Provinciaal nieuws voor omdat lucky 't heeft, omdat lucky de beste amerikaan is, omdat een andere sigaret nu niet meer hoeft, daarom liever lucky „Poseidon", de nieuwe raket KANTONGERECHT TE TERNEUZEN HUURTROEPEN IN K0NC0 STAAKTEN Grevelingendam door de licht beschadigd stormen Pagina 3 Terneuzen Aardenburg HOEK Breskens Middelburg Oostburg Sluiskil IJzendijke Twee miljard dollar Zitting van 19 januari 1965 Woensdag 20 januari 1965 DE VRIJE ZEEUW Afscheid dokter Van Breda Vriesman Er heeft zich hier ter. plaatse een comité gevormd dat zich blij kens de in dit nummer geplaat ste advertentie ten doe] stelt gel den in te zamelen voor een af scheidscadeau voor dokter Van Breda Vriesman, die onlangs zijn praktijk heeft neergelegd. Het comité is voornemens dit geschenk aan te bieden tijdens de door de heer en mevr. Van Breda Vriesman op 30 januari a.s. in hotel Rotterdam te geven receptie. Lid examencommissie Tot lid van de examencommis sie die in 1965 zal worden belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de nijver, heidsakten Nh en Ni is o.m. be noemd de heer A. J. Risseeuw, leraar aan de lagere technische school te Terneuzen. Verkoping woonhuizen Door notaris Hoving werd gis- ermiddag in de bovenzaal van café „Du Commerce" in 't open baar geveild: ten behoeve van de heer Fr. van Es het woonhuis met winkel ruimte, poort, groot magazijn en bergplaats, Vlooswijkstraat 40— 42, groot 3.37 are (waarvan 20 c.a. erf paehtsgrondï Dit perceel werd ingehouden op 16.000. ten behoeve van mej. H. Vroeg- op het woonhuis met erf en vóór- en achtertuin aan de Oranje straat 24a, groot 1.81 are. Koper werd de heer M- de Jon ge te Terneuzen voor 39.700. Damwedstrijd In hotel „De Roode Leeuw" speelde de damclub uit Aarden burg een wedstrijd tegen Axel. De match werd door de Aar denburgers met 137 gewonnen. Ernstig verkeersongeluk Twee doden Op de provinciale weg Terneu zenIJzendijke kwamen maan dag in de vooravond omstreeks half zes in de Braakmanpolder twee auto's met elkaar in bot sing, tengevolge waarvan de 27- jarige ongehuwde heer G. J. F. Paes uit Sluis op slag werd ge dood'. De bestuurder van de andere auto, die vanuit Terneuzen in de richting Biervliet reed, de 32-jari- ge heer J. Lenstra uit Oostburg, inspecteur vap 's Rijksbelasting dienst, werd met levensgevaar lijke verwondingen naar het Ju- liana-ziekenhuis vervoerd, alwaar hij aan de bekomen verwondin gen is overleden. De heer Lenstra was gehuwd en had twee kinderen. Vermoedelijk hebben beide be stuurders elkaar door de slechte weersomstandigheden te laat be merkt en ontstond een frontale botsing, waardoor beide auto's geheel werden vernield. Automobilisten of andere per sonen, die getuige van het onge luk mochten zijn geweest, worden verzocht zich te melden bij de Rijkspolitie te Hoek of in hun eigen woonplaats. Engels jacht binnengebracht Dinsdagmorgen is in de han delshaven van Breskens door 'n tweetal vissersschepen, de UK 33 en UK 66, van de gebroeders Hoekstra, een Engels jacht bin nengebracht. Het jacht de „Frentuqlite" was op weg van Hoek van Holland naar Goole in Engeland. Zestig mijl uit de kust kreeg het jacht motorstornis waarna noodseinen met fakkels werd gegeven. Aan boord bevonden zich twee Nederlanders en één Engelsman. Later op de dag is het jacht naar Vlissingen vertrokken en heeft het ligplaats gekomen in de binnenhaven. Directeur havenschap Vlissingen-Oost Gedeputeerde staten van Zee land hebben benoemd