Koningin Juliana zal begrafenisplechtigheid van Churchill bijwonen Waarnemend premier benoemd in Zuid-Vietnam Generaal Weygand overleden De stakingen in Frankrijk Indonesië „schouder aan schouder" met 650 miljoen Chinezen HET WEES De Amerikaanse havenstaking Ngoejen Oanh, econoom HET TEGENGAAN VAN GE VERSPREIDING VAN KERNWAPENS Tsjombe in Brussel Frankering bij abonnement: Terneuzea VRIJDAG 29 JANUARI 1965 21e Jaargang - No. 6362 Biografie van Churchill Nederlander bij luchtsaluut Russische delegatie naar de begrafenis Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Het verleden SOEBANDRIO HUISWAARTS Geen Chinese afvaardiging naar Londen De t.v. uitzending Koningin Elizabeth naar Westminster Hall Terechtstell i ngen Boeddhisten tevreden PRINSE3 BEATRIX NAAR SURINAME Staking op raketbasis van Cape Kennedy Johnson achter Taylor Dlreetenr-Hoofreda cfcot; I. van 8e Sartda Redactie-adres: Noordstraat 55—ST Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal; per maan f2—: per week 50 ot f.osse nrs 10 et DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrei Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.iki. Donderdagavond is officieel medegedeeld, dat H. M. de Koningin toch de begrafenisplechtigheid van Churchill zal bijwonen. Dit werd medegedeeld door de particulier secretaris van de konin gin. De koningin en prins zullen hedenmiddag naar Londen vertrek ken ter bijwoning van de begrafenisplechtigheid van sir Winston Churchill in de St. Pauls Cathedraal op zaterdagochtend a.s., aldus de mededeling. De koningin en prins worden zaterdag in het begin van de avond in Nederland terugverwacht. Prinses Christina, die petekind van sir Winston Churchill is, zal de herdenkingsdiens in de Kloosterkerk te 's-Gravenhage zaterdag ochtend bijwonen. In bijna alle landen ter wereld zal een uit vijf delen bestaande biografie van sir Winston Leo nard Spencer Churchill worden uitgegeven. Alleen in Duitsland heeft men nog geen uitgever daartoe bereid gevonden. Dit officiële standaardwerk is geschreven door mr. Randolph Churchill in samenwerking en in overleg met zijn vader, sir Win ston Churchill. Het werk zal onder meer be vatten: persoonlijke brieven aan vorstelijke personen, regerings leiders, geallieerde opperbevel hebbers, persoonlijke aantekenin gen van conferenties en toespra ken, foto's en documenten. Op verzoek van Churchill is het verschijnen van deze officiële biografie niet vóór zijn over lijden bekend gemaakt. De bio grafie wordt in Nederland uitge geven door Scheltens en Giltay te Amsterdam. De uitgeverij verwacht dat zij dit jaar de eer ste twee delen zal kunnen laten verschijnen. Een Nederlandse militaire vlieger, kapitein H. Tap, zal een van de zestien supersone straal jagers van de Britse luchtmacht besturen die zaterdag bij de be grafenis van Churchill een sa luut zullen brengen. Kapitein Tap is momenteel ge detacheerd bij de R. A. F. De Russische delegatie naar de begrafenis van Churchill, be staande uit vice-premier Con- Dr. sche Soebandrio, de ïndonesi- vice-premier en minister van buitenlandse zaken, heeft volgens het persbureau Antara op een bijeenkomst in Peking ge zegd dat Indonesië niet bevreesd is voor de situatie waarvoor het zich geplaatst ziet en dat het In donesische volk, schouder aan schouder strijdend met zeshon derdvijftig miljoen Chinezen, uiteindelijk zal overwnnen. Over de Ver. Naties zei Soe bandrio dat het gezag van deze volkerenorganisatie al achteruit LICHTE VORST Het K.N.M.I. deelt mede: In onze omgeving kwam wei nig ven.ndering in het heersen de weer. Oostelijke winden ble ven lucht aanvoeren, waarin naast bewolking ook enkele op klaringen voorkwamen. Ook vandaag zal er bij ons vrij veel bewolking aanwezig zijn. Slechts hier en daar zal er enige sneeuw vallen. De wind wordt zwak tot matig uit oostelijke richtingen. Er blijft lichte vorst en midden op de dag hier of daar tempe raturen om het vriespunt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden middag. Weinig verandering Over het algemeen veel be wolking met op enkele plaatsen enige sneeuw, maar ook enkele lokale opklaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG 29 JANUARI v.m. Breskens 11.54 Temeuzen 0.29 Hansweert 1.09 Walsoorden 1.19 n.m. 11.58 12.33 1.13 1.23 ZATERDAG 30 JANUARI Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden V.m. 0.29 1.04 1.44 1.54 n.m. 12.47 1.22 2.02 2.12 ZON MAAN op onder op onder Jan. 22 S.25 17.22 6.37 14.06 8.23 17.24 7.29 14.56 31 8.22 17.26 8.11 15.55 was gegaan toen zij in 1950 China zijn „rechtmatige" zetel weigerde. Sommigen hebben ge zegd dat Indonesië door zijn weglopen uit de V. N. in groei ende mate door het imperialisme zal worden ingesloten en be dreigd. De gebeurtenissen in deze eeuw tonen echter aan, zo zei Soebandrio, dat de landen die door het imperialisme worden bedreigd, sneller vorderingen maken dan die, welke door dit imperialisme worden gesteund. De Indonesische vice-premier zei dat zowel zijn land als China door het imperialisme zijn om ringd. Juist daardoor zijn wij niet alleen onafhankelijk, maar ook groter van geest dan de im perialisten, die ons in het ver leden onderdrukten. Soebandrio dankte China voor zijn steun bij het uittreden van Indonesië uit de Ver. Naties. Hij zei dat de Chinese en de Indonesische vol keren „altijd schouder aan schou der hadden ge vochten tegen hun gemeenschappelijke vijanden: kolonialisme en imperialisme", en dat het hun ideaal is een nieuwe wereld te stichten, die vrij is van uitbuiting. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban drio, is, naar het persbureau Nieuw China meldt, met zijn de legatie weer uit Peking ver trokken, op de terugreis naar Djakarta. Hij heeft in de Chine se hoofdstad vijf dagen lang be sprekingen gevoerd met rege ringsautoriteiten. De gasten werd uitgeleide ge daan door premier Tsjoe en-Lai, de minister van buitenlandse zaken Sjen Ji en de legercom mandant generaal Lo Joei Sjing, alsmede door een menigte van vijfduizend personen. stantin Roednev en maarschalk Iwan Koniev, is donderdag per vliegtuig uit Moskou naar Lon den vertrokken. Ook zal de Rus sische ambassadeur in de Britse hoofdstad, Soldatov, de begrafe nis bijwonen. Communistisch-China zal geen vertegenwoordiger naar Londen zenden om de begrafenis van sir Winston Churchill bij te wonen. Dit werd donderdag uit goedinge- lichte bron in Londen vernomen. Tot dusver hebben vijftien Europese landen besloten het rechtstreekse televisieverslag van de B.B.C. van de uitvaart plechtigheid in de kathedraal van St. Paul zaterdag a.s. over te nemen. België, Denemarken, Finland, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oosten rijk, West-Duitsland, Zweden en Zwitserland sturen eigen com mentators. Ierland neemt de commentaar van de B. B. C. over, terwijl Zuid-Slavië en Portugal het programma zullen opnemen voor een latere uitzending. Uit de Westduitse plaats Rais- ting zullen televisiebeelden van de plechtigheid over de Atlanti sche Oceaan naar de V. S. en Canada worden gezonden. Woensdagavond hadden onge veer 40.000 mensen een bezoek gebracht aan de baar in West- minster Hall. Er liepen per uur 5000 personen voorbij de baar. De belangstellenden vormden een meer dan 3 kilometer lange rij langs de Thames en de stra ten daarachter. Koningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh, prinses Margaret en lord Snowdon hebben zich donderdagavond naar Westmin ster Hall begeven, waar het stof felijk overschot van sir Winston Churohil ligt opgebaard. Het einde van de achttien dagen oude staking onder de havenarbeiders aan de Ameri kaanse oostkust blijft onzeker, nu de vakbondsleden van Balti more de voorgestelde arbeids overeenkomst hebben verwor pen. De onderminister van arbeid, James Reynols, heeft in ver band hiermede de beschuldiging geuit, dat communisten trachten de staking te laten voortduren. Hij zou de federale recherche vragen naar de situatie