PROVINCIAAL NIEUWS Binnenlands nieuws KERKDIENSTEN ROEPING en STRIJD Voor de zondag MOEILIJKE TIJDEN VOO» k GEMEENTE- en RIJKSBESTUURDERS PRINSBERNHARDOPENT AITOFABRIEK IN ZWOLLE Pagina 2 Terneuzen Breskens Cadzand Goes Koewacht Sluis ernst meister Oost-Duitsland en de atoommijngordel DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 16 januari 1965 Zilveren jubilea Gistermiddag heerste er in de cantine van de N.V. „De Hoop" alhier een feestelijke stemming, omdat drie medewerkers, de heren Jac. Dieleman, betonwer ker, Jac. Leunis, draaier en plaatsvervangend onderbaas van machinefabriek, en K. Hamelink, KOOPT VOOR UZELVEN Gaat liever naar de verkopers en koopt voor uzelven. Mattheus 25 9b. Hier wordt de mens op zichzelf teruggeworpen. Dat kan ons dan uit de droom helpen. De zeer ge vaarlijke droom, die door duizen den kerkmensen gedroomd wordt als zouden onze gelovige ouders, ons vroom voorges'aeht, de „bondslinie" of Kerk, waarin wij geboren en gedoopt zijn, voor ons kunnen kopen. Dat blijkt een lelijke misreke ning. Ieder moet voor z'chzelf kopen. Als we tot onderscheid van jaren gekomen zijn, moeten we de rijke geestelijke erfenis, waarmede God ons gezegend heeft, in een persoonlijke bewus te geloofsdaad aanvaarden. We moeten er zelf achter gaan staan. De omgang met God moet boven het gemeenschappelijke bidden en danken uitkomen. Het moet voor u een zaak van per soonlijke ongerustheid worden, als u dat nog niet hebt. U moet zelf gaan zeggen: „Ik, ellendig mens." Zelf gaan bidden: „Och mens." Zelf gaan bidden: „Och, Heer, och wierd mijn ziel door U gered." U moet zelf „verkopen al wat u hebt" en zo deze olie ko pen. Dat betekent: U moet zelf u met een waar hart tot God be- keren. U moet zelf naar „de verko pers" gaan d.w.z.: uw kerk gang, uw bij be1 lezen, uw bidden moet een daad van uzelven wor den. U moet uzelf door Gods Woord aangesproken weten en daar ook persoonlijk op antwoor den. U moet zelf de koop slui ten dat is: met bewustheid uw hand leggen op de heilsgoederen, die voor u bij uw doop reeds ge reserveerd zijn. Dit is voor u de enige moge lijkheid om aan olie te komen: voor uzelven kopen. De wijze maagden van ouders en Kerk la ten u in het kritieke moment beslist in de steek. Het geloof van uw medereizigers kan u niet zalig maken. Het enige, wat ze .tegen u kunnen zeggen is: Koopt voor uzelven. Hier wordt de mens op Gód teruggeworpen. Op de Enige, bij wie de mens voor zijn levensolie wezen moet. Deze winkel is voor u nog open. (Uit „De Stem achter U.") kantoorbediende, 25 jaar aan geqoemde onderneming waren verbonden. Voor dit belangrijke feit werden zij gehuldigd. Bij dit feestelijke gebeuren waren ook de ouders en echtgenoten en kinderen van de jubilarissen, de directie en andere genodig den aanwezig. De jubilarissen werden toege sproken door de directeur, de heer J. G. van der Peijl, die de karaktereigenschappen en de werkzaamheden van deze perso nen in het licht stelde. Hij dank te hen voor hun ijver en plichts betrachting waarmee zij in die kwarteeuw hun taak hebben vervuld en hebben meegebouwd aan de groei van deze onder neming. De heer Van der Peijl vond 't prettig aan genoemde heren, namens de „Vereeniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland" de gedenkpen ning en oorkonde te kunnen uit reiken. Ook wij, aldus de heer Van der Peijl, willen het niet bij woorden laten, maar als blijk van onze waardering en dank, een geschenk geven. Dit werd aan de jubilarissen overhandigd. Ook de ouders en echtgenoten van de jubilarissen ontvingen een verrassing. Het was voor de heren Diele man, Leunis en Hamelink, hun familie en genoemde onderne ming een mooie dag. Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuws-Vlaanderen komt op donderdag 21 januari a.s. voor het eerst in 1965 in vergadering bijeen. De voorzit- 7 a i* A* <y<| i on on TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nijsten, Willem de Zwijgerlaan 17, tel. 2324. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, tel.2090. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene- en Wit Gele Kruis: zuster E. C. Vogelaar, v. Steenbergenl. 67, tel. 3360. AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagnacht 12 uur wordt de maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. Schiltman, Nieuw- str. 36, tel. 777. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en .Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestr. 108 te Zaamslag, tele. 01153—366. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 17 JANUARI NED. HERV. KERK Axel: 9 uur en 10.30 uur Ds. P. J. Pennings; 11.45 uur „Censura morum". Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. (Voorber. H. Avondmaal.) Hontenisse: 9.30 u. Ds. E. Grams- bergen. (Bed. H. Avondmaal.) Hulst: 14 uur Bevestiging en in trede van kandidaat J. A. H. Brok, van Waddinxveen. Philippine: 11 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. H. J. Ruis. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. J. Schol ten (Bed. H. Avond maal) 19 uur Ds. J. Scholten (Bed. H. Avondmaal.en dankzeg ging.); (Kerkhoflaan) 9.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; (Schelde- oord) 18 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt. (Bed H. Avondmaal.) Othene: 19 uur Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag. Zaamslag: 10 u. Ds. Ph. M. Becht. Voorber. H. Avondmaal)19 u. Ds. E. Gramsbergen, van Hon tenisse. GEREF. KERK Axel: 10 uur en 15 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Sas van Gent: 19 uur Ds. Hooger- werf. Terneuzen: 10 uur en 15 uur Ds. M. Boot, van Oudewater. Zaamslag: 10 uur en 15 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 uur en 15 uur Ds. M. van Dooren. Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10 uur en 15 uur Ds. K. D. van Dijk. Zoute/Spui: 10 uur en 14.30 uur Ds. C. v. d. Jagt. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 uur en 14.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Terneuzen: 9.30 uur en 14 uur en 18 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 14 uur en 18 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan.) Terneuzen: 10 uur en 15 uur lees dienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 14 uur en 18 uur Ds. De Reuver. VOLLE EVANG. GEM. (Filodelfia-kapel) Terneuzen: Samenkomsten: zon dags 10 uur v.m. en donderdags 8 uur n.m. Bidstond zondags om 8.30 uur n.m. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 u. Heiligingssamen komst; 19.30 uur Luitenant B. Outhuijse. NED. PROT. BOND Terneuzen: 10.30 uur de Weleerw. Heer Lecompte, van Gent. (Ge bouw Schoolweg.) ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 uur, 9 uur, 10.30 uur en 17.30 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.3C. uur en 17 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 9.30 uur H. R. Missen; 17.00 uur Avondmis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 17 JANUARI NED. HERV. KERK Aardenburg: 11 uur mej. Da H. B. de Neeling, van Zuidzande. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans. Viering H. Avondmaal); 18.30 uur Ds. L. Spaans (Voortzetting en dankzegging H. Avondmaal). Cadzand: 10 u. Ds. W. C. Luuring. Groede: 11 u. Ds. H. W. Doornink. Hoofdplaat: 10 uur eerw. heer H. J. Begeer. (Bed. H. Avondmaal.) Nieuwvliet: 10 uur mej. Da S. R. C. van Kempen, van Hedenesse. Oostburg: 19 uur Ds. C. Balk, van Sluis. Retranchement: 10 uur eerw. heer G. M. C. de Vries. Schoondijke: 10.30 u. Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St Anna ter Muiden: Ds. C. Balk. St Kruis: 9 u. Ds. P. A. L. Brink man, van Schoondijke. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. H. W. Doornink, van Groede. Zuidzande: 9.30 uur mej. Da. H. B. de' Neeling. ter, ir. R. H. van Krevelen uit Sas van Gent, zal in die verga dering de gebruikelijke nieuw jaarsrede uitspreken. Diploma boekhouden Bij het te Middelburg gehou den examen praktijk-diploma boekhouden zijn geslaagd de heren G. de Bokx Wzn, W. de Bokx Mzn en C. J. Zegers, al hier. Directeur postkantoor met pensioen Aan de heer J. M. Poissonnier, directeur van het post- en tele graafkantoor te Breskens, is op zijn verzoek met ingang van 1 maart a.s. eervol ontslag ver leend. Luchtbukswedstrijd In het casino te Breskens heeft de luchtbuksvereniging een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tegen „De Missers" uit Aardenburg. Na een spannende strijd wisten de bezoekers met 8 punten te winnen. De uitslag was Breskens; J. v. d. Lijke 174 pnt O. de Witte 173 L. Sigmond 168 R. Reijnvoet 167 J. v. Steenbergen 167 849 pnt Aardenburg: J. Houg 175 pnt K. de Koeijer 172 J. Kloosterman 172 A. Ballegeer 169 L. Verkruysse 169 857 pnt Na afloop had er een geluk- schieting plaats waarvan de uit slag was: I. Verduijn R. Reijnvoet Mevr. Kloté O. de Witte. Universitair examen Aan de technische hogeschool te Eindhoven is geslaagd voor het doctoraal examen e'ektro- techniek de heer J. A. de Keu- ninck alhier. Directeur Bestuursschool In de donderdag te Goes ge houden vergadering van het al gemeen bestuur van de Zeeuw se bestuursschool werd tot di recteur dezer instelling benoemd de heer G. M. de Schipper, ge meentesecretaris van 's-Heer Arendskerke. De heer De Schip per kreeg als enige sollicitant 42 van de 56 stemmen. Medegedeeld werd dat bij de provinciale bestuursschool nog niet zijn aangesloten de gemeen ten Aardenburg, Baarland, Over slag, Westdorpe, Nisse, Oude- lande, Koewacht, Yerseke, Brui- nisse, St. Philipsland en Scher- penisse. Oudermiddagen Rijks Middelbare Landbouwschool Dezer dagen werden in het schoolgebouw van de middelbare landbouwschool te Goes in aan wezigheid van de commissie van toezicht en verschillende leraren een drietal oudermiddagen ge houden, welke zich in een goe de opkomst der ouders mochten verheugen. Deze bijeenkomsten (2 voor de landbouw- en 1 voor de tuin bouwafdeling) stonden onder lei ding van de directeur der school ir. J. Versteeg, die in zijn inlei dend woord verschillende mede delingen deed over het onder wijs. De school wordt thans bezocht door 105 leerlingen, n.l. 77 leer lingen landbouw en 28 leerlin gen tuinbouw. O.m. werd gespro ken over de meest gewenste vooropleiding, de verwerking van de leerstof, huiswerk, prak tijklessen, excursies, bijwonen teelttechnische dagen, culturele vorming en de regeling van het eindexamen. Voorts werden de mogelijkhe den voor verdere studie en ont wikkeling, alsmede de toekom stige werkkring behandeld. Medegedeeld werd dat de leer lingen van de 2e klas landbouw in januari een praktijkweek zul len doorbrengen aan de praktijk school voor landbouwmechani satie te Slootdörp (N.-H.), ter wijl de 2e klas tuinbouw in maart een week naar de prak tijkschool voor tuinbouwtechniek in Wageningen zal gaan. Een geanimeerde bespreking werd naar aanleiding van deze mede delingen gevoerd. In de pauze werden met de docenten de resultaten bespro ken welke de leerlingen gedu rende het schooljaar hebben be haald. Hulst Opening chr. school De nieuwe school voor chr. volksonderwijs aan de Tabak straat te Hulst zal op zaterdag 23 januari a.s. officieel worden geopend door burgemeester Molt- hoff en de inspecteur van het lager onderwijs, de heer L. J. F. H. Frantzen uit Goes. Aan deze openingsplechtigheid gaat een ontvangst van de geno digden vooraf in café „Sport park", eveneens in de Tabak