WELVAART WAARHEEN Radio en Televisie De Duitse oorlogsmisdaden Liberale twijfel aan Europese politieke Unie CONSUMPTIEPATROON ZAL SNEL WISSELEN stem van Jean Rey RUSLAND VERWERPT VERJARINGS LIMIET IN GRONINGEN Raadsels rond Psycholoog met een mondje Frend in Zandvoort Bejaardenzorg en uitbuiting mi Al nr nnimi Te Klazin-aveen in Z. O.-Drente HlJ 1)1 IIJ" llfilr I 's vrijdagnacht het hotel-café- Concessies Psychose Ce realiteit Hogere melkprijs in België Poging tot amnestie Propaganda Twee daders gearresteerd Maandag 18 dinsdag 19 januari 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 De algemene verwachting is dat ook dit jaar de welvaart verder zal opmarcheren. Slechts over het tempo lopen de meningen uiteen. Dit betekent dat steeds grotere groepen van consumenten zich aanschaffingen zullen kunnen veroorloven, die voorheen alleen voor uitverkorenen waren gere serveerd. Welke invloed zal dit hebben op ons gehele maatschappelijk patroon Elke samenleving wordt gekleurd door de onderscheiding. In een stad met allemaal eenvormige huizen zouden wij niet graag leven. Wij kleden ons verschillend en geven ons geld uit in ver schillende richtingen. Een belangrijk verschil in hetgeen wij kunnen kopen, doen en laten wordt veroorzaakt door inkomens verschillen. Die verschillen zullen afnemen naarmate de ver- bruiksmogelijkheden stijgen. Over die stijging van de consumptie lopen de meningen uiteen, maar in brede kringen wordt aangenomen dat met name in Neder land in de eerstkomende jaren het verbruik zichtbaar zal toe nemen, zo ongeveer met 50 in 1970 in verhouding tot 1960. Onze „status" Naarmate de achterblijvers in inkomen de achterstand zullen inhalen, zullen de genieters van hogere inkomens er moeilijker in slagen zich door hun finan ciële kracht te onderscheiden. Die zullen dan naar andere on derscheiding zoeken dan door middel van geld. Het aantal ex clusieve groepen dat zich op uit zonderlijke wijze gedraagt, zal toenemen. Er zal bijvoorbeeld een uitweg worden gezocht in de vorming van „gesloten" gezelschappen waar men alleen toegang krijgt door afkomst of door opleiding. Het aantal status-zoekers zal dus toenemen, zoals dit nu reeds merkbaar is in de keuze van een duurder automerk of in het be steden van vrije tijd. Dit zal van invloed zijn op de afzet van veel artikelen, maar ook in de vraag naar diensten, in de wijze waar op men o.a. zijn vakantie zal be steden. Velen weten reeds dat men zich niet meer kan onderschei den door het maken van een buitenlandse reis. Die groep blijft binnen de grenzen. Zij tracht e^n builinhms te kopen of een- böéfdërijtpcVHet verblijf aldaar wordt dan gezonder dan een va kantie in het zonnige zuiden. Bovendien is het in die gedach- tengang passend om in de week ends „buiten" te zijn. Dat is nu reeds merkbaar. Het gevolg is dat er meer vraag zal komen naar woonruimte. Die vraag zal ook uit anderen hoofde toene men. Comfort Reeds nu bespeuren wij een toenemende drang naar meer doelmatigheid in de huishouding. Naar dienstverlening komt steeds meer vraag. Dat betekent meer betalen voor allerlei diensten, zodat er toenemende kooplust blijft te constateren naar allerlei duurzame produktiemiddelen. Hieronder vinden wij een reeks huishoudelijke apparaten, die echter ruimte vragen, met name in de keuken. In veel huizen is de keuken al te klein. Een derde factor, die naar meer woonruimte tendeert, is het hij de jeugd te vinden ver langen om op jongere leeftijd een huwelijk te