Opening van „Technische" N.V. Rood en Kahle ie Terneuzen Belgisch militair vliegtuig boven Deurne verongelukt Overzicht van de gang van zaken bij het bedrijfsleven in Zeeuws-Vlaanderen Politieke uitspraak van de Terneuzen houdt het oog gericht op het jaar 2000 Raad van Europa Gevolgen van eenmaking graanprijs Kamerlid Harmsen valt minister aan Donderdag 28 januari 1965 Pagina 3 Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1964 NEDERLAAG VOOR JOHNSON Tweede Kamer DF. VRIfF ZEFUW KONINGIN EN PRINSESSEN BIJ LEIDSE LUSTRUMVIERING H.M. de Koningin heeft dins dag de viering van het dertien de lustrum van de vrouwelijke studentenvereniging in Leiden bijgewoond. De foto toont Hare Majes teit, temidden van haar jaar genoten in de stoet, die door Lei den trekt. Woensdagmorgen wachtte de directies van de beide plaatselijke ziekenhuizen een aangename verrassing: telefonisch ontvingen zij de mededeling dat er die middag in het Julianaziekenhuis in Ter neuzen en het St. Elisabeth-ziekenhuis te Sluiskil een speelklaar t.v.-toestel zou worden bezorgd. Het was een geschenk van de „Technische" N.V. Rood en Kahle, Technische en Keramische Handelsvereniging, van welke de direc tie ter gelegenheid van de officiële opening van de vestiging aan de Mr. F. J. Haarmanweg no 1 burgemeester Rijpstra de twee toestel len ter vrije bestemming aanbood. De burgemeester die deze geste buitengewoon zeide te appreciëren, hoefde over deze bestemming niet na te denken: in de twee ziekenhuizen zal een t.v.-toestel voor patiënten wier toestand dit toelaat, zeker in een behoefte voorzien. VAN EEN SCHROEFJE TOT EEN KAST Aan de Mr. F. J. Haarmanweg is een vestiging verrezen die ten dele 'n elektro-technische dienst verlenende taak en voor een ander .deek 'n fabricerende funk- tie heeft. Dit bedrijf dat voor geheel Zeeuws-Vlaanderen is bedoeld, zal om met de woorden van de directeur de heer E. R. Cam ping uit Rijswijk te spreken, „van het kleinste schroefje tot een Hazemeijer-kast" kunnen leveren aan elektro-technische installateurs en detailhandel, aan zelf-installerende bedrijven en aan zelfverwerkende industrie- en. De opening van deze zevende vestiging binnenkort de acht ste te 's-Hertogenbosch was het eerste openbare optreden na de fusie van de beide N.V.'s. Er bestond reeds zes jaar een filiaal te Axel. De combinatie van de beide N.V.'s maakte de behoefte aan 'n groter pand ur gent. De heer Camping zeide de medewerking van het ge meentebestuur van Terneuzen, „de stad, die het oog gericht houdt op het jaar 2000", zeer te waarderen. De plaats van de vestiging biedt ruimte voor uit breiding: de behuizing noemde de heer Campens eenvoudig, doch funktioneel. De technische voor uitgang zal in haar snelle op mars niet te stuiten zijn en er zal over enkele jaren in de huis houding technisch steeds vol maakter elektro-apparatuur wor den gebruikt. Wij hebben op eenvoudige wij ze naar buiten blijk willen ge ven aan onze vreugde over de opening van deze nieuwe vesti ging, zei de heer Campens, die hierna de twee t.v.-toestellen ter beschikking van de burgemees ter stelde. 