TERNEUZEN GAAT VOORUIT Nieuwjaarsrede van burgemeester Rijpstra In de gisteravond gehouden vergadering van de Terneuzense gemeenteraad heeft burgemeester Rijpstra de volgende nieuwjaarsrede uitgesproken. Mevrouw, mijne heren, leden van de raad, Bij de eerste raadsvergadering van het nieuwe jaar acht ik het immer een voorrecht met U een terugblik te mogen werpen op het afgelopen jaar en daarbij tevens aandacht te schenken aan zaken, welke voor de nabije toekomst van belang schij nen te zijn. In de eerste plaats moge ik uw college veel voorspoed toewensen bij de in 1965 in het belang van de gemeente te verrichten arbeid en hieraan tevens de bede verbinden, dat dit jaar ook in uw persoonlijk en gezinsleven voor U alleszins het beste zal mogen brengen. In het internationale en nationale vlak hebben vele gebeurtenissen ons beziggehouden en wij mogen dankbaar zijn, dat 1964 voor ons land in vrede en welvaart is verlopen. Helaas kon dit nog altijd niet gezegd worden van vele in ontwikkeling zijnde landen, waar enorme problemen zijn op te lossen alvorens van enige welvaart gesproken zal kunnen worden. Gelet op dit wereldgebeuren, kan het verhalen van het wel en wee van een gemeente als de onze de toehoorder nietig voorkomen. Toch acht ik het zij het dan uit een meer bescheiden gezichts hoek van belang voor de inwoners om hiervan kennis te kunnen nemen. GRAADMETER Terneuzen gaat vooruit. Het afgelopen jaar is opnieuw getuige geweest van het snelle tempo, waarin de ontwikkeling verloopt. Een graadmeter ten deze is de loop van de bevolking en het einde van het jaar wordt dan ook in vele gemeenten met spanning tegemoet gezien. Hoewel niet de toename van het aantal inwo ners van 1963 kon worden bereikt, is de bevol kingsaanwas van Terneuzen in 1964 andermaal opmerkelijk te noemen, te weten van 17.549 per 1 januari 1964 tot 18.135 per 1 januari 1965. Een toename dus van 586 personen, bestaande uit een vestigingsoverschot van 328 personen en een ge boorte-overschot van 258 personen. Het vestigingsoverschot bedroeg ten opzichte van Zeeuwsch-Vlaanderen 109, overig Zeeland 37, Noord-Brabant 82, Zuid-Holland 53, overig Neder land 38 en het buitenland 9. Evenals in 1963 het geval was, laten deze cijfers ons zien, dat Terneuzen het afgelopen jaar weer een belangrijke bijdrage heeft geleverd in de teruggang van het provinciale vertrekoverschot. Het record van 1963 werd thans niet gebroken; toch bleef Terneuzen aanmerkelijk boven de be volkingstoename van de andere Zeeuwse gemeen ten en deed op die manier haar naam als sterkst groeiende gemeente van Zeeland eer aan. Het geboorte-overschot bestond uit een aantal geboorten van 381 ten opzichte van 1963 een stijging met 25 en een aantal overlijdens- gevallen van 123. Bekende Terneuzenaars ont vielen ons. Wat dit laatste betreft moge ik memoreren het overlijden van de oud-gemeenteraadsleden Dirk van Aken en Guiljaam Klaassen. Ook gingen meerdere mensen van ons heen, die een funktie hebben vervuld in het kerkelijk leven, waarbij ik noem Petrus Simons, Charles Ververs, Daniël Ver linde en de kantonrechter mr Van de Belt. Ten slotte moge ik nog in herinnering brengen een viertal overledenen, die belangrijk werk hebben verricht voor het verenigingsleven der gemeente, te weten Johannes de Waal, Jan Laurens, Gradus Verbiezen en Cornelis Wieland. Wanneer wij deze lijst bekijken, valt het op dat juist in 1964 ons een aantal burgers zijn ontvallen, die elk voor zich een min of meer markante plaats hebben in genomen in de Terneuzense samenleving. SCHEEPVAARTVERKEER Mij weer bepalende tot de loop der dingen kan gesteld worden, dat het scheepvaartverkeer op het kanaal TerneuzenGent ook in 1964 volop reden tot tevredenheid gaf. Kon in 1963, wat Terneuzen betrof, een verheugende stijging van het aantal geloste en geladen zeeschepen worden genoteerd, het afgelopen jaar was nog gunstiger, nl. 889 in 1964 tegen 848 in 1963. Het aantal verwerkte tonnen steeg van 945.795 in 1963 naar 954.441 in 1964. Ook het aantal zeeschepen, dat op de rede of in de Westbuitenhaven geladen of gelost werd steeg, te weten van 97 in 1963 tot 100 in 1964. Het aantal verwerkte tonnen steeg van 780.067 in 196 tot 888.900 in 1964. Het aantal binnenvaartschepen, dat te Terneu zen gelost of geladen werd, vertoonde een lichte daling, nl. van 4228 in 1963 tot 4139 in 1964. Het aantal verwerkte tonnen steeg evenwel, nl. van 1.922.687 in 1963 tot 1.985.312 in 1964. De scheepvaartbeweging van het verdere haven gebied van Terneuzen gaf, wat het aantal ver werkte tonnen van zee- en binnenscheepvaart be treft, een lichte stijging