Provinciaal nieuws I BRANDSTOFFENHANCEL j F. VERSTRAETEN ZOON i VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL Algemene ledenvergadering Z.L.M. afdeling Terneuzen DE LEEUW VAN BASHRA DE VRIJE ZEEUW Pagina a Terneuzen Breskens Goes Kloosterzande Middelburg Sluis Stoppeldijk Waterlandkerkje VOORZITTER BEZORGD OVER NIEUWE MIDDENSLUIS Landbouwgronden ondergeschikt aan de industrie Houd ons adres in het oog voor f SHELL HAARDOLIE PK I Vrifdag 22 januari 190S Geen voorrang verleend Gistermiddag te kwart voor twee verleende de heer T. H. G. uit Schoondijke, die als besturder van een auto, rijdende over de Axelsestraat, bij het linksaf- slaan naar de Van Steenbergen- laan, geen voorrang aan de heer L. D. uit Terneuzen, die rijdende op het rijwielpad op zijn brom mer over de Axelsestraat in de richting van de brug reed. Deze kwam door de botsing te vallen en bezeerde beide benen. Dokter Hoving verleende hem de eerste hulp. De bromfiets werd zwaar be schadigd. Gemeenteraad Maandag 25 januari komt de raad van Breskens in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan de vol gende punten: subsidie-aanvraag van de jubileum-commissie van de Nederlandse Politiesportbond; verkoop grond aan de Prins Bernhardlaan in plan West; be noeming commissie tot wering van schoolverzuim voor de periode 1 februari 1965 tot 1 februari 1968; regeling beschut tende werkplaats West Zeeuws- Vlaanderen en vaststelling bezol diging gemeentepersoneel. Vismijn Aan de vismijn te Breskens zijn in de week van 10 t/m 16 januari aangevoerd: 966 kg bot, 514 kg schar, 43 kg schol, 551.555 kg kabeljauw, 1623 kg wijting, 1 kg zalm, 1531 kg schardijn, 8728 kg export garnalen en 82,176 kg haring. Abri Aan de bushalte Vogelenzang is men begonnen met het plaat sen van een abri. Voor de tal rijke passagiers zal dit zeker een grote verbetering betekenen, wanneer ook daar een beschut ting zal zijn bij slechte weersom standigheden. Politie-inspekteur met pensioen De burgemeester van Goes, mr, F. G. A. Huber, heeft woens dagavond in de raadsvergadering meegedeeld, dat de inspecteur van gemeentepolitie, de heer S. E. S., met ingang van 1 mei met pensioen zal gaan. De pensio nering vloeit voort uit het on derzoek dat de rijksrecherche november vorig jaar is begon nen naar aanleiding van klachten uit de burgerij en uit het po- litie-korps zelf over een te slap pe leiding bij het korps. Hoewel dit onderzoek heeft uitgewezen, dat er geen strafbare feiten zijn gepleegd, zijn er, aldus burge meester Huber, tekortkomingen in de uitvoering van de politie dienst geconstateerd. De pen sionering van inspecteur S. is overigens niet vervroegd, want hij heeft de officieel bij de po litie geldende pensioengerechtig de leeftijd van 60 jaar reeds met twee jaar overschreden. De „Koningin Juliana" uitgevallen Door het uitvallen van de veer. boot „Koningin Juliana", welk schip met een roerdefect te kam pen kreeg, ontstond deze week op de dienst PerkpolderKrui- ningen heel wat stagnatie. Er kwamen woensdag meermalen wachttijden voor van twee a drie uur. De veerboot is naar Vlissingen gesleept om op de werf van de maatschappij „De Schelde'' te worden gerepareerd. De werk zaamheden zullen meerdere da gen in beslag nemen. De „Dordrecht" en de „Prins Hendrik" konden de drukte niet aan met het gevolg dat aan beide kanten van de Schelde de beken de eindeloze files auto's stonden te wachten. Ten overvloede bevindt zich de „Prins Bernhard" in dok, zodat de directie van de bootdiensten zich genoodzaakt zag de automo bilisten via de radio' te adviseren zoveel mogelijk via Vlissingen— Breskens