Belgische olie-staking niet voor maandag afgelopen Zuidvietnamese generaals ontslagen Engeland stuurt nog meer versterkingen naarMaleisië Waarom Turkije niet aan de M.L.F. meedoet Het weer SIR WINSTON CHURCHILL HEEFT HERSENTROMBOSE Rust in de A'damse haven weergekeerd RADIO DE K0CX TURKEN THUIS V, N.-missie naar Borneo? ZATERDAG 16 JANUARI 1965 21e Jaargang - No. 6353 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Een beroerte NOG EEN AMERIKAANS VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN IN LAOS Churchill buiten bewustzijn Hoogwater Zon- en Maanstanden De terugtrekking door Indonesië uit de V.N. De Indonesische gevangenen in Maleisië Overwinning voor Khanh Helicopter neergestort Dertig arbeiders bedolven Weerbericht Frankarlns bU Abonnement: Terneuzea Dlpeetaw-HoofredJaefwiK van üe Sanüa Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maanf2.per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tnt 10 niir v.m. De Belgische vakbonden heb ben donderdagavond nog geen standpunt bepaald over het woensdagnacht door de Belgische regering ingediend compromis voorstel om een einde te maken aan de maandag begonnen sta king in de olie-industrie. De regering had de oliemaat schappijen en de katholieke en socialistische vakbond verzocht vóór vrijdag 12 uur te antwoor den. Op vergaderingen van de vak bonden in Antwerpen werd don derdagavond besloten het rege ringsvoorstel voor te leggen aan de leden. Dit zal vandaag ge beuren op vergaderingen in Ant werpen, Brussel, Luik en Gent. De staking zal dan niet eerder kunnen worden opgeheven dan maandag. In de socialistische vakbond blijkt overigens het regering- voorstel niet ongunstig te zijn ontvangen. Een bestuurslid ver- nen dat sir Winston een be roerte heeft gehad, doch het kan ook minder ernstig zijn. Om 22.00 uur kwam de lijf arts van Churchill, lord Moran, weer bij de woning aan. Intussen wordt ten huize van de oud-premier een stroom tele grammen van bewonderaars ontvangen. Bloemenbestellers lopen af en aan. De zwijgende menigte voor het huis vormt een scherp contrast met de fees telijke sfeer van zes weken ge leden, toen honderden mensen sir Winston op diens negentig ste verjaardag toezongen. Een menigte van enkele honder den mensen had zich vrijdag avond voor de woning van sir Winston Churchill verzameld, gespannen wachtend op meer nieuws over zijn toestand. Voor de deur met het nummer 28 in de anders zo rustige laan Hyde Park Gate staan politieagenten op wacht. Om ongeveer 19.00 uur arriveerde premier Harold Wilson. Hij bleef een kwartier binnen en stapte daarna weer snel in zijn auto zonder iets tegen verslaggever; te willen zeggen. |De jongste dochter van sir Win ston, Mary, en haar echtge noot, Soames, die zitting had in Churchills naoorlogse kabi net, bezochten de zieke vrijdag enkele malen. Toen zij tegen de avond het huis weer verlie ten stonden hun gezichten strak en gaven ze geen ant woord op vragen van verslag gevers. Churchills dochter Sa rah zou vrijdagavond per vlieg tuig uit Rome naar Londen komen. Sir Winston Churchill lijdt aan trombose in de hersenen, zo is vrijdagmiddag in Londen bekendgemaakt. Eerder was gezegd dat de 90-,jarige als ge volg van een kou ziek was, doch er deden geruchten de ronde dat hij een beroerte had gehad. In een medisch bulletin dat vrij dagmiddag werd uitgegeven stond: „Na een kou heeft zich bij sir Winston Churchill een zwakheid in de bloedsomloop ontwikkeld en is een trombose in de hersenen opgetreden". Het bulletin was ondertekend door lord Moran, do lijfarts van de oud-premier. De 82-jarige arts is een goede vriend van sir Winston. Hij noemde zijn patient eens ,.de taaiste man die ik ken". De oud-premier is ziek geworden in zijn Londense woning in Hyde Park Gate. De familie Churchill heeft de per.s en de talloze andere be langstellenden verzocht de pu- blikatie van het volgende 'me dische bulletin af te wachten en zich niet te wenden tot de woning van de zieke of tot de behandelende artsen. Van medische zijde wordt ver nomen, dat een trombose in de hersenen wordt veroorzaakt door een breuk in een der bloedvaten die de hersenen voeden. Het behoeft niet een belangrijk bloedvat te zijn. De vage bewoordingen van het communiqué kunnen beteke- Het