te zien. De vermelde resultaten in aanmerking nemen de, kan worden gesteld, dat Terneuzen haar derde plaats op de ranglijst van Nederlandse zee havens heeft kunnen handhaven. DE FINANCIËN De financiële positie der gemeente is altijd een belangrijk punt bij het gemeentelijk beleid. Deze positie is vorige maand bij de behandeling van de begroting al in alle toonaarden besproken. Zo als elders is ook hier de klacht, dat de gemeente fondsuitkeringen ontoereikend zijn om de verzor gingstaken naar behoren te vervullen. Uw college besloot daarom bij de minister van Binnenlandse Zaken een aanvraag in te dienen tot het verkrjj- verloop. Ten behoeve van de bouw van huizen en andere gebouwen werd door uw college en dat van burgemeester en wethouders besloten tot verkoop van 276 percelen met een totale opper vlakte van 6.26.63 ha. Ten behoeve van de vestiging van industrieën werd in totaal uitgegeven 20.46.47 ha, betrekking hebbende op 10 gevallen. DE INDUSTRIE De industrialisatie bleef in behoorlijk tempo verlopen. Hoewel de eerste fase van de fabrieken van Dow Chemical Internationaal nog niet geheel is afgesloten, konden in 1964 toch reeds de eerste produkten de fabriek verlaten. Grootse plannen voor verdere uitbreiding zijn inmiddels ingediend of in verre staat van voorbereiding. De realisering van genoemde uitbreidingen is in zekere mate afhankelijk van de verdere aanleg van los- en laadplaatsen in de Schelde en van het voorhanden zijn van grote hoeveelheden proces water. Zowel voor het één als het ander zijn reeds de nodige stappen gedaan, waarbij ik wat het laatste betreft van oordeel ben, dat het leg gen van royale zinkers door de Schelde voor het betrekken van water uit overig Nederland van het allergrootste belang is. Op 3 september 1964 vond de officiële opening plaats door de Commissaris der Koningin van de nieuwe vestiging van de N. V. Philips' Gloeilam penfabrieken aan de Mr. F. J. Haarmanweg. Het daarbij behorende feest was een evenement, dat bij velen in de herinnering zal blijven! Wellich interessant voor U is te vermelden, dat enkele weken geleden de rijksgoedkeuring afkwam voor de bouw van een tweede hal voor Philips. Hier mede zal op korte termijn worden begonnen. Verder werd begonnen met de bouw van nieuwe bedrijven voor de N. V. Textielfabrieken Em Lockefeer te Hulst en de N. V. A. de Hoop te Rot- terdam. Belangrijke uitbreidingen kwamen gereed bij de N. V. Terneuzensche Scheepsbouwmaat schappij. Aan rijksgoedkeuringen in de industriële sector werd afgegeven voor een bedrag van 8,5 miljoen, waaronder 4,3 miljoen voor Dow Chemical In ternationaal N. V., 1,6 miljoen voor de reeds ge signaleerde uitbreiding van de N. V. Philips' Gloei lampenfabrieken en 0,2 miljoen voor de N. V. Terneuzensche Scheepbouwmaatschappij. Evenwel ligt er nog voor een bedrag van 27,7 miljoen op rijksgoedkeuring te wachten, waaronder een nieuw bedrijf voor de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen De plannen van de gemeente tot verlenging van de kanaalhavens hadden ook in 1964 de volle aandacht. Hieraan is veel voorbereidend werk verbonden, zoals het verrichten van grondonder zoek en het peilen van bepaalde behoeften van gegadigden De voortschrijding van de kanaalwerken en de vorengenoemde plannen beginnen meer en meer van invloed te zijn op de belangstelling voor de haven van Terneuzen. Verheugend was in dit verband, dat een doch teronderneming van „Thomsen's Verenigde Bedrij ven N.V." te Rotterdam, n.l. de N.V. „Zeeuws Ha venbedrijf" zich te Terneuzen vestigde en dat be staande bedrijven overgingen tot verbetering van hun outillage. Verwacht kan worden, dat zodra een nauwkeurige begroting van de verlenging der kanaalshaven bekend is uw college voorstellen zullen bereiken tot het verlenen van optie aan ge gadigden voor de omliggende terreinen. Het zal U duidelijk eijn, dat de zich snel door zettende industrialisatie nog meer dan voorheen noopt tot het bijzetten van alle zeilen op diverse gebieden. Om er enkele te noemen: de arbeids markt, het vervoer van werknemers uit Zeeuwsch Vlaanderen naar de industrieën en last but not least de woningbouw. Het is verheugend, dat de nieuwe industrieën voor een zeer groot gedeelte konden worden be volkt met werknemers uit de eigen streek. De twee voorgaande jaren deden deze industrieën een zwaar beroep op de arbeidsmarkt. Gesteld kan worden, dat de eerste fase thans is afgesloten en dat thans 1965 op dit gebied een vrij rustig beeld te zien zal geven In het volgende jaar zal na het begin van de tweede fase van de opbouw andermaal een zwaar beroep op werkkrachten uit