HOOFDSCHOTEL? VLEES Gemeenteraad van Terneuzen Burgerlijke Stand Loop der bevolking Pagina 0 DE VRIJE ZEFÜW Maandag' 18 dinsdag 19" januari' 196o gehouden op donderdag 17 december 1964 HEERLIJK GEZOND Carla Levenslust krijgt elke dag vlees. En vleesjus. Voor de onmisbare eiwit ten, vitaminen, mineralen - bouw stoffen voor blakende gezondheid. Dus... wat een geluk dat vlees zo lekker is bovendien! VARIATIE VOLOP Voor alle kinderen (en alle ouders!) betekent vlees de beste voeding te kust en te keur. Keus uit vele soorten en vele prijzen. Vlees is méér waard dan moeder ervoor betaalt! MWmWmV FIRMA P. J. VAN DE SANDE Gromiko op 16 maart naar Londen Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rjjpstra. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: P. Fijn van Draat, R. Hol, P. J. Huij- brecht, J. M. Hamelink, H. A. Brakman, J. C. Bleijenberg, C. J. Compiet, W. J. Weterings, J. A. de Feijter, D. Waverijn, D M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. van Pagee. Afwezig met kennisgeving: Mevr. E. Doorns—Or- telee en de heren M. van Langevelde en A. Ramondt. De Voorzitter: Mijne heren, ik open de ver gadering van de raad, naar ik verwacht de laatste in dit jaar, en heet U allen hartelijk welkom. Bericht van verhindering is binnengekomen van mevrouw DoomsOrtelee, de heer Ramondt en de heer Van Langevelde. Een eventuele stemming vangt aan bij de heer Huijbrecht. 1. Vaststelling van de notulen van de vergade ring van 27 november 1964. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wor den deze notulen vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 27 november 1964 tot het aangaan van een geldlening van 1.500.000, b. brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake het raadsbesluit van 26 juni 1964 tot aankoop van de percelen Markt 7 en 9; c. brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake het verlenen van ontheffing aan de gemeente Terneuzen van de verplichting tot het vaststellen van een bebouwde kom als bedoeld in de Boswet; d. controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten; e. besluiten d.d. 1 december 1964 van burge meester en wethouders, waarbij aan een 7-tal personen gemeente-garantie is verleend in het kader van het Besluit en de Beschikking bevordering eigenwoningbezit; f. brieven van mej. M. Jurry en van de heren A. D. van Driel, G. F. Giele, J. Scheele, W. G. Simons en M. Wisse, waarbij mededeling wordt gedaan van aanneming van de benoe ming tot lid van de commissie van advies ingevolge de Algemene Bijstandswet; de heer Giele deelt tevens mede de benoeming tot voorzitter van deze commissie te aanvaarden; g. brief van het bestuur van de Partij van de Arbeid, waarbij aandacht wordt gevraagd voor de inhoud van een resolutie, welke is aanvaard tijdens een congres op 14 novem ber j.l. De heer Huijbrecht: Naar aanleiding van de brief van de Partij van de Arbeid over de gemeen- te-firianciën wil ik graag iets naar voren brengen, maar ik stel voorop, dat ik over deze brief niet wil spreken. Het is uit de algemene beschouwingen van de verschillende fracties gebleken, dat men over het algemeen van gevoelen is dat de financiële midde len, die' in het bijzonder aan onze gemeente ter beschikking worden gesteld, toch eigenlijk wel van te geringe omvang zijn om aan de taak, die wij ons gesteld zien, te voldoen. Wij zijn dit niet alleen van gevoelen, maar ook verschillende volksverte genwoordigers, dit laatste in ruimere zin. Een gemeente in ontwikkeling als de'onze komt nioeilijk te zitten. Van de 968 gemeenten waren er in 1964 niet minder dan 207, dit is 19 met een begroting die niet sluitend was. Het tekort