Ernstige vliegramp in Amerika Trein in de lucht gevlogen in Italië Premier van Boeroendi vermoord TANKVLIEGTUIG STORT OP HUIZEN; MEER DAN DERTIG SLACHTOFFERS IN MISSISSIPPI Negen doden en 50 gewonden Europese vluchtelingen uit Kongo ontkomen NA BEZOEK ZIJN VROUW ZIEKENHUIS VAN BLIJVENDE ONRUST IN Z.-VIETNAM TOESTAND VAN CHURCHILL ACHTERUITGEGAAN Het weer Noors schip in Golf van Biscaye vergaan Scheeps- ongelukken aan Amerikaanse en Canadese westkust Twee wagons van viaduct geblazen Politici gearresteerd Bomaanslag- Hartzwakte Hoogwater Schoten in Zysd- Vietnamese wijk Zon- en Maanstanden Weerbericht Frankering bij abonnement: Terneuzen Dteeotenr-Hoofredaeteitn I. van »e Sarde Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan 2.per week 50 et. f-osse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW Maandag 18 Dinsdag 19 fannar! 1965 21e Jaargang - No. 6354 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs pér mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of .Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nur v.m. Minstens dertig mensen, onder wie tien kinderen, kwamen zater dag om het leven, toen een str aaltankvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht in een dichtbevolkte voorstad van Wichita in de staat Kansas neerstortte. menwerper van het type B 52 in de lucht van brandstof zou gaan voorzien en een goed getrainde bemanning had, „die zeker al het mogelijke in het werk heeft ge steld om dit tragische ongeluk te voorkomen". Op de foto: Een beeld tijdens het reddings- en blussingswerk. Het reusachtige viermotorige toestel van het type KC-135, in grootte te vergelijken met een Boeing 707-straalverkeersvlieg- tuig, was juist opgestegen van de nabijgelegen luchtmachtbasis McConnell, toen op een hoogte van slechts driehonderd meter zijn motoren stilvielen. Het stortte neer op een blok wonin gen in de voornamelijk door ne gers bewoonde wijk bij de univer siteit en explodeerde. Vier huisjes op de plaats waar het toestel neerstortte, werden weggevaagd, terwijl de branden de kerosine zich over een groot gebied verspreidde. In een oog wenk stond een groot aantal Huizen in brand, waaruit de kre ten der slachtoffers klonken. Een ooggetuige vertelde, dat hij een kind met brandende kleding uit een huis had zien rennen. Het getroffen gebied werd on middellijk door de politie afgezet en alle beschikbare brandweer eenheden in het district werden opgeroepen. Zaterdagavond laat woedden nog steeds branden. Elf huizen zijn volledig in de as gelegd en ruim dertig bescha digd. waarvan sommige door rondvliegende wrakstukken die hele stukken muur wegsloegen. Het vliegtuig zelf is in kleine stukken uiteengesprongen. Twee motoren die nog bijna intact le ken. lagen 22 meter van elkaar. Tot de doden behoren de zeven bemanningsleden van het tank vliegtuig. Een twintigtal mensen werd in ziekenhuizen opge nomen, voornamelijk met brand- Zestien personen, onder wie de plaatselijke sheriff, zijn zater dag in verband met de moord op drie jonge ijveraars voor rassen- gelijkheid gearresteerd. Een federale „grand jury", die een onderzoek instelde naar de moorden, die vorig jaar juni in Mississippi waren gepleegd, achtte hun schuld bewezen. Men verwacht nog twee arrestaties. De meeste gearresteerden, on der wie de sheriff van Nesbcoba. Lawrence Rainey en zijn plaats vervanger Cecil Price, waren ook bij de 21 personen die in december door de federale re cherche werden gearresteerd. Zij werden echter door een rechter vrijgesproken. Een nieuw ge zicht bij de thans gearresteerden