Algemene vergadering van de Ver. Naties weer bijeen Bondskanselier Erhard naar Parijs MINISTER LUNS SPRAK MET DEAN RUSK Aanvaring nabij Le Havre eist zeven doden RAUIO DE KOCK PROEFVLUCHT ONBEMAND RUIMTEVAARTUIG Het weer WOENSDAG 20 JANUARI 1965 21e Jaargang - No. 6355 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen INDONESIË ONTBRAK Winston Churchill gaat achteruit Dokter blijft aan ziekbed Geheel onverwacht heeft lord DE TOPCONFERENTIE IN WARSCHAU DOMINEE LUTHER KING AANGEVALLEN BEDREIGING TEGEN PRESIDENT JOHNSON Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Frankering by abonnement: Terneuzen Dirècfenr-Hoofredaetetn*: I. van 3e San3e Redactie-adres: Noordstraat 55—!T Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 6,— per kwartaal; per maan f 2.per week 50 ct. T,osse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 18 fef; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 19 uur v.m. De algemene vergadering- dei- Verenigde Naties heeft, nu liet Nieuwjaarsrecès ten einde is, haar zittingen weer hervat. De zetels van de Indonesische gede legeerde bleven onbezet. Tijdens het reces is secretaris generaal Oe Thant er niet in ge slaagd door persoonlijk overleg met de delegaties een oplossing te vinden voor de financiële cri sis, waarin de Verenigde Naties zich bevinden. In een verklaring, die hij voor de gedelegeerden aflegde, zei hij dat de wereldorganisatie nu aan haar laatste veertien miljoen dol lar toe is. Hij deed een dringend beroep op de leden om maatre gelen te treffen teneinde in de precaire situatie verbetering te brengen. Het voornaamste pro bleem van dit moment is, aldus Oe Thant, de Verenigde Naties in de komende weken en maanden in staat te stellen het vertrou wen te doen behouden van hen die vertrouwen in haar hebben gekoesterd. Gezien de feiten kan niemand redelijkerwijs volhou den, dat de organisatie thans daartoe in staat is. De voorzitter der algemene vergadering, de Chanees Quai- son Sackey, deelde vervolgens mede dat de algemene debatten tot maandag a.s. zullen worden voortgezet, waarna zal worden overgegaan tot de verkiezing van vjce-voorzitters der assemblee en commissievoorzitters. Op 25 januari zal dus de uiter- ste termijn voor het vinden van een oplossing voor de financiële vraagstukken verstrijken. ZUID-AFRIKA BETAALDE. Zuid-Afrika stortte gisteren 450.000 dollar achterstallige bij dragen. Volgens berekening van be voegde kringen zou de storting van Zuid-Afrika niet toereikend zij-n om te voorkomen dat het land gevaar loopt zijn stemrecht kwijt te raken. Op 18 januari bestond de lijst van landen die een achterstallige bijdragen hadden als volgt: Z. Afrika, Albanië, Bulgarije, Boli via, Wit-Rus-land, Cuba, Frank rijk, Haiti, Hongarije, Paraguay, Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowa- kije, Oekraine, de Sowjet-Unie en Jemen. Honduras en de Dominicaanse republiek, die eveneens op deze lijst voorkwamen, hebben inmid dels bijgedragen om te worden afgevoerd. Het financiële tekort in de kas van de V. N. bedraagt niet meer dan de prijs van een duikboot. Het gevaar dat de volkerenorga nisatie door haar slechte finan ciële drijfkracht zinkt, is groot. Haar toekomst als doeltreffend instrument om de vrede te be waren staat op het spel. Dit ver klaarde de Britse afgevaardigde, lord Caradon, dinsdag in de alge mene vergadering der V. N., waar de wankele financiële sta tus van deze organisatie aan de orde was. Lord Caradon zei dat zijn land bereid was geld te storten in een hulpfonds en hij deed een beroep op de Sowjet-Unie een vrijwillige