Provinciaal nieuws ASPIRIN HH BAYER VERGADERING AFDELING OOST ZEEUWS-VLAANDEREN VAN DE CBTB Ir. Van Krevelen over „ne en straks" CLUBGEBOUW VAN „DE HOEKSE RAKKERS" GEOPEND TWEE POGINGEN OM TREIN TE DOEN ONTSPOREN Werk van geestelijk gestoorden Pagina 3 Terneuzen Axel Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. Biervliet Hulst St. Jansteen Sluis Zaamslag Bonn geeft Russische nota terug Goed afgelopen Misdrijf Weer aanslag; op trein Maandag 18 dinsdag 19 januari 1965 DE VRIJE ZEEUW JHR. DE CASEMBROOT NAAR ACADEMISCH ZIEKENHUIS UTRECHT Zoals bekend was de commis saris der koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, verleden week opgenomen in het gasthuis te Middelburg. Naar thans van de zijde van het provinciaal bestuur wordt medegedeeld, is de commissaris op advies van de medische staf van het - gasthuis overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Utrecht. Enige complicaties die zich met betrekking tot de ademhaling hebben voorgedaan, maakten deze overbrenging nood zakelijk. Er was, naar aan de medede ling werd toegevoegd, geen re den tot ongerustheid. De com missaris maakte het gisteren redelijk wel. DIPLOMA GODSDIENST ONDERWIJS Aan de chr. kweekschool te Middelburg slaagden o.m. voor het A-gedeelte van het diploma godsdienstonderwijs de dames C. H. Looi en A. Tollenaar te Hoek; J. M. de Jonge te Terneu- zen en de heren L. F. van Driel te Terneuzen, C. D. Kaijser te Aardenburg en M. C. Geuze te Oostburg. Diavertoning in „Bachten Dieke" Zaterdagavond heeft de heer C. Stoffijn voor de bewoners van het bejaardencentrum „Bachten Dieke" enige series fraaie dia's vertoond. Er viel te genieten van een stel schitterende gekleurde opnamen van de „Keukenhof", die mogelijk nog eens aanlei ding zullen geven tot een bezoek aan dit bloemenparadijs „in na- tura". Ook de beelden van oud en nieuw Terneuzen dwongen ber wondering af. De heer Stoffijn die de dia's van een uitvoerige toelichting voorzag, wees hierbij speciaal op de mooie plekjes van ons oude Terneuzen die ten of fer zijn gevallen aan de nieuwe tijd. Enige karakteristieke Amster damse opnamen besloten deze dia-avond, die in de loop van dit seizoen nog door meerdere zal worden gevolgd. Mevrouw StoffijnMoens bood de aanwezigen tenslotte enkele toepasselijke orgelmelodieën aan. De stemming in de gezellige recreatiezaal was weer prima. Deze zaal begint zijn naam steeds meer eer aan te doen. Naast de schaak- en damborden en het onmisbare televisietoestel is er in de afgelopen week een zo goed als nieuw biljart geplaatst, dat al spoedig in een behoefte bleek te voorzien. Tal van be woners hadden hiervoor een bij drage geleverd en ook van de zijde van verschillende bank- instanties en zakenmensen was spontaan medewerking toege zegd. Het behoeft geen betoog dat algemeen erkentelijkheid werd betoond voor de gewaar deerde steun die van zovele zij den is ondervonden bij de aan schaffing van zulk een kostbaar „meubelstuk". In de komende weken worden de voor- en de achtertuin „bouw rijp" gemaakt, zodat mevr. SchouwenaarFranssen, de mi nister van maatschappelijk werk, op 4 februari a.s. een „Bachten Dieke" kan openen dat van bin nen en van buiten gezien mag worden. Jaarvergadering postduivenhouders De afdeling Zeeuws-Vlaande- ren van de Zuid Nederlandse Bond van Postduivenhouders houdt haar jaarvergadering op zondag 7 februari a.s. in café ,'Du Commerce" te Terneuzen. De aftredende bestuursleden zijn de heren Dobbelaere (Kring West), v. d. Veke (Kring Mid den) en Suy (Kring Oost), die allen herkiesbaar zijn. Voor de heer Herman (Kring Wast) die zich niet meer her kiesbaar stelt, werd door de Postduivenvereniging „De ge trouwe duif" te Cadzand, de heer A. Vasseur