Nieuwe staatsgreep in Zuid-Vietnam Het défilé in Westminster Hal! A.O.W. I januari en A.W.W. per '65 5 pCt hoger Staking in Frankrijk breidt zich uit GENERAALS NEMEN MACHT IN HANDEN HET WEER Vele duizenden passeerden de katafalk Verdergaande verhoging thans niet dringend Invaliditeitsrente 11/2% extra A.0.W-PENSIOEN GEHUWDEN WORDT f3756,- ONGEHUWDEN f 2628,- Londen bewees Charchil! de laatste eer DONDERDAG 28 JANUARI 1965 21e Jaargang No. 6361 Een generaal premier? Blikken benzine Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Infiltraties De V. S. en de staatsgreep In Zuid-Vietnam De ,Umon Jack' Veiligheids maatregelen Ver. Naties eren Churchill Slippedragers 220.000 man Frankertag bij abonnement: Tarneuzen Dft'ectetir-Hoofredarteur: I. van Se SanSe Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f 2.per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot ji.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Zuidvietnamese generaals hebben woensdag besloten niet langer steun te verlenen aan de regering van premier Tran Van Hoeong en de macht in handen genomen. Zij maakten bekend, dat zij de opperbevelhebber van de strijd krachten, luit.-generaal Ngoejer. ïvhan, opdracht hebben gegeven een einde te maken aan de po litieke crisis, veroorzaakt door 't heftige verzet van de boeddhis ten tegen premier Tran Van Hoeong. Generaal Ngoejen Khan direct een 20 man sterke zou raad van de strijdkrachten en het volk vormen, die de regering moet adviseren bij belangrijke beslis singen. De militaire gouverneur van Saigon, generaal Pham Van Dong, heeft bekendgemaakt dat de boeddhistische leiders een overeenkomst hebben getekend om zich niet in de politiek te mengen. Verder hebben zij ermee ingestemd, dat drie vooraan staande „politieke" monniken het land worden uitgestuurd. Een militaire en burgerlijke raad, bestaande uit twintig leden, zal volgens de bekendmaking de zer dagen bijeenkomen en oen staatshoofd kiezen. Deze laatste zou een premier aanwijzen. Deze premier zou een generaal kunnen zijn. Na de geslaagde greep naar de macht van de generaals in Zuid- Vietnam hebben de boeddhisti sche leiders de anti-Amerikaanse OOSTELIJKE WIND Woensdag kwamen er geen be langrijke veranderingen in de luchtdrukverdeling boven onze omgeving. Oostelijke winden ble ven vrij koude lucht aanvoeren, waaruit hier en daar enkele sneeuwbuien vielen. Ook vandaag kan er plaatselijk enige sneeuw vallen, maar er worden ook enkele opklaringen verwacht. Op sommige plaatsen zal aanvankelijk mist voorkomen. De oostelijke wind blijft zwak tot matig. Overdag blijft het licht vriezen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Lichte vorst. Aanvankelijk hier en daar mist. Plaatselijk enige sneeuw, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noodroost en zuidoost. Overdag lichte vorst. DONDERDAG 28 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.03 11.38 0.18 0.28 n.m. 11.25 12 A0 12.50 VRIJDAG 29 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.54 0.29 1.09 1.19 n.m. 11.58 12.33 1.13 1.23 ZON MAAN op onder op onder Jan. 29 8.25 17.22 6.37 14.06 30 8.23 17.24 7.29 14.56 31 8.22 17.26 8.11 15.55 Febr. 1 8.20 17.28 8.46 17.00 2 8.19 17.29 9.12 18.10 3 8.17 17.31 9.34 19.21 4 8.16 17.13 9.52 20.33 5 8.14 17.35 10.08 21.46 6 8.12 17.37 10.24 22.59 7 8.10 17.39 10.40 PRESIDENT EN MEVROUW JOHNSON UIT HET ZIEKENHUIS ONTSLAGEN Dinsdag zijn president en me vrouw Johnson, na resp. zater dag en zondag in een ziekenhuis te Washington te zijn opgeno men, uit het Bethesda marine- hospitaal ontslagen. Zowel de president als zijn echtgenote le den aan een stevige kou. Foto: De president zet zijn hoed op en gaat weer naar huis. demonstraties een halt toegeroe pen. Vijf vooraanstaande mon niken eindigden hun hongersta king, die zij van plan waren voort te zetten tot een eind zou zijn gekomen aan de regering van premier Tran Van Hoeong. Ver scheidene duizenden boeddhisten kwamen hierop juichend bijeen in het nationale boeddhistische centrum om het eind van deze vastenperiode te vieren. Een aantal jeugdbenden trok met blikken benzine naar de ge bouwen van twee anti-boeddhis tische dagbladen, maar