Nederlaag voor Labour 115 Vietcongrebellen gedood Minister Gordon Walker verslagen en daarna afgetreden 9e „Prawda" contra huidige situatie in Verenigde Naties Europese conventie tegen piratenzenders ondertekend RADIO DE KOCX De plannen voor het zenden van Zuidkoreaanse troepen naar Zuid-Vietnam Het weer voor «Gelderland» kwam Brits schip te hulp Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement; Terneuze» Difecfenr-ïToofredaeteur: T. van Se Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa! Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan 2.—: per week 50 et. I,osse nrs 10 ct. E VRIJE ZEEUW ZATERDAG 23 JANUARI 1966 21e Jaargang No. 6358 Uitgeefster N. V, v/h Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Britse minister van buiten landse zaken Patrick Gordon Walker is donderdag bij tussen tijdse verkiezingen voor een lagerhuiszetel in het kiesdistrict Leyton (oost-Londen) verslagen. De labourkandidaat verwierf 205 stemmen minder dan zijn conservatieve tegenstander Ro nald Buxton. Bij de verkiezingen van ok tober behaalde labour in Leyton 7926 stemmen meer dan de con servatieven. Eerder was door Gordon Wal kers agent een hertelling aange vraagd, nadat was gebleken dat de Britse minister de verkie zing had verloren. Bij de ver kiezingen van oktober had hij de verkiezingen in Smethwick verloren. Bij een andere tussentijdse verkiezing in Nuneaton won de Britse minister Frank Cousins met een meerderheid van 5241 stemmen. De labourmeerderheid was hier echter aanzienlijk ge ringer dan in oktober, toen labour met een meerderheid van 11.702 stemmen won. Op Cousins werd 60,8 procent van de 61.627 stemmen uitgebracht. De Britse minister van buiten landse zaken. Gorden Walker, is vrijdag afgetreden na zijn neder laag in de tussentijdse verkiezin gen in Leyton, zo is uit rege ringskringen in Londen verno men. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, zal de nieuwe minister van buitenlandse zaken zitting in het Lagerhuis hebben. Voorts werd gezegd, dat Gordon Walker niet nog eens een kans zal wagen in een tussentijdse ver kiezing. Het is echter niet onmo gelijk dat hij zich bij de volgende algemene verkiezingen weer kan didaat zal stellen in Lavton. Van labourzijde is voorts gezegd, dat de regering de uitgestippelde politiek zal voortzetten, met na me wat betreft de nationalisering van de staalindustrie en de in stelling van een commissie voor de naasting van bouwterreinen. Hoewel Wilson reeds een op volger heeft aangewezen, wordt diens naam pas bekend gemaakt als koningin Elizabeth, die zich op ongeveer 160 km van Londen op het kasteel Sandringham be vindt, is ingelicht. Commentators in Europa en Amerika zien de nederlaag van Gordon Walker als een ramp Foto: Met een somber gezicht staat Gordon Walker na zijn nederlaag in het gemeentehuis van Leyton een interview toe. Zijn nederlaag is een ernstige klap voor de Labour-regering. voor de labourregering. Onder zijn buitenlandse collega-minis ters had Gordon Walker zich de afgelopen drie maanden groot respect verworven. Men vond dat hij de Britse buitenlandse politiek voortzette zonder dat de bewinds wisseling te merken was. Michael Stewart minister van buitenlandse zaken Premier Wilson heeft de 58-,ja- rige Michael Stewart benoemd tot minister van buitenlandse zaken in de plaats van de afge treden Gordon Walker. Hef Russische partijblad Praw da deed vrijdag in een met „Waarnemer" ondertekend arti kel een felle aanval op de abnor male toestand in de Verenigde Naties. De Verenigde Staten en hun militaire bondgenoten hebben niet geschroomd druk uit te oefenen op deze internationale organisatie om resoluties te la ten aannemen die hun welgeval lig zijn en hebben ervoor gezorgd dat besluiten die de vrede en de strijd van de onderdrukte volken tegen het kolonialisme ten goe de kwamen, op een echec uitlie pen. Tot op heden is aan de ver klaring over de onafhankelijk heid van gekoloniseerde landen en volken, goedgekeurd door de vijftiende algemene vergadering van de V.N., geen gevolg gege ven ondanks alle stappen