candidaat ge steld. Dr. W. Colsen uit Hulst, voorzitter van de afd. Zeeuws- Vlaanderen is eveneens aan de beurt van aftreden. Ook hij heeft zich herkiebaar gesteld. Op de agenda staat ook ver meld de goedkeuring van het concept-vliegprogramma 1965 Frankrijk, voor trein- of even tueel wegvervoer, waarbij ook de kwestie van de lossingsuren zal besproken worden. Tweejarige cursus kaderschool N. V. V. afgesloten Zaterdagmiddag is in het Luxor-theater de tweejarige cur sus van de kaderschool van het N. V. V. afgesloten. De bijeen komst die door ongeveer 240 be langstellenden uit geheel Zeeuws-Vlaanderen en door het college van B. en W. van Ter neuzen werd bijgewoond, stond onder leiding van de heer C. Hoek uit Goes, districtsbestuur der van het N. V. V. De gastspreker was de heer A. de Boon, secretaris van het N. V. V., die tot onderwerp de huidige loonpolitiek had geko zen. De heer De Boon verving de heer Roemers, die wegens ziekte verhinderd was en aa.n wie op voorstel van de heer Hoek een telegram werd gezonden met de wensen voor een spoedige beter, schap. Voorts was ook aanwezig de heer H. van Halm, sohologs- en propagandaleider van het N. V. V. die na de vergadering aan de cursisten het diploma uit reikte. Loonpolitiek. Over de huidige gang van zaken in de loonpolitiek gaf de heer De Boon een uitvoerige uit eenzetting, waarbij hij in het kort do gang van zaken schetste. Hij wees er op dat gedurende de eerste jaren na de oorlog de regering grote invloed had op het loonbeleid, omdat men op deze wijze wilde vermijden dat een bepaalde groep van werknemers te weinig zou verdienen en dat sommige bedrijven, die niet al ie sterk stonden, onder de voet zouden worden gelopen. Over de resultaten kon men over het al gemeen tevreden zijn. Minder eenheid. Naarmate de welvaart steeg, verminderde de „samenihorig. heid", zo merkte spreker op. In 1959 ging de regering dan ook over tot de gedifferentieerde loonpolitiek, die gezien de hui dige spanningen niet het resul taat heeft opgeleverd dat men er van had verwacht. Naar de mening van de heer De Boon wordt er door de regering nog te veel invloed op uitgeoefend en hij stelde de vraag of deze gang van zaken niet spoedig zal moe ten veranderen. Hij kwam tot deze conclusie na te hebben ge constateerd dat van dé 69 c.a.o.'s die per 1 januari zijn afgelopen, er over slechts twee kan worden onderhandeld. Voor wat al'le ove rige betreft weet men (nog) niet hoe de onderhandelingen zullen eindigen. De grief die de heer De Boon verder naar voren bracht, was dat het planbureau, dat de moge lijkheden voor het percentage van de loonsverhogingen moet berekenen, te veel gebonden is aan richtlijnen die door de rege ring worden gegeven. Bewondering. De heer H«ek sprak een inlei dend woord op de toespraak van burgemeester mr. H. Rijpstra. Hij wees er op dat tijdens de cur sus die door deskundige docen ten werd geleid, vele belangrijke vraagstukken aan de orde zijn gekomen; vooral in verband mei de ontwikkeling die Terneuzen en de gehele kanaalzone door maakt. Mr. Rijpstra sprak zijn waar dering uit voor de objectieve wijze waarop de N. V. V.-secreta- ris het loonpolitieke vraagstuk had belicht. Hij bracht hulde voor het initiatief van deze kadercursus en sprak zijn be wondering uit voor de cursisten die velen nog op latere leeftijd hun horizion hebben verwijd door met zoveel aandacht de bespre kingen van tal van belangrijke onderwerpen te volgen. „Wij verkeren in een situatie van his torische betekenis," aldus mr. Rijpstra. Hij stelde de vraag of het wél juist is dat het grootste deel van de activiteiten zich op Terneuzen concentreert. Voor de eerstkomende jaren acht ik dit de enig juiste methode, zo merk te de burgemeester op. Decen tralisatie zou momenteel funest zijn. Voorts zei hij er van over tuigd te zijn dat over een aan tal jaren niet alleen Terneuzen van deze ontwikkeling zal profi teren. Een belangrijke conse- ouentie van dit alles achtte mr. Rijpstra het feit dat de werk nemers een grote keuze in werk gelegenheid zullen hebben. Dat de verhouding werkgever-werk nemer volop aan het veranderen is. achtte mr. Rijpstra een ge lukkige omstandigheid. Door de N. V. V.