communistische radiosta tion „Stem van Laos" meldde vrijdag, dat een Amerikaans vliegtuig van het type T-281 dins dag j.l. bij Xieng Khoeang in Midden-Laos omlaag is gescho ten na een bombardement op de naburige stad Khang Khay. Over het lot van de beman ning werd niets meegedeeld. In een te 22.40 uur uitgegeven medisch bulletin over de toe stand van Churchill wordt ver klaard, dat sir Winston het be wustzijn heeft verloren. „Hij slaapt steeds dieper in en is zich van geen pijn of onge mak bewust", aldus het com muniqué. Overigens was er wei nig verandering in de toestand gekomen, zo werd gezegd. Hedenmiddag zal een nieuw bulletin worden uitgegeven. Het communiqué van vrijdag avond was opnieuw ondertekend door lord Moran. Het liet 'niet de minste twijfel aan de ernst van sir Winston's toestand. Lord Moran las het bulletin voor op de stoep van Churchills woning, in het felle licht van de televisielampen. Een golf van ontroering ging door de menigte, die al uren voor het huis stond. Het was inmiddels zó druk geworden in de laan dat de po litie het verkeer ging omleiden. Tal van mensen zijn van plan de eerste uren niet weg te gaan en lopen rond met thermosfles sen en pakjes brood. Vrijdagavond laat waren in Churchills woning behalve zijn echtgenote nog aanwezig zijn dochter Mary en haar man Christopher Soames, oud minis ter, zijn zoon Randolph en zijn kleinzoon Winston. Churchills andere dochter, Sarah, die in Rome was toen zij het bericht van de ziekte van haar vader hoorde, stapte vrij dagavond in een vliegtuig naar Londen, maar het toestel moest naar het Romeinse vliegveld te rugkeren in verband met een technische storing. Wanneer zij aankomt is nog niet bekend. Kort voor middernacht heeft de politie Hyde Park Gate ontruimd. Alleen bewoners werden toegela ten. President Johnson van Ameri ka heeft vrijdagavond Ohurehill de volgende boodschap gestuurd „Met leedwezen hebben wij van uw ziekte gehoord. Wij bidden voor een spoedig herstel. Wij blijven van uw wijze raad ver wachten". klaarde de daarin vervatte re gelingen aanvaardbaar te achten en geen behoefte aan een voort zetting van de staking te heb ben. De 5.000 stakende arbeiders in de Belgische olie-industrie zullen zich vandaag in een ge heime stemming uitspreken over het regeringsvoorstel om een einde te maken aan het iooncon- flict. Verwacht wordt, dat de telling van de stemmen tot za terdagavond zal duren. Gestemd zal worden in Antwerpen, Brus sel, Gent, Charleroi en Luik. De voorstellen van de regering zouden een loonsverhoging van 4.25 frank per uur in 1965 en van 2.75 frank in 1966 inhouden, een verhoogde nieuwjaarspremie in 1966 en een verhoging van de pensioengrondslag. De directie van de scheep vaartvereniging Noord in de hoofdstad deelde mede dat vrij dagmorgen in de hele Amster damse haven de havenarbeiders weer rustig aan het werk zijn gegaan. De onderhandelingen tussen de scheepvaartverenigin gen Noord en Zuid en de drie bonden van vervoerspersoneel over een nieuwe c.a.o. voor het havenpersoneel ziullen volgende week donderdag worden voort gezet. EMIGRANTEN MET VERLOF EINDELIJK TERUG NAAR CANADA Schiphol: Vrijdagochtend zijn de Nederlandse Canadezen, die met verlof in hun moederland zijn geweest, naar Toronto vertokken. De vlucht moest een paar maal worden uitgesteld wegens tech nische storingen aan het char tervliegtuig. Vele emigranten zijn door het gedwongen langere verblijf in financiële moeilijk heden gekomen. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O Het charter-vliegtuig met de 57 Turkse arbeiders uit Zaan dam is vrijdag even over midder nacht in de Turkse hoofdstad Ankara geland. De drie Neder landse politiemannen in burger, die de groep hebben begeteid, keren vandaag naar Amsterdam terug. Verscheidene Turken uit de groep kusten de aarde onder de kreet „leve Turkije". Een aantal hoge Zuidvietna mese officieren is drie maanden met verlof gezonden. Zij zullen na afloop daarvan worden ont slagen. Volgens het blad „Saigon Daily News", dat zegt dit uit militaire kringen te hebben ver nomen, worden de generaals Doeong Van Minh, Do Man, Tran Van Don, Le Van Kim en Mai Hoe Xoean door deze maat- „Vier- a vijfduizend Britse militairen, waaronder een pant sereenheid, zullen