300 H.A. LANDBOUWGROND ONTTROKKEN Burgemeester Rijpstra, die met wethouder M. de Vos, secretaris A. J. van Pagee en de heer W. J. Blok het gemeentebestuur ver tegenwoordigde, wees erop dat de aanwijzing van Terneuzen tot ontwikkelingskern consequenties met zich heeft meegebracht, die het gemeentebestuur nauwelijks heeft overzien. „Met pijn in het hart" werd er in de achter ons liggende jaren overigens op vrijwillige basis 300 hectare grond aan de landbouw onttrok ken. Wij zijn nu, aldus de bur gemeester, ook niet ver meer Zweedse onderzeeboot had aanvaring De Zweedse onderzeeboot „Springaren" is onderwater va rend in de Oostzee ten noorden van het eiland Gotland in aan varing geweest met een onbe kend vaartuig, zo heeft de Zweedse marinevoorlichtings dienst meegedeeld. De Zweedse onderzeeboot was na de aanva ring aan de oppervlakte geko men en naar de dichtstbijzijnde haven gevaren. Het schip heeft lichte materiële schade opgelo pen. af van het begin van de ontwik keling van het havenbedrijf. De industriële ontwikkeling heeft ook gevolgen voor de wo ningbouw. Van de toegewezen woningen is een deel voor de in dustriële immigratie bestemd. Deze toewijzing geschiedt op naam, doch het gemeentebestuur hoopt door een geavanceerde po litiek de bestaande woningnood op te heffen. De burgemeester zeide zich te verheugen in de vestiging van gedifferentieerde industrieën, omdat hierdoor de meeste schakeringen van werk nemers hun emplooi kunnen vinden. Mr. Rijpstra zei dat er momenteel een zekere ontspan ning op de arbeidsmarkt in Zeeuws-Vlaanderen valt waar te nemen, waarvan kan worden verwacht dat deze door de be staande vestigingen de eerste twee volgende jaren zal worden opgevangen. Desondanks moet de mogelijkheid van het stichten van nieuwe bedrijven worden overwogen en indien mogelijk voortgang vinden. EEN SIERAAD De contacten van het gemeen tebestuur met het bedrijf Rood en Kahle zijn vruchtbaar en za kelijk geweest. De architectoni sche vormgeving zal zeker ook de aandacht vragen van andere in dit industriecentrum te vesti gen bedrijven. Het is een sieraad voor de entree in dit gebied. OVERDRACHT Tijdens een vergadering in Utrecht, woensdagochtend heeft de scheidende algemeen secreta ris van het N.V.V., de heer C. van Wingerden, zijn functie over gedragen aan zijn opvolger, de heer B. van Loon. Op de foto maakt de heer Van Wingerden (r.) plaats voor de heer Van Loen. Met een druk op de knop, waardoor alle aangebrachte ver lichting ging branden, verricht te de burgemeester de symboli sche opening van het bedrijf. Directeur Camping belde hier na het Julianaziekenhuis op om mededeling te doen van het ge schenk. De adjunct-directrice, zuster De Ridder, was zeer ver rast en zeide, dat er in de pa tiënten-zitkamer aan het t.v.- toestel een goede bestemming zou worden gegeven. De moeder-overste van het St. Elisabethziekenhuis zeide na de telefonische boodschap de heren „met open ramen te zullen ont vangen". LUNCH EN RECEPTIE Het gebouw van de „Techni sche" N.V.» bestaat uit een grote showzaal aan de voorkant, waar in alle bestaande elektro-huis- houdelijke apparatuur te bezich tigen is. Achter is een grote be- drijfs- en werkruimte, waarin onderdelen zijn opgeslagen. Na een lunch in hotel „Rotter dam" waaraan directie en geno digden aanzaten, volgde een drukbezochte receptie, waarop vele relaties en cliëntèle hun ge lukwensen kwamen aanbieden. Architect van het gebouw aan de Mr. F. J. Haarmanweg was de heer M. J. Rouw uit Hooger- heide; aannemers waren de ge broeders Hamelink uit Hoek. In de raad van Europa is dinsdag sterk verzet gerezen tegen het denkbeeld van een Europese politieke unie die be perkt zou moeten blijven tot de zes landen der Europese gemeen schap het zogenaamde „kleine Europa". Op aandringen van Britten, Scandinaviërs, Oosten rijkers en ook Nederlanders heeft de raadgevende vergade ring, waarin afgevaardigden