militairen wisten de menigte te verspreiden. Een paar studenten werden ge arresteerd. Naar schatting 34.000 man communistisch militair personeel is sinds 1959 van Noord- naar Zuid-Vietnam gekomen, zo is in Washington meegedeeld. Alleen al in 1964 waren er 10.000 Zuid- Vietnam binnengedrongen. Zoals bekend heeft het State Department de vorige week be kend gemaakt, dat de communis ten van Noord-Vietnam via Laos mensen en materiaal naar de Vietcong-rebellen in Zuid-Viet nam brengen- De "Vietcong1 zou nu in Zuid- Vietnam de beschikking hebben over een harde kern van rond 35.000 man en voorts nog over 60.000 a 80 000 man plaatselijke militie. Vele leiders en militaire specialisten van de Vietcong zou den uit Noord-Vietnam zijn ge komen. De nieuwe staatsgreep in Sai gon waarbij de burgerlijke rege ring door een militair bewind is vervangen, betekent een nieuwe tegenslag voor de V. S. in Zuid- Vietnam, zo hebben diplomatieke kringen in Washington woens dag verklaard. Men ziet de nieuwe ontwikke ling overigens niet als een ver rassing aangezien premier Tran Van Hoeong voortdurend met moeilijkheden had te kampen. Intussen de is de staatgreep 'n klap in het gezicht van de Ame rikanen die steeds met kracht hebben geijverd voor een burger lijk bewind. Men verwacht een krachtmeting tussen generaal Ngoejen Chanhdig die nu weer aan de macht is gekomen, en de ambassadeur van de V. S„ gene raal Maxwell Taylor, die op het ogenblik niet in Zuid-Vietnam is. De generaais zouden zelfs hun actie met een week hebben ver vroegd om van zijn afwezigheid gebruik te maken. Men acht het niet uitgesloten, dat generaal Chanh niet zal rusten voordat Washington generaal Taylor zal hebben vervangen. Woensdag trokken duizenden mensen in twee zich langzaam voortbewegende rijen langs de katafalk in Westminster Hall, waarop de kist- met het stoffelijk overschot van sir Winston Chur chill rust.- Het défilé werd geopend door premier Wilson en zijn echtge note. Daarop volgden de conser vatieve oppositieleider sir Aiec Douglas-Home en de leider van de liberale partij, Jo Grimmond. Vervolgens parlementsleden, le den van de hofhouding en het corps diplomatique. Een uur nadat Westminster Hall ook voor het publiek toe gankelijk was geworden, waren al meer dan vijfduizend mannen, vrouwen en kinderen de katafalk- gepasseerd. In de lange rij die buiten in de koude wind en een temperatuur van even boven het vriespunt stond te wachten, ont waarde men immigranten uit West-Indië, Afrika, Pakistan en India. Ook waren er veel belang stellenden van het Europese Nadat overeenstemming was bereikt over de loonpolitieke mo gelijkheden voor 1965 heeft de minister van sociale zaken op 21 december j.I- aan de S. E. R. ad vies gevraagd over wat er met de welvaartsvaste sociale ver zekeringsuitkeringen zou moeten gebeuren. De minister vroeg het oordeel over zijn voornemen de uitkerin gen krachtens de A.O.W. en A. W. W. en de interimwet invalidi- teitstrekkers, alsmede de kinder bijslagen krachtens de kinder bijslagwetten, met ingang van 1 januari 1965 te verhogen onder toepassing van de onlangs ge opende mogelijkheid van „in dexering vooraf'. In zijn advies dat de sociaal- economische raad in zijn besloten vregadering van vrijdag j.I. heeft vastgesteld en dat thans voor pu- blikatie is vrijgegeven, merkt de raad o.m. op dat de in de advies aanvraag genoemde voorwaarden voor een „indexering vooraf' thans inderdaad zijn vervuld. Die voorwaarden zijn dat een relatief groot aantal collectieve arbeids overeenkomsten in het begin van het jaar afloopt en dat een loon ontwikkeling zoals die voorzien is in het loonpolitieke akkoord, weinig mogelijkheden tot diffe rentiatie schept. De raad kan zich met de voor stellen over de omvang der ver- hgoingen verenigen. Die voorstellen behelzen: de A. O. W.-, de A. W. W. en de in- terimuitkeringen, alsmede de kinderbijslagen te verhogen met drie procent. Bij de uitkeringen ingevolge de interimwet invaliditeitsrentetrek- kers komt dan nog anderhalf procent als compensatie voor de verhoogde oremie voor de A. O. W. en de A. W- W. Een verdergaande verhoging van de A. O. W- en A. W. W.