te reizen. Veel gehol pen heeft deze goede raad overi gens niet, getuige de lange rijen auto's die urenlang in Perkpolder en Kruiningen hun beurt staan af te wachten- Beroep tegen besluit B. en W. van Zaamslag Op maandag 1 februari a.s. zal om 14.00 uur in het gebouw van de provinciale griffie te Middel burg in een openbare zitting van gedeputeerde staten worden be handeld het beroep dat is inge steld door de heren Ph. A. Knijff en C. Klaassen te Zaamslag tegen het besluit van burgemeester en wethouders van Zaamslag d.d. 6 augustus 1964, waarbij aan J. A. de Putter te Zaamslag vergun ning werd verleend voor het ver voer van personen met een huur auto. Vergadering over herindeling Het plan om de gemeenten Sluis en Aardenbwrg tot ééii ge meente samen te voegen heeft in Sluis nogal enige weerstand verwekt. In de nacht van dins dag op woensdag werd op de straten in Sluis een groot aan tal opschriften in kalk aange bracht, die het verlangen van de inwoners kenbaar maakten om als zelfstandige gemeente gehandhaafd te blijven. In de vroege ochtenduren vonden de bewoners een tweetal spandoe ken aangebracht aan de gevel van het stadhuis waarin dat ge voelen tot uiting kwam. Woensdagavond werd er een vergadering gehouden in de raadszaal. Deze vergadering, be legd door de plaatselijke V.V.V., werd druk bezocht en uit deze vergadering werd spontaan een comité gevormd, dat zich nader zal beraden over de mogelijk heden. Nadrukkelijk stelde de voorzitter van de V.V.V. dat deze bijeenkomst niet moest wor den gezien als een protest, maar een demonstratie diende te zijn om uitdrukking te geven aan de wil om als zelfstandige gemeen te gehandhaafd te worden. Uit de historie en de recente periode is duidelijk gebleken, dat er een grote bestuurskracht uitgaat van Sluis en dat er geen enkele reden is om te twijfelen aan de goede wil de belangen van alle lagen der bevolking te dienen. Het zwaartepunt van de verdediging van dit standpunt ligt in de eerste plaats bij de gemeenteraad, maar deze wil zich gesteund zien door de bur gerij. Na een uitvoerige toelichting werd een actiecomité gevormd, dat zich nader zal beraden over de te nemen stappen. Toen op de vergadering een beroep werd gedaan de bevol king te bewerken door een peti tionnement gaven zich veertig personen op om dit te doen. Het actiecomité bestaat uit de volgende personen: R. Graham, Jul. du Fossé, Ach. van Damme, A. Boogaart, H. Havers, C. van der Plasse, A. van Hoorickx, P. de Brock en A. Baas. Aan de bewoners van Sluis zal het volgende voorgesteld worden: „Ondergetekenden, allen meer derjarige inwoners van Sluis, protesteren tegen het voorne men om de gemeente Sluis op te heffen en wijzen de samen voeging van Sluis met Aar denburg onvoorwaardelijk af. Sluis moet en kan, mede ge zien het afwijkende karakter en de aparte sfeer, een zelf standige gemeente blijen. Ook de grote en aanwijsbare men- taliteitsverschillen tussen de inwoners van Sluis en die van Aardenburg maken het samen gaan van Sluis en Aardenburg tot een onmogelijkheid." Toneeï De rederijkerskamer heeft het toneelspel „Lawine" in studie genomen. Het is een spel in drie bedrijven van Marcel Dupuis. Men hoopt dit stuk 19 en 20 februari voor de leden op te voeren. Culturele dag V.K.A.J./K.A.J. district Hulst Op uitnodiging van de V. K. A. J.- en K. A. J.