Gemeenteraad van Zaamslag Beursoverzicht Pagina 5 Vrijdag 8 januari 1965 DE VRIJE ZEEUW GEDRUKTE STEMMING De meeste aandacht heeft gis- termiddag de obligatiesector voor zich opgeëist. Dit in ver band met de aangekondigde 5V2 pet obligatielening 1965 ten laste van de Bank voor Ned. Gemeen ten, groot 100 min, tegen 100 procent. De aankondiging van deze lening was voor de beurs zeker geen verrassing. Reeds en kele dagen heeft men met een dergelijke lening rekening ge houden. Volgens de beurs is ge noemde lening scherp gesteld. Men gebruikte zelfs het woord „brutaal". Toch is men van mening dat de lening zal slagen temeer, daar de geldmarkt nog steeds aan de ruime kant is. Met dit type lening van 5 Va pet be hoort het 6 pet rentetype prak tisch wel tot het verleden, aldus de beurs. Hoewel men in de staatsfondsenhoek, zoals boven aangehaald, reeds rekening had gehouden met een dergelijke lening, was de aankondiging er van toch nog voldoende voor aanbod in de staatsfondsenhoek. De stemming was enigszins ge drukt en hetzelfde kan gezegd worden van de leningen Bank voor Ned. Gemeenten. De han del in de obligatiesector verliep kalm. Gedurende de gehele beurs- duur werd gehandeld in aan delen Centrale Suiker Maat schappij. De stukken lagen vast in de markt op circa 432, tegen woensdag 421. Speciale redenen voor de aktiviteit, alsmede de vaste stemming in dit fonds, wa ren niet aanwezig. De handel in de internationale waarden was een stuk minder vergeleken bij die van de vorige dagen. Na een iets lagere opening daalden de koersen nog een weinig als ge volg van gering Amerikaans aanbod. Dit kwam in een vrijwel lege markt. Hoogovens daalde circa 8 punten tot 562. Philips en Unilever zakten een paar dubbeltjes in, terwijl Kon. Olie bijna 1 gulden verloor. Philips noteerde 153,40, Unil. 141,60 en Kon. Olie 157,10. AKU kon zich goed handhaven op 518 (51714). Ook in de scheepvaartmarkt was het vrij stil. Aandelen Van Nievelt-Goudriaan ondergingen een gevoelige koersdaling tot 101 (10514). Ook de overige fondsen in deze sector waren merendeels wat lager. De leiden de cultures werden verwaar loosd. In de lokale afdelingen wer den aandelen Walvisvaart, die van Gist- en Spiritus, alsmede Ned. Dok en Scheepsbouw we derom hoger geadviseerd. In tegenstelling tot de gedruk te stemming in de staatsfondsen, waren de leningen Bank voor Ned. Gemeenten merendeels iets hoger door ruime vraag tegen het slot van de beurs. Beursindices 5/1 6/1 7/1 Int. conc. 573.2 573.2 569.9 Industrie 360.5 362.6 361.6 Scheepvaart 147.0 147.7 147.3 Banken 238.6 240.0 242.1 Handel, enz. 171.1 171.8 171.5 Algemeen 408.1 407.8 404.9 Nabeurskoersen AKU: (517) Hoogovens: (561V2) Kon. Olie: 156.80—157.10 (157.00) Philips: 152.50—153 (153.10) Unilever 141.40—141.50 (141.40) Stemming: ongeanimeerd. Advieskoersen buitenlands bankpapier Engels pond 9.9810.08 Amerik. dollar 3.57V23.6IV2 Canadese dollar 3.31V23.36V2 Belgische frank (100) 7.217.26 Zwitserse fr. (100) 83.10—83.60 Franse frank (100) 73.2073.70 Duitse mark (100) 90.1090.60 Noorse kroon (100) 49.6050.60 Deense kroon (100) 51.5052.50 Zweedse kr. (100) 69.30—70.30 Italiaanse lire (10.000) 56.50—58.50 Oostenrijkse schilling (100) 13.90—14.00 Portugese escudo (100) 12.42 Vb—12.57V2 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.91—6.06 Reconstructie van de moord op Kennedy in Denemarken De Deense advocaat Jörgen Jacobsen, voorzitter van een burgercommissie van onderzoek, heeft donderdag bekendgemaakt dat de moord op president Ken nedy in Denemarken zal worden gereconstrueerd om vast te stel len of deze zich kan hebben toe gedragen op de manier zoals in het onlangs verschenen Warren rapport is uiteengezet. Het Italiaanse geweer dat door Lee Harvey Oswald voor de moord zou zijn gebruikt, zal voor dit doel uit de Verenigde Staten worden overgebracht. Twee poppen, die president Kennedy en gouverneur John Connally van Texas moeten voorstellen, worden in een open auto met dezelfde snelheid, op dezelfde afstand en onder de zelfde hoek als de presidentiële wagen ten opzichte van de op slagplaats van schoolboeken had, langs een speciaal opgerichte toren gesleept. Een goed schut ter zal dan op de poppen schie ten om vast te stellen of drie schoten kunnen worden afge vuurd in de zeven seconden die Oswald ter beschikking stonden. De bevindingen die in het rapport van de commissie-War ren zijn vastgelegd, hebben in verscheidene landen tot een controverse over de moord op Kennedy geleid. Notulen van de openbare vergadering van de raad der gemeente Zaamslag op maandag 14 december 1964, des namiddags 2.30 uur. Voorzitter: J. van Wijk, burgemeester. Secretaris: J. W. Kusee. Tegenwoordig:A. Koster en F. de Koeijer, wet houders; J. van Hoeve, I. M. C. de Jonge, L. F. Florussen, J. H. Verhelst, A. J. de Visser, W. Faas, C. A. de Kraker en H. de Feijter, leden. Afwezig: J. van Cadsand. 