Provinciaal nieuws Waarom u van ROXY geen prijsverlaging mag verwachten AANKONDIGING 40-jarig jubileum van de beer F. A. Harms V GEMEENTERAAD VAN AXEL DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Terneuzen Axel Auto voor ds. Pennings Cadzand Kloosterzande Middelburg Sluiskil Zaamslag Gouden ere-medaille Oranje-Nassau Agenda De door ons gébruikte tabakken bepalen de prijs van uw Roxy sigaret. Er wordt steeds dezelfde top-kwaliteit over zeese tabaksoorten geselecteerd en verwerkt. Als ver trouwd, veelgerookt merk is Roxy dit aan zijn naam ver plicht Het is ook in uw belang dat in deze opvatting geen wijziging komt. Prijsverlaging zou beslist tot kwaliteit»* vermindering leiden. Wij garanderen, dat onze kwaliteit onveranderlijk blijft üoxy maken qf cigarettes from top-class ÜAA* tobaccos de enige Amerikaanse sigaret waar u „ja graag" tegen zegt Joyvliegers in zee gestort 20.000 gulden voor nabestaanden van Turkse arbeider DERDE VOETBALTERREIN RECREATIEGEBIED IN Zaterdag 23 januari 1965 Dr. M. H. Cohen Stuart geneesheer-directeur „Hulp en Heil" en „Schakenbosch" te Leidschendam Met ingang van 15 maart is onze oud-stadgenoot dr. M. H. Cohen Stuart, zenuwarts en af- delingsgeneesheer aan de Delta kliniek te Rotterdam, benoemd tot geneesheer-directeur van het psychiatrisch-ziekenhuis „Hulp en Heil" en „Schakenbosch" te Leidschendam, uitgaande van de „Stichting Nederlandsche Her vormde inrichtingen voor zenuw en geesteszieken". Hij volgt prof. dr. J. H. Plok- ker op, die 1 sept. 1964 tot hoog leraar in de psychiatrie te Utrecht werd benoemd. Dr. Cohen Stuart is o.m. lid van de Raad voor kerk en zieken zorg der Ned. Herv. Kerk en van de Raad voor gevangeniswezen, psychopatenzorg en reclassering. Onderwijsbenoemingen Ter benoeming van twee onder wijzeressen in vaste dienst aan de openbare school te Axel heb ben B. en W. de volgende voor drachten opgemaakt: I de da mes 1. J. M. van Vught-Brock- hus, 2. L. A. Sarneel-Antheunis en 3. M. J. E. Verstelle-de Krij- °*6r» Voordracht II de dames 1. E. A. Sarneel-Antheunis, 2. J. M. van Vught-Brodkhus en 3. M. J. E. Verstelle-de Krijger. De benoemingen vinden plaats in de raadsvergadering van a.s. dinsdag. Op 8 otkober 1964 vierde ds. P, J. Pennings, predikant der Nederlands Hervormde gemeen te te Axel, zijn 25-jarig ambts jubileum, aan welk feit ook de pers enige aandacht werd ge schonken. Ds. Pennings heeft omstreeks de jaarwisseling 1963/1964 in de plaatselijke gemeente en ver daarbuiten grote aandacht op zich gevestigd. Uit protest tegen de plaatselijke kerkvoogdij heeft hij zich destijds van laatstge noemd college losgemaakt. Toen te elfder ure het ambts jubileum aan de kerkelijke ge meente ter ore kwam, werden spontaan giften bijeengebracht tot een bedrag van ruim 2.200, met de uitdrukkelijke wens om dit geld te gebruiken als aan loopbedrag voor de aanschaf van een bescheiden personenauto ten dienste van het kerkewerk en ten eigen gerieve. De auto is inmiddels besteld en geleverd en zal zondag a.s. nabij de kerk staan opgesteld, zodat de vele gevers het resul taat van hun giften kunnen be zichtigen. Beiaardconcert. Door de heer P. C. Brakman zal heden een beiaardconcert ge geven worden met het volgende programma: 1. Preludium 2. a. Kom nu met zang b. Wie dat zichzelf verheft Valerius Gedenckklancken 3. Impromptu P- Corbé 4. Andante F. Couperm 5. Variaties naar een thema van Joh. Brahms 6. a. Als de boer wil dansen gaan E. Wettig-Weissenborn b. Vlaams liedje Hullebroeck 7. Rondo F. Teichler S. Menuet Colp 9. Finale. Vormingscentrum „Hedenesse" Voor jong-volwassenen wordt op 13 en 14 februari a.s. een weekend georganiseerd met als thema „Wij en onze partner(s)". Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdag: 16.30 uur: Thema- introduktie d.m.v. een inlei ding door ds. J. E. L. Brum- melkamp: „Leven in meer voud". 