Staking in Belgische olie-industrie geëindigd HALF ZWAAR - HEEL LEKKER BRUSSEL EN GENT GAUEN IE MSLAG ZAAMSLAG ZEGT „ZAAMSLAG ZIJ ZELFSTANDIG" ROEPING en STRIJD België rijdt weer zonder benzinezorgesi INSTALLATIE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ZIIBZANBE Pagina 2 Spoedig normaal RUSSISCHE KERNPROEF Oorlog in Vietnam kan nog wel tien jaar doiren Geen Portugese blfdrage aan NAVO-vloot DE VRIJE ZEEUW Maandag 18 dinsdag 19 januari 1965 Met een betrekkelijk geringe meerderheid hebben zaterdagmiddag de 5.000 stakende arbeiders in de Belgische olie-industrie besloten liet werk vandaag te hervatten. Aangezien de oliemaatschappijen reeds vrijdagavond hun instemming hadden betuigd met het bemid delingsvoorstel van de Belgische regering, is het Ioonconflict, dat ernstige gevolgen voor de Belgische economie dreigde te krijgen, thans achter de rug. De stakers zullen een loonsver hoging krijgen van 4,25 frank per uur (31 cent) in 1965 en van 2.75 frank (20 cent) in 1966 Voorts zal de pensioengrondslag worden verbeterd en een hogere nieuwjaarspremie worden uitge keerd. Dit nieuwe voorstel wijkt heel weinig af van het eerste compromis-voorstel van de mi nister van arbeid, L. Servais, dat de werkgevers en de Antwerpse federatie van de socialistische en katholieke vakbonden af wezen. De enige afwijking is dat voor 1966 en dan nog alleen voor bepaalde categorieën gespecali- seerde arbeiders een loonsver hoging van een halve frank meer is voorzien. Aangenomen wordt, dat de stemmen van de- stakers in Brus sel, Gent en andere plaatsen de doorslag hebben gegeven voor het bereiken van een meerder heid van 57 procent ten gunste van een werkhervatting en dat de meerderheid van de 3.009 ar beiders in Antwerpen het verzet hebben voortgezet. Men verwacht dat de brand- stofvoorziening in België snel normaal zal worden. De stakers hebben de afgelopen week belet, dat de distributie van de aan wezige voorraden stookolie en benzine ongehinderd door niet bij de vakbonden aangesloten chauf feurs werd voortgezet. Des- De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft zater dag bekendgemaakt dat de Ver enigde Staten seismische signa len hebben geregistreerd, afkom stig uit het kernproefgebied van de Sowj et-Unie die erop zouden wijzen, dat dit land een onder grondse kernproef heeft gedaan van een kracht welke nog niet eerder in dit land is waargeno men. Een woordvoerder van de Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft niet willen be vestigen, dat de geregistreerde trillingen door een kernproef zijn veroorzaakt en evenmin wanneer precies de schokken zijn waargenomen. Wel zei hij, dat de schokken heviger waren dan alle andere in de Sowjet-Unie ver1 oorzaakte ondergrondse schok ken die in de V. S. zijn waarge nomen. Zij zijn volgens de woordvoerder te vergelijken met die welke worden teweegge bracht door een kernontploffing van gemiddelde kracht, d.w.z. in de orde van grootte van 20 tot 200 kiloton. STRIJD IN JEMEN HERVAT In een communiqué van het hoofdkwartier van imam Badr, de leider der royalistische troe pen, is zondag medegedee'd, dat aan de in oktober gesloten wa penstilstand met het republi keinse leger thans definitief een einde is gekomen en dat de vij andelijkheden zijn hervat. De schendingen van het geslo ten akkoord door de Egyptische strijdkrachten (die aan de kant der republikeinen vechten) heb ben represailles van de kant der royalistische troepen noodzake lijk gemaakt. Deze hebben ge leid tot de herovering van de stad Beitmaaran, hoofdstad der provincie Arhab. Het betrokken gebied is geheel van Egyptische troepen gezuiverd, aldus het communiqué. De ongeveer 10.000 man ster ke stam van Beni Al-A-rith heeft met de republikeinse regering gebroken en zich bij de royalis ten aangesloten. Deze