NASSER IN DE KNOOP Waarom u van ROXY geen prijsverlaging mag verwachten ROXY DE HOGE RAAD El DE ZONDAG NIEUW RUSSISCH PROTEST TEGEN AT00MMMNEN tliïf- AANKONDIGING Seen staking van het omrteppcrsoneel Pagina 4 De rijke oom uit Amerika BRUGGEN NAAR EILANDEN HEBBEN WEINIG ZIN De door ons gebruikte tabakken bepalen de prijs van uw Roxy sigaret. Er wordt steeds dezelfde top-kwaliteit over zeese tabaksoorten geselecteerd en verwerkt. Als ver trouwd, veelgerookt merk is Roxy dit aan zijn naam ver plicht. Het is ook in uw belang dat in deze opvatting geen wijziging komt. Prijsverlaging zou beslist tot kwaliteits vermindering leiden. Wij garanderen, dat onze kwaliteit onveranderlijk blijft. de enige Amerikaanse sigaret waar u „ja graag" tegen zegt. DRIE WEKEN RESPIJT ONOERZOEK DUITSE BOTERSIVEOKKELZAAK DE VRIJE ZEEUW Woensdag 20 januari 1965 M 55 In Jemen is he' vechten her vat. Imam Badr meent dat de Egyptische soldaten die aan de zijde van president Sallal vech ten, het bestand zó vaak hebben geschonden, dat het geen zin meer heeft het nog langer in acht te nemen. Dat betekent het eind van de moeizame bespre kingen om een compromis te be reiken tussen de aanhangers van de verjaagde vorst en de repu blikeinen. Voor Nasser is dit een alles behalve aangename ontwikke ling. Hij heeft thuis te maken met een enorme financiële crisis, die de bevolking onder meer merkt door het afkondigen van drie vleesloze dagen per week. De prijzen van tal van levens middelen vliegen omhoog en het ziet er naar uit dat de misère nog groter wordt deze zomer. De Egyptenaren hebben in liet afgelopen jaar voor anderhalf miljard gulden meer gekocht in het buitenland dan 'ze daar met hun exporten konden verdienen en ze zijn dus afhankelijk van kredieten om nog verder te kun nen kopen. Olie op vuur Maar juist op dat tijdstip kreeg Nasser ruzie met de V. S., die hij dwars zit door de oorlog in Jemen op gang te houden en door wapens te leveren aan de Kon golese rebellen. Dat wil zeggen dat hjj naar de mening van Washington olie giet op kleine vuurtjes die op die manier een permanente bedreiging vormen voor de rust en vrede in die twee delen van de wereld. De genationaliseerde indus trieën hebben het jaar afgeslo ten met enorme verliezen. De goudvoorraad slinkt door grote verkopen om de import nog op gang te houden. Weliswaar heb ben de Russen een krediet van 250 miljoen roebel verstrekt, maar daar is de crisis niet mee bezworen. Verzoeken om meer hulp zijn door Moskou afgewim- „INDONESIA- CENTRUM" IN AMSTERDAM De mogelijkheid tot het ves tigen van een „Indonesia-cen trum" in Amsterdam is van In donesische zijde aan de orde ge steld tijdens een ontmoeting tus sen leden van de missie van de stad Amsterdam, die thans Dja karta bezoekt, en vertegenwoor digers van Indonesische han delshuizen en staatsbedrijven. Het hoofd van de dienst bui tenlandse handelsbetrekkingen van het departement van han del, de heer Tjokrosantoso, ver klaarde dat zulk een centrum in de Nederlandse hoofdstad de Nederlands-Indonesische handel zou kunnen bevorderen. Volgens de heer Tjokrosan toso zijn bij de besprekingen met de Amsterdamse missie ook de mogelijkheden tot herziening van de standaardcontracten on der de loep genomen, met name van die voor rubber, koffie, ko- pra, aardnoten, gom, kopal en damar. Van Indonesische zijde werd aan de besprekingen deelgeno men door vertegenwoordigers van de federatie van exporteurs, van de algemene leiding van de staatshandelsorganisaties, van de raad van particuliere bedrijven en van het departement van handel. De Nederlandse delega tie werd geleid door wethouder