Provinciaal nieuws Ét ROEPING en STRIJD BEZOEK H.K-H. PRINSES BEATRIX AAN DE NEDERLANDSE ANTILLEN S ZyjXn Zf'1 Pagina 2 Terneuzen Axel BiervSief Groede Sluis Vogelwaarde Zaamslag Agenda Bij griep vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. Goes 566ste Staatsloterij EERSTE KLASSE DE ZWOLSE VIERLING WORDT 22 JAAR Nederlandse sEeepboothulp in het Verre Oosten kV S CX Of/ DE VBTJE ZEFITW Maandag 1 dinsdag 2 februari 1965 Brandje In het aanbouw zijnde gym. nastieklokaal aan de Van Steen bergenlaan brad zondagavond even vóór half zeven een brandje uit. De brandweer werd gealar meerd. Het bleek dat een kachel in brand was geraakt. De brand' weer had het gevaar spoedig bezworen. Er ontstond evenwel een geweldige rookontwikkeling, waardoor schade werd aange richt aan het werk der stuca- doors. Jaarvergadering V.A.G.A. Vrijdagavond hield de vereni ging van Axelse gemeente-amb tenaren in de Stadsherberg haar jaarvergadering welke geleid werd door de waarnemend-voor zitter de heer P. Eckhard. Een van de voornaamste agen dapunten was het kiezen van een voorzitter en twee bestuursleden in de plaats van uit gemeente dienst getreden bestuurders. Daar een derde deel der leden niet aanwezig was, kon de ver kiezing niet doorgaan. Na de pauze hield de gemeente secretaris de heer P. G. v- J. Bosse een lezing over Iran met vele kleurendia's, waaronder foto's van het vernielde dorp Doutsha en de met Nederlands geld gebouwde woningen. Het was een interessante lezing. De voorzitter dankte de heer v. d. Bosse hartelijk voor zijn medewerking aan deze jaar vergadering. In zijn sluitingswoord sprak hij de hoop uit dat op de binnenkort te houden vergadering een vol doende aantal leden aanwezig zal zijn om het bestuur te comple teren. Controle op de Kanaallcade In de afgelopen week heeft de rijkspolitie op de Kanaalkade enkele malen controle uitge oefend op de maximum-snelheid van 50 km die daar van kracht is. Het bleek opnieuw dat velen hun s"r,l.h°id met aanpassen en er werd dan ook tegen verschil lende overtreders proces-verbaal opgemaakt. Kaartavond v.v. Axel Zaterdagavond organiseerde de voetbalver. Axel een kaartavond voor leden en donateurs. Er werd door 30 personen aan deelge nomen. De uitslag was: 1- P. Peeters; 2. A. Dieleman; 3. J. Dieleman; 4. A. v. d. Velde; 5. C. Scheele; 6. A. Deij; 7. C. v. Tatenhove; 8. A. Bareman; 9. C. Hoogstrate; 10. M. Kaijser; 11. C. v. d. Berge; 12. Ch. Sijs; 13. M. Lindhout; 14. X Jansen. Driewegen wil niet bij IJzendijke Met Biervliet bij Terneuzen Er klinken m de geruchtmaken de kwestie der herindeling ook nog wel eens frisse geluiden door Zeeuws-Vlaanderen. Na de ver standige woorden die de burge meester van Schoondijke al een paar keer heeft laten horen, was het de afgelopen dagen de beurt aan de bevolking van het Bier- vlietse Driewegen om te tonen hoe men in deze aangelegenheid met beide benen op de grond kan blijven staan. De grote heren hebben bepaald dat Driewegen bij IJzendijke zal komen. Maar de mensen op Drie. wegen willen dat niet. Wij be horen bij Biervliet, zeggen ze, en we gaan met Biervliet naar Ter- neuzen, want van IJzendijke heb ben we niets te verwachten. Een actiecomité had de mensen opgeroepen voor een protestver gadering in de school. Ver over de honderd waren er opgekomen en haast zonder uitzondering hebben ze hun naam onder een aan G. S. gericht schrijven gezet, waarin met kracht van argumen ten wordt geprotesteerd tegen de scheiding van Biervliet en Drie wegen. Voorzitter Polderdijk verwacht dat alle 280 volwassen bewoners van Driewegen de brief zullen ondertekenen. Want, aldus de heer Polderdijk, in Biervliet zijn we thuis, daar ligt