van deze gemeenten bedroeg in totaal 54 miljoen gul den en ik stel mij voor om hier in deze vergade ring een motie in te dienen, gericht aan de Minis ter van Binnenlandse Zaken, zulks ter onderstre ping dat wij een gemeente in ontwikkeling zijn en over meer financiële middelen zouden moeten beschikken. De motie, mijnheer de voorzitter, die U dus vóór U hebt en die door verschillende raads leden ondertekend is, luidt: „De raad der gemeente Terneuzen in verga dering bijeen op donderdag 17 december 1964 kennis genomen hebbende van het tekort aan financiële middelen waarover deze zich sterk uitbreidende gemeente beschikt; Verzoekt aan de Minister van Binnenlandse Zaken het nodige te willen doen, teneinde de uitkeringen uit het gemeentefonds aan onze gemeente in overeenstemming te brengen met de werkelijke behoefte, opdat deze gemeente haar taak in dit gebied zal kunnen blijven vervullen en het verzor- gingspeil zal kunnen handhaven. Gaat over tot de orde van de dag". Deze motie is ondertekend door de heren Wete rings, Fijn van Draat, De Feijter, Hol en mij. De Voorzitter: Dan wil ik graag deze motie aan de orde stellen. De heer Waverijn: De heer Huijbrecht zegt dat de ondertekenaars verschillende raadsleden zijn, maar ik heb begrepen, dat het namens de fractie voorzitters gebeurt. De heer Huijbrecht: Ja, als U dat zo wilt be schouwen. De Voorzitter: Het reglement van orde schrijft voor, dat een motie, welke in de raad aan de orde wordt gesteld, door drie leden ondertekend moet zijn. Men heeft vijf ondertekenaars, zodat men zeker voldoet aan dit reglement. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten deze motie ter kennis te brengen van de Minister van Binnenlandse Zaken. De heer De Feijter: Ais ingekomen stuk staat vermeld de brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake het raadsbesluit van 26 juni 1964 tot aankoop van de percelen Markt 7 en 9. Bij lezing daarvan kwam bij mij de vraag op of Ge deputeerde Staten deze woningen getaxeerd heb ben. De Voorzitter: Dat staat naar mijn mening niet te onzer beoordeling. Het college van Gedeputeerde Staten heeft een onderzoek ingesteld en tot waar zich dat heeft uitgestrekt behoeft men ons niet mede te delen. Wij wilden geen verdere stappen dienaangaan de ondernemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel deze ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot aankoop van percelen grond c.a., gelegen in het exploitatieplan Katspolder. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 4. Idem tot ontbinding van een pachtovereen komst ten aanzien van de hofstede „Oude- landsehoeve". Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 5. Idem tot verkoop van een perceel grond, ge legen jn het exploitatieplan „Industrieterrein DriewegenMr. F. J. Haarmanweg", aan fir ma Van den Hemel te Terneuzen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 6. Idem tot verkoop van percelen gronden, ge- legen in de exploitatieplannen „Sluiskil" en „Zuidpolder" aan: A. W. F. J. Boussen te Axel; B. A. C. van Dam te Axel; C. A. F. van Ksbroek te Sluiskil; 1). G. J. Meulenberg te Terneuzen. De heer Brakman: Mijnheer de voorzitter, bij deze voorstellen zijn situatieschetsen ter inzage gelegd, doch men kan daarop niet zien waar dit precies is. Het is, dat wij b.v. bij het sub A ge noemde voorstel een beetje bekend zijn met het terrein, anders kan men er niet uit komen. De Voorzitter: Wij zullen dit overbrengen aan de technische dienst. