PROVINCIAAL NIEUWS De afsluiting van de Ooster-Schelde wettelijk geregeld Engelse, Franse en Duitse POCKETS Twee Mwerpse vrouwen vermoord Het tweedaags werkbezoek van de minister van maatschappelijk werk aan Zeeland ROEPING en STRIJP Axel Middelburg Oostburg Philippine Sluiskil Sluis Zaamslag Agenda Officiële opening van Bachten Dieke' Bachten Dëeke' Vogelwaarde Uw adrest Boekhandel Firma P. J. VAN DE SANDE Pagina 2 DF VRïfF ZEFCJW Vrijdag 29 januari 1965 Vrouwengilde succesvol van start Het pas opgerichte vrouwen gilde afd. Axel kwam woens dagavond voor de eerste maal bijeen. De voorzitster mevr. Boeding toonde zich verheugd over de grote belangstelling. Mede namens de deocesane en gewestelijke voorzitster heette zij allen van harte welkom. Naast de vele gelukwensen was er ook één van pastoor B. de Jong, die uit het ziekenhuis te Sluiskil de hoop uitsprak dat ook het vrouwengilde een be tekenisvolle plaats zal innemen onder de vele verenigingen in Axel. Mevrouw Goossens gaf een kort verslag van de oprichtings werkzaamheden. Hierna gaf de heer C. van Al ten een interessante uiteenzet ting over de Franse wijnsoorten. Deze leerzame avond kreeg door het veelvuldig keuren van de wijn een feestelijk karakter. Uit deze geslaagde avond bleek dat het vrouwengilde in een behoefte voorziet. Onderzoek naar declaraties burgemeester Tijdens een onderzoek dat de rijksrecherche enige tijd geleden instelde, is een sterk vermoeden gerezen, dat de burgemeester van Kortgene, ColijnsFlaat en Kats ontoelaatbare declaraties zou hebben ingediend. Hij zou, wanneer hij voor meerdere in stanties een dienstreis maakte, de onkosten bij al deze instanties volledig hebben gedeclareerd, terwijl hij het bedrag eigenlijk over alle betrokken instanties had moeten verdelen. Hoewel het niet om grote bedragen zou gaan, heeft de officier van Justitie in Middelburg toch een onderzoek gelast. Vergadering gemeenteraad Burgemeester J. L. van Leeu wen hield in de zitting van de gemeenteraad van Oostburg zijn nieuwjaarsrede. Hij vond dit in tegenstelling met de opvatting in Oost Zeeuws-Vlaanderen een goed gebruik. Men werpt graag een blik terug en een blik op de toekomst. De herindeling is thans een geliefkoosd onderwerp. Deze materie is zeer ingewik keld. Ook na de eigenlijke reali sering is nog enige tijd nodig om tot rust te kunnen komen. In middels worden er reeds in de streek andere eenheden gevormd. Gedacht wordt op het ogenblik aan gezamenlijke aanpak van de bouwproblemen door arbeidsbe sparende methoden en aan een centrale commissie van advies ingevolge de algemene bijstands wet. Men verwacht van de dy namische ontwikkeling van de kanaalzone een gunstig woonge bied maar spreker is daarvan nog niet overtuigd. Het eerste bewijs van niet-vertrouwen is reeds gegeven in het toevoegen DOW BEGINT ETHYLEEN-IMINE PRODUKTIE IN VER. STATEN Proefprogramma in Europa The Dow Chemical Company is in de Verenigde Staten met de produktie van ethyleen-imine begonnen. Ethyleen-imine wordt o.m. ge bruikt als grondstof in de tex- tie-, papier-, cosmetische- en pharmaceutische industrie. De nieuwe fabriek in Freeport (Texas), die drie miljoen dollar heeft gekost, is in de Verenigde Staten de eerste die dit produkt op grote schaal gaat vervaardi gen. Plannen voor de bouw van een tweede fabriek zijn in voor bereiding. Ook in Europa zal Dow de fa bricage van ethyleen-imine ter hand nemen. Monsters zullen over enige tijd beschikbaar zijn. Daar het pro dukt giftig, brandbaar en in hoge mate reactief is, zijn thans in structieboekjes en een film in voorbereiding, die aan afnemers