De installatie van president Johnson Zwijgzaamheid rond kasteel Rambouillet Churchill zwakker Ongekende veiligheidsmaatregelen IR BOEDDHISTISCHE LEIDERS IN HONGERSTAKING Het weer ze! de tuinder DONDERDAG 21 JANUARI 1965 21e Jaargang - No. 6356 Hoogtepunt Aan zijn woord gehouden Medepassagiers op klein stukje aard Land vol rijkdom De vijand wordt overwonnen Beroep op Amerika HET FRANS-DUITSE OVERLEG PHILIPS HEEFT THANS 250.000 WERKNEMERS Tegenstander van Ben Bella zich over gaf Zon-en Maanstanden Om het vriespunt Weerbericht Hoogwater Franfcering bij abonnement; Terneuzsu Direetenr-Hoofredaetenr; I, van de Sande Redactie-adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres; Smidswal Telefoon! 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f6,— per kwartaal; per maan 12.—: per week 50 et. Losse nrs 10 ct. VRUE Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties'' (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot ti.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tof 10 uur v m. President Lyndon Baines John son heeft woensdag op de treden van het Capitool, het Ameri kaanse congresgebouw, de eed afgelegd als zesendertigste presi dent van de Verenigde Staten. Hij Is zijn eerste volledige ambts termijn begonnen, na veertien maanden geleden aan de macht te zijn gekomen door de moord op president John F. Kennedy en na in november een enorme over winning te hebben behaald op zijn republikeinse tegeneandidaai senator Barry Goldwater. De instailatieplechtigheid is een der grootste en kostbaarste in de geschiedenis der Verenigde Staten geworden. Zij vond plaats onder tot dusver ongekende vei ligheidsmaatregelen. De met sneeuw bedekte hoofd stad krioelde reeds dinsdagavond van duizenden bezoekers die ge tuige willen zijn van een schouw spel, dat de plechtigheid van een kroning paart aan de uitgelaten heid van een carnaval. De feestelijkheden rondom de installatie begonnen dinsdag avond met een gala-ontvangst op het Witte Huis, die werd opge luisterd door het optreden van een groot aantal Amerikaanse en buitenlandse artisten van inter nationale faam. Het hoogtepunt van het geheel vormde uiteraard de eedsafleg ging door de president, gevolgd door een militaire parade langs het Witte Huis, die door presi dent en mevr. Johnson en door vice-president en mevr. Hum phrey van een met kogelvrij glas beschermd paviljoen werden ga degeslagen. Elke meter van de door de de filerende strijdkrachten te volgen route was door mannen van de geheime dienst, die voor de vei ligheid van de president moet •waken, geïnspecteerd, terwijl aan de bewoners der aan de route gelegen gebouwen was verzocht hun vensters gesloten te houden en aangifte te doen, zodra ver dachte figuren mochten trachten binnen te dringen. Het gehele politiekorps van Washington was op de been om de mensenmenig te voortdurend in het oog te hou den. De familie Johnson in het Witte Huis Washington: President Johnson met zijn echtgenote lady Bird en dochters Lynda Bird (links) en Luci Baines in het Witte Huis. De eerste familie van de Ver enigde Staten poseerde voor deze officiële foto in verband met de beëdiging van president Johnson, die woensdag plaats had. Behalve een groot aantal fami lieleden en vrienden, die voor deze gelegenheid op het Witte Huis waren uitgenodigd, had president Johnson ook tiendui zenden van zijn aanhangers tij dens de verkiezingen naar de hoofdstad genood en een enorm aantal heeft hem in dit opzicht aan zijn woord gehouden. De plechtigheden en feestelijk heden werden woensdagavond besloten met bals in verschillen de gelegenheden in Washington, waar niet minder dan 25 000 men sen aanwezig waren. In de rede, die president John son woensdag na zijn beëdiging en installatie als zesendertigste president der Verenigde Staten heeft uitgesproken, verklaarde hij, dat onrechtvaardigheid en ar moede zullen zijn overwonnen voordat deze generatie van Ame rikanen voorbij is. He president paarde deze verklaring aan een beroep op de mensen op te hou den elkaar te haten en te trach ten elkaar te vernietigen. De wereld is groot genoeg dat iedereen zijn geluk op eigen ma nier kan nastreven. Onze eigen koers is duidelijk, zo vervolgde de president. Wij streven naar niets dat anderen toebehoort. Wij streven niet