-afdelingen te Stoppeldijk zullen de zuster- afdelingen uit het district Hulst op zondag 24 januari in het ver enigingsgebouw te Stoppeldijk present zijn om met de gast heren de culturele dag 1965 ge stalte te geven. Dit evenement dat jaarlijks de bekroning vormt van het cul turele werk in de afdelingen, bestaat uit een middag van to neel, declamatie, muziek en zang. In de sector toneel komt de afdeling Stoppeldijk op de planken met „Pa is overspan nen", de afdeling St. Jansteen voert op „Een bruid te veel" en de afdeling Groenendijk brengt voor het voetlicht „Spook te koop". Het programma ver meldt voorts zang- en muziek nummers door de afdeling Boschkapelle, terwijl de afdelin gen Stoppeldijk en Groenendijk het geheel afronden met decla matie. Vooral bij het onderdeel toneel gaat het spannend wor den, want de winnaar zal het district vertegenwoordigen op de diocesane culturele dag te Roo sendaal. Opmerkelijk is wel, dat de afdelingen Clinge en Lams- waarde, winnaars bij vorige ge legenheden, deze keer niet aan bod komen. De culturele dag die aanvangt om twee uur, wordt besloten met een bal, verzorgd door het bekende streekorkest „TheEver- ly Stars". Doctoraal examen Aan de vrije universiteit te Amsterdam -slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde mej. M. M. Dieleman te Water landkerkje. Snel werk door inschakeling van alarmcentrale Binnen vijftig minuten heeft de rijkspolitie gisteren een man aangehouden, die zijn kind uit de woning van zijn schoonouders had ontvoerd en in een snelle sportwagen ermee op weg was naar de Duitse grens. Het kind werd om elf uur ontvoerd. Om half twaalf werd de alarmcen trale van de rijkspolitie in Den Haag gewaarschuwd, die alle op de autosnelwegen patrouilleren de Porches van de rijkspolitie alermeerde, dat een sportwagen met een Duits kenteken het ont voerde kind naar het oosten bracht en twintig minuten later, om tien voor twaalf, werd de auto op rijksweg 12 bij Ameron- gen tot stilstand gebracht. De man, de 51-jarige Duitser A. Z. uit Dusseldorf, is in Mui den ingesloten. Zijn vrouw had hem ongeveer een half jaar ge leden met het kind verlaten. Bij haar ouders in Muiden, waar zij haar intrek had genomen, werd om elf uur door een kennis van Z. gebeld. Toen er werd open gedaan, drong Z., die zich ver dekt had opgesteld, het huis binnen. Bij haar pogingen hem tegen te houden liep zijn schoonmoe der een kneuzing aan haar pols op. Marokkaan na ongeval overleden In het Zeister ziekenhuis is gisteren een 32-jarige Marok kaanse arbeider overleden aan de ernstige verwondingen, die hij woensdagavond opliep, toen hij bij het te voet oversteken van de Amersfoortseweg in de Zeister buurtschap Huis ter Hei de werd aangereden door een trekker met oplegger. De Marokkaan, Izman Ben Ahmed Ben Bolkazem, was 14 dagen geleden naar Nederland gekomen en had werk gevonden bij de Zeister Solafabriek. De man was gehuwd en had drie kinderen. Samen met Spanjaar den en enkele landgenoten woonde hij in een pension in Huis ter Heide. Bejaarde baby. De familie Van der Molen, Jo- han Vermeerstraat 33 te As sen, werd op 14 juli van het vorige jaar verblijd met de geboorte van een dochtertje dat de naam Rolina kreeg. Pas nu is bekend geworden dat de thans zes maanden oude baby bij de afdeling bevolking van de gemeente Assen te boek staat als zijnde geboren op 14 juli 1864. Dit jaartal komt ook voor op de inentingskaart van de dus ruim 100-jarige baby. Hoe de fout in de admi nistratie van „bevolking" is gelopen, is nog niet duidelijk. In het trouwboekje van het echtpaar Van der Molen staat de juiste geboortedatum van Rolina geschreven. Tijdens zijn openingswoord in de vergadering van de Kamer vart Koophandel die donderdag morgen te Terneuzen in het ge bouw van de kamer werd gehou den, heeft de voorzitter, ir. R. H. van Krevelen, voorgesteld een telegram met de beste wensen voor een