De grondwetherziening in België alles ie kan met cetathinr i ROEPING en STRIJD Meningsverschillen tussen politieke partijen JONGEREN DEMONSTREREN TEGEN DE WONINGNOOD PRINSES IRENE WAS ENTHOUSIAST Stoppeldijk en Walsoorden uit de lucht DE PROVINCIALE VEREN IN 1984 Pagina i MINISTER BOGAERS' RAMING NIET JUIST HUWELIJKSGESCHENKEN AANGEBODEN IN MADRID Ruilverkavelingsgebieden worden in kaart gebracht Agenda STERKE STIJGING PASSAGIERS- EN AUTOVERVOER DE VRIJE ZEFUW Vrijdag 22 januari 1965 De liberale partij in België de partij voor vrijheid en voor uitgang, heeft zich teruggetrok ken uit de commissie die tot taak heeft een wijziging van de Belgische grondwet voor te be reiden. In de commissie hebben verder zitting de twee regerings partijen, de christelijke volks partij en de Belgische socialis tische partij. Aanleiding is een menings verschil over de regeling van de taalverhoudingen. De drie voor zitters van de partijen hebber daarover kort vóór Kerstmis een akkoord bereikt, waarvar de liberale partij is teruggeko men. De B.S.P. en de C.V.P., de twee grootste partijen die de huidige coalitie-regering Lefè- vre—Spaak vormen, zullen met de voorbereidingen doorgaan en waarschijnlijk volgende week dinsdag het werk in de commis sie voltooien. STRUIKELBLOK Teneinde een grondwetsher ziening, die niet alleen dient ter regeling van de taalverhou dingen, maar ook om bepaalde artikelen aan te passen aan bijv. het bestaan van de Europese ge-., meenschappen, tijdens de vol-' gende regeringsperiode mogelijk te maken, moet vóór de komende kamerontbinding in april de aard van de wijzigingen worden vastgesteld. Het grote struikelblok wordt gevormd door twee artikelen. Daarin wordt volgens de voor gestelde nieuwe lezing België verdeeld in vier taalgebieden: het Nederlandse, het Franse, het Duitse en „hoofdstad-Brussel", dat een speciaal statuut voor het gebruik van de twee landstalen, het Frans en het Nederlands, heeft. Nederlands zal volgens deze lezing de officiële taal worden in het (noordelijke) taalgebied Jonge vrouw veroordeeld wegens veroorzaken dodelijk verkeersongeluk De Haarlemse rechtbank heeft het 24-jarige kamermeisje A. K. uit Haarlem veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand en ontzegging van de rijbevoegd heid voor vijf jaar wegens het veroorzaken van een verkeers ongeluk met dodelijke afloop onder invloed van sterke drank op 31 oktober vorig jaar. Verdachte had met een 60- jarige vertegenwoordiger uit Haarlem een café bezocht en deze zou niet in staat zijn ge weest zijn bestelauto te bestu ren. Het kamermeisje had geen rijbewijs, maar nam toch achter het stuur plaats. In het Bloe- mendaalse bos werd zij volgens haar verklaring verblind door een tegenligger en bovendien door haar medepassagier gehin derd in het sturen. De auto bot ste tegen een boom. De ver tegenwoordiger viel eruit, werd zwaar gewond en overleed kort na het ongeval. Geëist was een gevangenisstraf van twee maan den en ontzegging van de rijbe voegdheid voor vijf jaren. „Schotse moordzaak" 18 februari voor de rechtbank De rechtbank in Rotterdam zal donderdag 18 februari beginnen met het nroces tegen de 28-jarige zeeman H. W. P., die ervan wordt verdacht dat hij eind april van het vorig jaar in het Schotse plaatsje Grangemouth de 34- jarige wasvrouw Jessy Gibson door wurging om het leven te hebben gebracht, nadat hij haar had aangerand. De officier van justitie, mr. P. A. H. Bos, zal de zeeman doodslag ten laste leg gen. De zeeman zal