naar overheersing over onze mede mens, doch overheersing door de mens van tiranie en ellende. Ver der sprak de president over zijn ideaal van het tot stand komen van een grote gemeenschap, die armoede, discriminatie en andere maatschappelijke kwalen zal be strijden. Ik zal leiden zo goed als ik kan, zo beloofde president John son. Doch kijkt in uw eigen har ten naar de oude beloften en de oude droom. Zij zullen u het best van alles lelden. President Johnson wekte ver volgens alle Amerikanen op tot volledige naleving van de opvat ting van rechtvaardigheid, zoals die door de stichters der natie was vastgelegd. In een land vol rijkdom moeten gezinnen niet in hopeloze armoe de moeten leven, zo betoogde hij. In een land, rijk aan oogsten, moeten kinderen niet hongerig door het leven gaan. In een land van genezende wonderen mogen naburen niet lijden en onver zorgd sterven. In een land vol kennis moet jonge mensen lezen en schrijven worden geleerd. Voortgaande, zei de president: Dertig jaar lang heb ik geloofd, dat deze onrechtvaardigheid je gens onze mensen dit ver waarlozen van onze rijkdommen de vijand was. Dertig jaar lang heb ik er tegen gestreden. Ik weet dat hij zich niet gauw ge wonnen zal geven. Veranderingen hebben ons nieuwe wapens ge geven. Vóór deze generatie van Amerikanen voorbij is, zal deze vijand niet alleen terugtrekken: hij zal worden overwonnen. In het kort sprekend over de wereld in het algemeen, herin nerde president Johnson de Ame rikanen aan het Amerikaanse covenant, dat de Verenigde Sta ten de plicht oplegt de weg tot vrijmaking van de mens te hel pen wijzen. Dat is nog steeds ons doel. Doch de veranderde tijden heb ben een nieuwe betekenis aan deze oude missie gegeven. Nim mer meer kunnen wij trots in af zondering aan de kant blijven staan. Gevaren en moeilijkheden, die wij eens buitenlands hebben genoemd, bestaan thans ook on der ons. Als Amerikaanse levens een einde moeten nemen, en Amerikaanse rijkdommen moe ten worden verspild in landen, die wij nauwelijks kennen, dan is dat de prijs die dé verandering van onze overtuiging heeft ge- eist. Met een beroep tot eenheid on der alle Amerikanen bij de aan vang va;i zijn nieuwe bewind, verklaarde president Johnson- „Laat ons iedereen, die tracht oude wonden weer open te rijten en oude haatgevoelens aan te wakkeren, uitstoten. De tijd is gekomen te streven naar voor uitgang zonder twist en verande ring zonder haat: niet zonder verschillen van opvatting, doch zonder de diepe en blijvende ver deeldheid, die ons land genera ties lang heeft getekend". (Adv.) Ik kweek de groenten van California's groentesoep. Denk niet dat ze daar de bloemkolen, de sperciebonen, de preien en wat al niet, zo maar in de soep verwerken. O nee, die worden heel zorgvuldig op kwaliteit bekeken. Totnutoe 2ei California „ja" tegen al mijn groente. Nou dan ben ik de béste groentekweker van Nederland! De 38-jarige René Migneaux te Lommei (België) is gisteren gehuldigd, omdat hij de 250.000e employé is van het Philipscon- cern. De heer Migneaux, vader van vijf kinderen, is werkzaam in de glastrekkerij van het Phi- lipsbedrijf in Lommei, een plaats van bijna 20.000 inwoners in de Belgische Kempen op ongeveer 30 km van Eindhoven. Hij werd tijdens een feestelijke door de Philips-harmonie uit Eindhoven muzikaal versierde bijeenkomst van het personeel van het Lommelse bedrijf offi cieel door ir. F. J. Philips, presi dent van de raad van bestuur van het concera, verwelkomd. Dit ging vergezeld met de aan bieding van ten televisietoestel. Woensdagmorgen hebben pre sident De Gaulle en bondskanse lier Erhard hun overleg op het kasteel Rambouillet hervat. La ter op de ochtend voegden de Franse premier Pompidou en de Franse en Westduitse ministers van buitenlandse zaken, resp, Couve de Murville ne Schroder, zich bij hen. Het kasteel RamboudUet was tijdens het overleg niet alleen door een hecht politiekordon om geven, maar ook door een on doordringbare muur van zwijg zaamheid. Niet de geringste aan wijzing over de sfeer van de- ont moeting, laat staan over het ver loop van het gesprek zelf, drong naar buiten door. Zo kon het gebeuren, dat zelfs een keukenjongen van het slot, die met een lege mand het hek uitkwam, grote aandacht van de buitenwereld: trok. Verbijsterd