spoedig herstel te zen den aan de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Verder wenste de heer Van Krevelen de heer De Klerk nog geluk met zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Vervolgens ging ir. Van Kre velen over tot het uitspreken van zijn nieuwjaarsrede, wélke is op genomen op pag. 4. Bij de behandeling van de in gekomen stukken werd medege deeld dat aan het hoofd van de kanaalwerken van Terneuzen in lichtingen zijn gevraagd omtrent de geruchten over vertraging bij het uitvoeren van de kanaal- en sluiswerken. In antwoord hierop deelde de hoofdingenieur mede dat overeenkomstig het momen teel geldende werkschema de ka- naaiwerken in 1970 voltooid kun nen worden. Zekerheid hierom trent kon uiteraard niet worden gegeven daar de mogelijkheid be staat dat bepaalde invloeden b.v. van budgetairre aard in het voor ons liggende tijdvak van zes ja ren een rol zullen spelen. Ir. Van Krevelen zei verder dat ook de Terneuzense havenautoriteiten zich hieromtrent zorgen maken. De vraag is daarbij n.I. gerezen of de middensluis, wanneer die klaar zal zijn, dan ook direct ge bruikt zal worden. Men vreest het tegendeel omdat de haven dan nog niet klaar zal zijn. De rijkshavenmeester heeft in ver band hiermee medegedeeld dat wachttijden voor schepen van 20 uren niet tot de uitzonderingen behoren. Ir. Van Krevelen zei verder te hebben vernomen dat het gelijktijdig gereedkomen van middensluis en haven technisch niet onmogelijk is. Wat is dan wel de reden, zo vroeg men zich af. De voorzitter was van me ning dat de autoriteiten hierom trent al klaarheid haddon moeten geven. Tot nu toe tast men in het duister. De kamer zal zich verder beraden over de te nemen stappen. De overige mededelingen wer den voor kennisgeving aangeno men evenals het voorstel tot aan vulling van artikel 10, lid 1, van het retributiereglement van de kamer. De heer J. de Klerk zei als lid van de ceromiasie yan toezjciit op het middelbaar onderwijs te Ter neuzen dat dit voorjaar de bouw van het nieuwe openbare lyceum, annex schouwburg zal worden aanbesteed. Verder vroeg de heer A. Rade- makers uit Kloosterzande aan dacht voor de uitvoering van de werken aan de haven van Wals oorden. Hij meende dat de kamei- op spoed moet aandringen. Uit de daarop volgende discus sies kwam men tot de conclusie dat het nog niet beginnen waar schijnlijk verband houdt met de uitvoering van de deltawerken. Mogelijk zullen de havenwerken te Walsoorden daarbij ingepast worden. De heer Pallada (Oostburg) vroeg of het in de lijn van de ka- mer ligt aandacht te besteden aan de ontvangst van de t.v.-pro gramma's. De ontvangst via de zender Goes is volgens spreker in het uiterste westen var Zeeuws-Vlaanderen vrij slecht. Van de zijde van de P.T.T. had men hem desgevraagd geant woord: „Meneer, wat wilt u, het is bijna het land uit"! De heer Pallada zei te hopen dat de voorzieningen voor de uit zending via het 2e net beter zul len zijn. De voorzitter was eveneens van mening dat het antwoord geen steek houdt. Deze kwestie zal met de P.T.T. worden besproken. Op de algemene vergadering van de afdeling Terneuzen der Z.L.M., die gistermiddag in hotel „Des Pays-Bas" werd gehouden kwam een suggestie van het pro vinciaal bestuur ter sprake, wel ke beoogde te komen tot oprich ting van een georganiseerde boe- renhuipverleningsdienst. Deze dienst zou worden ingeschakeld, als door ziekte, ongeval of een andere oorzaak van verlet door de ondernemer een bedrijf zou dreigen vast te lopen. Ieder jaar zendt de Z.L.M. en quête-formulieren naar de kring en afdelingsbesturen, waarin de mening