Arrestatie wegens wegvoering Noorse Joden Hel Duitse gevaar als decor voor Warschau Overzicht van de gang van zaken bij het bedrijfsleven in Zeeuws-Vlaanderen Tweede Kamer over de bestrijdings middelen in land- en tuinbouw U3ÏP0 WETTELIJKE REGELING BEDRIJFSRUIMTEN E E.G.-F0NUS WIL HELPEN BIJ BOUW VAN ARBEIDERSWONINGEN RIJKSPOSTSPAARBANK Pa erf na 4 Vrijdag 29 januari 1965 Flatgebouwen van meer dan 20 etages HET TREBLINKA- PROCES IN DUSSELDORF Studentenvakbeweging vraagt speciale spoortarieven Andere achtergrond Geen hevelen! Nieuwe Amerikaanse minister van justitie De Rijkspostspaarbank maakt bekend dat thans de volgende rentetarieven gelden: beleggingsrekeningen jeugdspaarrekeningen ambtenarenspaarrekeningen georemieerde bedrijfsspaarrekeningen gewone spaarrekeningen Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1964 Ook schadevergoeding vraagt herziening LICHAAM TWEEDE JOY-VLIEGER GEÏDENTIFICEERD RUSLAND EN DE AMERIKAANSE KERNDUIKBOTEN F>F VTWF ZFFUW De vergadering van het War- schau-pact de Oosteuropese tegenhanger van de N. A. V. O. is besloten met een uitgebreid communiqué, dat overigens ver bluffend weinig nieuws bevatte. De rode regeringen menen dat de atiantische plannen voor een of ander soort kern vloot funest zijn, vooral omdat Bonn daar door een stapje dichterbij zou komen op zijn weg naar een vin ger aan de atoomtrekker. Er bestaan plannen om in Den Haag flatgebouwen neer te zet ten, die meer dan twintig ver diepingen zullen tellen. Het ene plan is ontworpen door bouw bedrijf fa. B. Meijer, het andere wordt voorbereid door de ge meente Den Haag. De plannen zijn in een verge vorderd stadium. Ze zullen naar verwacht wordt, worden gereali seerd in het plan „Waldeck" en in het Zomerhofcomplex. Het to renflatgebouw in het Zomerhof complex zal op de begane grond een supermarkt herbergen en overigens woningen. Het flatge bouw dat de fa. Meijer wil bou wen in „Waldeck", zal alleen woningen bevatten. HERDENKING SLACHTOFFERS WATERSNOOD Maandag 1 februari, twaalf jaar na de watersnoodramp die in zuidwest Nederland vele hon derden slachtoffers heeft geëist, zal in Oude Tonge ter herden king van deze slachtoffers een stille omgang worden gehouden. Oude-Tonge behoort met circa 300 slachtoffers tot een der zwaarst getroffen gebieden. Na de stille omgang zullen herden kingsdiensten worden gehouden in de Nederlands hervormde kerk, de r. k.-kerk en in de kerk van de gereformeerde gemeente. Een S.S.-man die geweigerd had 16 Joodse vrouwen en kinde ren dood te schieten, werd de volgende dag zelf gefusilleerd, zo heeft donderdag een voorma lige S.S.-er als getuige in het z. g. Treblinka-proces te Düssel- dorf verklaard. De getuige, de 39-jarige Erwin Dietz, zei dat de Joodse vrouwen en kinderen waren doodgeschoten, omdat an dere Joodse gevangenen van het kamp Treblinka bij Riga waren ontsnapt. In Düsseldorf staan tien voor malige S.S.-ers terecht wegens moord of medeplichtigheid aan moord op 700.000 Joden. In het Auschwitz-proces tegen 20 S.S.-ers had maandag j.l. de openbare aanklager Hinrichsen van het centrale Westduitse bu reau voor het vervolgen van nazi-misdrijven in Ludwigsburg verklaard, dat men nog nooit een geval had gevonden van iemand die een weigering om een mis dadig bevel op te volgen met de dood heeft moeten bekopen. Het landelijke bestuur van de Nederlandse studentenvakbewe ging heeft de staatssecretaris van verkeer en waterstaat in een brief gevraagd speciale reizigers tarieven voor studerenden in te voeren, zoals bijv. weekendre tours en abonnementstarieven voor spoorstudenten. Het landelijk bestuur is van mening dat de onlangs doorge voerde verhoging van de reizi gerstarieven bij de Nederlandse spoorwegen een nieuwe belasting betekent van het uitgavenbud- get van praktisch alle studeren den. „Door het schrikbarend grote kamertekort in de universiteits steden omvat het aantal spoor studenten op het ogenblik 30 van aue studerenden aan instel lingen van wetenschappelijk on derwijs". NIEUW