PROVINCIAAL NIEUWS P. EN 0. OPENT DIENST VAN VLISSINOEN OP AUSTRALIË „Voor Hem geen plaats" ROEPING en STRIJD MUZIEKCONCOURS TE ZUIDZANDE Bfonchiletten Religieus toneel voor de bewoners van „Dachten Dieke" te Terneuzen SLIK UW PIJN WEG MET EEN 'AKKERTJE' Terneuzen Axe! Biervliet Goes Middelburg Oostburg Sluis Vlissingen Algem. Bond van Muziekverenigingen vergaderde te Oostburg OENE RIBBENS Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 11 Dinsdag 12 januari 1965 VOGELWAARDE Geboren Gevestigd M. 29 50 V. 29 49 Tot. 58 99 79 78 157 Overleden Vertrokken 23 69 13 72 36 141 92 85 177 Bevolking op 31 dec. 1963 31 dec. 1964 1803 1790 1622 1615 3425 3405 Verminderd 13 7 Huwelijksvoltrekkingen 27 20 HONTENISSE Geboren Gevestigd M. 48 92 V. 44 94 Tot. 92 186 140 138 278 Overleden Vertrokken 28 116 27 115 55 231 144 142 286 Bevolking op 31 dec. 1983 31 dec. 1964 2685 2681 2584 2580 5269 5261 Verminderd 4 4 8 WESTDORPE Geboren Gevestigd M. 15 45 V. 21 52 Tot. 36 97 60 73 133 Overleden Vertrokken 14 35 12 56 26 91 49 68 117 Bevolking op 31 dec. 1963 31 dec. 1964 1118 1129 1193 1198 2311 2327 Vermeerderd 11 5 Huwelijksvoltrekkingen 20. 16 Officiële opening Dow Men deelt ons mede dat prins Bernhard op dinsdag 25 mei a.s. de officiële opening zal verrich ten van de D.O.W.-fabrieken in de Nieuw-Neuzenpolder alhier. Aanrijding In de nacht van vrijdag op zaterdag om ongeveer half vier werd een in de Axelsestraat voor de garage van de heer C. staande personenauto aan de linkerachterzijde aangereden door vermoedelijk een grote vrachtauto, waarvan de be stuurder, zonder zich bekend te maken, is doorgereden. De materiële schade aan de aangereden personenauto is aanzienlijk. „Menje" op eigen kracht vlotgekomen Het Nederlandse vrachtschip „Menje", dat vrijdagmorgen op de Westerscihelde ter hoogte van Borssele aan de grond liep, is vrijdagavond om zes uur zonder assistentie vlot gekomen. Het schip heeft op eigen kracht zijn reis vervolgd. Bevorderd Met ingang van 1 januari 1.1. is bevorderd tot opperwacht meester bij de rijksverkeerspo- litie te Terneuzen de heer E. van Bunder. Geslaagd Aan de christelijke kweekschool te Middelburg slaagde o.m. voor de akte volledig bevoegd onder wijzer, de heer M. Moens te Ter neuzen. Gevonden voorwerpen Stel rijwieltassen, bouwkeet flatgebouw; Regenibroek, Van Hermon, Kanaalkade 54; Linker motor- of bromrnerwant, I. J. de Hullu, Zeestr. 17; Moltonwant, A. v. d. Velde, Sasweg 7; Regen jas, magazijn A. M. de Feijter, Nieuwendijk 4; Zwartbonte run deren, Verplanke, Hulsterseweg 53; Plastic beurs met sierbeugel met inhoud, Smies, Kerkdreef 29; Ring met sleuteltjes, W. G. C. Stallard, Margrietstr. 6; Lipis- sleuteltje, M. Jonkman, Oude- wijk 45; Reservewiel met band van scooter, mevr. Oudenaerd, Emmastr. 36; Dames glacé handschoen, Provoost, Koestr. 5; Dames glacé handschoen, mevr. De Reoht, Evertsenstr. 21; Damesportemonnaie, De Reu, Olivierstr. 23; Rechter heren handschoen, N. Beeldens, Bea- trixstr. 26; Bankbiljet, Markusse, Stationstr. 9; Paar kinderwanten, J. C. Folmer, Beatrixstr. 18; Bril, A. de Keijzer, P. Paulusstr. 5: Huissleutel, linker motorwant, étui met sleutels, zwarte dames tas, rozenkrans, 2 witte ballen, glacé kinderhamdschoen, linker handschoen, huissleutel, licht grijze want en kinderhandsohoen. Alles bij de rijkspolitie. Voorts bevinden zich aan het groepsbureau der rijkspolitie al geruime tijd drie oude heren rijwielen, een damesrijwiel en een bromfiets, merk Union. Dode en vier gewonden bij botsing Zaterdagavond is op de pro vinciale weg te Biervliet bij een frontale botsing tussen een Duit- Be en een Nederlandse personen auto de 24-jarige Duitse plaat werker H. S. uit Gelsenkirchen i om het leven gekomen. De bestuurder en de andere in