Zeeuwsch-Vlaanderen worden gedaan. Gelet op de voorgaande periode kan echter verwacht worden, dat dit beroep geen aanleiding zal geven tot bijzondere problemen. WONINGBOUW Dagelijks bevinden zich tal van werknemers vanuit alle hoeken van Zeeuwsch-Vlaanderen op pad naar de industrieën van Terneuzen en omge ving. Het vervoer geschiedt veelal met aparte autobus sen. Dit vergt uiteraard de nodige kosten van de bedrijven. Ik vraag me af of een zekere coördina- ie op dit gebied niet wat ekonomischer zou kun nen werken De woningbouw is naast de industrialisatie het belangrijkste onderdeel van de gemeentelijke akti- viteiten. Gaarne beveel ik in uw aandacht aan het rapport, inzake de toekomstige woningbehoefte van Terneuzen dat opgesteld is door de direkteur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland en dat bij de ingekomen stukken van deze raadsvergadering is opgenomen Dit rapport konkludeert tot een woningbehoefte van 630 woningen in 1965, 660 in 1966 en 1100 in 1967. Deze prognose komt er op neer, dat de wo- ningproduktie in de komende jaren aanmerkelijk zal moeten worden opgevoerd. Hiervóór mocht ik reeds gewag maken van de gen van een bijzondere uitering uit het gemeente- uitbreidingsplannen der gemeente, fonds 'Bekend is dat gestreefd wordt naar grotere plan nen in arbeidsbesparende traditionele en industrië- Naar mijn mening is het voor expansieve ge meenten als de onze onmogelijk het beleid zodanig te richten, dat de omvangrijke behoeften worden opgevangen binnen de trendmatige stijging van 4 van het budget. Wil de financiële zelfstandigheid van de ge meenten, welke werd beoogd bij de totstand koming van de financiële verhoudingswet 1960 niet een leeg begrip blijven, dan zullen door de regering metterdaad maatregelen dienen te wor den genomen tot opheffing van de financiële moeilijkheden. Ondanks de nodige problemen om de financiële touwtjes aan elkaar te knopen kon op velerlei gebied gedaan worden wat de snelle uitbreiding van Terneuzen nu eenmaal noodzakelijk maakte. Voortgegaan werd met in ruime mate gronden aan te kopen. Ten behoeve van het plan „Kats- polder" werd aangekocht 39.23.99 ha landbouw grond en ten behoeve van het plan „Hof Zelden- rust" 36.07.72 ha. Verder werden 10 percelen aangekocht in het oude gedeelte van Terneuzen met het oog op toekomstige sanering en 6 per celen voor de uitvoering van het industrialisatie plan „Mr. F. J. HaarmanwegDriewegen". Ver dere aankopen in de Zeven-Trinitéspolder en de Nieuw Neuzenpolder staan voor dit jaar op het programma. UITBREIDINGSPLANNEN Door uw college werd vastgesteld de tweede partiële wijziging „Zuid" van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, omvattende een groot gedeelte van de ten zuiden van het Donkerstraatje gelegen gronden. Naar verwacht kan worden zullen U in 1965 voorstellen bereiken tot wijziging van het uit breidingsplan in hoofdzaak met betrekking tot een gedeelte van de Zeven-Trinitéspolder, ter wijl hedenavond aan U ter vaststelling wordt aan geboden het onderdelenplan „Zuidpolder". Verdere voorstellen zijn te verwachten met be trekking tot onderdelenplannen voor de Zuid polder (Hof Zeldenrust), de Katspolder en de Zeven-Trinitéspolder en Sluiskil. De verkoop van gronden had een bevredigend le bouw. Eind van het vorig jaar werd de eerste spade in de grond gestoken voor het „Pronto"-plan van 696 woningen. Het programma voor dit plan om vat voor 1965 de start van 112 vrije sector-wonin gen en 112 woningwetwoningen. In de loop van 1968 zal het gehele plan voor bewoning gereed moeten zijn. Wat de Katspolder betreft kan worden opge merkt, dat het in de bedoeling ligt over enkele maanden te beginnen met het stratenplan waartoe U nog de nodige voorstellen zullen bereiken. In dit plan is ruimte voor circa 1000 woningeen. Met de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten zijn onderhandelingen lopende om te komen tot de realisering van een plan voor de bouw van 840 woningen, te weten 288 flats (8-hoog), 216 flats (3-hoog) en 336 eengezinshuizen. Het restant is dan beschikbaar voor individuele bouwers, waarbij tegemoetgekomen zal worden aan de grote vraag naar grond voor de bouw van bungalows. Het plan „Hof Zeldenrust" wordt door onze stedebouwkundige eveneens verder uitgewerkt Gedacht wordt om in dit plan over te gaan tot industriële bouw. Kontaken hiervoor zijn reeds ge legd me de N.V. Van Vliet en Van Dulst's Bouw bedrijf te Rotterdam. Overigens zal in dit plan ook grond worden gereserveerd voor andere plan nen. In totaal is hier plaats voor circa 1500 woningen. Na dit projekt zal het plan Zeven-Trinités