over de ongewone eer, plotseling voor de microfoon van een radio verslaggever te staan, stamelde hij dat hij onmogelijk kon vertel len wat hij in de stad zou gaan kopen.. Na een half uur keerde hij terug met de ingrediënten voor een goede mayonaise; en kele tientallen eieren en drie flessen slaolie, OPTIMISME. Woensdagmorgen gaf men in leringen die in nauw contact staan met de Westduitse delega tie, blijk van groot optmisme. De Franse president, zo werd ge zegd, heeft door een voorkomen de houding al direct een vriend schappelijke sfeer weten te scheppen. Zonder over aanwij zingen te beschikken over het .concrete resultaat van het over leg acht men. aanzienlijke voor- Van dinsdag op woensdag had sir Winston Churchill een vrij rustige nacht, zo werd gisteren bekendgemaakt. De Britse hartspecialist dr. Harley Williams is van mening dat ondanks „het geweldige weerstandsvermogen" van sir Winston een gunstige afloop niet te verwachten is. Medische des kundigen zijn het er over eens, dat de ziekte een loop heeft ge nomen, die verwacht kon wor den en dat er weinig hoop op herstel is. De onrust die zich dinsdag van sir Winston meester maakte en een voorteken scheen te zijn van een spoedig intreden van de dood, is evenwel verdwenen en de zieke slaapt nog steeds rus tig. TOESTAND STATIONAIR Na een bezoek van bijna een uur dat lord Moran, de lijfarts van Churchill, woensdag tegen het eind van de middag aan zijn patiënt bracht, heeft hij mee gedeeld dat de toestand van de oud-premier stationair is. Eerder was gemeld dat lord Moran pas in de loop van de avond naar zijn patiënt zou komen. Er werd geen reden voor het onverwachte bezoek opge geven. In Saigon is officieel bekend gemaakt, dat premier Tran Van Hoeong gisteren de nieuwe leden van het kabinet aan het staatshoofd zou voorstellen. De plechtigheid had dinsdag reeds moeten plaats vinden, doch toen kwamen de vier generaals, die de eerste-minister in zijn kabi net heeft opgenomen, niet opda gen. Een van hen, de stafchef van de luchtmacht generaal Ngoejen Cao Ky, die tot minis ter voor jeugd- en sportzaken is benoemd, verklaarde dat hij zijn benoeming niet kon aanne men, als de samenstelling van de regering niet „meer revolu tionair" zou worden. Ook zei hij het bevel over de luchtmacht niet te willen opgeven. Wel was hij bereid daarnaast een plaats in het kabinet te nemen. De voornaamste vijf boeddhis tische leiders van Zuid-Vietnam hebben aangekondigd, dat zij voor onbepaalde tijd in honger staking' zulen gaan uit protest tegen het aanblijven van de hui dige regering. DORP HEROVERD Het dorp Tan Doec, op 110 km ten noordoosten van Saigon, dat zondag door sterke een heden van de Vietcong op de Zuidvietnamese regeringstroepen was veroverd, is dinsdag zonder strijd weer in handen van laatst genoemden gekomen. Van de communistische troepen was geen spoor meer te bekennen. NEGEN DODEN Op 40 km ten zuidoosten van Saigon bestookte de Vietcong dinsdagavond onverwachts een post van de regeringstroepen met mortiervuur. Volgens de eerste berichten kwamen negen men sen om het leven, onder wie een vrouw en een kind, terwijl 36 mensen, onder wie twee Ame rikaanse militairen en vijf bur gers, werden gewond. Volgens functionarissen in Pa rijs zal president De Gaulle in geval van overlijden van Church ill naar Londen gaan om de uitvaart bij te wonen. Men zei dat beide staatslieden elkaar al tijd hadden bewonderd, vandaar de wens van de Franse president om bij de plechtigheden tegen woordig te zijn. Lord Moran heeft gisteravond, na afloop van zijn bezoek aan sir Winston, medegedeeld, dat de bloedsomloop van sir Winston zwakker is geworden. „De zwakte van sir Winstons bloedsomloop is opvallender. Er is niets anders mede te delen. Vandaag zal een nieuw bulletin worden verstrekt", aldus dr. Mo ran in zijn laatste mededeling van woensdagavond. Een woordvoerder van de Brit se vereniging van medici, die re gelmatig commentaar levert op de bulletins, verklaarde kort na het uitgeven van het jongste bul letin: „Sir Winston gaat waar schijnlijk het laatste stadium van zijn ziekte tegenmoet." Lord Moran verklaarde na zijn bezoek dat sir Winston „zeer zwak" is. Minister Van Aartsen: GEEN VISSERSHAVEN IN KATWIJK Minister Van Aartsen (ver keer en waterstaat) heeft