zittenden van de Duitse auto, de 25-jarige M. N. en de 25-jarige L. B., beiden plaatwerkers uit Essen, werden zwaar gewond in het ziekenhuis te Oostburg op genomen. Beide inzittenden van de Ne derlandse auto, de 23-jarige M. S. en de eveneens 23-jarige W. v. d. V. uit Oss, werden eveneens zwaar gewond naar het zieken huis te Oostburg vervoerd. Belgische onderscheiding Aan de heer drs. F. V. de Groof te Goes is door de Belgische re gering wegens 35-jarige dienst het burgerlijke kruis eerste klas se toegekend. De heer De Groof is consul voor België in Goes en omgeving. Commissaris in ziekenhuis opgenomen Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, is vorige week opgenomen in het gasthuis te Middelburg. Tijdens zijn ziekte wordt het commissariaat waargenomen door mr. dr. A. J. M. Mes, lid van het college van gedeputeerde Staten. Collecte t.b.c.-fonds De collecte voor het t.b.c.-fonds van 't N.V.V. heeft in W. Zeeuws- Vlaanderen in 1964 571,83 opge bracht, als volg over de verschil lende gemeenten verdeeld: Bres- kens 132,09; Cadzand 90.03 Groede ƒ74,20; Oostburg /82,2'i Schoondijke ƒ74,45; IJzendijl. ƒ35,78; Biervliet ƒ40,24 en Drit wegen ƒ42,77. Vergadering ambtenarenbond In hotel ..De Eenhoorn" te Oostburg hield de algemene ambtenarenbond, aangesloten bij het N.V.V., een buitengewone vergadering, waartoe ook de le den van de Nederlandse onder- wijzersvereniging_ waren uitge nodigd. De heer H. Goedegebuur uit Zuidzande was verheugd over een grote opkomst van de zijde van de onderwijzers. De heer A. van Aalst, districts bestuurder van de A.B.V.A., be handelde de salarisovereenkom sten met de regering en was niet enthousiast over de resultaten. Het grote geschilpunt was wel dat de incidentele positieverbete ring aan bepaalde groepen rijks ambtenaren betaald zullen moe ten worden met het beschikbare eindbedragen. Na aftrek is er dan 'n verhoging voor 't rijksper soneel dat beneden de algemene ligt en dat is een onbevredigen de toestand. Bij de behandeling van de nieuwe pensioenregeling wees hij er met nadruk op dat er nog eenmaal een algemeen pardon komt of fictieve dienst- VERMISTE BABY GEVONDEN De auto met een baby van vijf maanden, die zondag in het Bel gische plaatsje Ingelmunster werd ontvreemd, is des avonds laat teruggevonden vlak bij de plaats waar de eigenaar hem achterliet. Het kind mankeerde niets. De politie vermoedt dat de dief later merkte dat hij een baby in de auto had en de wa gen toen maar heeft terugge bracht. Om er de aandacht op te ves tigen liet hij de auto midden op straat staan. jaren in te kopen. Met ingang van 1 januari kan een ziekte kostenregeling voor het rijksper soneel verwacht worden en deze regeling werd uitgebreid door de heer Van Aalst besproken. Speeltuincomité In hotel „Balmoral" te Sluis vergaderde het plaatselijk speel tuincomité o.l.v. de heer M. Leenhouts. Deze kon nog mee delen dat in de eerstvolgende zitting van de gemeenteraad een beslissing kan worden verwacht over de aanwijzing van een ge schikt terrein in de nabijheid van het gemeentelijk sportveld. Verschillende plaatselijke orga nisaties hebben reeds een bij drage gegeven of toegezegd. Bin nen korte tijd zal een beroep worden gedaan op de bevolking om een financiële bijdrage. Enige bijzondere werkzaamheden wer den naar kleine commissies ver - Schepen losgeslagen en op drift geraakt Op de rede van Vlissingen zijn zaterdagmiddag bij stormachtig weer vijf schepen van hun an kers geslagen en op drift ge raakt. Er lagen voor Vlissingen nog ongeveer 60 schepen als ge volg van de staking, die afgelo pen week het werk in de haven van Antwerpen had stilgelegd. Van de vijf losgeslagen sche pen is er één, de Duitse vracht vaarder „Rutger Vinnen", aan de grond gelopen. De andere vier schepen hebben loodsen aan boord gekregen en hebben een nieuwe ligplaats gekozen. Enkele •ehepen zijn met elkaar in aan- aring gekomen, maar de schade niet groot en persoonlijke on- ■lukken zijn uitgebleven. NIEUWE GRIJPERKRANEN IN TERNEUZEN Zaterdagochtend, arriveerden in de middenhaven de nieuwe elek trische grijperkranen bestemd voor het havenbedrijf van de N. V. Aug. de Meijer en Zonen te Terneuzen. (Adv.) Hoestdrank in +abletvorm.95ct Morgen zal uit Vlissingen het 28.000 ton mëtènde passagiers schip Orcades van de P. en O.