DE BREE FOTO-ALBUMS EN BOEKEN FLORA Verzoek om afschaffing kwitantiezegel HALF FEBRUARI PROCES TEGEN ERICH RAJAK0WITSCH Neem ook SUCCESVOLLE AUTORIJLESSEN AUTORIJSCHOOL K C. G WESTSTRATE Ondergoed VERLINDE Pagina 4 Miele Erres Scharpf A.E.G. e.a. Vlooswijkstr. 7-9 Terneuzen Tel. 3066 VAN DE SANDE Gesnrek met Gbeitve Snel Safe Secuur BOEKHANDEL VAN DE SANDE Terneuzen waar U jaren mee doet UW HUSS TOCHTVRÏJ! ÏVB ET TOCHTSTRIP heeft 't BLOEMENHUIS VULPENNEN Agenda SÊ^ÊÊÉÊÈ^ DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 16 januari 1965 en-Wasmachinesen Centrifuges DE MUL De vier centrale middenstands bonden en de raad voor het grootwinkelbedrijf hebben in een rekest aan de staatssecretaris van financiën opnieuw gevraagd om afschaffing van het kwitan tiezegel. De staatssecretaris heeft bij de behandeling van de rijksbegro ting 1964 naar aanleiding van opmerkingen uit de Tweede Kamer medegedeeld, dat bij de in voorbereiding zijnde vernieu wing van de zege'belasting het kwitantiezegel een punt van ernstige overweging zal moeten uitmaken. In aansluiting op deze „zekere verwachtingen wekkende" me dedeling verzoeken de organisa ties met klem spoed te betrach ten met de herziening van de zegelbelasting. De organisaties wijzen erop, dat steeds weer ondernemers on wetens en onwillens in conflict geraken met de regelingen, het geen soms tot onverwachte aan slagen en/of boeten leidt. De huidige regeling blijkt bovendien dikwijls in strijd met eisen van een doelmatige administratie in de bedrijven. De aandacht moge worden gevestigd op de moeilijk heden, welke worden ondervon den met kasregisterbons, ruil- bons, e-d. De doorberekening van het zegelrecht aan de afnemers kon veelal uit concurrentie-over- wegingen of op psychologische gronden niet p^atsvinden, waardoor het zegelrecht onbe doeld op het bedrijfsleven drukt. „Gezien het relatief geringe offer van de schatkist bij af schaffing van bedoelde zegel belasting mede gelet op de daarmee te besparen perceptie kosten aühten de organisaties een spoedige afschaffing ervan een alleszins redelijke zaak." Japan wil vergroting van politieke stabiliteit Japan is van plan zijn pogin gen om het geschil tussen Indo nesië en Maleisië op te lossen voort te zetten en zal in het al gemeen streven naar vergroting van de politieke stabiliteit in Zuid-Oost-Azië. Dit heeft pre mier Sato van Japan donderdag op een persconferentie in New York gezegd. BOEKHANDEL Te koopwitte kinder wagen, hoog model, met afneembare bak. Adres: Margrietstraat 5, Hoek. Te koop: Papegaai, prach tige jonge vogel 30, Telefoon 070—72 57 93. Huur nieuwe televisie met alle programma's voor een gering bedrag per maand. Geen vooruitbeta ling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij U thuis? Bel (óók 's avonds) nr. 01184-4410 of 01180-3973 of 01100-5397. Dr. Erich Ra.iakowitch, één der naaste medewerkers van Adolf Eichmann, zal op 15 febr. voor de Weense provinciale rechtbank terechtstaan op be schuldiging van medeplichtig heid aan de uitroeiing van 110.000 Nederlandse Joden. Oorspronkelijk zou het pro ces dat voor een groot deel gebaseerd is op documenten van het rijksinstituut voor oorlogs documentaire in Amsterdam op 28 december j.l. zijn begon nen. Het werd echter uitgesteld in verband met de ziekte van de president van de rechtbank, dr. Strobi. Verwacht wordt dat het proces tot 27 februari zal duren. Er zijn geen Nederlandse getui