Naar het einde van staking in Belgische olie-industrie? Rebellen willen Stanleystad heroveren Turken na uitstel toch vertrokken Het weer POMPHOUDERS EISER EEN HOGERE WINST Incidenten ZWARTE LONEN NIEUWE AMERIKAANSE STRATEGIE IN LAOS EN ZUIS-VIETNAM De stakingen in de Amsterdamse haven Nieuwe actie van boeddhisten tegen Zuidvietnamese regering Het betrof geen commerciële vlucht Duizend Egyptenaren sneuvelden in Jemen BELGISCHE REGERING WACHT OP PREMIER TSJOMBE Tsjombe toch naar Brussel Naar Brussel VRIJDAG 15 JANUARI 1965 21e Jaargang - No. 6352 Uitgeefster N. V. v/b Firma P. J. van de Sande te Terneuzen De belasting- voorsteilen Hoogwater Zon- en Maanstanden LOODSDIENSTEN TEN DELE GESTAAKT Weerbericht Ankara weigerde De marechaiissee Ankara antwoordt niet Turken vertrokken Frankering bi] abonnement: -Terneuzen DttMtenr-Hoofredaeteuf! I, van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per ma air" f2.per week 50 ot. T,osse nrs 10 et DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot ji.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 trar v.m. De Belgische regering heeft woensdagnacht nieuwe voorstellen gedaan aan de oliemaatschappijen en aan de katholieke en socialis tische vakbonden om een einde te maken aan de staking in de olie industrie. Beide moeten vóór vandaag 12 uur antwoorden of zij het compromis aanvaarden. De voorstellen werden gedaan tijdens een vergadering, die woensdagavond om zeven uur begon en pas donderdagochtend om half zeven eindigde. De Bel gische regering was vertegen woordigd door de ministers A. Spinoy van economische zaken en L. Servais van arbeid. Na af loop weigerden de deelnemers aan de besprekingen enige ver klaring over de inhoud van de nieuwe voorstellen af te leggen. Minister Spinoy verklaarde wel optimistisch te zijn over het re sultaat van het overleg, dat de afgevaardigden van de oliemaat schappijen en de vakbonden in eigen kring moeten plegen. De twee ministers deden een oproep voor het bewaren van de kalmte rondom het arbeidscon flict, dat zich woensdag heeft toegespitst, nadat particuliere firma's ziöh in de Antwerpse raffinaderijen onder bewaking van de marechaussee hadden kunnen bevoorraden met benzine en stookolie. De vakbonden zien hierin een poging de staking te breken en hebben met tegen maatregelen gedreigd. Een honderdtal stakers beeft woensdagmiddag met geweld het lossen van een tankboot in een kanaal bij Willebroek tussen Antwerpen en Brussel verhin derd. Nadat een eis van vertegen woordigers van de vakbonden om het lossen stop te zetten, was afgewezen kwam een twintigtal auto's met ongeveer 100 stakers met gróte snelheid aangereden. Zij overvielen de gereedstaande tankauto's. Van zes wagens wer den de banden vernield, de kra nen afgerukt zodat de inhoud wegstroomde. De contactsleutels werden in het kanaal geworpen. Twee op post staande mare chaussees moesten machteloos toekijken. Nadat de stakers had den gehoord, dat er al twee tankauto's vol waren vertrok ken, zetten zij een achtervolging in. Voordat politieversterking was ingeroepen, hadden zij ook deze wagens ingehaald, die tot stoppen werden gedwongen en hetzelfde lot ondergingen. Naar aanleiding van deze incidenten is het politietoezicht overal v< Minister Veldkamp heeft de loontechnische dienst gemach tigd om, op gezamenlijk verzoek van de werkgevers- en werk nemersorganisaties in een be paalde bedrijfstak, ter vertrou welijke kennisneming aan deze organisaties gegevens te" ver strekken omtrent geconstateer de afwijkingen van de rechtens geldende lonen in deze bedrijfs tak, eventueel met een verkla rende toelichting van de zijde van genoemde dienst. De minister heeft dit meege deeld in antwoord op schrifte lijke vragen hierover die hem waren gesteld door het tweede kamerlid Wieldraaijer. scherpt. Inmiddels heeft de Belgische vereniging van pomphouders woensdagavond op een perscon ferentie medegedeeld, dat in de loop van donderdag verreweg het grootste deel van de 4000 benzinestations uitverkocht zou den zijn. Er wordt een kleine re serve aangehouden voor drin gende gevallen. (Zie verder pagina 7).. Naar van welingelichte zijde in Leopoldstad verluidt hebben