straat. Botersmokkel Ambtenaren van de centrale douanedienst te Axel hebben gis teravond een poging tot smokkel van ongeveer 500 kilogram boter naar België kunnen verijdelen. De man, die de boter wilde smok kelen kon echter ontkomen. Toen op de Emmabaan te Koewacht een zeer snel rijdende auto geen vaart minderde op de stoptekens van de douane wierpen de douane mannen messen voor de auto. Daardoor werden de banden ver- nieM. De auto raakte in de berm, reed een lichtmast kapot en be landde in het struikgewas. De smokkelaar sloeg op de vlucht. Belgen veroverden wisselschild Het handboogschuttersgilde „Willem Teil" speelde in Blan- Brand bij paardehaarweverij in Enschedé Door tot nu toe onopgehelder de oorzaak is gisteren het maga zijn van de paardehaarweverij Ter Kuile N.V. in Enschedé door brand verwoest. Er ging een voorraad grondstoffen verloren. De schade wordt geschat op ƒ700.000. De firma is tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd. De brandweer van Enschedé slaag de erin de omliggende gebou wen te behouden. De produktie kan normaal worden voortgezet. kenberghe een wedstrijd tegen „Robin Hood" met als inzet het wisselschild, dat enige jaren in de roulatie is. De Belgische club die in het bezit was van dit schild, won de match met een verschil van 53 wedstrijdpunten en werd daardoor de definitieve bezitter. Hoofdman F. Dusar- duyn wenste de schutters van „Robin Hood" geluk met hun succes. Besloten werd een nieu we serie wedstrijden te begin nen en hiervoor een nieuw schild te laten vervaardigen. Toeristische belangstelling voor Zeeuws Vlaanderen Een twintigtal informatrices maakt kennis met de provincie Zeeland. De eerste dag van dat bezoek aan onze provincie werd een trip gemaakt door Zeeuws- Vlaanderen. Hierbij werd een bezoek gebracht aan de Braak man, waar zij namens het be- heerschap toegesproken werden door burgemeester A. F. Hans- sens uit Hoek. De waterbouw kundige werken in Terneuzen kresen daarna een beurt en in Philippine werden natuurlijk de mossels genuttigd. Tijdens een rondrit door het westelijk deel vond een rondleiding plaats in het gemeentehuis van Oostburg door gemeente-ontvanger J. Hoekstra. De V. V. V. Cadzand bood de koffie aan in hotel „De Blanke Top". De rondrit eindig de in Sluis waar de dames in het stadhuis officieel door het gemeentebestuur werden ont vangen en burgemeester P. F. van Hootegem toeristische ge gevens verstrekte. De dames vol gen een cursus onder leiding van mr. J. F. A. Gaster. Zij werden vergezeld op hun, reis door de heer J. P. de Regt, provinciaal directeur van de V. V. V. Matroos verdronken Acrobatiek op een steigerleu ning van de Spido in Rotterdam is de 23-jarige Duitse matroos Rolf Soesemann uit Geismar Gottinger noodlottig geworden. Toen hij donderdagmiddag met de machinist van zijn schip, het Duitse ms. „Silvia", op een spidoboot stond té wachten die hen naar de „Silvia" terug zou brengen, maakte Soesemann een handstand op de steigerleuning en sloeg daarbij, waarschijnlijk door de hare wind, door zijn evenwicht en viel in het water. De matroos, die niet kon zwem men, verdween binnen enkele seconden in de diepte en kwam niet meer boven. Na een uur dreggen werd zijn lijk door de rivierpolitie opgehaald. KORDATE DAME De gehele dag verhoorde de Hengelose politie gisteren een man die ervan wordt verdacht gisterennacht met een alleen wonende weduwe, de 64-jarige mevr. A. J. ter BraakVelthuis in haar woning gevochten te hebben. De bejaarde dame bleek zo gespierd dat haar aanval'er, die kennelijk diefstal had willen plegen, afdroop. De verdachte, de 22-jarige G. M. B. O. S. ont kent hardnekkig. De weduwe sliep gisteren nacht in een ander kamertje in haar woning aan de Elsbeekweg dan zij normaal gewend is. Tot haar schrik drong gistermorgen vroeg