drs. J. M. den Uyl en bestond voorts uit de heren mr. J. Voute, drs. H. J. W. Brouwer en J. G. van Marle. Men heeft ook van gedachten gewisseld over de mogelijkheden tot bevordering van de export uit Indonesië van de z.g. zwakke produkten. BREDASE FABRIEK VERHUIST NAAR BELGIE De Lonka Suikerfabriek N. V. heeft de produktie overgeplaatst van haar bedrijf in Breda naar de zusterfabriek in het Belgische Esschen. Met ingang van giste ren is de gehele produktie in Esschen geconcentreerd. Hiertoe werd de fabriek aldaar aanzien lijk uitgebreid. De directie deelt mede dat uitsluitend economische motie ven tot de overplaatsing hebben geleid. Door de concentratie wordt het mogelijk efficiënter en daardoor voordeliger te produ ceren. Hierdoor kan verder een grotere variëteit in het assorti ment en een grotere commer ciële slagvaardigheid worden bereikt. Van directiezijde wordt hieraan toegevoegd dat de fi nanciële situatie van het bedrijf niets te wensen overlaat: de laatste twintig jaar heeft de vennootschap altijd met winst gewerkt. Bij deze verhuizing zijn onge veer 100 werknemers betrokken geweest. De bedrijfsleiding heeft hun een jaar geleden voor de keuze gesteld een andere werk kring te zoeken of in het Essen- sche bedrijf te komen werken. Veertig arbeiders zijn de directie gevolgd. De overigen zijn in de loop van 1964 geleidelijk en zon der moeilijkheden afgevloeid. peld met de merkwaardige uit spraak dat de Sowjet-Unie niet de rijke oom uit Amerika is. Een moeilijkheid is nu dat de bevol king ieder jaar voor het stillen van zijn honger meer afhanke lijk is van graanimporten. De V. S. hebben al aangekondigd niet op krediet meer te leveren; de Russen zoals gezegd idem, en wat nu? Kiezen of delen Dat klemt temeer omdat de Arabische topconferentie nogal ambitieuse plannen heeft ont wikkeld, om ten koste van veel geld Jordaanwater in zo grote mate af te tappen dat de Isra ëliërs hun bevloeiing van een deel der Negew-woestijn zullen moeten opgeven. De staatshoof den van de door olie rijke Ara bische staten zien Nasser nog altijd als een man die het op hun ondergang heeft begrepen en zij zullen daaraan zeker niet een handje helpen door die Jordaan- onderneming te financieren. Dus moet Nasser kiezen: of de plan nen opgeven en prestige ver spelen óf ze zelf betalen, terwijl hij juist moet zien zijn uitgaven, waarvan Jemen een groot deel eist, te verminderen om op de been te blijven. President De Gaulle ziet een kans in de verkoeling in de be trekkingen tussen Cairo en Washington. Zijn afgezant Edgar Faure is al naar Egypte gereisd en er zijn wellicht graanleveran- ties in het verschiet. (Die tussen haakjes dan door de E. E. G. ge subsidieerd mogen worden.) Hij heeft ermee bereikt dat Frank- rijks aanzien in het nabije oos ten aanzienlijk is gestegen de laatste tijd. Maar de prijs die men voor deze vergroting van Frans prestige in de wereld ducht is, dat Nasser (als menige dictator vóór hem) economische moeilijkheden zal pogen te be mantelen met roem. Roem die dan behaald moet worden in avonturen. In Israël is men als meest waarschijnlijk doelwit dat de sympathie der Arabieren kan wekken voor Nasser - daarom niet helemaal op zijn gemak. Daar had men merkwaardiger wijs liever gezien dat Nassers Egypte floreerde. BOER SNAPT ER GEEN BIET VAN Lampert, Frankrijk: De zoon van landbouwer André Beghin heeft beide handen nodig om deze enorme suikerbiet vast te houdenwelke zijn vader vond in de voorraad veevoeder, die hij had. besteld. Het exemplaar van een Deense variëteit weegt 10 kg. m 'U ;8 De Hoge Raad heeft dinsdag ochtend een pleidooi gehoord