bijdrage te schenken. De vertegenwoordiger van Zuidslavië, Lekic, besteedde het grootste gedeelte van z'n spreek tijd aan ontwapeningsproble men. Hij verklaarde zich voor stander van het Afrikaans-Azia tische plan voor een oplossing van de financiële crisis. De algemene vergadering komt donderdagmiddag opnieuw bij een. De beraadslagingen worden vrijdag besloten. Moran, de lijfarts van sir Win ston Churchill, in de nacht van maandag op dinsdag te 3.10 Ned. tijd een bezoek aan sir Winston gebracht. Het feit dat de arts sinds het begin van de ziekte nog geen enkele maal 's nachts op bezoek was geweest, duidde er volgens de wachtende journalisten op, dat de toestand van de oud-pre mier was verslechterd. De vertegenwoordigers van pers, radio en televisie hebben zich op verzoek van de echtge note van Churchill teruggetrok ken uit de omgeving van Hyde Park Gate 28, de woning van sir Winston. In een boodschap die dinsdag middag was gepubliceerd werd gezegd; „Lady Churchill brengt haar welgemeende dank tot uiting aan de vertegenwoordi gers van de perg die welwillend heid en terughoudendheid heb ben getoond. Zij zou de vertegen woordigers van pers, radio en televisie echter buitengewoon er kentelijk zijn als zij zich van Hyde Park Gate zouden terug trekken. Het aantal journalisten en schijnwerpers van de televi sie is zó groot geworden dat de onvermijdelijke hinder en het la waai als gevolg daarvan ontoe laatbaar zijn geworden, boven dien is de weg versperd." Om te bereiken dat aan de wensen van lady Churchill werd tegemoetgekomen, werd meege deeld dat de medische bulletins over de toestand van sir Winston niet meer door lord Moran vóór de woning zouden worden voor gelezen, maar dat ze telefonisch aan de persagentschappen zullen worden verstrekt. De afgelopen nacht had lord Moran doen verzoeken de omge ving van de woning te ontruimen opdat lady Churchill zou kunnen slapen. In het dinsdagavond te half elf uitgegeven bulletin ovejr de toe stand van Sir Winston werd mee gedeeld, dat daarin sinds dinsdag-, dagochtend geen noemenswaar dige verandering is gekomen en dat Churchill de gehele dag heeft geslapen. De Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard is dinsdagmor gen naar Parijs gevlogen voor een bezoek van twee dagen. Hij zal besprekingen met president De Gaulle voeren. Minister van buitenlandse zaken Gerhard Schroder maakt de reis mee. De Europese defensie zal een van de voornaamste punten van gesprek vormen. Uit de omge ving van de bondskanselier ver luidt, dat hij De Gaulle zal vra gen of de Franse atoomstrijd macht een zuiver Franse aange legenheid blijft of dat de E.G.G., wanneer deze zich tot een politie ke gemeenschap heeft ontwik keld, als geheel over het gebruik ervan kan beslissen. ZITSTAKING In verband met het overleg in Parijs tussen Erhard en De Gaul le zegt de Britse „Times", dat de Franse president nog in het be gin van de vorige maand een „zitstaking" dreigde te beginnen in de E.G.G. als de kwestie van de graanprijzen niet op korte termijn zou worden geregeld. Hetzelfde dreigement, aldus de „Times", uitte De Gaulle in Na- vo-verband als er iets als een multilaterale kernmacht zou worden gevormd. De Britse „Daily Telegraph" meent dat Erhard in Parijs niet alleen in het defensief zal zijn. Erhard moet wat doen aan zijn tanend prestige in de bondsrepu bliek. Als hij de goedkeuring van De Gaulle zou krijgen voor de een of andere belangrijke stap in de riohting van de politieke eenwording van Europa, zou dit zijn prestige zeker ten goede ko men, aldus de „Daily Telegraph", die er verder