19.30 uur: Vertoning van de Italiaanse film „La Notte". 21.00 uur: Koffie, waarna gesprek over de film. Zondag: 9.30 uur: Voorbereiding liturgie. 11.00 uur: Huisdienst (samen met de andere groep). Pre diking: de heer C. Schot uit Klaaswaal. 14.00 uur: Standpunten t.a.v. sexuele ethiek. Sprekers: kapelaan J. A. A. Adriaanse, y Sas van Gent; de heer A. N. J. van Hinte, Kloetinge; ds. J. E. L. Brummelkamp, Mid delburg. Op 13 en 14 maart volgt een toneelweekend: Zaterdagmiddag: Voorbespr. stuk (met fragmenten). Zaterdagavond: Bezoek aan de Korrekelder in Brugge. Daar wordt gespeeld: „Het dag boek van een gek" naar een novelle van Gogalj. Zondagochtend: Gelegenheid voor kerkbezoek. Zondagmiddag: Zo mogelijk een gesprek met de regisseur of een acteur. Leeftyd boven 18 jaar, Nieuw schoolhoofd Met ingang van 1 april a.s. is benoemd tot hoofd der openbare school te Kloosterzande de heer M. W. de Zwart, thans onderwij zer aan de openbare school te Axel. Opening schouwburg Met een auditorium van 500 feestelijk geklede genodigden is gisteravond de nieuwe schouw burg in Middelburg geopend door staatssecretaris Van der Laar van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Dit gebouw, aldus de staats secretaris, moet een burcht zijn om de bevolking te beschermen tegen de haat, het materialisme en de vervlakking van deze tijd. Dit zal met name in Zeeland aan de orde komen na de voltooiing van het Deltaplan. De staatssecretaris was er blij mee dat het schouwburgbestuur had besloten dit nieuwe gebouw niet in te wijden met een trage die of een klassiek blijspel, maar met een lichtvoetig spel als de musical „Kiss me, Kate", opge voerd door het Rotterdams To neel. Hij sprak de wens uit, dat het schouwburgpubliek zich in dit gebouw op inspirerende en be vrijdende wijze thuis zou mogen voelen. Huldigingscomité Zuster van het H. Hart Op donderdag 21 januari kwam het huldigingskomité Sluiskil in de openbare school bijeen onder voorzitterschap van pater Pauli- nus. Dit plaatselijke komité, waarin vertegenwoordigers uit alle takken van het Sluiskilse openbare leven zitting hebben, heeft zich ten doel gesteld gel den bijeen te brengen, waaruit een geschenk voor de op 12 mei a.s. jubilerende zusters van de congregatie van het Heilig Hart van Jezus zal worden bekostigd. Dit geschenk, bestaande uit een passende versiering aan de in gang van de nieuwe kapel, zal op de huldigingsdag namens de Sluiskilse bevolking worden aan geboden. In een dezer dagen verspreide circulaire worden de bewoners van Sluiskil. Stroodorpe en om geving verzocht in te schrijven op een lijstcollecte, die begin febru ari zal worden gehouden. Tevens zullen zij dan in de gelegenheid worden gesteld hun handtekening te plaatsen op een daarvoor be stemde lijst. Deze lijsten zullen worden gebundeld en als gedenk boek aan de zusters worden aangeboden. De collecte zal worden ver zorgd door dames van de Sluis kilse vrouwenverenigingen, t.w. de katholieke vrouwenvereniging, de vrouwenbond van het N.V.V., de christelijke vrouwenbond en de hervormde vrouwenvereni ging. Enkele heren zullen de om liggende polders voor hun reke ning nemen. Verwacht mag wor den, dat er binnenkort een gla- zenaetie en dansavonden voor de jeugd zullen worden georgani seerd. De volgende bijeenkomst van het huldigingskomité werd vastgesteld op febr. a.s. Vergadering; Bond van Plattelandsvrouwen Donderdagmiddag vergaderde de afdeling Terneuzen-Zaamslag van de Bond van Plattelands vrouwen in „De Poort" te Zaam slag. De presidente, mevr. Scheele- Dekker uit Terneuzen, opende de bijeenkomst, waarna zij liet zingen de verzen 1 en 2 van psalm 65. Zij sprak vervolgens een hartelijk welkomstwoord tot de gasten van deze middag, speciaal tot de spreekster mej. A. Roest, tuinbouwlerares van Gisteren herdacht de heer F. A. Harms, adjunct-directeur