de ge meente Katwijk in een brief meegedeeld ook namens diens ambtgenoot van landbouw en visserij, dat na ampele bestu dering van het Katwijkse memo randum de plannen tot stichting van een vissershaven het tot hun leedwezen niet mogelijk is aan het voorgestelde plan voor een vissershaven te Katwijk mede werking te verlenen. De eventuele economische en sociale voordelen verbonden aan de exploitatie van een derge lijke haven wegen huns inziens niet op tegen de ernstige water staatkundige bezwaren, die door de aanwezigheid van een Kat wijkse vissershaven zouden wor den opgeroepen. B. en W. van Katwijk hebben nog geen commentaar op dit be sluit. „Het ligt voor de hand dat B. en W. zich nog nader wensen te beraden, omtrent de conse quenties van deze hernieuwde afwijzing", aldus een mede deling van het college. uitgang op verschillende terrei nen waarschijnlijk. Het heeft dinsdagavond de aandacht ge- trokken, dat De Gaulle en Er- hard na afloop van de filmivoor- stelling in het kasteel nog een uur onder vier ogen met elkaar hebben gesproken. DRIE HOOFDPUNTEN. In conferentiekringen wordt vernomen dat in Rambouillet 3 onderwerpen tot in bijzonderhe den zijn besproken, en wei de Europese politiek, de Duitse her eniging en de defensie. Er heers te een sfeer van goede verstand houding en er deed zich geen en kele grote moeilijkheid voor. De indruk overheerst dat een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de „Zes" over de Europese politieke één wording in het verschiet ligt. President De Gaulle zou hébben verklaard niets op een dergelijke conferentie tegen te hebben. Naar voorts werd vernomen, zou van Franse zijde de mening te kennen zijn gegeven dat een verwezenlijking van het M.L.F.- project hereniging van Duits land in de weg zou staan. Overi gens verwacht Frankrijk van Amerika wat dit project betreft geen druk meer, wel echter van Engeland over het andere project (A.N.F.). Wat de gemeenschap pelijke Europese verdediging be treft was er geen verschil van mening geweest tussen de Fran sen en Duitsers, zo zeiden be voegde Franse kringen. Moussa Hassani, ex-minister en de laatste belangrijke poli tieke tegenstander van Ben Bella, die zijn verzet tegen diens bewind nog ondergronds voort zette, heeft zich dinsdag over gegeven. Hassani was minister voor de posterijen en telecommunicaties in de eerste door Ben Bella ge vormde regering. In de afgelo pen zomer brak hij met hem en zocht hij een toevlucht in de bergen. ZON MAAN Gewichtige dienst aan kanselier. Bijna had de Westduitse bonds kanselier dr. Ludwig Erhard dinsdag in Parijs, toen hij uit zijn auto stapte, een val gemaakt, maar gelukkig stond een behulp zame ziel gereed om de omvang rijke staatsman in de armen op te vangen. Het ongelukje ge beurde toen de bondskanselier een kort bezoek bracht aan de Duitse ambassade in Parijs al vorens in het slot Rambouillet zijn besprekingen met president De Gaulle te beginnen. Een diepe depressie trok gis teren van zuidoost-Engeland naar midden-Frankrijk en ver oorzaakte langs zijn baan lang durige sneeuw- en regenval. Het sneeuwgebied rijkte juist tot aan de grens van Zeeuws-Vlaande- ren. In de rest van ons land was de invloed van de depressie slechts merkbaar aan een toe neming van de wind. De depres sie trekt nu in de richting van noord-Italië, terwijl de lucht druk in het centrum snel minder diep wordt. Een zwakke rug van hogeluchtdruk breidt zich uit over de Britse eilanden en zal vandaag ook het weer in ons land bepalen. Er wordt vandaag dan ook veranderdijke bewol king en op de meeste plaatsen droog weer verwacht, een zwak ke tot matige oostelijke wind en lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Om het vriespunt Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend zwakke wind tussen oost en noord. Temperatuur om het vriespunt. DONDERDAG 21 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4.28 4.59 Terneuzen 5.03 5.34 Hansweert 5.43 6.14 Walsoorden 5.53 6.24 op onder op onder Jan. VRIJDAG 22 JANUARI 21 8.35 17.08 22.25 11.00 v.m. mm. 22 8.34 17.10 23.42 11.17 Breskens 5.10 5.39 23 8.33 17.11 11.34 Terneuzen 5.45 6.14 24 8.32 17.03 0.57 11.50 Hansweert 6.25 6.54 25 8.30 17.15 2.09 12.08 Walsoorden 6.35 7.04

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1