ter beschikking worden gesteld. Vrachtverhoging naar Zuid- en Zuidoost-Afrika De op Zuid- en Zuidoost-Afri ka varende Conference-lijnen ma ken bekend, dat zjj het in ver band met de gestegen exploita tiekosten noodzakelijk hebben geacht de vrachttarieven van Europese havens naar Zuid- en Zuidoost-Afrika (de havens ge legen tussen Walvisbaai en Bei- ra- (beide inbegrepen) met in gang van 1 april 1965 behoudens uitzonderingen en afwijkingen met ongeveer 10 procent te ver hogen. van Biervliet aan Terneuzen. De vooruitzichten in de streek lig gen meer in het recreatieve vlak. Als woongebied heeft het wes telijk deel voor jonge mensen weinig betekenis. Daarvoor zijn de afstanden te groot en te tijd rovend. Samenvoeging van gemeenten kan voor deze recreatieve taken ongetwijfeld nuttig zijn. Te ver wachten is dat de minister van volkshuisvesting nog dit jaar een beslissing zal nemen over de wij ziging van het wederopbouw- plan bij het Ledelplein teneinde een bejaardenhuis te kunnen realiseren. Het aantal inwoners liep dit jaar met 28 te rug, de Van Oostadestraat kwam gereed en openbare voorzienin gen werden getroffen in het uit- oreidingsplan bij het Schutte- bocht. Een goede ontsluiting met het Belgische Vlaanderen is de nieuwe weg naar Sint Margriet. De nieuwe lagere technische school zal nog dit jaar in ge bruik kunnen worden genomen. Vergadering plattelandsjongeren De afdeling West Zeeuws- Vlaanderen van de P.J.G. hield in hotel „Victory" een vergade ring, waar burgemeester J. C. Hoftijzer uit Schoondijke een causerie hield over de gemeen telijke herindeling. Hij betoogde o.m. dat deze tijd het scheppen van grotere eenheden vraagt. Zij bezitten een grotere be stuurskracht, er is meer specia lisatie mogelijk en aan de be volking kan meer efficiëncy worden geboden. Hierbij moet echter niet worden gedacht, dat het scheppen van deze uitgaven een grotere bezuiniging bete kent. Voor de kanaalzone met Terneuzen als centrum was een herindeling dringend noodzake lijk en het is begrijpelijk, dat de minister daarom tegelijkertijd een plan voor de flanken van dit gebied heeft laten ontwer pen. Toch zijn de meeste be stuurders met de tweede versie niet gelukkig. Met name be treurde hij het wegvallen van de aanvankelijk gecreëerde Braak mangemeente en het splijten van de vier gemeenten die elkaar hadden gevonden in het indus trieschap Noord. Handhaving van zelfstandigheid op histori sche gronden zoals men aanvan kelijk met Sluis en Aardenburg had voorgesteld achtte hij niet aanvaardbaar en dus was het logisch dat deze beide gemeen ten in tweecfe versie werden sa mengevoegd. Tijdens de discussie werd o.m. de vraag gesteld wanneer dit alles zijn beslag zal krijgen. De minister streeft naar 1 januari 1966, maar dat zal nog moeten worden afgewacht. Als deze da tum niet haalbaar is, komen er mogelijk nog raadsverkiezingen in 1966 en het zou dan te be treuren zijn als hier bepaalde sentimenten een rol zouden gaan spelen. Voor één gemeente in de gehele streek achtte hij de tijd nog niet rijp. Mogelijk zou dit een volgende fase kunnen zijn. V ogelbescherming De vogeltoeschermingswadht in West Zeeuws-Vlaanderen pu bliceerde zijn jaarverslag. Het ledental bleef vrijwel stationair maar is zeker nog in belangrijke mate op te voeren. In samenwerking met de heemkundige kring werd het waterschap „Het Vrije van Sluis" attent gemaakt op het verdwijnen van binnendijken met de daarop aangebrachte beplan tingen, hetgeen niet bevorderlijk is voor het landschappelijk na tuurschoon. Het chemisch reinigen van sloten en het gebruik van gif tige stoffen