tot direc teur van het havenschap Vlissin gen-Oost (het Zuid-Sloe) de heer J. van Konijnenburg, tijdelijk te Noordwijk aan Zee. De heer Van Konijnenburg die 39 jaar oud is, zal als provinciaal ambtenaar werkzaam zijn, totdat het havenschap definitief is ge sticht. Hij studeerde aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, waarna hij in ver schillende stuurmansrangen bij de Maatschappij Nederland heeft gevaren. Momenteel is de nieuw be noemde 'directeur in dienst van de Holland-Afrikalijn (V.N.S.), voor welke maatschappij hij de belangen behartigt in Nigeria en Ghana. Tournee Rode Kruis Evenals de vorige jaren het geval was, gaat de afdeling W. Zeeuws-Vlaanderen van het Ned. Roode Kruis 'n filmtournée hou den. In de verschillende dorpen en wijken van de streek wordt dan de kleurenfilm „De trotse rebel" vertoond. Schoolorkest op de radio Enige tijd geleden kreeg de openbare school „De Vrije Vlucht" te Sluiskil van de stich ting Nederlandse Schoolradio een uitnodiging om op te treden in een schoolradio-uitzending on der het motto: Muzikaal allerlei. Op dinsdag 9 februari komt een team uit Hilversum een radio-opname maken van het schoolorkestje, waarin een aan tal blokfluiten, een gitaar en slagwerk vertegenwoordigd zijn. De muzikanten zijn te beluiste ren in de uitzending op dinsdag 23 februari over de zender Hil versum I om ongeveer kwart vóór drie. Er zullen een viertal nummertjes ten gehore worden gebracht, terwijl tevens een vraaggesprekje zal worden ge houden met enkele leerlingen. Geslaagd Bij het te Middelburg gehou den examen voor het prakdiplo- ma boekhouden slaagden de heren M. Boerjan en G. J. Bak ker, beiden te Sluiskil. Biljartwedstrijd De biljartvereniging „La Forte d'Or" is er niet in geslaagd de wedstrijd die werd gespeeld tegen P.O-P. uit Axel in het clublokaal bij P. Provoost te winnen. De uitslag was P.O.P. te Axel 106,81 punten tegen „La Porte d'Or" 86,84 punten. Groter succes had de „La Por te d'Or" met haar jaarlijkse prijs kamp, er waren 64 deelnemers. De uitslag is als volgt: 1. Th. Crape, Waarschoot (Bh Er. van Opdorp, 'Üzendijke 2. W. Popsel, Overslag T. v. Eenennaam, Terneuzen 3. L. Batselee, Wachtebeke (B.) J. Oosterbaan, Oostburg 4. A. Aalbregtse. Aardenburg G. Bracke, Biervliet 5. G. Deveneijns, Oudeman (B.) G. Boerman, IJzendijke 6. F. v. d. Hemel, Philippine E. Haertjes, Bouchaute (B.i 7. J. Rammeloo, Bouchaete (B.) A. Dherdt, Overslag (B.) 8. H. Verbuit, Aardenburg L. van Weijnsbergen, Eede. De nieuwe Amerikaanse raket, door president Johnson aange kondigd onder de naam „Posei don", zal achtmaal de verwoes tende kracht van de nieuwste polaris-raket bezitten. De raket, die in de Verenigde Staten zal worden gebouwd, wordt van duikboten af gelanceerd. President Johnson zei dat de Poseidon een tweemaal zo zware iading krijgt als de polaris A-3, welke thans nog op Amerikaan se kernduikboten wordt geïnstal leerd. Hoge regeringsambtenaren I onthulden later dat de kosten, verbonden aan de ontwikkeling van het wapen en het geschikt maken van de duikboten op on geveer twee miljard dollar ko men. Zij verklaarden dat de Po seidon hetzelfde bereik heeft, on geveer 4200 km, als het jongste type van de polaris, tweemaal zo nauwkeurig is en achtmaal de verwoestende kraeht van deze raket bezit. Mea gelopft uietdat de Posei don de polaris geheel zal vervan gen. Sommige functionarissen verwachtten dat de Amerikaan se onderzeevloot in de toekomst