een man via het raam haar kamertje, dat met een trapje is verbonden met de iets lager gelegen woonkamer, bin nen. De indringer schrok evenzeer als'de vrouw toen hij bemerkte dat er nog iemand in de kamer was. Er ontstond een hevige vechtpartij waarbij het duo zelfs van het trapje naar de woon kamer rolde. De vrouw was zo kordaat in haar verdediging dat de man de benen nam. De vrouw, die enkele bloeduit stortingen aan hoofd en benen had opgelopen, kleedde zich en liep naar haar gehuwde zoon, die elders in de stad woont. Deze waarschuwde de politie. De vrouw meende in haar aanvaller een jonge straatgenoot te heb ben herkend. Deze is gistermor gen uit zijn huis gehaaid en naar het politiebureau gebracht. Hij bleek donderdag enkele café's te hebben bezocht en om streeks het tijdstip waarop de overval is gepleegd (vier uur) thuis te zijn gekomen. Hij ont kent evenwel iets van de in braak en de vechtpartij af te weten. Prins Bernhard heeft vrijdag middag in Zwolle het bedrijf van Scania Vabis Nederland N.V. officieel geopend. Het is een ves tiging van de Zweedse fabriek Scania Vabis in Södertalje, waar zware vrachtauto's, autobussen en dieselmotoren worden ge maakt. Het Zwolse bedrijf houdt zich voorlopig alleen bezig met de assemblage van vrachtauto's, waarvoor de onderdelen dage lijks met vrachtauto's uit Zweden worden aangevoerd. De prins zette op een podium een handrem los, waardoor een gordijn van vlaggen omhoog ging. Hierdoor werd de lopende band zichtbaar, waarvan een vrachtauto „rolde", die door di recteur ir. G. van Amstel aan de prins werd aangeboden voor het wereldnatuurfonds („World Wildlife Fund"), waarvan de prins president is. De auto zal door de organisatie in Kenya worden gebruikt. Tevoren had de heer Van Am- stel een woord van we'.kom ge sproken tot de vele gasten, on der wie de commissaris der koningin in Overijssel. Vervolgens sprak de heer G. Nilson, president-directeur van Scania Vabis Zweden N. V., die een overzicht gaf van de ontwik keling van het concern, dat ook een vestiging in Brazilië heeft. In het Zwolse assemblage- bedrijf zullen voor'opig driehon derd man tweeduizend chassis per jaar bouwen. De personeels bezetting zal geleidelijk groeien tot vijfhonderd en de produktie kan tot zesduizend chassis per jaar worden opgevoerd, zonder dat het gebouwencomplex be hoeft te worden uitgebreid. Er zijn plannen om later in Zwolle ook te gaan produceren en dan kan de personee'ssterkte groeien tot tweeduizend man. Het com plex staat op een terrein van elf hectare en Scania Vabis heeft optie op veertig hectare. De Zwolse vestiging zal nog dit jaar de hele export van de zes E. E. G.-landen voor Haar rekening nemen. Rotterdam heeft als enige ge meente van de rijksoverheid wat meer financiële armslag gekre gen. Daardoor is men in de Maasstad voorlopig weer wat uit de zorgen. Deze voorkeurbehan deling, welke Nederlands groot ste havenstad in het algeméén belang geniet, zou menig ge meentebestuur voor zijn gemeen te gereserveerd willen zien. De laatste maanden zijn de klachten over de financiën der gemeenten niet van de lucht. De Amsterdamse burgemeester Van Hall heeft zijn onlustgevoelens over de regeringspolitiek ten aanzien van de gemeenten on langs al gespuid en vele andere burgervaders kijken evenmin vertederd, wanneer zij het over minister Witteveen c.s. hebben. In de gemeentelijke sector is het bestedingsbeperkingsbeleid van de overheid zwaar aangeko men. Om de touwtjes aan elkaar te knopen wordt nu overal naar stig gespeurd naar een uitdieping van de lokale belastingbronnen. Rechten en tarieven worden ver hoogd, hier en daar denkt men zelfs al aan de invoering van een logeerbelasting. Het is niet prettig voor de ge meentebesturen om deze maat regelen te treffen. Het kost hen veelal de