nog op wijst dat Erhard ook wel zal pogen een verklaring van De Gaulle te krij gen, waarin in duidelijke woor den steun wordt toegezegd aan een gemeenschappelijke actie ter hereniging van Duitsland. WASHINGTONS „VERRAAD" „L'Aurore" een rechts ge oriënteerd Frans blad meent dat De Gaulle bij zijn overleg met Erhard zal trachten de te leurstelling te exploiteren van de Duitsers als gevolg van Wash- ingtons „verraad" op het stuk van de multilaterale kernmacht. Er is niets terechtgekomen van Washingtons belofte aan Bonn om een dergelijke kernmacht te vormen zonder rekening te hou den met de hieraan verbonden kosten. En dan, aldus het blad, is er nog Engelands wantrouwen tegenover Duitsland. De leiders van de zeven bij het Warschaupact aangesloten landen zijn gisteren acht uur lang achter gesloten deuren bij een geweest. Over het verloop van deze eerste zitting is slechts bekend, dat de leider van de Poolse communistische partij, Gomulka, de openingsrede uit sprak. Bijzonderheden daaruit werden echter niet bekendgemaakt, evenmin als over het verdere verloop van de bijeenkomst. Verwacht wordt dat na afloop van deze topconferentie, die ver moedelijk enige dagen zal duren, 'n communiqué zal worden uit geven. De Gaulle zal beide factoren aangrijpen om Erhard te bewij zen dat de Fransen de beste en zekerste bondgenoten van de Duitsers zijn. Bij het eerste onderhoud waren alleen tolken aanwezig. Dit ge sprek duurde tot aan het diner, waaraan tien gasten aanzaten, onder wie de Westduitse minister voor speciale aangelegenheden, Westrick, en de Franse minister van staat, Louis .Toxe. Na het diner werd de film De wereld zon der zon van de Franse duiker Jacques Cousteau vertoond. Terwijl Erhard en De Gaulle in Rambouillet waren, begonnen de ministers van buitenlandse zaken Couve de Murville en Schroder met besprekingen in het ministerie van buitenlandse za ken te Parijs. (Adv.)' TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O Minister Luns heeft in Wa shington een onderhoud van meer dan een uur gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot Rusk. Na afloop verklaarde hij van het resultaat van tweezijdige besprekingen die thans aan de gang zijn. Er is nog geen defi nitieve datum voor de bijeen komst vastgesteld. CRISIS Bij een aanvaring die zich maandagavond op vijf mijl van Le Havre heeft voorgedaan, zijn minstens twee opvarenden van de Franse kusttankboot „Port Manech" om het leven gekomen. Vijf bemanningsleden die nog worden vermist, hebben ver moedelijk het ongeluk ook niet overleefd. De 2.062 ton metende tankboot die met 2.600 benzine op weg was van Le Havre naar Caen, kwam in aanvaring met het Amerikaanse vrachtschip „Lu- cile Bloomfield" van 6.013 ton, dat op het punt was het anker uit te werpen op de rede van Le Havre na een reis van New Orleans. Aan boord van de „Port Manech" deed zich een zware ontploffing voor die in het ha vengebied van Le Havre duide lijk werd gehoord. Het schip stond direkt in lichtelaaie. Dins dagochtend brandde het vaar tuig nog, nadat het bij Octeville op de rotsen was gelopen. Een kleine brand aan boord van de „Lucile Bloomfield" kon spoe dig worden geblust. Tweeënwintig opvarenden van de „Port Manech" werden met min of meer ernstige brand wonden in een ziekenhuis in Le Havre opgenomen. Twee van hen, onder wie de echtgenote van één der bemanningsleden, overleden' aan hun verwondin gen. De toestand van de andere gewonden werd ernstig, doch niet kritiek genoemd. De Amerikaanse vrachtboot, aan boord waarvan niemand let sel opliep, is de haven van Le Foto: Eén