zich dinsdag j.l. „ernstige gevechten" voorgedaan tussen Kongolese regeringstroepen en opstandelin gen in de omgeving van Boeka- voe. Verscheidene opstandelin gen zouden zijn gedood en een aantal gevangen genomen. In diezelfde tijd sneuvelden bij gevechten bij Stanleystad 20 op standelingen, terwijl bij de re geringstroepen zes gewonden vielen. Volgens het opperbevel van het Kongolese nationale legér is in de bergen bij Oevira een sterke concentratie van opstan delingen waargenomen. In een vraaggesprek met een Egyptisch blad heeft de minister van defensie in de Kongolese opstandelingenregering, Soemia- lot, donderdag verklaard dat voorbereidingen_worden getrof fen voor een herovering van Stanleystad. Soemialot die in Cairo vertoeft, zei dat troepen van de opstandelingen rondom deze stad zijn samengetrokken en de bevoorrading van de re geringstroepen verhinderen. Verschenen is het voorlopig verslag van de eerste kamer over het wetsontwerp tot verlaging van de inkomsten- en loonbelas ting. Er worden in dit stuk voor de toekomst enige desiderata op het gebied van de belastingvrije voet, de progressie in de mid dengroepen en Hot ongehuwden- tarief. De twee Amerikaanse jagers, die woensdag boven midden- Laos zijn neergehaald, werden door vijandelijk vuur getroffen toen zij de verbindingslijnen van de communisten in dit gebied aanvielen. Zo is donderdag van Amerikanse regeringszijde mee gedeeld. Tot nu toe meende men dat de Amerikaanse luchtmacht in Laos alleen maar verkenningsvluch ten uitvoerden. Donderdag gaf men in Washington échter dui delijk te verstaan dat de Ameri kaanse militaire steun aan Laos en Zuid-Vietnam sinds de vorige maand geleidelijk in gen nieuwe fase is gekomen. Deze nieuwe fase wordt gekenmerkt door een nieuwe strategie van de Ameri kaanse luchtmacht. Gevechts groepen, waarvan ook de beide neergeschoten supersone straal jagers deel uitmaakten, bombar deren en mitrailleren de verbin dingslijnen en bevoorradingsrou- tes, waarlangs de versterkingen voor de communistische gueril la's worden vervoerd. V<yi be trouwbare zijde in Washington is voorts meegedeeld, dat de Amerikaanse gevechtsbommen- ANTI-REGERINGS DEMONSTRATIE IN ZUID-VIETNAM Bij 'n demonstratie tegen de hui dige Zuidvietnamese regering in Hue, verbranden studenten van de universiteit van Hue een beeld van premier Tran van Hong. Het universiteitsgebouw is behangen met felle leuzen te gen de regering. i Ook gisteren is er gestaakt in de Amsterdamse haven. Bij cirea 100 havenarbeiders van de Hol landse Lloyd die in de loop van de ochtend het werk verlieten, hebben zich later op de dag nog ca. 250 arbeiders van de mij „Ne derland" gevoegd. Ook enkele tientallen arbeiders in de hout haven hebben het werk neerge legd. Bij de werknemers heerst zo als gemeld een geprikkelde s;e..lining over het uitblijven van de gewenste nieuwe c-a.e. Militairen hebben donrterdag- •htend de wacht betrokken bij liet boeddhistische nationale hoofdkwartier in Saigon, nadat zeshonderd boeddhistische gees telijken woensdag hadden beslo ten een grootscheepse campagne te ontketenen om de regering van premier Tran Van Hoeong ten val te brengen. Een boeddhistische woord voerder verklaarde dat in het gebied van Saigon elk ogen-blik betogingen kunnen worden ge organiseerd. De mogelijkheid be staat dat boeddhistische geeste lijken zich weer in het openbaar zullen verbranden, zoals ten tijde van de val van Ngo Dinh Ddems regime gebeurde. Premier Tran Van Hoeong deed woensdagavond via de radio een beroep op de bevolking de eenheid te bewaren en het normale leven te hervatten. De oorlog tegen de communisten zou op die manier het best kun nen worden gevoerd. Inmiddels zijn ook niet-offi- ciële besprekingen tussen ver tegenwoordigers van de boed dhisten en de regering begon nen, waarbij men zal trachten een oplossing voor de moeilijk heden te vinden. VRIJDAG 15 JANUARI v.m. n.m. Breskens 11.26 Terneuzen 0.01 12,35 Hansweert 0.41 1.15 Walsoorden 0.51 1.25 ZATERDAG 16 JANUARI v.m. n.m. Breskens 0.22 12.55 Terneuzen 0.57 1.30 Hansweert 1.37 2.10 Walsoorden 1.47 2.20 6.39 7.55 8.56 9.42 10.15 10.40 Jan. 15 8.41 16.58 14.32 16 8.41 17.00 15.31 