ons gemeen schapsleven, terwijl tussen Drie wegen en IJzendijke altijd een zekere rivaliteit heeft bestaan. Binnenkort als de nieuwe weg klaar is, ligt Driewegen maar een goede twee kilometer van Bier vliet. Naar IJzendijke is het een reis apart langs een grote om weg. Bovendien houdt Driewegen met Biervliet de industriële ont wikkeling in Terneuzen in do gaten, die mogelijkheden schept voor de toekomst. De clubleidsters en - leiders maar in 't bijzonder hoofdbe stuurslid W. Petersen uit Eind hoven werd hierna een harte lijk welkom toegeroepen. De heer Petersen hield een korte toespraak over „10 jaar W. J.". In deze uiteenzetting kwa men de volgende punten aan de orde: 1. De ontwikkeling van „Wer kende Jeugd" in de 10 jaar van haar bestaan; 2. Constatering dat „W.J." een waardige plaats heeft ingeno men in het algemeen christe lijk jeugdwerk; 3. Opwekking om de christelijke sociale roeping in de wereld te aanvaarden en verder te helpen uitbouwen. Na bespreking in discussie groepen van het onderwerp „10 jaar W.J.", kwam de landelijke enquête aan de orde die o.a. de gedachten van de protestants- christelijke jongeren wil peilen over: introductie in het bedrijfs leven en de menselijke verhou dingen in het bedrijf. Het volgende programmapunt was de a.s. algemene vergade ring te Driebergen. Van de stand van zaken in de diverse clubs werd door de lei ders mededeling gedaan, waarna de te volgen werkmethode werd besproken. Na de rondvraag sloot de heer Petersen deze leerzame en oriën terende bijeenkomst met dank gebed. De herindeling Donderdagavond a.s. gaat de gemeenteraad van Groede het herindelingsplan bespreken. Uit de toelichting, die het col lege van B. W. op de agenda geeft, blijkt dat men geen goed woord voor het hele plan over heeft. Mensen die economisch en kerkelijk op de kom van Groede zijn aangenomen, worden inge lijfd bij Oostburg. Grensherzie ning, waar deze bijzonder grillig loopt en opheffing van de klein ste gemeenten is aanvaardbaar, maar een gemeente als Groede, die bewezen heeft een behoor lijke bestuursmacht te hebben, heeft recht op een zelfstandig bestaan. tiet college geeft een opsom ming van wat er na 1945 tot stand kon worden gebracht. Als herindeling onoverkome lijk is laat men dan radicaal zijn en van de streek één grote ge meente maken. Het college stelt de raad voor G. S. te berichten dat men overwegend bezwaren .heeft tegen het voorgestelde plan en er op aan te dringen Groede zelfstandig te laten. Als centralisatie onvermijdelijk is, dan één gemeentevormen of Oostburg buiten de kustgemeen- ten laten vallen. Sluis wil zelfstandig blijven De afdeling Sluis van de K. V. P. hield in het parochiehuis een protestvergadering tegen het voornemen om Sluis en Aarden burg tot één gemeente samen te voegen. De afdelingsvoorzitter, de heer C. J. A. Bukkens leidde de besprekingen in een over zicht van het herindelingsplan in zijn totaliteit. De aparte instel ling van Sluis op toeristisch ge bied en de uiteenlopende men taliteit van de bevolking van beide gemeenten. Het is onbe grijpelijk dat het eerste stand punt van G. S. is losgelaten. Daardoor is een gevoel van on behagen ontstaan. Het standpunt van de afdeling werd in een mo tie samengevat. Deze motie zal aan G. S, worden toegezonden. Vergadering gemeenteraad Vrijdag a.s. vergadert de ge meenteraad van Vogelwaarde. In behandeling komen o.m. de volgende punten: aanschaffing stencilmachine (kosten 2336,50) vaststelling verordening rang indeling en vergoedingen aan het brandweerpersoneel advies inzake het voetpad langs oude kerkhof te Boschkapelle; afscherming overdekte speel plaats openbare school te Pau- luspolder (raming