polder worden uitgewerkt. Teruggaande naar de bouwaktiviteit in 1964, zij vermeld dat voor bewoning gereed kwamen 220 woningen, te weten 66 woningwetwoningen, 10 pre mie-woningen en 144 vrije sektor-woningen waaronder begrepen vervangingswoningen voor de kanaalwerken. De toename van de woningvoorraad is te stellen op 169, te weten van 4889 per 1 januari 1964 tot 5058 per 1 januari 1965. Per 1 januari 1965 waren in aanbouw 512 wo ningen, waarvan 373 woningwetwoningen, 50 pre mie-woningen en 89 vrije sektor-woningen. In de premie-sector kwam voor bewoning ge reed het protestants-christelijke bejaardentehuis, dat op 4 februari a.s. officieel zal worden geopend door de minister van Maatschappelijk Werk. Ver wacht kan worden, dat in deze sektor ook het thans nog in aanbouw zijnde r.k. bejaardentehuis voor bewoning gereed zal komen. Met het bouwvolume ad 230 woningen, dat aan de gemeente voor 1965 werd toegewezen, zullen mede een aantal kleinere plannen in woningwet en premiebouw kunnen worden gerealiseerd, ter wijl in de ongesubsidieerde sektor een aantal indi viduele bouwers aan hun trekken kunnen komen, Een vergelijking met 1963 toont aan, dat de toe name van de bouwaktiviteit in het afgelopen jaar nog niet heeft geleid tot een stijging van het aan tal gereedkomen woningen. Deze stijging is eerst te verwachten in 1965 en volgende jaren. Het zal U dan ook niet verwonderen, dat hel aantal woningzoekenden andermaal een vermeer dering onderging, n.l. van 614 naar 781 gevallen. Voor een nadere detaillering ten deze en zaken de Maatschappelijke Zorg betreffende verwijs ik U gaarne naar het uitvoerige verslag van de desbe treffende dienst, hetwelk ik in uw aandacht moge aanbevelen. Ter afronding van mijn overzicht, inzake de bouwaktiviteiten, is het wellicht nog interessant te vermelden, dat buiten de industrie en woning bouw, in 1964 ten behoeve van andere gebouwen rijksgoedkeuringen werden afgegeven tot een be drag van 2.157.945,waaronder goedkeuringen voor de uitbreiding van het klooster te Sluiskil, de uitbreiding van de u.t.s. en de uitbreiding van de l.t.s. In deze kategorie zijn nog aanvragen lopende voor een bedrag van 5.897.540,waaronder het nieuwe stadhuis en het politiebureau. Ten deze zij nog opgemerkt, dat ik het van het grootste belang acht, dat de besturen van zieken huizen en kerken zich blijven beraden omtrent aanpassing van hun akkomodatie aan de uitbrei ding der gemeente. HET STADHUIS Mij thans bepalende tot enkele door uw college genomen beslissingen, moge ik onder meer wijzen op uw besluit tot het bestedingsgereedmaken van het plan voor het nieuwe stadhuis door de archi- tekten prof. ir J. H. van den Broek en prof. J. B. Bakema. Tevens werd door U besloten tot vaststelling van een nieuw reglement van orde voor de raadsver gaderingen en een nieuwe verordening voor de vaste raadscommissie. Deelgenomen werd aan de gemeenschappelijke regeling voor de bestuursschool Zeeland. Vastge steld werd voorts een nieuwe politieverordening. Op het gebied van de scholenbouw, waarover later meer, werden verschillende belangrijke be slissingen genomen. Van uw verdere besluiten wil ik in herinnering brengen de vaststelling van verordeningen betrek king hebbende op de per 1 januari 1965 in werking getreden algemene bijstandswet en het aangaan van een overeenkomst met betrekking tot de brandbeveiliging op de openbare wateren tussen rijk, gemeente en de sleepdienst W. Muller. Vermeldenswaard is tenslotte nog uw besluit tot vaststelling van de gemeentevlag. Evenals dit het geval is geweest met het jaar verslag van de dienst voor maatschappelijke zorg, wil ik ook gaarne het verslag over 1964 van de gemeeentepolitie in uw aandacht aanbevelen. GEMEENTEPOLITIE Inmiddels is door de minister van Binnenlandse Zaken beslist, dat de sterkte per 1 Januari 1965 wordt vastgesteld op 26 man. Een uitbreiding dus met één persoon. De motorisering en verdere uitrusting van de politie zijn thans zodanig, dat Terneuzen over een modern geëquipeerd korps beschikt. De huidige huisvesting doet steeds meer de noodzaak van een nieuw bureau gevoelen. Ver wacht mag worden, dat eind 1965 of begin 1966 de rijksgoedkeuring zal afkomen, waarna onmiddel lijk met de bouw begonnen kan worden. De schietbaan blijkt in een behoefte te voorzien. Verschillende overheidsdiensten (douane, rijkspo litie, P.T.T.) maken naast onze gemeentepolitie van de baan gebruik. Enkele provinciale wedstrjj den konden worden georganiseerd. De organieke sterkte voor de reservepoütie be draagt 25 man, de werkelijke sterkte 24. GEMEENTEWERKEN Ten aanzien van de dienst van