Kongolezen streven naar vrede Zij deden mijn was waar ik bij stond... „Himmler niet goed" keurde de misdaden Bejaarde hield politie op afstand DE LEEUW VAN BASHRA Aartsbisschop over het rassenvraagstuk in ZuM-Afrika BEURSOVERZICHT Donderdag 21 januari 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Tsjombe weg Sta in de weg Zech-Nenntwich voor zijn rechters HUISVESTING BIJ DE HOOGOVENS NAZI-MISDADIGER WORDT VERVOLGD PORTRET VAN SOFIA KIJKERS EN LUISTERAARS INTERNATIONALS ONGEANIMEERD LAGER Beursindices MILJOEN MARK PER ABUIS TSJOMBE NODIGT DIALLO TELLI UIT Advieskoersen buitenlands bankpapier De dienstplicht in communistisch China PEREN NAAR ZWITSERLAND Brits blad over verjaringstermijn oorlogsmisdaden Amerikaanse regering informeert naar radio-activiteit Kongo's premier Tsjombe heeft door enige malen beledigd te weigeren naar Brussel te komen zoals afgesproken was niet alleen de besprekingen over enige miljoenenkwesties in het slop gebracht. Hij heeft ook la ten zien hoe hoog hij het stre ven van zijn voorganger Adoela opvat. Deze immers was Tsjombe net voor in Brussel op zijn tournee om begrip te wekken voor een nieuwe aanpak van het Kongo lese probleem. En die aanpak bevalt Tsjombe geenszins. En aan de andere kant kwam hij toch al niet zo van harte naar Brussel, want daar zou aan de orde komen dat de Belgen nog een aantal miljoenen dollars van Leopoldstad te goed hebben en bovendien niet ingenomen zijn met zijn (voorlopig opgeschorte) besluit de mijnconcessies uit bui tenlandse handen te halen. Maar erger vindt hij de idee van Adoela, die rondweg zegt dat de Belgen en Amerikanen maar moeten ophouden Tsjombe en Kasavoeboe met geld te steu nen. Tsjombe weet dat hij zon der die steun nergens meer is. Adoela is er trouwens ook niet zo erg voor om Tsjombe nog lan- keuze tussen blanke overheersing ger aan de macht te laten en ook dat bevalt de Katangees aller minst. Toch is de redenering van Adoela niet zo absurd. Als de V. S. en België Tsjombe met geld en materiaal steunen om de slag tegen de rebellen voort te zetten, dan vervreemdt het land meer en meer van zijn Afri kaanse buren, die al niet veel met Tjsombe persoonlijk opheb ben en in die steun een beves tiging zien van hun vermoeden dat hij een marionet der kolo nisten is. Dat betekent dat zij van hun kant zo al niet uit sympathie voor Gbenje en de zijnen, dan toch uit antipathie tegen Tsj om- bes bewind de rebellen gaan steunen. Zo wordt het niet vrediger in Kongo, maar krijgt dit land ook door de inmen ging der Chinezen meer en meer een soort Vietnamees ka rakter. Men mag het Adoela niet aan rekenen dat hij zulks voor zijn land bepaald niet wenst. Hij ziet liever een verzoening tot stand komen, maar daarvoor is Tsjom be (die de rebellen haten) een sta-in-de-weg. Het is niet gezegd dat die ver zoening er gegarandeerd komt als Tsjombe maar het veld ruimt. Het is zelfs niet gezegd dat het vechten na zoveel jaren geharrewar ineens op zal hou den als Adoela zijn zin krijgt. Maar zijn voorstel heeft tenmin ste nog enig perspectief. De strijd zoals die nu gevoerd wordt, opent geen enkel voor uitzicht op vrede. Bij de opening van de jaarver gadering van de raad van het Zuidafrikaanse instituut voor de betrekkingen tussen de rassen heeft de katholieke aartsbisschop van Durban, Denis Hurley, als zijn mening uitgesproken, dat het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika alleen maar op een tragedie kan uitlopen. De situatie lijkt, zo zei hij, buiten menselijke controle en boven menselijke hoop. Negentig procent en z.elfs wel licht meer der blanke Zuidafri kanen staan zonder meer voor de en zwarte overheersing. De blan ke Zuidafrikaan ergert zich aan de kritiek in het buitenland op de door zijn land gevoerde politiek. Hij wordt het meer dan beu door mensen, die hoogst waarschijn