Provinciaal nieuws DE LEEUW VAN BASHRA Gemeenteraad van Axel Terneuzen Breskens Hoofdplaat Sluis Sluiskil St. «lansteen Stoppeldijk Vogelwaarde Winterprogramma centrum voor maatschappelijk werk Pagina 2 DF VTUfF ZEFITW Donderdag 28 januari 196S NOG GEEN RIJKSGOEDKEURING VOOR BEVEILIGING ZEEWERING BIJ CADZAND Het Tweede-Kamerlid Wester hout (P.v.d.A.) heeft de minis ter van verkeer en waterstaat schritfelijk gevraagd, of het juist is dat bij Cadzand een voort gaande afslag van de zeeweren- de duinen plaatsvindt, dat reeds in september 1963 door Gedepu teerde Staten van Zeeland een plan tot de aanleg van vier nieuwe paalhoofden bij Cadzand is goedgekeurd, doch dat tot dit ogenblik geen rijksgoedkeuring voor de uitvoering van deze be veiliging van de zeewering is verleend. Zo ja, dan wil de heer Westerhout vernemen waarom de rijksgoedkeuring tot dit ogenblik niet is versterkt. Kandidaatsexamen geneeskunde Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde dezer dagen voor het kandidaatsexamen genees kunde onze oud-stadgenote mej. E. A. v. d. Hagen. Schutters in actie In het „Casino" te Breskens heeft de schietvereniging Bres kens een vriendschappelijke ont moeting gehad met de „Stad Sluis'' uit Sluis. Deze ontmoeting werd door de Bressiaanders ge wonnen met een totaal aantal punten van 859; Sluis behaalde 791 punten. De uitslag is; Breskens: 1. O. de Witte 176 pnt.; 2. G. van Grie ken, 174 pnt.; 3. J. Keijmel, 170 pnt.; 4. J. Reijnhoudt, 170 pnt. en 5. I. Verduijn, 169 pnt. Sluis: 1. F. Baas, 167 pnt.; 2. J. van Deursen, 163 pnt.; 3. F. van Pamelen, 159 pnt.; 4. W. de Witte, 152 pnt. en 5. G. Gijssels, 150 pnt. Na afloop had er nog een ge- luksehieting plaats waarvan de uitslag is: O. de Witte 285 pnt.; G. van Grieken 282 pnt. en J. van Denreen 275 pnt. Aanbesteding In het „Wiapen van Breskens" werd door de waterkering van het calamiteuse waterschap „Oud en Jong Breskens" aanbesteed het onderhoud en herstel voor 1965 van het aarde-, kram-, rijs- en paalwerk en steenglooiing. Ingeschreven werd als volgt: Gebr. Lucasse te Kloosterzande ƒ47.870; Fa. Warrens en Zn te Ossenisse ƒ48.000; Fa. de Ruijs- scher en Zn te Biervliet ƒ48.250; Fa. L. v. d. Hippe te Vlissingen ƒ48.500; Fa. P. Moüet en Zn te Hoofdp'aat ƒ4 8.900; Fa. Wed. R. Toussaint te Cadzand ƒ49.000; Leenhouts aannemingsbedrijf te Sluis ƒ49.500. Behoudens goed keuring van gedeputeerde staten zal het werk aan de laagste in schrijver worden gegund. Aanbesteding Ih hotel „Het Wapen van Zee land" werd door het bestuur van de Hoofdplaat- en Thomaespol- der aanbesteed het herstel en onderhoud voor 1965 van de sluis-, dijk- en strandwerken. De inschrijvingen waren als volgt; Fa. de Ruijsscher en Zn te Biervliet 58.400; Fa. Warrens en Zn te Ossenisse ƒ58.700; Fa. P. Mollet en Zn te Hoofdplaat ƒ58.650; A. van Zeele te Hoofd plaat ƒ58.900; Fa. A. v. d. Klip pe te Vlissingen ƒ59.100; Fa. den Ouide te Biervliet ƒ59.150; Leenhouts aannemingsbedrijf te Sluis ƒ59.150 en N.V. E.L.K. te Schoondijke 59.300. Financiën voor de speeltuin Het plaatselijk speeltuincomité vergaderde in hotel Bakx onder leiding van de heer M. Leen houts. Na het succes met de lege flessenactie vindt er volgende maand een inzameling p'aats van oud-papier en wordt een begin gemaakt met een financiële in zameling. Al het mogelijke zal worden gedaan om nog deze zomer de plannen te realiseren. Vergadering jeugdraad De hervormde jeugdraad te Sluiskil kwam deze week onder voorzitterschap van ds. H. J. Ruis in vergadering bijeen. Na de opening en het voorlezen van de notu'en van de vorige verga dering kwamen de volgende punten