- Orient Lines vertrekken naar Australië, met aan boord 270 Ne derlandse passagiers. Met deze eerste afvaart uit Vlissingen opent de P. en O. officieel een geregelde dienst van Vlissingen op Australië en Nieuw Zeeland. De P. en O.-Orient Lines be hoort tot de P. en O.-groep, die met 340 schepen met een ge zamenlijk tonnage van 2,5 mil joen alle wereldzeeën bevaart. Voorlopig zal de P. en O.- Orient Lines vijf maal per jaar via Vlissingen naar Australië en Nieuw Zeeland varen. Op de thuisreis zullen de schepen vier maal de haven van Vlissingen aandoen. Speciaal ten behoeve van de Nederlandse passagiers heeft de P. en O. Nederlandse meisjes in dienst genomen, die in Engeland zijn opgeleid tot as- sistent-purser. In de P. en O.-groep werken veertien scheepvaartmaatschap pijen samen. Het moederbedrijf is de Peninsular and Oriental Steam Navigation Company, waarvan sir Donald Forsyth An derson directeur is. De groep vervoert gezamenlijk jaarlijks een miljoen passagiers en tien miljoen ton vracht. Indonesische vakbond uit I.V.V.V. Het Indonesisch verbond van mohammedaanse vakverenigin gen heeft besloten zich terug te trekken uit het internationaal verbond van vrije vakverenigin gen, omdat dit laatste geen be grip heeft getoond voor het In donesische standpunt inzake Ma leisië, aldus meldt Antara. Zaterdagavond hébben de be woners van het bejaardenpen sion „Bachten Dieke" in hun tot schouwburgruimte omgetoverde recratiezaal kunnen genieten van het voortreffelijk opgevoerde le kenspel „Voor Hem geen plaats'*. Dit religieuse toneelspel van de hand van ds W. H. Gispen vond reeds eerder opvoering te Sas van Gent en te Sluiskil. In een summiere uiteenzetting, welke ds Gispen aan de vertoning vooraf liet gaan, gaf hij een dui delijke toelichting op de vorm en de inhoud van dit surrealistische spel. De schrijver hield zijn toe hoorders het bijbelse verhaal haast als een spiegel voor. Het werd met verve en met overgave gebracht door een groep enthou siaste jongeren van wie wij op dit terrein nog veel mogen ver wachten. Zonder een der anderen van het veertiental tekort te doen, willen wij hier de namen (Adv.) k k k door ÏRNST MEISTER 69) Het rapport was kort maar duidelijk en stemde overeen met Clara's eigen mening. De lippen van de patiënt en de blauwachtige kleur van zijn vin gernagels waren aanwijzingen genoeg geweest. Toen ze ook zijn ademhaling gecontroleerd had bestond er geen twijfel meer: dit was een geval voor een hartspecialist. Ze belde de patiënt op en vroeg hem 's avonds even langs te komen. Het gezicht van Sie- benöhrl was één groot vraagte ken toen hij de spreekkamer binnenkwam. „Weet u het al, dokter? Wat zeggen de foto's?" „In ieder geval beslist geen kanker, meneer. Maar gaat u als tublieft zitten." „Wat is er dan met me?" „Heeft u last van reuma?" „Reuma? O ja, ik heb wel eens reumatische pijnen gehad. Ge- gewrichtsreuma, artritis noemen jullie dat, geloof ik? Overgehou den uit een kou, zei mijn dok ter". „Wie is uw huisarts?" Siebenöhrl noemde de naam en Clara noteerde die, maar de patiënt voegde er meteen aan toe: „Dat heeft niet veel zin, want de man heeft zijn praktijk neergelegd." „U kunt nu het beste naar een hartspecialist gaan, meneer. Hoe