lijk niet bereid zijn hun prediking door voorbeelden te staven, op vrome wijze te worden aange spoord tot het begaan van wat hij als sociale, economische en ras sen-zelfmoord beschouwt. Hoe zeer hij ook de aan de niet-blan- ken opgelegde onrechtvaardig heden en ontberingen betreurt, hij kan aan de situatie niets ver anderen, die uiteindelijk zijn eigen bestaan kunnen verwoes ten, aldus aartsbisschop Hurley. Zo wordt dag na dag de kloof breder, de situatie wordt steeds ongeneeslijker, de haat groeit in de harten der blanken, slechts geëvenaard door de koppige vast beslotenheid der blanken om geen duimbreed toe te geven. Volgens alle regelen van het menselijk gedrag, volgens alle lessen die uit geschiedenis der mensheid kunnen worden ge trokken, kan een situatie zo vol bitterheid alleen maar in een tra gedie eindigen, aldus de aarts bisschop van Durban. In Brunswijk is woensdag een begin gemaakt met de behande ling van de strafzaak tegen de voormalige SS-eavalerie-kapitein Hans Walter Zech-Nenntiwion, die terecht staat wegens zijn uit braak uit de gevangenis van Brunswijk, waar hij een hem we gens orlagsmisdaden opgelegde straf uitzat. Met hem siaan we gens hulpverlening daarbij vier andere personen terecht, onder wie zijn vroegere vriendin Mar grit Steinlheuer, met wie hij na zijn ontvluchting naar Cairo was ontsnapt. Zedh-Nenntiwich beweerde voor de rechtbank tijdens de oorlogs jaren in Warchau ter dood te zijn veroordeeld wegens zijin verzet tegen de S.S. Hij slaagde er toen echter in naar Zweaen te ont snappen. Hij bestreed' dat hij toen zou zijn veroordeeld wegens verkrachting van vrouwen en het verkopen van wapens aan Poolse verzetsstrijders, zoals de presi dent der rechtbank hem voor hield. Ook beweerde Zedh-Nennt- wiöh tijdens de oorlog aan de Britse radio in anti-nazi-uitzen- dinigen te hebben medegewerkt. Hoogovens en de Nederlandsehe Dok- en Scheepbouw Mij deien mede dat Hoogovens heeft be sloten ter voorziening in de be hoefte op korte termijn aan buitenlandse werknemers over te gaan tot het doen bouwen van logiesaeoomodat'ie op een pon ton, die ligplaats zal krijgen in het binnenspuikanaal bij het Noordzeekanaal naast het be staande logiesschip „Arosa Sun". Sun". De Nederlandsehe Dok- en Scheepsbouw Mij zal de bouiw van deze drijvende logiesacccmo- datie, welke huisvestingsmoge lijkheden biedt voor ca 230 werk nemers, verzorgen. De accomodatóe zal in totaal 5 woonlagen omvatten waarvan de juiste indeling nog niet vastiigt. Naast slaapgelegenheid wordt voorzien in een eetzaal met keu ken, enkele recreatieruimten en de noodzakelijke dienstruimten. De nieuwe accomodatie zal in de loop van de zomer in gebruik worden genomen. Voor het geval dat daaraan behoefte zal bestaan, is in de mogelijkheid voorzien in de toekomst een tweede eenheid naast de eerste te leggen. Onlangs deed een Sunil was-team de was voor mevrouw M. Vroegh, Taan- derstraat 104c, Rotterdam, "Ik sta paf... de Sunilwas is witter", zei mevrouw Vroegh. "Nu begrijp ik wat ze bedoelen als ze zeggen: Sunil geeft het hoogste wit" Tegen de voormalige S.S.'er Wilhelm Koppe, nu 58 jaar, is een aanklacht ingediend wegens medeplichtigheid aan massa moord en mislukte aanzetting tot moord, zo is door de justitie in Bonn dinsdag meegedeeld. Kop pe verbleef tijdens de oorlog in bezet Polen, waar hij voor de dood van 1.558 geesteszieken in Soldau (Oost-Pruisen) verant woordelijk zou zijn geweest. Bo vendien wordt hij ervan be schuldigd, schuldig te zijn aan de dood van 145.000 Joden uit Po len, Duitsland, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, tussen 1941 en 1943 in het concentratiekamp Kulmhof omgebracht. De „mislukte aanzetting tot moord" zou hij in 1944 hebben gepleegd met een bevel tot het neerschieten van Poolse ver zetsstrijders. De aanklacht beslaat 350 blad zijden. Er