een on derzoek in te stellen. Hij zei over bewijzen te beschikken, dat communisten in de bond waren geïnfiltreerd en een ver keerde voorstelling hadden ge geven over de nieuwe arbeids voorwaarden, met de bedoeling de mensen ertoe te brengen tegen te stemmen. De havenarbeiders van New York, Boston en New Orleans hebben de nieuwe C.A.O. reeds aanvaard. Zij zullen echter, der traditie getrouw, niet aan het werk gaan alvorens ook hun col lega's in alle andere havens zich daarmee akkoord hebben ver klaard. Inmiddels ligt het werk op meer dan 400 schepen stil. De Zuidvietmnese strijdkrach ten hebben donderdag Ngoejen Xoean Oanh, een econoom die in de Verenigde Staten heeft gestu deerd, tot waarnemend premier benoemd. Zoals bekend hebben ionge Zuidvietnamese generaals woens dag de regering van premier Tran Van Hoeong afgezet en de macht in handen genomen. Ngoejen Xoean Oanh was der de vice-premier in de regering- Hoeong. Generaal Ngoejen Khanh deel de in een persconferentie mede, dat Phan Khak Soe-oe voorlopig nog staatshoofd zal blijven en dat het kabinet zal aanblijven tot een nieuw is gevormd. Generaal Khanh verklaarde verder geen ambities te koesteren zelf de re gering over te nemen. De politie deelde mede dat don derdagmiddag in Saigon drie mannen, die tijdens de jongste relletjes tegen de regering wa ren gearresteerd, door een vuur peloton terecht zijn gesteld. Een van hen had getracht winkels in Saigon in brand te steken, toen de eigenaren geweigerd hadden aan de algemene staking deel te nemen. De twee anderen waren in het bezit gevonden van hand granaten en kneedbommen, De boeddhistische leiders in Zuid-Vietnam hebben hun tevre denheid geuit over de onbloe dige militaire staatsgreep van woensdag, waarbij de „gemene en verraderlijke kliek van Tran Van Hoeong" zoals de rege ring in een verklaring werd ge- Generaal Maxime Weygand, die in 1940 bevelhebber van het Franse leger was, is donderdag in Parijs op 98-jarige leeftijd overleden. Generaal Weygand had verle den week, aan de vooravond van zijn 98ste verjaardag, zijn dij been gebroken bij een val in zijn woning. DE LAATSTE Generaal Weygand was de laatste van de grote militaire lei ders uit de eerste wereldoorlog die nog in leven was. Hij werd op 21 januari 1867 in Brussel ge boren, maar werd later Frans staatsburger en raakte als mili tair nauw betrokken bij de be paling van Frankrijks lot in de twee wereldoorlogen. In de eerste wereldoorlog was hij de rechterhand van maar schalk Foch, de geallieerde op perbevelhebber, en op het eind van de oorlog werd hij zelfs chef van de generale staf van de ge allieerde strijdkrachten. Toen in 1920 Polen de hulp van Frank rijk inriep tegen de „bolsjewie ken", nam Weygand de leiding van de Poolse generale staf op zich. De Russen moesten zich tenslotte terugtrekken. Tot zijn pensionering in 1935 bekleedde Weygand diverse hoge functies: hoge commissaris in Syrië, vice- voorzitter van de oorlogsraad en inspecteur-generaal van de strijdkrachten. In 1939 werd generaal Weygand teruggeroe pen in actieve dienst en naar de Levant gestuurd als bevelhebber van de Franse troepen daar-. In mei 1940, toen hij 72 jaar was, werd hij benoemd tot opperbe velhebber van de geallieerde troepen als opvolger van gene raal Gamelin. Hij stond toen voor de hopeloze taak de opmars van de Duitse legers te stuiten. Toen zijn wanhopige pogingen om het getij alsnog te doen keren mis lukten, drong hij met kracht aan op een wapenstilstand. Hij vond wat dat betreft in Winston Chur chill een fel tegenstander. Chur chill vond een militaire over gave beter, daar de Fransen dan de strijd in Afrika en de andere Franse gebieden in het buiten land zouden kunnen voortzetten. Na de Franse „debacle" werd Weygand minister van defensie in de Vichy-regering van Petain. In september 1940 werd hij ver tegenwoordiger van Petain in Frans Afrika. GEVANGENE Weygand Afrika niet werkte in Noord- naar de zin van de In Frankrijk begonnen