sluiten. In 1951 bedroeg het aantal huwe lijken per 1.000 niet-gehuw- den in de leeftijdsgroep van 20 tot 24 jaar nog 64,1in 1962 was dit cijfer tot 97 gestegen. Dit aantal zal nog toenemen. Bedenken wij daarbij dat ook de bevolkingstoeneming haar woningtol eist, dan moeten wij ons afvragen of minister Bogaers er in zal slagen in 1970 de wo ningnood te doen beëindigen. Moge het aantal gevraagde ka mers per huis een neiging ver tonen tot dalen omdat grote hui zen te bewerkelijk worden en het gemiddeld kindertal omlaag gaat, de snel toenemende drang naar badkamers vraagt weer meer ruimte. Duurder eten Nederland voedt zich ook nu in doorsnee uitstekend. Opmer kelijk voor de naast toekomst zal zijn de vraag naar betere voe dingsmiddelen. Met name wordt verwacht dat onze uitgaven voor vlees, vis en zuivelprodukten nog met een kwart omhoog zul len gaan. Onze drinkgewoonten zijn nog .onderontwikkeld, want over een .aar of vijf zullen wij er de helft meer aan besteden. Moeten wij nu niet allemaal eens gaan den ken aan een huisbar, wijnkelder tje of iets dat er op lijkt? Als wij in de toekomst niet iets bij of voor het eten drinken, dan vormen wij een „achtergebleven" gezin. Ook de kwaliteit van het „edel" vocht is een kwestie van status. De drang naar het verkrijgen van vrije tijd zal nog toenemen. Als er geld en welvaart is, moet er tijd zijn om er van de profi teren. Het beoefenen van sport in alle leeftijdsklassen beweegt zich in stijgende lijn. De aanko pen van sportartikelen zullen stijgen, ook al omdat uit het be zit van al dat materiaal duide lijk moet blijken dat men over voldoende tijd beschikt om er mee te oefenen. Meer hobbies Ook de vrije-tijasDesteamg in de tuin zal toenemen, hetgeen veel goeds belooft voor de tuin meubelindustrie en de kweke rijen. Niet alleen de film- en fotoliefhebberij zal veel deelne mers er bij krijgen maar het snuffelen naar status zal de waarde van geschilderde portret ten weer. hoog stellen. Goede portretschilders gaan volgens deze prognose een rooskleurige tijd tegemoet. Tenslotte vinden wij een toe nemende belangstelling voor maximale gezondheidszorg. Dit is ten zeerste toe te jui chen. Het is duidelijk dat er sommen zullen worden besteed aan de kunst om oud te wor den, waardoor weer een bij zondere vraag zal ontstaan naar een reeks van artikelen, die de bejaarde mens kunnen dienen. Dit wordt nog gestimu leerd door het stijgend percen tage dat in de komende de cennia ons land zal bevolken. Deze grotere groep ouderen zal veel meer kunnen en willen verteren. De vloed van verbruik zal aanzwellen tot springvloed wan neer de economie in 1965 bereid is ons een opgewekt gezicht te tonen. Ook op dit punt is het aantal optimisten in de meerder heid. Verkeersongeval Op rijksweg 4 in de Haarlem mermeer is zaterdagmorgen om half negen een personenauto op het stuk tussen de Kruisweg en de Bennebroekerweg door de gladheid geslipt en door de mid denberm geschoten. De auto kwam op de andere rijbaan in botsing met een tegenligger. De bestuurder van de auto die het ongeval veroorzaakte, de Am sterdamse arts N. van R. (48 j.), overleed ter plaatse. De bestuur der van de andere wagen werd slechts licht gewond. (Adv.) Hotelbrand restaurant Mazenier in vlammen Vier middelen in één tablet doen wonderen opgegaan Het VUUr greep ZÓ ....zender de maag vanstreek (e maken I om 4 geneesmiddelen in een tablet korte tijd het hotel in lióhter- verenigd, ondersteunen eikaars laaie stond. De brandweren van