KWART-FINALES EUROPA-CUP Amerikaanse bijna 50 defensiebegroting miljard dollar Hagenaar nam Churchill in 1899 gevangen CADEAU-DELEGATIE NAAR PRINSES IRENE Nader beraad over vijfdaagse in detailhandel Wereldvrede met behulp van wapens DE LEEUW VAN BASHRA is net zo lekker ais de duurste Amerikaan! ƒ53.000 BIJEENGEBRACHT Wielrennen Nieuwe ballistische raket Nog nooit to sterk Are you the devil?" jarrhfoai Pagina B 'ö'1 vrjK -bÈ'VRIJE ZEEUW Woens&g' 20' januari 1965 BENFICA-REAL MADRID GROOT SPEKTAKELSTUK Benfica-Real Madrid wordt het grote spektakelstuk van de kwartfinales voor de Europa-cup voor landskampioenen. Nu D. W. S. een redelijke kans heeft zich via het Hongaarse Vasas Gyoer te plaatsen voor de halve finales, bestaat er in ons land grote belangstelling voor de verrichtingen van de andere kwart-finalisten, waarvan er één wellicht nog eens tegen onze landgenoten zal uitkomen. Welke van deze ploe gen maken de beste kans om tot de halve finales door te dringen? Real Madrid krijgt het moeilijk Benfica en Real Madrid, twee ploegen die een plaats in-de fi nale waardig zijn, hebben tegen elkaar geloot! Dit was de groot ste sensatie van de loting voor de kwartfinales, die op 16 dec. j.l. te Wenen plaatsvond. Voor het eei'st sinds de prach tige finale in het Amsterdamse stadion in 1962 zullen de Portu gese en Spaanse grootmeesters in cupverband weer de degens kruisen en het laat zich aanzien, dat de Madrilenen het vooral in de eerste wedstrijd, die te Lis sabon wordt gespeeld, bijzonaer moeilijk zullen krijgen. Hoewel Benfica in 1962 en 1961 in het buitenland de finale wedstrijden won, resp. tegen Real Madrid (53) en Barce lona (32), hebben de Portu gezen hun meeste triomfen toch in eigen home gevierd. Dit sei zoen speelden Eusebio c.s. eerst teleurstellend gelijk tegen La Chaux de Fonds (11), maar in Lissabon werden de Zwitsers met 50 van het veld gespeeld en alleen hun doelman Martin kon een debacle voorkomen. In vorm Benfica startte aarzelend in de landelijke competitie maar de laatste maanden schieten de pu pillen van Elek Schwarz met scherp en vooral midvoor Torres en rechtsbuiten Augusto zijn in glanzende vorm. In verhouding met twee jaar geleden, toen Feijenoord zijn dramatische wed strijden tegen Benfica speelde, heeft de ploeg weinig wijzigin gen ondergaan. Alleen stopper Germano, des tijds in Amsterdam wel van de partij maar niet opgesteld tegen Feijenoord, is in het centrum der verdediging teruggekeerd en momenteel is deze atleet met Clark-Gable-snor Benfica's bes te verdediger. Op het midden veld opereert nu naast de grote Coluna de van Sporting overge nomen Peridis, een briljant tech nicus die ondanks zijn 31 jaren over een prima lichaamsconditie beschikt. Maar Santa Maria Wat doet Santa Maria tegen Benfica? Dat is de vraag, die de Real Madrid-aanhangers zich met enige bezorgdheid stelt. Het klinkt vreemd, maar de vorm waarin de Madrileense spil ver keert, kan het duel tussen de Portugezen en Spanjaarden wel eens beslissen. Santa Maria was eens één der beste verdedigers ter wereld. In 1954, tijdens de wereldkampioen schappen te Bern, dwong hij als spil van het Uruquese elftal het machtige Hongarije bijna een gelijkspel af. Nadien speelde hij voor Real Madrid tientallen briljante wedstrijden. Maar Santa Maria begint ouder te worden. Zeker, zijn techniek en routine compenseren ten dele een gebrek aan snelheid, maar tegen de doortastende Torres en de razendsnelle Eusebio zal de ex-Uruquees 't bijzonder moei lijk krijgen. Schoonheidsprijs Real Madrid, dat zwak startte in de competitie maar in no vember stadgenoot Atletico ont troonde als leider der Spaanse hoofdklasse, is nog steeds de ploeg, die op alle voetbalvelden de schoonheidsprijs wegdraagt. Uitgezonderd misschien A.C. Mi laan is er geen voetbalteam in Europa, dat zulke prachtige combinaties op de grasmat legt. De verjongde voorhoede, waar in Amancio zioh ontwikkeld heeft tot één van Europa's beste voetballers en de jeugdige Gros- so good old Di Stefano verdien stelijk vervangt, toont