i .w - fj, f DE „ME" TOPCONFERENTIE II WMS0M GBEB DE NAV.0.-KERNMACHT Oplossing kruiswoordpuzzel DE LEEUW VAN BASHRA Gemeente Terneuzen Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 23 januari 1965 Zeldzame sigarenbandjes werden inbrekers noodlottig De Eindhovense politie heeft de hand gelegd op drie mannen die waarschijnlijk een twintigtal dief stallen en inbraken op hun kerf stok hebben. De politie verwacht dat er nog meer aan het licht zal komen. De 20-jarige Eïndhovenaar L. W. die tot dusver vier inbraken heeft bekend, liep tegen de lamp doordat hij in het bezit bleek te zijn van sigaren die met een zeldzaam bandje waren gesierd. Deze sigaren waren hij een in braak in een machineiaoriek ver dwenen. De politie heeft sterke vermoedens dat W. een mededa der heeft gehad op zijn rooftoch ten. Een nog betere vangst bleek de politie ie hebben geaaan mei de arrestatie van een 25-jarige G. v. d. H. en diens hospes de 33- jarige M. J. v. H. Zij maakten in de avonduren bij voorkeur excur sies naar woningen waarvan de bewoners afwezig waren. Hun activiteit beperkte zich niet al leen tot Eindhoven; zij braken ook in in bungalows te Leende en Waalre. Zij hadden het in de eerste plaats gemunt op baar geld, doch versmaadden daar naast ook niet allerlei goederen als radio-, televisie- en fototoe stellen, horloges, sieraden enz. In een woning stalen ze o.m. een bedrag van ruim ƒ1300. De mannen zullen ter beschik king worden gesteld van de offi cier van justitie te Den Bosch, Inbreker kon niet meer uit toilet De Dordtse recherche heeft het donderdagnacht bij de ar restatie van twee inbrekers, de 25-jarige Zwijndrechtse stuur man J. S. en de 25-jarige Dordt se werkman J. R. wel heel ge makkelijk gehad. Ze hoefde de stuurman slechts te bevrijden uit één der toiletten van een be- drijfskantoor waarin het tweetal zijn slag had willen slaan om de hand op hem te leggen. De an dere inbreker liep haar in de armen. De stuurman was door een w.c.-raampje geklommen om het kantoor binnen te dringen, maar tot zijn grote pech was de deur afgesloten. Hij wilde zich weer, maar nu in omgekeerde richting, door het raampje wurmen, maar helaas, dat ging niet meer. J. R. had niet de moed zijn in de val zittende maat te bevrijden. Hij koos het hazenpad maar liep letterlijk tegen twee surveil lerende agenten op, die in zijn zenuwachtig gedrag aanleiding vonden hem aan de tand te voe len. Boerderijbrand in 't Zand Schade 60.000, Donderdagavond is in 't Zand, doordat kinderen met lucifers speelden, de boerderij van de familie De Wit uit Den Helder, in pacht bij de heer C. J. van der Hulst, geheel in vlammen opgegaan. Een in de bergplaats gestookt vuurtje vond gretig voedsel in de opgeslagen hooi-oogst. Buren die rook uit het dak zagen komen, wisten 17 stuks rundvee uit de vlammen te redden. Een op de gang vastgebonden geit kwam in het vuur om. Behalve de hooi-oogst gingen ook de tractor en het gehele verdere machinepark in de vlammen verloren. De schade wordt ge raamd op 60.000, Dank zij de afwezigheid van wind en snel ingrijpen van de brandweer van Zijpe kon een naburige met stro bedekte boer derij tegen het overslaan van vuur worden beschermd. Brand in hotel Een nachtelijke brand heeft voor naar schatting 30.000, schade aangericht aan de bene denverdieping van hotel Geurts in Roermond. Het vuur dat ont staan was in de recreatie-eet- ruimte op de eerste verdieping, greep zo snel om zich heen, dat de brandweer een tiental pensiongasten met brandladders van de bovenverdiepingen naar beneden moest halen. VASTSTELLING UITBREIDINGSPLAN IN ONDERDELEN „ZUIDPOLDER" Het'Hoofd van het Gemeente bestuur van Terneuzen brengt ter openbare kennis, dat vanaf 25 januari 1965 gedurende veer tien dagen ter gemeente-secreta rie voor een ieder ter inzage ligt het raadsbesluit van 21 jifnuari 1965 no. 4, tot vaststelling van het uitbreidingsplan in onder delen „Zuidpolder", tevens her ziening van het uitbreidingsplan