uit de 17 landen van de raad zitting hebben, gepleit voor onderhande lingen over een Europese poli tieke unie op zo breed mogelijke basis tussen alle landen van de raad die hieraan willen deel nemen. Deze uitspraak kwam in de plaats van een ontwerpreso lutie van de politieke commissie der raadgevende vergadering, waarin alleen de zes landen van de Europese gemeenschap tot een politiek gesprek werden op geroepen. Voorts zijn op aandringen van de Nederlandse afgevaardigden Patijn (P.v.d.A.) en Duijnstee (K. V. P.) alle suggesties over de defensie in het kader van de politieke discussie tussen de zes uit de ontwerpresolutie ge schrapt. De uiteindelijke resolutie werd aangenomen met 85 stemmen voor, zeven tegen (de Franse gaullisten) en negen onthoudin gen (voornamelijk Zwitserse af gevaardigden). De gaullisten stemden tegen omdat naar him woordvoerder in de assemblée verklaarde, de raadgevende ver gadering zich niet op deze ma nier met de zaken van de „zes" moest bezighouden. Stagnatie in bouw 524 flats in Amsterdam Conflicten tussen de aannemer en onderaannemers over de prijs voor dat deel van het werk, dat zij voor hun rekening nemen, hebben tot gevolg gehad da in Nieuwendam (Amsterdam noord) de werkzaamheden aan 524 flatwoningen vrijwel geheel stil zijn komen te liggen. Bouwvakarbeiders die in dienst staan van de onderaannemers, worden elders aan het werk ge zet of krijgen hun ontslag waar na zij zelf ander werk zoeken. Woensdagmorgen is boven Deurne een vliegtuig geëxplo deerd. Brokstukken zijn terecht gekomen op een mobilisatiecom plex van de landmacht nabij Deurne. De schade heeft zich hier beperkt tot enkele gebroken ruiten. De ludhtmachtvoorlioh- tingsdienst deelde mede dat het verongelukte toestel géén Neder lands vliegtuig is. Blijkens latere berichten is het verongelukte toestel een één- motorig Belgisch militair straal vliegtuig. De bestuurder is om het leven gekomen. Zijn stoffe lijk overschot kwam terecht in de kruin van een boom. De luchtmaehtvoorlichtings- dienst in Den Haag heeft beves tigd dat het neergestorte vlieg tuig een Belgische straaljager is van het type „Starfighter", Het kwam van de Belgische basis van Kleine-Brogel (Lim burg). In Deurne en omgeving ls schade aangericht als gevolg van de explosie en neerstortende delen van de straaljager. Van een boerderij is een deel van het dak afgerukt. Verder zijn tien tallen ruiten gesprongen. Ook de in Deurne gevestigde slipschool kreeg materiële schade. Brok stukken van het vliegtuig kwa men op het leslokaal terecht, dat geheel in elkaar viel. Drie leer lingen en instructeurs waren even tevoren weggegaan om iets te gaan eten. Op het ministerie van lands verdediging te Brussel is bekend gemaakt Jat het toestel werd bestuurd door kapt. Jacques Ver hulst uit Peer, Het toestel maakte een vlucht Op geringe hoogte en wegens de weersomstandigheden had de pi loot besloten boven het wolken dek te stijgen. Gemeenteraad van v Engels dorp: „CHURCHILL VOLKSVIJAND NR. 1" Sir Winston Churchill is voor alle mijnwerkers en de gehele arbeidersklasse „volkenvijand nummer één" geweest. Dit zegt de gemeenteraad van een dorp in het Engelse graafschap Not tinghamshire in een toelichting op het besluit zich te onthouden van openbaar eerbetoon jegens de .overledene. Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft dinsdag een voorstel aanvaard om het ge bruik te verbieden van gelden, toegewezen voor het vervoer van voedseloverschotten naar de verenigde Arabische republiek. Deze stap wordt uitgelegd als een nederlaag van de regering- Johnson. Het huis besloot het voorstel te aanvaarden hoewel erop was gewezen dat dit een in menging betekende in de buiten landse politiek van Johnson. De republkein Robert Michel, die het desbetreffende amendement had ingediend, zei dat president Nasser van de V. A. R. de gelde lijke steun van de V. S. had ge bruikt om in andere landen tus senbeide te komen op een ma nier die in strijd was met de Amerikaanse politiek aildaar. Na de aanval op de bibliotheek van de Amerikaanse voorlich tingsdienst in Cairo in november van het vorig jaar heeft de Ame rikaanse regering nog geen be slissing willen nemen over het verzoek van de regering van de V. A. R. om extra-steun in ver band met het voedseltekort in Egypte. De stijging- van de prijzen van varkensvlees, eieren en gevogelte, die een gevolg zijn van de eenmaking van de graanprijs binnen de E. E. G. op 1 juli 1967, zal de kosten van levensonderhoud met niet meer dan één tiende pimt doen stijgen. Minister Biesheuvel zei dit tijdens de behandeling van de begro ting van landbouw in de commissievergadering van de Tweede Kamer. De prijsverhoging voor de consument zal uiteindelijk voor var kensvlees tien cent per kilogram, voor eieren ƒ7,per honderd kilogram en voor gevogelte vijf tot zes gulden per honderd kilo gram bedragen. Over de import van graan uit Frankrijk zei de bewindsman, dat deze over het afgelopen jaar twintig duizend ton heeft bedragen bij een totale graanimport van 200.000 ton. „Hoe de Franse graan- produktie zich op langere termijn zal ontwikkelen, is moeilijk te voorzien", zo zei hij. De ontwikkeling van de landbouw in de Oost- europese landen wordt door de Nederlandse landbouwattaché's in die landen nauwlettend gevolgd. De heer Harmsen (Boerenpartij) deed een aanval op het Land bouwschap en op minister Biesheuvel. Hij had er bezwaar tegen, dat de minister aan het Landbouwschap de bevoegdheid heeft ge delegeerd tot het uitbetalen der graanprijstoeslagen aan de boeren en dat het Landbouwschap van die toeslagen de achterstalligs heffingen inhoudt. De minister heeft naar zijn mening „met voorbedachten rade" de genoemde bevoegdheid aan het Landbouwschap gegeven om het in staat te stellen tot het innen der heffingen. Het Landbouwschap deelt de desbetreffende boeren mee, dat het tot inhouding der heffing zal overgaan, indien zij daar niet binnan tien dagen bezwaar tegen maken. Ook daar had de heer Harmsen bezwaar tegen. Daarmee speculeert men z-i. op de drukke werk zaamheden der boeren. De heer Harmsen die vond dat het Land bouwschap eigen belangen tracht te dienen m plaats van zijn taak te verrichten, vroeg wat er gebeurt als de boeren bezwaar maken. De heer Jager (CPN) wilde dat ook graag weten. Minister Biesheuvel zei in zijn antwoord dat er tegen de door het Landbouwschap gevolgde methode juridisch geen bezwaar be staat. Gaat de boer niet akkoord met de inhouding van de achter - stallige heffing, dan wordt bij weigering van betaling het middel van beslaglegging op een deel van de toeslag toegepast. De minister verklaarde de bevoegdheid tot uitbetaling der heffingen (vroeger gebeurde dit door het produktschap voer granen, zaden en peul vruchten) aan het Landbouwschap te hebben gegeven omdat die bevoegdheid thuishoort bij het orgaan dat het dichtst bij de land bouw staat. graansektor extra geld zal kos ten. Bij 'n eventueel groot tarwe- overschot is ook te duchten dat er minder invoer zou zijn van overzeese kwaliteitstarwe, die essentieel is voor de bereiding van het gangbare broodtype in Nederland. De bloemexport van de Neder landse maalindustrie in tegen stelling tot die van de overige E. E. G.