stam houdt de weg tussen Sanaa en Beitmaaran bezet en heeft een grote hoeveelheid oorlogsmate riaal op de Egyptische strijd krachten buitgemaakt. Het royalistische front ligt thans 22 kilometer ten noorden van Sanaa, aldus het communi qué. De oorlog in Vietnam is een „smerige oorlog" die nog wel tien jaar kan duren, zo heeft generaal Harold Johnson, staf chef van het Amerikaanse leger, donderdag in Los Angeles (Ca- lifornië) verklaard. Hij was van mening dat het conflict langduriger zal zijn dan de mensen denken, mogelijk wel tien jaar. ondanks is de voorziening van brandstof met of zonder politie- escorte de afgelopen dagen niet geheel tot stilstand gekomen. De stakers verleenden daarbij trou wens hun medewerking waar het „vitale behoeften" betrof. In Brussel hadden enkele on dernemingen blijkbaar personeel gereed gehouden om onmiddel- li'k na het beëindigen van de sta king aan het werk te gaan en zaterdagmiddag verschenen al weer tankwagens op straat. Met het einde van de staking in de Belgische olie-industrie is maandagochtend het wegver keer weer normaal geworden. De bordjes „uitverkocht" bij de benzinestations zijn vrijwel alle verdwenen nadat het af gelopen weekeinde tankwagens dag en nacht hebben gereden om de stations te bevoorraden. Het werk in de Antwerpse raffi naderijen werd zelfs eerder hervat dan was aangekondigd Voordat vanmorgen om zes uur voor het eerst sinds een week weer volledige werkplo" gen aantraden waren zondag avond al ploegen bezig geweest om de normale activiteit voor te bereiden- Door het hele land rijden ook tankwagens af en aan om de geslonken voorraden huis brandolie aan te vullen. Een van de laatste slachtoffers van de staking was de vorige week het gemeentehuis van Aude- naarde. Waarschijnlük door sabotage van de stakers werd inplaats van 2.000 liter olie een grote hoeveelheid water in de verwarmingstank gepompt. De schade was tegen het week einde hersteld. (Adv.) DRUM ffoiNO jgsg Op uitnodiging van een com missie uit de Oranjevereniging waren vrijdagavond tal van in stanties, organisaties, verenigin gen vertegenwoordigd op een bijeenkomst in „De Poort" ter bespreking van het tweede plan tot herindeling van het gemeen telijk gebied in Zeeuws-Vlaande- ren, dat ten gemeentehuize ter inzage ligt- Namens deze commissie leidde de heer P. de Leeuw deze verga dering in met een overzicht van alles wat er tot nu toe rondom deze herindeling met betrekking tot de gemeente Zaamslag is ge beurd. Hij wees daarbij op het gedegen verweerschrift, dat door het gemeentebestuur na het eer ste plan was ingediend en be treurde, dat bij het nu ter inzage liggende tweede plan met de ge voelens van Zaamslag zo weinig rekening is gehouden. Waar gedeputeerde staten ge vraagd hebben naar de mening van het gemeentebestuur, daar verwondert het een ieder, dat bij de toelichting op dit tweede plan dit college met vaak algemene opmerkingen als noodzaak tot schaalvergroting, betere bestuurs- mogelijkheden en ruimer draag vlak aan komt dragen. De door het gemeentebestuur aangevoerde argumenten wor den daarmee niet ontzenuwd. Omdat nu voor ieder ingezetene de mogelijkheid is opengesteld tegen dit plan te bevoegder plaatse bezwaren in te dienen, meende de Oranjevereniging het initiatief te moeten nemen ver tegenwoordigers uit alle lagen der bevolking bij elkander te roe pen, opdat de spontane reacties, die in de gemeente werden ver nomen, zouden kunnen worden gebundeld om daarmee het ge meentebestuur aan te tonen, dat de hele Zaamslagse gemeenschap hier achter staat, en dat gedep. staten dit zullen kunnen opmer ken uit de in te dienen bezwaar schriften. Vele aanwezigen vertolkten, ieder op eigen wijze, het gevoel van onbehagen over de dreigen de opheffing van deze uitge strekte, levenskrachtige en