ƒ500); aanwijzing afgevaardigde be stuur stichting sociale werk- plaast „Hulster Ambacht". B. en W. stellen voor wethouder A. J. B. Serrarens aan te wijzen; herindeling van de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen. Jaarvergadering N. C. A. B. Onder leiding van de heer Bareman kwam de afd. Zaam- slag van de N.C.A.B. in „De Poort" voor de 34e keer in jaar vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening las de secretaris, de heer W. Faas, het jaarverslag voor. Hier uit bleek dat het ledental met 6 daalde. Vijf leden gingen over naar de afdeling van de chr. bouwvakarbeidsbond. Hierna kreeg de heer Heida het woord die de lijdensgeschie denis van het volk der Joden schetste, aan de hand van dia's besprak hij ook de huidige staat Israël. Na de pauze vertoonde de heer Joh. de Vries uit Terneuzen zijn bekende dia's over oud en nieuw Terneuzen en over Zaamslag en omgeving. Hij vergastte zijn. toe hoorders vervolgens op enige spookverhalen die zich vroeger te Zaamslag hadden afgespeeld Hoewel de opkomst door de weersomstandigheden onder de verwachting bleef, was het een mooie en nuttige avond. 'llllllllllllllllllllllllllllllilüEllllllllllülllllllllllilllllllllIjlflIlllllllilllllllllIlilllllllllllllllllIjJ HEDEN MAANDAG 1 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8.15 uur: „Irma la Douce". DINSDAG 2 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8.15 uur: „Irma la Douce". Gebouw „Bethel", 7.30 u.: Evangelisatiesamenkomst. WOENSDAG 3 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8.15 uur: „Irma la Douce". I1lll[|||l![||||||]||||||[|||[|||[|||||||[||llllllllllllllllllllll|[|[l!lllllllll!l!!!l!!ll!l!lllilll!lllllllllllll|[| Eén dode en vijf ernstig gewonden bij verkeersongeval Vanmorgen is in het zieken huis in Bussum overleden de heer J. Cohen uit Amsterdam. De heer Cohen werd zondag zwaar gewond bij een verkeers ongeval op rijksweg 1 in Naar- den. Komende uit de richting Bussum was hij met zijn auto, waarin hij met zijn vrouw en 3 kinderen gezeten was, frontaal gebotst op de auto van de heer Vanstaen uit Laren, die op on verklaarbare wijze op de lin kerweghelft terecht was geko men. Zowel de heer Vanstaen als de vrouw en de kinderen van de heer Cohen werden bij de bot sing zo ernstig gewond, dat ze naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. (Adv.) ACHTER Smokkelauto buitgemaakt Voorjaars- Ieidersbij eenkomst In „De Opril" te Goes hield de chr. sociale jeugdorganisatie „Werkende Jeugd" zaterdag j.l. haar voorjaarsleidersbijeenkomst voor de leidinggevenden van de diverse clubs in het district Zee land. De opkomst was behoorlijk. De heer A. Moelker Zeeuws hoofdbestuurslid begon de bijeenkomst met een gedeelte uit de bjjbel en gebed. Prijzen van: maandag 1 februari 1965 5 zijn gevallen op nummers eindigende op 3 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 701 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 864 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 243* 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 971 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 0719 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 39504 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 98131 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 74353* een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 75243* een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 59340 een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 81641 De prijs van 20000 is gevallen op het nummer 22479 Let wel: Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen Ambtenaren van de centrale douanepost Roosendaal hebben