Stijgende uitgaven voor de rijkswegen Vakbonden steunen stakende Amerikaanse havenarbeiders Belgische benzinestations raken uitverkocht Het weer zei de erwt NOG GEEN MOTORRIJTUIGEN BELASTING VERSCHULDIGD SCHADE VAN 75 MILJOEN PER DAG WAT ZIJN „VITALE BEHOEFTEN"? Groeiende onrust in Amsterdamse haven DONDERDAG 14 JANUARI 1963 21e Jaargang - No. 6351 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Voor 1965 zal 167 miljoen nodig zijn Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden De mijnramp in Zuid-Siavië Politie bescherming Grotere troepen concentraties langs noordgrens van India Soekarno over het geschil met Maleisië Aankomst van versterkingen in Maleisië Scheepsoiigeiuk bij (Kaap Nijima Verkiezingen in België op 16 mei? Geen akkoord De loonsverhoging in de mijnen Frankerlng bij abonnement; Temeuzen Diïectenr-Hoofredaeteur; I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'" f 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. In de afgelopen jaren zijn be langrijke en ook stijgende be dragen ten behoeve van de aan leg van rijkswegen en oeverver bindingen uitgegeven", zo beto gen de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, en de staatssecretaris van finan ciën, dr. W. H. van den Berge, in hun memorie van antwoord aan de eerste kamer over het rijkswegenfonds. "Werd in 1960 ruim 110 miljoen gulden besteed, in 1961 was dit reeds 150- miljoen, in 1962 160 miljoen en in 1963 meer dan 164 miljoen. Voor 1965 wordt 167 miljoen geraamd. De snelle ontwikkeling leidde evenals in vele andere landen tot een ach terstand in de wegenbouw. DYNAMISCH BELEID Ten aanzien van het program ma voor rijkswegenaanleg tot PARTICULIER SECRETARIS VAN PRINS BERNIIARD Dit is de heer E. Vernede, die met ingang van 15 januari a.s. is benoemd tot particulier secre taris van Z. K. H. de Prins der Nederlanden. VEEL WIND. Een depressie, die met grote snelheid de oceaan is overgesto ken, bereikte woensdagavond de Schotse westkust. Haar snelheid was toen al flink afgenomen, maar het stormveld dat de de pressie omgaf nam gelijkertijd in omvang toe. Het breidde zich over de gehele Noordzee en ook over het Nederlandse kust gebied uit. De bij de depressie behorende neerslagzone trok over Engeland en bereikte gis teren in de loop van de avond het westen van ons land. Na de koufrontpassage worden voor vandaag opklaringen verwacht maar ook enkele buien. De wind zal krachtig tot stormachtig zijn .uit zuidwestelijke richting. In de temperaturen komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Stormachtige wind Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Krach tige tot stormachtige zuidweste lijke wind, aan de kust tijdelijk westerstorm. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DONDERDAG 14 JANUARI v.m. n.m. en met 1970 wordt opgemerkt, dat de aangegeven jaartallen niet als definitief moeten wor den beschouwd. „Een dynamisch beleid eist immers, dat men zich steeds blijft aanpassen aan na der gebleken ontwikkeling van het verkeer als geheel zowel als op bepaalde wegen. Daarnaast zullen tegenslagen bij de voor bereiding en bij de uitvoering hun invloed kunnen uitoefenen. Het resultaat van een en ander zal zijn neerslag vinden in de voor de achtereenvolgende ja ren in te dienen begrotingen van het rijkswegenfonds en de daar bij te voegen nieuwe meerjaren- schema's" Over het verband tussen we genbouw en conjunctuur wordt gewezen op de mogelijkheid, dat onder bepaalde omstandigheden een uitbreiding van de wegen bouw gewenst kan zijn, die nor maal niet uit de middelen van het fonds kan worden bestreden. In dat geval zal voor dat jaar een groter bedrag uit de alge mene middelen in het fonds wor den gestort dan in het wetsont werp is voorzien. Wanneer con juncturele omstandigheden be perkende maatregelen op het ge bied van de wegenbouw nood zakelijk zouden maken, ligt het niet in de bedoeling de bijdrage uit de algemene middelen aan het fonds te verminderen. De dan in het fonds overblijvende