finan cieel gezonde gemeente. Zaamslag is immers een uniek dorp, dat zijn bestaansrecht van ouds ontleent aan de wijde vruchtbare polders, waarin dit dorp met het markante plein rondom gemeentehuis en kerk als een levendig centrum fun geert. Hierdoor heeft dit dorp die rustige landelijke sfeer gekregen, die door vele mensen in deze jachtige tijd zelfs wordt geprefe reerd boven de zogenaamde aan trekkelijkheid van de nieuwe stadswijk met zijn hoogbouw. Welke zijn de gevolgen voor deze Zaamslagse gemeenschap als daar in gemeentelijke veror deningen en bestuursmaatrege len eenzelfde gedragslijn wordt aangenomen als in de „stad"? Is het niet merkwaardig, dat juist de Oranjevereniging hier het initiatief heeft genomen? Staat Zaamslag niet bekend als de gemeente, die het Oranjehuis en daarin het gezag steeds hoog in ere hield en houdt. Hoe voelt deze gemeenschap nu, dat het gezag, in casu gedep. staten, zo weinig weerklank biedt voor ge rechtvaardigde bezwaren? Eenstemmig was men van oor deel, dat alle pogingen moeten worden aangewend om de aan tasting van de zelfstandigheid en splitsing van deze gemeenschap over twee naburige gemeenten met de beschikbare middelen te bestrijden. Een aktie-comité werd staande deze vergadering gevormd, dat zich ten doel stelt bij de burgerij handtekeningen in te zamelen, bezwaarschriften van organisa ties en verenigingen en bedrijfs leven bijeen te voegen en uit de vergadering voortgekomen sug gesties nader uit te werken. Dit comité bestaat uit de heren T. Dobbelaar, P. de I.eeuw, J. Scheele, J. W. Scheele, R. J. van de Veke, J. J. Verlinde en P. M. van Westen. Mislukte overval op juwelierszaak Met een cognacfles en enige grote ijzeren moeren wierp de 27-jarige J. M. uit Almelo in de nacht van vrijdag op zaterdag om ongeveer kwart over één 2 grote etalageruiten van een ju welierszaak in de Grotestraat in zijn woonplaats in gruzelemen ten. Hij had er blijkbaar niet op gerekend dat moment nog tal van lieden in de Weren waren, want juist toen hij een greep in de étalage wilde doen, kwamen al enkele mensen op het glasgerin kel af. M. nam de benen, maar kon korte tijd later door de po litie worden gearresteerd. Hij be kende de mislukte roofoverval. Twee woningen uitgebrand Twee woningen in Stadska naal zijn zondagmorgen door brand verwoest. De zeven per sonen van de twee gezinnen konden zich in veiligheid stel len. Overigens kon weinig wor den gered. De twee aan elkaar gebouwde woningen stonden aan de Scheepswerfkade. Door de storm- Admiraal Reboredo de Silva, de Portugese marine staf-chef, heeft tegenover een medewerker van de „Diario Popular" gezegd, dat Portugal niet kan ingaan op de uitnodiging van admiraal Charles Madden, opperbevelheb ber van de oostatlantische sec tor van de N. A. V. O., een per manent eskader torpedoboot- jagers en mijnenvegers te leve ren dat steeds paraat is. De Portugese admiraal zei, dat Portugal al zijn schepen nodig heeft om zijn verplichtingen in de overzeese gebieden na te komen, „waar Portugal een door het buitenland geïnspireerde on dermijnende oorlog is opgedron gen". Portugal zou zich omieuw kunnen beraden over de kwestie, als de toestand in zijn overzeese gebieden zou wijzigen. Telefonische nieuwsdienst In de nog maar korte praktijk van deze nieuwsdienst is geble ken, dat het publiek het daar voor te kiezen nr. 06222-333 dik wijls niet nauwkeurig op de kies'schijf van het telefoontoestel draait. In het bijzonder blijkt het voor te komen, dat men het eer ste cijfer (0) vergeet te draaien. Daardoor krijgt de aanvrager geen of een verkeerde verbin ding. Daarom verzoekt P.T.T. in al ler belang het juiste nummer voor de nieuwsdienst, inclusief de eerste 0, nauwkeurig te draai en. weinig tegen het vuur onderne men. De huizen werden bewoond door de