zowel met Poseidon- als met po- larisraketten zal worden uitge rust WILSON ZEGT BEZOEK AAN BONN AF Premier Harold Wilson van Engeland heeft zijn voorgenomen bezoek aan Bonn en Berlijn, dat van 21 tot 23 januari zou plaats vinden, afgezegd. Uit een communiqué blijkt, dat dit besluit verband houdt met de ziekte van sir Winston Church ill. De Britse premier is van plan het bezoek later te brengen. Uitingen van spijt over uittreden Indonesië De presidenten Tito en Nasser en premier Bandaranaike van Ceylon hebben dinsdag in een gezamenlijke boodschap aan pre sident Soekarno hun spijt uitge drukt over het besluit van Indo nesië zich uit de Verenigde Na ties terug te trekken. De motie ven van ontevredenheid, die u tot het nemen van dit besluit ge noopt hebben begrijpend, zo wordt in het telegram gezegd, menen wij niettemin dat het te rugtrekken van Indonesië de strijd tegen alle vormen van kolo nialisme en ongelijkheid in ge vaar brengt. De luchtaanval op een suikerfabriek op Cuba Het Cubaanse ministerie van de strijdkrachten heeft meege deeld dat de zondag door Cu baanse ballingen op een suiker fabriek uitgevoerde luchtaanval is mislukt, zo meldt radio-Ha vanna. Volgens het ministerie heeft één bom een weg geraakt op 12 kilometer afstand van de fa briek. De bom was uitgeworpen door een B-26 toestel van Ame rikaanse makelij. De Cubaanse ballingenbewe ging had maandag bekendge maakt dat napalm- en brisant bommen waren geworpen op de „Niagara"-suikerfabriek in de provincie Pinar del Rio en dat fosforcapsules op suikerplanta ges waren geworpen. Toestand in Antwerpse haven nog niet nonnaal Belgische en buitenlandse reders hebben dinsdag de hoop uitgesproken, dat spoedig een definitieve regeling wordt ge troffen voor de moeilijkheden in de Antwerpse haven. De gevolgen van de staking zijn nog steeds merkbaar. Hoe wel ook mist en storm de scheepsbewegingen op de Schel de hebben belemmerd, is de af wikkeling van de schepen in de haven zelf ook veel te traag. Nadat de stakers in de Ant werpse haven door de regering waren gevorderd, besloten zij tot een „langzaam-aan-actie". Hun looneisen zijn nog niet in gewilligd. Ook hebben zij geëist dat het „mobilisatiebevel" van de regering wordt ingetrokken. (Adv,). 5-v 74?» A*c - ,^A<\ÓAAfW\AA^ nu Minister Veldkamp gaat koken voor journalisten Minister Veldkamp zal maan dag a.s. de pollepel hanteren in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. De minister van so ciale zaken en volksgezondheid die in Haagse kringen bekend is als „een culinair genie" zal dan één van zijn specialiteiten, 'n visragout, bereiden voor de gastronomen onder de Nieuws- poorters. Het is meteen het offi ciële begin van een kookwedstrijd onder de leden van het perscen trum. De Nieuwspoort-kok Van de Assem zal af en toe op maandag plaats moeten maken voor ko kende journalisten. Zo zal Henk van Stipriaan van de Vara bin nenkort met zijn vrouw een nas- si-goreng bereiden. Sjouk de Jong, voorlichter bij defensie, gaat zich wagen aan een kip- ma altijd. De heer Balasz van de buitenlandse persvereniging zal zijn kunnen tonen bij een gou- lash-diner. In de komende maanden zul len ook andere journalisten tij dens deze kookwedijver hun col lega's op een favoriete schotel vergasten. Veestapel geëlektrocuteerd Juist toen de veehouder A. Heyligers uit Asten-Ommel gis termorgen vroeg met melken wilde beginnen, vielen elf van zijn twaalf koeien dood ter aar de. Zij bleken als gevolg