België bereidt zich voor op brandstoftekort Djakarta steeds meer in de China sfeer van com. Oplossing voor crisis in Zuid-Vietnam Het weer DREIGENDE STAKING IN DE BINNENSCHEEPVAART Nieuwe overstromingen in België Amerika herziet hulp aan Indonesië Officiële Chinese steun voor Djakarta NEDERLANDSE MARINE DOET MEE AAN VORMING MULTI NATIONAAL SQUADRON Nieuwe aanval van de Vietcong Bemiddeling mislukt Antwemeu herstelt zich Verkoop van benzine beperkt Indonesië en de Verenigde Naties Schermutselingen bij de kust van Malakka Indonesische vakbond verboden Soemialot in Cairo Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden b'ranfcering bij abonnement: Temeuzen Direefenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 11 Dinsdag 12 Januari 1965 21e Jaargang No. 6349 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 èt; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Terwijl België nog maar nau welijks is bekomen van liet ove rigens nog niet opgeloste ar beidsconflict in de Antwerpse haven, hebben zich het afgelopen weekeinde al weer nieuwe moei lijkheden aan het sociale front aankondigd. Vanmorgen om zes uur gingen vijfduizend werk nemers in de olie-industrie in staking omdat hun looneisen niet zijn ingewilligd. De regering heeft maatrege len genomen om de brandstof- voozriening van ziekenhuizen, koelinstallaties, bakkerijen, wa terdistributie, reinigingsdiensten en de vitale industrieën te garan deren. Door heel België reden zondag tankauto's om nog vóór de staking voorraden aan te vul len. De spoorwegen en de Sabe na hebben aangekondigd, dat zij over voldoende voorraden brand stof beschikken om voorlopig normaal te kunnen functioneren. Ook trammaatschappijen en taxi ondernemingen hebben er Voor gezorgd, dat de staking niet on middellijk tot stagnatie zal kun nen leiden. Een poging van de Belgische minister van arbeid, L. Servais, om de staking af te wenden mis lukte zaterdagavond laat. Zijn bemiddelingsvoorstel voor een loonsverhoging voor de onge veer 5.000 werknemers in de olie industrie van 13.7 procent over 1965 en 1966 samen kon in de ogen van de oliemaatschappyen geen genade vinden. Zij hadden tien procent aangeboden. De vak bonden hadden 17.3 procent ge elst. Het bemiddelingsvoorstel van de minister werd trouwens door de Antwerpse afdelingen van de vakbonden, waar onge veer 3.000 werknemers in de raf finaderijen staken, van de hand gewezen. De Brusselse en Luikse afdelingen hadden het comoro- misvoorstel met grote meerder heid aanvaard. De staking komt op het mo ment, dat de toestand in de Ant werpse haven, waar een 800-tal stakende leden van de „kaniteins- dienst" de vorige week door de regering werd gevorderd, gelei delijk normaal wordt en de rat- finaderiien weer met grondstof fen worden bevoorraad. Ondanks de „langzaam-aan-actie" kon vol gens de Antwerpse wethouder L. Delwaidc de afgelopen dagen weer een normaal aantal sche pen in de haven worden afgehan deld. De toestand in de haven van Londen In de Londense haven, waar een grote achterstand in het werk is, hebben in het weekeinde slechts 300 van de 25.000 haven arbeiders gewerkt niettegen staande oproepen van de rege ring en de vakbonden om gedu rende de weekeinden op het werk te komen. Ongeveer 145 schepen wachten op behandeling. De weigering om in de week einden te werkea hangt volgens de betrokkenen samen .met de klacht dat er ruim 400 werkloze havenarbeiders in Londen zouden zijn. Een nieuw conflict heeft zich echter aangekondigd bij de Bel gische binnenscheepvaart. Een staking aan het eind van deze maand wordt overwogen, indien geen akkoord wordt bereikt over de uitvoering van de 45-uren werkweek, die het vorige jaar werd ingesteld. In Brussel is maandagochtend een aantal benzinestations, waar van het personeel niet bij de vak bonden js