eerder hoe beter. O, maak u niet ongerust, het is helemaal niet ernstig. Een klein maar nogal ingewikkeld gebrekje aan de hartklep. Dat moet even worden behandeld". „Dus beslist geen kanker? Al leen maar een foutje aan een hartklep?", riep Siebenöhrl ver heugd. Het liefst had hij de jonge vrouw willen omhelzen. „Geen kanker", herhaalde Cla ra, „maar ik wil u alvast een raad geven die u stellig nog eens zult krijgen. U moet uw hart, de grote motor, niet over belasten". Siebenöhrl luisterde nauwe lijks. „Een specialist?", mompel de hij. „Ja, ik ken een dokter Burger, maar ziet u, dat is een vriend van me en ook weer wat ouder. Ik weet niet of die nog ehnu ja, of die zelf niet een beetje verkalkt is. Kent u iemand?" „Wanneer u een jonge dokter wilt hebben, kunt u dokter Se- vard nemen. Dokter Klaus Se- vard". „Als u denkt dat die goed is, vind ik het best. Wilt u een ver- wijsbriefje schrijven?" „Met genoegen. Ik zal hem dan wel rechtstreeks de röntgenfoto's sturen". „Prima. Ik hoop nu maar", zei hij lachend, „dat uw dokter Se- vard mij niet om zeep helpt. Ja- ja, dat is kortgeleden nog ge beurd". Toen Clara ongelovig protes teerde vertelde Siebenöhrl een wat griezelige geschiedenis over een injectie met een verkeerde medicijn. De arts had de vergis sing eerst bemerkt toen de zieke kort daarna stierf. De dokter had vergeten zich nauwkeurig omtrent de inhoud van de am pullen te vergewissen vóór hij de injectienaald in het lichaam van de patiënt stak. Zijn krant (van meneer Siebenöhrl) had de zaak aan het rollen gebracht, omdat zijn krant strikt objectief en neutraal nieuws bracht. Dat had heel wat deining gegeven in de boezem van de Vereniging voor Geneeskunde. De voorzit ter, professor Kassany, was per soonlijk op het redactiebureau verschenen om een scène te ma ken. Hij, Siebenöhrl, had sterk het gevoel gehad dat Kassany de geschiedenis onder de dek mantel had willen houden. Toen haar patiënt de naam Kassany noemde keek Clara hem verbijsterd aan. „Mijn verhaal schijnt u inderdaad te interes seren, dokter", lachte Siebenöhrl. „Ja, ziet u, eh „Spreek maar op, maak van uw hart geen moordkuil, dokter. Ik neem het u helemaal niet kwalijk als u een collega verde digt". Clara dacht snel na. Misschien was hier een kans welke ze niet voorbij moest laten gaan. Wan neer ze deze invloedrijke me neer Siebenöhrl met zijn dagblad aan haar zijde kon krijgen, had ze veel gewonnen. Aarzelend, toen vlotter, lichtte ze hem in over de strijd met de machtige Kassany en zijn kliek. „Ik dank u voor het vertrou wen, dokter", zei Siebenöhrl toen ze uitgesproken was. „U wilt een integer bestuur. Dat interesseert mij werkelijk. Weet u wat u doet? Stuurt u mij de laatste brief maar, die u van de Vereni ging ontving". „Ja, maar dan wordt het mis schien nog veel erger", aarzelde Clara. „Natuurlijk laat ik u de be slissing. Het is tenslotte uw zaak, maar wanneer u mij ooit nodig hebt ben ik tot uw dienst". „Dat vind ik buitengewoon vriendelijk van u, mijnheer Sie benöhrl". Siebenöhrl vertrok. Clara bleef enigszins ontevre den op zichzelf achter. Ze maak-1 te zichzelf een verwijt over haar al te groot vertrouwen tegen over vreemden. (Wordt vervolgd.) noemen van de dames Dorreboom en Meeuwsen en van de heren Abrahamse, Buijze, L. de Jonge en Meijer. Hun gave en sterke spel drukte het stempel der over tuiging op de ganse opvoering en inspireerde alle medespelenden tot een vertolking die weldadig aandeed en de bejaarde toeschou wers tot ademloos luisteren en meeleven dwong. De regie van de heer Meeuw sen was perfect. De voorzitter der stichting, de heer D. van Es, dankte na afloop ds Gispen en de toneelgroep voor 't gebodene. Namens allen bradht hij hulde voor de wijze, waarop 1 et stuk was gebracht, waarbij hij