gemeentewerken kan worden gesteld, dat ook in 1964 een behoor lijk programma werd afgewerkt. Onderhoudswerken en verbeteringen werden uit gevoerd aan een groot aantal straten, o.a. de Grenulaan, Schoolweg, Geraniumstraat en Indus trieweg. Aanleg had onder meer plaats van parkeerge legenheid bij het hoofdveld van het Zuidersport park, voetpaden op de Molendijk, wijzigingen en- trée „Scheldebad" en parkeergelegenheid aan de Frans Halslaan. Uitbreiding van straatverlichting geschiedde in de Kerkhoflaan, Mr F. J. Haarmanweg, Serlip- pens-, Zeven Triniteits- en Zuidlandpolder. De beplanting bij het Scheldebad werd uitge voerd, terwijl de uitvoering daarvan ter hand ge nomen werd in verschillende in aanleg zijnde woonwijken, o.a. Erasmusstraat, Vondelstraat en Zuidlandstraat. Het ophalen van huisvuil had- een normaal ver loop, evenals het onderhoud van de begraafplaat sen. De rattenbestrijding werd in het afgelopen jaar intensief aangepakt. Dit bleek ook wel noodzake- ijk, aangezien, door de opspuiting van de Serlip- penspolder, dit ongedierte blijkbaar naar nieuwe jachtvelden zoekt. De aanleg van een hertenkamp werd groten deels voltooid. De afbouw kan naar verwach ting dit jaar plaatsvinden, evenals de bouw van een volière. De ervaring heeft geleerd, dat uw besluit tot tijdige aanstelling van een direkteur gemeèntewer- ken juist is geweest. Onder de bekwame leiding van ir Dees zijn inmiddels verdere staffunktiona- rissen aangetrokken, zodat het werk bij het weg vallen van de centrale dienst voor bouw- en wo ningtoezicht per 1 april a.s. zoveel mogelijk ge ruisloos kan doorlopen. ONDERWIJS De sterke toename van het aantal inwoners bracht ook het afgelopen jaar de nodige proble men mede ten aanzien van het onderwijs. Praktisch alle kleuterscholen hadden met ruim tegebrek te kampen. Eind 1964 werd een urgen tieverklaring ontvangen voor de bouw van een drie-klassige houten opvangschool. Binnenkort zul len uw collega terzake voorstellen worden ge daan. In augustus 1964 werd met de bouw van een nieuw openbare kleuterschool te Sluiskil begon nen, zodat voor die school binnen afzienbare tijd een passende huisvesting kan worden verkregen, Tevens verleende uw college medewerking voor de uitbreiding met één lokaal voor de r.k. kleuter school te Sluiskil. De voorziening in schoolruimte ten behoeve van het lager onderwijs blijft een zorgenkind. Het is niet te verwachten, dat in 1965 urgentieverkla ringen worden afgegeven voor vervanging van oude schoolgebouwen. Niettemin hopen wij, dat tijdig kan begonnen worden met de ,bouw van vier opvangscholen, waartoe uw college in 1964 besloot. Hierbij gaan de gedachten uit naar geïndustrialiseerde bouw, waarmede op zeer korte termijn zou kunnen wor den begonnen. Verder werd aandacht gevraagd voor de uitbrei ding van de hervormde school. Tijdelijk is een op lossing voor de huisvesting gevonden in het ge bouw Leeuwenlaan 19. Ook de uitbreiding van de r.k. jongensschool is urgent. Voorlopig is de gemeenschapszaal In twee ruimten gesplitst om 2 klassen te kunnen onder brengen. Bij het gereedkomen van de 3-klassige semi-permanente V.G.L.O.-school te Sluiskil, zal de Sint Antoniusschool in een ruimer jasje komen te zitten. De verbouw van de laatstgenoemde school zal echter ook in 1965 nog wel het nodige ongerief met zich meebrengen. De verbouwde openbare ulo-school kon in sep tember 1964, zij het met een zeker behelpen, in gebruik worden genomen. De officiële opening zal binnenkort kunnen plaatsvinden. In maart 1964 besloot uw college tot de onderhandse aanbeste ding van de bouw van een gymnastieklokaal ten behoeve van de ulo-scholen. Meerdere mogelijkhe den ten deze zijn geschapen door uw besluit om deel te nemen aan de seriebouw van gymnastiek lokalen naar een ontwerp van de Koninklijke Ne derlandse Heidemaatschappij. Het veranderend karakter van Terneuzen kwam op het gebied van het nijverheidsonderwijs tot uiting in het afgeven door uw college van z.g. no- digverklaringen voor de uitbreiding van het leer plan aan de l.t.s. met een part-time cursus vol gens het leerlingstelsel voor de opleiding van be dieningsvakman in de proces-industrie en voor de uitbreiding van het leerplan van de u.t.s. voor een tweejarige avondcursus of part-time cursus meet- en regeltechniek. Met instemming en dankbaarheid hebben wij kennis kunnen nemen van het besluit van gedepu- eerde staten van Zeeland om het Economisch Technologisch Instituut opdracht te verstrekken voor een onderzoek naar de mogelijkheden van een vestiging van een H.T.S. in Zeeuwsch-Vlaan deren. Tenslotte releveer ik nog de persberichten