families O. de Vries en B. Drenth. De families De Vries slaagde er in nog iets van de inboedel te redden. Zij was niet tegen brand verzekerd. De be woners hebben bij familieleden en kennissen onderdak gevon den. Vrachtschip op drift in Amsterdamse haven Het 16.000 brt metende Engel se vrachtschip „Niceto de Lar- rinaga", dat gemeerd lag op de boeien in de oude houthaven in Amsterdam, is in de nacht van zaterdag op zondag tengevolge van de storm losgeslagen. Het schip raakte op drift en trok twee langszij bevestigde drijven de graanelevators met zich mee Het richtte aanzienlijke schade aan aan de huidplaten van acht langs de silodijk gemeerde bin nenschepen. De sleepdienst van de Gebr. Goedkoop bracht het schip in de vroege ochtenduren weer naar zijn ligplaats. Amerikaanse vakbondsleiders willen nationalisatie spoorwegen De leiders van verscheidene bonden van Amerikaanse spoor wegpersoneel hebben zich uitge sproken voor nationalisatie van de Amerikaanse spoorwegen. Op 22 februari wordt in Miami een officiële bijeenkomst van leiders van Amerikaanse bonden van spoorwegpersoneel gehou den, waar deze kwestie aan de orde zal zijn. In een buitengewone vergade ring van de raad der gemeente Zuidzande, die zaterdagmiddag in hotel „De Zwaan" werd ge houden, is de heer J. H. Ph. de Wilde geïnstalleerd als nieuwe burgemeester dier gemeente. Waarnemend burgemeester, de heer A. Luteijn, kon bij de ope ning van deze raadsvergadering een groot aantal genodigden en belangstellenden verwelkomen, waaronder de burgemeesters van nagenoeg alle West Zeeuws- vlaamse gemeenten, het dagelijks bestuur van Mijnsheerenland (de gemeente waar de heer De Wilde tot nu toe werkzaam was als ontvanger en ambtenaar ter secretarie), hoofden van diensten ais B. B., rijkspolitie en verder een groot aantal vrienden en kennissen van de nieuw benoem de burgemeester. Wethouder Luteijn zeide vorens over te gaan tot de al- in achtige wind kon de brandweerj_staqa{ie enikele woorden van dank te willen spreken tot allen die hem gedurende de waar neming van het burgemeester schap hadden bijgestaan. Hij noemde hierbij met name zijn collega-wethouder Iz. de Hullu, de raadsleden, waarnemend ge meente-secretaris en het overige personeel. De heer Luteijn zeide prettige herinneringen te zul'en bewaren aan de vele contacten met de burgemeesters uit de streek en bracht dank voor de manier waarop zij hem in hun kring opnamen. Na een felicitatie te hebben uitgesproken tot de heer en mevr. De Wilde vervolgde de heer Luteijn zijn toespraak met het opsommen van enkele cijfers en feiten ten opzichte van de ge meente Zuidzande. Belangrijker dan deze cijfers en feit-en noemde de heer Luteijn het persoonlijke contact tussen de burgemeester en zijn inwo ners in een kleine gemeente als Zuidzande. Spreker zeide dat het bezitten van meerdere, overigens begerenswaardige diploma's op het „gebied van de gemeente administratie en een groot aan tal. jaren kantoorervaring in de gemeente-administratie nog geen waarborgen geeft om ook als burgemeester in een kleine ge meenschap te slagen. Meeleven met andermans moeilijkheden is iets dat men niet aanleert, aldus de heer Luteijn. Dit te kunnen zit in ieder mens, doch het moet er ook uitkomen. Naast de gemeentebelangen, aldus de heer Luteijn, zal ook het streekbelang de aandacht van de nieuwe burgemeester vragen. Spreker zeide te hopen dat deze ook op dit gebied zijn steentje zal willen bijdragen. Hij beëindigde met de wens uit te spreken dat de heer en mevr. De Wilde in Zuidzande een goede tijd tegemoet zullen gaan tot heil en zegen van de gemeente. DANK AAN H. M. DE KONINGIN Burgemeester De Wilde begon zijn toespraak met dank te bren gen aan Hare Majesteit de Ko ningin voor zijn benoeming en voorts aan al diegenen die zijn sollicitatie