bij bespuiting van landbouwgewassen vormen een voortdurend gevaar voor de vogelstand. Geprotesteerd wordt tegen het gebruik van windbuk sen en winddrukpisto'en terwijl gebruik gemaakt werd van mo derne middelen om slachtoffers van stookolie te behandelen. De gemeenteraad komt bijeen Maandagavond komt de ge meenteraad voor de eerste maal in het nieuwe jaar in openbare vergadering bijeen. De agenda verme'dt o.m. een voorstel van B. en W. tot het verlenen van een premie voor woningverbetering aan mej. M. Braokman; id. tot verkoop van grond aan de heer W. A. Haers; id. tot verhuur van perceeltjes grond aan de heren Th. de Smet en O. van den Hemel; id. tot het verlenen van een bijdrage in de aansluitingskosten van het per ceel vian J. Zegers op het elek triciteitsnet; benoeming commis sie tot wering van schoolver zuim; benoeming woonruimte commissie; vaststel1 ing vergoe ding kleuteronderwijs 1964. De vergadering begint om half acht. Bestuursvergadering volksonderwijs Onder voorzitterschap van de heer J. A. Lauret kwam dinsdag avond het bestuur van de afde ling Sluiskil van de vereniging Volksonderwijs in vergadering bijeen. De jaarlijkse toneelavond, waarop zowel leden als niet- leden welkom zijn, werd vastge steld op zaterdag 20 februari in het gebouw „De Ark". Opgevoerd zal worden het toneelstuk: „Hoogheid, uw kameel staat voor een kluchtig spel in drie bedrijven. Verder zal onder de ouders van kinderen die de open- oare kleuterschool en de open- oare lagere school bezoeken een ledenwerfactie worden gehouaen omdat gebleken is dat een groot aantal van deze ouders nog geen lid is van de vereniging Volks onderwijs. Jonge gezinnen-avond Op vrijdag 29 januari a.s. zal onder leiding van ds. H. J. Ruis in het gebouw „De Ark" een bij eenkomst worden gehouden van jonge Sluiskilse gezinnen. Nage gaan zal worden, of men kan ko men tot oprichting van een „Jonge gezinnen-club", welke ten doel zal hebben het contact tussen de gezinnen onderling te bevorderen, o.a. door wederzijd se hulpverlening en gespreks- avonden. Problemen van gezins vorming en opvoeding en verder omtrent allerlei zaken die inci denteel aan de orde kunnen ko men, zullen dan op geregelde tijden door gespreksgroepen, be staande uit ongeveer vijf echt paren, ter discussie onder de loupe worden genomen. Moge dit lofwaardige initiatief de belang stelling krijgen die het zeker verdient. Handboogschutters Het handboogschuttersgilde „Willem Teil' hield in de raad huiskelder de jaarlijkse sire- schieting. De heer F. de Krijger behaalde voor de tweede ach- tereenvolgde keer de titel van sire na met de heer M. Ver- schoore te hebben gekampt. Zijgevel ingestort Woensdagmorgen is van het pand Plein 18 het bovenste deel van een zijmuur ingestort. Er naast was onlangs een huis ge sloopt. Daar zal n.l. de ambts woning voor de burgemeester worden gebouwd. De zijmuur die men tevoren had gestut, kon het niet houden, hetgeen voor een deel kan wor den toegeschreven aan het slo pen van no. 17; maar voor een ander deel een gevolg is van s^tage. Men is onmiddellijk begonnen het onderste deel van de muur te stutten evenals de woning no. 16, aangezien ook hier het ge vaar voor instorting niet denk beeldig was. Er waren juist bouwvakkers bezig met de fundering van de toekomstige burgemeesterswo ning. Niemand van hen liep ver wondingen op. AMERIKAANSE GIFT VOOR HET K. W. F. Twee Amerikaansen hebben woensdagochtend op het paleis te Soestdijk aan Z.K.H. prins Bernhard een cheque aangebo den ten bedrage van $3000, ten behoeve van het „Koningin Wilhelminaf onds". De dames, mevr. J. P. Friedland (l.) en mevr. Lester D. Robins (m.) zijn lid van „The American Cancer Society". De Belgische politie is een grootscheeps onderzoek begon nen naar de moord op twee Ant werpse vrouwen, die met een nylonkous zijn gewurgd. Woensdagmiddag werd 't lijk van een jonge vrouw ontdekt op de linkeroever van de Schelde in Antwerpen. Het slachtoffer, de 21-jarige verpleegster Chris- tiane Herremans uit Gent, werd sinds 19 december vermist. Het stoffelijk overschot werd gevon den door arbeiders in een met zinken platen overdekte grep pel. In de nabijheid werd een koffer met kleding en de hand tas van het slachtoffer gevon den. Dit was het tweede geval in zes dagen tijd. Dé ontdekking van deze nieu we moord heeft grote opschud ding in dit gedeelte van Ant werpen verwekt. Nog maar en kele dagen geleden werd ir dezelfde omgeving de 27-jarige mevrouw Lucie Verhoeven even eens met een nylonkous om het leven gebracht. Een aantal ver dachte personen werd voor on dervraging aangehouden doch later op vrije voeten gesteld. Het wordt uiteraard niet uitge sloten geacht dat de twee vrou wen het slachtoffer zijn gewor den van een en dezelfde moor denaar. iiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiNiiiiiiiiiiiiH HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 8.15 uur: „Irma la Douce". ZATERDAG 30 JANUARI AxelHet Centrum, 8 uur „Danseres der miljoenen". Sportterrein Buitenweg, 3.30 uur: AZVV ISprang I. Othene 7 uur: Prijskaarting. Terneuzen: Luxor-Theater, 8.15 uur: „Irma Ia Douce". Café Maandag, 7.30 uur Prijskaarting. ZONDAG 31 JANUARI AxelHet Centrum, 8 uur „Danseres der miljoenen". Terneuzen: 2, 5 en 8.15 uur: „Irma la Douce". iiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiih „De afsluiting van de Ooster- schelde in het kader van de del tawerken is bij de wet geregeld. Er is dus geen enkele reden tot ongerustheid terzake." Met deze woorden ontkende minister Biesheuvel in de ver gadering van de Tweede Kamer dat er een voornemen zou be- daan de voorgenomen afsluiting niet te laten doorgaan. Uit de commissie was gewezen op ge ruchten die terzake bestaan en op de onzekerheid die zich als gevolg van velen heeft meester gemaakt. „Deze ongerustheid be nauwt de mensen", zo werd ge steld. Minister Biesheuvel merkte daaromtrent o.m. op, dat daar voor geen aanleiding behoeft te bestaan. „Wanneer anderen die onzekerheid scheppen, is dat niet mijn verantwoordelijkheid", zo zei hij. De minister wees erop, dat hij zeer recent een ambte naar van zijn departement een spreekverbod heeft opgelegd. „Het aanvechten van een bij de .wet geregelde zaak kan ik niet toestaan", aldus mr. Biesheuvel. Hij wees erop, dat er discipline in het ambtenarencorps moet zijn. De betrokken ambtenaar, wiens naam noch functie werden vermeld, zou onlangs in Zierik- zee een spreekbeurt hebben wil len vervullen waarop hij zijn bezwaren tegen de afsluiting van de Oosterschelde zou uiteenzet ten. DE VERKOOP VAN MOSSELS Minister Biesheuvel heeft voorts enkele mededelingen gedaan over de verkoopregeling voor mosselen. Hij deelde mee dat het pro- duktschap zich gaat beraden over een passende marktverordening, waarin ruimte wordt gelaten voor vrije mededinging. In de huidige regeling, geschapen in de vooroorlogse crisisjaren, is van een vrije concurrentie geen sprake en wordt de mededinging beperkt. Een definitief standpunt over deze kwestie is evenwel nog niet ingenomen. Met deze uiteenzetting rea- ge-rde de minister on vragen uit de kamercommissie. Hierbij'werd o.m. aandacht geschonken aan de eventuele opheffing van het cen traal mosselverkoopkantoor te