binnen zes weken in Maleisië aankomen ter versterking van de defensie kracht van het land met het oog op de uitgebreide Indonesische militaire toebereidselen", zo heeft vrijdag Abdoel Razak, vice-premier en minister van defensie van Maleisië, ver klaard. „De holle verzekeringen van Soekarno zullen onze waak zaamheid niet doen verslappen", zo zei hij, doelend op de don derdag in Djakarta door de In donesische president afgelegde verklaring, volgens welke hij het geschil met Maleisië op vreedzame wijze geregeld wil zien. Groot Brittannië heeft al vijf tigduizend militairen ingescha keld voor de verdediging van de zestien maanden oude fede ratie Maleisië. Op Borneo be vinden zich tienduizend Britse (Adv.) Fabrieken Zevenberger» ZATERDAG 16 JANUARI v.m. n.m. Breskens 0.22 12.55 Terneuzen 0.57 1.30 Hansweert 1.37 2.10 Walsoorden 1.47 2.20 ZONDAG 17 JANUARI v.m. n.m. Bresken s 1.13 2.05 Terneuzen 1.48 2.40 Hansweert 2.28 3.20 Walsoorden 2.38 3.30 MAANDG 18 JANUARI v.m. n.m. Breskens 2.04 2.36 Terneuzen 2.39 3.11 Hansweert 3.19 3.51 Walsoorden 3.29 4.01 Jan. 16 8.41 17.00 15:31 7.55 17 8.40 17.01 16.46 8.56 18 8.39 17.03 18.11 9.42 19 8.38 17.04 19.39 10.15 20 8.37 17.06 21.04 10.4U militairen. Tot de nieuwe Brit se versterkingen behoren, be halve de eerder genoemde pantsereenheid, een infanterie- afdeling, een artillerie-eenheid en een afdeling parachutisten. President Soekarno heeft don derdag op een informele bijeen komst met buitenlandse journa listen gezegd dat hij een nieuwe V. N.-missie die de mening van de mensen in Sabah (Noord- Borneo) ten aanzien van Malei sië zou peilen, zou verwelkomen. Voorwaarde is echter dat de pei ling echt democratisch geschiedt, aldus de president. Soekarno heeft de resultaten van een eerder V. N.-onderzoek niet erkend. De bevolking sprak zich in grote meerderheid uit voor aansluiting bij de federatie Maleisië. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban- drio, heeft vrijdag aan de V.N.- vertegenwoordiger in Djakarta, Pavicic, meegedeeld, dat de slui ting van de kantoren van de V. N.-organisaties in Indonesië „op correcte wijze en geleidelijk aan" zal geschieden. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta heeft inmid dels persberichten uit New York tegengesproken, volgens welke Indonesië zijn standpunt ten aanzien van deze sluiting nog niet officieel zou hebben bepaald. Van officiële zijde wordt erop gewezen, dat de betrokken mi nisteries reeds zijn begonnen zich los te maken van de ver schillende projecten, die de V. N.-organisaties in Indonesië onder handen hebben genomen. Maleisië zit met het probleem van de Indonesische gevange nen, die niet als krijgsgevange nen kunnen worden beschouwd omdat de ruzie tussen Indonesië en Maleisië nog niet de officiële benaming „oorlog" heeft gekre gen. In verscheidene gevange nissen zitten ongeveer 450 Indo nesiërs die als infiltrant het land binnenkwamen. Zij zouden ver oordeeld kunnen worden tot de doodstraf of levenslange opslui ting, maar de regering heeft nog geen beslissing genomen. Nu Indonesië uit de Verenigde Na ties is getreden, kan ook deze organisatie geen oplossing meer bieden. Premier Rachman heeft onlangs president Soekarno in een brief gevraagd of er sprake was van een oorlogstoestand tussen hun landen. Het Indone sische staatshoofd gaf geen rechtstreeks antwoord maar vroeg een vertegenwoordiger van het internationale rode kruis tot de gevangenen toe te laten, hetgeen Maleisië toestond. Maleisië beschouwt ze voorlopig als krijgsgevangenen, hoewel voorbereidingen worden getrof fen voor een strafrechtelijke regel getroffen. Do Mau was minister in de regering van Ngoejen Khan, Doeong Van Minh is staatshoofd geweest. Het voorstel genoemde officie ren uit het leger te verwijderen, werd in december vorig jaar door de raad voor de strijdkrach ten aan het staatshoofd gedaan. Deze zond het door aan de hoge nationale raad, die het op 17 december afwees. Drie dagen hierna ontbond het leger deze raad. Hef ontslag van de groep of ficieren, die tegen burgerlijke inmenging in-politieke zaken is, betekent een overwinning voor generaal Khanh, de bevelhebber die weer een belangrijke rol op het politieke toneel van Zuid- Vietnam speelt. Intussen zitten zijn tegenstanders