aan de orde: 1. de heer G. Pladdet, die behalve in de Sluiskilse ook in de Terneuzense jeugdraad zitting heeft, brengt verslag uit omtrent een aantal zaken, die daar aan de orde zijn geweest. Wij noemen hier: een filmmiddag- voor de schooljeugd op 21 april a.s. en het streven naar meer contact met de diver se instuifbesturen in verband met de organisatie van film avonden e.d. 2. Hierna komt een bespreking van het o'ubwerk aan de orde: de drie meisjes- clubs lopen goed. Uit de jeugd- raadskas wordt een bedrag van 100 beschikbaar gesteld voor de aanschaf van materiaal. Verder zullen de meisjesclubs een actie gaan voeren om aan een eerder gedane toezegging concreet ge stalte te geven, nl. de bekosti ging van het doopvont in de nieuwe kerk. Ds. Ruis kon tot zijn vreugde mededelen, dat er eindelijk voor het jongenso'ubwerk een twee tal personen zijn gevonden, nl. de heren De Caluwé en Van de Velde. Er zal worden gestart met een jongensclub voor jongens van 12 tot 15 jaar op vrijdag 5 februari a.s. om half acht 's avonds. Voor de woensdag avondclub, de club voor de oude re jeugd, zal worden gestreefd naar het samenste'len van een meer aantrekkelijk programma. 3. Het derde punt van bespre king vormde de instuif op de zaterdagavond. De heren Van Harn en De Kraker brachten verslag uit over het instuifwerk en drongen aan op meer varia tie, zowel qua materiaal als ideeën. De volgende dansavond van de instuif zal worden gehou den op zaterdag 13 februari a.s. Ter bestudering van de proble men rond het kampwerk werd een kampeercommissie iin het leven geroepen, die op korte termijn de organisatie van zomer- en weekendikampen zal gaan bespreken. 4. Mej. Diddens gaf in verhand met haar benoeming tot diaken de wens te kennen het penning meesterschap van de jeugdraad te willen neerleggen. In haar plaats werd de heer C. Overdulve gekozen. Ds. Ruis bracht dank aan mej. Diddens voor haar werk in de bijna vijf jaar, dat zij penning- meesteresse van de jeugdraad is geweest. De volgende vergadering werd vastgesteld op maandag 1 maart a.s. Zeeuws-Vlaamse schuttersbond verwierp protest van Koewacht De jaarvergadering van de Zeeuws-Vlaamse schuttersbond werd te Sluiskil in hotel „Meert" gehouden onder voorzitterschap van de heer J. Bruggeman. Van de 13 aangesloten verenigingen waren er 10 aanwezig. Uitvoerig werd gesproken over een bij het bestuur binnengeko men protest van de schuttersver eniging „St. Sebastiaan" te Koe wacht. Daaruit bleek dat men in Koewacht niet akkoord kan gaan met het bestuursbesluit om „St. Sebastiaan" dat de meeste pun ten behaalde, niet tot kampioen uit te roepen. Ter vergadering werd verklaard dat het bestuur zich uitsluitend heeft laten lei den door het reglement. Koe wacht kwam uit met één schut ter. Volgens het reglement kan een vereniging dan geen kam pioen worden, ook al worden de meeste punten behaald. „St. Se bastiaan', aldus kwam de ver gadering tot de konklusie, heeft het wedstrijdreglement niet op gevolgd. Blijkens de protestbrief zou de schuld voornamelijk bij de secretaris liggen, maar men was van oordeèl dat ook deze zich strikt aan de voorschriften heeft gehouden. Bovendien heeft hij in samenwerking met de overige bestuursleden deze be slissing genomen. Alle aanwezige leden bleken het met het standpunt van het bestuur eens te zijn, zodat de protestbrief van „St. Sebastiaan" nietig werd verklaard. De han delwijze door de ,St. Sebastiaan'- leden werd door de vergadering afgekeurd. De heren R. van Waes en J. Vereecken werden als bestuurs lid herkozen. Besloten werd de wedstrijden met de viertallen in Zeeuws-Vlaanderen