zullen 205 getuigen verschijnen. De begindatum van het proces is nog niet vastge steld. Voorts is in Kiel de voorma lige S.S.'er Fritz Weber op ver denking van nazi-misdrijven ge arresteerd. Weber werkte thans als ambtenaar in Sleeswijk-Hol- stein. Hem wordt medeplichtig heid aan een „dodenmars" van ongeveer 5.000 Joden van Koe- ningsberg naar Palmnicken in Oost-Pruisen en aan moord op gevangenen in 1945 ten laste ge legd. „Himmler keurde de misdaden in de Jodenkampen niet goed", aldus staat te lezen in een rap port van mevr. Liselotte Franke- Griksch aan een rechtbank in Hamburg, waar de gewezen SS- bowakers van Treblinka terecht staan. Mevr. Franke-Griksoh is de weduwe van een hoge SS-offi- cier. Het rapport is gebaseerd op een onderhoud dat haar echtge noot in 1934 met Himmler had gehad. Himmler zou bij die gelegen- In de kunsthal Eureka in Madrid houdt de bekende Andalusische schilder Enrique Segura op het ogenblik een tentoonstelling waarop geschilderde portretten Op 1 januari jl. waren bij de Het Damrak heeft gisteren de vaste stemming voor de interna tionale waarden van de beide voorgaande beursdagen niet ver der kunnen voortzetten. Er vond een koersreactie plaats voor de aandelen van deze groep. AKU gaf circa 4 punten prijs tot 526. Hoogovens 5 punten lager op 546. Philips zakte ruim 1 gulden in tot 153,80. Hieraan kon het bericht over een order voor Phi lips uit het buitenland (republiek Rwanda) ter waarde van enkele miljoenen guldens niets veran deren. Unilever hield zich vrij goed staande op 137,80, doch Kon. Olie was aan de zwakke kant. Dit fonds daalde van 159,90 tot 159,30 160.90). Kon. Olie noteerde dinsdag in Wallstreet een halve dollar la ger. De handel in alle hoofd fondsen was zeer kalm. Winst nemingen waren mede oorzaak van de koersdalingen. Men bleef terughoudend met het verstrek ken van kooporders. Dit in ver band met de mogelijkheid dat Mij moesten een paar puntjes prijsgeven. Ook in de scheepvaartsector was het kalm bij een nauwelijks prijshoudende stemming. De lei dende cultures gaven geen ver anderingen van enige betekenis te zien. De staatsfondsenmarkt was vast op de stellige overtui ging dat de 5 Va pet lening groot 100 min a pari van de Bank van Ned. Gemeenten, waarop gisteren werd ingeschreven, zal slagen. De beurs is van mening dat deze lening er „dik" ingaat. Aandelen Van der Grinten werden 25 punten hoger op 1450 geadviseerd. Dinsdag werd vol staan met een koers van 1425 bieden, tegen een laatstgedane notering op 1340. Aandelen Ned. Overzee Bank lagen iets beter in de markt op het gepubliceerde jaarverslag. In de Amerikaanse sector werden certificaten „The Lehman Corp" geïntroduceerd en verhandeld. De prijs per certi ficaat van tien aandelen was 32% dollar of circa 1184. De belangstelling was aan de ruime kant. te zien zijn van meer dan veertig dienst Luister- en Kijkgelden Amerika nieuwe maatregelen zal U T -7 1 OOÖ aha 4.„nav>-> 4-wr. vorstelijke personen. 1.836.474 televisietoestellen aan- De foto toont de schilder bij gegeven tegen 1.817.286 per 1 een geslaagd portret van prinses december jl. (t/m 18 januari Sofia, echtgenote van prins Juan Carlos de Bourbon. Eten Westduitse boer die per ongeluk tweemaal eenzelfde rij tje op zijn lottoformulier invulde, heeft vorige weelk een miljoen markt gewonnen toen bleek, dat hij tweemaal de winnende cijfers had aangestreept. Met het formulier in zijn hand was hij nog naar het lotto-bureau gerend om zijn fout te herstellen dodh dit was reeds gesloten. De bediende weigerde nog open te doen en de boer was met een lang gezicht naar huis gegaan. Zondag ging hij de bediende edhter bedanken, omdat diens weigering hem twee maal de hooxdiprijs van 500.000 mark had opgeleverd. Premier Tsjombe van Kongo heeft de secretaris-generaal van de „organisatie voor Afrikaanse eenheid", Diallo Telli uit Gui nea, uitgenodigd naar Kongo te komen om de toestand daar in ogenschouw te nemen. De eer- ste-minister verzocht Telli ge hoor aan zijn invitatie te geven, vóórdat op 29 januari in Nairobi de commissie ad hoc van ge noemde organisatie bijeenkomt. 