Churchill krijgt nationale begrafenis Stakingen in Frankrijk leggen alle verkeer lam Tweede Kamer Churchill herdacht Doodstraf voor terroristen Zuid-Vietnam in Verhoging wegenbelasting treedt op 1 februari in werking Staatshoofden en vorstelijke personen naar Londen RADIO DE KOCX Herdenkings toespraak van mr. Van Thiei Vuurwapenen inleveren in Maleisië KOFFIEPRIJZEN VERLAAGD WOENSDAG 27 JANUARI 1965 21e Jaargang - No. 6360 Koninklijke sloep TELEGRAMMEN VAN DE KONINGIN, DE PRINS EN PRINSES CHRISTINA Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Lagerhuis keurt nationale begrafenis goed Churchill overgebracht De zetel van Churchill Veiligheids maatregelen Prins Bernhard en minister Luns naar Londen Koning Boudewijn naar begrafenis Eerbetoon aan Churchill N. T. S.-reportage EREPLAATS VOOR CHURCHILL IN NEDERLANDS PARLEMENT Politieke kant Q9 De reis van de Koningin naar Suriname JOHNSON UIT HET ZIEKENHUIS DE RASSENSTRIJD IN DE VER. STATEN SUCCES VOOR REGERINGSTROEPEN Fnnkedns by abonnement: Terneuzen Dft'eofenr-RoofredaeteuK I. var» de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—b. Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'" f 2.per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J, van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot ïun. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur T.m. Het overbrengen van de lijk kist van de woning van Churchill naar Westminster Hall zal in stilte gebeuren. Zolang Churchill daar ligt opgebaard, zullen vijf officieren van de drie onderdelen van de strijdmacht in groot tenue de wacht houden. Het publiek wordt 23 van de 24 uur toege laten. Langs de weg van Westmin ster Hall naar de kathedraal van St- Paulus zullen soldaten een erewacht vormenin het geheel zijn dan 7000 man op de been. Het militaire défilé onder leiding van de commandant van de gar de grenadiers, luitenant-kolonel F. J. Jefferson, zal met een lang zame stap, 65 per minuut, lopen. De 1200 meter tussen de hall en de kathedraal nemen daardoor een uur in beslag. De staatshoofden die de begra fenis zullen bijwonen, begeven H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden heb ben H. M. Koningin Elizabeth zondag een telegram van deel neming met het overlijden van sir Winston Churchill gezonden. De inhoud van het telegram luidt als volgt: „Voor altijd zullen wij ons met dankbaarheid Churchills onsterfelijke naam herinne ren, verbonden als deze is met onze vrijheid. Nederland deelt met diepe ontroering en mede leven de gevoelens van de Britse natie in dit, zijn laatste uur. Elk Nederlands huis en hart eert Churchill bij zijn overgang naar de uiteindelijke onsterfelijkheid". De koningin en de prins heb ben eveneens een telegram van rouwbeklag aan lady Churchill gezonden. Ook prinses Christina zond als petekind van sir Win ston een telegram aan lady Churchill. SliH Mn BEWOLKT Tussen een hogedrukgebied boven noord-Skandinavië en een kleine depressie boven zuid- Duitsland voeren noordoostelijke tot oostelijke winden lucht aan, waarin in de nacht en ochtend in het binnenland lichte vorst, overigens temperaturen om het vriespunt voorkomen. In deze lucht komt vrij veel bewolking met af en toe enkele sneeuw buien voor, maar ook soms en kele opklaringen. De windkracht blijft matig, langs de kust nu en dan krachtig. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Dezelfde temperaturen Vrij veel bewolking met plaatselijk enige sneeuwbuien, maar op sommige plaatsen ook enkele opklaringen. Matige, langs de kust nu en dan krachtige, wind tussen noordoost en oost. Weinig verandering in tem peratuur. WOENSDAG 27 JANUARI v.m. n.m. Breskens 10.00 10.41 Temeuzen 10.35 11.16 Hansweert 11.15 11.56 Walsoorden 11.25 12.06 DONDERDAG 28 JANUARI v.m. n.m. Breskens 11.03 11.25 Terneuzen 11.38 Hansweert 0.18 12.40 Walsoorden 0.28 12.50 zich rechtstreeks naar de kathe draal. Alleen de naaste familie leden van Churchill volgen de affuit waarop de kist wordt ver voerd. Na afloop van de godsdienstige plechtigheid wordt het stoffelijk overschot overgebracht naar de koninklijke sloep die bij de To wer gemeerd ligt. Dit duurt 105 minuten. In deze tijd kunnen de belangstellenden zich aan de oevers van de rivier opstellen om het