-cursus worden de men sen bekwaamd om de maatrege len van de overheid kritisch en hopelijk ook objectief te be kijken; daardoor kunnen deze al leen maar dichter tot eikaar worden gebracht. Hij wenste al len geluk met dit succes en sprak de hoop uit dat het N. V. V. aan een constructieve op bouw van de streek zal willen meewerken. Met een dankwoord van de heer Hoek werd de bijeenkomst besloten. Familieavond Chr. bedrijfsgroepencentrale Vrijdagavond werd door de afdelingen van de chr. bedrijfs groepencentrale in de kanaal zone in „Het Centrum" een familie-avond gegeven. Een van de hoogtepunten van deze avond was het afscheid van de dis- triktsbestuurder de heer Bras penning, die bijna 20 jaar lang als dlstnctsbestuurder de werk zaamheden voor de C. B. C. heeft behandeld. De voorzitter van de afdeling Terneuzen, de heer A. Ruben, opende de avond met gebed. Hierna gaf „Hosanna" enkele muzikale nummers ten beste. Na dit muzikaal intermezzo hield de nieuwe districtsbestuur der de heer Van de Wind eer. propagandatoespraak over de chr. vakbeweging. Het B. A. C.-cabaret uit Sluis kil trad hierna voor het voet licht met muziek, zang en schetsjes. Na de pauze en na het zingen van het Zeeuwsvlaams volkslied verzocht de voorzitter van de af deling de heer A. Buijze de lieer Hi-asppnnuig met zijn echtgenote op het podium te komen. De heer Buyze haalde enkele (Adv.) /SN DAAR STAAT AHHTFR voorvallen naar voren uit de lange tijd van samenwerking met de scheidende districtsbestuurder en hij bracht hem dank voor het vele werk dat door hem jn de kanaalzone was verricht. Maar het bleef niet alleen bij woorden, want er werd hem een prachtige schommelstoel aangeboden, waarin hij nog eens aan de ge passeerde jaren zal kunnen terugdenken. Ook mevr. Braspenning werd dank gebracht voor het afstaan van haar man voor zovele uren. Haar werd een mooie ruiker bloemen aangeboden. De heer Braspenning dankte hartelijk voor deze blijken van waardering. Hij hoopte tijd te kunnen vinden tussen het vele werk voor de vakbeweging door om nog eens na te dromen over de voorbije tijd. Hierna volgde het tweede deel van het cabaretprogramma. De heer Braspenning sloot de avond met gebed. Vergadering gemeenteraad De burgemeester van Biervliet, de heer A. P. Kostense, kon vrij dagavond in zijn nieuwjaarsrede voor het eerst sinds vele jaren van een kleine toeneming van het inwonertal gewag maken. Het was slechts een vermeerde ring van 14, maar het is niette min verheugend. Over de woningsituatie was de raadsvoorzitter minder te spre ken. Er zijn vele woninggegadig den, maar in 1964 werden slechts twee huizen gebouwd, terwijl er verscheidene verdwenen. Het dozijn dat in aanbouw is, voor ziet dus lang niet in de behoef te. De burgemeester sprak in dit verband dehoop uit dat men spoedig een aanvang zal kun nen maken met de ratiobouw. De weg van Biervliet naar de Nieuwlandse molen wordt bin nen afzienbare tijd aanbesteed. De burgemeester deelde mee dat en op het waterleidingnet in 1965 doorgaat. Tien percelen zit ten nog zonder elektra. Aan de commissaris der konin gin werd een telegram gezonden met de beste wensen voor een spoedig herstel. De behandeling van de begro ting nam niet veel tijd in beslag. De heer Dekker verwees naar de