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 7. Idem tot verkoop van een perceel grond achter het bejaardencentrum „Bachten Die- ke" aan de stichting Protestantse Bejaarden zorg in Oost Zeeuwsch-VIaanderen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten, 8. Idem namens de commissie voor de strafver ordeningen tot vaststelling van een nieuwe algemene politieverordening voor de gemeen te Terneuzen. De Voorzitter: Ik zou uw college graag willen vragen welke procedure van behandeling U ver kiest. Ik kan mij voorstellen dat U eerst in het algemeen iets zult willen zeggen of althans ver wacht dat ik daartoe de mogelijkheid schep en dat daarna een artikelsgewijze behandeling komt, danwel een behandeling in zijn geheel. Aan laatstbedoelde vorm van behandeling wordt de voorkeur gegeven. De heer De Feijter: Mijnheer de voorzitter, ik wil graag de commissie voor de strafverordenin gen dank zeggen dat van de vier wijzigingsvoor stellen, die ik ingediend heb, drie ervan in het ontwerp zijn opgenomen en ik wil dan het vierde voorstel intrekken. De Voorzitter: Dan wil ik thans graag de al gemene politieverordening in de totaliteit aan de orde stellen, waarbij ik er op wijs U hebt daar kennis van kunnen nemen dat er een aantal correcties zijn aangebracht in de tekst waarvoor ik graag het lid van de commissie voor de straf verordeningen, de heer Hol, mijn bijzondere waar dering wil betuigen voor de secure wijze, waarop hij een en ander heeft behandeld. Dit is nog maar een drukproef omdat wij even tuele opmerkingen wilden afwachten. Het lijkt mij het verstandigst dat degenen, die wijzigingen heb ben voorgesteld, dit zelf artikelsgewijze signale ren, waarbij ik U moge vragen, indien het moge lijk is, de juiste volgorde aan te houden. De heer Huijbrecht: Ik wil een voorstel indie nen tot wijziging van artikel 168 van het ontwerp. Dit artikel handelt over het onsteken van vuur werk. Ik kan mij indenken, dat men bij bepaalde gelegenheden uiting wil geven aan zijn of haar vreugde door het ontsteken van vuurwerk, doch het moet niet ontaarden in een soms verregaand lastigvallen van wandelaars, fietsers enz. op de openbare weg, zoals dit meermalen in onze ge meente gebeurt. Om hier paal en perk aan te kunnen stellen en de politie de macht te geven om hier iets aan te kunnen doen, wil ik dit artikel als volgt laten luiden: ,,1. Het is verboden vuurwerk te verkopen aan personen beneden de leeftijd van 18 jaar; 2. Indien personen beneden de leeftijd van 18 jaar zich op of aan de openbare weg bevin den is het aan hen verboden vuurwerk in be zit te hebben; 3. Onverminderd het bepaalde in artikel 429 onder 1°, van het Wetboek van Strafrecht is het verboden vuurwerk bengaals vuur daaronder mede te verstaan - af te steken, teertonnen aan te steken, of voetzoekers, zwermers e.d. te ontsteken; 4. In bijzondere gevallen kan de burgemeester onder door hem te bepalen voorwaarden van het bepaalde in het derde lid ontheffing ver lenen." Dit voorstel, hetwelk aan U, mijnheer de voor zitter, is ter hand gesteld, is mede-ondertekend door de heren Brakman en Hamelink. De Voorzitter: Graag wil ik dit voorstel aan de orde stellen in uw college. Deze bepalingen zijn dus stringenter dan hetgeen door de raadscom missie is voorgesteld. De heer Fijn van Draat heeft ook dienaangaan de nog telefonisch contact opgenomen, naar ik meen met de secretaris, waarbij hij in soortgelijke geest heeft geadviseerd. Uiteraard bestaat nog altijd de mogelijkheid, dat van dit artikel ontheffing wordt verleend. Zonder hoofdelijke stemming wordt het ont werp conform dit voorstel gewijzigd. De heer Bleijenberg: In deze verordening wordt verwezen naar de .Wet op de Woonwagens en woonschepen van 1918. Er bestaat een recentere wet, als ik het goed heb. Ik acht het beter naar die recentere wet te