werking en doen werkelijk wonde- Klazinaveen en Emmen wisten ren tegen pijn en griep. Ook zij, <*e belendende percelen ondanks die een «woelige maag hebben de vonkenregen te behouden. De die een gevoelige maag neDDen, inventaris alsmede het meubilair kunnen Chefarine „4 gebruiken, van ^et woongedeelte ging ver want één der middelen dient om de loren. Omtrent de oorzaak is nog maag te beschermen. niets bekend. I,n het hotelge- g» mrr bouw was tijdens -het ontdekken fl van de brand niemand aanwezig. Vllvlul 1ËMT rrW 0e schade bedraagt enkele tien duizenden guldens. De eigenaar is verzekerd. Dodelijk verkeersongeluk Op de provinciale weg in de Alblasserwaard (de weg van rijksweg 15 naar Schoonhoven) in de gemeente Oud-Alblas zijn zaterdagmorgen om ongeveer 8 uur als gevolg van de gladheid van de weg twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Daarbij werd één der inzittenden, de 78-jarige mevr. B.J. uif Amsterdam zó ernstig gewond, dat ze kort na aankomst i:i het ziekenhuis van Dordrecht is overleden. Inbraak in school voor gebrekkige kinderen In de school voor gebrekkige kinderen aan de Gordelweg te Rotterdam, de Mytylschool", is ingebroken. De dieven slaagden er in een raam open te wrikken en zo binnen te komen. Zij sta len drie electrische lokomotieven en een transformator, nog ander speelgoed, een gehoorapparaat en zeven gulden vijftig. Boven dien richtten zij een geweldige ravage aan in de twaalf lokalen van de school. Een V.V.D.-conferentie over actuele Europese problemen, die zaterdag in Den Haag is gehou den,. heeft twijfel aan het licht gebracht ten aanzien van een Europese politieke unie van de zes landen der Europese ge meenschap. De twijfel trad in de discus sies zo duidelijk naar voren, dat de Belgische E.E.G.-commissaris Jean Rey die als liberaal deze conferentie bijwoonde een waarschuwend woord liet horen. Hij betoogde dat een falen van de zes om tot een politiek ge sprek te komen, verlammend zou werken op de verdere ont wikkeling van de E.E.G. Daar om loonde het volgens hem de moeite na te gaan hoe groot de nadelen van deze verlamming zijn, vergeleken met de voor- en nadelen van een compromis over een politieke unie met Frankrijk. Rey stelde zich op het stand punt, dat voor het organiseren van politiek overleg van Frank rijk evenzeer concessies nodig zijn als van de andere vijf. Hij geloofde dat de Fransen bereid zijn concessies te doen in de vorm van uitbreiding der Euro pese parlementaire bevoegdhe den en directe Europese verkie zingen. Mr. H. R. Nord, secretaris generaal van het Europese par lement, die met het kamerlid mr. C. Berkhouwer als pre-advi- seur van de conferentie optrad, sloot zich in grote trekken bij het betoog van Rey aan. den dan met een geforceerd ge sprek over zaken waarover men het "fundamenteel zo oneens is als de defensie en de buitenland se politiek. De inleiders en de andere spre kers waren het er overigens over eens, dat een organisatie van de Europese defensie buiten de N.A.V.O. onmogelijk is. Wel pleitte Rey voor een ontwikke ling die ertoe zou leiden dat de zes gemeenschapslanden in de N.A.V.O. niet met zes stemmen zouden spreken, doch als geheel binnen het bondgenootschap zouden kunnen optreden. Mr. Nord waarschuwde in dit verband voor een atlantisch idealisme dat de realiteit uit het oog verliest. De Amerikanen denken bij een deelgenootschap met Europa niet aan een soort supranationale gemeenschap ver gelijkbaar met de E.E.G. De Europese landen zouden