in onderdelen „Zuid II", zoals dit is vastgesteld bij raadsbesluit van 7 maart 1963 no. 1, goedge keurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 9 augustus 1963, onder no. 1967/230, 3e afdeling. Binnen zes weken na afloop van bovenvermelde termijn kun nen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de Raad heb ben gewend, tegen dit plan be zwaren bij Gedeputeerde Staten indienen. Terneuzen, 23 januari 1965. Het Hoofd van bet Gemeentebestuur voornoemd, H. RIJPSTRA. Historie van het jongste verleden van Terneuzen door JOH. DE VRIES. XXXIX. Terneuzen, 10-1—1891: „De visschen schijnen het hier op het kanaal kwaad te krijgen. Reeds eenige dagen vertoonen zij zich in grooten getale in de kolk en in de haven. Rappe handen weten er vele machtig te worden. Niet alleen in het open water, maar ook vanonder het ijs weet men ze thans te vangen. Duidelijk ziet men de visschen beweegloos onder het ijs liggen gaten worden naast het schubbig dier gekapt één vlugge beweging en een karper, voorn, snoek of bliek ligt te bevriezen op het ijs. We zagen dezer dagen van die verschakte verkleumde kanaalbewoners; o.a. een snoek en een karper van buitengewone grootte. Een verschijnsel dat zich misschien alhier nooit voordeed, noch voordoen zal, zagen wij in het begin dezer week alhier op het kanaal. Aan de eene zijde ging een groote boot met geweid door het ijs, naast de open watervlakte door deze gemaakt, stonden vele met netjes, haken of opgestroopte mouwen visschen te grijpen, terwijl men achter deze bezig was een tjalk met suikerbieten te lossen over het ijs en dat alles op hetzelfde moment!" Terneuzen, 3-1-1891: „Door de Spoorweg Maatschappij MecheienTerneuzen wordt de haven en het voor-kanaal vrij van ijs gehouden, waartoe dage lijks 80 a 100 man noodig zijn!" Terneuzen, 6-1-1891: „Sedert Zondagmorgen worden geene loodsen meer voor of van VlissingenTerneuzen afgegeven, en wel van de beide loods- besturen, zoodat de vaart is gestaakt. De vaart op het kanaal tot Gent blijft voor stoomschepen nog open, daar er Zondag en Maandag nog 7 stoomschepen zijn afgekomen. Thans liggen er 11 stoomschepen in de haven en op het kanaal, gereed om uit te gaan." Terneuzen, 28-1-1891: „Hoewel midden Januari een paar dagen dooi inviel en het daarop weer streng is gaan vriezen, werden op 26 Januari de stoombootdiensten op de Westerschelde weer hervat (Vlissin genTerneuzen) Alweer is de dooi ingevallen na 26 Januari. Op de rivier en op de reede is volstrekt geen ijs meer aanwezig. Ook op het kanaal ruimt het ijs op." Tot besluit van al deze koude een vermakelijk stukje over een tocht door het ijs met de provinciale stoombootdienst van Vlis singen naar Breskens: „IN EN DOOR HET IJS OP DE SCHELDE. De geschiedenis verhaalt dat wijlen Columbus, de ontdekker van Amerika, na een moeitevolle en gevaarlijke reis den grond kuste, waarop hij den voet zette. Ik heb dat ook gedaan, hoewel in zeer overdrachtelijken en figuurlijken zin. Ziehier, hoe zich dit heeft toegedragen. Onze goede oude Schelde, die altijd haar wateren zoo fier voorstuwt, die trotsch op haar meesterschap spot met alle moge lijke maatregelen tegen de zoozeer gevreesde zeeziekte, onze goede oude Schelde was in boeien geslagen. Een schubbig pant ser bedekte haar; een harnas van ijs, dat in breede schollen zich vertoonde over hare geheele oppervlakte, hield haar gevangen. Waar waart ge, witgekuifde golven, die zoo speelziek opspatten tegen den boeg en lachten met al onze pogingen om staande te blijven? Hoe vaak hebben we met schaamte moeten bekennen, dat ge volstrekt niet zoo kwaad met ons meendet, maar dat onze beenen geen zeebeenen waren! Hoe hebben we ons vaak met vroolijken tred bewogen op het weinige hout, dat op zooveel waters dreef in het vaste geloof dat de houten muren ons brengen zouden bij allen, die ons dierbaar waren. En nu ijs, niets dan ijs op de anders gol vende vlakte en 't kostte moeite om door al die