verwijzen. De VoorzitterIk meen dat die nog niet in wer king is getreden. De heer De Vos: Ongeveer een maand geleden is een wetsontwerp ingediend door de Minister van Maatschappelijk Werk bij de Staten-Generaal en dit moet nog in behandeling komen. Het is te ver wachten dat het nog wel 1 a 2 jaar zal duren vóór een nieuwe wet in werking treedt. De heer Bleijenberg: In artikel 139 staat, dat het verboden is in de bebouwde kom mest of vuil nis op de weg te vervoeren des zaterdags na 9 uur. Dient hier niet te worden aangegeven of dat 's morgens of 's avonds is? De heer Fijn van Draat: Wat is de bedoeling van dit artikel? De Voorzitter: De diensten werken op zaterdag niet meer, zodat dan niet meer opgeruimd kan worden. De heer Weterings: Wanneer zal deze verorde ning in werking kunnen treden? De Voorzitter: Er moet door Gedeputeerde Sta ten een bericht van ontvangst worden afgegeven waarna de verordening kan worden afgekondigd en daarna in werking treedt met ingang van de achtste dag, zoals in de verordening is bepaald. Mijne heren, dan dank ik in. het bijzonder de Publicatie van de. "Stichting Voodichting Vlees, Vleeswaren, Vleesconserven" commissie voor de strafverordening voor het be langrijke werk in deze zaak verricht en mede de functionarissen van de gemeente die op degelijke en langdurige wijze aan de voorbereidingen hebben gewerkt. Het verheugt mij zeer dat, na het regle ment van de orde, ook deze verordening overeen komstig de voorschriften geregeld is. De heer Waverijn: Ik hbb dit van nabij meege maakt en ik wil mij bij uw woorden gaarne aan sluiten want het is een heel werk geweest. Dat het op deze manier tot stand is gekomen danken wij mede aan de ambtenaren. Zonder hoofdelijke stemming wordt de algmene politieverordening overeenkomstig het ter verga dering gewijzigde ontwerp vastgesteld. 9. Idem tot vaststelling van het kredietbedrag in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nei- derlandsche Gemeenten voor 1965; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 10. Idem tot vaststelling van de maximum-bedra gen voor 1965 van de in rekening-courant te verstrekken kredieten aan diverse instellingen; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. II. Idem tot vaststelling van de kasgeldlimiet voor het eerste kwartaal 1965; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 12. Idem tot wijziging van de begroting 1965 van het grondbedrijf en de gemeente-begroting 1965; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 13. Rondvraag; Hiervan wordt geen gebruik gemaakt. De Voorzitter: Ik sluit hierbij de laatste verga dering, naar ik verwacht, van dit jaar en ik wens U allen graag goede Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar toe. h s b a a is e a b DRUKKERIJ - BOEKHANDEL - UITGEVERIJ NOORDSTRAAT 55 - TERNEUZEN - TELEF. 2073 TERNEUZEN Geboren: 6 jan. Johanna, d. van Jan A. de Braai en Carolina J. Willemina, A. Dekenst. 15; 7 jan. Michael Frederik, z. van Minas Diakakis en Agnes R. Kegels, De Doelderstr. 16; Wilfred Mark, z. van Heiko Alssema en Aagtje van Tatenhove, Hobbemastr. 10; Eric, z. van Theo van Graefschepe en Marcella Soethaert, Bosjesweg 40; Lucas Emiel Maria, z. van Willem C. P. van Hurck en Maria H. Sar- neel, won. te Westdorpe, Singel 19. 8 jan. Bianca Elsa Joseph, d. van Roger A. de Letter en Elsa M. de Jonghe, won. te Koewacht, Emmabaan 61a; Clara Sijtske, d. van Freerk H. Blom en Madi Ode- rij, won. te Axel, Wilhelminastr. 75; Johnny, z. van Jan C. Diele man en Johanna Schoonakker, Axelsestr. 51. 9 jan. Maria Elisa beth, d. van Willem Smilde en Elisabeth de Jong, Leeuwenlaan 50. 