wees op de speciale eisen die èn aan de schrijver èn van de spe lers worden gesteld bij de voor bereiding van zulk een opvoering in moderne stijl en in eigentijdse constructie en dialogen. De directrice, zr MaatDiele- man, deelde kwistig bloemen uit. Voor ieder der acteurs en actrices had zij een apart woord. De bejaarden die in groten ge tale de recreatiezaal bevolkten, hebben volop genoten. Onder het genot van een kop koffie bleven velen nog geruime tijd bijeen om het „vreemde" toneelstuk onder elkaar te bespreken. Wij hopen er spoedig uitvoeriger nog eens op terug te komen. Eind februari hoopt ds Gispen in de bejaarden centra te Terneuzen een cabaret revue te brengen onder de titel „De juiste tijd, opa's tijd". Na een generale repetitie in „Schelde- oord" volgt de eerste opvoering in „Bachten Dieke". gelijk. De geringe belangstelling van de jeuigd staat een positie versteviging in de weg. Na afloop van 'het huishoude lijk gedeelte behandelde de heer P. Stalmeijer, jurylid, de resul taten van het c0ncqur5.jp Bres- keris. Men meent y/ej, eens,, dat een jury tijdens een concours té streng is en te veel op volkomen perfectie aandringt. Vaak echter zijn de verenigingen daar zelf de schuldigen van. Wanneer er een andere aanpak komt, bijv. door het spelen van meer moderne muziek, dan zal men zeker de jeugd aantrekken. De algemene bond van muziek verenigingen in Zeeuws-Vlaan- deren hield een algemene ver gadering in hotel „De Eenhoorn" o.l.v. de heer P. A. Ocké uit Ter neuzen. Het belangrijkste besluit dat werd genomen was dat het con cours van Hemelvaartsdag dit jaar in Zuidzande zal worden ge houden. Dit houdt in dat het dan een buitenooncours en geen zaal concours kan worden, maar de mogelijkheid zal bekeken worden of er een grote tent opgeslagen kan worden. Voor 1966 komt dan Zaaanslag in aanmerking. De heer Ocké merkte hierbij wel op dat er dit jaar door 3 juryleden beoordeeld zal worden i.p.v. door twee en dat brengt weer grotere kosten mee. Betreurd werd de liquidatie van „Tot nut en genoegen" uit Nieuwvliet. Gebrek aan leden en weinig belangstePing bij de jeugd hebben tot dit besluit ge leid. De heren J. Gosseye uit Oost burg, J. A. Hennekey uit Retran- chement en G. Rookus uit Bres- kens werden als bestuurslid her kozen. De laatste kon no<r mee delen, dat het boekjaar 1964 een nadelig slot had van 178,11. Namens de bond zal een atten tie aangeboden worden aan de commissaris der koningin, die ziek is. De toestand van de muziek verenigingen in de streek is zor- Overneming Amerikaanse en Belgische ondernemingen in Indonesië Naar Antara meldt, heeft de Indonesische bond van onderne mingsarbeiders besloten tot over neming van Amerikaanse en Bel gische cultuurondernemingen. Voorts heeft de bond bij de re gering aangedrongen op het on- middePijk nemen van maatrege len om een einde te maken aan de huidige inflatie en het toe staan van een loonsverhoging van 15 procent. (Nagekomen advertentie) Het behaagde de Here tot Zich te nemen, onze innig geliefde en zorgzame Man, Vader, Behuwd- eil Grootvader de Heer echtgenoot van Mevrouw Leuntje Boone eerder weduwnaar van Jansje Cathalina Meulenberg oud 63 jaar. „De Heer is mijn Herder" Terneuzen L. RIBBENS—BOONE C. RIBBENS J. A. RIBBENS—ROMEIJNSEN Chilliwack (BC), Canada: C. M. MEERMANS—RIBBENS M. MEERMANS en Kinderen Rijswijk (Z.-H.): Terneuzen: T. C. A. LOUWERSE- JAC. LOUWERSE RITA en ARIE HELEEN en KEES -RIBBENS Terneuzen, 9 januari 1965 Westkolkstraat 40 Condoleantie-adres: Kamerlingh Onnesstraat 1 De begrafenis zal plaats hebben op woensdag 13 januari a.s. om 3.00 uur op de Zuiderbegraafplaatiï te Terneuzen. Vooraf zal om 2.30 uur een rouwdienst worden gehouden in de aula aldaar.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2