ook terecht moeten staan voor twee diefstal len die hij destijds in Rotterdam pleegde. P.'s aanhouding ge schiedde in verband met deze diefstallen. Pas later ging men hem verdenken van de aanslag op Jessy Gibson. De zeeman ontkent dat hij de wasvrouw om het leven heeft gebracht. Vier jaar voor stiletto-moord De 38-jarige Tanimbarees Ch. L. is door de rechtbank te 's-Her- togenbosch conform de eis van de officier van justitie veroor deeld tot vier jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Hij stond 7 januari voor deze rechtbank terecht op beschuldi ging dat hij op 15 augustus 1964 in het woonoord Donzel te Nis- telrode de 49-jarige Keiees M. Amukwaman met een stiletto om het leven heeft gebracht. Produktief varken in Westendorp Landbouwer A. Kuiperij uit de buurtschap Westendorp bij Varsseveld beleefde dinsdag avond een vreemde verrassing: één van zijn zeugen, die 14 dagen geleden negen biggetjes ter wereld bracht, zorgde op nieuw voor een aanmerkelijke vermeerdering van zijn var kensstand door nog eens 14 biggen te werpen. Ze maken het alle 23 goed. van België, het Frans in het zuidelijke. Duits wordt de officiële taal in een klein gebied in het zuid oosten van België. „EUROPESE HOOFDSTAD" De liberale partij, die bij de iongste gemeenteraadsverkiezin gen een belangrijke overwinning behaalde in Brussel door een op de Franstalige inwoners afge stemde campagne, verzet zich in bet bijzonder tegen de „bevrie zing" van deze regeling, die vol gens de voorgestelde wijziging wordt bereikt door het vereisen van speciale meerderheidsbe sluiten ter wijziging van de taal verhoudingen. Behalve een enkelvoudige meerderheid in het parlement zou ook nog een halve meerder heid van de Nederlandstalige en de halve meerderheid van de Franstalige leden zijn vereist voor een verandering. De libe ralen achten dit in strijd met de vrijheid, die vooral Brussel als Europese hoofdstad op dit gebied zou moeten hebben. Tegen dit argument is aange voerd, dat het juist op verzoek van de Franstaligen in België is geweest, dat is gezocht naar een garantie tegen de „minori- satie" van de Walen, die beducht zijn voor een door hun snellere aanwas groeiend overwicht van de Vlamingen. De voorbereiding van de grondwetsherziening is een van de punten, die volgens verkla ringen van premier Lefèvre het huidige kabinet vóór zijn aftre den wil regelen. De overheid moet er van uit- gahn dat een woning evenals kleding en voedsel een primaire levensbehoefte is. Daarom be hoort de woningvoorzien'ng te worden ondergebracht onder de categorie collectieve voorzienin gen en mag zij niet worden over gelaten aan het vrije marktme chanisme. De woningvoorziening is even als' het onderwijs een overheids taak. De regering zou kunnen beginnen met uit de belasting verlaging van 1 miljard een bouwfonds te vormen. Dit zei drs. E. B. Schuurman, sociaal-dpmo- graaf, woensdagavond te Am sterdam op een demonstratieve vergadering tegen de woning nood onder jongeren beneden de dertig. De vergadering was be legd door de werkgroep „Wonen onder de dertig", die onlangs een rapport uitbracht over dit onder werp. De voorzitter van de werk groep, de heer H. Branderhorst, stelde dat er nooit van regerings- ziide een onderzoek is ingesteld naar de woonbehoefte in haar totaliteit. In minister Bogsers' raming dat de woningnood in 1970 zou zijn opgelost, is geen rekening gehouden met het grootste deel der jongeren, aldus de heer Branderhorst. De archi tect J. J. Vriend, die een tmdrage leverde aan bovengenoemd ran- nort, pleitte voor industriële bouw. Veel aannemers en archi tecten klamnen zich echter hard nekkig vast aan de traditionele bouw. aldus deze spreker. De A.S.V.A.