wentelende schollen een weg te vinden van Vlissingen naar het voor ons beloofde land, 't Land van Cadzand! Zoo was het ook Oudejaars- <4 Jg H - De barre winter van 1890/'91. morgen toen we vol goeden moed ons spoedden naar de boot, die ons zou brengen naar Breskens. Dinsdag had men de poging reeds opgegeven en 't bleek ook onmogelijk te zijn. Maar 't was avond geweest en de morgen was aangebroken; we zouden aan boord gaan. De directeur der Stoombootmaatschappij was tegenwoordig. Van sleepboot was geen sprake, maar 't schip was zeewaardig, aldus werd ons door hem verzekerd en gingen we aan boord. De stoomfluit klonk, de plank werd ingehaald ende direc teur bleef aan den wal! Hij zou het in de courant wel zien of we ons best deden! En werkelijk, zijn niet meegaan werkte niet prettig op enkele der passagiers; zij wilden nu ook wel terug, maar. we waren in den volsten zin van het woord in 't schuitje en we moesten varen! Lieve hemel, welk een gezicht leverde die Schelde op! Moesten we daar dwars doorheen? En nauwelijks nog waren we een klein eind heen of de ijs- schollen versperden ons den weg. We lagen stil, terug was het beste, meenden enkele deskundigen, die aan boord waren. Een ongeluk aan je schip, je roer of aan je machine en we drijven met het ijs mee; God weet waar we komen „wie weet letten ze in Vlissingen wél op ons", zegt weer een ander en bleven we vastzitten, wie weet kwam wel een sleépboot ons ter hulp. Deze en dergelijke bemoedigende redeneeringen waren niet geschikt om ons, volstrekt geen zeelui, gerust te stellen. Intusschen werk te het ijs steeds door; kruimige schollen, die bestempeld werden met den naam van „suikerijs" maar ook vaste, groote wentelende schollen, schollen met punten, schotsen geheel in elkaar gewerkt, die de onbeleefdheid hadden onze goede „Zeelandia" weer voor een oogenblik in kluisters te slaan, totdat de flinke machine er ons toch ook weer met forsche slagen doorsloeg. Intusschen was het een loopen op en neer, van boven naar beneden, van achte ren naar voren, en we bekennen het gaarne met niet weinig ongerustheid. Want ge moet weten, dat enkelen der bemanning nu en dan eenige vrees uitspraken, wel te verstaan over het al of niet bereiken van de plaats onzer bestemming. De meeningen waren daarover verdeeld. Goede Hemel! Weer stoor! De schol is voorbij. Stop! Zachtaan vooruit! Weer ijs! Flinke schollen! Onze ongerustheid nam toe en we hadden werkelijk vrees we willen 't eerlijk bekennen, 't was ons angstig om het hart. Maar moed kregen we toch ook. Hier is het de plaats om te gedenken, loods Van Noppen. Ik bied U mijn hulde en menn groete, zooals ik U mijn handdruk bood, toen we noode afscheid namen. Gij wist ons moed in 't hart te spreken. Uw zeemansoog zag alles en ge wist wel, dat we angstig waren, maar Uw woorden en Uw blik boezemden vertrouwen in. Waarlijk, we vergeten U niet spoedig. De reis ging voort. Daar lag de steiger van Breskens. Maar hoewel we de menschen konden toespreken, we waren er nog niet.! „Zou 't gaan, loods," was mijn angstige vraag. „Ja, ja, als de machine maar goed gebruikt wordt, zal 't wel gaan, mijnheer. En waarachtig, we kwamen er! De stuurman, die als kapitein dienst deed, bracht er ons heerlijk, Eere dien man; flink zeeman, kranig commandant, waard een schip te besturen! Een „Goddank" toen we aan den wal waren was welgemeend! En toen moesten we klimmen over ijsbrokken van eerbiedigen omvang en ja, ik beken het, ik kuste een van die ijsschotsen, maar. we waren thuis." (Wordt vervolgd.) De landen van het pact van Warschau achten de plannen voor een multilaterale Navo- kernmacht een ernstige bedrei ging voor de vrede in Europa en de gehele wereld. Dit staat in een communiqué, dat naar aanleiding van de topconferen tie van landen van het War- schau-pact donderdagavond door het Russische persbureau Tass is gepubliceerd. De conferentie, die in de Poolse hoofdstad werd gehouden, eindigde woensdag. „De