donder dag de openbare diensten en het openbaar vervoer ge'eidelijk aan weer normaal te functioneren bij het ten einde lopen van de over 48 uur verspreide stakingen van het personeel in overheidsdienst en dat van staatsbedrijven. Van uitvallen van de elektriciteit is nergens sprake geweest, wat voornamelijk te danken was aan het besluit van enkele grote ver bruikers in de particuliere indus trie zoals Simea, Beriiet en Mi- oheiiin, het werk voor een dag stil te leggen. Volgens een afspraak tussen de vakbonden en de direc ties van de gas- en electriciteits- bedrijven bleven d.e essentiële diensten gehandhaafd. Na de 24-uursstaking van woensdag bij het openbaar ver voer reden donderdag weer alle bussen, maar bij de Parijse me tro reed slechts de helft van het normale aantal treinen. De gas druk was ongeveer vijftig pro cent lager dan anders. Hij zou kort na het einde van de staking om 21 uur donderdagavond weer normaal worden. De leiders van de vakbonden van personeel van de eiektrici- teits- en gasbedrijven noemden de staking een succes. „Wil een staking effectief zijn, dan moet zij niet het ongenoegen wekken van de verbruikers. Wij hebben al het mogelijke gedaan om dat te voorkomen", zo zeiden zij. Duitsers. Hij onderhield er con tact met de Amerikanen en werkte mee aan de reorganisa tie van Frankrijks Noordafri- kaanse troepen. Hij werd in 1942 op Duits bevel naar Frankrijk teruggeroepen en door de Gesta po naar Duitsland overgebracht waar hij tot het eind van de oorlog gevangen werd gehouden. Bij zijn terugkeer in 1945 werd hij onmiddellijk weer op last van de Franse autoriteiten ge arresteerd in verband met zijn houding in het begin van de oorlog, maar wegens ziekte werd hij vrijgelaten. Drie jaar later volgde zijn rehabilitatie. Weygand, sinds 1931 lid van de Académie Frangaise, heeft ook naam gemaakt als geschiedkun dige. Van zijn hand verschenen tal van werken, waaronder een monumentale „Geschiedenis van het Franse leger". Hij stond be kend als een fel tegenstander van generaal De Gaulle, die vol gens hem politieke doeleinden had nagestreefd toen hij leider van de vrije Franse troepen was. Weygand was drager van het grootkruis van het legioen van eer. H.K.H. prinses Beatrix wordt op 1 maart a.s. in Suriname ver wacht voor een tiendaags werk bezoek. Zij zal de reis Willem stadParamaribo maken met een chartervliegtuig van de A.L.M./K.L.M. Zoals bekend, zal de prinses eerst een tien dagen durend be zoek aan de Ned. Antillen bren gen. Tijdens haar verblijf in Su riname zal prinses Beatrix ver moedelijk twee tochten maken naar de binnenlanden van dit land. 4.000 bouwvakarbeiders op de raketbasis Cape Kennedy in Florida hebben donderdagoch tend onverwachts het werk neer gelegd, waardoor vrijwel alle bouwactiviteiten op de basis tot stilstand *iin eekomen. BRITSE KONINKLIJKE FAMILIE TERUGGEKEERD NAAR LONDEN Woensdagmiddag arriveerde de Britse koninklijke familie aan het Liverpoolstation in Londen van zijn buitenverblijf in Sand- ringham. Prins Philip en konin gin Elisabeth zullen zaterdag in Londen de begrafenis van sir Winston Churchill bijwonen. De foto toont prins Philip, prins Andreu en koningin Eli sabeth bij hun verwelkoming in Londen. noemd ten val werd gebracht. De boeddhisten zijn naar bekend grotendeels verantwoordelijk ge weest voor de val van drie kabi netten in de laatste vijftien maanden. Dat de 45-jarige boed dhist Ngoejen Zoean Oahn, die geboren is in Noord-Vietnam en in Amerika economie heeft ge studeerd, door de leider van de staatsgreep, generaal Khan, tot waarnemend premier is be noemd, zal de boeddhisten zeker welgevallig zijn, al maakte Oanh ook deel uit van de afgezette re gering. De Amerikanen nemen volgens welingelichte kringen in Saigon een afwachtende houding aan jegens de nieuwe situatie. Generaal Khan, de opperbevel hebber van de Zuidvietnamese strijdkrachten, zei donderdag op een persconferentie dat hij zo spoedig mogelijk een uit twintig leden