17 8.40 17.01 16.46 18 8.39 17.03 18.11 19 8.38 17.04 19.39 20 8.37 17.06 21.04 werpers die conventionele bom men van honderden kilo's op vijandelijke stellingen kunnen gooien, vier vliegvelden in Zuid- Vietnam kunnen gebruiken. Aan de actie van woensdag j.l. boven Laos. waarbij twee Ame rikaanse jagers werden neerge schoten, is door 22 vliegtuigen, waaronder ook van Laos, deel genomen. Laos had de Amerika nen om hulp gevraagd. Het ging om de vernietiging van een brug in een bevoorradingsweg van de Pathet Lao. De brug werd vernield, hoewel hij door acht luchtdoelbatterijen was verde digd. De loodsdiensten langs de Nederlandse kust zijn gisteren als gevolg van de stormachtige wind ten dele gestaakt, voor IJmuiden en de Wielingen voor ale schepen, en voor het Oost gat alleen voor kleine schepen. De loodsdienst bij Hoek van Holland functioneerde normaal DEZELFDE MIDDAGTEMPEBATUREN Een depressie, die donderdag vooral boven het noorden van de Noordzee zware stormen heeft teweeggebracht, is snel langs de Noorse kust in noordelijke rich ting weggetrokken. Inmiddels blijft boven de Atlantische Oceaan de depressie-aktiviteit groot. Een storing, die tussen IJs land en Schotland werd aange troffen, zette koers in de richting van de Noordzee. Ze zal vandaag in onze streken een matige tot krachtige en aan de kust af en toe harde wind veroorzaken uit zuidwest tot west. In de aange voerde lucht komen opklaringen voor, maar plaatselijk ook enkele buien. De middagtemperaturen zullen ongeveer dezelfde zijn als donderdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Wind tussen zuidwest en west Opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en west. Dezelfde middagtempera turen ais gisteren, De repatriëring van 57 Turkse arbeiders, die dinsdag' wegens staking en onredelijk hoge looneisen door de directie van de Zaanse woningfabriek Indeco-Coignet werden ontslagen, heeft woensdag nacht onverwacht stagnatie ondervonden, omdat de Turkse lucht vaartdienst Martin's Air Charter geen landingsvergunning voor de chartervlucht naar Ankara wenste te verlenen. In de via de rijksluchtvaart dienst van Schiphol per telex naar Ankara verzonden aan vrage had onderdirecteur J. N. Block van Martin's Air Charter in de vroege avonduren een lan dingsvergunning aangevraagd voor zijn DC-4 skymaster met de mededeling, dat daarin een groep Turkse arbeiders zou wor den gerepatrieerd. Omstreeks middernacht arri veerden in twee bussen van Indeco-Coignet de 57 Turken on der bewaking van hoofdinspec. teur J. D. Maris van de Zand- voortse gemeentepolitie, die ge assisteerd werd door 12 agenten van dit korps. Naar bekend wa ren de Turken in Zandvoort woonachtig. Hoewel om drie uur de ge vraagde vergunning nog niet was binnengekomen, besloot men toch maar te vertrekken in de stellige overtuiging dat het ant woord uit Ankara niet lang op zioh zou laten wachten. Onder bewaking werden de Turken in de bussen naar de skymaster gereden en stapten in. Reeds stond het toestel gereed voor zijn aanloop, toen in het kantoor van M. A. C. de telex aansloeg en het antwoord uit Ankara begon uit te typen. Tot ontsteltenis van het aanwezige personeel verscheen er „Lan- dimgpermit not granted" (lan dingsvergunning wordt niet ver leend). Ala enige motivering stond er bij, dat het hier geen commerciëlë vlucht zou gelden. Hasjem Bin Hasjim, minister van voorlichting van de royalis tische regering van de afgezette imam Mohammed al Badr van Jemen, heeft woensdag in Aden gezegd dat er vorige week meer dan 1000 Egyptenaren zijn ge sneuveld in een strijd die geleid heeft tot de herovering van Dje- bel Razeh, enkele kilometers van de Saoedi-Arabische grens, door de royalisten.. 