van een defect in de stroomleiding van de melkmachine te zijn geëlec- trocuteerd. De elf koeien waren met kettingen vastgebonden aan ijzeren palen. De koe die de ramp overleefde, stond aan een haak in de muur vast. De schade voor de boer be draagt ongeveer 15.000. In de afgelopen twee weken zijn ongeveer tweehonderd huur soldaten uit verschillende Euro pese landen in Leopoldstad aan gekomen. Volgens betrouwbare militaire kringen in de Kongo lese hoofdstad kwamen zij uit België, Frankrijk en Italië en werden onmiddellijk doorge stuurd naar posten te velde in het noordoosten. Geruchten willen dat de rege ring wegens het verzet van de Afrikaanse landen de in Zuid- Afrika geworven militairen wil vervangen door Europeanen. 1300 PER MAAND De Engels sprekende huur troepen beëindigden maandag een staking van slechts enkele uren. Zij hadden gezegd geen stap meer te zullen verzetten, zolang hun traktement over no vember en december niet was uitbetaald. Toen hun officieren documenten werden getoond waaruit bleek, dat het geld voor de salarissen op een bank was gestort, werd de kortstondige staking opgeheven. Soldaten verdienen ongeveer 1300 gulden per maand plus gevarengeld van ruim vijftig gulden per dag wanneer zij in de gevechtszone verblijven. Het aantal huursol daten is echter aanzienlijk terug gelopen. Waren er aanvankelijk vierhonderd, hun aantal bedroeg thans slechts honderd man. De Ierse aanvoerder majoor Hoare wordt deze week uit Zuid-Afrika terugverwacht met een nieuwe oogst, die wellicht driehonderd man zal tellen. GEEN VOORRANG VERLEEND De waarnemend kantonrechter, mr. A. Berkhout, veroordeelde dinsdagmorgen J. D- te Terneu zen wegens het niet verlenen van voorrang, overeenkomstig de eis van de officier van justitie, mr. J. L. Andrea, tot een boete van honderd gulden of twintig dagen hechtenis. De officier verbond aan zijn eis de waarschuwing voor herhaling. Zonder twijfel zult u dan ontzet worden uit de rijbevoegdheid, zei hij. Op 18 oktober passeerde D. vol gens twee getuigen a charge, de heer en mevr. G.R. uit Terneu zen, met een snelheid van 60 a 70 km de kruising Jae. Cats- straat-G. Gezellestraat. Een bot sing met een andere auto, die volgens dezelfde getuigen met matige snelheid de G. Gezelle straat inreed, was het gevolg, waarbij de auto van D. driemaal over de kop sloeg. Een wonder, dat u er zo goed afgekomen bent, zei mr. Berkhout. De mate riële schade beliep voor D. zes duizend gulden. D. verdedigde zich hardnekkig en uitvoerig en trad met een map in de hand op als zijn eigen ad vocaat. Hij ontkende hard te heb ben gereden- Het uitzicht werd belemmerd door de coupure in de weg, hij had links en rechts ge keken, toen hij de kruising na derde, er was geen andere auto, zei hij. Onzin, zei mr. Berkhout, die was er natuurlijk wél, anders was er geen aanrijding geweest. Het uitgangspunt in deze zaak zag mr. Andreae als de aanrij ding die op een kruising plaats vond. Hij was bet er mee eens, dat het uitzicht op genoemde plaats slecht is, maar dit geeft des te meer reden om oplettend te zijn en voorzichtig te rijden. Hij noemde de wijze waarop D. het kruispunt was gepasseerd, een kwalijke manier van rijden. D. verweerde zich tegen de eis van de officier door te zeggen, dat de tegenpartij de boot te Ferkpolder wilde halen en hard had gereden. De auto van D. werd door de andere volgens zijn zeggen aan de achterzijde aange reden. Het is allemaal onzin, wat u staat te