wordt gevraagd over een actueel vraagstuk in de land bouw. Summier wordt hierbij dan een plan gevoegd, dat zou kun nen leiden tot de oplossing van een bepaald probleem. LANDBOUWER WIL VRIJ WERKEN De toelichting op het vraag punt van dit jaar: georganiseer de hulpverlening aan een bedrijf door het uitvallen van de onder nemer, werd toegelicht door de heer A. van Hoeve, die allereerst meedeelde, dat het af delingsbestuur positief op dc suggestie van het provinciaal be stuur had gereageerd. Aan het plan zitten zoveel facetten, dat het ondoenlijk is deze op een al gemene vergadering te behande len. In het hort komt het hierop neer, dat ook op de land- en tuin bouwbedrijven de arbeidsuren zijn ingekrompen. Ook de land bouwer wil een vrij weekend, hij wil ook met vakantie gaan. Voor een êénmansbedriif kan ziekte of ongeval van de ondernemer een ramp betekenen. Vroeger werd er in dit laatste geval buren- of familiehulp verleend, tegenwoor dig mag men hierop niet meer rekenen. Een aantal bedrijven heeft zelf te kampen met een zwakke arbeidsbezetting, waar door hulpverlening aan anderen is uitgesloten. ENQUETE Zoals de toestand nu is, kan men in een eenmansonderneming in de melkveehouderij nimmer van een vrij weekend of vakan tie genieten. Het idee is er dus om vaste bedrijfsverzorgers in dienst te stellen. De leden die hiervan willen profiteren, zouden een jaarlijkse bijdrage van dertig gulden moeten betalen en vier gulden vijftig per gewerkt uur. (Adv.) J Stationsweg 38 Terneuzen Tel. 0115(12085 Over de mogelijkheid hiervoor mensen aan te trekken, liet de heer Van Hoeve zich optimistisch uit. Door het wegvallen van be paalde bedrijven worden perso nen afgestoten die noodgedwon gen in de industrie hun brood winning moeten zoeken, doch zich beslist meer thuis blijven voelen in de agrarische sector. De man die werkt in een land- bouwverzorgingsdienst, heeft een afwisselende werkkring, aldus de heer Van Hoeve. Ir. J. Prins, algemeen secretaris der Z.L.M. voegde eraan toe, dat een dergelijke werkkring ook een vertrouwensfunktie is: de man in kwestie moet behalve kunnen werken natuurlijk ook het be drijf kunnen runnen. Er werden nog een achttal enquête-formulieren ter verga dering uitgereikt, zodat behalve de mening van het bestuur ook een aantal leden de hunne ken baar zullen maken. „SLACHTKIP" Voorzitter J. van Hoeve had in zjjn openingswoord gesproken over de afdeling Terneuzen „die gepluimd wordt als een slacht- kip". Het landbouwareaal smelt als sneeuw voor de zon weg, merkwaardigerwijs is het leden tal in het afgelopen jaar nog iets gestegen. Toch vroeg de heer Van Hoeve zich af, hoe de afdeling zich zal kunnen blijven handhaven, mis schien is hier voor nodig een ver hoging der contributie. Op de be drijven zijn thans weinig of geen vaste werknemers meer in dienst, de vaste en loonkosten stijgen steeds met in verhouding voor verscheidene produkten la gere prijzen. De heer Van Hoeve liet verder ln zijn openingswoord de oogstresultaten van het afge lopen jaar de revue passeren. Deze gaven over het algemeen geen reden tot klagen. De voorzitter stond nog even stil bij het veertigjarig jubileum- van de werknemer J. de Bruijne, waarbij hij de gastvrijheid roem de die het bestuur der Z.L.M. die bewuste dag ten huize van de familie Scheele aan de Schutters- hofweg genoot. Bij de ingekomen stukken be vond zich het antwoord van het gemeentebestuur van Terneuzen op het bezwaarschrift van het dageliiks bestuur ingevolge de Hinderwet tegen het inrichten en de inwerkingstellen van de Dow Chemical indien deze hinder en schade voor de landbouw