van de overlevende opvarenden van de „Port Ma nech" wordt in he Havre aan land gebracht. Havre binnengelopen. In afwach ting van het officiële onderzoek wilde de bemanning zich niet uitlaten over de omstandigheden waaronder de aanvaring plaats vond. Aangenomen wordt dat de vijf vermiste opvarenden van de „Port Manech" de dood hebben gevonden in de machinekamer van het brandende schip. dat dit gesprek hem de zeker heid had gegeven dat de Ver. Staten nog altijd evenveel be langstelling hebben voor een multilaterale kernmacht en dat zij geenszins het voornemen hebben het plan op dood spoor te laten. De toekomst van «en Atlan tische kernmacht hangt af van de komende besprekingen tus sen de Britse premier, Wilson, en de Westduitse bondskanselier Erhard, aldus de Nederlandse bewindsman. De bijeenkomst van minister van buitenlandse zaken der be trokken Navo-landen, die oor spronkelijk eind januari in Den Haag zou worden gehouden over het plan voor een multilaterale kernmacht, was tot een latere datum verschoven in afwachting Minister Luns had met zijn Amerikaanse ambtgenoot voorts gesproken over toepassing van aritkel 19 van het handvest der Ver. Naties op de Sowjet-Unie en de andere landen die wei geren bij te dragen tot de vre desoperaties van de Ver. Naties in Kongo en het Midden-Oosten. Nederland steunt volkomen het Amerikaanse standpunt aangaan de toepassing van het betrokken artikel dat voorziet in het ont nemen van het stemrecht aan leden die achterstallig zijn in hun bijdragen. „Indien, er op het laatste ogenblik geen oplossing wordt gevonden, worden de Ver. Naties met een ernstige crisis bedreigd", aldus minister Luns. Zoals bekend zijn de Ver. Staten vóór toepassing van ar tikel 19 van het handvest, al is de Amerikaanse regering tot een compromis bereid. Een onbemand Gemini-ruimte- vaartuig voor twee personen Js dinsdag met behulp van een Titaan 2-raket voor een proef vlucht gelanceerd van de Ame rikaanse ruimtevaartbasis Kaap Kennedy in Florida. Vier minuten na de lancering meldden de betrokken functio narissen dat alle instrumenten aan boord van de Gemini goed werkten. Wanneer de proef vlucht geheel slaagt, zullen de ruimtevaarders Virgil Grissom en John Young in een baan om de aarde worden gebracht, waar schijnlijk in april. De Gemini moest dinsdag een hoogte van 167 kilometer be reiken, waarna het ruimtevaar tuig met een snelheid van 25.750 km per uur in de atmosfeer terugviel en in de Atlantische Oceaan op ongeveer 3380 km ten zuidoosten van Kaap Ken nedy na een vlucht van 19 minu ten terecht moest komen. IN DE CARAIBISCHE ZEE GEVALLEN Het ruimtevaartuig dat om 15.03 Ned. tijd werd gelanceerd, is 18 minuten later op ongeveer 80 km van het vliegdekschip „Lake Champlain" in de Carai- bische zee terechtgekomen. Het vliegdekschip heeft opdracht het ruimtevaartuig te bergen. Met de proefvlucht wil met het hitteschild, dat bij terug keer in de dampkring een ge weldige hitte moest doorstaan, op zijn bruikbaarheid toetsen. Tevens worden de luchtverver singsapparatuur, de luchtdruk- apparatuur en de parachutes waarmee het ruimtevaartuig op zee moet landen, beproefd. Op de zitplaats van de ruim tevaarders waren enige zwarte dozen aangebracht, waarmee be paalde handelingen van ruimte vaarders werden nagebootst. Aan de proef werkten tiendui zend geleerden en personeels leden mee. Behalve het vlieg dekschip Champlain namen nog tien schepen alsmede vliegtuigen aan het opsporen van het ruim tevaartuig deel. De proefvlucht zou aanvanke lijk op 2 decmber worden ge houden, maar werd op het laat ste ogenblik