te houden en wel te Kloosterzande, Axel en Westdorpe. De finale heeft plaats te Aardenburg op 12 juni. Hier in komen uit de drie hoogst ge plaatste schutter uit iedere sek- sektor, benevens de hoogstge- plaatste schutter uit iederer sek- tor. Te Zuiddorpe zal op 22 augustus het keizerschap worden verschoten tussen de keizers en de koningen van alle aangeslo ten maatschappijen. Tenslotte werd van gedachten gewisseld over de samenstelling van de vertegenwoordigersploeg op het Europese landentoernooi en het 24-tal 'uit Zeeuws-Vlaan deren dat tegen Zuid-Beveland zal uitkomen. Gevraagd werd zoveel mogelijk vertegenwoordi gers af te vaardigen. Doctoraal examen Aan de rijksuniversiteit in Utrecht is geslaagd voor het examen doctoraal geschiedenis de heer E. Verstraeten te St. Jansteen. Culturele dag V.K.A.J.-ICA.J. district Hulst De vijfde culturele dag van de V. K. A. J. en K. A. J. in het district Hulst werd gehouden te Stoppeldijk. In het verenigings gebouw mocht de districtsvoor zitter E. van Goethem een groot aantal leden en tal van -genodig den welkom heten. De hoofd schotel van het programma be stond uit toneel, waarbij de af delingen Stoppeldijk, Groenen dijk en Sint Jansteen voor het voetlicht traden. Daarnaast wa ren ®r muziek- en zangnummers en enke'e declamaties. De prestaties werden beoor deeld door een jury, waarin zit ting hadden de heren Ch. Heir- man, J. Mangnus en P. Hame link. -Deze jury had bij monde van voorzitter Heirman waarde ring voor de prestaties op het onderdeel toneel. Voor het ove rige aahtte de jury het de hoog ste tijd om binnen de K.A. J.- gelederen iets meer te gaan doen aan de culturele vorming. De wijze, waarop de afdelingen ieder op zichzelf thans wat trach ten te bereiken, zal nooit tot een verantwoord resultaat leiden. Coördinatie zal nodig zijn om de vlag van de culturele dag een verantwoorde lading te geven. De jury maakte de volgende rangschikking op. Onderdeel muziek en zang: 1. Afdeling Boschkapelle met mu- ziek-trio; 2. Rudi P'eunis, CÜinge, met zang en 3. mej. Jonkheijm, Groenendijk, met zang. De jury had voorts veel waar dering voor de prestaties van de zanggroep Bosdhkapelfe, die ove rigens buiten mededinging op trad. Onderdeel declamatie: 1. mej. J. Asselman, Groenendijk; 2. mej. M. van Goethem, Groenen dijk en 3. R. de Bakker, Bosch kapelle. Onderdeel toneel; 1. Groenen dijk met „Spook te koop", 41 pnt.; 2. Stoppeldijk met „Pa is overspannen", 39% pnt. en 3. St. Jansteen met „Een bruid te veel", 30 pnt. De prijswinnaars werden be dacht met bekers en medailles. De culturele dag werd besloten met een geslaagd bal, waarop de muziek werd verzorgd door „The Everly Stars", Teerdag duivensociëteit De plaatselijke duivensociëteit „Eerlijk vreest niemand" hield in het clublokaal café „De Duif" haar teerdag. Zoals gebruikelijk gaven op deze dag veel leden acte de présence. Nadat de wel voorziene tafel alle eer was aan gedaan, bleef het gezelschap in de beste stemming tot in de kleine uurtjes bijeen. De tijd werd gedood met kaart- en pier- spel met de volgende uitslagen: Kaarten: 1. A. VerheijdenL. van Sikkelerus; 2. R. Peersman A. Schelfaut en 3. J. Dueririck E. Strooband. Pieren (eerste groep); 1. A. Schelfaut; 2. A. Verheijden; 3. J. Jonkheijm; 4. A. Mannens; 5. V. Kool en 6. Th. van Sikkelerus. Pieren (tweede groep): 1. A. Burm; 2. J. Fruijtier; 3. R. Bis schop en 4. J. Jonkheijm. Vergadering van dinsdag 26 januari 1965. Aanwezig: Voorzitter: M. K. van Dijke, burgemeester. Secretaris: P. G. van den Bosse, gemeente-secretaris. Wethouders: M. L. M. Yse- baert en C. van Bendegem. Leden: mevr. Folkersma-Staal en de heren: P. J. van Bende gem, J. de Doelder, W. de Feij- ter, K. Hamelink, A. H. van der Lee, J. C. van Luijk, D. J. Oggel, E. A. Maas en A. de Waard. De Voorzitter opent de verga dering met het uitspreken van het ambtsgebed, waarna hij een kort woord wijdt aan de over leden staatsman Winston Chur chill. Bij de aanvang van onze ver gadering wil ik U verzoeken ge zamenlijk te herdenken de eer gisteren aan ons ontvallen grote oorlogsleider sir Winston Chur chill. Toen wij in het nu voorbije jaar het vierde lustrum van onze bevrijding mochten vieren, heeft de gehele bevolking van Axel op hartverwarmende wijze dank gebracht aan onze bevrijders, de dappere soldaten van de le Pool se pantserdivisie. Vandaag realiseren wij ons, dat ook de heldhaftige bevrijding van Axel in feite mogelijk is ge maakt door slechts één man, de onvergetelijke oorlogsleider Win ston Churchill. Immers toen in de zomer van het rampjaar 1940 bijkans het gehele vasteland van Europa onder de voet was gelo pen door de Hitler-troepen, scheen er voor velen geen twijfel mogelijk: ook de nog enig over gebleven strijdende geallieerde natie, Engeland, zou het hoofd moeten buigen voor het in man schappen en materiaal ver in de meerderheid zijnde nazi-Duits- land. In die donkerste dagen van ons continent klonk echter de stem van de onverzettelijke eerste minister Churchill, dat Engeland zou strijden op de stranden, de vliegvelden, de stra ten en in de heuvels en zich nimmer zou overgeven. Hoe werden wij in bezet ge bied niet gesterkt en in ons ver zet gesteund wanneer wij via Radio Oranje en de B.B.C. de vastberaden stem hoorden van hem die in al zijn toespraken blijk gaf van een onuitroeibaar geloof in de goede afloop van de strijd. Terecht heeft het Nederlandse volk na de overwinning deze eminente persoonlijkheid op ve lerlei wijze geëerd als dankbe- toon voor hetgeen hij heeft ver richt ten bate van onze vrijheid. Terecht heeft ook uw raad Churchill geëerd door één van de nieuwe straten in onze ge meente naar hem te noemen. Thans heeft' deze kampioen voor de vrijheid voor immer de ogen gesloten. Wij zullen nog eenmaal, straks bij zijn uitvaart, diep doorvoe len dat het deze man is geweest waaraan wij èn onze kinderen het onzegbaar grote goed van de vrijheid danken. Het is onze innige wens, dat God lady Churchill en haar ge zin moge sterken in deze zware dagen. Moge het de stoere oorlogslei der gegeven zijn thans als een kind te genieten van de vrede in het eeuwige Land of hope and glory. Vervolgens gaf de burgemees' ter een uitvoerig overzicht van hetgeen zich in 1964 had afge speeld. GEEN NIEUWJAARSREDE In deze eerste raadsvergade ring in 1965, aldus de voorzitter, wil ik gaarne U allen een voor spoedig nieuwjaar toewensen. Het is mijn hartelijke wens, dat U in het pas aangevangen jaar In het kader van het winter programma van het centrums voor maatschappelijk werk te Vogelwaarde wordt op maandag 1 februari a.s. in het parochie huig te Ossenisse een cursus avond belegd. Op deze avond zal de heer R. Dieriekx uit Roesse- lare spreken over het onderwerp „Vrijheid en gebondenheid in het geziri". 