van de Sowjet-Unie en Afrikaanse en Aziatische landen, aldus Prawda. ATOOMONDERZEEËBS „Zo liggen nog tal van andere resoluties in de kast, zoals die betreffende de terugtrekking van de huurlingen uit Kongo, en hoe wel de V.N. een resolutie hebben aangenomen om van het Afri kaanse gebied een kernwapen- vrije zone te maken, kruisen Amerikaanse atoomonderzeeërs met kernwapens voortdurend voor de Afrikaanse kusten. De buitenlandse militaire ba ses op het Afrikaanse continent zijn nog niet geliquideerd en de Franse militaristen zetten hun kernproeven in de Sahara voort. De Chinese volksrepubliek wor den nog steeds haar internatio nale rechten onthouden en dat als gevolg van de door de V.S. en htm bondgenoten uitgeoefen de druk. Degenen die de V.N. be lemmeren de rol te spelen die zij moet vervullen voor het bewa ren van de v; ede en de interna tionale veiligheid en het liquide ren van het kolonialisme, dragen de volle verantwoordelijkheid voor wat men de financiële crisis van de organisatie kan noemen. De poging van de V.S. en hun bondgenoten van de Navo om de organisatie te verlammen wordt bevestigd door hun verzet tegen de instelling van een Afrikaans- Aziatische groep, die de verenig de naties uit de impasse zou moeten halen, zo zegt Prawda. WINSTON CHURCHILL IETS ACHTERUIT De toestand van Sir Winston Churchill gaat iets achteruit, zo heeft dokter Moran vrijdagavond bekend gemaakt na een bezoek aan de patiënt. Overigens had de zieke wel een rustige dag gehad. Hedenochtend zal opnieuw een mededeling worden gedaan. AMERIKAANS TRANSPORTVLIEGTUIG VERONGELUKT In Zuid-Griekenland is don derdagnacht een Globemaster- transportvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht, afkomstig uit West-Duitsland, neergestort. Het toestel zou zijn verongelukt bij Calavrita in de buurt van de berg Heimos. Alle inzittenden tien man van het Amerikaanse militaire transportvliegtuig blijken om 't leven te zijn gekomen, zo hebben de Griekse autoriteiten vrijdag avond bekend gemaakt. Het toestel was afkomstig uit West-Duitsland. Het merendeel van de slachtoffers is verbrand. LANCERING IN CALIFORNIE Met behulp van een intercon tinentale „Atlas"-raket is donder dag van de luchtmachtbasis Van- denberg in Californië een nieuw model satelliet in ost-westrich- ting gelanceerd. De satelliet die 45 kg weegt, is voor de eerste maal niet op, maar aan de zijkant van de raket bevestigd. Het ruimtevoertuig moet gege vens verstrekken over de stralin gen en meteoorstenen! De lucht macht kon nog niet meedelen of de proef geslaagd was. Donderdag zijn bij een ge vecht in de Mekongdelta 115 Vietcongrebellen gedood, zo is van Amerikaanse zijde meege deeld. AMERIKA BEGRIJPT DE VIETNAMEZEN NIET Intussen sloten Zuidvietna- mese parachutisten en politie mannen donderdagavond de toe gangswegen af naar het boed dhistische hoofdkwartier in Sai gon, waar vijf monniken nu al geruime tijd in hongerstaking zijn. In Can Tho, ongeveer 135 kilometer ten westen van Sai gon, zei de opperbevelhebber van de Zuidvietnamese strijd krachten, oud-premier generaal Ngoejen Khan, donderdag op een bijeenkomst dat de Verenig de Staten Zuid-Vietnam niet al leen met uitrusting moesten hel pen maar ook in het aanwakke ren van de nationalistische geest. Volgens hem was het sterke gevoel van nationalisme dat onder de Vietnamezen leeft, een van de dingen die de Ame rikanen niet hadden begrepen. De regering is beduchter voor de psychologische invloed die van defaitisten uitgaat dan voor de communisten, zo zei hij. BETOGING VAN BOED DHISTEN IN SAIGON De hele middag is Saigon gis teren het toneel geweest van betogingen van boeddhisten en Opnieuw arrestaties in Selma In Selma in de Amerikaanse staat Alabama zijn vijf negers en een blanke gearresteerd die on danks het verbod van de eige naar een restaurant betraden dat voor negers verboden was. Het was de eerste rnaal sedert het begin van de betogingen dat in Selma arrestaties werden ver richt bij een poging de rassen scheiding in restaurants op te heffen. De afgelopen dagen zijn 225 personen