was een politieman uit Philadel phia, Richard Willis. In totaal zijn blijkens de laat ste berichten 18 personen gear resteerd. Zij zijn later op vrije voeten gesteld na betaling van een borgsom van 5750 dollar voor ieder. Een woordvoerder van de fede rale recherche heeft gezegd, dat de meesten van de 18 behoren tot of sympathiseren met de Ku Klux KÏan. Bij het onderzoek had do fede rale recherche de Klan „geïnfil treerd" en ongeveer 500 lcxlen ervan ondervraagd. wonden. De zwaar verminkte lijken van de slachtoffers zijn naar een leegstaand huis over gebracht voor identificatie. Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht heeft mee gedeeld, dat de KC-135 een bom- Volgens een andere woordvoer der was het ongeluk gebeurd toen het toestel een scherpe bocht beschreef. Inmiddels is een commissie van onderzoek van de luchtmacht op de plaats van de ramp aangekomen. Bemanning gered Het Noorse schip „Fossum", zich bevindend in de golf van Biscaye ter hoogte van Bordeaux heeft zondagochtend vroeg s.o.s.- seinen uitgezonden. De beman ning heeft het schip verlaten. Later meldde de gezagvoerder van de „Fossum", dat zijn be manning van 27 koppen in twee boten was gegaan. „Haast u alstublieft. Ik zink. Ik blijf aan boord", aldus de laatst ontvan gen noodkreet van de kapitein. De gehele bemanning van de „Fossum" is gered. Zij is opge pikt door een Deens en een Brits schip. 0 Het 9477 ton metende Noorse vrachtschip „Hoyanger" is zater dagavond in de haven van de Canadese stad Vanvouver in dich te mist in aanvaring gekomen met een Amerikaanse torpedo- bootjager. Beide schepen liepen aan de grond. Het Amerikaanse schip, de Whitehurst, heeft een groot lek opgelopen. Persoon lijke ongelukken hebben zich volgens het Canadse persbureau niet voorgedaan. De kustwacht in de zuidelijker gelegen Amerikaanse stad Seatt le heeft meegedeeld dat een Amerikaans vrachtschip, de 7131 ton metende Seamar, gemeld heeft in zinkende toestand te verkeren in de monding van de rivier de Columbia bij Astoria. Later is gemeld, dat de „Sea mar" de haven van Astoria is binnengesleept. Zaterdag zijn op het station van Bonassola in noordwest- Italië explosieve stoffen die uit een goederentrein werden ge laden, in de lucht gevlogen op het moment dat een personen trein uit La Spezia het station binnenreed. Genua en de Franse Rivièra ge blokkeerd. Door de kracht van de explo sie werden twee wagons van de personentrein van het viaduct geblazen. Verscheidene mensen kwamen op de daken van de lager gelegen huizen terecht. De explosieven waren bestemd voor spoorwegwerkzaamheden. In de personentrein zaten voorname lijk forensen die van hun werk in La Spezia terugkeerden. Toen het ongeluk daar bekend werd, vertrok een trein met materieel en medicamenten naar Bonas sola. De gewonden moesten naar andere plaatsen worden gebracht aangezien het dertienhonderd in woners tellende dorp geen zie kenhuis heeft. Het Italiaanse ministerie van vervoer heeft bekendgemaakt, dat negen personen om het leven zijn gekomen en 50 gewond, on der wie drie ernstig. Vier jaar geleden geraakte een trein in een tunnel bij Bonassola in brand. Daarbij kwamen vijf mensen om het leven. Op de bijgaande foto: Een overzicht van de plaats van het ongeluk. Twee wagens van deze trein die zich het dichtst bij de ontplof fing bevonden, werden uiteen gereten. Volgens voorlopige cij fers heeft het ongeluk aan zeven mensen het leven gekost, terwijl een vijftigtal personen min of meer ernstige verwondingen op liepen. Nagenoeg alle huizen van het dorpje, dat tussen