- uitkeringen lijkt thans weinig dringend, te minder omdat de kans niet is uitgesloten dat dit tot een verdergaande premiever hoging per 1 juli 1965 zou moe ten leiden. De minister van sociale zaken, dr. G. M. J, Veldkamp, zal de tot standkoming bevorderen van een koninklijk besluit, waarbij de uit keringen krachtens de A. O. W., A. W. W„ interimwet invaliditeits- renéttrekkers en de kinderbijslagwetten met terugwerkende kracht tot 1 januari 1965 als volgt zullen worden verhoogd A. O. W. gehuwden 3.756 (thans 3.642,ongehuwden 2.628,- thans-ƒ 2.550, A.W.W. weduwen met kinderen 3.756,(thans ƒ3.642,we duwen zonder kind 2.628,(thans 2.550,1wezen tot 10 jaar 834,(thans ƒ804,wezen 10 tot 16 jaar 1.254,(thans ƒ1.212,1; wezen 16 jaar en ouder ƒ1.626,f thans ƒ1.57 8,—). Interimwet invaliditeitsrentetrekkers a. 5.178,thans 4.878, b. ƒ4.212,— (thans ƒ3.966,—); c. ƒ3.240,— (thans 3.054,—). Kinderbijslagen (per kwartaal) le kind 83,46 (thans f 79,56)2e en 3e kind 91,26 (thans 86,58)4e en 5e kind 124.02 (thans 118,56) •en 6e en volgende f138.84 (thans f 132,60). vasteland, uit de Verenigde Sta ten, Canada, Australië en Nieuw- Zeeland. Sommigen hadden de gehele nacht in de ijzige kou voor het gebouw zitten wachten. Westminster Hall, naast de parlementsgebouwen gelegen, zal tot zaterdag bijna drieëntwintig uur per etmaal voor het publiek geopend zijn. De kist met het stoffelijk overschot van sir Win ston is bedekt met de „Union Jack" en wordt verlicht door vier grote oranje kaarsen. Vier offi cieren, die om de twintig minu ten worden afgelost, vormen de erewacht. Koningin Elizabeth en prins Philip, die zaterdag de uitvaart plechtigheid in de St. Paul's ka thedraal zullen bijwonen, keer den woensdag uit Sandringham naar Londen terug. Intussen deelden Franse rege ringsambtenaren woensdag in Parijs mee. dat president De Gaulle slechts een kleine lijf wacht mee naar Londen zal ne men. Zij zeiden dat Frankrijk het volste vertrouwen heeft in de maatregelen van de Britse auto riteiten ter verzekering van de veiligheid van de generaal, die al verscheidene aanslagen en sa menzweringen tegen zijn leven heeft overleefd. In Londen is be kendgemaakt, dat zaterdag de daken van de huizen langs de route van de begrafenisstoet door politie zullen worden be waakt. De eigenaars van bedrij ven langs de route moeten de Op het ogenblik dat de „Big Ben", de monumentale klok van het parlement, tien slagen over Londen liet horen, begon woensdagochtend het défilé langs het stoffelijk overschot van sir Winston Churchill, dat in Westminster Hall ligt opge baard. Als eersten bewezen premier Wilson en zijn echtgenote de laatste eer aan de zondag over leden staatsman, gevolgd door politieke leiders, parlements leden, leden van het konink lijk huis en het corps diplo matique. Na twaalf uur werd het publiek in de gelegenheid gesteld af scheid te nemen van de oor logsleider. Ongeveer honderd mensen stonden al voor West minster Hall in de ijzige kou te wachten. Toen de menigte werd binnen gelaten, had zich reeds een rij van een kilometer lengte ge vormd. Ondanks maatregelen van de politie ontstond bij het gebouw een geweldige ver keersopstopping. HERDENKINSDIENST VOOR CHURCHILL De bisschop van Fulham, Ro derick Coote, zal zaterdag 30 januari de herdenkingsdienst (voor wijlen sir Winston Chur jchill in de Kloosterkerk te Den eHaag bijwonen en zal de zegen I uitspreken. namen opgeven van al hun per soneel dat zich bij het passeren van de stoet voor de ramen zal bevinden. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft woens dag in een speciale bijeenkomst .