goodwill van het pu bliek maar helaas kunnen ze niet anders. Anderzijds hebben de meeste gemeentebesturen ook nooit zoveel moeite gedaan de be volking inzicht te geven in de ge meentelijke politiek zodat men ONTMOETING NA 40 JAAR Voor het eerst sinds veertig iaar hebben de premiers van Noord-Ierland en Eire elkaar donderdag ontmoet. Sean Le- mass is naar Belfast gegaan om met Terence O'Neill te praten over samenwerking bij toerisme en de produktie van elektriciteit. Premier O'Neil1 zal over enkele maanden een tegenbezoek aan Dublin brengen. door 73) „Ik heb juist het gevoel dat ik geen tijd meer heb om geduld te hebben". „Oh nee, u moet juist denken dat u heel veel tijd hebt. U moet zich niet meer haasten". „U hebt gemakkelijk praten, dokter. Maar u weet niet wat ik allemaal te doen heb. Iedereen schreeuwt naar me, iedereen wil alles van me hebben. Ik haast mij heus zelf niet, maar ik word gehaast." „Daar is een oplossing voor, meneer Siebenöhrl. Dan moet u alleen de alleronbelangrijkste dingen zelf gaan doen en de be langrijkste dingen moet u uit handen geven". „Wat zegt u?", stoof Sieben öhrl op. „Ja, kijk eens, het is beter om de kleine dingen goed te doen dan de grote dingen half. Als je kleine dingen goed doet, krijgen ze de betekenis van grote. U bent niet meer in staat om grote din gen te doen. Dat is een hard oor deel, meneer Siebenöhrl, maar het is beter dat ik dit maar met een vel, vóór uw toestand erger wordt. Uw hart is moe. Uw hart is zelfs héél moe. U moet uw hart rust gunnen. Overigens is het helemaal niet normaal, dat bij iemand die zijn hele leven méér dan hard heeft gewerkt, een stoornis als de uwe optreedt". „Laten we dus maar zeggen dat mijn leven aan een zijden draadje hangt, dokter. Hoeveel tijd heb ik nog?" „Zó moeten wij niet praten, meneer. U kunt nog jaren mee, maar het is heel goed dat u bij mij bent gekomen Vóór het te laat is". „Ik ben in ieder geval blij dat u zo openhartig praat, dokter, dat u niets verbloemt". „Dat doe ik tegenover mensen van uw formaat nooit, meneer Siebenöhrl". „Wanneer zal ik terugkomen?" vroeg de patiënt terwijl Sevard hem de hand reikte. „Laten we zeggen over drie dagen". Toen stond hij langzaam op. Daar voelde hij die ellendige steken weer. Het was toch mis schien wel beter dat hij iets uit handen gaf. Maar waar kon hij gemist worden? Goed, hij kon de hoofdredacteur een paar maanden met vakantie sturen, de man was al te bekwaam. Hij had een vlijmscherp artikel geschre ven, maar de heren hadden el kaar het balletje toegeworpen. Een afspraak gemaakt, schrijf jij dit, dan schrijf ik dat. Hij had nog geloofd dat het echt was, maar gelukkig hadden anderen hem ingelicht. Een Siebenöhrl heeft inderdaad zeven oren, hij hoort alles! Maar als hij die kerel weg stuurde, moest hij zelf beslist iedere dag naar de krant. Goed, beter een kleine zaak goed doen dan een grote zaak half. De dok ter had gelijk. Zelf kon hij na tuurlijk de krant in geen geval in de steek laten. Stel je voor dat hij zijn ambt als president-com missaris en waarnemend direc teur neerlegde, dat zou in de kranteoorlog eenvoudig capitu latie betekenen. Dat kon de dok ter wel uit zijn hoofd zetten. Ja, wat had die verwenste geschiede nis van vroeger, met die vrouw, nu met zijn hart te maken? Hoe lang was dat alweer geleden? Zeker ruim veertig jaar. Ja, mooi was het niet, maar de dok ters hadden hem verzekerd dat hij genezen was. Een gluiperige ziekte, jarenlang hadden de dok ters hem voor het lapje gehou den en deze jonge vent begon er meteen over. De krant kon hij desnoods kunnen loslaten, dan? Hij zou wel gek zijn. Veel werk had hij er niet aan en de emolumenten waren meer dan prettig. De Kamer van Koop handel? Een post welke als ere- baan werd beschouwd, die zou hij desnoods kunns