Griepepidemie in Rusland breidt zich uit Gemeenten spraken met ministers Brand in meubelopslag plaats in Eindhoven De economische boodschap president Johnson van V.S. HEBBEN KRACHT GEPOT UIT BELASTINGVERLAGING Noordzee „een grabbelton" voor vissende naties Voetbal BEURSO VERZICHT DE LEEUW VAN BASHRA DE VRTfE ZEFÜW Pagina 5 Ononderbroken expansie Werkloosheid daalt Hulp aan onderontwikkelde landen De lonen in de metaalindustrie WIELRENNEN FELLE KOU IN MAROKKO Staking in Amsterdamse houthaven Vrijdag 29 januari 1965 In zqn jaarlijkse economische boodschap aan het Amerikaanse congres heeft president Johnson donderdag voorgesteld de ver eiste gouddekking van 25 pro cent op te heffen voor de depn sito's bij de Federal Reserve Banks, waardoor ongeveer 5 miljard dollar meer aan goud be' schikbaar zou komen voor even tuele buitenlandse behoeften. De president heeft niet ge vraagd om opheffing van de ge hele gouddekking, zoals was voorgesteld door een aantal eco nomen. De gouddekking van 25 procent zal dus b'iiven bestaan voor het papiergeld dat onder het publiek in omloop is. De Amerikaanse bankbiliettenom- loon omvat ongeveer 35 miljard dollar en de deposito's bii de Federal Reserve Banks hebben een omvang van circa 19 miljard dol1 ar. De president verklaarde dat het gewenste snelle ontreden op dit gebied niet voortvloeit uit een plotseling optredende nood situatie. President Johnson noemde de economische toestand van de Verenigde Staten uitstekend en zei dat de periode van toenemen de welvaart, die nieuwe kraeht heeft geput uit de belastingver laging van 1964, op het punt staat het vijfde jaar in te gaan. Met gezonde politieke maatrege len kan volgens Johnson in het komende jaar een ononderbroken en krachtige expansie tegemoet worden gezien. De president zei dat het bruto nationaal produkt in 1965 waar schijnlijk het record van 1964 jard dollar zal uitkomen. Naar schatting zal de werkloosheid afnemen tot beneden de 5,2 pro cent van 1964. Er zijn goede redenen om aan te nemen dat de prijsstabiliteit uit de periode van 1959 tot en met 1964 zich ook in 1965 zal voortzetten, maar het beleid van overheid en particulieren zal in het teken moeten staan van waakzame voorzichtigheid. In enkele gevallen zullen de prijzen moeten stijgen, als de verbeterin gen van de produktiviteit gering zijn of als de grondstoffenprijzen omhoog gaan, maar deze stijgin gen moeten worden goedge maakt met prijsdalingen op an dere gebieden. Naar de president zei, kunnen de Verenigde Staten zich in 1965 evenmin als in het afgelopen jaar inflatie veroor loven. Hij legde er de nadruk op dat het vraagstuk van de betalings balans nog niet is opgelost, maar toch wilde hij geen nieuwe maatregelen voorstellen voor het uit de weg ruimen van dit pro bleem. De president acht het ge wenst dat er betere middelen worden gevonden voor de onder linge aanpassing van landen die een tekort op hun betahngs balans hebben en die welke een overschot bezitten. Eveneens acht hij het noodzakelijk dat er spoedig- een regeling tot stand komt voor vergroting van de geldelijke middelen van het in ternationale monetaire fonds, op dat de liquiditeiten beschikbaar komen die nodig zijn voor de groei van de wereldhandel. In zijn boodschap riep de pre sident op tot het bouwen van een krachtiger wereldorde door middel van meer handel, door verbeterde internationale mone- latieve aanvallen op de Italiaan se lire en op het pond sterling is in 1964 duidelijk de kracht van dergelijke regelingen gebleken en door bij te dragen in de vergroting van het inkomen van onderontwikkelde landen. DE STAKING IN FRANKRIJK Het overheidspersoneel in Frank rijk is woensdag een tweedaagse staking begonnen, waardoor het trein- en