gelden zullen ter beschikking van de wegenbouw blijven en kunnen worden besteed, zodra verbeterde conjuncturele om standigheden dit toelaten. RING- EN VERDEELWEGEN De bewindslieden zijn van mening, dat het programma van het rijkswegenfonds verscheide ne voorzieningen. Ijaaat, die van belang zullen zijn Vobr de ver lichting der verkeersproblemen in de steden. Zij denken hierbij aan belangrijke ring- en ver- deelwegen, zoals bij Amsterdam, Rotterdam, 's-Hertogenbosch, Breda en Tilburg tot stand zul len komen. Ook hebben zij niet de indruk, dat vele gemeenten wegens geldgebrek het onder houd van hun wegen en straten zullen verwaarlozen. TOLHEFFING Bij eventuele invoering van tolheffing, waartoe de mogelijk heid in het wetsontwerp wordt geopend, wordt uitsluitend ge dacht aan het financieren van kostbare werken, waarvan een vervroegde uitvoering voor de betrokken streek van uitzonder lijk belang moet worden ge acht. In een dergelijk geval kan dan ook bezwaarlijk van een „nood gedwongen" gebruik door en evenmin van een onredelijke belasting van de weggebruikers worden gesproken, aldus de be windslieden. (Adv.) Mijn collega-erwten zeggen dat ik een verwaand schepsel ben. Dat is ook zo. Maarterecht. Of niet soms, als je waardig bent bevonden om een zeer dienende functie te vervullen? Ik mag in de California- soep! Daar ben ik reuze trots op. Dat is voor een erwt de aller hoogste onderscheiding. Wanneer men van de fis cus een nieuwe motorrijtui- genbelastingkaart ontvangt, waarop de nog door de Eerste Kamer goed te keuren opcen ten van 65 procent reeds „in rekening zijn gebracht", dan behoeft men zich hieraan niet te storen. Dit heeft het' minis terie van financiën gisteren medegedeeld. Enkele ontvangkantoren hebben de vernoging van 65 procent op de nieuwe kaarten alvast toegepast, maar dit is. ingegeven door de wens om naar het ministerie verklaart, voor het publiek zoveel mo- geliik ongerief te voorkomen". Het is het ministerie even wel gebleken, dat in sommigs gevallen daarover misver stand is ontstaan, in verband waarmede het ministerie er thans de aandacht op vestigt, dat de belanghebbenden ge- heel'vrii blijven hun aangiften in te leveren met betaling van belasting naar het. thans geldende tari-f. Verder is be paald. dat zolang de wet in stelling van een rijkswegen- fonds niet tot stand is ge komen ook in gevallen waarin de belastingplichtigen Twee machtige Amerikaanse vakbonden hebben aangekon digd de staking onder de haven arbeiders aan de Amerikaanse oostkust en in de havens aan de golf van Maxico te zullen eer biedigen. Het zijn de „National Maritime Union" en de „Sea farers International Union". In genoemde havens liggen ongeveer 200 schepen op afhan deling te wachten. De schade aan de Amerikaanse economie wordt geschat op 70 k 80 mil joen gulden per dag. Volgens het invloedrijke blad „New York Times" vrezen fede rale autoriteiten dat de staking verscheidene weken zal duren. Twee grote passagiersschepen, de „United States" en de „Argen tina" konden woensdag de haven van New York niet verlaten. De „United States" heeft 800 passa giers voor Europa aan boord, terwijl de andere oceaanstomer een rondvaart door de Caraibi- sche zee zou gaan maken met een kleine 200 passagiers aan '-oord. Ook andere Amerikaanse lijnschepen zullen niet kunnen uitvaren. Zoals gemeld werd de staking oen feit, toen de leden van de .Longshoremen's Association" een nieuw contract weigerden, lat al door hun vakbondsleiders was aanvaard. De bondsbestuur- daarom verzoeken geen belastingkaarten worden af gegeven dantegen het thar.s geldende tarief. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 10.53 11.25 11.28 0.08 12.40 0.18 12.50 VRIJDAG 15 JANUARI v.m. n.m. Breskens 11.26 Terneuzen 0.01 12,35 Hansweert 0.41 1.15 Walsoorden 0.51 1.25 .Tan. 14 8.42 16.56 13.48 5.15 15 8.41 16.58 14.32 6.39 GEEN HOOP MEER OP OVERLEVENDEN ZUIDSLAVISCHE MIJNRAMP De berichten over de veertien ingesloten mijnwerkers in de Ibarski-steenkolenmijn bij Kral- jevo in Zuid-Slavië zijn steeds slechter geworden. Dinsdagavond werd bekend gemaakt dat men de hoop heeft opgegeven nog iemand in leven aan te treffen omdat de aanwezigheid van het dodelijke gas koolmonoxyde in de betreffende mijngang is aan getoond. Foto: Het slechte nieuws is bekend, een jonge vrouw gaat huilend naar huis, de meeste an deren blijven wachten tot dé waarheid langzaam tot hen door dringt. Woensdag zijn de lijken ge vonden van zeven mijnwerkers die zondag bij een ontploffing in een mijn in Servië van de buitenwereld werden afgesloten. Doordat bij da ontploffing mijn- Het Belgische kabinet heeft woensdag besloten de directies van de oliemaatschappijen en de gas in de gangen stroomde, be staat er weinig hoop zeven an dere mijnwerkers die nog wor den vermist, levend aan te tref- Woensdagavond waren de stof felijke overschotten geborgen van elf van de veertien mijnwer kers. die zondagavond bij de on' ploffing in een Servische miin van de buitenwereld werden af gestoten. vakbonden bijeen te roepen. Het is niet bekend of de Belgische regering een nieuw bemidde lingsvoorstel zal indienen om een einde te maken aan de staking van de 5.000 arbeiders in de olie- industrie, die maandagochtend is begonnen. De gevolgen van de staking hebben zich woensdag al meer doen voelen. Vele benzinestations zijn uitverkocht, andere zullen over een of twee dagen zonder voorraad zijn en voorzover pomp houders nog over benzine be schikken, wordt deze steeds strenger gerantsoeneerd. Met name in plaatsen als Gent, Brug ge en Verviers wordt het tekort nijpend. Het is echter moeilijk 'n algemeen beeld van de situatie te krijgen, omdat vooral kleinere ondernemingen er nog steeds in slagen hun klanten te bevoor raden. Zo kan men in Brussel twee benzinestations naast el kaar treffen: bij het ene staat een bord met „uitverkocht" en „alleen voor artsen"; bij het an dere kan men zijn tank laten vullen. Dat ook de voorziening van stookolie moeilijker wordt, blijkt uit de opdracht van de burge meester van Oostende om in de gemeentegebouwen de verwar ming, die zo spaarzaam mogelijk moet worden gebruikt, onmid dellijk na de kantooruren af te zetten. De sfeer in het loonconllict is woensdag in Antwerpen ver slechterd nadat handelaren in ders noemden het afgesloten contract het beste uit de geschie denis van de vakbeweging. Een woordvoerder van de sta kende havenarbeiders deelde woensdag mee dat er geen maat regelen zullen worden genomen om buitenlandse schepen het vertrek uit de haven van New York te beletten. Evenmin zal worden gepost bij sleepboten die de buitenlandse schepen uit de haven brengen. Een van de laat ste schepen die in New York ar riveerden was de Italiaanse „Leonardo da Vinei". De passa giers van dit schip brachten, ge holpen door personeel van de Een woordvoerder van het In dische ministerie van defensie heeft woensdag meegedeeld, dat er nu meer Chinese troepen langs de gehele noordgrens van India zijn samengetrokken dan ooit tevoren. De Chinezen hadden ook hun positie in Ladakh en elders langs de grens in de afgelopen twee jaar op andere wijze versterkt. Zo hadden ze landingsbanen en wegen aangelegd en opslag plaatsen en kazernes gebouwd. De laatste tijd hadden de Chi nese troepen echter geen nieuwe stellingen betrokken. AMERIKAANSE STRAALJAGERS BOVEN LAOS NEERGESCHOTEN Boven Laos zijn woensdag twee Amerikaanse straaljagers neergeschoten, aldus een mede deling van het Amerikaanse mi nisterie van defensie. De toestel len werden door luchtdoelgeschut neergehaald. Sinds de verkenningsvluchten in mei vorig jaar begonnen zijn zes Amerikaanse vliegtuigen neergeschoten, aldus defensie. maatschappij, zelf hun bagage aan boord. De „Leonardo da Vinei" voer later uit met bestemming Euro pa. De bemanning en 629 passa giers zullen het zonder verse groenten of fruit moeten stellen want de vrachtwagenchauffeurs weigerden de stakingsposten ta passeren. Aan boord bevindt zich nog 149 ton goederen die mert niet heeft kunnen lossen. 