om trent de stichting van een chr. middelbare school te Terneuzen, waarvan ons overigens officieel niets bekend is. Met belangstelling wacht ik even tuele stappen in onze richting af. SPORT Van het onderwijs gaande naar de sport, zij in de eerste plaats vermeld de officiële ingebruikna me op 5 september 1964 van het Zuidersportpark. Ik hoop, dat dit prachtige complex een stimulans zal mogen zijn voor de gebruikers om tot behoor lijke prestaties te komen en dat de voetbalvereni ging „Terneuzen" als de meest intensieve gebrui ker haar inzinking het komende jaar te boven mag komen. Noteerden wij voor het Scheldebad in 1963 een bezoekersaantal van 86.847, 1964 sloeg dit record ruimschoots met niet minder dan 120.163 be zoekers. De drukste dagen waren 12 en 13 juni 1964, met ieder ruim 2.600 bezoekers. Ook de belangstelling voor het schoolzwemmen was verheugend. Totaal werd er 14.611 maal door leerlingen in schoolverband van het bad gebruik gemaakt, tegen in 1963 8065 maal. Aan 449 leer lingen kon een zwemdiploma worden uitgereikt, waarvan- aan 293 kinderen het A-diploma. Ook hier was een enorme stijging waar te nemen, want in 1963 slaagden slechts 199 kinderen. CULTUUR Een prijzenswaardig initiatief was het organi seren van een kinderboekenweek door de geza menlijke boekhandelaren en de gemeente. Het programma bleek een succes te zijn. Veel belang stelling bestond er voor de aankomst van de boe kanier met trawanten. Aan de daaraan verbonden schoolcompetitie werd door alle lagere scholen, op een enkele uitzondering na, deelgenomen. Het gestelde doel, n.l. het kinderboek onder de aandacht van de jeugd te brengen, werd ten volle bereikt. Misschien zal dit initiatief aanleiding kunnen zjjn om ook iets dergelijks voor de volwassenen te organiseren. De voortgang in het besteksklaarmaken van de plannen voor de nieuwe schouwburg eist voortdu rend onze aandacht op. De verwachting bestaat, dat binnenkort de werkzaamheden zullen kunnen worden afgerond en dat een nauwkeurige begro ting van kosten aan uw college kan worden over gelegd. Ik hoop, dat nog dit voorjaar tot aanbe steding kan worden overgegaan. Dit jaar vieren wij het 20-jarige bevrijdings feest. Het initiatief van de gezamenlijke perso neelsverenigingen voor deze viering heeft reeds tot een voorlopig programma van aktie geleid. Bin nenkort zal hierover een bespreking met het col lege van burgemeester en wethouders plaatsvin den. Ik heb goede hoop, dat een en ander zal lei den tot een sfeervolle gebeurtenis. PUBLIC RELATIONS Een aardig initiatief zij het op heel ander terrein vind ik het instellen van de mogelijk heid tot het nemen van paarden-rijlessen. Hier mede wordt zeker in een behoefte voorzien. Initiatieven en aktiviteiten hebben ertoe geleid dat Terneuzen nog meer dan voorgaande jaren in de algemene belangstelling heeft gestaan. Pers, televisie en radio zijn ook weer in 1964 een be langrijke steun geweest bij het scheppen van wat men pleegt aan te duiden met „public -relations". Een nieuwe folder zag het licht, terwijl op rui me schaal materiaal werd uitgegeven om het licht der schijnwerpers bij voortduring op "Terneuzen te richten. Ook voor 1965 is weer een nieuwe uitga ve in voorbereiding, welke, naast het geven van informatie, beoogt een blik te werpen op de veie toekomstplannen der gemeente. Over gebrek aan belangstelling uit Den Haag hadden wjj evenmin te klagen. Bijzonder erkente lijk ben ik voor de bezoeken van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, de staats secretarissen van Economische Zaken en van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Talrijke studentengroeperingen namen Terneu zen het afgelopen jaar in hun studieprogramma op, waaronder een aantal buitenlandse. Met genoegen denk ik o.m. terug aan de ont vangst van een groep overheidsfunktionarissen uit welhaast alle werelddelen. Het is altijd plezierig om te zien hoe getroffen vele bezoekers zijn door de enorme kanaalwerken en de industriële expan sie, een ontwikkeling welke men in dit deel van Nederland niet verwacht. Het informatie-centrum, dat thans wordt inge richt, zal ten deze goede diensten kunnen verrich ten. RELATIVITEIT Mevrouw, mijne heren, leden van de raad, Vele gebeurtenissen uit het voorbije jaar heb ik in het hiervoren besprokene in uw herinnering mogen terugroepen, daarbij waar mogelijk tegelijk de blik op de toekomst richtend. Immers in het werk van nu dient continuïteit gelegd te worden, opdat de relatie met de tokomst ver zekerd zij. Welke van de gesignaleerde aktiviteiten voor de gemeente van wezenlijke betekenis zullen zijn, kan niet anders