laatste vertrek van Churchill in ogenschouw te nemen. Het op varen van de Thames duurt een half uur. Intussen vliegen toe stellen van de R. A. F. laag over, met de vleugels wenkend ten af scheid. Een detachement Ierse huzaren zal de wacht houden bij het station Waterloo, waar een speciale trein gereed staat, ge trokken door de locomotief „34051-Winston Churchill", nog stammend uit de tijd van de „battle of Britain". Met het vertrek van de trein naar Long Hanborough, het sta tionnetje bij het kerkhof van Blandon, is de nationale begrafe nis ten einde. Van dat ogenblik af zal de kist slechts worden be geleid door Churchills familie en de bewoners van zijn geboorte streek. Voor de teraardebestel ling wordt een eenvoudige plech tigheid gehouden, die om 15.40 uur moet zijn beëindigd. Het Britse lagerhuis heeft gis teren zijn goedkeuring gehecht aan een boodschar- van koningin Elizabeth waarin zij de wens te kennen geeft, dat aan sir Win ston Churchill een nationale 'be grafenis zal worden gegeven. Het lagerhuis heeft ook het voorstel van koningin Elizabeth goedgekeurd om het stoffelijk overschot van de Britse staats man drie dagen op te baren in Westminster Hall en wel van woensdag tot zaterdag. Het stoffelijk overschot van sir Winston Churchill is dinsdag avond van 28 Hyde Park Gate, de woning van de overleden oud premier, overgebracht naar West minster Hall, waar het tot zater dagochtend opgebaard zal blij ven. Premier Wilson heeft In het Lagerhuis voorgesteld, dat de zetel die sir Winston Churchill daar de afgelopen tien jaar placht in te nemen, voortaan on bezet zal blijvr n. De meer dan honderd vorsten en regeringsleiders die de begra fenis van Churchill zullen bij wonen, worden zolang zij op Brits grondgebied verblijven, bewaakt door speciale politie functionarissen. Verscheidene duizenden politiemannen zullen de omgeving van de kathedraal van Sint Paul en de uitvaart- route bewaken. Alle verloven voor de 18.000 Londense „bob by's" zijn ingetrokken. De politie heeft dinsdag de regeringsgebouwen en kantoren die een uitzicht geven op de 4 km lange weg van Westminster Hall na-ar de kathedraal doorzocht, tot de kelders en daken toe. De meeste hoge bezoekers, zo als generaal De Gaulle, zullen naar verwacht wordt huisvesting zoeken in hun eigen ambassade gebouwen, die reeds worden be waakt. Er zuilen echter geen kogelvrije auto's zijn, zei een Londense politiewoordvoerder. „Dergelijke dingen doen wij hier niet," zei hij. Bij de begrafenis van Winston Churchill zal de koningin wor den vertegenwoordigd door de prins der Nederlanden. De minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal de regering vertegenwoordigen. Koning Boudewijn van België zal de begrafenis van Winston Churchill bijwonen, aldus is dinsdag officieel in Brussel be kendgemaakt. De Belgische vorst zal worden vergezeld door de vice-premier en minister van buitenlandse za ken, P. H. Spaak. Ook koning Frederik van De nemarken is voornemens de be grafenis bij te wonen, aldus is van de zijde van het Deense ko ninklijke paleis vernomen. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Twee dames uit Cardiff, een van 48 jaar en een van 64, heb ben reeds de vorige nacht de wacht betrokken bij de ingang van Westminster Hall, waar van heden tot vrijdagavond het stof felijk overschot van Churchill zal zijn opgebaard. ïn bontmantels gehuld om zich tegen de kou te beschermen, zullen zij 37 uur moeten wachten om de eersten te zijn die voor de overleden staatsman kunnen knielen. Zaterdag 30 januari zal de N.T.S. van 10-20 tot 14.30 uur op Nederland I rechtstreeks de reportage overnemen, die de BBC van de uitvaart van sir Winston Churchill verzorgt. Commentatoren zijn Arie Kley- wegt en George Sluizer. In Frankrijk zullen vandaag slechts enkele treinen rijden. Als gevolg van een 24 uurs-staking die te middernacht begint, zul len slechts enkele lange-afstands- treinen rijden. Goederentreinen zullen in het geheel niet lopen en het lokale verkeer rondom Parijs zal geheel stilliggen. In de hoofdstad zal het onder grondse en het autobusverkeer sterk beperkt zijn. Vrachtauto's van het leger zullen worden ge bruikt om de mensen naar hun werk te brengen. Vanmorgen om negen uur be gint het