hunner zijds hun eigen positie moeten opbouwen en hun eigen verant woordelijkheden zelf waar moe ten maken, doch dit zou niet met ontkenning van het atlan tisch bondgenootschap of in op positie tegen de Verenigde Sta ten mogen gebeuren. Met ingang van 1 februari wordt de metoprijs in België met een halve frank (ruim 3% cent) per liter verhoogd. Een fles aan huis bezorgde melk gaat dan 8,50 frank (63 cent) kosten. De regering van de Sowjet- Unie heeft de door de regering- van West-Duitsland voorgeschre ven limiet van 1 maart 1965 voor het opsturen van documenten betreffende oorlogsmisdaden van de hand gewezen, aldus wordt in een nota van de Russische rege ring gezegd. De Westduitse regering had in een nota aan de Russische rege ring gevraagd vóór 1 maart 1965 aan de Westduitse justitie de documenten in Russisch- bezit over nationaal-socialistische mis daden te zenden. De regering van de Sowjet- Unie, aldus de Russische nota, zal evenals voorheen „de nazi misdaden aan het licht brengen" en de Westduitse instanties do cumenten blijven toesturen, zon der rekening te houden met „het voorschrift" van de Westduitse regering. De Russische regering be schouwt -het Westduitse verzoek slechts als een misplaatste po ging om „de fascistische moor denaars amnestie te ver'.enen". De Sowjetregering verwijst naar de beginselen van het mo derne internationale recht, op grond waarvan alle landen ver plicht zijn een onderzoek in te stellen naar de tegen de vrede en de menselijkheid bedreven misdaden en de schuldigen te straffen. Dit is volgens de Rus sische nota ten volle van toepas sing op de Westduitse regering, die bovendien de speciale verant woordelijkheid draagt alle nazi- oorlogsmisdadigers op haar ge bied te berechten en te straffen. De Russische nota besluit met de opmerking dat de Russische regering uitgaat van het begin sel, dat de nazimisdadigers in geen geval en onder geen beding een gerechte straf mogen ont lopen. Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft ge zegd, dat de Russische nota voor propaganda-doeleinden is uitge geven. De Russische leiders zou den by de Oostduitse autoriteiten moeten aandringen pp publika- tie van de talryke documenten in hun bezit over nazi-misdrüven. De juridische commissie van de assemblée van de raad van Europa bepleit verlenging door de leden-landen v-an de periode voor vervolging van oorlogsmis dadigers. (De Westduitse ver jaringstermijn voor de vervol ging van oorlogsmisdadigers loopt 8 mei van dit jaar af, 20 jaar na het einde van de oorlog.) De commissie stelt de minis terraad verder voor de 17 leden- laniden uit te nodigen voor een onderzoeik om uit te maken of hun wetgevingen ten aanzien van de vervolging va-n misdrijven tegen de menselijkheid, die vóór en tijdens de laatste oorlog zijn bedreven, kunnen worden gewij zigd ondanks het feit, dat deze bij het binnenlandse (nationale) gewone recht zijn ondergebracht, opdat deze misdrijven niet onge straft blijven in de leden-landen van de raad- van Europa. Twee Groningers, beiden goe de bekenden van de politie, te weten de 24-jarige fabrieksar beider A. F. en de 20-jarige per ser" H. A., zijn gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld wegens het plegen van een overval zaterdagnacht in de stad Groningen. Het tweetal overviel om streeks half drie in de Driemo- lendrift de 21-jarige G. A. Y. Deze werd in een huurauto ge duwd, naar een afgelegen plaats aan de Bedumerweg gereden en beroofd van