van de N.V. „De Hoop" alhier het feit. dat hij 40 jaar geleden bij deze onderneming in dienst trad. Dit jubileum werd die dag op feestelijke wijze in hotel „Rotter dam" alhier herdacht. Deze jubi leum-viering begon met een di ner, waaraan de jubilaris, zijn echtgenote, zijn kinderen, klein kinderen en andere genodigden aanzaten. Na een kort inleid snd woord van de directeur der vennoot schap, de heer J. G. van der Peijl, sprak de burgemeester van onze gemeente, de heer H. Rijp- stra- Hij releveerde de karakter eigenschappen en bekwaamheid en aktiviteit van de jubilaris, die op een succesvolle loopbaan kan terugzien. Het deed hem genoe gen te kunnen meedelen, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Harms de goud-en ere medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau te verlenen. GEDENKPENNING Vervolgens werd het woord ge voerd door de neep mr. G. L. Griffioen, directeur-sekretaris van de „Vereeniging van Hande laren in Bouwmaterialen in Ne derland", die het licht liet vallen op de persoon en het werk van de jubilaris. Namens deze ver eniging overhandigde hij aan de heer Harms de verguld zilveren gedenkpenning en de daarbij be horende oorkonde. Daarna hield de heer Van der Peijl een toespraak, waarin hij uitvoerig stilstond bij de interes sante loopbaan van de jubilaris, die heeft geleid tot zijn benoe ming tot adjunkt-divekteur. Voor de grote bekwaamheid, aktiviteit en de geestdrift, waarmede de heer Harms in die 4 decennia zijn werkzaaiohiden heeft ver. de commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande. Mej. Roest was bij de dames welbekend door de bloemschik cursus, waaraan in 1964 door velen met animo was deelgeno men. Ditmaal besprak mej. Roest de kamerplanten en hun verzor ging. De grote opkomst bewees dat ook voor dit onderwerp ruime belangstelling bestond. De een houdt van een antiek interieur -n de ander van een modern, maar over één ding *ijn wij het allen eens, aldus de spreekster, n.l. dat de kamer plant n.'at mag ontbreken. Veler lei nuttige en uiterst leerzame bijzonderheden kregen de dames mee naar huis. Vooral ook de prachtige dia's vormden een leerzame aanvulling, waarvan de aanwezigen niet weinig ge noten. Na de pauze volgde het huis houdelijk gedeelte der verga dering, die door de presidente met dankgebed werd gesloten. Illlilllillllllllllllllll[|[[|||ll!lilll!lf1lllll1ill!llllllllll!l!l!lll!lllllll[!l!!l[|llll[llllilll)lll!|[1l{l!{l richt, werd hem hartelijk dank gezegd, onder aanbieding van een geschenk. Mevrouw Harms ontving bloe men. DRUKKE RECEPTIE Na deze toespraak werd nog het woord gevoerd door de heer L- Huijssen, commissaris van ge noemde vennootschap, de heren J. Simons en J. van der Peijl, adjunkt-direkteuren en de heer G. K. van der Peijl. Zij allen zwaaiden de jubilaris lof toe voor de wijze waarop hij zijn verant woordelijke en veelomvattende heeft vervuld. De jubilaris is door zijn grote bekwaamheid, werklust, doorzettingsvermogen opgeklommen tot de funktie van adjunkt-direkteur. De heer F. van Klaveren sprak als schoonzoon van de jubilaris, woorden van waardering. Daarna dankte de heer Harms de verscheidene sprekers voor de vele goede woorden, de hem ver leende koninklijke onderschei ding, gedenkpenning en oorkon de en de hem aangeboden ge schenken. Vanaf 4 uur werd een receptie gehouden. Deze was zeer druk bezocht. Nadien begon de recep tie voor het personeel. Tiidens deze receptie werd de jubilaris namens het personeel toegespro ken door de heer J. C. Slot, die zijn wensen van een geschenk deed vergezeld gaan, terwijl me vrouw Harms bloemen werden aangeboden. Namens de vertegenwoordigers van deze onderneming sprak de heer A. P. M. Hulsman woorden van waardering en dank. Tenslotte dankte de jubilaris in hartelijke bewoordingen allen die 22 januari 1965 voor hem en de zijnen tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt. ZATERDAG 23 JANUARI. TerneuzenLuxor-Theater, 3 uur: „Tussen Shanghai en St. Pauli". Jeugdgebouw „De Schakel", Instuif: Gevar. programma. Axel: Het Centrum, 8 uur: „Kogels voor 'n moordenaar". Sas van GentZaal Glasfa briek, 8 uur: Karnavalbal. ZONDAG 24 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Het misdadige brein van Dr. Mabuse"; 5 en 8 uur: „Tus sen Shanghai en St. Pauli". Axel: Het Centrum, 8 uur: „Kogels voor 'n moordenaar". MAANDAG 25 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Het misdadige brein van Dr. Mabuse". DINSDAG 26 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Het misdadige brein van Dr. Mabuse". ■lllllilUIINIililllllilHMIB DE AANSLAG OP DE PERZISCHE PREMIER De toestand van premier Man soer van Perzië, die donderdag bij een aanslag ernstig werd ge wond, is stationair, zo is vrijdag in de Perzische hoofdstad mee gedeeld. De politie heeft nog geen bijzonderheden willen ver strekken over de motieven van de aanslagpleger, de 20-jarigp middelbare scholier Mohammed Bocharai, die nog steeds wordt verhoord. 'Volgens sommige be richten zijn nog enkele personen verhoord en heeft de politie ver dachte documenten in handen ge kregen. De sjah heeft de minister van financiën, Hovelda, voorlopig ais waarnemend premier aange wezen. HET JORDAAN WATER Het Libanese parlement heeft vrijdag de regering gemachtigd de hulp in te roepen van andere Arabische landen, in geval Is raël tot de aanval overgaat wan neer het omleiden van het water van de Jordaan in Libanon is begonnen. Op een conferentie van premiers van Arabische landen, begin deze maand in Cairo gehouden, was besloten in de rivier Wazzani een pomp station te bouwen bij dé grens tussen Libanon en Israël. De Arabische landen willen de zij rivieren van de Jordaan omlei den om de Israëlische be- vloeiingsplannen tegen te wer ken. Eerste paal voor Indonesische werf op 8 februari Het slaan van de eerste paal voor een scheepswerf in Tand jong Priok, welke werf uit sa7 menwerking tussen 't Verolme concern en "de Indonesische rege ring tot stand zal komen, is uit gesteld tot 8 februari. Aanvanke lijk was 17 januari gemeld maar de mensen van Verolme die deze datum noemden, vergaten dat 17 januari valt in de periode van het mohammedaanse vasten. De heer A. Rijke, lid van de directie van het Verolme-con- cern, zal het feestelijke begin van de bouw van de werf bijwonen. Inmiddels is al bekend dat het eerste schip dat op de werf ge bouwd zal worden, 50.000 ton d.w. meet. (Adv.) 1.25 Vannacht omstreeks 12 uur zijn twee vliegtuigmakers van de Ko ninklijke marine met een Lock heed Neptune, die zij, zonder dat zij daarvoor toestemming had den, hadden gestart, bij Katwijk in zee gestort. Het toestel was losgekomen van de startbaan om in het verlengde op ongeveer 500 meter vóór de kust van Katwijk in zee te stor ten. Naar de marinevoorlichtings dienst meedeelt wisten de mari nemannen op het vliegkamp het steeds streng bewaakte vliegveld te betreden door de wacht te mis leiden met de opmerking dat zij een Neptune gereed moesten maken voor de O. S- R. D.-alarm (opsporings- en reddingsdienst alarm bij noodgevallen op zee). Sedert het gebeurde bekend is wordt door een vliegtuig van de marineluchtvaartdienst en vaar tuigen van het reddingwezen de Noordzee ter plaatse afgezocht om na te gaan of de vliegtuig makers zich uit het vliegtuig hebben kunnen redden. Een comité uit Venlo heeft gistermiddag een bedrag van ruim ƒ14.000 overhandigd aan burgemeester mr. L. de Gou. Dit was de opbrengst van een huis- aan-huiscollecte, die in Venlo is gehouden voor de nabestaanden (echtgenote en 2 kinderen) van de Turkse gastarbeider Riza Po- lat, die op 4 januari bij een van zijn kant niet uitgelokte vecht partij met Venlose inwoners zó werd gewond, dat hij enkele da gen later