zou kunnen veroorzaken. In het be zwaarschrift was de medewer king van het gemeentebestuur «evraagd om in geval van schade óf hinder een objectieve schade vaststelling mogelijk te maken. Het gemeentebestuur ant woordt hierop dat de inrichtingen voldoen aan alle gestelde eisen, doch dat door de gemeente zo nodig nieuwe voorwaarden kun nen worden gesteld. Het jaarverslag van de secreta ris D- J. Dekker vermeldde een stiiging van het ledental met zeven (116). Het aantal dona teurs is nog niet geheel vastge steld. maai- het bedraagt onge twijfeld meer dan het aantal van vier en zeventig, dat thans be kend is en vorig jaar drie en zes tig bedroeg. OPPERVLAKTE LANDBOUWGROND DAALT De totale oppervlakte grond bij de leden is gedaald van 823 tot 712 hectare, een teruggang dus van ongeveer 13 procent. De da ling, zegt de secretaris in zijn verslag, is een gevolg van ont trekking voor niet-agrarische doeleinden, met name volkshuis vesting, industrie en de kanaal- werken, wegen en dijkverzwarin gen. Terneuzen dat door zijn aan wijzing als ontwikkelingskern in staat wordt gesteld vele activi teiten te ontplooien en dit dan ook op voortdurende wijze aan vat. zal in de komende jaren nog meer landbouwgronden moeten onteigenen. Over de prijs van die gronden deelt de samensteller van het verslag mede, dat deze een sterke stijging hebben onder gaan. Kon men enige jaren terug slechts met moeite een gulden 76. Toen Aram hem besprong wankelde de man in de Zwarte Mantel een ogenblik in het za del. Doch met een schier boven menselijke kracht, slaagde hij er in zich te herstellen en eer de avonturier hem had kunnen vastgrijpen, stiet hij Aram met een ruk yen ïjeh al, ïerwal deze van het paard stortte gaf Zwart mantel zijn rijdier de sporen en verdween steigerend in het strijdgewoel. Aram krabbelde overeind en schreeuwde hem enkele woedende bedreigingen na. Het griefde hem tot in het diepst van zijn ziel dat de man dis hem reeds zo dikwijls dc yoet had dwars gezet hem thans weer ontkwam. Ja, zo groot was zijn woede en verontwaardiging dat hij niet eens zag hoe de Leeuw van Bashra langzaam op hem toereed en hem een keurende blik toewierp. „Bij Allah, krijger uit het wes- tgn, hel schijnt dat gc me h«t leven gered hebt", sprak hij ef fen. „Ge maakt aanspraak op een zekere dankbaarheid. Ik zal U niet doden, gelijk ik van plan was, doch U voortaan de eer gunnen de slaaf van de Leeuw van Bashra te zyn per vierkante meter ontvangen, thans ligt dit bedrag „aanzien lijk" hoger. Toch spreekt de heer Dekker er zijn teleurstelling over uit, dat rond Terneuzen vele goe de tot zeer goede landbouwgron den ten offer vallen. De vesti gingsplaats voor industrie t.o.v. het vaarwater speelt hier een overwegende rol, waarbij de landbouwgronden ondergeschikt blijken te Zijn. De wijziging van eind novem ber '64 in de politieverordening bevatte een tweetal artikelen die ook van belang zijn voor de land bouw. Het eerste gaat over het plaatsen van knalapparaten, die bij hinder kunnen worden verbo den. Nadat door het dagelijks be stuur contact is opgenomen met het gemeentebestuur, is de ver ordening in zoverre gewijzigd, dat de knallers alleen 's nachts kunnen worden verboden. In een ander artikel staat, dat b. en w. kunnen gelasten dat de sloten en grachten rond boerde rijen op breedte en diepte en vol doende worden schoon gehouden om het daarin aanwezige water te kunnen benutten voor brand- blussing. Over de pachtprijsnormen ver meldt het verslag dat hierin sinds 15 november 1964 een stijging van 10 tot 20 procent is waar te nemen. De rekening en verantwoor ding over het jaar 