86. Maar toen zij in de tent van de Leeuw van Bashra nederzaten en nogmaals gastvrij door de aan voerder Mamelukken waren be groet, waagde Aram het er op het doel van zijn komst te verklaren. Hij sprak er over 'hoe zijn op drachtgever, de oude Italiaanse koopman Scorra, zeer gaarne han delsbetrekkingen met de Mameluk wilde aanknopen en overhandigde hem eindelijk de papieren, welke Scorra hem had meegegeven. „O Aram, mijn broeder," ver klaarde de Leeuw van Bashra plechtig. „Het is mijn gewoonte niet om met christenen te onder handelen. Doch omwille van de vriendschap die ik u toedraag, omdat gij mij Sanai hebt terugge bracht, wil ik deze zaak overwe genHij wist niet dat Sanai die op het ogenblik mokkend in een vorstelijke tent was onderge bracht, eveneens iets overwoog, iets, dat het begin van een groot ongeluk zou blijken te zijn in uw persoonlijk -en gezinsle ven veel geluk zult ondervin den. Gaarne voeg ik daaraan toe, dat ik hoop, dat U ook ten volle bevrediging moogt vinden in het besturen van onze gemeente. Moge het ons met elkaar gege ven zijn met wijsheid, ruime blik en een gezonde vooruitstrevend heid onze gemeente zodanig te leiden, dat zij met ere haar plaats in ons gewest moge behouden en zo mogelijk versterken. Om verschillende redenen heb ik besloten dit jaar de gebruike lijke nieuwjaarstoespraak ach terwege te laten. Nauwelijks een maand geleden werd de begroting behandeld, waarbij het in 1965 te voeren be leid uitvoerig is besproken en toegelicht. Het verslag over het jaar 1964 heb ik op schrift doen stellen en U bij de aanvang de zer vergadering doen uitreiken. Ik meen dat een nieuwjaarstoe spraak in de gebruikelijke vorm slechts dan zinvol kan zijn, in dien er .zonder in herhalingen te vervallen ook werkelijk van belang zijnde zaken aan de orde worden gesteld. Welnu, op dit ogenblik zou een zodanige toespraak stellig dienen te ge wagen van het voor ons van uit zonderlijk belang zijnde voorstel tot herindeling van de gemeen ten in Zeeuws-Vlaanderen. Ik ben evenwel van oordeel, dat op dit moment een beschouwing mijnerzijds zou getuigen van weinig reverentie ten opzichte van uw raad nu U zich nog niet hebt kunnen uitspreken over deze brandende kwestie. Het verheugt mij, dat het mo gelijk is gebleken deze eerste vergadering in het nieuwe jaar te doen plaats vinden in de ge- aeel gerestaureerde raadzaal. Graag wil ik uitdrukking geven aan mijn respect voor de uit voerder van dit werk, die kans .ïeeft gezien deze omvangrijke arbeid te verrichten binnen de iaarvoor beschikbaar gestelde 3 .veken. Ik ben er van overtuigd, dat U mèt mij van oordeel zult zijn dat de desbetreffende firma erin is geslaagd een stijlvolle en een onze gemeente waardige verga derzaal te creëren voor het voor naamste bestuurscollege van Axel. Dit stemt mij tot temeer vreug de nu deze zaal in het vervolg mede zal dienen voor het vol trekken van huwelijken. Deze hoogtijdag in ieder men senleven kan thans ook in onze gemeente worden ervaren in een passende en feestelijk aandoen de entourage. Het is U uiteraard uit persbe richten bekend, dat de in onze provincie alom gewaardeerde Commissaris der Koningin moest worden opgenomen in een Utrechts ziekenhuis. Gaarne vraag ik uw instem ming voor het zenden van het navolgende telegram van mede leven aan jhr. De Casembroot: „De raad der gemeente Axel in vergadering bijeen wil gaar ne uitdrukking geven aan zijn hartelijk meeleven met U en uw echtgenote in deze voor U zo moeilijke omstandigheden en wenst U Gods zegen toe voor een algehele beterschap en een spoe dige terugkeer in ons gewest". De heer P. J. van Bendegem dankt als oudste raadslid voor de woorden van de burgemees ter en hij spreekt de hoop uit dat de samenwerking goed zal blijven. De heer D. J. Oggel spreekt nu als volgt: In verband met de ingebruik name van deze raadzaal in haar nieuwe aankleding is het mij een voldoening namens alle leden van de raad blijk te mogen geven van onze voldoening met de tot standkoming van dit werk. Het feit dat de gemeenteraad het betreffende voorstel unaniem heeft