busverkeer grotendeels is lamgelegd. De regering heeft door het in schakelen van militaire vracht auto's enig soelaas trachtten te brengen in de transportproble men in Parijs. „De Noordzee is zo langzamer hand een grabbelton voor vis- zal overschrijden en op 660 mil- taire regelingen bij de specu- K.N.V.B. wil nieuwe oefenwedstrijd voor Nederlands elftal Het K.N.V.B-bestuur zal pro beren een nieuwe oefenwedstrijd voor het Nederlands elftal vast te stellen, daar door de abnor male weersomstandigheden in Tel Aviv de tijdelijke bonds coach maar heel weinig nut heeft gehad van het duel tussen Israël en Nederland. Aangezien het oranjeteam al woensdag 17 maart te Belfast uitkomt tegen Noord- Ierland in de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap 1966, zal de ontmoe ting op korte termijn moeten worden gespeeld. De tegenstan der van het voorlopige Neder landse elftal is nog niet bekend. Dennis Neville, die gisteren met het Nederlands elftal uit Israël terugkeerde, is voorstander van een sterk Engels profteam, om dat het speltype van een derge lijke ploeg dat van de Noord- Ier,en het dichtst benadert. EX-SPARTA-SPELER BRACHT VIER TON OP Johnny Crossan, de vroegere voorhoede-speler van Sparta, is dezer dagen voor een transfer bedrag van rond 400.000, overgegaan van Sunderland naar Manchester City. Voor Sunder land scoorde Crossan het vorige seizoen 22 doelpunten. Mede dank zij de schuttercapaciteiten van de Noordierse international promoveerde Sunderland naar de eerste divisie. Doelman tien jaar geschorst De strafcommissie van de af deling Arnhem van de K.N.V.B. heeft de doelman van „Absti- Naar wij vernemen is in prin cipe het verzoek van de vakraad voor de metaa'industrie ingewil ligd om de maximum gemiddelde uurlonen, voorkomende in de regeling van arbeidsvoorwaarden in de metaalindustrie, te verho gen met 21 cent. De vakraad heeft dat verzoek aan de betref fende instantie gericht nadat partijen in de vakraad tot over eenstemming waren gekomen. Zoals na afloop van het berei ken der overeenstemming is me degedeeld betekent deze verho ging niet dat in alle ondernemin- an de maximum gemiddelde urlonen met 21 cent worden ■hoogd, omdat o.a. rekening at worden gehouden met de gemene loonronde van twee jrocent en met de ondernemings gewijze differentiatie. nentia", de heer T. J. geschorst tot 25 december 1974 wegens het slaan van de scheidsrechter en schuldhebben aan het staken van de wedstrijd Abstinentia-Schaars- bergen (1ste klasse afd. Arn hem). Abstinentia (geheelonthou ders) had de betrokken doelman op eigen initiatief reeds gestraft. Deze schorsing is nu door de strafcommissie overgenomen. De geheelonthouders kwamen er zelf ook niet zonder kleerscheu ren af: hun werden twee winst punten in mindering gebracht. ITALIAANSE UITNODIGING VOOR PELLENAARS Ploegleider Kees Pellenaars heeft dezer dagen van de orga nisatoren van de „giro" een uit nodiging ontvangen om met een ploeg van tien man deel te ne men aan de ronde van Italië. Deze wordt gehouden van 15 mei tot 6 juni. De Nederlandse ploegleider is uiteraard geïnte resseerd in het aanbod, maar heeft nog geen besluit kunnen nemen. De ernstige griepepidemie in noordwest-Rusland heeft zich uitgebreid tot Tallinn, de hoofd stad van de sowj et-republiek Estland, zo is in Moskou bekend geworden. De epidemie woedt al drie weken. Volgens het Rus sische regeringsblad Izwestia groeit het aantal zieken van dag tot dag. Het vakbondsblad „Troed" raadt de ouders aan hun kinderen niet mee te nemen naar gelegenheden als schouwburgen en bioscopen en ze ook niet van het openbaar vervoer gebruik te laten maken. Een medisch des kundige in Moskou drong don derdag voor de radio aan op massa-inenting. De