merendeels negers gearresteerd bij pogingen zich te laten inschrijven in de kies- registers. De demonstraties staat onder leiding van ds. Luthei (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 In het huis 0 ajti Europa te Straatsburg is vrijdagochtend het Europese akkoord ter bestrij ding van piratenzenders onder tekend, dat in het kader van de raad van Europa tot stand is gekomen. Achtereenvolgens plaat sten de vertegenwoordigers van België, Denemarken, Frankrijk, Griekenland, Luxemburg, Zwe den en Groot-Brittannië hun handtekening onder het akkoord. De Ierse regering heeft mede gedeeld dat zij zou onderteke nen, zodra de Ierse wetgeving is aangepast. Voorts zou nog een regering (niet de Nederlandse) die niet genoemd wil worden, hebben laten weten dat zij vóór het einde van deze maand wenst te ondertekenen. Het akkoord zal wel niet tot gevolg hebben dat politie-acties in volle zee naar het voorbeeld van het Nederlandse optreden tegen het R.E.M.-eiland zullen worden ondertekend. De voorlichtingsdienst van de raad van Europa heeft in een toelichting op de conventie ver klaard, dat nationaal politie optreden in volle zee onmoge lijk is en dat de Nederlandse actie tegen de R.E.M. een op treden was tegen een kunst eiland, verbonden met het con tinentale plat voor de Neder landse kust waarop de Neder landse wet van toepassing was. OOK MEDEWERKING VERBODEN De opzet van de conventie is, dat door internationale samen werking wordt voorkomen dat de bemanning van schepen met piratenzenders „in de marge van de wet" kunnen leven. Het ak koord verbiedt namelijk niet al leen het inrichten en exploite ren van piratenzenders aan boord van schepen en luchtsche pen, doch ook allerlei vormen van medewerking eraan, zoals levering van materiaal, bevoor rading, het bestellen of leveren van programma's en het verzor gen van de publiciteit. Dit zal door de deelnemende landen in overeenstemming met hun nationale wetgeving worden gere.geld: hetgeen tot gevolg zal kunnen hebben dat wat in het ene land slechts een overtreding is, in het andere land als mis drijf geldt. van botsingen tussen betogers en de politie. Boeddhistische demonstranten gooiden de ruiten in van de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst nadat zij door troepen met traangas uit de buurt van de Amerikaanse am bassade waren verdreven. De politie heeft 120 betogers gearresteerd, onder wie 12 mon niken en acht nonnen. (Adv.) Donderdagnacht heeft de sleepboot Gelderland van bureau Wijsmuller uit IJmuiden voor de tweede keer in één week een race met concurrerende sleepboten gewonnen. Het Britse motorschip Valdï- via, groot 1.216 brt., eigendom van MacAndrews en co Ltd uit Londen, meldde in de vroege ochtend van 21 januari, dat het met roerschade had te kampen op circa tweehonderd mijl west zuidwest van de Scillies en assis tentie verlangde van een sleep boot. Hierop vertrokken de Gel derland van Wijsmuller van haar bergingsstation Pensence, de Duitse sleepboot Seefalke van Falmouth en de Orinoco van L. Smit en co. De kapitein van de Valdivia kreeg van zijn rederij de "instruc tie de eerstaankomende sleep boot te accepteren. Vrijdagmorgen vroeg meldde de Gelderland als eerste present. Er stond een hoge zee als gevolg van een westerstorm met wind kracht negen tot tien. Beide ka piteins besloten tot daglicht te wachten en dan te proberen vast te maken. Om tien uur werd de sleepverbinding tot stand ge bracht. De Gelderland is nu met de Valdivia op weg naar Swan- see. Beschieting Noordvietnamees eiland gemeld Volgens een in Tokio opge vangen bericht van radio Hanoi hebben Amerikaanse en Zuid vietnamese oorlogsschepen don derdag een Noordvietnamees eiland, beschoten. Noord-Vietnam heeft naar aan leiding hiervan bij de interna tionale commissie voor Vietnam geprotesteerd. Op een vergadering in Pan- moendjom van de militaire be standscommissie heeft de Noord- koreaanse afgevaardigde, gene raal Tsjoeng Koek Pak, gezegd, dat Zuidkoreaanse troepen als kanonnenvoer naar Zuid-Vietnam worden gezonden. Hierop ant woordde de