portefeuille, porte- monnaie en polshorloge. Vervol gens gooiden zij het slachtoffer uit de auto. V. slaagde erin het kenteken van de snel wegrijdende auto te ontcijferen. Hij deed aangifte bij de politie die al spoedig ontdek te dat het een huurauto betrof, die door F. en A. was gehuurd. Beide daders werden in de vroe ge ochtend van bed gelicht en overgebracht naar het hoofd bureau. De 24-jarige fabrieksarbeider Wist bij het uitstappen voor het bureau te ontsnappen. Er volg de een achtervolging over de markt, waarbij enkele waar schuwingsschoten werden ge lost. In een doodlopende gang in de Poelestraat kon de vluch teling andermaal in zijn kraag worden gepakt. Mr. Berkhouwer stond scep tischer tegenover de unieplan nen. Hij zag vooral gevaar van afspraken tussen de zes rege ringen om terug te komen op be paalde E.E.G.-beslissingen. Met name vroeg hij zich af in hoe verre de politieke unie een po ging was van bepaalde zijde om de komende fase van meerder heidsbeslissingen in de Europe se gemeenschap te omzeilen. Spr. verzette zich tegen de „psychose" dat de gemeenschaps landen spoedig iets moesten doen om tot een politiek gesprek te komen. Men liep het gevaar iets onvolkomens op politiek gebied op te bouwen, dat men niet ge makkelijk meer ongedaan zou kunnen maken. De werkelijke integratie was volgens hem meer gediend met verdere verdieping van de mogelijkheden die de bestaande gemeenschappen bie- Willem Frederik Hermans, in het dagelijks leven lector van de Groningse universiteit, maar bij het grote publiek bekend als een der beste romanschrijvers van ons land (De donkere kamer van Damocles, Tranen der acacia's e.a.) en bij de culturele elite vooral berucht om zijn venijnige kritieken („Mandarijnen op zwa velzuur") heeft een nieuw boek gepubliceerd. Het bevat een se rie beschouwingen onder de titel „Het sadistisch Universum". Dit boek zal met name de medische stand niet erg welgevallig zijn. Hermans vindt het bespottelijk dat de mensen zo hoog tegen een dokter opkijken, „als een kind van drie jaar dat sinterklaas een handje mag geven." De doktoren kunnen veel min der dan het publiek denkt, zo betoogt deze auteur, en vooral de huisartsen kunnen niet veel meer dan enkele kunstgrepen, „die elke chimpansee binnen 8 maan den ook kan beheersen." Her mans noemt het schandalig dat de artsen een ton per jaar aan de door hen behandelde ziektes overhouden, terwijl alle andere academici zich met een gewoon salaris tevreden moeten stellen. Ter staving van zijn betoog voert de schrijver onder meer aan dat handige oplichters soms maan denlang als „geneesheer" in een ziekenhuis rondlopen zonder dat dit opvalt. Blijkbaar is het ook eenvoudig om de psycholoog uit te hangen, want een knaap die de derde klas van de h.b.s. niet kon halen, presteerde het met een mondje vol Freud en Adler lange tijd als „psycholoog" in een Maastrichts warenhuis te werken. Pas toen allerlei deskundigen zich reeds aan het beijveren waren de ver klaringen van Hermans te ont zenuwen, viel de pseudo-psycho- loog door de mand. Wanneer zul len grote bedrijven, ziekenhuizen e.d- eindelijk eens behoorlijke in formaties inwinnen alvorens een topfunctionaris aan te stellen? De politie te Zandvoort heeft vrijdagavond om kwart over tien op het terras van het strand paviljoen Riche bij de noord boulevard het stoffelijk over schot gevonden van een 18-jarige student uit Amstelveen. De jon gen die alleen een zwembroek aan had, was ernstig bebloed en had zich kennelijk van het strand naar het terras van Riche voortgesleept. Op het strand vond men bloedsporen. Zijn kle ren vond men na enig zoeken in een kuil op het strand. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het politie bureau te Aerdenho-ut voor een onderzoek naar de doodsoorzaak. Kort na tien uur werd de politie telefonisch gewaar schuwd, dat bij Riche aan de noordiboulevard een dode lag. De politie die er eerst van uitging dat er een verkeersongeluk was gebeurd, vond na enig zoeken het stoffelijk overschot van de jongeman op het terras, dat aan het strand ligt. De politie in Aerdenhout wi'de geen mededelingen doen en ver wees naar de politie te Zand voort. DINSDAG 19 JANUARI 1965 HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgym.; 7-20 Beiaard concert; 7.30 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.10 Lich te gram.; 8.50 Ochtendgym.; 9.00 De groenteman; 9.05 Heden daagse Zwitserse muz- (gr.); 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwij ding; 9.55 Boekbespreking; 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Nws: 11.02 Voor de zieken; 12.00 Licht instr. ensemble; 12.17 Overheids voorlichting: Voor de landbouw; 12.25 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Dansorkest en zang solisten; 13.00 Nws; 13.10 Meded., event, actueel of gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 Zang en piano; 14.00 Voor de vrouw; 14-40 Schoolradio; 15.00 Lichte gram.; 15.35 Voordracht; 16.00 Nws; 16.02 Stereof. uitz.: Klarinet cn piano: moderne muz.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 New York cal ling; 17.35 Lichte gram. voor -de jeugd; 18.00 Nws; 18.15 Event, actueel; 18.20 Amusementsmuz. (gr.); 18.55 Paris vous parle: 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Fragm. uit de operaDie lustigen Weiber von Windsor (gr.); 2000 Nws; 20.05 Radar: radioperio diek; 20.45 Amateurprogr.; 21.10 Licht instr. ensemble; 21.35 To neelbeschouwing; 21.45 Sitav: radiotijdschrift voor gitaristen; 21.55 Pianorecital: klass. muz.; 22.30 Nws en meded.; 22.40 Ac tualiteiten; 23.00 Gesproken brief; 23.05 Modern toneel; 23.46 Licht pianospel; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Medita tie; 7.05 Lichte gram. en repor tages (7.307.40 Nws; 8.00—8.05 Overweging); 8.30 Nws; 8.40 Voor de huisvrouw; 9.40 School radio; 10.00 Klass. en moderne muz. (gr.)11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte gram.; 11.50 Volaan vooruit,* lezing; 12.00 Angelus: 12.03 Zigeunermuz. (gr.); 12.20 Voor de boeren; 12.27 Meded. t.b. v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.40 Actualiteiten of gram.; 12.50 Draaien maar! lichte gr.; 13.35 Lichte gram.; 14.00 Voor de plattelandsvrouwen; 1410 Lichte gram.; 14.50 Lichtbaken, lezing; 15.00 Rieleksen..., gevar. progr.; 16.00 Voor de zieken: 16.30 On derweg: godsdienstig progr.; 17.00 Voor de jeugd; 17.35 Voor de padvinders; 17.50 Overheids voorlichting: Nieuws uit de Ned. Antillen; 18.00 Stereo: Licht ens.; 18.20 Uitz. van het G.P.V.; 18.30 Portret in muziek; 18.50 En nu mijn geval, vragenbeantwoor- ding; 19.00 Nws; 19.10 Actuali teiten; 19.30 Metropole orkest en zangsoliste; 20.10 Paulus, drama tisch monoloog; 20.50 Radio Philh. orkest: klass. muz.; 22.05 Gregoriaanse zangen met comm.; 22.25 Boekbespreking: 22.30 Nws; 22.40 Epiloog; 22.45 Liedjes; 23.15 Lichte gram.