zich zeer sohotvaardig en op het midden veld heeft Reai in Muller en Zocco twee kantiialfs van grote klasse. Vermoedelijk zal Real in Lissabon met een versterkte de fensie spelen, en waneer Zocco er in slaagt het tempotekort van Santa Maria te ondervangen, dan zijn de Madrilenen niet kansloos om met een minimale achter stand aan de return te beginnen. Noehthans is het moeilijk te voorspellen wie van beide ploe gen overgaat naar de halve finale. In elk geval kan men twee wedstrijden verwachten, die voet bal te zien geven van het aller hoogste niveau en als de Euro visie nu maar En Inter Bekerhouder Inter Milan zal -alles op alles zetten om weer de cup te veroveren. Slechts op die wijze kunnen de Milanezen zich van een plaats in het volgende cuptornooi verzekeren, want al les wijst er op dat stadgenoot AC Milan dit jaar kampioen van Italië wordt. Inter is no 2 van de ranglijst en dat duidt er op dat de bekerhouders dit seizoen weer een sterke ploeg in het veld brengen. In december maakten de pu pillen van coach Herrera een inzinking door, met een 30 ne derlaag en enkele teleurstellen de gelijke spelen als dieptepunt. Maar aan de vorm van verschil lende spelers kan nog heel wat geschaafd worden, voordat de ontmoetingen met Glasgow Ran gers gespeeld zullen worden. Inter won in de vorige ronde met 60 van de Roemeense kampioen om daarna met vijf invallers de Roemenen in de return nog eens te verslaan (01). Technisch zijn de Italianen superieur aan de Schotten, die met hun directe spel noehthans tot een verrassing in staat zijn. Vooral wanneer hun beste speler, Baxter (kanthalf van het wereld elftal dat Engeland versloeg) tij dig genezen is van de beenbles sure, die hij tegen Rapid Wien opliep. Baxter zou op het midden veld een waardig tegenstander van Suarez kunnen zijn, die de architect van Inter's voorhoede is. Inter heeft eohter vorig seizoen Everton en Borussia uitgescha keld en daarmee aangetoond dat zij tegen direct-voetbai spelende tegenstanders ook van wanten weet. De Italianen zullen alles in het werk stellen om in de thuiswedstrijd een zodanige voor sprong op te bouwen, dat zij in de uitwedstrijd geheel kunnen steunen op hun befaamde verde- seizoen door Real Madrid met de cijfers 07 werden uitgescha keld, zal het wel niet lukken Inter van deze plannen af te houden. Keulen of Liverpool Is D.W.S. tegen ploegen als Inter en Benfica vrijwel kans loos, tegen de winnaar van FC KölnLiverpool zouden er voor de Amsterdammers wellicht meer mogelijkheden zijn. Köln behoort dit seizoen weer tot de leidende ploegen van de Duitse hoofdklasse, maar de su perioriteit waarmee de ploeg vorig seizoen naar de kampioens titel snelde, ontbreekt nu toch wel. In de cupduels tegen de Al banese en Griekse kampioen speelden de Duitsers niet erg overtuigend en bovendien ge raakte één van hun beste voet ballers, oud-internationaal Scha- fer, zó ernstig geblesseerd, dat hij waarschijnlijk tegen de Engelse kampioenen niet zal uitkomen. Liverpool, dat Anderlecht uit schakelde, speelt dit seizoen geen rol van betekenis in de Engelse league. Maar de laatste weken boeken Thompson e. s. opvallen de resultaten en dit bevestigt de indruk dat Liverpool zijn vorm van vorig seizoen meer en meer terugvindt. Vooral defensief speelt de ploeg zeer sterk. Stop per Yeates en kanthalf Milne zijn uitstekende verdedigers en in de voorlinie is schutter Hunt een gevaar voor elke defensie. Het zou ons niet verbazen wanneer de Engelsen met kei hard verdedigen het in Keulen op gelijkspel zullen aansturen, waarna in de thuiswedstrijd de volle winst wordt binnengehaald. Of schuilen er in het team van de Duitsers nog verborgen krach ten, die evenals vorig seizoen bij Borussia zioh pas in de kwart finales openbaren Wel hoopt heel Duitsland, dat de Keulenaren ander» voor de dag komon dan twee jaar gele den, toen zij in de eerste beker ronde thuis weliswaar met 51 van Dundee wonnen, maar uit met 80 verloren Prins Bernhard naar D.W.S.—Vasas Prins Bernhard zal op 24 febr. a.s. in het Olympisch stadion te Amsterdam de wedstrijd D.W.S.