in een zaak waarin andermaal het vraagstuk van het al of niet ge opend zijn van een café op zon dag aan de orde is. Het gaat in dit geval om de 59-jarige caféhouder A. H. te Sommelsdijk die zijn zaak op zondag 1 decmber 1963 open had tussen 17.00 en 24.00 uur, het geen in strijd was met een ar tikel van de politieverordening. De kantonrechter te Sommels dijk veroordeelde de caféhouder tot elf gulden boete of twee dagen hechtenis. Iu hoger beroep kwam de rechtbank te Rotterdam in haar vonnis tot ontslag van rechts vervolging. Zij verklaarde het artikel van de politieverorde ning onverbindend. Volgens het vonnis was die regeling name lijk niet gelegen in de dreigen de verstoring van de openbare orde maar „op grond van het bijzondere karakter van de zon dag". Aan deze uitspraak was een vooronderzoek door een rechter-commissaris voorafge gaan. De officier van justitie ging in cassatie. Hij voerde aan dat de rechtbank door het bewuste artikel onverbindend te verkla ren zijn recht tot toetsing van verordeningen zou hebben over trokken. Mr. M. J. Broekhuijsen jr., advocaat en procureur in 's-Gra- venhage, vroeg in zijn pleidooi verwerping van het cassatiebe roep. Het toetsingsrecht, zo zei mr. GEVECHT IN IERSE RECHTSZAAL In de rechtszaal van het Ierse graafschap Leix te Maryborough is dinsdag een bloedig gevecht geleverd tussen gevangenen, toe schouwers en politiemannen. Dit gevecht ontstond kort na de opening van een proces tegen tien leden van het geheime Ierse leger (I.R.A.), die onlangs moei lijkheden hadden veroorzaakt bij het bezoek van prinses Mar garet en lord Snowdon aan het kasteel Abeeyleix. De tien beklaagden hadden juist in de beklaagdenbank plaats genomen, toen een groep mannen met zwarte baretten en de nationale vlag binnenkwam. De politie wilde deze mannen verwijderen, waarop binnen enige seconden een ware veld slag ontstond. Alle ruiten wer den verbrijzeld. De aanwezige dames wierpen zich ook in de strijd, de beklaagden braken uit hun bank en sloegen met stuk ken hout op de ordebewakers in. Zonder dat iemand het merkte glipte de rechter weg, terwijl de politie zich onder de stokslagen, moest terugtrekken. Midden in de zaal lag een kluwen worste lende lichamen. Spoedig daarna kwamen 250 politiemannen ter versterking, waarna het beeld van de veld slag zich wijzigde. De orde werd hersteld. Na afloop van de zit ting werd de politie, die de be klaagden naar de gevangenis moest overbrengen, door de vijandige menigte met een Mo- lotov-cocktail bestookt. Er wa ren twee gewonden. Staking van Frans overheidspersoneel De vakorganisaties van het personeel van de overheids-, semi-overheids- en genationali seerde instellingen in Frankrijk hebben besloten hun leden op te roepen tot een staking van twee dagen tussen 26 en 30 januari. De begindatum zal na afloop van een vergadering op 20 januari worden bekendgemaakt. De Britse troepen in Duitsland De Britse ministe. van finan ciën, Callaghan, heeft dinsdag in het parlement verklaard dat de onderhoudskosten van de Britse troepen dit jaar waarschijnlijk 50 miljoen pond sterling zullen bedragen. Hij zei dit in ant woord op vragen over Duitse contracten voor Britse goederen als tegenwicht voor de Britse deviezenuitgaven. De jongste overeenkomst die de vorige con servatieve regering heeft geslo ten, vond hij slechter dan de voorgaande. De netto-kosten be droegen daarvóór 17 miljoen pond sterling per jaar. Nu moet er 30 tot 40 miljoen meer wor den betaald, zei Callaghan. Van Brienenoordbrug I februari open De Van Brienenoordbrug ten zuiden van Rotterdam zal maan dag 1 februari worden openge