gen gedagvaard. De ex-S.S. „Hauptsturmfüh- rer" die in september 1941 door de chef van de Duitse „Sicher- heitsdienst", Heydrich, naar Ne derland werd gezonden om hier een z.g. „Zentrastelle für judi- sche Auswanderung" op te rich ten, dook na de oorlog in Mi laan op, waar hij onder de schuilnaam Enrico Raja handel dreef. Rajakowitsch die in zijn func tie in Nederland de deportatie van alle hier woonachtige Joden administratief heeft voorbereid, is nu 59. Hij bevindt zich na een vlucht via Zwitserland en Duits land sedert april 1963 in Wenen in voorarrest. Hij had zich daar bij de jusitiële autoriteiten aan- De president van Kenia, Tan- zanie en Oeganda hebben don derdag een gesprek gehad met Christophe Gbenye, leider van de opstandelingen in Kongo. Deze wil graag een onderhoud met de commissie voor Kongo van de organisatie voor Afri kaanse eenheid om het doel van zijn beweging uiteen te zetten. President Nyerere van Oegan da heeft later verklaard dat hij een zeer goede indruk van Gbenye heeft gekregen. Gbenye had gezegd dat hij blanken heeft helpen ontsnappen aan de huur lingen die hen willen vermoor den. (lll|[lllll[l[lll[|[|[|[l[|[[[||l[![lll!lil[lllillllllll[||ll![lltlll[IIIIIIIIIIll!l!llll[|||[!lllllllllllll!ll]|!' gemeld „om zijn onschuld te be wijzen". Sedertdien heeft de Oosten rijkse justitie een uitgebreid on derzoek ingesteld naar de acti viteit van Rajakowitsch. Onder de vele uit Nederland afkomsti ge processtukken bevindt zich ook materiaal dat de Amster damse rijksrecherche heeft kun nen verzamelen. bfl gediplomeerd ABAN-instructeur Zuidlandstraat 62 - Terneuzen - Tel. 01150- -3415 en altijd goed blijft in de wasch, zooals voor Dames Hemden met of zonder mouwtje tot 100 lang met bijpassende Directoirs in interlock of gemoltonneerd Gemoltoneerde Onderjur ken en gebreide lijfjes 1 recht 1 averecht. Voor Heeren Interlock, plat Jaeger of gemoltoneerde Onderbroe ken met band en met elas tiek met bijpassende hem den en borstrokken. Fla nellen Hemden en warme Noorsche sokken, dat koopt U toch het beste bij Nieuwediepstraat 15 Timmer- en Hobbyhuis Verl. v. Steenbergenlaan 5 Terneuzen Telef. 2971 Artistieke Bloembinderi) Noordstraat 8.: Terneuzen Telefoon 2250 Wie is genegen in zijn vrije tijd enige reparatie werkzaamheden bij mij thuis te verrichten, even tueel gepensioneerde. Brieven onder no. 759, bu reau van dit blad. KUNSTGEBITTEN- REPARATIES Sneller, beter engoed koper 1 Parfumerie „Au gout de France" Noordstraat 81 - Terneuzen VAN DE SANDE Historie van het jongste verleden van Terneuzen door JOH. DE VRIES XXXVIII De klok op de toren van het stadhuis zit met streken. En niet van vandaag of gisterenReeds in het najaar 1889 heeft een postbesteller (L. Hangoor), een advertentie in de courant laten plaatsen, waarin de goêgemeente er op attent wordt gemaakt WAARSCHUWING. Aan het publiek wordt uit goede bron medegedeeld, dat de stadsbrievenbussen niet meer zul len gelicht worden volgens de stadsklok, die gemodereerd zes a zeven minuten per dag achtergaat. De lichting zal voortaan geschieden naar den tijd van het telegraafkantoor. Uit naam van alle brievenbestellers, L. HANGOOR. Terneuzen, 8 Oktober 1889. We mogen rustig aannemen, dat Hangoor en diens collega's op de vingers zijn getikt.xMaar in januari 1890 staat een ver makelijk ingezonden stukje over dezelfde geschiedenis in de courant, dat we daarom ook zullen opnemen 29-1-1890 KLOKKEN MET KUREN. HEDEN AxelHet Centrum, 8 uur „Binnen zonder kloppen". Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „De vliegende duivels". Bovenzaal lunchroom Van Assche, 7.30 uur: „Vol-Evan- geliecampagne". Café Maandag, 7.30 uur Bijeenkomst Humanistisch Ver bond. ZONDAG 17 JANUARI Axel Het Centrum, 8 uur „Binnen zonder kloppen". Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Strijd der Titanen; 5 en 8 uur: „De vliegende dui vels". Gebouw „Bethel", 9.30 u. v.m.: „Vol-Evangeliecampag- ne". MAANDAG 18 JANUARI TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Strijd der Titanen". DINSDAG 19 JANUARI Terneuzen: Café De Vrieze, 3 uur: Openbare verkoping van twee woonhuizen. Lokaal „Bethel", 7.30 uur Evangelie-samenkomst. Luxor-Theater, 8 u.: Strijd der Titanen". ,,'t Is een oude geschiedenis, maar immer nieuw en wat het mooiste is, ze wordt interessanter. Ik zou haar kunnen noemen: de klokken-historie van onze goede stad. 'k Herinner me nog hoe de heer Schuylenburg in den raad zijn stem deed hooren over deze bekende kwestie. Z. Ed. wees er op dat de stadsklok lieve kinderen had, aan den kant van het Marktplein n.l. wees deze maar hardnekkig hetzelfde uur, dag en nacht, morgen of avond, terwijl de bewoners aan de andere zijde van den toren goed(?) op de hoogte van den tijd werden gehouden. En thans, de klok geeft nog geen recht voor allen; in de laatste dagen haalde ze weer dezelfde streken uit. Ook de heer Van IJsselsteijn meen ik, moest in het belang der reizigers onlangs opmerken, dat men, afgaande op onze officieële klok, aan het station den trein juist kon zien vertrek ken. En zelfs een brievenbesteller was zoo beleefd het publiek te waarschuwen voor de onfatsoenlijke manieren der klok. Maar gisteren heeft ze ons, Terneuzenaren, leelijk bij den neus gehad Toen was ze afgesproken met de klok van de protestantsch' kerk en bijna den ganschen dag gaven beiden er den brui aar om in harmonieuse tonen het uur aan te kondigen. Ze bleven zoo stom als het metaal waaruit ze gegoten waren. Alleen 's avonds deed de eene het nog eens, toen het eigenlijk niet meer noodig was. Dat gaf me gisteren een heele verwarring met werk lieden, die op klokslag eindigen, kinderen die vóór' klokslag niet naar school gaan enz. 't Is eigenlijk jammer, dat het geen dag van verkiezing was. Wat hadden we er dan een plezier van ge had 'k Begin te gelooven dat die klok, die ver boven ons verheven is, denkt: de klok is voor de gekken en de wijzen weten hun tijd Maar 't gaat toch niet aan ons bij Meerenbergers te verge lijken. Zou het geen tijd worden haar van het hooge standpunt neer te halen? En nu, waarde heer Redacteur, tot later, want de geschiedenis is nog niet uit X." We hebben dit jaar een jubileum te verwerken van burge meester Van Boven, die in december zijn 25-jarig ambtsjubileum viert (1865—1890). De raadsleden van Terneuzen laten we de namen even op nemen mr. Dronkers en Jac. de Féijter, beiden wethouders; Joz. de Feijter, Harte, Dees, Grenu, Moes, Tazeiaar, Wieland, Visser en Van IJsselsteijn, alsmede de secretaris J. Dieleman zijn in voltallige zitting bijeengekomen om de jubilaris officiëel te huldigen. En nog steeds is de heer Van Boven tevens burge meester van Hoek. In deze 25 jaar is Terneuzen in inwonertal belangrijk vooruitgegaan. Was het bevolkingscijfer in 1865 bij de aanvaarding van het burgemeestersambt 3541, nu in 1890 be draagt dit reeds 6244. Het