335 Egyptenaren waren gevan gen genomen. De royalisten had den honderd man verloren. Zondag j.l- hadden de Egypte naren 500 man verloren bij straf expedities tegen twee stammen in de omgeving van Sanaa, die de kant van de royalisten hebben gekozen. Hasjem zei in Aden te zijn om de Zuidarabische federale rege ring op de hoogte te brengen van de toestand in Jemen, waar door de interventie van Egypte dui zenden mensen van huis en haard waren verdreven. Na kort overleg zond M. A. C. een tweede telexboodschap naar Ankara, waarin werd gemeld, dat de Turkse arbeiders op bevel van de Nederlandse regering naar huis terug moesten. Er. kwam geen antwoord. Een uur later werd een derde aanvrage verzonden, waarin uitvoeriger mededeling werd gedaan over de gebeurtenissen met de Turken. Toen om half zes donderdag ochtend nog geen antwoord was teruggekomen en alle pogingen telefonische verbinding tot stand te brengen vruchteloos waren gebleven, besloot hoofdinspecteur Maris de Turken over te geven aan de marechaussee. In twee bussen werden de Tur ken naar Badhoevedorp gereden, waar ze voorlopig onderdak kre gen in de marechausseekazerne. Om half twaalf was er nog steeds geen antwoord uit An kara. Terwijl Martin's Air Charter ten einde raad het ministerie van buitenlandse zaken te hulp riep, belde het ministerie van justitie tevergeefs de Turkse ambassade. Intussen kregen alle Turken, die bezorgd waren geweest over hun spaarbankboekjes van de rijkspostspaarbank hun geld uit gekeerd. Twee Turken wier boekjes RUMOER ROND TURKEN OP SCHIPHOL Schiphol: De groep Turken, die na een staking is uitgewezen, in heftige discussie met de politie. De vlucht naar Ankara moest later worden uitgesteld, omdat een landingsvergunning ontbrak. zich in hun bagage op Sdhiphol bevonden, werden persoonlijk door kapitein E. v. d. Waal, districtscommandant der mare chaussee, per auto naar Schip hol gereden om ze ijlings op te halen. Na een nacht zonder slaap en een ochtend vol onzekerheden zijn de 57 Turkse arbeiders 's middags om half drie per DC-4 skymaster van Martin's Air Charter van Schiphol ver trokken. De landingsvergunning voor dit vliegtuig was kort na het middaguur via de telex naar Schiphol doorgeseind. Over het algemeen gedroegen de Turken zich beheerst met uitzondering van enkele momen ten in de nacht, toen een paar van hen wilde weigeren naar het toestel te gaan voordat het beloofde bedrag van 25 was uitbetaald. Er werd even met stoelen boven het hoofd ge zwaaid, doch de rust keerde spoedig weer. Bij het vertrek naar Bad hoevedorp om half zes 's och tends moesten marechaussee en politie een drietal onwillige Tur ken naar de bus slepen. Ter voorkoming van moeilijk heden tijdens de reis vlogen vier j wachtmeesters der rijkspolitie en als toezichthouder de cthef algemene dienst van M. A. C„ de heer P. Houssart, zelf voormalig lid der rijkspolitie, met de groep mee. ringsleider zelf kunnen worden behandeld. Kibwe had op het vliegveld van Brussel verklaard dat hij als technicus en niet als politicus kwam. Naar van welingelichte zijde in Brussel wordt vernomen, wordt premier Tsjombe van Kongo vanavond in Brussel verwacht voor besprekingen met de Belgische minister van buitenlandse zaken P. H. Spaak. Tsjombe heeft zoals gemeld reeds een delegatie voor de fi nanciële besprekingen met de Belgische regering vooruitge stuurd, die onder leiding staat van de voormalige Katangese minister van financiën Kibwe. Van Belgische zijde heeft men echter geweigerd met deze dele gatie te onderhandelen omdat er politieke beslissingen dienen ta worden genomen, waarvoor da aanwezigheid van Tsjombe nood zakelijk wordt geacht. De Belgisch-Kongolese onder handelingen over financiële vraagstukken, die gisteren in Brussel zouden beginnen, zijn door de Belgische regering opge schort wegens de afwezigheid van premier Tsjombe. Een officiële Belgische woord voerder zei dat er niet zal wor den onderhandeld met de Kongo lese delegatie onder leiding van Kibwe die donderdagochtend in de Belgische hoofdstad aan kwam. Zoals bekend wilde Tsjombe niet naar Brussel komen omdat oud-premier Adoela eveneens in Brussel was. Adoela, die dezer dagen een plan publiceerde waar in de verwijdering van Tsjombe werd geëist, is echter inmiddels uit Brussel vertrokken. Kibwe verklaarde bij zijn aankomst dat de Kongolese premier mogelijk binnen enkele dagen naar Bel gië komt, nu Adoela weg is. De woordvoerder van het Bel gische ministerie van buitenland se zaken zei dat de kwesties die moeten worden besproken, van politieke aard zijn en daarom al leen met de Kongolese rege-

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1