personeel van de gas- en elektriciteitsbedrijven een staking van 24 uur. Ditmaal heb ben de betrokken bonden zich op verzoek van de regering be reid verklaard gas en stroom te blijven leveren aan ziekenhuizen, en andere dergelijke instellin gen, de verkeerslichten en en kele industriële bedrijven. Er zal in Frankrijk geen post worden bezorgd, terwijl het tele foonverkeer over lange afstan den beperkt zal zijn. Ook het luchtverkeer zal worden getrof fen door de staking van het overheidspersoneel. Voorname lijk de binnenlandse lijnen zul len ervan te lijden hebben. Ten slotte zal op overheidsbureaus en op de scholen vandaag en een deel van donderdag vrijwel niet worden gewerkt. De bonden van burgerlijk over heidspersoneel hebben verklaard tot de stakingen te zijn gedwon gen door de politiek van de re gering voor het afremmen van loonsverhogingen. Volgens de ook nu nog voor ons van het allergrootste belang is. Het citaat tot zo grote steun is geweest. Direct na de opening van de openbare vergadering van de Tweede Kamer is dinsdag het overlijden van sir Winston Chur chill herdacht. Voorzitter mr. Van Thiel be lichtte in zijn herdenkingstoe spraak de liefde voor de vrijheid en de grote gehechtheid aah de Het grote geschilderde por tret van sir Winston Chur chill heeft in de Tweede Kamer een ereplaats gekre gen. Dit door Max Nauta in 1955 te Chartwell geschilderde portret, waarop Churchill zittend is afgebeeld, blijft tot en met de dag van de begrafenis geplaatst boven de schrijn met het ere-doek der gevallenen uit de twee de wereldoorlog in de hal van het kamergebouw. Op de schrijn is een grote lauwertak met witte an jers geplaatst. parlementaire democratie van Winston Churchill. „Ons past blijvende bewonde ring en dankbaarheid voor de onvermoeide strijder tegen on derdrukking van de vrije wereld, aan wie ons land meer dan aan enig ander mens te danken heeft dat het na de tweede wereldoor log in vrijheid kon herrijzen. De magische kracht van zijn per soonlijkheid wist hoop te geven waar moedeloosheid bestond en kracht te schenken waar versla genheid heerste", aldus de ka mervoorzitter. Mr Van Thiel wees er op, dat Churchill behalve strijder voor de vrijheid ook de grote demo craat en de grote parlementariër was. „Er is nauwelijks een voor beeld te vinden van iemand die zozeer zijn krachten in dienst heeft gesteld van een parlement en op die wijze zijn land en volk heeft gediend. Gedurende ruim 60 jaren heeft hij zitting gehad in het Britse Lagerhuis en, wat meer is, daarop bij voortduring zijn stempel gedrukt". Spreker herinnerde er o.m. aan dat de Staten-Generaal slechts zelden in een verenigde verga dering een buitenlandse staats man hebben ontvangen. Van deze weinigen was Churchill de eer ste. „Degenen onder ons die het voorrecht hebben gehad hem in ons midden te horen spreken, bewaren daaraan een onvergete lijke herinnering". Hij citeerde daarop uit de toespraak, die Churchill destijds hield en con cludeerde, dat „de les die hp gaf bonden zegt de regering dat de lonen sinds 1963 gemiddeld elf procent zijn gestegen, terwijl de stijging in feite nog geen vier procent zou zijn en de koop kracht door prijsverhogingen zou zijn verminderd. Premier Pompidou en zijn mi nister van financiën, Giscard d'Estaing, verschillen van me ning over de loonpolitiek. De 38- jarige minister van financiën wil krachtig vasthouden aan zijn po litiek, waardoor stabiliteit van de frank op lange termijn kan worden bereikt. Naar verluidt zou Giscard d'Estaing aspiraties hebben voor het presidentschap in de toekomst en met het oog daarop zou hij graag de reputa tie krijgen, dat hij de frank ge stabiliseerd heeft, zoals Poincaré dat na de eerste wereldoorlog heeft gedaan. Premier Pompidou, die vrijwel zeker kandidaat van de gaullisten voor het president schap wordt als De Gaulle zich niet herkiesbaar zou stellen, is meer bedacht op de presidents verkiezingen van dit jaar. Hij zou meer voelen voor een wat soepelere politiek, zowel wat de salarissen van het overheidsper soneel als wat de kredietver lening betreft. Giscard d'Estaing neemt echter een krachtige po sitie in, doordat hij de steun heeft van een groep van 35 con servatieven (onafhankelijke re publikeinen) die