raadgevende politieke commissie van de landen van het Warschaupact is bijeenge roepen om de nieuwe situatie te bespreken die is geschapen als gevolg van het plan van som mige Navo:landen een multila terale kernmacht in het leven te roepen, en de konsekwenties te analyseren die de verwezen lijking van deze plannen op de vrede zouden kunnen hebben, zo werd in het communiqué ver klaard. TEGENMAATREGELEN Hierin wordt verder gezegd dat de landen van het pact van Warschau gedwongen zouden zijn „passende maatregelen te nemen ter verzekering van hun veiligheid" als de Navo voort gaat met de plannen voor een multilaterale kernmacht. „De landen van het pact van War schau achten de plannen voor de oprichting van multilaterale strijdmachten van de Navo, die gesteund worden door de rege rende partijen in de Verenigde Staten en West-Duitsland, een ernstige bedreiging van de vrede. De leden van het verdrag zijn tegen overdracht van kernwa pens aan West-Duitsland in wel ke vorm ook. „ABSOLUUT VERBOD" Deelname van West-Duitsland aan een kernstrijdmacht zou hereniging van Duitsland onmo gelijk maken. Voordat het tot een „vereniging van beide soe vereine en gelijkgerechtigde Duitse staten" zou kunnen ko men, zouden overeenkomsten moeten worden gesloten over de ontwsoening in Duitsland en Europa. De landen van het War- schau-pact herhalen hun voor stel een niet-aanvalsverdrag met de Navo te sluiten. Verder ver klaren ze zich bereid andere maatregelen te steunen die tot internationale ontspanning lei den. In het communiqué wordt voorts een conferentie van Euro pese landen voorgesteld over „waarborgen van de collectieve veiligheid" in Eurona. Dit denk beeld was kortgeleden al door Polen geopperd. Tenslotte wordt het Chinese voorstel gesteund tot het be leggen van een wereldconferen tie over een „absoluut verbod" en totale vernietiging van kern wapens. De verlaging van de leerlingenschaal De hoofdbesturen van de Nederlandse ouderraad voor het openbaar onderwijs en van de vereniging Volksonderwijs heb ben in een schrijven aan de Sta- ten-Generaal een scherp pro test laten horen tegen het be sluit van minister Bot (onder wijs) de reeds toegezegde ver laging van de leerlingenschaal voor het lager onderwijs, welke per 1 september 1965 zou in gaan, uit te stellen tot 1 jan. '66. „Door dit uitstel wordt het euvel van de te grote klassen, waarin ons land zich reeds jaren ongunstig onderscheidt van an dere Westeuropese landen en waardoor het onderwijs aan de Nederlandse jeugd ernstige na delen ondervindt, gecontinu eerd", aldus het schrijven. Naar het oordeel van beide hoofdbe sturen is niet aannemelijk ge maakt dat een dergelijk uitstel het noodzakelijk gevolg is van een tekort aan financiële mid delen van de overheid of van een tekort aan onderwijzers. Franse lokomotieven voor Nederl. Spoorwegen De Nederlandse spoorwegen hebben in principe besloten 34 elektrische lokomotieven te be stellen bij de Franse fabrikant Alsthom. Deze lokomotieven gaan de serie 1400 vormen en dienen deels als vervanging deels als uitbreiding van het lokomo- tief-park. De serie 1400 zal uit z.g. vier- assers bestaan. Het vermogen van de nieuwe lokomotieven zal echter zelfs dat van de zesassige 1200 en 1300 series, die thans in gebruik zijn, overtreffen. De nieuwe loks zullen goederen treinen van 2000 ton kunnen trekken met een snelheid van ongeveer 80 kilometer per uur en reizigerstreinen van 700 ton met een snelheid van 140 kilo meter per uur. Zij zullen wor den uitgerust met een appara tuur voor automatische trein beïnvloeding, aldus het perso neelsblad van de Nederlandse spoorwegen „De Koppeling". (van zaterdag 9 jan. 1965) Na loting werden de prijzen als volgt toegekend: le prijsJ. RouwMeijer, Cro- cusstraat 18, Terneuzen; 2e prijs: Dieneke de Jonge, Bea- trixstraat 1.3, Terneuzen; 3e prijs: A. de Gelder, Kastanje laan 132, Terneuzen. De oplossing luidde: HORIZONTAAL: 1. Finland; 7. ^Rusland; 13. Ans; 14. Ameri ka; 16. rem; 17. 