- Vasas Gyoer in de kwartfinales voor de Europa-cup bijwonen. Leo Hora een week naar Schiermonnikoog De V. V. V. van Schiermon nikoog die grote bewondering heeft voor de kwaliteiten van de internationaal bekende scheids rechter Leo Horn, heeft de na minder prettige ervaringen enige tijd op non-actief gestelde ar biter en zijn echtgenote een week gratis verblijf op het rus tige eiland aangeboden. De heer Horn heeft de uitnodiging in principe aanvaard. Auto worclt schroothoop in Amsterdam Op het Mercatorplein in Amster dam hij de hoek van de Hoofd weg heeft dinsdagochtend een vrachtwagen, na een botsing, een grote personenwagen meege sleept en verpletterd tegen een transformatorhuisje. De beide inzittenden van de personenwa gen, de heer Spiekman jr. en diens vader, werden lichtge wond. Foto: Het wrak van de per sonenauto, welke „total loss" was. f Adv.), Moderne mensen houden zichzelf riet voor de gele Dat lekker® sigaretten niet duur behoeven t®z3n> bewijst Silky; 20heerlijka Amerikanen van eerste kte9 plantage-tabakken voor my mm O Ct Een uit drie personen be staande cadeau-commissie van de stichting Nederlands comité huwelijksgeschenk prinses Irene is gisteren van Schiphol per K.L.M.-lijnvliegtuig naar Madrid vertrokken om daar per oorkon de symbolisch het huwelijks cadeau te overhandigen aan prins Hugo en prinses Irene. Dit zal geschieden in de flat van het prinselijk paar. De cadeaucommissie bestaat uit dr. Gribling, directeur van Met (1e vergadering van bet hoofdbedrijfschap detailhandel over de ontwerp-verordening tot realisering van de vijfdaagse werkweek in de detailhandel in het verschiet (woensdag 27 jan.) heeft de detailhandelraad van de katholieke middenstandsbond zich beraden op de situatie. Blijkens een communiqué was de detailhandelsraad met het be stuur van mening dat de vele bezwaarschriften die naar aan leiding van de ontwerp-verorde ning zijn ingediend, een nieuwe overweging van de ontworpen regeling noodzakelijk maken. De N.R.K.M. is voorstander van de vijfdaagse werkweek in de detailhandel, aldus het com muniqué. De gedetailleerde uit werking van dit beginsel stuit echter bij grote delen van het betreffende bedrijfsleven op ern stige moeilijkheden. Jan Janssen start in Ronde van Nederland De organisatoren van de Ronde van Nederland 1965 hebben mee gedeeld dat maandag met Pel- forth, de ploeg van wereldkam pioen Jan Janssen, overeenstem ming is bereikt over de deel neming aan de ronde. Behalve de beide Nederlanders Jan Jans sen en Cor Schuuring zullen o.a. Henri Anglade, Francois Mahé, Edouard Delberghe en één van de gebroeders Groussard deel uitmaken van de equipe, die zal worden geleid door Maurice de Muer. Het zou geen daad van wijs beleid zijn, indien ondanks de be zwaren van grote groepen van het bedrijfsleven de ontwerp verordening ongewijzigd door het bestuur van het hoofdbedrijf schap detailhandel zou worden vastgesteld. Er zal, zo besluit het commu niqué, een nader gesprek zijn met de partners die betrokken zijn geweest bij het overleg dat tot de ontwerp-verordening heeft geleid. de kweekschool in Beverwijk, die voorzitter is van de stich ting, en twee leden: de Rotter damse reder Ph. van 't Hoff jr. en mevr. M. Swanede Vlam uit Utrecht. De heer Van 't Hoff fungeert als voorzitter van de cadeaucommissie. Er wacht de prinses in Madrid behalve de oorkonde nog een extra-verrassing, „een historisch cadeau dat in verband staat met het koninklijk huis", aldus dr. Gribling, die de verrassing ver der verrassing wilde laten blij ven. In totaal heeft de stichting 53.000.