situatie op de hoek van de Noordstraat en de Beukelsstraat, waar aan de kant van de weg een hoop hout de omgeving ont siert. Wethouder Dijk antwoord de dat hier op korte termijn iets aan zou worden gedaan. Nieuwe predikant bevestigd Zondag is ds. J. A. Brok beves tigd tot predikant van de her vormde gemeente te Hulst. Na te zijn ingeleid door ds. E. Gramsbergen uit Kioosterzande, sprak de nieuwte dominee zijn predikatie uit, die gebaseerd was op Exodus 33 15. De heer J. Neeteson sprak na afloop van de 'dienst ds. Brok toe namens de kerkeraad. Ds. Even huis uit Biervliet sprak voor de classis IJzendijke, terwijl ds. P. J. Pennings uit Axel de nieuwe predikant begroette uit naam van de ring Terneuzen. Nadat burgemeester Molthoff namens het gemeentebestuur zijn beste wensen had aangebo den, dankte ds. Brok voor de ontvangst en voor de vele 'harte lijke woorden. Vervolgens was een ieder in de gelegenheid ds. en mevr. Brok persoonlijk te be groeten. Installatie Prins Carnaval Op het zaterdagavond te St. Jansteen gehouden prinsenbal werden prins Carlos van Ingen- berg (Karei van Eyck) en zijn beide hofdames (Marianne van de aansluiting op het elektrische Looy en Tely Verschueren) door Vrijdagavond vergaderde de C.B.T.B., afdeling Oost Zeeuw- Vlaanderen, in „Het Centrum" te Axel. De voorzitter, de heer P. van Hoeve, opende de druk bezochte vergadering met gebed. In zijn openingswoord stelde hij vast dat de- tijd is aangebro ken om in ruime begrippen te denken. Als er iemand een 20- tal jaren geleden gezegd zou hebben dat de Duitser en de Fransman mede zouden bepalen hoe hoog de graanprijzen zouden komen te liggen, zou iedereen met stomme verbazing hebben gedacht: „dat kan toch nooit". Maar thans zitten wij in de trein van -de E.E.G. en moeten wij meerijden. Hoogstens kunnen wij nog even de noodrem aan halen, maar het is niet gewenst de trein tot stilstand te dwin gen. Ook in ons eigen regerings systeem wordt over dergelijke zaken advies gevraagd aan vak organisaties via de S.E.R. Het landbouwbeleid is niet meer los te denken van het geheel. Nu dit alles zo is veranderd, is het haast onmogelijk dat de oudere boer nog een raadgever kan zijn voor zijn pas beginnen de collega. Wij moeten steeds vooruitzien en ons afvragen hoe er morgen geleefd moet worden. Daarom ligt er zo'n groot belang in onze. christelijke instituten van beroepskeuze. Voorheen vormde de kleine ondernemer een wereldje op zichzelf. Dit is verleden tijd. Wij zien dat om ons heen vooral in de kanaalzone. Waar deze zomer de granen nog werden gedroogd, staan thans de draglines en bull dozers om alles om te keren en te vernielen. Velen van ons staan ongetwijfeld kritisch te genover heel deze ontwikkeling, maar wij moeten bijblijven: „De toekomst is reeds begonnen". Speciaal welkom heette de voorzitter de heer ir. R. van Krevèlen, de spreker voor deze vergadering. Opk de rijksland- bouwconsulent ir. De Wit kreeg een aparte begroeting. REDE Ir. VAN KREVELEN De heer Van Krevelen begon met zijn dank uit te spreken voor de uitnodiging voor deze bijeen komst. Hij wilde als medebewo ner van Zeeuws-Vlaanderen een visie geven over Zeeuws-Vlaan deren van „nu en straks". Be ginnende bij de toestand even na de tweede wereldoorlog wees hij er op hoe Zeeuws-Vlaande ren toen nog een echt vergeten gebied was voor het overgrote deel van Nederland. Slechte verbindingen, s'echle en smalle wegen, alleen in de woonkernen waterleiding en elektra. Dat alles gaf iemand uit de Hollanden een verlaten in druk. Vandaag de dag is dit beeld al veel veranderd. Wij hebben nu behoorlijke wegen, 100 waterleiding en elektriciteit, zelfs in opbouw een afvalwater leiding; geen werkloosheid meer en een afnemende