beweren en u maakt het alleen maar slechter, zei de kan tonrechter. U mag nog tevreden zijn met de eis. Mr. Berkhout noemde deze in dit geval niet zwaar en zag dan ook geen re den de boete lager te stellen dan honderd gulden. AANHANGWAGEN WEEK UIT Onvoldoende koppeling van een aanhangwagen, waarop een kraan stond, was oorzaak dat deze zijdelings uitweek en naast de vrachtauto kwam te rijden. Het gebeurde op 29 september in de Eikellaan te Koewacht, waar op dit moment een vrouw achter een kinderwagen liep te wandelen. Door de onverwachte beweging die de aanhangwagen met zijn hoge lading maakte, kon zij niet meer opzij gaan. Zij werd geraakt en met ernstige kwet suren tegen de grond geworpen De man die de vrachtauto had bestuurd en verantwoordelijk was voor het bevestigen van de aanhangwagen, G. J. de B, uit Kieldrecht (B-), was niet ver schenen. Als zijn gemachtigde trad op mr. E. H. H. Schütte, die ontkende, dat de trekstang niet in orde zou zijn geweest. Dit moest toch wel, aldus mr. Andreae, de kraanwagen kwam op het linkerweggedeelte en vol deed dus niet aan de wettelijke bepalingen, die glijden zouden moeten voorkomen. Toch hield mr. Schutte vol, was er hier een stevige metalen lange stang bevestigd. In België is deze wijze van rijden wél toegestaan: bovendien rijdt De B. al jaren op deze manier in Zeeuws-Vlaande- ren en is nog nimmer hiervoor bekeurd. De uitwijkmogelijkheid noemde mr. Schütte klein, door dat er op de aanhangwagen een kraan stond. De kantonrechter was het met de soide constructie van de trek stang niet eens. Deze was na het ongeval helemaal verbogen. Met verschillende omstandigheden re kening houdend, veroordeelde hij De B. tot tachtig gulden boefte. Mr. Andreae had ook hier hon derd gulden geëist. OP LINKERHELFT Tot een boete van zestig gulden en toewijzing van een civiele vor dering van ƒ100 werd H. van H. uit Den Haag veroordeeld, om dat hij bij het inhalen van een trekker op de Veerweg te Zaam- slag op de linkerweghelft zou hebben gereden. De bestuurder van een hem tegemoetkomende auto moest hierdoor een goed heenkomen zoeken in de weg berm en kwam vervolgens in een sloot terecht. Op 10 juli reden er op enige afstand van elkaar twee trekkers over de Veerweg. Volgens de chauffeur van de eerste, J. P. G. uit Zaamslag, reed een passeren de auto hem op het linkerwegge- deelte voorbij om tussen de door hem bestuurde en de volgende tractor te komen. De auto van V. H. reed volgens de bestuurder van de tegemoet komende wagen, M. C. van D. uit Terneuzen, naast de tractor. Deze getuige had moeten uitwijken naar rechts om een botsing te voorkomen. De schade aan de auto van V. D. was door de ver zekering vergoed, doch nadat hij zijn pantalon had laten uitsto- men, vertoonde deze kale plek ken Kantonrechter: Dat overkomt mij ook wel eens, maar hiervan kunnen wij bezwaarlijk de ver dachte de schuld geven. De officier stelde dat V. H., nadat een vóór hem rijdende wagen dit eerst had gedaan, eveneens de trekkers ging in halen. Hij werd toen plotseling geconfronteerd met een tege moetkomende auto en om een frontale botsing te voorkomen, heeft hij sterk moeten remmen. De officier noemde het gevaar lijk om tegelijk met andere auto's te gaan inhalen en eiste vijf en zeventig gulden boete. Mr. F. C. Sandal uit Amster dam, die de gedaagde bijstond, zag de toedracht van het ge beurde anders. Hij noemde de getuigenverklaringen „tegenstrij - dig". Volgens mr. Sandal heeft