overleed. Bij een dagblad was voor het zelfde doel een inschrijving ge opend, die uit Venlo en omge ving ruim ƒ5.000 heeft opge bracht. Nog steeds blijven er gif ten binnenstromen, zodat de ver wachting is gewettigd dat de 20.000 royaal zullen worden be haald. In noord-Limburg is de veront waardiging over de aanslag zeer groot geweest. Dit is onder an dere tot uiting gekomen in het gemiddelde van rond 1,25 per gezin, dat men in Venlo aan de collecte heeft bijgedragen. Het geld zal in overleg tussen de officiële Nederlandse en Turk se instanties worden overgedra gen en zodanig worden beheerd, dat een optimaal effect ten bate van het getroffen gezin verwacht kan worden. In de dinsdagavond a.s. te hou den vergadering van de Axelse gemeenteraad komen geen schok kende voorstellen of gebeurte nissen aan de orde. Toch zijn er enkele punten, waarop de aan dacht moet worden gevestigd. Voor de sportbeoefenaars is het voorstel van B. en W. tot verbetering van twee voetbal velden en tot aanleg van een derde veld in het recreatiegebied, geen onverwacht maar in elk geval goed nieuws. De ontwatering van de twee bestaande voetbalterreinen is bij een onderzoek door de Heidemij onvoldoende gebleken. Er moe ten daarom op korte termijn een aantal voorzieningen worden ge troffen, waarvan de kosten wor den geraamd op 20.000, ver meerderd met 2500 voor een pompinstallatie. Daarnaast heeft de Heidemij een begroting gemaakt voor de aanleg van een derde terrein, waaraan reeds geruime tijd be hoefte bestaat. De aanlegkosten worden getaxeerd op 30.000. B. en W. stellen voor deze wer ken te laten uitvoeren. ALGEMEEN BEJAARDENCENTRUM Bij besluit van 23 april 1963 besloot de raad over te gaan tot de stichting van een pension tehuis voor bejaarden te Axel met een capaciteit van negentig bedden. Daarna is het mogelijk geworden te bouwen met rijks premie, mits dit door een parti- ZUID-AFRIKA President Swart van Zuid- Afrika heeft vrijdag in het par lement gezegd dat zijn regering een wet zal indienen die moet voorkomen dat personen, van wie bekend is dat zij commu nist zijn of die onder de wet tegen communistische activitei ten van 1950 zijn veroordeeld, een functie bij de rechterlijke macht of bij de balie uitoefenen. culiere instelling, in casu de stichting „Algemeen Bejaarden centrum Axel", geschiedt. Gelet op het daaraan verbon den voordeel van circa 117.000 wegens rijkspremie, heeft het stichtingsbestuur besloten de bouw van het tehuis zelf ter hand te nemen. Voor de vóór-financiering van een gedeelte van de stichtings- kosten is genoemde instelling in de gelegenheid een kasgeld lening te sluiten, groot 1.500.000 op te nemen in drie termij nen tegen een rente, berekend naar 47/8 'sjaars, mits de ge meente deze kasgeldlening ga randeert. Gelet op het belang van de stichting van bedoeld pension- tehuis stellen B. en W. voor te garanderen de hoofdsom, rente en kosten van de bedoelde lening. De stichting wenst van de ge meente te kopen een perceel bouwgrond, groot ongeveer 10.100 m2, gelegen aan de Hos pitaalstraat, voor de bouw van een pensiontehuis voor bejaar den en een aantal bejaardenwo ningen. Het college stelt voor hiertoe over te gaan. CENTRAAL ANTENNESYSTEEM Ter verhoging van het woon- gerief van de in plan-oost in aanbouw zijnde 120 woningwet woningen en om te voorkomen, dat deze woningen later worden ontsierd en beschadigd door het aanbrengen van verschillende antennemasten achten B. en W. het gewenst dit complex van een centraal antennesysteem te voor zien. De gedachten gaan uit naar een systeem, dat geschikt is voor de ontvangst van AM/FM-zen- ders en de TV-zenders Goes, Wavre-Overijssche en in de toe komst het 2e Nederlandse net. De kosten van levering en montage van een dergelijk sys teem worden geraamd op 20.040,—. V

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3