pendel. Zelfs worden vele arbeiders naar hier toe getrokken. De jongeren en de geschoolden kunnen hier al len emplooi vinden. De lonen liggen hier bijna op Rotterdams niveau. Er bestaat mogelijkheid van goed middelbaar onderwijs, vooral op technisch gebied. Spr. herinnerde aan de zojuist tot stand gekomen poldercon centratie met de grote proble men inzake de waterbeheersing, waterverontreiniging en dijkver zwaring. Dat vraagt voor velen de grootste aandacht. Maar straks? Wij zien nu reeds de kanaalzone als industriecentrum verrijzen; het is wenselijk dat deze industrie geconcentreerd blijft en zeker voor de verzor gende bedrijven. Maar het is ook wenselijk dat de industrie ge schift wordt, want de kanaalka den zijn zeer dure gronden. Ge volg daarnaast: goed verzorgde planning, d.w.z. de landbouw in centra buiten de eigenlijke in dustrie; de recreatie in de daar voor geschikte gebieden. Zo verwachten wij reeds in 1966 het aardgas in Zeeuws-Vlaanderen. Daarnaast gaan de wegver bindingen verbeteren tussen oost en west, steeds meer mechani sering in de landbouw met de nodige samenwerking. Culturele expansie en hoger onderwijs is in verbinding met. de grote steden in België goed te verwezenlijken daar er op dit gebied nog veel is in te halen. Niettemin kunnen de Zeeuws- Vlamingen hun eigen sfeer be houden. Van het allergrootste belang is het thans aan dit alles goede leiding te geven in deze streek van snel stijgende wel vaart. Na de pauze kwamen er nog verschillende vragen los, b.v. betreffende het isolement van Zeeuws-Vlaanderen, de vaste oeververbindingen het hoef- ijzerverkeer, de leefbaarheid on der de rook van de fabrieken, de lust om in grotere woonker nen te wonen en de kentering in de conjunctuur. Al deze vragen gaven aanlei ding tot een levendige discussie. De voorzitter bracht ir. Van Krevelen dank voor de met gloed en met de nodige fantasie uit gesproken rede. Op verzoek van de voorzitter ging de sekretaris voor in dank gebed. Daarna werd de verga dering dodr dc lieer Van lloeve gesloten. burgemeester Reuser van St. Jansteen en het carnavalscomité officieel geïnstalleerd. In zijn toespraak tot de niet zo talrijke carnavalsmeute nam prins Carlos van Ingenberg (naar de oude naam van St. Jansteen) de gemeenteraad danig op de korrel, waarbij het gelach niet van de lucht was. Zijne hoogheid was trots dat naast Sas van Gent en Kiooster zande nu ook St. Jansteen met karnaval een woordje gaat mee spreken. „Al zal St Jansteen niet meer blijven, toch zullen wij la ten zien dat wij weten wat ple zier maken is", waarna hij het bal opende en het gezelschap „los" kwam. St. Jansteen begint te tonen dat het met karnaval wat in zijn mars heeft. Na de twee geslaag de karnavalsbals verleden jaar verscheen dit jaar de prins. Vol gend jaar zal zijn gevolg worden uitgebreid met een raad van elf. De goede weg is ingeslagen en getuige de sfeer op het prinsen bal belooft de toekomst heel wat. Gouden bruiloft In het bejaardencentrum te Sluis vierde het echtpaar Van Heule—Tiersen zijn gouden brui loft. Namens het gemeentebe stuur werden de beide echtelie den gefeliciteerd door burge meester P. F. van Hootegem. Voor het overige deel werd het feest intiem in eigen kring ge vierd. Jaarvergadering „Het Groene Kruis" Zaterdag werd de algemene vergadering gehouden van de vereniging „Het Groene Kruis". In zijn openingswoord stelde de voorzitter, de heer J. W. Ku- see, dat zoals gewoonlijk slechts een gering aantal leden aan wezig was. Wel drukte hij er zijn voldoening over uit dat ook een aantal dames van hun be langstelling blijk gaf. Het ver enigingsjaar is rustig verlopen en het werk kon z'n gewone gang gaan. Hij dankte zr. Beu- kelman voor het vele werk