1.1.; 18. lee; 19. pi; 22. ne; 23. fiets; 25. ee; 28. Geneve; 31. ladder; 34. ik; 35. Deen; 37. lade; 38. ui; 39. Est; 40. ate; 42. ark; 44. nl; 45. eerzaam; 48. ik; 50. maan; 52. elke; 54. 77. Vóór Aram gelegenheid had op de schampere woorden van de Leeuw van Bashra te antwoorden, drong een kleine gestalte zich door de cirkel der krijgsknechten heen en sprong met een zachte kreet op de Mamelukken aanvoer der toe. „Sanai Nog sneller dan hij die korte klank uitstootte, liet dé Leeuw zich uit het zadel glijden en bezag het meisje vol verbijstering en vreugde. „SanaiLieflijke bloem uit het paradijs „Vele malen zag ik de dood," sprak zij glimlachend. „Doch zijn schaduw schoof me voorbij omdat mijn hart naar u verlangde, o havik der woestijn." zy wendde zich thans plotseling om en wees naar Aram. „Doch dat uw oog my thans bestraalt, als de zon, dank ik aan Aram," zei ze met kinderiyke ernst. „Zijn zwaard was steeds tussen mp en mpn aan vallers. Luister naar mp, o Leeuw van Bashra. Na u is hij de dap perste kryger die ooit geboren werd. Als ge mp lief hebt schenk hem dan de eer van uw vriendschap „Hp zal geen slaaf zpn," sprak de Mameluk fier, terwijl hp Aram zpn hand toestak. „Eenmaal red de hü my het leven en thans heeft hy mp het hart teruggeschonken. Uw naam zal bekend zpn in alle tenten van mijn volk, o Wester ling en iedereen zal u dienen als of ge mpn broeder waart. Maar zeg my wie is deze menseiyke hagedis weike daar met getrokken zwaard achter u staat en wiens voorkomen doet denken aan de woestynratten in het hete zand van Am-Renah „Ik ben niets dan een nederig dienaar van mijn meester en even zeer geneigd mpn leven aan uw vriendschap te wijden als hy," sprak Augo onverstoorbaar. „Per soonlek wil ik daar nog aan toe voegen, dat ik op het punt stond uw hart te doorsteken, toen ik hoorde, dat gp mpn meester tot slaaf wilde maken." Hp liet zijn zwaard met een grimas in de schede verdwpnen. „Thans heb ik dat naluurlp'k niet meer nodig..." noest; 57. lasso; 59. nt; 61. nr; 62. :;le; 64. t.t.; 65. ja; 66. zon; 67. kg; 68. le; 69. gal; 70. at; 71. ge; 72. oke; 74. en; 76. s.a.; 77. garen; 79. talon; 82. Maas; 85. rede; 87. in; 88. stralen; 92. eg; 94. sap; 96. Ems; 97. oef; 100. ca; 102. dame; 104. kroon; 106. de; 107. Helene; 110. orgaan; 112. il; 113. inleg; 116. em; 118. er; 120. oir; 121. al; 23. oer; 125. eerbied; 128. ion; 130. Limburg; 131. Naar- den. VERTICAAL: 1. fa; 2. Inn; 3. n.s.; 4. aal; 5. n.m.; 6. Deli; 7. riet; 8. uk; 9. sap; 10/ar; 11. nek; 12. dm; 15. reep; 17. Leeds; 20. ieder; 21. agio; 22. n.n.; 23. fee; 24. sla; 26. ed; 27. drie; 29. e.k.; 30. vete; 32. adam; 33. eu; 36. nar; 37. lea; 39. elan; 41. t.z.t.; 43. kilo; 44. na; 46. els; 47. aga; 49. k.k.; 50. minzaam; 51. non; 52. Est; 53. etalage; 55. erker; 56. tij; 57. le; 58. steel; 60. tot; 63. lak; 65. jas; 71. gas; 72. on; 73. et; 75. nor; 77. gans; 78. ent; 80. are; 81. neef; 83. ai; 84. ram; 86. dg; 88. span; 89. ree; 90. l.s.k.; 91. Noor; 93. acht; 95. Adele; 98. engel; 99. lens; 101. a.e.; 103. Mei; 105. oog; 106. da; 108. li; 109. slib; 111. a.m.; 114. Norg; 115. er; 117. lei; 119. reu; 121. Ada; 122. toe; 123. o.l.; 124. rm; 126. er; 127. e.a.; 128. id; 129. n.n. SPOEDCONFERENTIE OVER LAOS De Russische regering heeft Engeland een ontwerp-nota ge zonden waarin zp het voorstel van de leider van de communis ten in Laos, prins Soephanoe- vong, tot het houden van een spoedconferentie van de 14 lan den van de in 1962 gehouden Ge- neefse conferentie van de 14 lan den van de in 1962 gehouden Geneefse conferente over Laos steunt, zo meldt het Russische persbureau „Tass". Voorgesteld wordt de ontwerp- nota, die dinsdag aan de Britse ambassadeur is overhandigd, aan de Verenigde Staten en leiders van de drie groeperingen in Laos te zenden. Engeland en Rusland zijn mede-voorzitters van de Geneefse conferentie van 1962 over Laos.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4