hadden willen steu nen. Spreker zeide getroffen te zijn door de buitengewone en aar dige ontvangst en hierin te wil len zien een toegestoken hand van welkom. Hij bracht dank aan wethouder Luteijn voor de nauwgezette waarneming van het burgemeestersambt tijdens de vacature en sprekende tot het gemeen ep.rsoneel zeide de heer De Wilde te hopen o-p een spoe dig wederzijds vertrouwen. Burgemeester De Wilde zeide verheugd te zijn naar dit gewest te mogen komen. Voor spreker en zijn echtgenote 's de p-ovm- cie Zee1and geen onbekende. De burgemeester gaf enige gedach ten weer over de positie vaji de burgemeester, welke hij v.oral in de kleine gemeente zag a s „de centrale vraagbaak", de man die alles moet weten, van ge meentezaken zowel als van de noden en behoeften van de ge- meentenaren. Burgemeester De Wilde zeide vervolgens dat het voorbarig zou zijn wanneer hij reeds op deze dag een bepaald programma zou ontvouwen. Dit programma zal in de toekomst van lieverlede ontstaan door het overleg in de gemeenteraad en ir het coBege van burgemeester en wethou ders. Burgemeester De Wilde besloot zijn toespraak met te wijzen op het grote aantal uren van zonneschijn die blijkens een onderzoeik ten deel vallen aan deze streek van Nederland en sprak de hoop uit dat deze zonne- uren steeds alle besluiten in de toekomst zullen mogen verlich ten. NAMENS DE GEMEENTERAAD Namens de leden van de ge meenteraad werd het woord ge voerd door de heer P. Moll. Deze zeide dat de raad dankbaar is weer een burgemeester in zijn midden te hebben die lei-ding wil geven aan de aan de orde zijnde vraagstukken. De vele ervaring (Adv.) V" t&K AT# tv IlUf Ui 1 Al ii 1i£fö RAL T SERI A Ui 1/EO T IE" ALil% U ww riuiw 1 vcv frlc i mw mm lm mmm\ë VtKlUt f 1 *4?- -V "Ni - ir ir ir door ERNST MEISTER 74) „Nee, neem ze alle vier maar." „Alle vier? Maar meneer..." Siebenöhrl had plotseling heel veel haast. Hij liet de verblufte man staan, liep vlug de tuin dooi en opende de deur. „Hardstikkeknotsie," mompelde de chauffeur, en stak toen schou derophalend het etui een kost baar saffraanleren geval in zijn zak. Siebenöhrl at met smaak en liep na het diner naar zijn slaap kamer om de verlokking een sigaar te roken beter het hoofd te kunnen bieden. Om toch iets te hebben schonk bij een glas cogpac in, trok zijn pyjama aan en maakte voor de grote spiegel een paar diepe kniebuigingen. Het lukte, hoewel zijn beenderen kraakten. En daar had je het weer, dat vervelende gevoel ach ter zijn borstbeen. Hij probeerde het nóg een keer, nu voelde hij de pijn niet meer. Maar die ene waarschuwing was alweer vol doende geweest, het was mis, helemaal mis met hem. Hij ging naar bed en telde op zijn vingers het aantal functies af dat hij be kleedde. Misschien vergat hij er nog wel een, hij was al tot zeven entwintig gekomen. .Ta, hij moest toch besiist iets laten schieten. Morgen zou hij een beslissing ne men. „Morgen" begon toen Siebe nöhrl door de telefoon uit zijn slaap werd gehaald. Zijn secreta ris deelde hem mee dat een der directeuren van een van zijn on- nemingen plotseling was over leden. Het was de heer Wamsler en hij had een beroerte gehad. Dood, zonder enige aankondi ging. Wamsler had altijd hard gewerkt, veel verdiend en zich nooit ontzien. Eergisteren hadden ze nog samen vergaderd, over morgen zou hij aan zijn open graf staan. Wamsler was uitgeteld, voor goed. O, het was niet eens zo belang rijk, hoewel Wamsler een belang rijk man was. Alle mensen moe ten sterven, de een na de ander. Een paar regels in de krant als het een belangrijk mens betrof, een regel burgerlijke stand voor de overigen. De dood was onverbiddelijk. Siebenöhrl kleedde zich aan, van daag nog wilde hij naar dr. E-yken- Die jongeman, dr. Sevard, had immers gezegd dat het nog niet te