zaterdagmorgen vla' - bij Roosen daal een grote gepantserde per sonenwagen met 800 kilo room boter buitgemaakt. De bestuur der kon in de duisternis ontko men in de omliggende bossen. De gepantserde auto waarvan de bestuurder niet reageerde op stoptekens, liep een halve kilo meter verder in het landgoed „Visdonk" op een wegversper ring. In volle vaart reed de wa gen over de versperring en de sloot in. De bestuurder sprong eruit en nam de benen. Het was zoals in douanekrin gen heet een gevechtswagen. De bestuurder was omringd door dikke pantserplaten en kon bij een achtervolging een ijzeren scherm omhoogtrekken achter zijn rug, tot tegen het dak van de wagen. Hij kon tevens via ijzeren kabels een aantal bak ken leegtrekken achter in de auto, waardoor een lading van honderden kraaiepoten op de weg viel. Naast de bestuurder stond nog een kist met kraaie poten. De wagen is vermoedelijk af komstig uit België. Auto en la ding werden in beslag genomen en naar Roosendaal overge bracht. Italiaan pleegde mislukte roofoverval op Amsterdamse antiquair De 24-jarige Italiaanse elek tricien A. P. heeft vrijdagmid dag om even over half zes een gewapende roofoverval gepleegd die mislukt is, op de 70-jarige Amsterdamse antiquair de heer L. Bisterbosch, in diens zaak op de hoek St. Luciensteeg-Nieuwe Zijds Voorburgwal in het cen trum van de hoofdstad. De Ita liaan, die zich vóór hij door een hoofdagent van politie werd ge grepen, een dolkmes in zijn hart streek stak, werd in ernstige toestand' in het Binnengasthuis opgenomen. De antiquair, die een klap met een hard voorwerp op het hoofd kreeg, waardoor hij een bloedende wond opliep, was na in het ziekenhuis te zijn be handeld, aanvankelijk naar zijn huis teruggekeerd. Later op de avond moest hij echter toch ter -verpleging ,in het Wilhelmina- gasthuis worden opgenomen. De overvaller heeft niets uit de winkel kunnen meenemen, omdat de schoonzoon van de antiquair kort na de overval in de zaak kwam. De heer Bister bosch, die in antieke boeken en prenten handelt, was alleen in zijn winkel, toen de Italiaan binnenkwam. De Italiaan liep op de heer Bisterbosch toe en gaf hem met een hard voorwerp een klap op het hoofd, waardoor de anti quair kwam te vallen. De over valler probeerde hem toen te wurgen. Op dat moment was echter de redding nabij in de persoon van de 48-jarige schoon zoon, de heer F. J. M. Helmond, die de winkel binnenkwam. De Italiaan vluchtte de zaak uit, achterna gezeten door de heer H. Voor N. Z. Voorburgwal 301 zat de hoodfagent J. van Raalte, die zijn dienst aan het bureau Lodewijk van Deysselstraat had door KUNST MKISTM 83) HOOFDSTUK XII. Dezelfde avond ging dr. Her mann met juffrouw Risa Ker- bler, de tweede secretaresse van de Vereniging voor de Genees kunde, een avondje uit. Een paar dagen geleden was hij be gonnen met haar te flirten en hij had succes by haar gehad. Hij had liever een ervaren vrouw dan een teenager-type. En bo vendien kwam het hem in be paalde opzichten uitstekend van pas dat Risa door haar betrek king hem misschien bruikbare inlichtingen zou kunnen geven. En dat deed zij dan ook. Her mann vond Risa als vrouw nu wel niet zo daverend, maar door met haar uit te gaan meende hij in zekere zin voor zijn inlich tingen te betalen. Zij zaten samen in een dans gelegenheid. De kelner ontkurk te een fles wijn die de Italianen „Effetto amore" noemen, een donkere zoete wijn. „Die is prima!", prees Risa nadat zij een slokje had geno men. Zij nam nog een tweede en een derde slok en schonk zich meteen weer een nieuw glas in. Vóór zij echter haar derde glas kon nemen, vroeg Hermann haar te dansen. „Ze drinkt wijn als een koe het water", dacht