V. H. moeten remmen en is hier bij iets te veel naar links ge slipt. De verklaring van getuige V. D. noemde de raadsman aan vechtbaar. Volgens hem is deze geschrokken, zenuwachtig ge worden en de berm ingereden. Hij is verschrikkelijk onvoor zichtig geweest, zei mr. Sandal. De kantonrechter was het met mr. Sandal eens, dat er in de getuigenverklaringen tegenstrij digheden zaten; toch hebben beiden V. H. op het linkerweg gedeelte zien rijden. Mr. Berk hout achtte het subsidiair ten laste gelegde bewezen en ver oordeelde gedaagde als boven vermeld. BOTSING J. B. te Axel werd ten laste gelegd als bestuurder van een autobus op de Sasdijk niet ge heel rechts te hebben gereden en hierdoor in botsing met een tegemoetkomende auto te zijn gekomen. B. vond zelf dat hij dit wel had gedaan en wees op de scherpe bocht die hij had moeten nemen. Twee getuigen kwamen het tegendeel vertellen. Volgens een van hen was B. over de witte streep gereden. - De officier vond deze verkla ringen positief en eiste veertig gulden boete. B. zeide niets van een witte wegstreep te weten op de plaats waar de botsing plaats had en wees er verder op, dat de rui ten van zijn wagen door de regen beslagen waren! Dat had u er nu beter niet bij kunnen zeggen, vond mr. Berk hout. De boete vond hij op zijn plaats. De opmerking over de beslagen ruiten zal ik maar niet meetellen, mijnheer, in zo'n ge val mag u niet eens rijden, voegde mr. Berkhout de ver blufte verdachte nog toe. VERBODEN RICHTING De scholier P. N. uit Kapelle was op 7 oktober met zijn brom fiets in de verboden richting door de Blokken te Terneuzen gereden. Een aanrijding met een fietser was het gevolg. N. was onbekend met de situatie en moest letten op andere scholie ren die op hun bekende woeste manier kwamen aanrijden. De mijnheer met wie de ove rigens lichte aanrijding plaats vond, was ook niet helemaal juist, oordeelde de kantonrech ter. N. werd overeenkomstig de eis tot een boete van vijftien gulden veroordeeld. LINKS DOOR DE BOCHT Een boete van twintig gulden moest de eerder verschenen W. B. M. uit Vlissingen betalen, omdat hij op de rijksweg 61 tus sen de brug naar de Westsluis de bocht links had genomen. In een vorige zitting beweer de M. evenals nu, dat hij dit had gedaan omdat er vóór hem een vrachtauto op de weg stond geparkeerd. Bovendien reed een wagen van de rijkspolitie vóór hem op dezelfde wijze. De verbalisant van de ge meentepolitie, brigadier A. V., zei dat er voor M. absoluut geen reden was geweest de bocht links te nemen. De uitspraak was conform de eis. TOCH 45 BOETE.... Mevr. M. D. te Lokeren (B.) had in Axel op 13 november geen voorrang verleend op het kruispunt JulianastraatWilhel- minastraat. Mr. Andreae noemde dit een ernstige fout, die door het be roep, dat gedaagde deed op de wegomlegging, niet werd teniet gedaan. Mevr. D. zeide dit te kunnen begrijpen en de kantonrechter vond het prettig deze loyale er kenning aan te horen. Vijf gulden ging hij daarom beneden de eis. De boete werd hierdoor ƒ45. „IK BEN GEEN ADVOCAAT" N. S. B. G. uit Sommelsdijk bleek goed van de tongriem ge sneden. Hij bleef echter binnen de perken en betitelde de kan tonrechter als „mijnheer edel achtbare". Op 9 november was hij met een met zand beladen vrachtauto over de Hulsterweg de kruising naar de Kalverdijk opgereden. Hij deed dit voor de zevende maal op de bewuste dag, toen een personenauto die hem rechts passeerde, met hem in botsing kwam. G. die