-landen is ook in 1964 van geen betekenis geweest door de lage bloemprijzen op de wereld markt en net feit, dat Nederland lagere exportrestituties op bloem geeft dan andere E. E. G.-lan den doen op grond van de gel dende E. E. G.-regeling. Het afzetpatroon heeft ten op zichte van 1963 vrijwel geen wij ziging ondergaan. Terwijl de broodbloemsoorten van dit bedrijf in hoofdzaak werden afgezet be neden de Moerdijk, richtten de industriesoorten zich naar andere gebieden. De bijprodukten vinden hun afzet thans in niet onaan zienlijke mate in de mengvoe derindustrie in Belgisch Vlaan deren. Dit werd mede bevorderd door afschaffing van een op onjuiste gronden geheven ex- pórtheffing naar België. De ontwikkeling van de bak kerij gaat in versnelde mate in de richting van opheffing van kleine bakkerijen. De geringe animo voor het bakkersvak, het algemeen geldende personeels tekort, de hoge bezorgingskosten van brood zijn de meest aanwijs bare oorzaken. Het vormen van combinaties dan wel het vormen van een nieuwe eenheid door een groen samenwerkende bakkers biedt n goede oplossing, hoewel te wa- 'ren valt voor over-investering en alle aandacht dient te worden be steed aan een zo economisch mo gelijke produktie. Hernieuwde aandacht verdient het door de re gering uitgeoefende toezicht op de broodprijzen, opdat dit niet tot gevolg heeft een belemme ring van een gezonde en econo misch verantwoorde ontwikke ling van de bakkerij. Een toer staan van doorberekening van de kosten van thuisbezorging is daarom een zaak van grote ur gentie. Bedacht dient te worden dat een te enge winstmarge haar invloed heeft op de kwaliteit die de verbruiker ontvangt. METAALGÏETERIJ De ijzer- en metaalgïeterij te Sas van .Gent was het gehele jaar door voldoende van opdrachten voorzien. De produktie steeg aanmerkelijk ten aanzien vhn '63. De personeelsvoorziening liet veel te wensen over, vooral wat vakbekwame werknemers be treft. De vooruitzichten voor 1965 worden gunstig geacht. Er zal door verplaatsing van het bedrijf een grotere capaciteit ter be schikking komen. Hiervoor zijn echter nog diverse vakkundige werknemers nodig. (Wordt vervolgd.) (III. Vervolg.) KUNSTMESTSTOFFEN- INDUSTRIE Bij de Nederlandse Stikstof Mij N-V. werd de algemene situatie gekenmerkt door een belangrijke stijging van het verbruik in de gehele wereld waardoor de Ne derlandse stikstoffabrieken hun maximumcapaciteiten konden benutten. Onder deze omstandigheden was het punt waarop de activi teit was gericht niet meer alleen de voortzetting van het werk plan om de produktie van kalk- ammonsalpeter en ureum te ver groten, alsmede de totale ver vanging van cokes door stook olie als grondstof voor de ver vaardiging van ammoniak, maar tevens een nieuwe uitbreiding van de installaties tot vervaar diging van ammoniak en van eindprodukten. Voor deze produktie-uitbrei- ding werd in de loop van 1964 de beslissing genomen en hierdoor zal de produktie van dit bedrijf tot ongeveer 260.000 T stikstof per jaar worden opgevoerd. De uitbreiding zal in de loop van het eerste halfjaar van 1966 gereali seerd kunnen zijn en dan zal de grondstof stookolie door aard gas worden vervangen. Wat de ammoniakproduktie van deze fabriek betreft in het boekjaar 1963/64, deze ligt bijna 17 hoger dan de produktie van het