aangenomen geeft blijk van de overtuiging dat deze restauratie hard nodig was. Niet dat de oude zaal voor ons als raadsleden niet goed genoeg was; wij kunnen als het moet met weinig toe. Doch gezien de funktie die Axel inneemt als centrumgemeente van Oost Zeeuws-Vlaanderen moet onze gemeente in staat zijn de repre sentatieve taak te vervullen die haar in dit opzicht toekomt. Naar de ontwikkeling zich laat aanzien zal deze funktie in de toekomst nog meer worden ge accentueerd. Als bewijs dat de gemeente raad unaniem achter uw stimu lerende leiding staat, willen de leden hun aandeel in deze ont wikkeling bijdragen door hierbij de klok die deze zaal siert, aan de gemeente aan te bieden en deze in uw goede zorg aan te bevelen. De klok zegt ons „Beidt uw tijd, duur uw uur" doch tevens „de tijd staat niet stil". Moge de gemeenteraad deze wenken van de klok steeds ter harte nemen in de snelle ontwik keling van de tijd, dan zal deze klok de stimulans geven tot de verdere ontwikkeling van Axe'. De Voorzitter zegt zeer erken telijk te zijn voor dit fraaie ge- geschenk. Wij zijn bijzonder in genomen met deze spontane ges te en brengen U hiervoor onze dank. CENTRAAL ANTENNESYSTEEM De heer P. J. van Bendegem vraagt of de kosten hiervan in de huur zijn verwerkt. De Voorzitter meent dat de marge in de huur het mogelijk maakt dit zonder verhoging te doen. Het voorstel wordt aangeno men. TWEE ONDERWIJZERESSEN Met algemene stemmen wor den benoemd tot onderwijzeres sen aan de openbare school mevr. J. M. van VughtBrockhus en mevr. L. A. SarneelAntheunis. BEJAARDENTEHUIS De heer Maas zegt: Wij wor den in deze vergadering drie maal geconfronteerd met een voorstel betreffende het bejaar dentehuis. Ik wilde graag een opmerking maken, alleen weet ik niet bij welk voorstel ik mijn opmerking het best kan plaat sen. Wij hebben als raadslid een rapport ontvangen, naar ik meen in 1963. Op 23 april 1963 hebben wij in principe besloten om over te gaan tot de bouw. Verder heb ben wij niets meer vernomen en nu gaat men in maart bouwen. Ik ben met dit besluit niet erg gelukkig meer. Er wordt gespro ken over een algemeen tehuis. Wat wordt hiermede bedoeld? Voor iedere gezindheid? Volgens mij komt voor de bewoning geen enkele arbeider in aanmerking. Een ongehuwde ontvangt aan A.O.W. 2550. Verpleegprijs 4500, dus tekort 1950. Een echtpaar ontvangt aan A.O.W. 3642. Verpleegprijs 6700; tekort 3058, terwijl de ver zorgden zelf nog voor beddegoed moeten zorgen. Vóór en na de oorlog was er de armenzorg, nu een bijstands wet. Maar zolang er nog een duplex-woninkje in de By- loquestraat staat, zal geen naakte A.O.W'er gebruik kunnen make" van 't pensiontehuis, om nog niet te spreken van de 18 woningen die er bij gebouwd zullen wor den voor 16.000 per stuk, waar van de huurprijs ƒ28,50 per week inclusief verwarming zal bedragen. De Voorzitter zegt dat het hem spijt dat de heer Maas zich in deze zin heeft uitgelaten over dit voorstel. U noemde een prijs van ƒ4500 plus beddegoed, maar de prijs staat nog niet vast, de bouw zal 2 jaar duren; mis schien zal dan nog wel alles ver hoogd zijn en dus kunnen wij nu nog geen prijs vaststellen. Het moet een stichting worden om voor de rijkspremie in aanmer king te komen. Als de gemeente het bouwt, zal dit een prijsver hoging van ƒ117:000 betekenen, hetgeen ook de verpleegprijs zal verhogen. De prijs die hier zal gelden, zal zeker niet abnormaal hoog zijn. Voor de prijs van de AO.W.