dan thans nog een vraag zijn. Wij en ons nageslacht zullen hierover eerst veel later kunnen oordelen. Ik denk hierbij aan de ook in Zeeland bekende figuur van de strandvonder, die zijn weg gaat, ver garende wat voor zijn voeten komt, om later te bewaren hetgeen werkelijk waardevol is. In dit licht bezien, zullen vele zaken van het heden een sterke relativiteit verkrijgen. Een we tenschap, welke ons ervoor behoeden moge te veel te verabsoluteren en te veel in zwart-wit ver houdingen te denken, een denkpatroon, dat de ge schiedschrijver van later vreemd zal zijn. Bovendien moge dit ons leren, dat het niet goed is al te lang stil te staan bij het verleden en niet te ver terug te blikken. Het bijbelwoord „Gedenk aan de vrouw van Lot", een figuur, die in de his torie van het verre verleden gekenmerkt werd door te grote gehechtheid aan eigen omgeving, levensomstandigheden en activiteiten, zou ten deze van toepassing kunnen zijn. Dingen, welke haar al te lang deden terugzien, waren er oorzaak van, dat zij veranderde in een zoutpilaar. Een teken dus van steriliteit, inactiviteit en gebrek aan pers pectief voor de toekomst. DE TOEKOMST Het is met deze gedachten, dat ik gaarne mijn toespraak voor het nieuwe jaar wil besluiten en met U nog even de volle blik wil richten op de toe komst, welke weliswaar voor onze ogen verborgen is, doch waarop wij ons, in het bewustzijn onzer menselijke tekortkomingen en onvolkomenheden, toch mogen instellen. De lijnen van het beleid nog eens nadrukkelijk uit te stippelen, acht ik gezien de teneur van mijn nieuwjaarstoespraak van 1964 niet direct noodzakelijk. Daartoe is naar mijn mening te min der aanleiding, nu deze lijnen in feiten dezelfde zijn als die van het afgelopen jaar. Het is verheugend te mogen constateren, dat thans duidelijk aansluiting kan worden gezocht bij een regeringsbeleid, dat ook voor onze gemeen te zeer concreet is uitgestippeld in de huidige nota van de staatssecretaris van Economische Za ken, die tot onze grote vreugde Terneuzen op nieuw als primaire ontwikkelingskern in zjjn be leid betrok. Wanneer het daarin gestelde hier ingang zal kunnen vinden en uw college zich bereid zal tonen het daarin ontvouwde beleid te volgen en ik wil daar niet aan twijfelen zal ook in het komende jaar van ons allen veel worden gevergd. Ge zult ongetwijfeld in 1965 stel lig voor beslissingen komen te staan, welke van verstrekkende betekenis zijn voor de toekomst van onze stad; beslissingen ten behoeve van een nieuw Terneuzen, welke gemeente naar de con ceptie van het college van gedeputeerde staten ook in het Zeeuwsch-Vlaanderen van morgen een centrale en toonaangevende positie zal kunnen innemen. Hieraan te mogen medewerken is een opdracht voor de gemeentelijke overheid, waarbij initiatief stellig niet beperkt behoeft te blijven tot de gren zen ener autonomie in formeel juridische zin. Deze opdracht zal kunnen aantonen, dat een nieuwe bestuursautonomie gaat ontstaan, waar van de verhouding bepaald zal worden door de eigen stuwkracht. Doch er is meer. Immers zal het U en mij voor ogen dienen te staan, dat het werk pas zegenrijk zal kunnen zijn, wanneer wij ons allen gedragen weten door een bevolking, die beseft in onze stad te mogen leven in een tijd van historische betekenis. Gedragen door een bevol king, van wie wij mogen vragen, dat zij het werk met belangstelling volgt, daarbij blijk gevend van goed- of afkeuring; in het belang van een juiste opbouw. Gedragen echter ook door een bevolking die weet, dat niet alleeh de overheid ten deze een taak heeft, doch evenzeer zijzelf en de eigen organen en verbanden, welke temidden van haar werken. Reeds in mijn nieuwjaarsrede van verleden jaar heb ik bij dit punt stil gestaan en wanneer ik dat ook nu doen, dan moge dit deze keer een wat gespecialiseerd karakter dragen. De bevolkingsstatistieken tonen aan, dat velen der nieuw binnengekomen personen afkomstig zijn uit de grotere centra in Nederland, waar men in de sektoren van de z.g. middenstand dikwijls verwend is en te kust en te keur tot een eigen positie en keuzebepaling kan komen. KOOP BIJ ONS Laat men zich blijvend hierop instellen en laat men toch door diverse activiteiten op het eigen commerciële terrein, maar ook daar buiten, aan tonen, dat er een frisse en ondernemende geest in Terneuzen leeft, waardoor het een vreugde is in Terneuzen inkopen te doen. Nog al te veel mensen hebben de indruk niet in Terneuzen terecht te kunnen voor hun inkopen en hebben geleerd hun weg te gaan naar elders, waardoor vele inkom sten aan de middenstand onzer stad voorbijgaan. Men onderkenne dit