epidemie is naar verluidt uitgebroken in Leningrad. Daar zou men het ergste achter de rug hebben, maar elders breidt ze zich nog steeds uit. De gezond heidsautoriteiten in Moskou wil den-donderdag niet zeggen of de epidemie de hoofdstad heeft be reikt. Volgens medische kringen is het aantal griepgevallen in Moskou wel wat hoger dan nor maal om deze tijd van het jaar, maar niet zozeer dat van een De ernstige fnfanciële moei- ^'kheden van de gemeenten zijn het onderwerp van een gesprek geweest dat een delegatie uit het bestuur van de vereniging van Nederlandse gemeenten dezer dagen mocht hebben met de mi nisters van binnenlandse zaken en van financiën. De delegatie onder leiding van de voorzitter van de vereniging, de heer mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burge meester van Den Haag, gaf uit drukking aan de toenemende on gerustheid in gemeentelijke kring over de pijnlijke gevolgen die uit de financiële noodsituatie waarin de gemeenten zijn komen te verkeren, dreigen voort te vloeien. In een uitvoerige en open discussie met de bewinds lieden mocht de delegatie hen deelgenoot maken van de ern stige bezorgdheid van de ge meentebesturen. Verschillende aspecten van het vraagstuk der gemeentelijke financiën werden tijdens de audiëntie ter sprake gebracht. De delegatie deed een dringend beroep op de bewinds lieden op de kortst mogelijke termijn doeltreffende maatrege len te nemen teneinde de ge meenten enig perspectief te ope nen od een verbetering van de zorgelijke situatie, waarin ze zijn beland. epidemie kan worden gesproken. Volgens sommige ramingen heeft in Leningrad ruim een half miljoen mensen aan griep ge leden. Of er mensen aan zijn ge storven, is niet bekend. sende naties geworden," aldus mr. B. W. Biesheuvel, minister van landbouw, in de openbare vergadering van de vaste com missie voor landbouw en visse rij uit de tweede kamer. De minister merkte op, dat het gevaar voor overbevissing van de Noordzee niet denkbeel dig is en dat daarom juist de verre visserij grote aandacht verdient. De proef met de verre visse rij loopt einde dit jaar af. Het overleg met het georganiseerde bedrijfsleven over voortzetting is nog gaande. Bedoeling is deze verre visserij in te bouwen in een algemeen structuurbeleid voor de visserij, zo deelde de minister mee. Gezien juijtf het experimentele stadium van de verre visserij zei de minister niets te voelen voor het in de vaart brengen van „voorbeeld schepen", waarop jeugdige vis sers het vak zowel theoretisch als praktisch zouden kunnen leren. De bewindsman zegde toe, dit naar aanleiding van vragen van de heer Van Bennekom (A.R.), contact te zullen opnemen met minister Bot (onderwijs) ovèr het vraagstuk van het toeken nen van studietoelagen aan leer lingen van visserijscholen. HOOGOVENWAARDEN LAGER, KON. OLIE VAST Voor de derde achtereenvol gende beursdag is bet in de Hoogovenhoek zeer druk ge weest. Later op de middag werd de handel wat rustiger vergele ken bij de opening. De prijs van de obligatieclaims stelde zich op nieuw lager. Gedaan werd cir ca 16,50 tegen woensdag als ge middelde slotprijs van de laatste tape 17,30. Ook de aandelen- claims noteerden lager op circa 11 11,20). De aandelen lie pen aanvankelijk op van 521 tot 523, doch zakten later in tot 517. De stukken verlieten de markt op circa 519 (523%). Van de overige hoofdfondsen lagen aandelen Kon. Olie vast in de markt op 164 tegen woens dag als slotprijs 161,80. De vas te tendentie voor de Olie-aande len moet worden toegeschreven aan de gepubliceerde record winst over 1964 van Shell Oil Co (de Amerikaanse tak van de Kon. Shell/groep), de mogelijk heid tot een dividendverhoging, alsmede de gunstige vooruitzich ten voor 