AUTOBLAD OP KOMST Een nieuw maandblad, gewijd aan automobilisme, zal bin nenkort het licht zien. Op 11 februari, zo delen twee sa menwerkende uitgevers uit Amsterdam en Rotterdam mee, verschijnt de „Autospiegel" voor de drie grote steden in 885.000 oplage. In verband met de „gouden R.A.I." zal de Autospiegel huis aan huis worden verspreid. De uitgevers menen, dat nu in 't westen des lands ongeveer een op de drie gezinnen over een auto beschikt, allerlei informa tie op autotechnisch gebied alsmede nieuws over verkeer verkeersveiligheid en rijvaar digheid in het levenspatroon thuishoort. Auteurs en organi saties op deze terreinen zijn uitgenodigd aan het blad mee te werken. Het gevaar van het Duitse mi litarisme uiteraard het West duitse is breed uitgemeten en de conclusie is dat er nodig iets tegen moet worden gedaan. Wat, blijft in het midden. Voorts is er steun voor het Chinese voorstel te komen tot een algeheel verbod van kernwapens en voor kerr vrije zones in Europa, een niet aanvalsverdrag met de N.A.V.O en nog het een en ander. Het is allemaal een beetje irreëel: de kernmacht van de N. A. V. O. is al in de ijskast ver dwaald en zo dat al niet gebeurd was, dan mag men toch aanne men dat de Warschause verga deraars ai lang en breed hun tegenmaatregelen kant en kaar hadden. Militairen plegen hun strategie bij voorkeur wat te voren te beramen en niet op het laatste moment. Het flink opkloppen van het Duitse militaire gevaar is overi gens een oud Moskous geluid om zijn getrouwen aan te sporen zich wat hechter aaneen te slui ten. En al is wel zeker dat de vrees voor een herlevende Duitse miUtaire macht diep geworteld zit bij de Russen en overige Oosteuropeanen, het is ditmaal tooh wel op andere grond dat de nieuwe heren in Moskou hun bondgenoten willen opwekken wat netter in het gelid te lopen. En wel om China, dat de stilzwij gende wapenstilstand in de scheldoorlog kennelijk weer heeft opgezegd. Het aan de kant zetten van Chroesjtsjow is ook in oost- Europa niet met al te veel geest drift ontvangen, althans de ma nier vond weinig waardering en lan is er ook nog zoiets als de grote communistische wereld conferentie die Breznjew en \osygin wel hebben verschoven, maar niet afgelast. De plannen voor de eerste werden begroet met een nauwe lijks bemantelde tegenzin van de meesten om er heen te gaan. Breznjew en Kosygin willen deze aan hun prestige knagende onwil voorkomen. Ze zuren er waarschijnlijk op hebben ge wezen dat de Chinese acties niet alleen het aanzien van de Sow- jet-Unie ondermijnen, maar dat van de Europese communistische landen in het algemeen. Met als konsekwentie dat niet alleen de Russen, maar ook de anderen er schade van ondervinden. Het kenmerkende hiervan is, dat de Russen slechts met veel aandrang kunnen verzoeken, ook we1 veel pressie kunnen uitoefe nen, maar niet meer kunnen be velen. Vandaar dat de inhoud van deze gesprekken zich niet erg leende voor het communi qué. Vandaar ook dat het Duitse gevaar weer eens enorm werd afgeschilderd. Maar niemand re kent er op dat nieuwe onaange naamheden in deze sector er het gevolg van zullen zijn. Mevrouw Brautigarn (P. v. d, A.), de heren Mellema (C.H. U.), Tuynman (V. V. D.) en anderen lieten in de openbare vergade ring over landbouw in de Tweede Kamer nogal wat kritische ge luiden horen over bestrijdings middelen in land- en tuinbouw. Ofschoon de regering ruime bevoegdheden heeft op het ge bied van chemische bestrijdings middelen, maakten de afgevaar digden zich hierover grote zor gen. Zij drongen aan op versnel ling van het onderzoek naar bio logische bestrijdingsmiddelen. Minister Biesheuvel verklaar de dat zeer streng op het gebruik van chemische middelen wordt toegezien. Middelen met lange nawerking worden niet getole reerd. Met het gelui van de nood klok der biologen in de oren wordt door 43 geleerden, ver deeld over 15 instituten, gewerk' aan insectenziekten, verdere biologische bestrijdingsmiddelen lokstoffen en afweerstoffen. Ne