steld. De officiële opening zal wórden verricht door koningin Juliana. Dit heeft de minister van ver keer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld. (Adv.) Roxy makers of cigarettes from top-class U.S.A. tabaccos Broekhuijsen, moet niet zo eng worden begrensd als de officier meent. De rechtsbescherming van de burger in het algemeen tegen verordeningen van ge meenten als deze eist een ruime toetsingsmogelijkheid. Het bou wen van bruggen naar eilanden als Goereen en Overflakkee heeft weinig zin, als integratie door gemeentelijke verordeningen als deze kan worden tegengewerkt, zo voegde de pleiter eraan toe. De procureur-generaal zal op 2 februari conclusie nemen. De algemene (Mercurius), de katholieke en de christelijke vakbonden, waarin het omroep- personeel is georganiseerd, heb ben maandagavond afzonderlijke vergaderingen in Hilversum be legd, waarbij ook de betrokken vakbondsbestuurders aanwezig waren. Dit naar aanleiding van de twee weken geleden gehouden gemeenschappelijke vergadering van het omroeppersoneel, even eens in Hilversum, tijdens welke bij regering, stichting van de ar beid en voorzitter van de Tweede Kamer telegrafisch werd aange drongen op een spoedige vast stelling van de nog steeds niet geregelde status van het om roeppersoneel. In laatstgenoemde vergadering werd afkeurend gesproken over het feit, dat nog nimmer gehoor was gegeven aan de uitvoering van de motie-Zwanikken, waar in drie jaar geleden werd aan- De Duitse douane-recherche heeft de medewerking van de al gemene inspectiedienst van het Nederlandse ministerie van land bouw (A. I. D.) gevraagd bij het onderzoek naar een grote boter- smokkelzaak. Deze medewerking is van Ne derlandse zijde toegezegd. Blijkens Duitse mededelingen zal men in Nederland trachten de leveranciers van de boter en de helpers van de smokkelaars op het spoor te komen. Het gaat om ongeveer 1300 ton Nederlandse boter, die in een klein anderhalf jaar tijds, sinds september 1963, van Nederland naar Duitsland werd gesmokkeld en daar als „Deutsche Marken- butter" wordt verkocht. Als verdachten in deze zaak zijn gearresteerd de in Wupper- tal wonende Zwitser SChaufel- berger en zijn twee zonen en de chauffeur f. R. Gezocht wordt nog naar de expediteur W. b. uit Materhorn bij Kleef, die ervan wordt verdacht de boter met zijn vrachtauto's over de grens te hebben vervoerd, en de chauffeur W. K. uit Bocholt. De bondsrepubliek moet door deze smokkelarij voor ongeveer 1,6 miljoen mark benadeeld zijn. Men probeert vooral na te gaan hoe het komt, dat de transpor ten maandenlang de grens kon den passeren zonder dat de douane iets opviel. Er zijn geen aanwijzingen dat douane-ambte naren bij de zaak betrokken zijn, verklaarde de Duitse douane recherche. gedrongen op een regeling van de betrokken status. Men kwam op die gezamenlijke bijeenkomst tot de conclusie, dat een besluit tot staking alleen kon worden genomen in afzonderlijke ver gaderingen. WERKGROEP Zover is het maandagavond niet gekomen. Er wordt dus niet gestaakt, aldus de verklaring na afloop van de heren J. Roettger en J. de Wit, vakbondsbestuur ders van resp. „Mercurius" en de christelijke beambtenbond. De heer Roettger deelde mee dat onlangs is besloten een speciale werkgroep te formeren, bestaan de uit vertegenwoordigers van de stichting van de arbeid, van de omroep en de drie vakbon den om op korte termijn tot een regeling van de status te gera ken. De bevindingen van deze werkgroep zullen worden door gegeven naar de betrokken mi nister en naar de stichting van de arbeid, waar de beslissing moet vallen. Inmiddels, aldus verklaren