met de 231 gaullisten de regering van de absolute meerderheid in de na tionale vergadering verzekeren. Wellicht zal president De Gaul le een uitspraak over de kwes tie moeten doen. ZON MAAN op onder op onder Jan. 127 8.2S 17.19 4.30 12.54 8.25 17.22 6.37 14.06 30 8.23 17.2-1 7.29 11.56 8.22 17.26 8.11 15.55 In het staatsblad is dinsdag de wet gepubliceerd tot instelling van een rijkswegenfonds. Deze wet houdt onder meer in, dat de motorrijtuigenbelasting met 65 procent wordt verhoogd. De ver hoging is gebonden aan een ma ximum van 75 en geschiedt voor de duur van 15 jaar. De wet zal op 1 februari 1965 in werking treden. Het rijkswegenfonds is in gesteld voor aanleg en uit breiding van rijkswegen en oververbindingen teneinde 't rijkswegennet te kunnen aan passen aan de eroei van het aantal auto's in Nederland. Het fonds bezit eigen rechts persoonlijkheid. Nakoming van de verplichtingen van het fonds wordt door het rijk ge waarborgd. De inkomsten van het fonds worden behalve door de opbrengst van de op centen op de motorrijtuigen belasting gevormd door een jaarlijks vast te stellen bij drage van het rijk uit de al gemene middelen en door eventuele bijdragen van der den in de kosten van werken, die ten laste van het fonds zullen worden uitgevoerd. Door de instelling van het fonds wordt de continuïteit in de wegenbouw door de rijksoverheid bevorderd. In de wet wordt een formule gegeven, waardoor verband wordt gelegd tussen de groei van het motorrijtuigenpark en de omvang van de jaar lijkse bijdrage uit de alge mene middelen. De mogelijk heid wordt geopend voor daartoe aan te wijzen urgen te projecten leningen te slui ten ten laste van het fonds. Na voltooiing van het project kan dan tijdelijk tol worden gelieven om de lening af te sluiten. „Er zijn enkele eenvoudige praktische criteria, waaraan men de deugdelijkheid en de reali teit van een politieke democra tie kan toetsen. Berust de rege ring in een land op een vrije grondwettelijke basis, welke het volk het recht verleent overeen komstig zijn wil te stemmen op de kandidaten van zijn keuze, welke die keuze ook moge zijn? Bestaat er vrijheid van menings uiting, vrijheid tot ondersteuning, vrijheid tot bestrijding, vrijheid tot bepleiting van idealen en vrijheid van kritiek op de zit tende regering? Is de rechterlijke macht onaf hankelijk van inmenging door de uitvoerende macht, gevrijwaard tegen bedreiging door geweld van de straat en los van elke be ïnvloeding door politieke par tijen? Past deze rechterlijke macht voor iedereen kenbare, goed ge fundeerde wetten toe, waarbij in acht genomen wordt wat door de menselijke geest wordt aan gevoeld als de algemene begin selen van billijkheid en recht vaardigheid? Zijn er eerlijke kansen voor arm en rijk? Zijn er eerlijke kansen zowel voor particulieren als voor over heidsfunctionarissen? Worden de rechten van de mens, behoudens Zijn plichten tegenover de staat, geëerbiedigd, gehandhaafd en op een hoger plan verheven? Kort om, is het volk de dienaar van de regering, of is de regering de dienaresse van het volk? Dat is de toetssteen. Dit zijn enige van de meer voor de hand liggende criteria waarmee van elke ge meenschap kan worden vastge steld of zij politiek gezond en gaaf is". De heer Van Thiel besloot zijn toespraak aldus: „Groot is het verlies dat zijn land en de wereld hebben gele den, doch het allergrootst is dit verlies voor zijn moedige vrouw die hem zoveel jaren, ook in de moeilijkste van zijn leven, zo trouw terzijde heeft gestaan en tot zo grote steun is geweest' Moge de grote bewondering, die thans overal in de wereld geuit wordt, haar tot troost strek ken en haar de sterkte geven dit verlies met dezelfde moed, waar mee zij haar man terzijde stond, te dragen. Het Nederlandse volk zal Winston Churchill met eer bied, liefde en dankbaarheid blij ven gedenken. Toen op zijn sterf dag in de kerken van Groot- Brittannië voor zijn zielerust werd gebeden, zullen velen in Nederland in stilte daaraan hun eigen gebed en eerbiedige over denking hebben toegevoegd. Hii rust in vrede". De regering van Maleisië heeft dinsdag allen die niet tot de oorspronkelijke bevolking van liet district Kanoivit in Se- rawak behoren, gelast hun vuur wapenen in te