1965 van dit Ameri kaanse concern. Het publiek nam de Olie-aandelen uit de markt bij rustige handel. A.K.U. en Unilever waren nauwelijks prijshoudend op resp. 526 en 135,80. Voor Philips werd een paar dubbeltjes meer betaald op 155,30. In al deze fondsen ging weinig om. Aande len K.L.M., die woensdag reeds vast in de markt lagen op 76, werden op 78,50 geadviseerd. Dit fonds sloot in Wallstreet bij na een dollar hoger. Voor aandelen Centrale Suiker werd eveneens een paar punten hoger betaald op circa 441. Rond het middernachtelijk uur brak woensdagnacht brand uit in een grote opslagplaats voor inboedels aan de Paradijslaan te Eindhoven. De waarde van de inboedels die in het drie ver diepingen tellende pand waren ondergebracht en waaronder zich ook tussen de twee en driehon derd schilderijen bevonden, werd door de eigenaar van het bedrijf het expeditiebedrijf Bram Ver stelt, geschat op een miljoen gul den. De brand die waarschijn lijk is ontstaan op de beneden verdieping, sloeg vandaar over naar de erboven gelegen verdie ping. De Eindhovense brandweer bestreed het vuur met groot ma terieel. De brandweerlieden wa ren wegens de grote rookontwik keling uitgerust met zuurstof maskers. Tegen twee uur was de brand weer het vuur meester. De op slagplaats met het zich daarin bevindende kantoor is groten- 81. „Gij vraagt mjj de Christenen niet aan te vallen, mijn broeder, ja, ge vraagt me zelfs een han delscontract aan te gaan met uw meester, die zelf een Christen is", zei de Leeuw van Bashra pein zend. Hij wierp Agua een laat dunkende blik toe. „Dit is een zaak waarover slechts door vrije man nen vergaderd kan worden. Laat uw dienaar heengaan. Een man is vrij zonder zijn slaven en zijn vrouwen, staat er geschreven..." Nadat de hagedis onverstoorbaar was verdwenen, trachtte Aram de Mameluk er van te overtuigen, dat een handelsverdrag zowel voor West als voor Oost oneindig verkiezelijker was boven een lan ge en bloedige krijg. Urenlang spraken zij samen en in haar tent wachtte Sanai mokkend en ontevreden omdat er zo weinig aandacht aan haar werd geschon ken. „Ben ik niet mooi?" sprak ze stampvoetend tegen haar slavin nen, nadat zij geruime tijd zich allerlei spiegels had laten voor houden. „Ben ik niet een- prinses uit een geslacht van koningen? Waarom laat hij me dan alleen, als een dansmeisje dat geen gena de kan vinden in de ogen van haar heerEn zij verliet haar tent om die van de Leeuw te bezoeken. Doch de wachtposten maakten het haar met klem dui delijk dat er ia de vergaderzaal der mannen geen plaats was voor een vrouw, ook al is zij zo schoon. „De tong der vrouwen zaait twee spalt en verwart het brein, o schoonste onder de dochteren," verzekerde het hoofd van de wacht bloemrijk. „Zo schrijft de Koran. Ga heen in vrede Sanai ging heen maar niet in vrede. Beledigd en gekwetst zwierf ze door het uitgestrekte kamp, tot zij eindelijk enige afleiding vond in een kraam met oosterse snuis terijen. Zij bemerkte niet hoe twee in wijde mantels gehulde figuren haar al die tijd onopvallend ge volgd waren deels behouden gebleven. De schade aan het gebouw en aan de daarin opgeslagen inboedels is nog niet bekend. De politie heeft later vastge steld dat er vóór de brand in de inboedelopslagplaats in dit pand is ingebroken. Een bedrag van enkele honderden guldens is verdwenen. De politie acht het mogelijk dat diefstal en brand met elkaar verband houden. De belangstelling voor de scheepvaartaandelen was gering. Scheepvaartunie lag iets ge vraagd in de markt waardoor dit fonds zich wat kon vebeteren. In de lokale afdelingen wer den aandelen Ned. Gist en Spi ritus wederom hoger geadvi seerd. De stukken zijn de laatste tijd sterk gestegen op geruchten van een fusie door middel van aandelenruil met Zwanenberg- Organon. De directie van Zwa nenberg heeft die geruchten te gengesproken. Op de incourante markt werd geen notering opge maakt in aandelen Ruys' Han delsvereniging in verband met een bericht over het inkopen van de helft van de uitstaande aandelen door de maatschappij. Fokker kreeg een hogere advies- koers. Beuisiiidices (1953 100) 26/1 27/1 28/1 Int. conc. 573.0 573.9 576.5 Industrie 364.4 364.2 364.7 Scheepv. 