hij geërgerd, want hij had geen zin om die avond met een dronken vrouw naar huis te gaan. Zij dansten en fluisterden el kaar verliefde woordjes toe. Daarna zaten zij weer aan tafel en dronken opnieuw. Risa deed nu wat voorzichtiger aan. Zij moest bemerkt hebben dat de wijn veel koppiger was dan hij eruit zag. Hermann keek naar haar handen, het waren plompe vlezige handen. Geen handen voor een kantoormeisje. Hij had overigens al gezien dat Risa door een of andere duistere relatie haar betrekking gekregen moest hebben. Hij zag haar liever dan sen. Dr. Hermann geraakte lang zamerhand in een lichtzinnige stemming, hij vergat dat hij vanavond hier gekomen was om iets van Risa te weten te komen en hij dronk zelf veel meer dan goed voor hem was. De volgende morgen kon hij zich van de afgelopen nacht wei nig herinneren. Hoe hij in zijn bed was gekomen, kon hij zich met de beste wil van de wereld niet voorstellen. Met een zwaar hoofd ging hij naar zijn kan toor. Hij had een geweldige ka ter. Later op de morgen, toen hij gedronken had, kwam zijn her inneringsvermogen terug. Nu hij weer nuchter was, interesseerde Risa hem als vrouw helemaal niet meer. Misschien was het wel goed dat het zo gelopen was. Nu bleef het bij een avondje uit. Je kon wel een verhouding met zo'n vrouw beginnen, maar het was vaak heel moeilijk om daar weer van af te komen. Risa Kerbler trachtte intussen contact met professor Kassany te krijgen. Toen zij driemaal had opgebeld en ze nog steeds geen gehoor kreeg, herinnerde zij zich dat hij met vakantie was. Zij was vannacht iets te weten gekomen dat goud waard was, voor Kassany zeker, maar mis schien nog meer voor haar zelf. Wanneer mannen dronken wa ren hadden ze hun tong niet meer in bedwang. Risa had ook veel meer gedronken dan goed voor haar was, maar zij had haar nuchtere verstand behou den. Zij had Hermann mee naar haar kamer genomen en daar had hij zijn roes uitgeslapen, maar inmiddels wist zij genoeg. Zij kon die verwaande dokter Sevard klein krijgen, héél klein. Dr. Sevard had iets uitgehaald dat geen daglicht kon velen. Zij had hem tussen duim en wijs vinger en zij kon hem doodknij- pen als een vlo. Daarvan genoot zij reeds bij voorbaat. Nettebohm lag in de kliniek, hij was de laatste in een dub bele rij van achttien bedden. Het was niet alleen reuma ge weest dat hem plaagde. De hart specialist had gelijk gehad, hoe ongelooflijk hem dat eerst ook toescheen. Hij had natuurlijk veel eerder moeten stoppen met roken en drinken. Nu was dat te laat. Nu lag hij in een zaal, in een overvolle zaal van de kli- een paar koppen zwarte koffie"^- De laatste dagen had hij geen voet meer kunnen verzet ten. Iemand had er over gespro ken dat het been wel geampu teerd zou moeten worden. Zou zijn voet er werkelijk af moe ten? Hij brandde van verlangen naar een sigaret, maar hij kreeg er niet één en hy had er niet een weg kunnen smokkelen ook. Toen hij het ziekenhuis binnen kwam had men hem alles afge nomen, hij leek wel een gevan gene. Bovendien mocht op deze zaal niet gerookt worden en hij kon zijn bed niet uitkomen. Sevard had hem hierheen ge sleept. Ja, de dokters maakten er zich met een jantje-van-Lei- den van af. Wanneer ze zelf de ziekte de baas niet konden, stuurden zij iemand naar het ziekenhuis, dan waren zij hem kwijt. Natuurlijk omdat hij maar een arbeider was. De klanten die goed betaalden, de deftige lui, stuurde je maar niet een-twee- drie naar een ziekenhuis. Nettebohm moest halfluid ge sproken hebben, want zijn buur man begon luid te lachen. „Lach niet zo, idioot," bromde Nettebohm, „heb je ergens last van?" Zwijgend draaide de ander zich om en voor een poosje