-nraeses de beer P. T. Treurmann hoopte op een re- Café uitgebrand Een café aan de Van Diemen- straat in Den Haag is woensdag nacht uitgebrand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade wordt geschat op 12:000. De brand is door onbekende oorzaak 'in het café, dat geëx ploiteerd wordt door de heer J. de Leeuw, ontstaan. Het vuur verspreidde zich in een omme zien door de gehele caféruimte, die een lambrizering van riet matten had en een verlaagd pla fond van linnen. De brandweer was het vuur spoedig meester en slaagde erin uitbreiding van de brand naar de erboven gelegen panden te voorkomen. geling tussen jongeren en de ge meente. die zou inhouden dei voor afbraak bestemde huizen 'ouden kunnen worden bewoond tot 1 maand voor het ODnieuw bouwriio maken van de grond. Veel jongeren, enkele tweede kamerleden en Amsterdamse ge meenteraadsleden voor de P. v. d A., V.V.D., P.S.P. en CP.N woonden de vergadering bij. De werkgroen kreeg in de loon van ■Ie vergadering adhesiebetui gin gen van de studentenverenigin gen A.S.V.A., Olofspoort, Poli- teia, Pericles, de Ned. christelijk stud, verg., het r.k.-dispuut en \.R. jongeren. RECHTSBIJSTAND VERZEKERING Zestien Nederlandse en in Nederland gevestigde buiten landse verzekeringsmaatschap pijen hebben besloten met in gang van 1 februari 1965 de branche rechtsbijstandverzeke ring voor automobilisten, brom fietsers en andere weggebrui kers te gaan uitoefenen, ieder onder eigen naam en voor eigen .•ekening. Krachtens de polisvoorwaar den zal de behandeling van alle schadegevallen niet door de desbetreffende maatschappijen geschieden, doch door een spe ciaal daartoe in het leven ge roepen „stichting schaderege lingskantoor voor rechtsbijstand verzekering" in Den Haag. Men wil hierdoor een deskundige en onpartijdige behandeling waar borgen. Vakdiploma vleeswarenindustrie ingesteld In een te Hilversum gehouden vergadering heeft het bestuur van het bedrijfsschap voor de vleeswarenindustrie zijn goed keuring gehecht aan een ont werp voor een vakdiploma van de stichting tot opleiding van werknemers voor de vleeswaren industrie. De stichting had daartoe van het georganiseerd overleg het verzoek ontvangen. Het ligt in de bedoeling aan de houders van het diploma een toeslag te verlenen op het loon. Dit zal in de C.A.O. worden neergelegd. Het doel van het ingestelde diploma is het stimuleren van de fabricage van kwaliteitspro- dukten in de vleeswaren- en conservenindustrie door het ver hogen van de technische vaar digheid en het vermeerderen van het technisch inzicht bij de werk nemers. Prof. dr. Steenkamp, voorzit ter van het bedrijfschap, noem de de instelling van het vak diploma een mijlpaal in de ge schiedenis van de Nederlandse vleeswarenindustrie. In verschei dene industriële bedrijfstakken in Nederland is een dergelijk vakdiploma nog een vrome wens, aldus prof. Steenkamp. Ter voorbereiding van de uit voering der ruilverkavelingen Walsoorden en Stoppeldijk gaat het kadaster binnenkort over tot een luchtkartering van het be trokken gebied. Het doel is op korte termijn een verzameling terreinkaarten te verkrijgen, die een nauwkeurig en volledig beeld geven van de huidige per ceelsindeling en die een betrouw bare grondslag vormen voor het eigenlijke verkavelingswerk. Momenteel