niet stil want in Saigon werden vlugschriften verspreid, waarin hij een verra der wordt genoemd en zijn ver wijdering uit het leger wordt geëist. Wat de strijd tegen de Viet- cong betreft wordt gemeld dat twee eenheden van de opstan delingen donderdag Phoe Coe- ong hebben aangevallen. De stad ligt 25 km van Saigon. Bij de regeringstroepen werden vijf doden en tien gewonden geteld. De Vietcong-strijders trokken zioh terug nadat zij een gebouw in de lucht lieten vliegen en de stad enige tijd met mortieren hadden bestookt. Een Amerikaans hefschroef- vliegtuig vloog ten noordoosten van Saigon tegen een hoogspan ningskabel en stortte neer. Twee Amerikanen en een Vietnamees kwamen om het leven. In midden-Formosa zijn vrij dag dertig arbeiders levend be dolven door een aardverschui ving, welke zich voordeed na het opblazen van een rots in ver band met de aanleg van een tun nel. Gevreesd wordt, dat allen zijn omgekomen. Tot dusver zijn vijf lijken geborgen. (Adv.) procedure. De Indonesiërs krij gen dezelfde behandeling als Maleisische gevangenen, zo zegt dg regering, en zij ontvangen zakgeld. Tot verbazing van de autoriteiten stortten sommige Indonesiërs een gedee'te van hun zakgeld in het fonds voor de na tionale verdediging. Ongeveer duizend Indonesische handela ren, die handel in tin, rubber en peper dreven, zijn enige tijd ge leden op vrije voeten gesteld. Het besluit van Turkije niet mee te doen aan een multilate rale kernstrijdmacht is geen concessie aan de Sowjet-Unie om dit land te winnen voorset Turkse standpunt in de kwestie- Cyprus, maar berust op andere gronden. Het in Ankara ver schijnende blad „Millijet" schrijft dit naar aanleiding van het re cente besluit van Turkije zich terug te trekken uit de plannen voor een multilaterale kern strijdmacht. Volgens het blad is Turkije er bevreesd voor zich de toorn van de Sowjet-Unie en de tegenstanders van het Ame rikaanse plan in de N.A.V.O. op de hals te halen, nog afgezien van de economische nadelen. Het zou ervan beschuldigd kunnen worden een satelliet van de Ver. Staten te zijn. Het zou onjuist zijn te geloven dat het Turkse besluit het gevolg is van een koehandel met Rusland om de steun van dit land in de kwes- tie-Cyprus, zo meent het blad. Het besluit was al genomen voor dat de jongste Turks-Russische besprekingen begonnen en aan de Amerikaanse regering mee gedeeld, die verzocht het geheim te houden tot aan de conferentie van de N.A.V.O.-ministers in Parijs, vorige maand. Een officiële woordvoerder ver klaarde later dat de permanente vertegenwoordiger van Turkije bij de N.A.V.O. in Parijs op dracht heeft gekregen het Turk se besluit in de N.A.V.O.-com- missie uiteen te zetten. Hij be vestigde dat de Amerikaanse re gering lang tevoren, namelijk drie maanden geleden, op de hoogte was gesteld. Zulks was ook geschied bij de andere bondgenoten in de N.A.V.O. Bij zijn besluit heeft Turkije uit sluitend de nationale belangen op het oog gehad. De verbon denheid met de noordatlantische verdragsorganisatie was niet verminderd, aldus de woord voerder. LATER ENIGE REGEN Een groot deel van het komen de etmaal wordt het weer bepaald door een rug van hoge luchtdruk, die via de Britse eilanden nader bij komt. Er komen aanvankelijk opklaringen voor en de wind zal overwegend matig zijn uit weste lijke richtingen. Inmiddels is op het midden van de Oceaan een omvangrijke depressie versche nen, die naar het oosten trekt. Op de nadering van het fronten systeem van deze depressie zal in de loop van vandaag de bewol king toenemen, gevolgd door enige regen. De wind krimpt naar het zuidwesten en neemt tot krachtig en aan de kust mo gelijk tot stormachtig toe, ter wijl de middagtemperaturen on geveer dezelfde zullen zijn als vrijdag. Verwacht moet worden, dat de nieuwe depressie het weer bij ons gedurende het weekeinde zal beheersen, zodat op onvast weer moet worden gerekend met veel wind. door het K.N.M.I. geldig tot heden- medegedeeld te De Bilt, avond. Zuidelijke wind Van het westen uit toenemen de bewolking gevolgd door re gen en tot krachtig, aan de kust mogelijk tot stormachtig toene mende, zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtem- neraturen als gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1