wa ren zij kwade vrienden. Nettebohm voelde zich nu helemaal van iedereen verlaten. Aan de ene kant was de kale muur, aan de andere kant lag zijn buurman, die zich hevig be ledigd scheen te voelen. De hele wereld was nu zijn vijand. Nie mand had medelijden met hem met de man wiens voet ge amputeerd moest worden. Hij was bang. Zijn angst maakte hem ongemakkelijk, en de an dere patiënten moesten het daarom ontgelden. (Wordt vervolgd.) beëindigd, in zijn auto. Hij zag de twee mannen komen aanhollen en hoorde de heer Helmond roe pen: „Houdt hem, hij heeft ge stoken". De hoofdagent zag kans de Italiaan in een doodlopend steegje naast het gebouw van het dagblad „De Telegraaf" te drij ven. De politieman zag de Ita liaan in zijn binnenzak grijpen en dacht dat deze een wapen te voorschijn zou halen. De agent trok toen onmiddellijk zijn dienstpistool en bedreigde daar mee de overvaller. Deze, inzien de dat het spel uit was, stak beide handen ter overgave om hoog. De politieman zag op dat mo ment een heft van een dolkmes uit de kleding van de Italiaan steken. Het bleek dat hij zich in de borst had gestoken en enkele ogenblikken nadien zakte hij in elkaar. Het publiek had inmid dels de politie, de G. G. D. en ook een geestelijke gealarmeerd. De recherche heeft een tasje met een hamer er in gevonden, waarmede de antiquair op het hoofd zou zijn geslagen. Zwolle: De vierling Kiffers hoopt 6 februari a.s. zijn 22ste verjaar dag te vieren. Op de ofto v.l.n.r. Han, Riny, Elly en Dorothee met het lieve lingshondje Jackie aan de wan del. De sleepboot „Loire" van L. Smit en Go's internationale sleep dienst is er in geslaagd het 'Griekse s.s. „Spetsai'' van 7276 brt vlot te trekken. De Griek die met een lading kunstmest onder weg was van Lissabon naar Soe- rabaja, raakte op 20 januari ter hoogte van Belaiwan aan de grond. Na het beridht van de stran ding werd één van Smit's ber- gin-gsinspecteurs per vliegtuig naar Belawan gezonden om daar de leiding van de operatie op zich te nemen. Door een gedeelte van de lading te lossen en door de trekkracht van de „Loire" slaag de men er in de „Spetsai" Wot te brengen, waarna Indonesische duikers een onderzoek instelden naar de toestand v-an het schip. De „Spetsai" is inmiddels veilig in Belawan afgeleverd. De „Loire" is thans op weg naar de Liberiaanse „St. Dioni' (12.523 brt.) die op 28 januari 700 mijl z.w. van straat Soenda de schroef verloor. De „Loire" die gecontracteerd werd op basis van „Lloyds open form", kan over ongeveer zes dagen bij de „Dioni" arriveren. Het ligt in de bedoeling dat de tanker naar Freemantle in Australië zal worden gesleept. rO pM Ter gelegenheid van het bezoek van prinses Bea trix aan de Antillen zal de Antilliaanse postadmi nistratie op 22 februari 1965 een bijzondere fran keerzegel van 25 cent zonder toeslag uitgeven. De zegel, die werd ontworpen door de heer S. L. Hartz te Haarlem toont de beeltenis van de prinses. Behalve de waarde- en landsaanduiding wordt het jaartal 1965 vermeld. De prijs van déze zegel bedraagt in Nederlandse munt 0,50. Technische gegevens: kleur: donkeroranje; beeld formaat: 27 x 40,24 mm; zegelformaat: 30 x 43,24 mm; tanding; 13% x 14; papiersoort Eng. gecou- cheerd; gomming: Arabische gom; vel-indeling; 5 x 10 50 zegels; druktechniek; rasterdiepdruk; drukkerij: Joh. Enschedé Zonen, Grafische" In richting N.V., Haarlem- De zegel zal tot en met 21 februari 1966 voor het publiek verkrijgbaar zijn. De geldigheidstermijn voor de frankering is onbepaald. De hierbijgaande foto werd gemaakt naar het goedgekeurde ontwerp waarnaar de zegel zal wor den gemaakt. 4

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2