worden in het ge hele gebied en ook in de naaste omgeving een groot aantal pi ketten geslagen, waarop hetzij direkt of later witje vierkante schijven van 30 x 30 cm zullen worden vastgenageld. Deze schij ven, die in de vaktaal paspun- ten en verkenmerken worden genoemd, vervullen bij de lucht kartering een belangrijke funk- tie. Zij vormen met elkaar het net van vaste punten, dat het mogelijk maakt uit de talrijke kleine luchtfoto's door vergro ting en vervorming de terrein kaarten samen te stellen. De plaatsen van de piketten met de schijven worden zó ge kozen, dat aan het verkeer en het landgebruik zo weinig mo gelijk hinder wordt toegebracht. Dit lukt niet altijd, aangezien ook rekening moet worden ge houden met de eisen van de luchtfotograaf, die o.a. voor de schijven een zo sterk mogelijk contrasterend»" ondergrond en een goede belichting vraagt. Als alle schijven zijn uitge legd, kan begin februari het op nemingsvliegtuig worden ver wacht. Het is echter ook mogelijk, dat het later wordt, want er zijn be halve Stoppeldijk en Walsoorden nog andere gebieden waar ge vlogen moet worden. Bovendien is het aantal geschikte dagen voor het maken van luchtfoto's in ons land niet groot. Het is duidelijk, dat het pas- puntennet volledig intakt behoort te zijn op het moment dat de luchtfoto's worden gemaakt. De kadastrale dienst doet daarom een dringend beroep op alle ingezetenen van Stoppel dijk en Walsoorden en omgeving, maar in het bijzonder op de eigenaren en gebruikers van gronden, op de ouders en opvoe ders van de jeugd en niet in het minst op deze jeugd zelf, om te willen waken tegen beschadi ging, verplaatsing of verwijde ring van de schijven. Prinses Irene en prins Charles waren enthousiast over het Ne derlandse trouwcadeau, dat hen woensdagavond in hun flat in Madrid symbolisch werd over handigd. Symbool van de oud- Hollandse eetkamer vormden twee kostbare miniaturen, por tretten van prins Willem de Zwijger op 34-jarige leeftijd en van zijn eerste gemalin Anna van Buuren, gravin van Egmont. Deze door een onbekende mees ter geschilderde miniaturen ont lokten de prinses uitroepen als „beeldig" en „fantastisch". Prins Charles voegde er aan toe: „on gelooflijk, verrukkelijk". Daarna plaatsten zij deze meesterwerkjes op de schoorsteenmantel naast een dubbelportret van koningin Juliana en prins Bernhard. De prinses droeg ter gelegen heid van deze overhandiging door een Nederlandse delegatie be staande uit dr. J. Gribling, voor zitter, mevrouw M. Swanede Vlam en de heer Th. van 't Hoff, een zwartfluwelen mouwloos ja ponnetje, gesierd met een schou derjuweel in stervorm van een robijn met briljanten en een bij passende briljanten armband. GASTVRIJ ONTHAAL De sfeer was genoeglijk en gastvrij. Op de foto's kon prinses Irene haar toekomstige 17e eeuw- se balpoottafel van palissander hout, 12 torse-stoelen met ve lours d'Utrecht, een gesneden eigen kist, een Amsterdamse staande klok, een Verdure-tapijt, een kroonluchter in 16e eeuwse stijl met wandluchters en een in het begin van de 17e eeuws ge schilderd zeegezicht op Spaarn- dam van de Haarlemse kunste naar Cornells van Wieringen, be wonderen. Het enige plechtige ogenblik in de met zilver, kristal, azalea's, tuloen, narcissen en anjers ge zellig gemaakte salon was toen dr. Gribling zijn toespraak hield, de miniaturen overhandigde, als mede de mooi gekalligrafeerde oorkonde en het register van de genen die bijdroegen trouwcadeau. „EEN PAREL. tot dit Mevr. Swane voegde