leveren. Deze maatregel betreft voor namelijk Chinezen. Volgens de overheid werkt een overwegend uit Chinezen bestaande procom- munistisöhe organisatie in Sera- wak samen met Indonesische in filtranten. Ongeveer tweeduizend Serawakse Chinezen zouden in Indonesië een militaire oplei ding hebben ontvangen. Uit ar restaties en in beslag genomen papieren zou blijken dat commu nisten in Kanowit de bevolking proberen te winnen voor een ge wapende opstand. CANADESE HULP Canada heeft Maleisië vier transportvliegtuigen gegeven en 250 motorfietsen voor de Malei sische politie en opleidingsfacili teiten voor militairen aange boden. De hulp wordt geleverd na een verzoek van de Maleisi sche regering. Maleisië heeft voorts aan Aus tralië meer wapens, militaire uitrusting en opleidingsfacilitei ten gevraagd. De Canadese militaire 'hulp ten bedrage van vier miljoen dollar is een schenking aan Maleisië. Naar het A.N.P. uit vakkrin gen verneemt, maakt een daling van de koffieprijs op de wereld markt het mogelijk de consu mentenprijzen voor koffie te verlagen. Met ingang van dins dag 26 januari zijn de koffie prijzen in het algemeen, al naar gelang van de soort, met 4 tot 16 cent per pakje van 250 gram verlaagd. De prijzen van koffie- poeder worden analoog aange past. De theeprijzen blijven onge wijzigd. Op een persconferentie in Pa ramaribo 'heeft minister-presi dent mr. V. G. M. Marijnen ge zegd dat de reis van koningin Juliana en prins Bernhard „zo spoedig mogelijk" na de derde dinsdag in september zal begin nen. De koninklijke gasten die op hun reis vergezeld zullen worden door minister B. W. Bies heuvel, zullen eerst Suriname bezoeken. De gehele reis naar de west zal ongeveer drie weken duren. President Johnson heeft dins dag, evenals zijn echtgenote, het marinehospitaal in Washington verlaten waar hij enkele dagen is verpleegd wegens een aandoe ning van de luchtwegen. Het staat nog' niet vast of de presi dent naar Churchills begrafenis zal gaan. Een federale rechter in Mobile heeft bepaald dat alle negers in de stad Selma, die zich als kiezer willen laten registreren en aan de daarvoor gestelde wettelijke bepalingen voldoen, daartoe in de gelegenheid moeten worden gesteld. Alle gegadigden moeten zich voor de ingang van het re gistratiekantoor opstellen en zij moeten in volgorde van aan komst ongeacht blank of zwart worden toegelaten. In de afgelopen dagen zijn in Selma 218 negers die zich als kiezers wilden laten inschrijven, gearresteerd, omdat zij weiger den door een andere ingang dan de voor blanken bestemde het gebouw binnen te gaan. De Zuidvietnamese regering-, gesteund door de strijdkrachten, heeft voor de noordelijke stad Hoe-e de staat van beleg afge kondigd en de doodstraf voor terroristen in Saigon. Zaterdag werd in Hoe-e een Amerikaanse bibliotheek geplunderd. Ia Hoe-e, Saigon, Quanig Tri en Danang zijn gisteren weer boeddhistische demonstraties tegen de Amerikanen en de re gering gehouden. BOEDDHISTISCHE NON VERBRANDT ZICHZELF Van Amerikaanse zijde in Sai gon is meegedeeld, dat een boed dhistische non van 17 jaar zich dinsdagmorgen levend heeft laten verbranden. De non nam dinsdagochtend deel aan een tegen de regering gerichte betoging voor het pro- vinofegebouw in Nhatrang. Aan deze betoging namen ongeveer zeventig nonnen deel. Tegen twee uur plaatselijke brand, zoals voor haar een aan tal monniken had gedaan ten tijde van het Dietnbewitid. Het stoffelijk overschot werd vervolgens naar een tempel over gebracht, aldus is uit bevoegde Amerikaanse kring vernomen. Bij Tan Hiep, een vijftigtal kilometers ten zuidwesten van Saigon, behaalden de Zuidviet- namese regeringstroepen dinsdag een grote overwinning op de vietcongstrijders. Volgens voor lopige cijfers sneuvelden 153 op standelingen, terwijl onder de regeringstroepen 11 doden en 50 gewonden vielen. De sterkte van de vietcongeenheden werd op ongeveer 500 man geschat. Aan de actie van de regeringstroepen namen o.m. parachutisten-com mando's deel, gesteund door ar tillerie en vliegtuigen. Van Ame rikaanse zijde werd meegedeeld, dat „de Amerikaanse adviseur» tevreden zijn over hetsucce? tijd stak het meisve zichzelf in van deze operatie".

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1