145.0 145.0 145.5 Bank en verz. 238.2 239.3 239.2 Handel enz. 174.1 172.8 174.0 Algemeen 404.5 404.6 406.0 Nabeurskoersen A. K. U. (525%) (519) (164.20) Hoogovens: 521—528 gl Kon. Olie: 165.00—167.50 Philips: 155.20—155.90 (155.50) Unilever: 134.80 gb—135.50 (135.80) Claims aandelen Hoogovens: 11.20—12.00 gl Claims obligaties Hoogovens: 16.50 gb—18.00 gl Stemming: vast. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 9.9810.08 Amerikaanse dollar 3.573.61 Canadese dollar 3.313.36 Franse frank (100) 73.1573.65 Belg. frank (100) 7.19V2—7.24V2 Zwitserse fr. (100) 82.95—83.45 Duitse mark (100) 90.0590.55 Noorse kroon (100) 49.6050.60 Deense kroon (100) 51.5052.50 Zweedse kr. (100) 69.5070.40 Ital. lire (10.000) 56.50—58.50 Oostenr. schill. (100) 13.89—13.90 Portugese escudo (100) 12.32'/a—12.47'A Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.906.05 Schepeling vermist Van het Finse vrachtschip „Vaasa Provider" wordt sinds woensdagavond laat een opva rende vermist. De man moet overboord zijn geraakt toen het schip ongeveer 25 mijl uit de kust ter hoogte van de noord punt van Texel voer. Pogingen om de man te vinden, zowel door de „Vaasa Provider" zelf als door de reddingboot „Prins Hen drik" uit Den Helder, hebben geen resultaat opgeleverd. Volgens officiële cijfers zijn in het noordoostelijke deel van Marokko sinds begin januari 23 mensen als gevolg van felle kou en zware sneeuwval om het leven gekomen. In de districten Tebdoe en Taoerir in de provincie Oejda ging negentig procent van de veestapel verloren. In twee an dere districten lag het percen tage tussen veertig en vijftig. Reuzeheilbotten Aan de visafslag te IJmuiden zijn gisteren door de Sdhevening- se trawler Sch 303, de „Wilhel- mina Maria", twee reuzeheilbot- t -i aangevoerd. De eerste woog *225 kilo, de tweede 152 kilo. De „wi uernuna Maria had dit tweetal gevangen tijdens een IJslandse visreis. De grootste heilbot bracht 382,50 op, de kleinste ƒ288,80. Beide exempla ren werden gekocht door de firma J. C. Pronk. Ondanks deze verrassende vangst was de be somming van de Sch 303 voor deze IJslandreis teleurstellend: er werd in totaal ƒ50.900 be- somd. De omstreeks honderd losse en ook enkele van de vaste arbei ders die te werk gesteld zijn in de houthaven te Amsterdam, hebben gisteren gestaakt. Alleen de overige, enige tientallen, vas te arbeiders zijn normaal aan het werk gegaan en gebleven. Zoals bekend hebben de beide hoofdstedelijke afdelingen van de bij de algemene en r.k. bond aangesloten havenarbeiders in hun zondag gehouden vergade ringen de ontwerp c.a.o. 1965 verworpen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worlen verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Cap San Diego" Australië: m.s. „Orsova" Brazilië: m.s. „Cap San Diego" m.s. „Kennemerland" Canada: m.s. „Prins Willem V" Chili: m.s. „Buntenstein" 31-1 3-2 31-1 1-2 31-1 31-1 Kenya, Oeganda en Tanganjika: m.s. „Africa" 4-2 Ned. Antillen: m.s. „Janson" 2-2 Nieuw-Zeeland: m.s. „Hertford" 2-2 Suriname: m.s. „Ceres" 3-2 Ver. Staten van Amerika: m.s. „Soestdijk" 2-2 Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W. Afrika: m.s. „Pretoria Castle"' 31-1 m.s. „Blitar" 3-2 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5