derland staat in Europa bij da onderzoek voorop en neemt in tensief deel aan internationale uitwisse1 ing van gegevens. Snelle resultaten van deze on derzoekingen verwacht de minis ter ondanks gestadige vooruit gang niet. De bewindsman wees erop dat dit onderzoek niet al leen om het economisch voor deel van de boer wordt verricht Het verbieden van chemische be strijdingsmiddelen zou op het ogenblik echter rampzalig voor de voedselvoorziening zijn. Het Witte Huis heeft donder dag de benoeming van de 43- jarige Nicholas Katzenbach tot minister van justitie bekendge maakt. De 37-jarige Ramsey Clark is aangewezen als onder minister. Katzenbach die sinds 1961 op het ministerie van justitie werkt, volgt Robert Kennedy op die op 3 september van het vorige jaar aftrad om zich kandidaat te stel len voor de senaat, waarin hij nu een zetel van de staat Mas sachusetts inneemt. De nieuwe minister is geboren in Philadelphia en studeerde aan de universiteiten van Yale en Princeton. In de oorlog diende hij bij de luchtmacht. In 1943 werd hij door de Italianen ge vangen genomen nadat zijn vliegtuig in de Middellandse Zee was gestort. Twee pogingen om te ontvluchten mislukten en Katzenbach bracht de rest van de oorlog door in een krijgsge vangenkamp. Hij heeft zich vooral bezigge houden met het vraagstuk van de burgerrechten. In 1962 werd hij naar Oxford in de staat Mis sissippi gezonden, waar zich toen naar aanleiding van de toelating van een neger tot de universi teit ongeregeldheden voordeden. Onderminister Clark heeft ge studeerd aan de universiteiten van Texas en Chicago. Op ver zoek van president Johnson heeft hij zich de laatste tijd met ad ministratieve kwesties op het Witte Huis beziggehouden. De benoemingen van Katzen bach en Clark moeten nog door de senaat worden bekrachtigd. met een opzeggingstermijn van 12 maanden, rentegevend maximum f 50 000, 3,75 met een opzeggingstermijn van 6 maanden, rentegevend maximum f 50 000,— 3,48 Nadere inlichtingen 3,24 rentegevend maximum f 20 000,— bij alle postkantoren en bij de van Baerlestraat.27, Amsterdam, telefoon (020)—7312 71 (IV vervolg.) SCHEEPSBOUW De werf te Kruispolderhaven was regelmatig bezet met repa ratiewerkzaamheden. Voor nieuwbouw was er weinig vraag. Wat de verplaatsing van dit be drijf betreft verloopt alles traag. Men weet hierover nog weinig zodat het bedrijf niet kan worden uitgebreid. „Een snoedige herziening van het huurrecht van bedrijfspan den is noodz-freiyk. Deze herzie ning moet leiden tot een verster king van de positie van de huur der tegenover de eigenaar." Deze mening verkondigde mr. R. J. Nelissen, algemeen secre taris van de Nederlandse katho lieke middenstandsbond en lid van de tweede kamer, tijdens een gisteren gehouden regionale bijeenkomst in Utrecht. De heer Nelissen vindt, dat door de vele problemen waar- De openbare aanklager in de Westduitse stad Baden-Baden heeft donderdag bekendgemaakt, dat vorige maand een voormalige Gestapo-officier is aangehouden, die in 1942'43 in Oslo betrok ken was bij de wegvoering van Joden. De man, een ex-sturmban- führer bij de SS, heet Helmut Patsehke. In de nazi-tijd kreeg hij toestemming zijn achternaam te wijzigen in Reinhard. Onder deze naam maakte hij carrière bij de SS en diende o.m. in Noor wegen. Na de oorlog nam hij "•'in oude naam weer aan. In 1951 liet zijn vrouw Helmut Reinhard dood verklaren. In hetzelfde jaar „hertrouwde" zij in Mannheim met Helmut Patsehke. Bij zijn arrestatie was PatsehkeReinhard verbonden aan de verkoopafdeling van een uitgeverii. In Os'o gaat de politie na of er in de archieven materiaal tegen de oud-gestapoman te vin den is. Daarvan zal afhangen of zijn uitlevering zal worden ge- dwingen een bepaalde huurder mee de middenstand zich de laatste jaren heeft moeten bezig houden, de aandacht voor het vraagstuk van de nog steeds niet bevredigende regeling van rech ten en verplichtingen van huur ders van bedrijfspanden enigs zins lijkt te zijn verslapt. Ho.e