingen de zelfstandigheid van Zaam slag te bewaren. Moge onze Nederlandse vlag en onze gemeentevlag, symbool van rust, orde, veiligheid en handhaving van het recht, voor een ieder uwer fier blijven wap peren boven ons ieder tot in lengte van dagen. Schaart U om uw gemeente bestuur, steunt het in zijn zware taak, weest eensgezind, want onthoudt dit: Het gaat om ons aller zaak n.l.: Het zelfstandig voortbestaan van een van de mooiste gemeenten van Zeeuws- Vlaanderen, ons aller Zaamslag. Daarna speelde „De Volhar ding", er werd uit volle borst meegezongen en men herhaalde de leuzen van de spandoeken. Vergezeld van zijn echtgeno te, zijn oudste zoon en diens echtgenote, heeft dokter A. C. S. van Breda Vriesman zaterdag na een ruim dertigjarige prak tijk tijdens een verzorgde en druk bezochte receptie in hotel „Rotterdam" afscheid genomen van zijn patiënten. Een huldi gingscomité onder leiding van de heer D. van Ooijen heeft de scheidende arts namens de pa tiënten enkele fraaie geschenken aangeboden. Vele patiënten hadden het op prijs gesteld hun huisarts, die in vele gevallen ook (bijna) hun huisvriend was geworden, de hand te komen drukken. Ook waren er vele artsen uit Terneu zen en omgeving die dokter Van Breda Vriesman de hand kwa men drukken en de aanwezig heid van de bijna 100-jarige heer H. Kayser schenen de heer en mevrouw Van Breda Vries man bijzonder op prijs te stellen. HET RODE KRUIS Bij deze gelegenheid hebben enkelen het woord gevoerd. „Hoewel dit bij een dergelijke gelegenheid niet gebruikelijk is, zo zei mr. Rijpstra als eerste spreker en in zijn kwaliteit van voorzitter van de plaatselijke af deling van het Rode Kruis, wil ik hartelijk danken voor het vele belangrijke werk dat U heeft verricht". De burgemeester zei dat dokter Van Breda Vriesman niet alleen een uitstekend be stuurslid was maar ook een goed en volijverig leider van de Rode Kruiscolonne. Hij memoreerde de eerste tijd vlak na de wereld oorlog, toen er noodziekenhui zen moesten worden ingericht en waarbij dokter Van Breda Vriesman uiterst actief is ge weest. Mr. Rijpstra herinnerde ook aan het voorval waarbij hij, eerst kort in Terneuzen, kennis met hem maakte. Naast gevoe lens van dankbaarheid moet er bij U ook droefheid zijn om het werk dat U gaat verlaten en dat U zo ongelofelijk lief had, aldus mr. Rijpstra die de dokter en zijn familie het allerbeste voor de toekomst wenste en er zijn voldoening over uitsprak dat hij tenminste in Terneuzen zal blij ven. „Wees ervan overtuigd, zo besloot mr. Rijpstra, dat U in vele harten een warme plaats inneemt". GESCHENKEN Als voorzitter van het huldi gingscomité zei de heer Van Ooijen dat het niet moeilijk was een comité te vormen, toen men hoorde dat dokter Van Breda Vriesman zijn praktijk zou op geven. Voor het vele werk dat de dames VerlindeMaandag, De Kubber en de heer Van Swaal hebben verricht om met de lijsten rond te gaan, was de heer Van Ooijen erkentelijk. Opvallend was dat velen spon taan daaraan hebben meege werkt. Door enkele voorvallen uit de praktijk van dokter Van Breda Vriesman aan te halen, tekende de heer Van Ooijen de arts ten voeten uit. Hij kon daar uit de conclusie trekken dat de dokter niet alleen een bekwaam medicus is, maar door zijn per soonlijkheid vele patiënten heeft geholpen. Als stoffelijke blijken van dankbaarheid bood hij de heer Van Breda Vriesman een prachtige fauteuil aan, een ste- reofonische bandrecorder en een fraai schilderij, vervaardigd door de te Zaamslag woonachtige kunstschilder Pieter de Bodt. Tenslotte overhandigde de heer Van Ooijen dokter Van Breda Vriesman een album met de namen van hen die voor het aankopen van deze geschenken een gift hadden gegeven. Daarin was een opdracht ge schreven waarin de patiënten hun erkentelijkheid tot uitdruk king brengen. POPULAIR Als persoonlijke vriend sprak tenslotte de heer H. A. M. A. de Meijer die dokter Van Breda Vriesman als een notoir mens tekende die nog lang in de har ten van „zijn" mensen zal voort leven. Hij beschreef de dokter als een figuur die niet uit de Terneuzense samenleving is weg te denken. „Uw eigenschappen hebben U populair en bemind gemaakt", aldus de heer De Meijer. JAMMER Dokter Van Breda Vriesman sprak een dankwoord, niet al leen voor de fraaie geschenken die hem waren aangeboden, maar vooral omdat zo veel patiënten de moeite hebben genomen hem en zijn familieleden de hand te komen drukken. „Het is een grootse dag voor mij", zo merkte hij op. Hij moest verder beken nen dat het besluit om het nog een aantal jaren misschien niet rustiger aan te doen, maar om toch een wat regelmatiger leven te kunnen lelden, genomen was op een tijdstip waarop men nog zegt: „het is jammer", aldus de dokter. Dat is beter dan wanneer men naar iemands vertrek ver langt. Het had hem wel veel moeite gekost, zo zei hij, want „ik heb meer dan dertig jaren met levende mensen gewerkt". Hij sprak ook van de banden die met velen waren gegroeid. „Als arts wordt men hij een beval ling geroepen en jaren nadien komt men voor hetzelfde geval te staan bij het kind van toen, dat nu moeder gaat worden". Dokter Van Breda Vriesman besloot met nogmaals Zijn dank uit te spreken en de aanwezigen te verzekeren dat hij nog lang met veel genoegen aan de voor bije tijd zal terugdenken. Na de toespraak van da heer De Leeuw voegde burgemeester J. van Wijk er aan toe dat deze meeting een poging is om de zelfstandigheid van Zaamslag te bewaren en dat dit streven ook leeft bij de bevolking. De burgemeester sprak als volgtt Ingezetenen van Zaamslag! Het is mij een grote behoef te in deze voor ons allen zo donkere dagen, waarin onweers wolken zich samenpakken boven de horizon van Zaamslag, met het doel deze mooie gemeente t edoen verdwijnen uit de rij der Zeeuwse gemeenten, een enkel woord tot U te richten. In de allereerste plaats wil ik U namens het gemeentebestuur mijn hartelijke dank betuigen voor Uw komst naar hier om- door Uw aanwezigheid Uw me-. Namens het huldigingscomité biedt de heer D. van Ooijen dokter Van Breda Vriesman de geschenken aan.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3