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Gram.; 12.15 Gevar. muz. (om 12.25 Weerber. en meded. voor de schippers)12.50 Beurs ber. en progr.overz.; 13.00 Nws; 13.20 Kamermuz.; 14.00 Nws; 14.03 Schoolradio (om 15.00 Nws); 15.45 Gram.; 16.00 Beurs ber.; 16.09 Duitse les; 16.24 Gi- taarmuz.; 17.00 Nws; 17.15 Jazz- muz. voor de jeugd; 1745 Volks concert; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Faardesport- ber.; 18.30 Evergreens; 18.45 Sportkron.; 18.52 Gram.; 19.00 Nws en radiokron.; 19.40 Gram.; 1950 Syndicale kron.; 20.00 Hoor spel; 21.30 Klass. muz.; 22.00 Nws; 22.15 Amerik. volksmuz.; 22.45 De zeven kunsten; 23.00 Nws; 23.05 Stemmig avondpro gramma; 23.55 Nws: 24.000.10 Ligging van zeeschepen. Televisieprogramma's NEDERLAND I: 11.05—11.30 Schooltelevisie; 19.00 Journaal voor gehoorgestoorden; 19.30 En gelse les; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nws; 20.46 Rep. over een papierfabriek; 20.50 Tel uit je winst, hobbyquiz; 21.20 Lite rair interview; 21.50 Liedjespro gramma; 22.25 Actueel humanis me; 22.3522.40 Journaal. NEDERLAND II: 20.00 Jour naal; 20.01 Dzjes zien; 20.25 Sta tion Petticoat, tv-film; 20.30 Film over de houtsnijder Matjemosh van Nieuw-Guinea; 21.20 't Kan gebeuren..., cabaretprogramma; 21.50 Actualiteiten; 22.1022.35 Paulus achterna, religieus progr. BELGIË (VI.): 18.45 Franse les; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Tijd voor u: quiz; 19.30 De Fünt- stones, tekenfilm: De nieuwe meid; 19.55 Hier spreekt men Nederlands; 19.59 Weerbericht 20.00 Nieuws; 20.25 Bonanza, tv- western; 21.15 Panorama; 22.00 Gastprogramma: De katholieke gedachte en actie; 22.30 Nieuws. Harprecital (opn.); 14.50 Gebo ren in de vorige eeuw, lezing; 15.00 Voor de jeugd (om 16.00 Nws)16.50 Voor de zieken; 17-20 Stereof. uitz.: Ritmisch strijk orkest; 17.50 Overheidsvoorlich ting: Geven en nemen - tips voor en van weggebruikers; 1S.00 Nws; 18.15 Actualiteiten; 18.20 P-oiltieke lezing; 18.30 R.V.U.: Parijs: bekend en onbekend, door Tom Hoogland; 19.00 Voor de kinderen; 19-10 Stereof. uitz.- Kinderkoor met piano; 19.30 Ar tistieke staalkaart; 20.00 Nws; 20.05 Stereof. uitz.: Dansorkest en solisten; 20.40 Geen Engelen, hoorspel; 21.45 Stereof. uitz.: Weense romantische muz. gr.) 22.15 Volksliedjes en balladen; 22-30 Nws; 22.40 Sopraan en piano: klass. liederen; 23.15 Jazz- magazine; 23.55—24 00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Dagope ning; 7.10 Klass. gram.; 7.30 Nws en herhaling SOS-ber.; 7.40 Ra diokrant; 7-55 Lichte gram.; 8.15 Gewijde muz. (gr.); £.30 Nws; 8.40 Lichte gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Oude muz. (gr.)10.30 Alledaags geloven, studiodienst; 11.00 Mo derne gram. (gr.); 11.30 Lichte gram.; 11.50 Twaalf uurtje, caba- retprogr.; 12.05 Accordeonkwar tet: lichte muz.; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.40 Variant: radio-snel- buffet; 13.30 Vocaal ensemble en licht instr. kwartet; 14.00 Boeren en burgers in Buitenveen, hoor spel; 14.25 Oude kamermuziek (gr.); 14.40 Klass. gram.; 15.50 Bijbelverteiling voor de jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Lichte gram.; 18-10 Instr. ensemble: ge wijde muz.; 18.30 Het Spektrum, ber. en lezing; 18.45 Nieuwe gram.; 19.00 Nws en weerpraat- je; 19.10 Radiokrant; 19.30 Mu ziek van het Leger des Heils (gr.)19.45 Op de man af, praat je; 19-50 Licht instr. kwartet: 20.10 Moderne gram.; 20.50 En Gij zult mijn getuigen zijn, klank beeld; 21.10 Lichte gram.; 21.50 Sportrep. en -nabeschouwingen; 22.00 Cello en piano: oude en klass. muz.; 22.30 Nws; 22-40 Avondoverdenking; 22.55 Show- schouw, muzikaal