Bergen op Zoom. De minister zei ook deze mythe te willen opruimen, want een definitief besluit is nog niet gevallen. Een toezegging voor het ver lenen van overheidssubsidie voor de aanschaf van een garnalen- pelmachine wilde de minister niet doen. Een dergelijke machi ne is er nog niet en het onder zoek naar de mogelijkheden is gaande. Uit de commissie werd opgemerkt, dat door de aanschaf van een dergelijke machine de afzet van garnalen zou kunnen worden bevorderd. „Als een gar- nalenpelmachine er niet komt, ziet het er met de garnalenvisse rij maar somber uit", aldus een van de afgevaardigden. Zoals bekend zal mevr. drs J. F. Schouwenar.rFranssen op woensdag 3 en donderdag 4 februari a..s. een tweedaags werkbezoek brengen aan Zeelahd. Op de eerste dag valjf haar bezoek arriveert de minister om drie uur in 's-Heer Abts- kerke waar zij een bespreking heeft met de streekcommissie voor Zuid-Beveland. In de loop van de middag iwr KRNST MXISTMt 81) £ort na middernacht werd hij weer wakker. Hij keek. Door de spleet van de jaloezieën zag. hij het licht van de straatlantaarns, welke strepen op het behang wierpen. Siebenöhrl zag in het donker alleen die lichtstrepen. Hij begon ze te tellen, het waren er zeven. Hij had er eigenlijk vroeger nooit op gelqt en toch waren die strepen er iedere nacht geweest, maar dan hield zijn geest, wanneer hij even wakker werd, zich terstond weer met zijn zaken bezig. Vreemd dat je, nu je zo rustig op bed lag, tijd vond om zulke onbe langrijke dingen te zien en dat je ze niet eens zo onbelang rijk vond. Waren het er nu wer kelijk zeven of waren het er zes? Hij trachtte overeind te gaan zitten om de strepen beter te kunnen zien. Tini, zijn huishoudster, die bij de patiënt waakte, draaide de kleine schemerlamp op. „Heeft u iets nodig, meneer?" Er volgde geen antwoord. Ze ging naar het raam en trok de jaloezieën dicht. Misschien had de patiënt wel last gehad van het licht dat er door gevallen was. Toen ging zij op haar tenen weer naar de hoek van de ka mer en ging daar zitten. Siebenöhrl was weer even. in gedut. Toen hjj weer waSker werd zocht zjjn oog de strepen Zij waren er niet meer. Dat maakte hem onrustig. Zoeven had hij ze nog gezien en geteld, nu waren ze er niet meer. Hij trachtte de strepen uit zijn hoofd te zetten. Hij moest in bed blij ven, had de dokter gezegd, goed, vandaag en morgen zou hij dat doen, maar dan moest hij toch beslist weer aan het werk. In ieder geval kon de chef van de redaktie nu zeker niet met va kantie gaan. En dan was er nog iets met een briefWat was dat ook alweer? Hij trachtte het zich te her inneren en eindelijk lukte dat.- Er zou een brief komen van de directie van 't Zwitserse kunst- stoffenconcern, een heel gehei me brief, die voor hem een half miljoen mark waard was. Deze brief zou iemand misschien ope nen en dat zou heel ernstige ge volgen kunnen hebben. Hij drukte op de knop van de bel, die naast hem op het nacht kastje stond. Tini, die ingesluimerd was, schrok op. „Ik heb niets nodig," bromde hij. „Ik wil directHij zweeg. Nee, natuurlijk, hij kon niet vragen om de telefoon, het was midden in de nacht. Hij kon nu niemand bereiken. Iets vrien delijker zei hij: „Och, laat ook maar. Maar nu je er toch bent, wil je het kussen evén opschud den?" „Hoe voelt u zich nu?," vroeg de huishoudster. „Och, dat gaat wel. Ik geloof dat het morgen weer een hele boel beter zal zijn. Zeg, Tini," vervolgde hij dan, „ik ben de laatste jaren toch wel goed voor je geweest, nietwaar, of heb je over me te klagen gehad?" „Oh nee, meneer," zei Tini, hoewel zij inderdaad klachten genoeg