aangesloten ert niet aan de staking jn de olie-industrie deelneemt, begonnen met het rantsoeneren van de benzine. Er wordt per auto voor niet meer dan 100 frank afgeleverd, onge veer 12 liter. Voor vele stations staan rijen auto's te wachten. Firma's met niet stakend per soneel hebben maandagochtend nog een aantal particulieren van olie voor hun verwarming lyun- BOOTRAMP IN KENIA Naar het 'Keniase persbureau meldt is zaterdag an de Keniase kant van het Victoriameer een boot omgeslagen, waardoor min stens 26 mensen verdronken. Men verwacht dat het aantal slachtoffers nog .zal stijgen. 47 mensen overleefden het ongeluk, dat het ergste op het meer wordt genoemd. nen voorden. In de vele grote flatgebouwen in Brussel zijn de inwoners aangemaand zuinig met de verwarming om te gaan. In Antwerpen is de staking on der de arbeiders algemeen. Zij hebben posten uitgezet om even tuele werkwilligen aan te manen solidair te blijven. Voora] ging hun aandacht naar de groepen kantoorpersoneel om na te gaan of onder hen geen arbeiders scholen. Politie en marechaussee hiel den een oogje in het zeil. Zondag is uit een tank van de Société Industriëlle Beige de Pétroles een hoeveelheid ruwe olie weggestroomd. In een kan toor was een telefoontoestel ver nield. Aangezien sabotage niet uitgesloten wordt geacht is het politietoezicht verscherpt. De zware regenval heeft in het weekeinde nieuwe overstromin gen in België veroorzaakt. Voor al in het oosten van het land en in het bijzonder in de provincie Luik hadden verscheidene stre ken van de overvloed van water te lijden. In de Sambre en de zij rivieren en de Ourthe steeg het peil tot gevaarlijke hoogte. Het verkeer moest op enkele plaatsen worden onderbroken. Burdiensten vielen uit en de weg LuikVerviers kwam onder water te staan. In Vlaanderen echter, waar de afgelopen week grote schade door de wateroverlast werd aange richt, werden geen nieuwe over stromingen gemeld. Hier en daar zakte het water zelfs verder. PIET UITTREDEN VAN INDONESIË UIT DE V. N. Tegenover een medewerker van het Japanse blad „Mainisji" heeft president Soekarno gezegd, dat alleen de kwestie-Maleisië aan leiding voor Indonesië is geweest uit de V. N. te treden. De Indone sische stap had niets te maken met de Chinese volksrepubliek noch met de binnenlandse situa tie in Indonesië. „De enige reden van ons uit treden uit de Verenigde Naties is, dat wij niet bunnen dulden dat Maleisië, dat wij niet erkennen, een belangrijke zetel gaat inne men in de organisatie van de Verenigde Naties." Dit was even wel geen beletsel voor Indonesië van de Verenigde Naties te hou den en de V.N. te eerbiedigen." De Indonesische leider voegde hieraan toe: „Wij hebben geen enkele reden ons tegen de V.N. te verzetten als eenmaal het vraagstuk van Maleisië zal zijn geregeld." Wel leverde het Indonesische staatshoofd kritiek op de hou ding van- de secretaris-generaal Oe Thant ten aanzien van de kwestie-Maleisië. Naar de mening van de Indonesische president kan alleen de Afrikaans-Aziati- sche conferentie een oplossing vinden voor de vraagstukken van Azia én van Afrika. De Amerikaanse regering, die meent dat Djakarta steeds meer in de sfeer van communistisch China bomt, neemt op het ogen blik de hulp aan Indonesië op nieuw in beschouwing. Dit hebben Amerikaanse func tionarissen vrijdagavond gezegd. Volgens hen was president Soe- karno's besluit tot uittreding uit de Verenigde Naties de jongste aanwijzing van de nauwere ban den tussen Indonesië en China. Ze voegden er echter aan toe dat er geen aanwijzingen waren dat China president Soekarno tot de stap had aangezet. Soekarno's afwijzing van hulp van de bijzondere V. N.