1964 sluit met een batig saldo van ƒ814,37. Bij de bestuursverkiezing stel de de heer D. Haak zich niet meer herkiesbaar. Tn zijn plaats werd gekozen de heer A. Dees. Eveneens met grote meerderheid werd de heer J. van Hoeve als voorzitter herbenoemd. GEEN LINIAAL Ir. J. Prins besprak enige landbouwactualiteiten. Als een der actualiteiten noemde hij het idee van het boerenhulpverle- ningsinstituut, waarvoor hij een lans brak. De Z.L.M. past zicih aan de omstandigheden aan en het is niet zo, dat men in de land bouw altijd achteraan komt, ge tuige b.v. de geweldige mechani satie, die zich de laatste tien jaar in deze heeft voltrokken. Ir. Prins noemde het land- en tuin bouwbedrijf overigens te indivi dueel om een liniaal te gebruiken en te zeggen: zó moet het. In twee jaar tijd zijn de loon kosten met 25 procent gestegen en valt de verhouding van de mechanisatie tot de menselijke arbeid steeds meer in het voor deel van de eerste uit. Ir. Prins zeide nog steeds te geloven in de toekomst van de kleine bedrijven. Een klein be drijf van 4 hectare kan, mits tij dig aangepast aan de stijgende produktiekosten, hogere inkom sten verwerven dan in de grotere akkei-bouwbedrijven. In het ondernemerschap van de moderne landbouwer sneelt de economische bedrijfsvoering een grote rol. De hedendaagse land bouwer is voor een deel de man op de akker, voor een ander deel de man met het potlood achter zijn oor, aldus de heer Prins. De veranderingen in de landbouw vragen van de ondernemer men taal de grootste aanpassing. De grote vlucht uit de land bouw noemde de heer Prins niet zo'n erg treurig verschijnsel. Dit is altijd gebeurd en gaat nu al leen maar wat sneller. De snreker besprak vervolgens verschillende aspecten die de E.E.G. biedt. De ontwikkeling hierin gaat bijzonder I snel en de heer Prins ried zijn gehoor aan: tracht van deze zaken op de hoogte te blijven, ook al is het zeker geen ontspanningslectuur'. In de toekomst zullen de prijzen in hoge mate bepaald worden door de E.E.G. Wij moeten, zei de heer Prins met deze E.E.G., waar veel haken en often aan zitten, leren leven. De E.E.G. bezit een grote markt met ettsliike miljoe nen consumenten. West-Europa heeft een welvarende markt en „welvarende mensen worden lui, ook in hun consumptie". Zij ver kiezen diepvries, verpakte aard appelen, voorgebakken frites, enz. Deze na-verzorging van het. door de boer afgeleverde produkt bepaalt in hoge mate de prijzen en met deze en vele andere as pecten moet de E.E.G. rekening houden. Ir. Prins zeide grote waarde ring voor de werkkracht en ener gie van de heer Mansholt op te kunnen brengen. Behalve de export naar de aan gesloten landen, heeft Nederland ook veel belang bij de export naar de niet-aangesloten landen bij de E.E.G. De E E.G. is epn ..harde" zaak, die het principe voert; produceren waar dit het goedkoopst mogelijk is. Het gemeenschaopeliik prijs peil wordt door de E.E-G. pro- dukt voor produkt opgebouwd. De technische moeilijkheden die dit markt- en prijsbeleid met zich meebrengt, zijn vele. Ir. Prins zeide" een tegenstan der te zijn van subsidiepolitiek. De Nederlandse landbouw is van mening, dat de rentabiliteit van het bedriif moet komen uit het priisbeleid. De vele problemen, die zich thans in de landbouw voordoen, waren vermoedelijk in nog gro tere vorm gekomen, als de E.E.G. er niet was geweest, aldus spre ker. Na een inleiding met licht beelden door de heer F. W. Buij- ze van de R.L-V.D. over „De tar- westengelgalmug" en vertoning van het Z.L.M.-journaal 1964 werd de vergadering gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3