klankbeeld; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Gram. (om 12.25 Weerber. en meded. voor de schippers); 12.50 Beursber. en progr.overz.; 13.00 Nws; 13.20 Kamermuz.; 14.00 Nws; 14-03 Schoolradio; 14.20 Jeugdkoorzang (14.30 Voor de teenagers); 15.00 Nws; 15.03 Amusementsmuz.; 15.15 Voor de kinderen; 16.00 Nws; 16.03 Beursber.; 16.09 Engelse les; 16-24 Genremuz.; 16.45 Koorzang; 17.00 Nws; 17.15 Voor de teen agers; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.30 Lekenmoraal en -filosofie; 18.50 Sportkron.; 18.54 Klarinetrecital; 19.00 Nws en radiokron.; 19.40 Lichte muz.; 20.00 Gevar. muz. progr.; 21.00 Kamermuz.; 21.25 Gram.; 21.30 Volksmuz.; 21.50 Pedagogische uitz.; 22.00 Nws; 22.15 Jazzmuz.; 22.45 De zeven kunsten; 23.00 Nws; 23.05 Feiten en muziek *uit vroeger jaren; 23.30 Lichte muz.; 23.55 Nws; 24.00—0.45 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's NEDERLAND I: 17.00 De ver rekijker: int. jeugdjournaal; 17.1017.45 Voor de kinderen; 19.30 Van onze sportredacteur; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.20 Brandpunt; 20.45 Piste; variété-programma; 21-25 De vo gel in de hand, tvspel (II)22.00 Inflatie een sluipend gevaar?, programma over de aanhoudende geldontwaarding; 22.25 Epiloog; 22.3022.35 Journaal. NEDERLAND H; 20.00 Nws; 20.01 Confrontatie: Overwinnaars zonder vrienden, documentair programma over Brazilië; 20.50 -22.10 Ohiarev'alle wordt ont dekt, tv-flm. BELGIË (VI.)15.00—17.00 Voor de jeugd; 19.00 Voor de kinderen: 19.05 Voor de jeugd; 19.30 Autoramai kroniek voor de automobilisten; 19.55 De weer man; 20.00 Nieuws; 20.25 Waar blijft de tijd: kleinkunstprogram- ma; 20.55 Het ongewone Amerika gezien door een Fransman, film reportage; 22.15 Zoeklicht op de culturele actualiteit; 22.35 Nws. WOENSDAG 20 JANUARI 1965 HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgym.; 7.20 Soc. strijdlied; 7.23 Lichte gram. (7.30 Van de voorpag.); 8.00 Nws en soc. strijdlied; 8-13 Lichte gram. en rep.; 8.50 Gym.; 9.00 Kook- praatje; 9.05 Stereof. uitz.; Klass. gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 11-00 Romantische gram.; 11.00 Nws; 11.02 Voor de vrouw; 11.40 R.V.U.: Beweging in familie- en kinderrecht, door mevr. mr. M. Roodde Boer; 12.10 Lichte orkestmuz. (gr.); 12.22 Voor het platteland; 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Orgelspel en zangsoliste; 12.55 Actualiteiten; 13.00 Nws-; 13.15 Kalender; 13.32 Planotrio: amusementsmuz.; 13.45 Gespro ken portret; 14.00 Radio Filh. orkest; moderne muz.; 14.40 Ged. staten van Utrecht heb ben in een verslag naar voren gebracht, dat het bij de leiding van bejaardenoorden nogal eens ontbreekt aan een juiste instel ling. In vele gevallen, aldus het rapport, blijkt achter een schijn van roering een grote mate van geldgewin schuil te gaan. Het is betreurenswaardig, dat er in ons land directies van be jaardentehuizen zijn, die de ouden van dagen (lie aan hun zorgen worden toevertrouwd, proberen uit te buiten. Juist deze groep mensen staat meest al weerloos en is vaak geheel aangewezen op hulp van ande ren. Daarom zullen zij niet gauw geneigd zijn openlijk te pro testeren tegen de hoge verpleeg- prijzen, welke sommige direc ties van bejaardenoorden in re kening brengen. De kritiek van gedeputeerde staten van Utrecht lijkt ter zake en vraagt een nader onderzoek, waarachtig niet alleen in de pro vincie Utrecht, maar overal in ons land.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7