42 pas sagiers warien overigenomen var! de door de staking getroffen oceaanstomer „United States". President Soekarno heeft gis- teren tegenover persvertegen* woordigers verklaard, dat Indo», nesië geen oorlog zal verklaren over de kwestie-Maleisië. Da Indonesiërs zouden echter wel terugslaan, als zij zouden wor den aangevallen. Op de vraajj of er aanwijzingen zijn voor een aanval op Indonesië antwoordde de president: „Geen commen taar". Het 50000 ton metende Blitse vliegdeksehip „Eagle" is woens dag de haven Singapore binnen gevaren. Enkele uren eerder wa ren de gevechtsbommenwerpers van het schip op het eiland ge land. Intussen begon men woens dag met de overbrenging door de lucht van goerka's, geharde jungle-strijders, van Hongkong naar Maleisisch Borneo. Een ruim zevenduizend ton nietend vrachtschip van na- tionalistisch-China, de „Grand", is woensdag bij Kaap Nijima, ten oosten van Tokio, gezonken. Men vreest dat 37 van de 43 op varenden zijn verdronken. Het schip seinde dat het was lekge slagen, waarop een Amerikaans transportsciiip en vier andere vaartuigen te hulp snelden. Het Amerikaanse schip nam zes overlevenden aan boord. De „Grand" was met een lading schroot onderweg van San Fran cisco naar Jokohama. In de Amsterdamse haven heerst op het ogenblik als ge volg van het uitblijven van een nieuwe c.a.o. voor het haven bedrijf een groeiende onrust. Volgens het socialistisch blad ,,Le Peuple" zullen in België de verkiezingen voor kamer en senaat op 16 mei worden ge houden. De volksvertegen woordiging zou op 6 april worden ontbonden. Het huidige katholiek-socia listische kabinet Lefèvre-Spaak zal 25 april vier jaar aan het bewind zijn. olie en benzine zich onder be scherming van de marechaus see mochten bevoorraden bij de raffinaderijen. De stakers achten dit in strijd met hun verplichting alleen de „vitale behoeften" van het land te be vredigen. Er zijn geen incidenten ge meld, doch het optreden van de marechaussee, dat wordt gezien als een poging om de staking te breken, werd druk op vakbonds vergaderingen besproken. Overigens werd ook woensdag geen akkoord tussen werkgevers en vakbonden bereikt over wat onder „vitale behoeften" moet vorden verstaan. De werkgevers achten zelfs het gebruik van de auto's van de ambtenaren van de Europese gemeenschappen, ken- '>aar aan de speciale nununer- olaat, van vitaal belang. De vak bonden daarentegen betwijfelen of zelfs scholen, kranten en de kustvisserij daaronder vallen. Maandag hebben een aantal ha venarbeiders in de Houthaven een paar uur gestaakt. Dinsdag werd het werk bij de maatschap pij Nederland gedurende enkele uren gedeeltelijk neergelegd en gisteren van drie tot vijf uu# werd gestaakt bij het Amster dams havenbedrijf. Bij de Ne derlandse bond van vervoers- personeel, waarvan de bedrijfsg groep havenarbeiders deel uit maakt, ziet men, als de bespre kingen van de N.B.V. met da scheepvaartverenigingen vandaag geen resultaat opleveren, voor maandag een algehele staking in de hoofdstedelijke haven in het vooruitzicht. Slechts met verwijzing naar deze besprekingen heeft men de havenarbeiders tot nu toe van een grotere actie om hun argu menten kracht bij te zetten weten te weerhouden. De mijnindustrieraad heeft een verordening vastgesteld die no dig is om het mijnbedrijf een loons- en salarisverhoging van 5 procent te verwezenlijken per 1 januari 1965. Drs. A. Rottier, president-directeur van de staats mijnen, klaagde erover dat deze loons- en salarisverhoging het mijnbedrijf 32'/2 miljoen gulden gaat kosten. Hij stelde vast dat dit bedrag zal moeten komen uit de stijging van de produktie en een nauwe re samenwerking in de mijn industrie. KONINGIN NAAR LUSTRUMCONGRES H. M. de Koningin is voorne mens op zaterdag 8 mei 1965 het vierde lustrumcongres van de bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers in de Ahoy- hallen te Rotterdam bij te wo nen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1