1.851.730). Er waren op 1 januari 2.659.161 geregistreerde radiotoestellen tegen 2.660.938 op 1 december jl. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 jan. 434.916 tegen 438.076 op 1 decem ber jl. gaan nemen ter beperking van de uitvoer van kapitaal uit de Verenigde Staten. Er gaan tevens geruchten dat West-Duitsland het officiële disconto zou gaan verhogen (thans 3 pet). Gedu rende de verdere beursduur bleven de koersfluctuaties bin nen nauwe grenzen. Veel veran deringen kwamen er niet meer voor. Aandelen Centrale Suiker 18/1 19/1 20/1 Int. conc. 571.1 575.9 572.2 Industrie 362.9 365.5 366.4 Scheepvaart 144.8 144.1 144.3 Banken 238.3 239.4 239.5 Handel, enz. 171.2 172.6 172.2 Algemeen 402.7 405.8 404.6 De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 9.9810.08 Amerikaanse dollar 3.573.61 Canadese dollar 3.313.36 Franse frank (100) 73.2073.60 Belgische frank (i00) 7.207.25 Zwitserse fr. (100) 83.0583.55 Duitse mark (100) 90.1090.60 Noorse kroon (100) 49.6050.60 Deense kroon (100) 69.3570.35 Zweedse kr. (100) 69.3570.35 Italiaanse lire (10.000) 56.50—58.50 Oostenrijkse schilling (100) 13.89—13.99 Portugese escudo (100) 12.40—12.55 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.90—6.05 held hebben gezegd: „Eten S5- cihef. moet ziüh hard voordoen, maar behoeft nog niet keJiard te zijn. Ais men te ver gaat, grijpt dan onmiddellijk in. Ik zal zeer streng optreden tegen iedere ho ge SS-er die misbruik maakt van zijn bevoegdheden." Mevr. E ranke-Gri'ksch merkte op dat, indien Himmler scheen te willen dat de -grenzen niet wer den overschreden, dit alleen maar de zaak voor de besdhuiidi- giragen erger maakt. De belang rijkste beschuldigde is de vroege re kampcommandant Kurt Hu- bert Franz. Vandaag zal de gewezen staats secretaris Hans Glotoke woiden gehoord. President Lioe Tsjao Tjsi heeft, naar het persbureau Nieuw-Chi- aa meldt, woensdag een besluit van de permanente commissie van het nationale volkscongres, waarbij de diuur van de dienst plicht voor de verschillende on derdelen der strijdkrachten werd vastgesteld, met zijn handteke ning bekrachtigd. Blijkens dit besluit bedraagt de duur van de actieve dienst voor onderofficieren en man schappen der infanterie en ande re grondstrijdkrachten vier jaar en voor de speciale troepen en veidigheidsstrijdkrachten 5 jaar. Voor de luchtmacht geldt een dienstplicht van 5 jaar en bij de marine van 6 jaar, met uitzonde ring van de mariniers, die 5 jaar onder de wapenen moeten blij ven. In vrijwel alle -gevallen bete kent dit een verlenging ivan de tot dusver geldende duur der dienstplicht met 1 jaar. Te Ahsahka in de Amerikaan se staat Idaho liet de politie dinsdagavond een bulldozer aan rukken om een bejaarde man te overmeesteren, die haar tien uur lang met geweervuur op een af stand had gehouden, omdat hij niet uit zijn huisje wilde worden gezet. Toen een vice-sheriff zich naar de hut van de 63-jarige Earl Phipps had begeven om de man aanzegging te doen zijn woning te verlaten, had Phipps het vuur geopend en de gerecht- 75. Aan het hoofd van zijn rui ters stormde de Leeuw van Bash- ra op de mannen van Zwartman tel in. Vanaf de rotsen zag Aram hoe de Mamelukken-aanvoerder met 'n behendige beweging de lans ont week die de man in de zwarte mantel op hem richtte. Beide ver dwenen voor een ogenblik in het strijdgewoel, maar even later zag Aram de Leeuw opduiken. Hij schreeuwde zijn mannen die overal om hem heen met hun tegenstan ders slaags waren geraakt, een kort bevel toe. Opeens sprong Aram toe. Achter de Mameiukken was de