loslaten. Maar ook niet gemakkelijk, zijn invloed in de Kamer van Koop handel was van veel belang voor al zijn ondernemingen, zo'n sleutelpositie moest je niet weg cijferen. Het was moeilijk, héél moeilijk. Siebenöhrl greep automatisch zijn sigarettenkoker, maar met een stak hij die weer in zijn zak. Merkwaardig hoeveel macht zo'n kuiken over je kon krij gen, want in zijn ogen was die jonge dokter weinig meer dan eeh beginneling. Maar hij scheen zijn weetje te weten, het was toch wel het beste als hij zich aan zijn advies hield. Voorzover zijn za ken dat dan tenminste toelieten. De wagen stopte voor de villa van de heer Siebenöhrl. „Je rookt geloof ik graag, nietwaar?", vroeg hij zijn chauffeur en hield hem de geopende sigaretten koker voor. „Dank u vriendelijk, meneer", zei de chauffeur verrast en nam voorzichtig een sigaret uit het etui. (Wordt vervolgd.) het in zekere zin aan zichzelf heeft te wijten dat de grote mas sa weinig begrip toont voor de financiële capriolen, die de ge meentebesturen thans uitvoeren op het slappe koord van het ge meentebudget. Dat de problematiek van de gemeentelijke financiën in de kamer weer ten principale aan de orde moet worden gesteld, gesteld, lijkt ons overigens voor de hand te liggen. De Oostduitse minister van de fensie, Heinz Hoffmann, heeft vrijdag op een persconferentie in Oost-Berlijn verklaard, dat hij bewijzen bezit voor het bestaan van een Westduits plan voor de aanleg van een gordel van atoommijnen in de .bondsrepu bliek langs de grens tussen Oost en West-Duitsland. Zoals bekend is van bevoegde zijde in Bonn al in december van het vorig jaar ontkend dat Bonn voornemens is in vredestijd een dergelijke gordel aan te leggen. Hoffmann zei dat er zeker al sinds 1958 atoommijnen, bestemd voor deze gordel, in West-Duits land zijn aangekomen en dat het aantal nog steeds toeneemt. De mijnen behoorden tot het Ameri kaanse kernwapenarsenaal in de bondsrepubliek. In de voorschrif ten van de Westduitse strijd krachten waren al regels vast gelegd voor de omgang met dit materiaal en Westduitse genie troepen hadden al een speciale opleiding hiervoor ontvangen. Strengere maatregelen tegen rijden onder invloed in België gevraagd Een Belgische senator heeft aan de regering gevraagd stren gere wettelijke maatregelen in te voeren tegen de onrustbarende toeneming van het aantal ver keersongelukken met dodelijke Eifloop als gevolg van het rijden onder invloed. Voorgesteld wordt de grens van het toegelaten percentage alcohol in het bloed van 1,5 per duizend tot 0,05 te brengen. Ook zou de „ademtest" moeten wor den ingevoerd, niet alleen bij on gevallen, maar ook als preven tief controlemiddel. COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN (Veiling van 15 jan. 1965) GROENTEN: Per stuk: Knolselderij 1622 ct. Per bos: Selderij 11 ct. Per kg: Glasandijvie 4859 ct; Rode kool 711 ct; Sav. kool 1229 ct; Boerekool 716 ct; Breekpeen 59 ct; Prei A II 26 36 ct; Knolselderij 1118 ct; Spruiten A II 2051 ct, B II 20 —22 ct; Witlof A 30—34 ct, A II 20—27 ct, B 17—36 ct, B II 6— 18 ct, afw. 612 ct. FRUIT: Per kg: Appelen; Cox Orange II 75 55—56 ct, 70 47—48 ct 65 3435 ct, 60 25—26 ct, 55 12— 13 ct, II D doordraai, IH grof 12 ct, III fijn doordraai; Golden Delicious I 80 43—44 ct, 75 46— 47 ct, 70 40—41 ct, 65 25 ct, 60 23 ct, II 80 31—35 ct, 75 31—35 ct, 70 30—33 ct, 65 26—27 ct, 60 ld17 ct, II D doordraai, III grof 1216 ct, III fijn doordraai Goudreinette II 80 2122 ct, 75 22 ct, 70 14—15 ct, II D door draai, III grof 12—13 ct, III fijn doordraai; Winston I 85 50 ct, 80 53 ct, 75 553 ct, 70 55 ct, 65 45 ct, 60 26 ct, II 80 35—36 ct 75 38 ct, 70 35—36 ct, 65 31—32 ct, 55 doordraai, II D doordraai, III grof-1415 ct, III fijn doordraai.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2