-instanties zou wellicht van invloed zijn op het programma voor de bestrij ding van malaria op Java en Sumatra. Voor dit programma, dat door de Ver. Staten in sa menwerking met de wereldge zondheidsorganisatie wordt uit- In een officiële verklaring heeft de Chinese regering zater dag de terugtrekking van Indo nesië uit de Ver. Naties „ge rechtvaardigd" genoemd en zich achter het besluit van president Soekarno geschaard. „Maleisië is slechts een pro- dukt van het neo-kolonialisme en vormt een bedreiging voor Indonesië en de andere landen van Zuidoost-Azië. De 650 mil joen Chinezen steunen hun 104 miljoen Indonesische broeders volledig", aldus de verklaring. Peronisteve zullen aan verkiezingen deelnemen De peronistische ..Partido Jus- ticialista" (rechtvaardigheids partij) heeft zaterdag besloten aan de algemene verkiezingen die op 14 maart in Argentinië zullen worden gehouden, deel te nemen. Binnen de partij waren de laatste tijd stemmen opge gaan om de verkiezingen te boy cotten. NIET „HEILIG OF ONSCHENDBAAR" Maleisië, aldus de verklaring, is een dolkstoot van het impe rialisme in het hart van Zuid oost-Azië, zoals Israël voor de Arabische en Zuid-Afrika voor de Afrikaanse landen is. De Ver. Naties zijn slechts een werktuig van het imperia lisme en het oude en nieuwe kolonialisme, dat geleid wordt door de Verenigde Staten. De volkerenorganisatie is niet de enige instelling die samenwer king tussen alle landen mogelijk kan maken, zo zegt de Chinese regering. Tal van belangrijke kwesties in Azië werden daar buiten geregeld. Peking vraagt alle landen en in het bijzonder de onlangs onafhankelijk gewor den staten na te gaan wat de Verenigde Naties nog betekenen met China buitengesloten en In donesië niet langer lid. „De Verenigde Naties vormen geenszins iets heiligs of on schendbaars. We kunnen even goed zonder", aldus de Chinese verklaring. gevoerd, is tof 1967 jaarlijks vier miljoen dollar uitgetrokken. De functionarissen zeiden dat Indonesië overigens vrijwel uit sluitend op economisch gebied hulp van de Verenigde Staten ontving. De enige militaire bij stand bestond uit de opleiding van Indonesiërs. Voor het lopende fiscale jaar was 10 miljoen dollar voor hulp aan Indonesië uitgetrokken. Indonesië heeft laten weten dat het niets van de Verenigde Naties heeft ontvangen voor de ontwikkeling van West-Irian, het voormalige Nederlandse Nieuw- Guinea. Ambtenaren van de volkeren organisatie hadden weliswaar diverse onderzoeken verricht in West-Irian, maar deze hadden alleen de financiële positie van de provincie aangetast. In een verklaring voor de pers wordt voorts ontkend, dat de volkeren organisatie 30 miljoen dollar ter beschikking heeft gesteld van het ontwikkelingsfonds voor W.- Irian. De enige bijdrage aan dit fonds was afkomstig van Neder land, dat om de drie jaar 50 mil joen dollar in dit fonds stortte. Het bedrag van 30 miljoen dol lar was genoemd door de Ameri kaanse voorlichtingsdienst. Zaterdag hebben Maleisische strijdkrachten 19 Indonesiërs ge vangengenomen na schermutse lingen voor de kust van Malakka. Een Maleisische patrouilleboot zou 15Indonesiërs en een Chi nees uit Singapore aan, land heb ben gebracht na een Indonesi sche sleepboot, die op de patrouil le had gevuurd, tot zinken te hebben gebracht. Aan boord van de sleepboot zouden zich rond 40 Indonesiërs hebben bevonden.l Vijftien werden opgepikt; de rest! zou verdronken zijn. Een andere Maleisische patrouilleboot had 'n sampan met 4 Indonesiërs aange houden. Naar „Antara" meldt heeft de Indonesische minister van ar beid, Soetomo, de gematigde vakbondsorganisatie „Sobri" verboden. Volgens het blad „Al Ahram" is Gaston Soemialot, de minister van defensie in de Kongolese opstandelingenregering, zaterdag m Cairo aangekomen. Hij heeft daar besprekingen gevoerd met verschillende Egyptische autori teiten en ook met de Algerijnse vice-president kolonel Boumé- dienne. IETS KOUDER Nadat zaterdagavond