— bijeen gebracht. Door medewerking van de leveran ciers, die voor het antiek waar op prinses Irene haar keuze heeft bepaald naar verhouding lage prijzen berekenden, kon voor dit bedrag worden gekocht: een bal- poottafel, een gobelin, 12-torse stoelen en een met beeldhouw werk getooide eikenhouten kist, alle stammend uit de 17e eeuw. Daarnaast ontvangt de prinses een oud-Hollandse haardplaat, een grote koperen kroon, een staande Amsterdamse klok uit 1740 en een zeegezicht van de 17e eeuwse schilder Corn. Klaasz. van Wieringen. Deze goederen zullen t.z.t. naar Spanje worden gezonden. De prinses hoopt er een oud-hollandse huiskamer mee in te richten, niet echter in haar huidige flat, doch in een grotere die prins Hugo met haar binnenkort in Madrid hoopt te betrekken. President Johnson heeft in een boodschap aan het congres mee gedeeld, dat de kosten voor de defensie in het komende belas tingjaar worden begroot op 49.3 miljard dollar, dat is twee mil jard dollar lager dan in het lo pende jaar. De Amerikaanse defensiebe groting, die de president op 25 januari aan het congres zal voor leggen, beoogt de grootste mili taire macht ter wereld op de been te houden tegen zo laag mogelijke kosten. De V.S. streven er naar de wereldvrede te waar borgen met hulp van hun wa pens, aldus de president. In zijn boodschap deelde John son mee, dat er een nieuwe bal listische raket wordt ontworpen die een tweemaal zo grote lading zal kunnen vervoeren als de krachtigste polaris-raket (de po- laris van het type 3-A). Het wa pen zal ook bestemd worden voor kernduikboten. De nieuwe raket krijgt de naam Poseidon en zal met meer doeltreffendheid kunnen worden gebruikt tegen een groter aan tal vijandelijke objecten. De ra ket biedt ook een grotere kans op doorboring van de vijandelij ke defensie. Johnson sprak voorts van een aantal nieuwe ladingen voor stra tegische raketten. Deze worden voorzien van middelen die de ze kerheid bieden, dat zij hun doel door praktisch elke verdediging heen kunnen bereiken. Zij mel den hun route tot aan het ogen blik van de explosie. Een derde ontwikkelingspro ject waarvan de president ge wag maakte, is een korte-af- stands-raket voor operationeel gebruik bij bijvoorbeeld B-52 bommenwerpers. Het wapen is ook geschikt voor andere vlieg tuigen. De president noemde liet nieuwe type een grote verbete ring. Men kan er een aanzienlijk groter aantal doelen mee besto- ken zonder binnen het vuui'be-- reik van de plaatselijke defensie te geraken. Johnson zei (lat de Verenigde Staten in vredestijd nog nooit zo sterk zijn geweest als op het ogenblik. Hij voorzag dat af gezien van internationale ont wikkelingen de uitgaven voor defensie in de Verenigde Staten een steeds kleiner aandeel zuilen vormen van het nationale inko men, dat jaarlijks met vijf pro cent groeit. Hij noemde de noordatlanti- sche verdragsorganisatie een hecht schild tegen agressie en hij nodigde de westerse bondgenoten uit met de Verenigde Staten sa men te werken bij het bestude ren van een gezamenlijke stra tegie en het ontwerpen van be tere methoden voor wederzijds overleg. De president kondigde aan dat de Verenigde Staten zich voor bereiden op de bouw van een reusachtig transportvliegtuig, de 65a, dat 750 mensen kan vervoe ren. Op het terrein van de klassieke bewapening zullen behalve het grote tarnsportvliegtuig snelle transportschepen worden ge bouwd, uitgerust met gasturbine aandrijving. Zij zullen over de ge hele wereld worden gestationeerd met het doei zwaar materieel op elk gewenst moment naar be paalde gebieden te vervoeren. O De Hagenaar die ruim 65 jaar geleden Winston Churchill heeft gevangengenomen hij een over val van de Boeren op een gepant serde militaire trein in Natal, Frits Stam, is eind 1963 op 85- jarige leeftijd in een gemeente lijk Haags verzorgingstehuis ge storven. Dit feit wordt naar voren ge haald naar aanleiding van een dezer dagen gepubliceerd bericht van Britse zijde waarin een ande re veteraan uit de Boerenoorlog, de 83-jarige Jaap Botha, werd genoemd als degene die Churchill destijds gevangen zou hebben ge nomen en die nu in Warmbad (Transvaal) na een hersenbloe ding in het ziekenhuis ligt. Frits Stam ging in 1899 naar Zuid-Afrika. Op zestien november van dat jaar nam hij deel aan de overval op de Engelse trein nabij Estcourt. Onder de soldaten, die werden gedwongen uit te stap pen, bevond zich ook een burger, een oorlogscorrespondent. Stam heeft deze kleurrijke