de vakbondsbestuurders, is geen salariscorrectie van ZVi procent over 1964 toegepast, maar daar voor in de plaats een „interne oplossing" gevonden. Men kon zich in de ledenver gaderingen verenigen met het afwachten van de resultaten van de werkgroep. Daarbij werd een termijn genoemd van ongeveer drie weken. Vee bij brand omgekomen Bij een felle brand in een sohuur van landbouwer Direx in Leunen, gemeente Venray, zijn maandag dertien stuks jongvee, zestig biggen en tien zeugen in de vlammen omgekomen. Vóór dat de Venrayse brandweer iets kon uitrichten, brandde de schuur geheel af. De schade wordt geraamd op zeventig dui zend gulden. De oorzaak van de brand, die door een voorbijganger werd ont dekt, is onbekend. Meisje door vrachtauto aangereden Dinsdagmiddag omstreeks één uur is het tienjarig dochtertje van de landbouwer A. Vinken te Asten-Heusden door een vracht wagen aangereden. Het kind overleed ter plaatse aan de opge lopen verwondingen. Het meisje fietste met twee vriendinnetjes aan de rechter kant van de Meijelseweg toen de vrachtwagen, komend uit de richting Asten, het drietal achter op reed. De politie onderzoekt hoe het ongeval zich heeft toege dragen. Autobiografie van Soekarno President Soekarno heeft een 500 bladzijden tellende autobio grafie, voor hem opgetekend door een Amerikaanse, Cindy Adams, voor publikatie goedge keurd. Cindy Adams verblijft sinds een half jaar in Indone sië. Volgens het Indonesische persbureau Antara zal het boek, getiteld „Soekarno, mijn autobio grafie als verteld aan mevrouw Cindy Adams", worden uitgege ven in het Indonesisch, Frans, Engels, Nederlands en Japans. Naar uit diplomatieke bron is vernomen, heeft de Sowjet-Unie maandag geprotesteerd tegen het plan tot het leggen van een gor del van kernmijnen langs de grens met Oost-Duitsland. De Russische vice-minister van buitenlandse zaken Semenov heeft volgens genoemde zegslie den de Westduitse ambassadeur, Horst Gröpper, bij zich ontboden en deze een protestnota overhan digd. In deze nota zou een volledig loslaten van dit project worden geëist, bij gebreke waarvan de Sowjet-Unie tegenmaatregelen zou moeten nemen. Radio Moskou meldde maan dagavond, dat de Sowjet-Unie de Verenigde Staten en West-Duits- land heeft gewaarschuwd, dat een gordel van kernmijnen mil joenen levens in West-Duitsland en nabuurlanden in gevaar zou brengen. In nota's aan beide landen wees de Sowjet-regering erop, dat het gevaar voor een kernoor log in Europa daardoor in onme telijke mate zou toenemen. AMERIKAANSE ONTKENNING Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft maandag avond het bestaan ontkend van enig plan tot het aanleggen van een gordel van kernmijnen langs de grens tussen Oost- en West- Duitsland. Hij deed deze mededeling in antwoord op beschuldigingen als vervat in de Russische nota aan de regeringen van West-Duits land, Amerika, Frankrijk en Groot-Brittannië. „PROPAGANDA". Het State Department noemt de Russische waarschuwing dat een dergelijke gordel miljoenen mensenlevens in gevaar zou brengen, propaganda. Amerika, aldus het departe ment, heeft 'ten behoeve van de Navo in Europa diverse takti- sohe kernwapens opgeslagen die nodig zijn voor de verdediging van Europa. De voorraden wor den door Amerika beheerd. Tot die wapens behoren ook atoom wapens voor afbraakdoeleinden. Bonn heeft al eerder ontkend dat het voorgesteld zou hebben in vredestijd een gordel kernmij nen aan de oostelijke landsgrens te leggen. Er was slechts ge dacht over het doeltreffendste gebruik van atoommijnen in ge val van nood.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4