Amerikaanse afge vaardigde admiraal Elaekburn, dat het zenden van Zuidkoreaan se troepen naar Vietnam een politieke zaak was voor de be trokken regeringen en geen on derwerp voor besprekingen in Panmoendjom. (De Zuidkoreaanse regering heeft 8 januari bekendgemaakt, dat zij troepen naar Zuid-Viet nam zou sturen op verzoek van Zuid-Vietnam). De Zuidkoreaan se minister van defensie, gene raal Soeng Oen Kim, heeft giste ren op een persconferentie ge zegd, dat het besluit door Zuid- Korea is genomen, na onderhan delingen met de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft in een boodschap aan de minister van buitenlandse zaken van China en Noord-Vietnam als een nieuwe provocatie van de V.S. in Indo-China gebrand merkt. De Sowjet-Unie zal voort gaan met het verlenen van steun aan het Noordvietnamese volk. De boodschap is een antwoord op een Noordvietnamees protest tegen het stationeren van 2000 man Zuidkoreaanse troepen in Zuid-Vietnam. Indonesische thee niet naar Amsterdam De markten voor Indonesi sche tabak en hout blijven in Bremen gevestigd en Antwer pen, Londen en Hamburg zullen Indonesische thee blijven ont vangen en verhandelen, zo heb ben woordvoerders van de Duits- Indonesische handelsmaatschap pijen voor tabak en hout en de theebeurs in Hamburg medege deeld. Volgens hen zal Amsterdam niet opnieuw het centrum van de Indonesische exporthandel worden. Zij wezen er op dat de Indonesische regering met Ham burg, Bremen, Londen en Ant werpen overeenkomsten heeft gesloten, die tot het voorjaar van 1967 van kracht zijn. OVERWEGEND DROOG Een neerslagzóne, behorende bij een kleine depressie die van Ierland, via Wales en Engeland naar ons land trok, bracht sneeuw en regen. In de zuide lijke helft drong al spoedig weer lucht van zee binnen met tempe raturen boven nul, waarbij in de avond ook enkele flinke buien vielen. Achter de depressie breidt een flinke rug van hogeluchtdruk ZATERDAG 23 JANUARI v.m. n.m. Breskens 5-57 6.28 Terneuzen 6,32 7.03 Hansweert 7.12 7.43 Walsoorden 7.22 7.53 ZONDAG 24 JANUARI v.m. n.m. Breskens 6-51 7.24 Terneuzen 7.26 7.59 Hansweert 8-06 8.39 Walsoorden 8.16 8.49 MAANDAG 25 JANUARI v.m. n.m. Breskens 7.49 8.29 Terneuzen 8.24 9.04 Hansweert 9.04 9.44 Walsoorden 9.14 9.54 zich in oostelijke richting over ons land uit. Onder invloed hier van wordt een westelijke wind verwacht. In de lucht die hiermee binnenstroomt zullen de tempe raturen in het noorden rond het vriespunt liggen, elders enkele graden er boven. De rug brengt enkele opklaringen mee, en, af gezien van plaatselijk mist, droog weer. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen Hier en daar mist. Elders droog weer met enkele opklaringen. Matige wind tussen noordwest en west. Temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Uittreden Indonesië uit V. N. officieel bekrachtigd De Indonesische vertegenwoor diger bij de V. N., Lambertus N. Palar, heeft donderdagavond in New York secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. een brief van zijn regering ter hand ge steld, waarin het uittreden van Indonesië uit de volkerenorga nisatie officieel wordt bevestigd. Foto: Een gesprek tussen Oe Thant (links) en Palar, na het overhandigen van de brief. ZON MAAN op onder op onder Jan. 23 8.33 17.11 11.34 24 8.32 17.03 0.57 11.50 25 8.30 17.15 2.09 12.08 26 8.29 17.17 3.21 12.28 27 8.28 17.19 4.30 12.54 29 8.26 17.20 5.36 13.25 Newyorkse havenarbeiders willen einde staking De havenarbeiders in Neiv York hebben donderdag door het aanvaarden van de nieuwe c.a.o. en beëindiging van de reeds «lf dagen durende staking in de ha vens aan de Amerikaanse oost kust gestemd. De arbeiders hadden de nieuwe c.a.o. eerder verworpen. De uitslag van de stemming behoeft niet in te houden dat het werk direct wordt hervat, daar in andere havens nog over plaat selijke aangelegenheden wordt onderhandeld. Na het begin der staking wa ren de vakbonden een voorlich tingscampagne begonnen om de arbeiders te wijzen op de voor delen van de nieuw» D.«.o,

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1