1. Opening. De Voorzitter opent de vergadering, spreekt het openingsgebed uit en heet de aanwezigen welkom. Hij deelt mede, dat van de heer Van Cadsand bericht is ingekomen, dat hij wegens ziekte de vergadering niet kan bijwonen. De heer Van Cadsand spreekt in zijn brief de hoop uit dat de begroting 1965 vlot afge handeld zal kunnen worden en dat er in het komende jaar veel van in vervulling mag gaan. De voorzitter wenst de heer Van Cadsand van harte spoedig algeheel herstel toe. 2. Notulen. Met dank aan de secretaris worden de notu len van d evergadering van 2 november 1964 zonder hoofdelijke stemming, overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. a. een bericht van Burgemeester en Wet houders van Goes dat de gemeenschap pelijke regeling voor de Bestuursschool Zeeland door Ged. Staten van Zeeland werd goedgekeurd; b. de notulen van de algemene vergadering van aandeelhouders N.V. Waterleiding Mij. Zeeuwsch-Vlaanderen dd. 8 okto ber 1964; c. het besluit van Ged. Staten van Zee land tot vaststelling van de gemeente rekening 1961; d. het raadsbesluit dd. 2 november 1964 tot vaststelling kredietbedrag rekening courant voor 1965, goedgekeurd door Ged. Staten van Zeeland; e. berichten van de heren I. J. Kolijn, J. F. Lensen, H. de Feijter, M. J. Galle en F. de Putter dat zij hun benoeming tot lid van de Commissie van advies woonruimtewet aannemen; f. berichten van de heren J. van Cadzand, F. Dieleman, F. K. Haak, P. Houg en P. de Leeuw dat zij hun (her)benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aannemen; g. de begrotingen 1965 van de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht voor de perioden 1 januari t/m 31 maart 1965 en 1 april t/m 31 december 1965; h. de 4e wijziging van de gemeentebegro ting 1964, goedgekeurd door Ged. Staten van Zeeland; i. de notulen van de vergadering van het Algemeen bestuur van de Schoolartsen- dienst Zeeuwsch-Vlaanderen dd. 27 ok tober 1964; j. de overeenkomst tussen de gemeente en de Margarethapolder inzake over dracht beheer en onderhoud van een gedeelte van de Verkorting, goedge keurd door Ged. Staten van Zeeland; k. het jaarverslag 1963 van de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht; 1. rapporten van het Verificatiebureau Ver. Ned. Gemeenten betreffende: kas- opneming en controle administratie Al gemeen Burgerlijk Armbestuur 4e kwar taal 1964; controle kas en boeken ge meente-ontvanger 4e kwartaal 1964 en controle leges- en voorschotkas 2e half jaar 1964; m. een bericht van Ged. Staten van Zee land dat de beslissing op het raadsbe sluit dd. 20 juli 1964 tot grondverkoop aan de heer J. J. Haak is verdaagd; Burgemeester en Wethouders stellen voor de stukken a tot en met m voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. n. een verzoek van het bestuur van de Chr. openbare leeszaal en bibliotheek te /xel inzake vestiging van een filiaal in Zaamslag; o. de begroting 1965 van de Vereniging „Het Groene Kruis"; p. de begroting 1965 van de Landelijke Rij vereniging „De Julianaruiters"; Burgemeester en Wethouders stellen voor de stukken n tot en met p te behandelen bij de vaststelling van de gemeente-begroting 1965. Aldus wordt besloten. g. de rekening 1963 van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur met het daarbij behorende rapport van het Verificatie bureau Ver. Ned. Gemeenten. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze stukken in handen te stellen van de Com missie van onderzoek rekeningen en begrotin gen. Aldus wordt besloten. Mededeling Op grond van het delegatiebesluit werd bij sluit van Burgemeester en Wethouders dd. 16 november 1964 zekerheid op grond van het Besluit bevordering eigen woningbezit gesteld ten behoeve van A. Bakker, Sassing P 58 te Axel. In verband met het bovenstaande stellen Burgemeester en Wethouders voor de voor genoemde persoon bij raadsbesluit dd. 27 april 1964 reeds verleende garantie in te trekken. 