dat zij voor het Groene Kruis en de gezinnen en op de consultatie bureaus doet. Voorts werd mee gedeeld dat de vereniging in 1964 uit de opbrengst van de. kinderpostzegels een bedrag van 1000 heeft ontvangen, waarvoor een nieuwe schuifwand 'in het consultatiebureau werd aange bracht. De voorzitter wekte de leden op deze kinderpostzegel- aktie te blijven steunen. Het jaarverslag van de secre taris, de heer J. J. Haak, werd goedgekeurd. Uit dit verslag bleek o.a. dat de wijkverpleeg ster 2790 bezoeken had afgelegd. Bij het jaarverslag van de commissaris voor het materiaal, de heer L. W. Hamelink, werden vragen van de heren De Blaey en De Visser resp. betreffende de uitlening van invalidenwa gentjes en de noodzakelijkheid van een brancard beantwoord door zuster Beukelman en de voorzitter. Ook dit verslag werd door de vergadering goedge keurd. De rekening 1963 werd vast gesteld met een bedrag van 23.713,75 aan ontvangsten en 24.794,88 aan uitgaven, alzo een nadelig slot van 1081,13. De voorzitter zeide dat de leden prettig hebben gereageerd op de contributieverhoging per 1 jan. 1964, zodat dit zonder noemens waardige moeilijkheden is ver lopen. De rekening 1964 zal als gevolg van de verhoging een gunstig beeld vertonen. De reke ning over 1963 werd onder dank aan de peningmeester, de heer J. J. Haak, goedgekeurd. De begroting 1965 werd vast gesteld met in ontvangst en uit gaaf een bedrag van 27.270, en een post voor onvoorziene uitgaven van 629, De voorzitter deed een beroep op zuster Beukelman en haar medewerksters om ook in 1965 de Emmabloemcollecte te laten slagen' zoals dat de laatste jaren liet geval is geweest. Op verzoek van de heer De Blaey gaf de voorzitter een overzicht van de werkzaamheden van de provin ciale vereniging. Aan de heer Lensen werden inlichtingen ver strekt over de taak van de in casseerder van de vereniging en aan de heer De Zeeuw over de kosten van de telefoonaanslui ting. Bij de verkiezing werden de twee aftredende leden, de beren C. A. de Kraker en L. W. Ha melink, herkozen en werd in de plaats van de heer Van de Wege, die zich niet meer herkiesbaar stelde, gekozen de heer F. de Pooter. De voorzitter dankte de heer Van de Wege voor bet vele werk dat hij voor de vereniging heeft gedaan. Meer dan 30 jaren was hij bestuurslid, waarvan van 19411956 voorzitter. Namens de vereniging bood hij de heer Van de Wege een geschenken bon aan. De Westduitsé regering heeft haar ambassadeur in Moskou opdracht gegeven de Russische nota inzake de verjaring van Duitse oorlogsmisdaden te re tourneren, omdat het stuk „ern stige beledigingen" bevat. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken wordt in de nota '.opzette lijk een verkeerde voorstelling van zaken" gegeven van een oproep van de bondsregering om materieel betreffende oorlogs misdaden van nazi's beschikbaar te stellen. Het clubgebouw „De Hoekse Rakkers", dat zoals wij reeds berichtten" is ondergebracht in het voormalige „Hoekse Koffie huis", is zaterdagmiddag door burgemeester Hanssens officieel geopend in aanwezigheid van het voltallig gemeentebestuur. De burgemeester forceerde de toegang tot het gebouw door een wand van kranten te doorbre ken, zoals de foto laat uitkomen. De heer Hanssens kreeg voor deze originele wijze van inge bruikstelling van de jeugdige Tommy Meertens een doos siga retten aangeboden. De burgemeester complimen teerde het bestuur, bestaande uit de heren J. A. van der Lijke (voorzitter), P. de le Lijs (secre taris) en J. A- Bravenboer (pen ningmeester), alsmede mevr. J. BravenboerProoij, voor hun initiatief en hun voorbereiden de werk. De heer Van der Lijke stelde de gemeentelijke steun op hoge prijs. Hij noemde mevr. Braven boer de