een klei ne storing met grote snelheid van west naar oost over ons land was getrokken, stroomde polaire lucht binnen, waarin het vooral in de noordelijke en oostelijke provincies sterk opklaarde. Op sommige plaatsen daalde daar de temperatuur tot aan het vries punt. In de loop van zondag werd echter met zuidwestelijke winden oceaanlucht van subtropische oorsprong aangevoerd, zodat in de nacht van zondag op maandag Nederland zal samen met Canada. Engeland en de Ver enigde Staten een multi-natio- naal squadron onderzeeboot- jagers gaan vormen. Ieder van deze landen zal een schip voor dit squadron leveren. De marinevoorlichtingsdienst heeft dit bevestigd. Het vormen van het squadron gebeurt met medeweten en met instemming van de N.A.V.O. Op dit ogenblik kan de marine nog niet meedelen welke Nederland se oorlogsbodem voor dit doel ter beschikking zal worden ge steld. Ook is nog niet bekend welke schepen Engeland en de Verenigde Staten zullen leveren. De Canadese bijdrage voor dit multi-nationale squadron is de jager „Columbia", een schip met 230 man aan boord, dat gecom mandeerd wordt door Peter Hin- ton. De „Columbia" is zaterdag uit Halifax vertrokken. Het schip zal in februari in Engeland zijn waar het zich bij de drie andere schepen van het squadron zal voegen. Massale demonstratie tegen M.L.F. in Amsterdam Meer dan vijfduizend mensen hebben zaterdagmiddag in Am sterdam deelgenomen aan een demonstratie tegen de vorming van een multi-laterale kernvloot en speciaal tegen de Nederland se deelneming daaraan. De foto toont de demonstran ten met spandoeken en borden op de Rozengracht. De tocht ging van de Westermarkt naar het oud R.A.I.-gebouw. Een sergeant van het Ameri kaanse leger in West-Duits- land is door een militaire rechtbank in Frankfort ter dood veroordeeld wegens het feit dat hij een andere ser geant had doodgeschoten om dat deze hem had gewekt voor een oefening. De Zuidvietnamese burgerlijke en militaire leiders hebben zater dag een formele overeenkomst getekend ter oplossing van de regeringscrisis in het land welke drie weken lieeft geduurd. Vol gens de overeenkomst heeft de burgerlijke regering de volledige macht en hot staatshoofd wet gevende macht. Zo spoedig mo gelijk zal een nationaal congres worden bijeengeroepen. Het communiqué is opgesteld door de burgerlijke leiders maar er was enige spanning in de RUSSISCHE RAKETPROEVEN De Sowjet-Unie zal in de pe riode van vandaag tot 1 maart nieuwe ruimteraketten lanceren in het gebied van de Stille Oceaan met het doel allerlei ge gevens te verzamelen, aldus meldde het Russische persbureau Tass zaterdag. De raketproeven beogen voorts „de uiteindelijke verovering van de kosmische ruimte". lucht in afwachting van de aan kondiging der ondertekening, daar gezegd werd dat sommige generaals het er niet mee eens waren. Een minderheid der ge neraals zou de voorkeur hebben gegeven aan de instelling van een soort militaire waakhond-com missie ter controlering van de burgerlijke regering, zoals eer der door generaals Nguyen ■Khanh was voorgesteld. Op grond van de overeenkomst zullen leden van de hoge natio nale raad, die op 20 decembei gearresteerd werden, worden overgeleverd aan het burgerlijk bestuur, die hen zal vrijlaten. Totdat een nationaal congres bijeen is, zal het staatshoofd, Phan Chac Suu, de wetgevende macht behouden die hem door de generaals was toevertrouwd toen zij de hoge nationale raad ont bonden. NIET ENTHOUSIAST? Volgens welingelichte kringen vinden de Amerikaanse functio narissen in Saigon de overeen komst geen ideale oplossing, Zaterdagmorgen is een com pagnie van het Zuidvietnamese leger door een bataljon van de vietcong overvallen op een 15-tal kilometers ten zuidwesten van de hoi 'stad Saigon. Volgens de eerste berichten zijn zes man regeringstroepen