-uitkering is het natuur lijk onmogelijk. Maar het col lege is er in principe vóór, dat alle bejaarden gebruik zullen kunnen maken van het tehuis door een verzoek via de dienst van de bijstandswet. Als het no dig is, heeft ieder recht op bij stand. De angst die de heer Maas heeft, is bij het college niet aan wezig. Het zal zó zijn, dat iedere bejaarde die het wenst, een plaats in dit pension zal krijgen. De heer P. J. van Bendegem meent dat hier juist het accent is gelegd op de zelfstandigheid die men hem wil laten behou den. Wij kunnen dit voorstel gerust aanvaarden. De heer Maas zegt dat hij de prijzen die hij heeft genoemd, van de straat heeft gehoord maar hij hoopt dat de 16 wonin gen tegen een lagere prijs ge realiseerd zullen worden. De Voorzitter zou het droevig vinden als hier niet zou kunnen, wat elders wèl kan. Hierna wordt het voorstel zon der hoofdelijke stemming aan genomen. BEGROTINGSWIJZIGING De heer D. J. Oggel: Uit de stukken blijkt dat in het afge lopen jaar de eigen straatmakers meerdere malen in de uitbrei dingsplannen hebben gewerkt, terwijl de straten en trottoirs in de bestaande straten toch ook nogal gebreken vertonen. Verder wilde ik de aandacht vragen voor het bedrag van on derhoud voor de begraafplaats. Misschien is hier nog wel iets meer aan te doen. Ook het be drag voor industrievestiging vind ik erg laag. De heer P. J. van Bendegem meent ook dat er wel wat meer aan de straten en trottoirs ge daan mag worden; deze zi.in in slechte staat. Ik herinner mij een gezegde hier eens gedaan in de raad: „Liever geen natte voeten, dan een zwembad." De Voorzitter zegt dat nu het kanaalschap voor Zeeuws-Vlaan deren geen goedkeuring heeft gekregen, het college het niet opportuun acht een hoger be drag uit te trekken voor indus trievestiging. De beschikbare grond voor klein-industrie is zonder veel moeilijkheden geplaatst, al is oog niet alles bebouwd, doordat 1e vergunningen van het rijk oog niet alle binnen zijn. Wethouder Van Bendegem 'oat in de nieuwe raadzaal al lirekt voor een verrassing. Het 'jkt of men nu de gelegenheid 'eeft om na de begroting zijn kritiek te spuien. Tot de heer Oggel kan ik zeg den dat de straatmakers in de uitbreidingsplannen hebben ge werkt omdat er voor dit werk te weinig krachten beschikbaar waren. Verder was het zó, dat eind vorig jaar het beschikbare geld voor bestrating en verbe- ring van trottoirs óp was. We hopen dit jaar iets meer armslag te hebben om de straten te ver beteren. Wat de opmerking van de heer Van Bendegem betreft dat ik heb gezegd „dat ik liever droge voe ten had dan een zwembad", was, omdat ik toen kritiek had op de manier waarop dit zwembad werd gebouwd. Dit is lang ge leden bij de bouw van het eerste zwembad. Dit gebeurde met geld dat bestemd was voor de stra ten. Dit betekent niet dat ik tegen een goed zwembad ben. Ik had toen kritiek omdat die begrotingsposten van straten ge bruikt werden voor iets anders. Wij hopen dat dit jaar de stra ten verbeterd zullen worden. Dat op de begraafplaats min der wordt gedaan dan wij graag willen, is ook een gebrek aan mankracht. Maar over het alge meen is het toch zo, dat het er daar goed uitziet, GROND VOOR HET BEJAARDENHUIS De heer D. J. Oggel stelt vast dat hier grond wordt verkocht aan de stichting en later moet de gemeente het onderhoud van deze grond verzorgen. Was het niet beter om verwikkelingen te voorkomen, dat het onderhoud voor rekening van de stichting komt en hiervoor een subsidie wordt gegeven? De Voorzitter licht toe dat het hier niet gaat om een wandel- tuin alleen voor het bejaarden centrum, maar een openbare wandelgelegenheid bij dit cen trum. De grond wordt verkocht voor 40 per m2. Voor een tuin is deze prijs bijzonder hoog; hiertegenover hebben wij als voorwaarde gesteld dat het een onenbare wandelplaats moet zijn. Dit is voor de bejaarden, die er -uilen wonen, van groot gewicht; hierdoor zullen zij het contact met het openbare leven behou den. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. SUBSIDIE JEUGDWERK De heer D. J. Oggel verklaart zich in principe tegen het voor stel van het college. Het jeugd werk is er niet alleen met finan ciële steun. Er zi.in hier krach ten nodig om dit werk uit te voeren. De opvoeding van de jeugd is niet in de eerste plaats de taak van de overheid; veeleer is dit een taak van de ouders. Er is met het subsidiëren van de sport nu reeds een bedrag van 8 per inwoner bereikt en dit zal nog wel stijgen. Als wij nu dit ook weer gaan subsidiëren, is het eind zoek. Dit is nu een bedrag van 1800, voor de helft van de gemeente. Als nu de buitenker kelijken en de gereformeerden ook nog om subsidie komen, wordt dit een bedrag van 5000 gulden. Uit principe kan ik mijn stem niet aan dit voorstel geven. De heer J. C. van Luijk kan de woorden van de heer Oggel onderstrepen. Dit is zeker niet de taak van de overheid, maar van de ouders. Deze kosten van 5 kunnen voor de ouders geen bezwaar zijn om dit zelf op te brengen. Ik kan niet zién dat de overheid hier een""'taak heeft. De heer W. de Feijter vraagt of de jeugdherberg ook in deze subsidie valt. De heer K. Hamelink heeft geen principiële bezwaren, maar voorziet in de uitvoering van het voorstel, zoals het hier ligt, wel moeilijkheden. De Voorzitter antwoordt dat het college voorstander is van aktieve cultuur-politiek. Tot mijn spijt moet ik constateren dat ook in onze gemeente de ouders in ge breke blijven. Dit is te zien wan neer men 's zaterdagsavond in de café's kijkt. Juist op het terrein van de geestelijke volkskracht hebben wij een principiële taak. In vele grotere en kleinere plaatsen in ons gewest worden subsidies gegeven voor 't jeugd werk. Bij de uitvoering hiervan zullen zeker wel eens moeilijk heden ontstaan, maar wij zullen volledig achter dit jeugdwerk staan, dit is hard nodig. Dat de ouders verstek laten gaan, is mede een gevolg van de con- iunctuurpolitiek van de over heid. Met dit bedrag zal het jeugdwerk zeker geen grote vlucht kunnen nemen, als niet de ouders en de jeugd er zelf veel aan doen. Het bedrag zal niet voldoende zijn wanneer bui tenkerkelijken en gereformeer den ook zullen aankloppen. Maar als deze met een verzoek komen, zullen wij aan de raad graag een hoger bedrag voor subsidie van het jeugdwerk vragen. De heer A. de Waard zegt dat hij het niet direkt de taak van de overheid vindt om het jeugd werk te verzorgen. Hij zal zijn stem evenwel niet aan het voor stel onthouden. Met de aantekening dat de heren Oggel en Van Luijk heb ben tegengestemd wordt dit voor stel aangenomen. RONDVRAAG De heer W. de Feijter vraagt of het niet mogelijk is het weg gedeelte van de Buthdijk nabij de afrit naar de Graaf Jansdijk te verlichten. Hierna gaat de raad over in besloten zitting. Woning onder water In de Zwarte Zee zal in de a.s. zomer een proef worden geno men met een Russisch „onder waterhuis". Een tankwagon zal worden ingericht om vier man nen gedurende lange perioden in staat te stellen op een diepte van ongeveer 15 meter en op een afstand van ongeveer 150 meter uit de kust wetenschappelijke waarnemingen te verrichten. Luchtverversing, energie- en wa tervoorziening zullen van de kust worden verzorgd. De voornaam ste taak van de bewoner! zal zijn het bestuderen van de reac ties van de menselijke organis men op ongebruikelijke omstan digheden.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2