La Spezia en Genua ligt, werden beschadigd. De inzittenden van de zwaarst getroffen wagons werden tiental len meters weggeslingerd. De trein kwam uit La Spezia en was bestemd voor Genua. Door de lavage is de belangrijke spoor wegverbinding van Rome met Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat uit Boeroendi berichten zijn binnengekomen volgens welke de premier van dit land. Pierre Ngendandumwe, bij het verlaten van een zieken- boera is vermoord. De premier had in het zieken huis zijn vrouw bezocht, die een kind ter wereld had gebracht, zei een woordvoerder van het minis terie. Het koninkrijk Boeroendi is volgens diplomatieke waarne mers in Washington een centrum van Chinese invloed in Afrïka geworden. Het land wordt als basis gebruikt van waaruit' op standelingen in Kongo, dat aan de andere kant van het Tangan- jika-meer ligt, worden geholpen en beïnvloed. Premier Ngendadumwe, die deze functie pas een paar weken bekleedde, zou een politieke mid denweg gevoerd hebben. Boe roendi en Rwanda vormden voor heen het Be'gische mandaatge bied Roeanda-Oeroehdi. In ok.o- ber 1961 werd de toenmalige pre mier, kroonprins Louis Rwaga- sore, eveneens vermoord. Vijf mannen onder wie een oud-mi nister, werden wegens mede plichtigheid aan deze moord in januari 1963 opgehangen. In de hoofdstf rl Boejoemboera is officieel bevestigd dat premier Ngendandoemwe vrijdagavond bij het verlaten van "een zieken huis is vermoord, op het ogen blik dat hij in zijn auto wilde stappen. Alle schoten troffen hem in de rug. Er zijn arresta ties verricht. De vice-voorzitter van de na tionale vergadering van het land zei dat aan de moord politieke rivaliteit en wedijver tussen volksgroepen ten grondslag lig gen. Velen hadden gehoopt dat de premier in staat zou zijn de politieke en economische toe stand te verbeteren. Het leger is in staat van pa raatheid gebracht. In de stra ten van de hoofdstad wordt ge patrouilleerd. In verband met de vrijdag in Boejoemboera gepleegde moord op premier Ngendandoemwe van Boeroendi is een aantal po litici gearresteerd, onder wie oud-premier Albin Nyamoya, zo meldde de Belgische radio zater dagavond. Ngendandoemwe werd met een revolver tweemaal in de rug geschoten toen hij een zie kenhuis verliet, waar zijn vrouw een kind ter wereld had ge bracht. Hii had, na al eerder pre mier te zijn geweest, enkele we ken geleden de regeringsleiding overgenomen van Nyamoya, die door zijn tegenstanders pro- Chinees werd genoemd. Soestdijk: H. K. H. Prinses Mar griet hoopt 19 januari 1965 haar 22ste verjaardag te vieren. (Foto M. Koot.) Even buiten Saigon hebben opstandelingen zondag een spoor baan opgeblazen, waardoor vier wagons van een trein ontspoor den. De machinist en zijn helper werden licht gewond. Dit was voorzover bekend ile eerste maal, dat de opstandelin gen zo dicht bij de hoofdstad een spoorbaan hebben ondermijnd. Zesenvijftig Europese vluchte lingen uit Kongo zijn veilig in Joeba, Zuid-Soedan, aange komen. Zij verklaarden door Kongolese opstandelingen over de grens geholpen te zijn. De vluchtelingen bestonden uit zestien Belgische missionaris sen, enkele zendelingen, nonnen en burgers, alsmede vijfendertig Grieken. Zij zullen via Khar toem naar hun haardsteden terugkeren. Ook opstandelingenleider Gben- je verklaarde enkele dagen gele den dat zijn mannen blanken in Kongo helpen zich aan blanke huursoldaten te onttrekken die erop uit zouden zijn hen te ver moorden. Sir Winston Churchill heeft opnieuw een rustige nacht ge had, maar hij is wat zwakker geworden, zo deelde