wegens technische storing afgelast. De „Gemini" weegt bij de start 3.150 kilo. Nog geen twee uur na de lan cering werd de „Gemini" aan boord van het vlietuigschip „Lake Champlain' gehesen. Van de zijde van de Nasa werd ver klaard dat de ruimtecabine „op het eerste gezicht" de vlucht goed heeft doorstaan. Het „Gemini"-programma is wegens technische moeilijkheden 16 maanden op het schema ach ter. Dr. Martin Luther King is maandag In Selma (Alabama) door een blanke man aangeval len toen hij zich in gezelschap van een tiental andere negers wilde laten inschrijven in een' hotel, dat alleen voor blanken toegankelijk is. De man die een uniform droeg van de „nationale partij voor het recht der staten", een rechtse organisatie, sloeg de negerpredi kant op het hoofd en schopte hem in de lies. Het schijnt dat dr. King niet gewond is geraakt maar hij klaagde wel over een lichte hoofdpijn. Het incident deed zich voor bij de ingang van het hotel. Korte tijd tevoren hadden drie andere hotels en restaurants in Selma voor het eerst negers toegelaten. De aanvaller en George Lin coln Rockwell, de Amerikaanse nazi-leider, hadden dr. King eer der aangesproken en gevraagd of zij konden spreken op een bijeenkomst van negers die 's avonds zou worden gehouden. Zij wilden „de blanke suprema tie verdedigen. Dr. King stond hun ieder een kwartier toe. Na de aanval werd de dader door de andere negers gegrepen en aan de politie uitgeleverd. De negerleider was in de loop van de dag in Selma aangeko men om deel te nemen aan een intensieve» campagne tegen ras senscheiding in openbare ge legenheden. Zoals bekend heeft hij kortgeleden de Nobelprijs voor de vrede gekregen. Foto: De dader wordt op hard handige wijze door de plaatse lijke politie wit het hotel ge haald. De federale politie heeft de vorige week de 58-jarige ver tegenwoordiger Everet Deharp- porte gearresteerd, die in een brief aan iemand in Minneapolis had gedreigd president Johnson te zullen vermoorden, omdat hij geloofde dat deze president Ken nedy had gedood. „Johnson vermoordde John Fitzgerald Kennedy. Ik heb er voor gezorgd mijn moeder van de radio en t.v. weg te houden, omdat ik de gemene schurk ga vermoorden", aldus schreef De- harpporte in zijn brief, die dins dag op de terechtzitting, waarin hij moest verschijnen, werd voorgelezen. ZON MAAN op onder op onder Jan. 20 8.37 17.06 21.04 10.40 21 8.35 17.08 22.25 11.00 22 8.34 17.10 23.42 11.17 23 8.33 17.11 11.34 24 8.32 17.03 0.57 11.50 25 8.30 17.15 2.09 12.08 VRIJ KOUD Een diepe depressie bij de zuidwestpunit van Ierland trekt in de richting van West-Frank rijk. Onder invloed van deze de pressie gaat in onze omgeving de wind krimpen naar richtingen tussen zuid en oost en later weer toenemen tot vrij krachtig of krachtig. De temperaturen zullen over dag in de buurt van het vries punt blijven. Het is nog niet zeker of het neerslaggebied van de depressie ons land vandaag zal bereiken, maar als er neer slag valt dan is het in de vorm van sneeuw. In ieder geval moet er vandaag op veel bewolking worden gerekend. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanwakkerende wind Zwaar bewolkt met van het westen uit sneeuw. Matige tot krachtige en langs 'de kust nu en dan harde wind tussen zuid en zuidoost. Maximum tempera turen om het vriespunt. WOENSDAG 20 JANUARI v.m. n.m. Breskens 3.43 4.14 Temeuzen 4.18 4.49 Hansweert 4.5S 5.29 Walsoorden 5.08 5.39 DONDERDAG 21 JANUARI v.m. n.m. Breskens 4.28 4.59 Terneuzen 5.03 5.34 Hansweert 5.43 6.14 Walsoorden 5.53 6.24

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1