had. De vraag van de patiënt maakte haar bang. Hij was toch niet bezig met zijn ge weten in het reine te komen? Dat deden mensen als hij in de regel niet eerder dan wanneer zij op sterven lagen. „Je mag het gerust zeggen," zei hij. „Ik was af en toe niet erg prettig voor je, nietwaar?" Tini aarzelde. Zij luisterde de zieke mompelde iets. „Ach, wat geeft het ook alle maal? Je moet het belangrijkste uit je handen geven en het on belangrijkste kun je dan goed doen. Ja, wat is tenslotte be langrijk en wat is niet belang rijk?" Nu viel Tini hem in de rede: „Dat u weer gezond wordt, dat is het belangrijkste, meneer." „Ja, dat zei de dokter ook, dat klopt wel. Zeg, je moet zo gauw het ochtend wordt, naar mijn bureau gaan en je haalt de post, die breng je hier. Ongeopend." Toen Tini de opdracht wilde uitvoeren en naar de post vroeg, zag zij verlegen gezichten. Nie mand vroeg hoe het met de baas ging, men had hem blijkbaar al afgeschreven. „Zo gaat dat nu", dacht de eenvoudige vrouw. Iemand drukte haar een pakje brieven in de hand en Tini liep zo gauw mogelijk weer naar huis. „Zij wachten er allemaal op dat hij dood gaat", dacht ze. „Dat heb je. Hoe hoger je bent geklommen hoe meer mensen je benijden en hoe meer er op je wachten tot je laatste adem tocht. Zijn die grote heren nu eigenlijk wel te benijden? Ze hebben in de regel niet veel vrienden, échte, goeie vrienden. Oh ja, er zijn. huichelaars ge noeg. Maar ik ken ze, ze dragen allemaal een masker. Trouwens, haar meneer was niet anders. Zij waren tegen elkander vreselijk vriendelijk, maar inwendig dach ten ze: „Ik wilde dat je er maar niet meer was, dan kon ik op jouw plaats gaan zitten'. Haar baas was natuurlijk de machtig ste van de groep en daarom lik ten ze hem allemaal zijn hielen. Ze waren er natuurlijk allemaal op uit om een baantje te krijgen door zijn invloed. Het waren eigenlijk niets anders dan bede laars, al die lui, bedelaars en hielelikkers. Goeie, wat leefde ze toch eigenlijk in een rare wereld. Oh ja, onder de arbeiders was het ook niet altijd alles. Maar nu ze al zo lang in dit deftige huis was, had ze toch wel een bij zondere kijk gekregen op de wereld waarin ze vertoefde. Nu ging de baas misschien dood en de lui waren al bezig zijn baan tjes te verdelen". (Wordt vervolgd.) volgen besprekingen in Mid delburg met het dagelijks be stuur van de Stichting Zee land en met het college van G. S. De 4e februari is Zeeuws- Vlaanderen aan de beurt. Om half twaalf wordt de ministe- in Terneuzen ontvangen door burgemeester Rijpstra. Na een rondrit lans de industriële en waterstaatkundige objec ten wordt de lunch gebruikt ten hvize van de burgemees ter. Om twee uur 's middags zal de minister zich naar de Kn- ninginnelaan begeven voor de officiële opening van het be jaardenpension .Bachten Die- ke". Mevr. Schouwenaar-Frans- sen wordt hier begroet door de voorzitter van de stichting, de heer EX van Es. Na de rfiinister zal ook de burgemeester van Terneuzen het woord voeren. Een bezichtiging van het gebouw sluit dit bezoek aan „Bachten Dieke" af, waarbij de gebru'kelüke bloemenhulde uiteraard niet zal ontbreken. Om vier uur wo^dt de mhr's ter vervolgens op het ge meentehuis van Vogelwaarde verwacht voor een gesprek met het bestuur van het inter parochieel sociaal-charitatief centrum. Ook hier moet alles „In a hurrv" gebeuren, want reeds om zes uur staat in „De Cais son" te Kapelle een perscon ferentie op het programma, waar de minister een over zicht zal geven van haar be vindingen on deze tweedaagse Zeeuwse reis.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2