gesneuveld onder wie een Ame rikaanse officier, 15 gewond, on der wie een Amerikaanse ser geant. Zware wapens zijn ver loren gegaan. Dit is de eerste aanval van een dergelijke omvang in de onmid dellijke nabijheid van Saigon. Van Amerikaanse zijde is ver der meegedeeld, dat zaterdag ook een post ten noorden van Saigon door de vietcong is aangevallen. De verliezen der Zuidvietnamese troepen beliepen 13 doden en twee gewonden. Zuid-Korea en Zuid-Vietnam Zuid-Korea heeft besloten 2000 man naar Zuid-Vietnam te sturen om dit land te helpen in zijn strijd tegen de communis ten. Dit is zaterdag op een pers conferentie in Seoel meegedeeld door president Tark Tsjoeng Hie. maar wel een basis om met de Zuidvietnamese regering nauw samen te werken. De besprekin gen over meer Amerikaanse steun aan Zuid-Vietnam zouden nu vermoedelijk worden hervat. De Amerikaanse missie in Sai gon zou later in een verklaring de overeenkomst hebben toege juicht als een veelbelovende stap in de richting van de vorming van een stabiel en doelmatig be wind. Een dergelijk bewind was noodzakelijk voor het doeltref fend gebruik van de Amerikaan se steun. Studenten in Hoc-E, het boed dhistische bolwerk in midden- Vietnam, zijn maandag een tegen de regering gerichte algemene staking begonnen. Er zijn teke nen 'dat de staking zich tot vijf Drovincies langs de grens met Laos en Noord-Vietnam uit breidt. Dit is de derde door de studen ten uitgelokte algemene staking in de afgelopen twee weken in Hoe-E. Demonstranten liepen maandagochtend door de straten van de stad onder het roepen van regeringsvijandige leuzen. In de voornaamste steden in midden-Vietnam werden stakin gen gehouden bij het vervoer, de openbare dienstén, op scholen en universiteiten. Winkels waren gesloten. het kwik tot 7 a S graden opliep. De gepasseerde fronten, die de verschillende luchtsoorten be. grensden brachten in het noor den en midden van het land veel al 10 tot 15, in het zuiden onge veer 2.0 mm regen. Een storingsgebied op de oceaan beweegt zich nu met grote snel heid in de richting van Spanje. Daardoor blijft in onze omge ving de wind nog enige tijd vrij zuidelijk. Er vindt 'dus geen luchtaanvoer over zee meer plaats en de tem peratuur zal iets naar 'beneden gaan. Een front, dat zich van de Britse eilanden naar noordwest- Spanje uitstrekt, koimt naderbij en kan plaatselijk enige regen brengen. medegedeeld door .het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Lagere temperaturen Opklaringen, maar hier en daar ook nog enige regen. Tot matig of zwake afnemende wind tussen zuidwest en zuidoost. Lagere temperaturen, vooral in de nacht. DINSDAG 12 JANUARI v.m. n.m. Breskens 8.30 9.12 Terneuzen 9.05 9.47 Hansweert 9.45 10.27 Walsoorden 9.55 10.37 WOENSDAG 13 JANUARI 9 Twee jonge Oostduitsers zijn door een rechtbank in Oost- Berlijn veroordeeld tot resp. 12 en 10 maanden gevange nisstraf. Zij hadden getracht via Hongarije Oostenrijk te bereiken, doch werden door de Hongaarse politie gearres teerd toen zij nog slechts 20 km van de Oostenrijkse grens waren. v.m. n.m. Breskens 9.41 10.18 Terneuzen 10.16 10.53 Hansweert 10.46 10.53 Hansweert 10.56 11.33 Walsoorden 11.06 11.43 Jan. 11. 8.44 16.52 12.34 1.10 12. 8.44 16.53 12.53' 2.29 13. S.43 16.55 13.17 3.51 Het bezoek van prinses Margaret aan Ierland Ongeveer 300 mensen hebben zaterdagavond in het Ierse stad je Abbeyleix een openbare bij eenkomst bijgewoond, die belegd was uit protest tegen de aan wezigheid van de Britse prinses Margaret en haar echtgenoot, lord Snowdon. De politie stelde eerder op de dag zeven jongelui in hechtenis, die men verdacht van sympa thie voor de anti-Britse extre misten die tijdens het bezoek van het Britse paar tal van inciden ten hebben veroorzaakt.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1