gehele verloop der huldiging hier neer te schrijven heeft Schepen In het ijs nabij fle Schepenflljk In 189» veinig zin, maar uit de verslagen valt wel op te maken, dat ie heer Van Boven in Terneuzen een geziene figuur was. Reeds in dit jaar (1890) gaan in de gemeenteraadszitting van 3 mei stemmen op om te komen tot voorstellen over een nieuwe haven en nieuwe sluis, liefst tussen de Nieuw-Neuzenpolder en de vesting Terneuzen (ingediend door Van IJsselsteijn en Dron kers). We weten nu dat het nog heel wat jaren zal duren voor deze wensen zullen zijn vervuld. DE WINTER VAN 1890. Er is over deze bijzondere winter al veel geschreven en veel verteld en misschien ook wel overdreven, zodat het onnodig lijkt er hier veel over te vertellen. Maar dit jaar te beëindigen zonder van de uitzonderlijke winter melding te maken, nee, dat is niet mogelijk. Temeer, omdat de overlast die het kanaal en de haven van het zware ijs hebben ondervonden, bij onze be schrijving behoort. Uit de krant van 3 december 1890. Men schrijft ons uit West Zeeuwsch-Vlaanderen Dat de wintervorst in de Novemberdagen achtereen zijn zetel vestigt, is in vele jaren ongewcon. De verrassing is voor ons be woners ten plattelande thans te grooter. De landbouwers hebben het landbouwgereedschap in hun winterkwartier geborgen zon der dat het winterkoren aan de aarde is kunnen worden toever trouwd. Vele arbeiders hadden nog enkele rijen aardappelen in hof of akker staande, die nu door de vorst verloren zijn gegaan. De suikerbieten zijn na veel sukkelens wel scheep gegaan, en toch is er nog een havenplaats waar duizende, ja tienduizende kilo's aan den dijk liggen. In één onzer gemeenten aan de gren zen doet zich het zonderlinge geval voor, dat nog een gansche partij kanariezaad te velde ongesneden staat." Ter Neuzen, 12 December 1890 „Tot heden is het kanaal tot aan de loskade van de spoor weg alhier nog bevaarbaar voor alle schepen en zijn gisteren nog twee zeeschepen (stoom) opgegaan naar Gent en aldaar gearriveerd en heden is weder een stoomboot van Selzaete af gekomen. Voor de binnenvaart is de Oostsluis niét meer te passeeren, daar de Oostarm van het kanaal geheel is dichtgevroren. Een groot aantal binnenschepen, een 60 a 70-tal hebben zich in de haven of in de vluchthaven geborgen. Zeilschepen, zelfs gesleept, gaan van Vlissingen-naar Antwerpen niet meer op. Hedenmorgen met eb was er veel drijfijs alhier op de reede. WalsoordenDe stoombootdienst WalsoordenVlake heeft Donderdag de dienst gestaakt. Veel drijfijs op de Bovenschelde." Ter Neuzen, 30 December 1890 „De Provinciale Stoombootdienst op de Westerschelde is tus sen Vlissingen en Ter Neuzen wegens ijsgang gestaakt." Onafgebroken bleef de scheepvaart, althans voor zeeschepen, op deze haven en het kanaal voortgaan, doch met veel hinder van ijs. Zeilschepen moesten van sleepboten gebruik maken. De wekelijkse stoomschepen van Goole hadden moeite de haven te verlaten door de zware ijsgang op de Schelde en enige bleven achter. Van Huil arriveerden nog geregeld alle stoomschepen. Ter Neuzen, 10 januari 1891 „Uit ingezonden stukken, o.a. van den heer Van IJsselsteijn blijkt dat er veel kritiek te Ter Neuzen bestaat over het amb telijk stileggen van de loodsdiensten op de haven van Ter Neu zen. Stoomschepen komen nog op eigen gelegenheid van Vlis singen naar Ter Neuzen binnen, redelijken tijd." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4