- bewezen aan de nagedach tenis van sir Winston Churchill als één van de voornaamste ar chitecten van de volkerenorga nisatie. Het was de eerste maal dat de algemene vergadering op deze wijze iemand herdacht die op het ogenblik van zijn dood geen staats- of regeringshoofd was. Voor het gebouw van de V.N. in New York waren de vlaggen van de 115 lid-staten niet gehe sen, alleen de vlag van de V.N. hing halfstok. De Russische afgevaardigde Fedorenko zei, dat allen zich het streven van sir Winston in de tweede wereldoorlog herinne ren om „de gemeenschappelijke vijand, het Duitsland van Hitier, te overwinnen". De Franse af gevaardigde noemde de Britse oud-permier „een symbool van toewijding aan de gemeenschap". Adlai Stevenson verklaarde na mens de V. S„ dat sir Winston niets menselijks vreemds was. Hij gaf aan het belangrijkste streven van de mens het vuur van vastberadenheid, een ver mogen dat hem in de ware zin tot een universeel mens maak te". Bij de uitvaartplechtigheid voor Churchill zullen de volgen- SIR WINSTON OPGEBAARD Het stoffelijk overschot van sir Winston Churchill ligt thans op gebaard in de Westminster Hall. De eerste erewacht werd woens dagochtend gevormd door vier officieren van de Britse marine en twee vrouwelijke politieagen ten. Gedurende drie dagen kunnen de Britten de overleden staats man eer bewijzen door langs de katafalk te defileren. de twaalf personen als slippedra gers optreden: Graaf Mountbatten van Bir ma, chef van de defensiestaf en in de tweede wereldoorlog op perbevelhebber in Zuidoost- Azië; lord Portal van Hunger- ford, in de oorlog hoofd van het „bomber command" en chef van de luchtmachtstaf; sir Robert. Menzies, premier van Australië; Harold MacMillan, voormalig conservatief premier van Enge land; graaf Attlee, die als Cle ment Attlee sir Winston na diens Verkiezingsnederlaag direct na de oorlog opvolgde als minister president; de graaf van Avon, die als sir Anthony Eden sir Win ston opvolgde toen deze zich als eerste-minister terugtrok; veld maarschalk graaf Alexander van Tunis, geallieerd opperbevelheb ber in het Middellandsezeegebied aan het einde van de oorlog, voormalig gouverneur-generaal van Canada en later minister van defensie in de regering-Churchill in het begin van de jaren 1950; lord. Bridges, hoofdadviseur van sir Winstons oorlogskabinet; lord Ismay, gedurende de oorlog staf chef van het ministerie van de fensie en secretaris-generaal van de N.A.V.O. van 1952 tot 1957; lord Normanbrook, voormalig secretaris van het Britse kabi net; veldmaarschalk burggraaf Slim, voormalig gouverneur- generaal van Australië en be velhebber van het 14de leger dat de Japanners in Birma ver sloeg; veldmaarschalk sir Gerald Templer, voormalig chef van de imperiale generale staf. Voor de Parjjzenaars was het woensdagochtend weer liften, wandelen of trachten een plaats je In een militaire vrachtwagen te krijgen op de eerste dag van een tweedaagse staking onder het overheidspersoneel, waar door trein- en busvervoer gro tendeels werden lamgelegd. Te middernacht legden 350.000 spoorwegmannen in geheel Frankrijk het werk neer, even als 300.000 onderwijzers en nog bijna een miljoen andere werk nemers in de overheidssector. In de loop van de dag sloten de de partementsambtenaren zich bij de stakers aan. In de vroege ochtend was op de vliegvelden de staking reeds voelbaar, al werd hier het voor de veiligheid van de passagiers noodzakelijke werk nog verricht. Voornamelijk het binnenlands luchtverkeer zal veel hinder van de staking ondervinden. Op de buitenlandse routes verwacht men geen vertraging van be tekenis. Woensdagavond om negen uur werd de grootste klap verwacht- Dan zouden zo'n 220.000 man van de energiebedrijven het werk neerleggen, waardoor gas- en elektriciteitsvoorziening zouden uitvallen. Zij gaan juist in sta king op het ogenblik dat de spoorwegmannen het werk hei- vatten, wat op een verlenging van de spoorwegstaking neer komt. Een enkele internationale trein zal nog rijden, bemand met hoger personeel. 15.000 werk nemers zullen er zorg voor dra gen, dat ziekenhuizen en andere instellingen niet zonder gas of licht komen te zitten. Het verkeer in de Franse hoofdstad zat overigens al Vroeg in de knoop. Velen die anders van het openbaar vervoer gebruik maken, gingen nu met hun eigen auto naar.het werk. De luchtvaartmaatschappij Air France, eigendom van de Franse staat, moest 37 uitgaande vluch ten afgelasten, terwijl ook een aantal vluchten naar Frankrijk geen doorgang kon vinden. On der de afgelaste vluchten waren er naar Londen en naar andere Europese hoofdsteden. De inter nationale vluchten op grotere af stand ondervonden geen ver traging.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1