aan de toespraak een persoonlijk woord toe. Daarin noemde zij prinses Irene o.a. een „parel aan de kroon" van haar familie. Zij be sloot haar toespraak met een hartelijke zoen, die door de prin ses even hartelijk werd beant woord. Daarna bleef men in de salon, waarin een grote fotc van de prins als mijnwerker prijkt en ook foto's van prins Bernhard en prinses Irene staan, nog enige tijd intiem bijeen. Het prinselijk paar was eerst 's morgens van de wintersport vakantie in St. Moritz terugge keerd. Zij zagen er fris, gezond en gelukkig uit. Prinses Irene ver zocht de afbeeldingen van het trouwgeschenk aan haar ouders in paleis Soestdijk te zenden. „Dan kunnen zij zien hoe mooi het is", aldus prinses Irene. Illll!ll]|||||||||||||||||llllll!i:illll!l[lll[lllllll[lllllllll[lllllllllllllll!lllllilll!lilllllllllllllllllllli VRIJDAG 22 JANUARI Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Tussen Shanghai en St. Pauli". ifflifiiiinnininiiiiiiiiiiiiinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiKiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiinii (Adv.) ■a- door ERNST MUSTEK 77) mijn „Ik mag dus nog wel glaasje bier drinken?" „Ook liever niet, maar des noods. Ook heel mat^. Ik zal u wel iets geven. Druppels. Vijf druppels op een klontje suiker, driemaal daags. Maar die helpen alleen als u niet rookt en geen sterke drank drinkt. Hebt u wel eèns pijn in uw voeten?" „Och ja, een beetje reuma". „Nee, die pijn komt van het roken". Niet begrijpend keek dè pa tiënt de dokter aan. „U hebt mijn voet niet eens gezien", mompelde hij. „Is niet nodig, dat weet ik zó wel. Dus „Dokter, wanneer het zó met me staat, dan „Goed, u lijkt me niet dom. Ik kan geen wonderen verrich ten. U moet meehelpen. Ik weet dat het niet eenvoudig is, maar het moet nu eenmaal". De man vertrok. Dr. Sevard schudde het hoofd. Hij had al vaak aan de dwaasheid gedacht dat de staat met zijn monopolie op alcohol en tabaksverbruik aan de ene kant miljoenen uit gaf voor propaganda om dit verbruik te stimuleren, maar aan de andere kant weer mil joenen moest betalen om de ge volgen van dit verbruik teniet te doen". „Volgende patiënt". Het was de laatste uit de wachtkamer. „Een nieuweling", dacht Sevard, want hij herinner de zich niet deze dame ooit eerder gezien te hebben, maar plotseling herkende hij haar. Het was mevrouw Stoja! „Neem me niet kwalijk, ik zie flat u verrast bent over mijn komst, maar ik wilde u graag even spreken, dokter". „Komt u dan binnen en gaat u zitten", zei hij koeltjes, want van deze vrouw had hij nu een maal hoge dunk gekregen. „Ik kom niet als patiënt, dat hebt u wel begrepen". Ze zweeg even, maar dr. Sevard gaf geen enkel blijk of hem dat wél of niet interesseeerde. „Ik heb be merkt dat u in Graningen met die ellendige kwestieik bedoel dat u daar geconfronteerd bent met die schurk, met die dr. Maf f ei Sevard zweeg nog steeds. Hij vond dit het toppunt van bruta liteit, het liefst had hij zijn be zoekster de deur gewezen, maar hij bedwong zich. „Hoe denkt u over die schandelijke toestanden in die kliniek?" Sevard reageerde nog steeds niet, de vrouw werd zichtbaar nerveus. „De compagnon van mijn man was er ook bij betrok ken. Weet u dat niet?" Dr. Sevard knikte stom. „Ik ben er in gelopen. Die kli niek was mij aanbevolen, ik heb die vrouw er zelf heen gebracht". „Juist mevrouw en wat wilt u nu eigenlijk van mij?" „U hebt mijn man het laatst behandeld, dokter". „Jaen „Ik ehja ziet u, ik dacht tot wie kan ik me beter wenden