laat was, maar wel hoog tijd? Hij moest een functie op geven, maar de dood van Wam sler had dat weer niet eenvoudi ger gemaakt. Het zou noodzake lijk zijn dat hij de taak Wamsler zij het dan tijdelijk over nam. De zaak kon er niet onder lijden. Zijn wagen stond gereed, maar een vreemde chauffeur opende de deur. „Wie bent u? Waar is Frans?," vroeg Siebenöhrl verbaasd. „Frans is ziek, meneei. Hij ligt met reuma in bed. Omdat u toch in ieder geval moest rijden is zijn vrouw zo vrij geweest mij te halen. Ik ben van de garage waar..." „Ja, ja, goed," onderbrak Sie benöhrl hem ongeduldig. „Rijdt u dan maar." Geen gemakkelijke baas, over woog de chauffeur, en reuma is niet lekker. Frans had het in zijn linkerarm. Chauffeurskwaal als je veel rijdt met raampje open. raampje dicht- Deze ouwe nijdas trok er zich natuurlijk niets van aan, die vrat zich iedere dag vol en verdiende geld als water met nietsdoen en gewichtig zijn, Al die dikke rijke kerels konden hem gestolen worden, als hij zijn benzinestationnetje kreeg waar kans op was, dan konden ze van zijnentwege allemaal de zenuwen krijgen. En nu moest hij die ouwe naar de dokter rijden. Als zulke lui een windje dwars zat, gingen ze al naar de dokter. Frans klaagde al vier weken over zijn arm maar had doorgereden tot het niet meer ging. De wagen stopte. Een ogenblik later liet dr. Eyken haar patiënt in de spreekkamer. Clara deed haar werk, zuch tend kleedde Siebenöhrl zich weer aan. Op haar ondoorgron delijk gezicht was niets te lezen. Hij had een razende trek in een goede sigaar, maar hij wist voor uit dat de dokter het niet goed zou vinden als hij er een opstak. Hij moest toch iets meer te we ten zien te komen, misschien zou het langs een omweg lukken. „Nog nieuws in die kwestie van de vereniging", vroeg hij- „Nee, ik heb verder nog niets geboord," was het antwoord. „Maar ik wel. De vereniging heeft opnieuw een stuk grond in eigendom gekregen en wel in Seewies. Op dat stuk grond staat een hotel." „Hoe weet u dat?," vroeg Clara verbaasd. Siebenöhrl lachte toegeeflijk. „Dat is toch geen kunst, kindlief. Ik heb even laten informeren op het kadaster. Een hotel, ja, ja". „U hebt toch nog niets onder nomen, meneer Siebenöhrl?," vroeg Clara, want deze heer liep wel wat hard van stapel. „Nee, nee, dit is alles nog do cumentatie. Laat ze maar komen, we wachten nu even rustig af." Hij liep naar de deur, bleef staan en streek zich over zijn baard. „Weet u dat in de afge lopen nacht een goede relatie en zakenvriend van me gestorven is? Meneer Wamsler, hij heeft een beroerte gehad." Clara knikte. „Ja, ik hoorde het in de nieuwsberichten van de radio. Een vrij jonge man nog, even vijftig geloof ik'" „Daar vraagt de dood niet naar. Zeg het me meteen maar, dokter, hoe sta ik ervoor? Ook ieder ogenblik rijp voor de nieuwsbe richten?" Achter de luchtige vraag be speurde Clara de angst. „Kom, kom," zei ze glimlachend, „u hebt de echte kritieke jaren al achter u liggen." „Dat schijnt me niet logisch. Hoe ouder een mens wordt hoe dichter staat hij toch bij zijn dood. zou ik zeggen." „Inderdaad, maar voor uw ziekte zijn de jaren van vijftig tot vijfenvijftig toch de gevaarlijkste. In ieder geval, doet u vooral pre cies wat dr. Sevard u adviseert of voorschrijft." „Doe ik prompt. Ik heb de eerste overwinning op mezelf al behaald. Ik rook niet meer." Glimlachend reikte Clara hem de hand. „Braaf zo!" (Wordt vervolgd.) die de nieuwe burgemeester heeft van de gemeentelijke ar beid, zal deze zeker ten dienste willen stellen van zijn gemeente en de heer Moll sprak de wens uit dat dit een vruchtbare sa menwerking ten goede zal komen. De heer Moll bracht verder onder de aandacht de be scheiden doch belangrijke taak die Zuidzande heeft te leveren in het belang van de streek en van de eigen