eigenlijke promotor van dit clubhuis dat door de jeugd is opgebouwd, nadat diezelfde jeugd eerst het oorspronkelijke gebouw ten dele had gesloopt. Zoals bekend kwamen de clubs aanvankelijk in een door het gemeentebestuur beschikbaar ge steld leeg schoollokaal bijeen, maar daar mevr. Bravenboer niet over financiële middelen beschikte, was deze toestand voor haar op de duur niet houdbaar. Er werd gestart met circa 80 kinderen. De eerste instuif op zaterdagavond was een succes, en nog steeds melden zich kin deren voor het lidmaatschap aan. Nu zijn er reeds meer dan 150. Het clubhuis „De Hoekse Rak kers" zal ongetwijfeld in een behoefte blijken te voorzien. Zaterdagochtend hebben onbekenden geprobeerd een trein tussen Amersfoort en Utrecht te doen ontsporen. Op de rails tussen Amersfoort en Den Dolder ter hoogte van het vliegveld Soesterberg waren twee dwarsliggers van gewapend beton, elk met een gewicht van tachtig a negentig kilo, gedeponeerd. De personentrein die om 6.44 uur uit Amersfoort naar Utrecht vertrok, is over het obstakel ge reden. Een van de betonnen dwarsliggers is totaal verpul verd; alleen de ijzeren kern er van bleef over. De trein die met veel horten en stoten tot stilstand kwam, werd aan de voorkant bescha digd. De ongeveer zestig passa giers kregen op dit vroege och tenduur de schrik van hun leven. Alles liep evenwel goed af, want na ongeveer tien minuten opont houd kon de trein de reis voort ten. Op het moment van de botsing reed de trein een snelheid van ongeveer zestig kilometer. De be tonnen dwarsliggers liggen op het ogenblik langs de spoorlijn opgeslagen in verband met ver nieuwingswerkzaamheden aan de spoorbaan. Volgens insiders is de gelukkige afloop mede te dan ken aan de lage snelheid van de trein. Uit het door de spoorwegre cherche ingestelde onderzoek is gebleken, dat opzet in het spel moet zijn. De avond tevoren heeft men op dezelfde lijn en op dezelfde wijze geprobeerd een posttrein uit de rails te laten lo pen. Het wordt onmogelijk ge acht dat deze waanzinnige sabo tage is uitgevoerd door één per soon, aangezien voor het ver sjouwen van de loodzware dwars liggers minstens twee personen nodig zijn. Deze indruk klopt met de waarneming van een schildwacht van de vliegbasis Soesterberg, die zaterdagochtend op de bijna fatale plaats twee personen heeft zien rondscharre- 'en. Hij heelt er verder geen aandacht aan geschonken, omdat hij in de schimmen baanwerkers van de spoorwegen meende te ontdekken. Zoals bekend behoren misdrij ven tegen de algemene veiligheid van personen en goederen tot de zwaarste, tevens minst voorko mende delicten in ons wetboek van strafrecht. Op een spoorweg aanslag staat een gevangenis straf van ten hoogste vijftien jaar (als er doden bij vallen levenslang of 20 jaar). Dit kan alleen het werk zijn van geestelijk gestoorden, ver klaarde een politiedeskundige, die zich uit de naoorlogse ge schiedenis niet zo'n ernstige aan slag op de spoorweg herinnert. Zondagavond omstreeks half negen is weer een aanslag op een trein gepleegd, ditmaal op een dieseltrein die tussen Roo- deschool naar Groningen even voor station Uithuizen op een houten dwarsligger is gebotst. De dwarsligger was dwars op de rails gelegd. De trein is niet ont spoord. De machinist is gestopt nadat hij bemerkte dat hij over een obstakel was gereden. Hij zag evenwel niets en is daarna met matige snelheid de reste rende paar honderd meters naar het station Uithuizen verder ge reden. Daar constateerde men bij inspectie, dat de houten dwars ligger onder het trucstel was ge schoven. Hij blokkeerde daarmee de remmen. De spoorwegrecher che heeft ook deze zaak In onder zoek genomen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3