dan tot zijn dokter. Zijn vroegere compagnon, mevrouw Sautter ft Sevard viel haar bruusk in de rede: „Wat heeft die met de dood van uw man te maken?" „Nu ja, direct niets". „Gaat u door, mevrouw, maar graag wat duidelijker, praat u zonder omwegen. Wat wilt u nu van mij?" „Maffei zal voor de rechtbank moeten komen". „Als hij dat beleeft, zeker. Vindt u dat niet juist?" „En u zult als getuigen wor den opgeroepen, dokter". „Daar is alle kans op, ja." „U hebt mevrouw Sautter ge zien, geloof ik?" „Inderdaad". „Welke indruk kreeg u van haar?" Sevard vond het welletjes. Hij stond op. „Ik denk dat ik beter daarop antwoord kan geven wanneer de rechter mij een der gelijke vraag stelt, mevrouw otoja". „O ja, natuurlijk. Het gaat er alleen maar omhet kon zjjn dat u een verkeerde indruk zan mevrouw Sautter gekregen uad, ziet u. Mevrouw Sautter en ik waren goede vriendinnen. Ik zou het daarom heel jammer vinden". Sevard keek op zijn horloge. „Ik neem aan dat u hier geko men bent om mi' dat te zeggen, nevrouw. Nu geloof ik niet dat de rechter mij veel zal vragen over mevrouw Sautter, maar hoe dit zij, ik kan u toch niet Ze vi§l hem in de rede, ter wijl ze naar de deur liep. „Dok ter Sevard, u hebt van de zaak een totaal verkeerde indruk. En van rnjj ook." „Dat kan zijn, mevrouw, dat zal de tijd leren. Goedendag". Hij wilde niet dat de vrouw zich nog verder voor hem ver deemoedigde, het slechte gewe ten was van haar gezicht af te lezen. De vrouw deed echter een laatste poging. „Zal ik morgen eens terugkomen, dokter, om u alles uit te leggen?" „Onnodig mevrouw, wilt u niet langer beslag op mijn tijd leggen?" Boos trok mevrouw Stoja de deur van dè spreekkamer achter zich dicht. Sevard opende het raam, hij vond het plotseling benauwd in de spreekkamer. (Wordt vervolgd.) Nu de vervoerscijfers over december bekend zijn, blijkt dat de provinciale veren zich over 1964 in een sterke stijging van het pas sagiersvervoer (met meer dan 14 en van het autovervoer (bijna 20 mogen verheugen ten opzichte van 1963. Er werden totaal ruim 5.150.000 passagiers en ruim 1.400.000 auto's overgezet. Ook in de maand december moesten weer heel wat auto's wach ten op een volgende vaardienst. Kruiningen en Perkpolder staan wat dit betreft nog steeds aan de spits. Het is dus niet te verwonderen dat de kamers van koophandel er op hameren speciaal deze drukke dienst op korte termijn van beter materiaal en van een frequenter vaarplan te voorzien. Het volgende overzicht vermeldt de diverse vervoercijfers over de afgelopen jaren. AANTAL PASSAGIERS 1962 1963 1964 Vlissingen—Breskens 2.487.304 2.594.337 2.873.540 TerneuzenHoedekenskerke 290.667 280.337 304.016 Kruiningen—Perkpolder 1.254.770 1.307.600 1.565.414 Zierikzee—Kats 294.537 314.404 414.018 4.327.278 4.496.678 5.156.988 AANTAL AUTO'S VlissingenBreskens 512.447 564.425 Terneuzen—Hoedekenskerke 30.715 30-712 Kruiningen—Perkpolder 469.439 498.767 Zierikzee—Kats 75.639 79.548 656.735 34.391 599.318 111.698 1.088.240 1.173.452 1.402.142 De maand december 1964: AANTAL PASSAGIERS Vlissingen—Breskens 92-185 95.527 TerneuzenHoedekenskerke 16.221 17.707 KruiningenPerkpolder 70.999 70.280 ZierikzeeKats 14.648 16.937 108.082 16.893 89.802 20.146 194.053 AANTAL AUTO'S VlissingenBreskens 24.064 Terneuzen—Hoedekenskerke 1.660 Kruiningen—Perkpolder 30.091 ZierikzeeKats 4.189 200.451 27-809 2.048 31.386 4.821 234.923 33.573 2.058 40.998 6.655 60.004 66.064 83.284

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2