herhaaldelijk beweerde „geen advocaat te zijn" had naar zijn zeggen de vrachtwagen over het „linkergedeelte van de rech- terweghelft" gereden om zo de dijk op te kunnen rijden, waar hij zand moest storten. De vraag die hier moest wor den opgelost, was of hij hierbij de rechterrichtingaanwijzer had gebruikt of de linker. Volgens de bestuurder van de hem ge passeerde en aangereden perso nenauto, de heer M. A. van L. uit Goes, was dit laatste het ge val. G. zei: „Ik gaf richting aan naar rechts." De kantonrechter zeide te be grijpen, dat de bewuste bocht met een vrachtwagen, beladen met zand, niet zo scherp kan worden genomen. Mr. Andreae eiste 40 boete. G. was het hiermee niet eens. Hij had de manoeuvre uitge voerd om op de dijk te komen en hierbij „wat gesnoept" van de Jinkerweghelft. Er was geen andere mogelijkheid. „Ik wil vrijspraak", zei G., maar ik ben geen advocaat", liet hij er ver ontschuldigend op volgen. De uitspraak was dertig gul den boete. G. zei in hoger beroep te zul len gaan. Premier Marijnen naar de stuwdam Dinsdagochtend vroeg verliet premier Marijnen in gezelschap van de Surinaamse minister van justitie en politie, dr. mr. J. H. Adhin, de ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Margriet vlaggende Surinaamse hoofd stad. Op het program stond een bezoek aan de in aanbouw zijnde stuwdam te Afobaka, 95 km ten zuiden van Paramaribo, daarna een rondvaart op het langzaam vollopende stuwmeer, dat een oppervlakte krijgt zo groot als de Nederlandse provincie Utrecht. Na terugkeer in Paramaribo woonde mr. Marijnen de recep tie bij die ter gelegenheid van het eeuwfeest door de Suri- naamsche Bank N.V. werd ge geven. „TSJOMBE SPOEDIG NAAR BRUSSEL" De voormalige Katangese mi nister van financiën, Kibwe, heeft dinsdag in Brussel ver klaard dat „Tsjombe spoedig naar Brussel zal komen". Volgens hem zou gisteren dooi de Kongolese regering over de datum worden beslist. Kibwe is dinsdag naar Londen vertrokken nadat de Belgische regering had geweigerd met hem over de hangende geschillen te onderhandelen. Kibwe werd door Tsjombe naar Brussel gezonden nadat hij zelf had besloten in Leopoldstad te blijven, omdat ex-premier Adoela in België verbleef. De stormen van de laatste da gen hebben de Grevelingendam enigszins beschadigd, waardoor het nodig werd dat de nog aan wezige gondeliers het steenstor- ten hervatten. Zowel zondag als maandag kwam het water hoger dan nor maal. Maandagmiddag was er zelfs een verhoging van bijna 1 Vi meter. Het gevolg was dat het water het stuk Grevelingen dam voor de bocht van Sint Ja cob waarachter nog geen zand is gespoten, enkele malen over spoelde. Er werden stenen van de dam weggeslagen en zelfs een hele bok, die bij dit soort werken wordt gebruikt om stenen en ander materiaal aan te voeren, sloeg over de dam heen. Een bulldozer kiwam onder het zand terecht. Aanvankelijk wilde men dit werktuig dat ruim een ton heeft gekost, laten zitten en on- derstorten, maar de betrokken aannemer had geluk, want wat de ene dag door de elementen onder het zand was bedolven, werd bij het volgende hoge tij weer bioot gespoeld. Door de storm vloeide veel zand weg. Het zand spoelde ook weg onder de buisleidingen van de zandzuigers, waardoor deze buisleidingen on klaar raakten. De zandzuigers werden dan ook genoodzaakt en kele dagen te stoppen, maar hopen vandaag het werk te.Kun- nen hervatten. i»

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3