gevaar niet en men be- seffe, dat een eens ontstane gang naar elders maar moeilijk kan worden omgebogen. Ook ten deze tone Terneuzen aan, dat het een belangrijke winkel-centrum-functie vervult voor Zeeuwsch- Vlaanderen en het daarachter liggende Belgische land. Ook wil ik bij deze gelegenheid een beroep doen op de verschillende in Terneuzen functionerende sport-, jeugd- en gezelligheidsverenigingen met be trekking tot het ondernemen van nieuwe initia tieven en activiteiten. Ook zij zullen met ons beseffen, dat Ter neuzen aan het veranderen is en dat daarbij aan passing gezocht moet worden. Laat men zich daar om beraden op al die maatregelen, welke ertoe kunnen bijdragen, dat het woon- en leefklimaat verbetert. Zij mogen zich allen verzekerd weten van de steun en de sympathie van de gemeentelijke over heid, welke niet alleen een aanvullende doch ook een eigen taak heeft en welke niets onbeproefd wil laten nieuwe initiatieven op de juiste waarde te schaten en te honoreren. Vrees kan mij soms bestormen, wanneer ik zie, hoe reeds thans vele jongeren avond aan avond doelloos langs de straten slenteren en vertier zoe ken in gelegenheden waar slechts een sporadisch bezoek vreugde kan brengen. Vanuit een juiste instelling op dit zogenaamde sociaal-culturele ter rein moet het waarachtig toch mogelijk zijn, dat aandacht wordt geschonken aan de bijzondere fei ten en gebeurtenissen in de geschiedenis onzer stad en natie. Initiatieven op dit terrein zullen zeker de sympathie van velen hebben. Het komende jaar zal, naar ik vermoed, ook reeds gekenmerkt worden door de verkiezingen in 1966 van het hoogste gezagsorgaan van onze ge meente, c. q. van uw college. Ik hoop, dat de be volking ook op dit punt bij voortduring zal be seffen, dat een gemeenteraad eerst dan tot volle en rijke ontplooiing van activiteiten zal kunnen komen, wanneer hij zich gedragen weet door de belangstelling van de bevolking, welke hij repre senteert. Het moet niet zó zijn,, dat de organisatoren van de politieke vergaderingen voortdurend de vrees hebben, dat de stoelen in de gereserveerde zalen leeg blijven. Helaas staan maar al te veel mensen op het standpunt, dat gemeentezaken hen onbe roerd moeten laten. Laat men toch beseffen, dat uw college en zijn opvolgers, naar menselijke be rekening, beslissen hoe het in de toekomst in Terneuzen zal gaan. Een lichtpunt hierbij is, dat er toch nog altijd mensen zijn, die blijk geven belangstelling te hebben voor het belangrijke werk van uw bestuurscollege. Hun groep is klein en zou zeker groter kunnen zijn. Wellicht, dat een nieuw raadhuis met een grotere publieke tri bune ertoe zal kunnen bijdragen, dat de weg naai de vergaderingen van uw college geëffend wordt. Mevrouw, mijne heren, leden van de raad, Terdege zult gij beseffen, dat ik bij het aan stippen van enkele naar mijn oordeel be langrijke punten, mijzelf een beperking heb op gelegd. Het leek me echter goed op enkele zaken de aandacht te vestigen, waarbij ik mij laat leiden door de hoop, dat men deze punten op zich zal laten inwerken. Ongetwijfeld zullen zij een zaak van ernstige overweging zün voor allen, die we ten een eigen verantwoordelijkheid te dragen in onze gemeente, een gemeente, welke door maat regelen van bijzondere aard een bevoorrechte po sitie in Zeeland mag innemen. Noemde de staats secretaris van Economische Zaken Terneuzen niet een trekpaard voor de nieuwe ontwikkeling van Zeeland In aansluiting op hetgeen uwerzijds bij de alge mene beschouwingen werd opgemerkt, moge ik ten besluite gewagen van mijn grote waardering voor alle medewerkers der gemeente. Van hen is in het afgelopen jaar veel en misschien soms tè veel gevraagd, maar nimmer te vergeefs. Zij we ten wat hen in het komende jaar te wachten staat, maar zij beseffen ook, dat hun activiteiten niet ongemerkt blijven en door uw college op de juiste waarde worden geschat. Ik dank uw college voor de prettige samenwer king, welke ik in het afgelopen jaar met u mocht hebben. Immer bestond tussen ons een goede ver standhouding. Ook ben ik dankbaar voor de pret tige samenwerking tussen de gemeentelijke en de Rijks- en Provinciale overheid, waaraan ik nog gaarne wil toevoegen mün beste wensen voor het herstel van de Commissaris der Koningin. Ik hoop, dat deze samenwerking ook in het ko mende jaar goed zal mogen zijn en dat wij samen onder de zegen van Boven mogen arbeiden tot heil onzer gemeente met haar bevolking, welke aan ons gezamenlijk bestuur werd toevertrouwd en welke, naar ik vurig hoop, in 1965 een gerest leven moge leiden.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5