bestaande leger- en volks raad in het leven zal roepen om de regering van advies te dienen. De raad van de strijdkrachten had de „nationale soevereiniteit" op zich genoemen maar zou zijn rol beperken tot bemiddeling in de politieke crisis. Onder de katholieken in Zuid- Vietnam is krachtig verzet ge rezen tegen de staatsgreep. Het katholieke centrale comité heeft een verklaring uitgegeven, waar in wordt gewaarschuwd dat de „donkere dagen" van bloedige godsdienststrijd van augustus ji. mogelijk zullen terugkeren. Het comité zegt alle daden die het gezag en de orde schaden af te keuren. Dergelijke daden wer ken slechts in het voordeel van de communisten, zo wordt ver klaard- In de stad Hoe-e intussen heb ben de studenten besloten hun demonstraties voort te zetten tot de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, generaal Maxwell Tay lor, wordt vervangen. Daar lijkt overigens weinig kans op te zijn. aangezien een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington donderdag nog verklaarde, dat Taylor nog altijd het volste vertrouwen ge niet van president Johnson en dat de speculaties over zijn te rugtrekking van elke grond ont bloot zijn. Wat de Amerikaanse hulp aan Zuid-Vietnam betreft merkte de woordvoerder in Washington op. dat de Amerikaanse regering elke regering in Vietnam zal steunen die de steun van het Vietnamese volk geniet. De Ame rikaanse hulp was tijdens de jongste gebeurtenissen ook in geen enkele vorm gestaakt. De studenten in Hoe-e vinden, dat de Amerikaanse hulpverle ning de rijken in Zuid-Vietnam alleen nog maar rijker maakt. Zij verlangen, dat Amerika zijn huipverleningspolitiek herziet. De studenten steunen de jonge generaals, die de stoot tot de staatsgreep hebben gegeven, en eisen volledige eliminatie van de rëgering-Tran Van Hoeong. De regering-Johnson heeft Moskou onlangs opnieuw voor gesteld zich aan te sluiten bij een internationaal akkoord over het tegengaan van de versprei ding van kernwapens, zo is van officiële Amerikaanse zijde mee gedeeld. De Russen hadden belangstel ling getoond voor een dergelijk akkoord, maar verdere onder handelingen met hen waren niet mogelijk geweest, omdat zij me nen dat dit akkoord pas kan worden gesloten als het plan voor een multilaterale kernmacht van de N. A. V. O. definitief van de baan is. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, had in december met zijn Russi sche collega Gromiko over dit akkoord van gedachten gewis seld. Gromiko had verklaard, dat het plan voor een multilaterale kernmacht van de N. A. V. O. in houdt, dat West-Duitsland vroeg of laat in het bezit komt van kernwapens. Rusk had er toen op gewezen, dat de Russische regering ongetwijfeld zal inzien dat de multilaterale kernmacht van de N. A. V. O. op geen en kele wijze een instrument kan zijn voor de verspreiding van kernwapens, als de Russen de uitgewerkte bepalingen van het ontwerp-akkoord inzake de vor ming van deze multilaterale kernmacht zouden kennen. Maar, zo zei men thans van Amerikaan se zijde, mochten de Russen on danks alles blijven twijfelen, dan zouden zij vrij zijn om zich te be roepen op een ontspanningsclau sule, die aan e'k ontwerp-akkoord over het niet-verspreiden van kernwapens zou worden toege voegd. De Kongolese premier Moise Tsjombe is donderdagochtend aan het hoofd van een 20 leden tellende delegatie in Brussel aangekomen voor besprekingen met de Belgische regering. Hij werd op het nationale vlieg veld van Brussel verwelkomd door premier Th. Lefèvre en de minister van buitenlandse zaken, Spaak. Tsjombe zal vandaag doorrei zen naar Londen voor het bij wonen van de begrafenis van Winston Churchill. Verwacht wordt, dat de eigenlijke bespre kingen pas maandag in Brussel beginnen. De onderwerpen zijn. afgezien van de regeling van de financiële geschilpunten tussen België en zijn voormalige kolo nie, de toestand in Kongo en de Belgische technische hulD.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1