belangrijk het vraagstuk is, blijkt uit het feit, dat ongeveer de helft van alle ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zijn bedrijf voert in een huur pand. Het huurrecht heeft in ons rechtssysteem in principe een tijdeljjk karakter. De huurder moet er volgens de heer Nelis sen altijd rekening mee houden, dat er een einde aan komt. Veel huurders zijn er aan ontwend hun recht zo te zien. De oorzaak daarvan ligt in de uit het begin van de tweede wereldoorlog daterende huurbescherming. Ur gent blijkt de behoefte aan een verbeterde rechtspositie van de huurder, als deze door ziekte of ouderdom gedwongen is zijn be drijf over te dragen. Dan ont staan vaak moeilijkheden, want niemand, zelfs de rechter niet, kan de eigenaar van het pand vraagd. ReinhardPatsehke wordt in Noorwegen besch'ouiwd als de man, die het „contrater- reur-systeem" invoerde waarbij voor elke vermoorde Duitser minstens één Noor werd gedood De marninevoorlichtingsdienst deelt mee, dat het woensdag bij Scheveningen aangespoelde stof felijk overschot is geïdentifi ceerd als dat vr<i de vliegtuig maker le klas F. J. P. M. Bolk uit Brunssum, te accepteren. URGENT De heer Nelissen is voorts van oordeel dat de schadevergoe dingsregeling voor de huurder van een bedrijfspand in geval van onteigening e.d. ook herzie ning behoeft. De noodregeling die de huurder althans enig sou laas kan bieden, is onvoldoende. De oplossing moet volgens de heer Nelissen worden gevonden in de richting van volledige ver goeding van de schade, die de huurder in geval van gedwongen ontruiming heeft. Spoedige maat regelen achtte de heer Nelissen urgent Op de jachtwerf te Ternenzen werden 73 jachten behandeld voor verschillende uiteenlopende reparatiewerken, verbouwing, in bouw van motoren en onder houdsbeurten. Volgens het ontwerp van deze werf werden 8 nieuwe jachten afgeleverd, waarvan 3 voor bui tenlandse en 5 voor Nederlandse rekening. Momenteel zijn er voor buiten landse rekening 2 jachten in aanbouw, 1 voor de U.S.A. en 1 voor België. Verder zijn nog 4 jachten in opdracht voor Nederlandse reke ning. Voor de toekomst wordt een dusdanige toename van de wa tersport verwacht dat uitbreiding van het bedrijf zowel voor nieuw bouw als winter- en zomerber- ging de volle aandacht heeft. Een jachtwerf te Breskens meldt dat gedurende 1964 de or derportefeuille steeds gevuld was. Zelfs toen in het vroege voorjaar van 1964 de jaarproduk- tle was verkocht, werden reeds opdrachten voor levering 1965 geboekt. Het personeelsverloop naar de kanaalzone was gering en de en keling die daarheen trok, kon worden aangevuld met werk nemers van boven de Schelde. Wel worden moeilükheden onder vonden met betrekking tot het loon in de kanaalzone en in de bouwvakken. De vooruitzichten voor 1965 zijn gunstig. Wel is te verwach ten dat door de invoerheffing de Engelse markt wegvalt. Daar de vraag in Frankrijk en Amerika de produktie van dit bedrijf over treft zal dit niet van invloed zijn op dit bedrijf. SPIEGEUGLASFABRIEK De gang van zaken bij dit be- dri'f stemt tot tevredenheid. De grote aktiviteit in de automo bielindustrie had een gunstige invloed on de bezetting van de Securit-afde'ing. Ook in de sec tor Spiegelglas heers+e een ver heugende bedrijvigheid. De resultaten van het produkt geslepen en gepolijst draadglas waren minder bevredigend als gevolg van moeilijkheden bli de toeleveringsbedrijven. Interne ef- ficiency-maatregelen hadden een gunstige uitwerking en wisten de invloed van de uitzonderlijke sterke stijging van de loonkosten binnen redelijke grenzen te hou den. Wat het jaar 1965 betreft zijn er dermate onzekere factoren dat men zich van een oordeel, over de gang van zaken moet onthouden. Zo werd tot nu toe van de bestedingsbeperking wei nig gemerkt. Dit soort maatrege len heeft, naar de praktijk learcfè, een vertraagd effekt, dat zich in de loop van 1965 zeer wel zou kunnen manifesteren en de afzet van vooral spiegelglas ongunstig zou kunnen beïnvloeden. De vooruitzichten