10 jan. Theadora, d. van Hen drik C. van den Ouden en Johan na Th. van de Pol, won. te Gent (B.), Gasmeterlaan 243; Cornelis, z. van Frans Luime en Johanna K. F. de Kok, won. te Sas van Gent, Schulpenpad 28; Roraa Al- phonse, d. van Charles C. Verbuyt en Nicole C. Selis, won. te Sas van Gent, Margrietstr. 3. 11 jan, Anna Maria, d. van Dingenus Kempe en Maria de Jonge, won. te Axel, Margrietstr. 22; Catharina Jacoba, d. van Dingenus de Smet en He lena J. Geelhoedt, Steenkamplaan 72; Elisabeth Antonia Maria, d. van Martinus A. J. Stax en Hen- rica A. van Dijk, Zuidlandstr. 97; Petrus Anna, z. van René A. de Koek en Cornelia A. M. Verver, Vondelstr. 23; Edwin Rosalia Augustinus, z. van Robert E. van Kwikkelberghe en Maria Leontina de Buck, won. te Sas van Gent, Westdam 25. Huwelijksaangiften: 8 jan. Lucien Schoeters, 25 j„ jm„ won. te Niel (B.) en Sfmonne M. J. Lenaert, 25 j., jd. 12 jan. Leendert J. van de Zande, 31 j., jm. en Hendrflntje F. van Nes, 35 j„ geh. gew., won. te Middelburg; Adriaan Korstanje, 19 j., jm. en Marian I. de Meijer, 19 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen: Geen Overleden: 6 jan. Krina M. Her- rebout, 5 j„ d. van Jacob Herre- bout en Krina Jansen, won. te Hoek. 8 jan. Johanna M de Vrieze, 46 j., echtg. van René S. Cort- vriendt, Merelstr. 4; Suzanna D. Scheele, 68 j., ongeh., won. te Zaamsiag. 9 jan. Ooene Ribbens, 63 j„ echtg. van Leuntje Boone, Westkolkstr. 40. 10 jan. Oda, C. Th. de Moor, 38 j„ echtg. van P. J. Heijens, won. te Zaamsiag. TERNEUZEN In de periode van 7 tot 14 jan. hebben zich in deze gemeente ge vestigd: A. van Hoeve,, Koninginnelaan 2, van Biervliet; M. Geensende Vogt, Koninginnelaan 2, van Bier vliet; A. J. Verplanke, Koningin nelaan 2, van Biervliet; J. yan Tiel, Tholensstr. 45, van Zevenber gen; A. J. Meerts, Koninginnel. 2, van Koudekerke; C. Durink Buijz.e, Iepenlaan 140, van Hoek; M. van Deijkv. Schelven, Burg. Geillstr. 24, van Schiedam; L. J. van de Zande, Jac, Catsstr. 21, van Goes; T. DrijfhoutElgersma, Bil- derdijkstr. 6, van Zwijndrecht; A. L. Wisselv. d. Maale, Hobbema str. 1, van Hoek! M. C. de Betué, Nieuwe Kerkstr. 17, van Breda; D. F. Verpoorten, Oranjestr. 54, van Groede; E. R. van Laere, J. Ver- meerstr. 28, van Hontenisse; M. E. BeringenVroegop, Tramstr. 33, van Haarlem; P. H. G. Martens," Abeelstr. 7, van Ooststellingwerf; G. F. Vereecken, De Feijterstr. 13, van Zaamsiag; E. M. de Krijger, Kanaalweg 39, van Willebroek (B.); M. Maliepaard, Nieuwstr. 41, van Kruiningen; L. C. de Koeijer, Albertpolderstr. 24, van West dorpe; L. B. Bakker, Rembrandt- laan 10, van Hoek. In dezelfde periode zijn vertrokp ken; T. A. van Aerde, Nieuwe Kerk str. 32, naar Eindhoven; L. J. L. MaesvanVooren, Nieuwe Kerk str. 17, naar Lokeren <B.)P. Don- ze, Hogendijk 39, naar Zaamsiag; A. J. Beenhakker, Wilhelmina- piantsoen 9, naar Den Haag; M. F. Musters, Lindenlaan 34, naar Bre da; M. E. van Esbroek, Kanaalweg 83, naar Westdorpe; M. P. den Hollander, Nieuwstraat 41, naar Wassenaar. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromi ko, zal op 16 maart in Londen aankomen voor een officieel be zoek, zo is vrijdag in de Britse hoofdstad bekendgemaakt. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen dat het bezoek vier da gen zal duren. Volgens diplomatieke waarne mers dient de komst van de Rus sische minister naar Londen on der meer ter voorbereiding van het bezoek dat premier Kosygin in het voorjaar aan Engeland zal brengen. De Britse premier Ha rold Wilson zal later, naar be ken-, e-n tegenbezoek nan dé Sowjet-Unie brengen. De da;a voor deze bezoeken moeten nog worden vastgesteld.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 6