bestaansmogelijk heden. De recreatie zal in de toekomst steeds meer de aan dacht van het gemeentebestuur gaan vergen, terwijl ook spoe dig de aandacht in de eerste plaats van de burgemeester zal worden gevraagd omtrent nieu we mogelijkheden voor verdere uitbreiding van de eigen ge meente, aangezien de beschik bare bouwgrond alweer voor een groot deel is verkocht. De heer Moll besloot met de wens uit te spreken dat de ar beid van de nieuiw benoemde burgemeester zal mogen zijn tot heil en zegen van de gemeente en haar inwoners. Namens het gemeenteperso- neel werd het woord gevoerd door waarnemend gemeente secretaris de heer J. de Doelder, die het echtpaar De Wilde bij de aanvaarding van hun plaats als eerste burgers van Zuidzande gelukwensen aanbod. Spreker zeide namens het voltallige per soneel medewerking toe voor de toekomst en sprak daarbij het vertrouwen uit dat spoedig een prettige samenwerking zal groeien in het belang van de ge meente en de gemeenschap die door burgemeester en personeel wordt gediend. OUD-BURGEMEESTER EVERWIJN Na de officiële raadsvergade ring werd in de onmiddellijk daarop volgende bijeenkomst on der meer het woord gevoerd door oud-burgemees .er H. P. Everwijn die het echtpaar De Wilde hartelijk gelukwenste met deze dag. Spreker zeide van 1939 tot en met 1S64 steeds met veel plezier in Zuidzande te heb ben gewerkt en hier een goede tijd te hebben gehad. Burge meester Everwijn zeide tot zijn opvolger: „U hebt .y^pdaag het kleinood Zuidzande a in handen gekregen; bewaar ^ftët'goed, 'ze zijn het ten volle waard". Spre ker besloot met de wens uit te spreken dat Zuidzande met zijn nieuwe burgemeester zal wil'en samenwerken zoals hij het steeds heeft mogen ondervinden. ANDERE SPREKERS Gesproken werd verder door domina H. B. de Neeling namens de kerkeraad en kerkvoogdij der hervormde gemeente, door de heer B. van de Reepe namens het onderwijs, de heer H. Goede- gebuur, namens het Groene Kruis en de E. H. B. O., de heer J. Risseeuw namens de muziek vereniging „Veronica" en door de heer C. R. Leegsma namens de V. V. V. Allen spraken woorden van gelukwensen tot het burgemees- terseohtpaar. Namens de vereni ging van burgemeesters, secre tarissen en ontvangers werd het woord gevoerd door burgemees ter A. P. Kostense van rsie^vlet die zeide het een voorrecht te noemen de nieuw benoemde burgemeester te mogen geluk wensen met deze installatie in een gemeente waar een gemeen schap is gegroeid, waar velen jaloers op zijn. De heer Kostense richtte zich in zijn toespraak ook tot wethouder Luteijn die in de periode van waarneming in de kring van burgemeesters respect en hoogachting heeft afgedwon gen. Burgemeester Kostense zeide tot wethouder Luteijn, dat de burgemeesters zijn persoon zullen missen en sprak de hoop uit dat de wethouder in deze functie nog veel voor Zuidzande zal kunnen doen. Voorts werden nog vele geluk wensen uitgesproken door vrien den en bekenden van burge meester De Wilde, waarna deze tenslotte allen met een persoon lijk dankwoord zijn waardering uitsprak voor al hetgeen hem deze middag was bereid. Voor de aanvang van de raads vergadering was de burgemees ter met zijn echtgenote begroet aan de grens der gemeente na mens de bevolking door de voor zitter van het Oranjecomité, de heer J. Risseeuw, terwijl bij het binnenkomen van de bebouwde kom „Veronica" de nieuwe eer ste burger stond op te wachten om gezamenlijk onder vrolijke tonen naar het gemeentehuis te gaan, waar de schoolkinderen stonden opgesteld en enkele coupletten zongen van het Zeeuwse en het Zeeuws-Vlaamse volkslied. Meer dan 80.000 Westduitsers hebben de afgelopen vier jaar in Oost-Duitsland asiel gezocht, zo meldde het Oost- duitse persbureau A.D.N. maandag.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2