sinistere gestalte van de man in de zwar.e mantel opnieuw opgedoken. Zijn paard aandrijvend tot het uiterste, trachtte hij de niets vermoedende Leeuw van achteren te treffen. Maar eer hij daarin geslaagd was, schoot Aram als een panter op hem neer. dienaar in de dij getroffen. Een tiental politiemannen werd toen opgetrommeld, maar ook zij konden de hut niet naderen wegens Phipps welgerichte scho ten. Toen er tenslotte een bull dozer bij werd gehaald, die de voordeur van de hut kapot reed, nam Phipps de benen. De po litie wist hem te grijpen, ontwa pende hem en bracht hem naar een kliniek. De Zwitserse autoriteiten heb ben bekendgemaakt dat met in gang van 31 januari a.s. de in voer van peren in dit land on beperkt zal mogen plaats vin den. Of er uit ons land ook peren naar Zwitserland zullen gaan, valt nog moeilijk te zeggen want de voorraden zijn niet bijzonder groot meer en er is reeds ver schillende weken een grote vraag naar de goede kwaliteiten Nederlandse peren, vooral van West-Duitsland en Engeland. Ook vindt regelmatig export naar Ierland en Noorwegen plaats. De prijzen van de Nederlandse peren die in koelhuizen zijn be waard, zijn de laatste tijd dan ook flink aangetrokken. In totaal zijn vorig jaar 136 Oostduitse militairen naar de bondsrepubliek gevlucht. De Britse „Daily Telegraph" heeft woensdag het besluit ver dedigd van de Westduitse rege ring om de verjaringstermijn van oorlogsmisdaden niet te verlen gen. Het conservatieve blad zegt dat het grote pubhek in West- Duitsland ongevoeliger is gewor den voor deze processen tegen ex-nazi's die zich maar voortsle pen. De Duitsers zijn meer geïn teresseerd in de wederinvoering van de doodstraf als een af schrikwekkend middel, nu er zo veel nieuwe „normale moorden" in de bondsrepubliek worden ge pleegd. De „Daily Telegraph." wijst erop dat het grootste deel van de oor logsmisdadigers al terecht heeft gestaan. Stopzetting van de pro cessen tegen oorlogsmisdadigers zou een emde maken aan bepaal de misstanden. Zo zouden de Russen dan de nazi's, the zich nog verborgen hebben gehouden, niet langer meer kunnen chan teren en overhalen om als Com munistische agenten op te tre den. Ook verlopen de proeessen volgens het blad niet bp bevre digende wijze. Vele getuigen zijn dood en 'het geheugen van ande re blijkt met meer zo best te wenken. De wet moet niet wor den gewijzigd om dergelijke om standigheden te bestendigen, al dus de „Dailay Telegraph". De Amerikaanse regering heeft zich tot de Russische leiders ge wend met een verzoek om in lichtingen over een vorige week vrijdag gehouden ondergrondse kernproef, waarbij bovengronds enige radio-activiteit is gecon stateerd. Het verzoek geschiedde op grond van het gedeeltelijk kern- stopakkoord, dat kernexplosies bovengronds, onder water en in 'de atmosfeer verbiedt. Amerikaanse deskundigen zei den dat de radio-actieve neer slag was waargenomen boven de Stille Oceaan nabij Japan en dat de Sowj et-Unie ten minste een technische schending van het kernstopakkoord had gepleegd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, ont bood dinsdag de Russische am bassadeur en vroeg om een vol ledige uiteenzetting. Het beperkt kernstopakkoord verbiedt geen ondergrondse proeven mits er geen radio actieve neerslag ontstaat die buiten het grondgebied van het proefnemende land terechtkomt. De Amerikaanse regering be- schikt over geen enkele aan wij- zmg, die erop duidt dat de Sow- jet-Unie het akkoord van Mos- kou tracht te schenden. In maart 1964 deed zich een derge lijk geval in de Verenigde Sta ten voor. Bij een ondergrondse proefneming werd de atmosfeer „besmet". Twee dagen later werd dit feit gepubliceerd. De Sowj et-Unie liet nooit enig protest horen al werd het ge beurde wel door „Tass" gepu- bliceerd.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3