eni- snrle uit 7"n jonge jaren hij was toen 22 enige jaren gele den nog eens in enkele kranten interviews uit de doeken gedaan. Dat was in november 1959, toen Churchills gevangenneming zes tig jaar geleden was. -w oiavo; 74. Aan de andere zijde van de pas was plotseling een ruiter op gedoken en toen nog een, en nog een; een dichte drom ruiters, gekleed in de dracht van de Ma- melukken en aangevoerd door een kleurig geklede hoofdman, die een prachtige hengst bereed en wiens lenige gestalte en scherpe blik de geboren krijgsoverste verried. Met een enkel handgebaar liet hij zijn mannen een ogenblik halt houden en overzag de horde die de heuvel bestormde waarop Aram en zijn beide tochtgenoten zich had den teruggetrokken. „Bij Allah!", wendde hij zich tot de ruiters, die naast hem re den. De jakhalzen schijnen steeds weer te vergeten dat ik hen niet in mijn gebied duld". Met een flit send gebaar ontblootte hij zijn zwaard. „Volg mij! Drijf hen in zee terug." Opgeschrikt door Sanai's kreet, wendde Aram het hoofd en zag vol ongeloof hoe de mannen van Zwartmantel door de aanstormen de ruiters in de rug werden aan gevallen, juist toen zij zich zeker waanden van de overwinning. Deze hulp, juist op het ogenblik dat het uur van zijn laatste gevecht was aangebroken, was meer dan hij verwerken kon. De onverstoorbare Agua liet echter met een licht schouderophalen zijn zwaard in de schede verdwijnen. „Het wil mij voorkomen dat wij bij nader inzien toch niet zullen sterven, heer", verklaarde hij vor melijk. „Althans wanneer deze Ma- meiukken ons niet even vurig zul len blijken te verafschuwen als de aanhangers van Zwartmantel. Het hangt er van af wie hun aanvoer der is..." Op hetzelfde moment greep het meisje krampachtig Aram's arm. „Ar-Am", zei ze gespannen. „Ziet ge hun aanvoerder? De ruiter op die fraaie hengst? Wiens zwaard zijn vijanden doet sidderen ais riet? Ar-Am... het is de Leeuw van Bashra TWEE REVOLVERS Die correspondent nam ik voor mijn rekening, zo zei hij. Hoewel die knaap burgerkleren droeg moest ik hem toch fouilleren, want je kon nooit weten. De man zei Winston Churchill te heten en protesteerde hevig, maar toen ik twee revolvers uit zijn zakken haalde, bond hij snel in. Hij werd op transport gesteld naar Preto ria, waar hij handig gebruik heeft gemaakt van zijn beperkte bewe gingsvrijheid. Twee meisjes, met wie hij in Pretoria kennis had gemaakt, hielpen hem aan vrou wekleren en hij wist als vrouw vermomd de benen te nemen- De heer Stam keerde in 1904 naar Nederland terug, na door de Engelsen gevangen te zijn geno men. Zijn thuiskomst was een bijzondere verrassing, want viif dagen tevoren had men zijn va der meegedeeld dat Frits was gp- sneuveld. Later ging hij in de agenturen- en commissiehandel. Toen de heer Stam Churchill na de oorlog tijdens diens triom fale bezoek aan Nederland e.ven vluchtig kon spreken, vertelde hij hem, dat hij de staatsman in 1899 ge vaneen had genomen. Oh, are you the devil?, had Churchill lachend geantwoord. De laatste vijf jaren van zijn leven werd de veteraan uit de Boerenoorlog verpleegd in het verzorgingstehuis aan de Morse straat, waar de vroegere avontu rier met zijn spierwitte haren en dunne witte snor een gevierd per soon was. LICHTER WORDT GELICHT Het Vlissingse bergingsbedrijf Van den Akker heeft veertig man personeel ingezet, dat zal proberen met behulp van vier zware drijvende bokken de op 3 december na een aanvaring op de westgeul jn het Botlekgebied ge zonken lichter „Vulkaan 164" te lichten. Men hoopt vandaag om streeks het middaguur dit karwei te hebben voltooid. De „Vulkaan 164'' werd om streeks zes uur in de avond van de derde december door het 9000 brt metende Japanse vrachtschip „Satsuma Mam" overvaren. De vier opvarenden konden in de duisternis ter nauwernood door een in de buurt zijnd vaartuig worden opgepikt. Hoewel de lich ter op een ongunstige plaats in de westgeul zonk, heeft zij geen obstakel gevormd voor het scheepvaartverkeer.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 6