in de auto industrie zijn ook voor 1965 gun stig zodat een goede markt voor gehardglas verwacht mag wor den. In november 1964 werden de aandelen van de N.V. Glasfabriek „Sas van Gent", die alle in han den waren van de N.V. Nieuwe Nederlandsche Mij tot Vervaardi ging van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Chemische Pro- dukten, overgedragen aan de Glaceries St. Roch S.A. te Brus sel. Gedurende het verslagjaar bood het op peil houden van de personeelsbezetting, ondanks de krapoe arbeidsmarkt, weinig moeilijkheden. TEXTIELINDUSTRIE De berichten uit deze sector luiden niet ongunstig. De prijzen moesten uiterst scherp worden gesteld om in de markt te kunnen blijven. De export werd moeilij ker. Er is nog steeds een tekort aan geschoolde mannelijke ar beidskrachten. Hetzelfde geldt voor vrouwelijke arbeidskrach ten. Het stopzetten van een aan verwant bedrijf gaf aan een be drijf soulaas bij de voorziening met vrouwelijke arbeidskrachten. VISMEELFABRIEK Dit bedrijf meldt dat de afzet van gedroogde garnalen naar het buitenland beter was dan het voorafgaande jaar, maar de prij zen waren te laag. De vismeelprijzen daarentegen zijn aanmerkelijk gestegen maar dit was laat in het seizoen. Door de moeilijke personeelsbezetting kon dit bedrijf op dit gebied niets doen. Het is zeer moeilijk om voor seizoenwerk personeel te krijgen zodat de gang van zaken in dit bedrijf niet zo goed is ge weest. Ook de vooruitzichten zijn niet gunstig. VLASINDUSTRIE De verwachtingen voor de oogst 1964 Waren hoog gespan nen. Er werd een goed gewas en een goed rendement verwacht. Na de oogst vielen het rendement en de kwaliteit echter tegen. De opbrengst van het zaad was hoog, waardoor de prijs laag was en maar iets hoger ligt dan die van het zaad dat voor de oliesla gerijen is bestemd. De vlasafvallen die waren overgebleven van de vorige oogst, en de meer dan normale op brengst aan afvallen van 1964 drukken de prijs van alle vlas afvallen. ZUIVELINDUSTRIE De zuivelindustrie te Klooster- zande nadert zijn totale vernieu wing. De mechanisatie wordt steeds verder doorgevoerd. De melkontvangst is geautomati seerd alsmede het gehele produk- tieapparaat. Door aanschaffing van moderne machines is het rendement gestegen. (Wordt vervolgd.)' De uitvoerende commissie van arbeider, die in een andere lid- de Europese economische ge meenschap heeft deze week een voorstel goedgekeurd om het so ciale fonds van de E.E.G. in te schakelen hij de bouw van ar beiderswoningen, aldus werd donderdag in Brussel vernomen. Het voorstel is een onderdeel van enkele door de commissie gewenste wijzigingen van het reglement van het fonds om de doeltreffendheid ervan te ver hogen. In de huidige situatie met vrij wel volledige werkgelegenheid moet de taak van het fonds er minder op zijn gericht werklozen op te vangen dan wel de stabili teit van de werkgelegenheid te garanderen. Behalve een grotere aandacht voor de beroepsher scholing om de arbeiders in staat te stellen aan de eisen van de arbeidsmarkt te voldoen, wenst de commissie dat het fonds fi nancieel kan gaan helpen bij de bouw van arbeiderswoningen. Het tekort daaraan is een van de belangrijkste obstakels bij het staat van de gemeenschap is gaan werken, laat te wensen over door het feit, dat door het tekort aan huisvesting het gezin niet kan overkomen. Het sociale fonds is eind I960 in werking getreden met als doel in de „zes" de vrijheid van vestiging van arbeiders te be vorderen. Het heeft tot 31 dec. van vorig jaar 24,5 miljoen dol lar uitgegeven om 330.000 arbei ders uit de zes E.E.G.-landen in staat te stellen een nieuwe werk kring te aanvaarden. De Russische admiraal Sergei Gorsjkov schrijft, aldus meldt het Russische persbureau Tass, dat de Russische marine weet waar de Amerikaanse kernonderzee boten zijn en dat zij deze met vrije verkeer van werknemers haar kernraketten „onder schot" in de „zes". De stabiliteit van de houdt

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4