zijn lijfarts maandag tegen 13.00 uur mee. Het door lord Moran uitge geven medisch bulletin het zevende sinds de 90-jarige oud premier vrijdag door een beroer te werd getroffen luidde let terlijk: „Sir Winston heeft een rustige nacht gehad. Hij is wat zwakker geworden, maar verder is er niets te melden". Het vólgende communiqué zal vanavond tegen 21.30 uur wor den uitgegeven. Bij zijn vertrek uit Hyde Park Gate weigerde _ord Moran te antwoorden op de vraag van een verslaggever, of sir Winston nog enig voedsel toegediend kreeg. Churchills hart begint tekenen van zwakte te vertonen. Een vrouwelijke specialist zei, dat sir Winston waarschijnlijk een fase doormaakt, die gewocn- DINSDAG 19 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.53 3.28 4.08 4.18 n.m. 3.28 4.03 4.43 4.53 WOENSDAG 20 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.43 4.1S 4,58 5.08 n.m 4.14 4.49 5.29 lijk volgt op een beroerte, na melijk een periode van ruste loosheid, dan een tijd waarin de patient rustig is en ten slotte een periode waarin hij geleidelijk zwakker wordt. In vele kerken in Engeland heb ben miljoenen Britten zondag voor Churchill gebeden. Kort na middernacht verliet Sarah Churchiil de woning van haar ouders. Zij deel de mee dat sir Winston rus tig sliep. Randolph Churchill bevond zich toen nog steeds in de woning aan Hyde Park Gate. Bij een zwembad voor Ameri kaanse militairen en hun gezins leden in Saigon is zaterdag een bom gevonden. De helse machine was verbor gen in een bloembak. Men schat te de explosieve kracht gelijk aan die van de bom welke met kerstmis een kwartier voor Ame rikaanse officieren in de Zuid- vietnamese hoofdstad verwoest te. De bom waaraan de ontste kingsdraad mankeerde, was ge deeltelijk in de aarde van een bloembak verborgen. Een Viet namees ontdekte het apparaat. Het terrein wordt in de regel zwaar bewaakt door Amerikaan se en Vietnamese politie. Tijdens de betogingen tegen de regering in de Zuidvietnamese stad Dalat, georganiseerd door de boeddhisten, zijn zaterdag avond schoten gevallen, zo is uit goede bron vernomen. Volgens boeddhistische kringen in Sai gon vielen onder demonstrerende scholieren vier doden en ver scheidene gewonden. De politie zou het vuur hebben geopend om de menigte uiteen te jagen. AANHOUDEND ONBESTENDIG. Gedurende het weekeinde ver plaatste een diep en omvangriik depressiegebied zich van de oceaan over de Britse eilanden en het Noordzeegebied naar het oosten. Het veroorzaakte over grote gebieden, vooral boven de Atlantische oceaan, zware stor men. Sommige stations in En geland en Ierland meldden wind stoten van 35 tot 40 meter per seconde. De depressie vult nu op en trekt-over Scandinavië naar het noordoosten weg waarbij de win den afnemen. Jan. 19 20 5.39 21 8.38 8.37 8.35 17.04 17.06 17.08 19.39 21.04 22.25 10.15 10.40 11.00 Nieuwe storingsgebieden op de oceaan zullen echter het weer in West-Europa de komende 24 uur opnieuw gaan beïnvloeden. Daar inmiddels geheel West-Europa met tamelijk koude po'aire lucht is overstroomd wordt de kans groter, dat de neerslag welke de nieuwe storingsgebieden ver gezelt af en toe in de vorm van sneeuw zal vallen. De temperaturen komen ge middeld op een wat lager niveau. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Iets kouder Enkele regen- hagel- o£ sneeuw buien, maar ook af en toe opkla ringen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest maar tijdelijk zwakke verander lijke wind. Iets kouder met in de nacht cm het vriespunt.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1