voorafgaande boekjaar. Wat de verkoopprijzen betreft deze zijn op de binnenlandse markt voor de verschillende soorten meststoffen gelijk geble ven aan die welke in het vooraf gaande boekjaar golden. In de export heeft de marktsituatie ge leid tot een lichte verbetering van de prijzen. De voorraden op het eind van het boekjaar waren onbeteke nend. Aangaande arbeidsmarkt en de Ionen werd de situatie in 1964 ge kenmerkt door een loonsver hoging in bet gehele land, maar in Zeeuws-Vlaanderen, hetgeen voor deze onderneming opnieuw leidde tot een belangrijke stijging van de kosten van lonen, salaris sen en sociale lasten. De N.V. Zuid Chemie meldt dat over het algemeen de markt voor haar meststoffen, zowel in bet binnen- als in het buitenland, gunstig was. Dank zij de in 1963 tot stand gekomen uitbreidingen steeg de omzet aanzienlijk. De mengmeststoffen, die hun intrede op de markt maakten ge durende het agrarisch jaar 1963/ 64, vonden bij de landbouwers 'n gunstig onthaal. Voor het jaar 1965 zijn de vooruitzichten voor de afzet niet ongunstig. Even wel zal met aanzienlijke kosten stijgingen moet worden gerekend tengevolge van een verhoging vande prijzen der grondstoffen. Ook het zeevrachtniveau, voor de aanvoer van grondstoffen en de afzet op de exportmarkt van groot belang, beweegt zich in stijgende lijn. Een en ander zou de resultaten ongunstig kunnen beïnvloeden. De door de uitbouw van de ak- tfviteiten van deze onderneming noodzakelijk geworden uitbrei ding van personeel kon geëffec tueerd worden. In de kanaalzone blijkt steeds duidelijker de che mische industrie het karakter te gaan bepalen. Deze industrieën eisen kwalitatief hoogstaande bedienïngsvaklieden. Het stemt dan ook tot vreugde dat het door krachtige "medewerking van de overheid en het plaatselijk tech nisch onderwijs mogelijk bleek te. Terneuzen een chemiciensoplel- ding te effectueren. MEELFABRIEK De meelfabriek te Sas van Gent meldt dat voor het oogst jaar 1964/65 de richt- en inter ventieprijzen voor de Nederland se tarwe wederom zijn verhoogd. Door het stelsel van heffingen voor het handelsverkeer met derde landen is bovendien de uit overzeese landen geïmporteerde kwaliteitstarwe dienovereenkom stig duurder geworden. Voor het bepalen van de heffingen werd in het tweede halfjaar van 1964 uitgegaan van lage offertes o.m. van Zweedse tarwe die in Neder land niet werd ingevoerd. De vraag kan worden gesteld of het E. E. G.-systeem in zulke geval len niet leidt tot heffingen, die hoger zijn dan voor het gestelde doel bescherming van de te- lersprijzen nodig is: in dat ge val zouden ook de bloem- en broodprijzen onnodig hoog zijn. Overigens is ook in het verslag- iaar de doorwerking van de E. E. G.-regeling op de broodprijzen verzwakt door een consumenten subsidie. die echter ieder jaar minder zal worden. Het broodverbruik per hoofd is de laatste jaren voortdurend gedaald. Bedroeg dit naar schat ting in 1963 nog 98 kg, in 1958 was het eedaald tot 89 kg en in 1963 tot 78 kg. Voor de maalindustrie is het totstandkomen van een uniform tarweprijsniveau in de E. E- G. in meerdere opzichten van be lang, waarbij ook de vestigings plaats der meelfabrieken een rol speelt. Een ander aspect is de vrees dat een te hoog prijsniveau voor tarwe, zowel absoluut 'ls in verhouding tot de voergraan- prijzen, kan leiden tot een ex cessieve teelt van tarwe in Euro pa, waarvan de afzet hetzij op de wereldmarkt hetzij in de voer-

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3