1964 reeds verleende garantie in te trekken, waartoe z. h .s. wordt besloten. 4. Voorstellen in verband met het in wer king treden van de Algemene Bijstands wet. Op voorstel van de Voorzitter gaat de ver gadering over in een besloten zitting. Na heropening stelt de Voorzitter aan de de orde de benoeming van de leden van het college voor bijstand ingevolge de Alg. Bij standswet. De Voorzitter verzoekt de heren De Visser en Faas met hem het stembureau te vormen. Dubbeltal: W. Faas en A. J. de Visser. Uitgebracht: W. Faas 7 stemmen; A. J. de Visser 2 stemmen; H. de Feijter 1 stem. Benoemd is de heer W. Faas. Op de desbetreffende vraag van de Voor zitter verklaart de heer Faas zijn benoeming aan te nemen. Dubbeltal: J. van Hoeve en L. Florussen. Uitgebracht: J. van Hoeve 4 stemmen; L. F. Florussen 6 -temmen. Benoemd is de heer L. F. Florussen. Op de desbetreffende vraag van de Voor zitter verklaart de heer Florussen zijn be noeming aan te nemen. Dubbeltal: J. van de Ree (C 129) en P. Dees (Noordstraat 10). Uitgebracht: J. van de Ree 7 stemmen; P. Dees 3 stemmen. Benoemd is de heer J. van de Ree. Dubbeltal: J. Sccheele (C 3) en M. Wieland (B 161). Uitgebracht: J. Scheele 4 stemmen; M. Wie- land 4 stemmen; F. Riemens 2 stemmen. Zodat niemand de vereiste meerderheid heeft verkregen. Bij de tweede vrije stemming verkregen: J. Scheele 4 stemmen; M. Wieland 5 stemmen; F. Riemens 1 stem. Daar ook ditmaal niemand de vereiste meer derheid heeft behaald, volgt een herstemming tussen de heren Scheele en Wieland. HerstemmingJ. Scheele 4 stemmen; M. Wieland 6 stemmen, zodat is benoemd de heer M. Wieland. Dubbeltal: J. A. Muller (Plein 33) en W. J. Lensen (Plein 8). Uitgebracht: J. A. Muller 8 stemmen; W. J. Lensen 2 stemmen, zodat is benoemd de heer J. A. Muller. Dubbeltal: J. C. Bavekoo (Te Waterstraat) en J. Willemsen (B 83). Uitgebracht: J. C. Bavekoo 8 stemmen; J. Willemsen 1 stem; M. C. Cornelissen 1 stem, zodat is benoemd de heer J. C. Bavekoo. Dubbeltal: Mej N. W. Beukelman (Polder straat 13) en W. de Regt (D 147 a). Uitgebracht: N. W. Beukelman 9 stemmen; S. van Hoeve 1 stem, zodat is benoemd mej. N. W. Beukelman. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna, overeenkomstig de voorstellen van B. en W. besloten tot opheffing van het Alg. Burgerl. Armbestuur en ontslag van de leden en secreta- r is-p enningmeester De Voorzitter zegt, dat op een en ander na der terug gekomen zal worden in een speciale samenkomst van het gemeentebestuur met het Alg. Burgerl. Armbestuur. De heer Faas zegt geen behoefte te hebben hierop nader in te gaan na hetgeen hierover in de besloten zitting is gezegd. 5. Voorstel tot goedkeuring exploitatie-opzet van het uitbreidingsplan Kom Noord-Oost. De heer Florussen zegt, dat de grondprijs bitter tegenvalt. Hij had gerekend op 15 a 16 per m2. Tegen de berekening van de prijs van 2 posten, n.l. voor reservering en voor dorpsontwikkeling heeft hij bezwaar. Deze maken de grond juist duur. Hij maakt daarover geen verwijt aan B. en W. De Voorzitter zegt, dat 2 en 1,50 resp. voor reserve en dorpsverfraaiing van Ged. Staten moeten worden opgenomen. De bedra gen drukken op ieder uitbreidingsplan. De heer Florussen zou graag het ongenoe gen daarover kenbaar willen maken. Dit is weer een van die gevallen van voogdij over de gemeente en hij vindt het jammer dat het zo loopt. De heer De Visser zegt dat in de prijs ver disconteerd is de kosten voor brandkranen en lichtmasten. Hij meent dat vroeger door Ged. Staten de opmerking is gemaakt, dat dit niet mocht. Hij vindt het ook onbillijk, dat deze bedragen in de exploitatie worden opgenomen. Anderen krijgen deze dingen uit de algemene middelen, terwijl er hier grote grondprijzen betaald moeten worden. De Voorzitter merkt op, dat het voor de mensen aantrekkelijk is in een nieuwe wijk te wonen met bredere straten en veel groen. Alles moet in de exploitatie worden opgeno men volgens de richtlijnen vgn Ged. Staten. De exploitatie-opzet wordt aan Ged. Staten ter beoordeling toegezonden. Wethouder Koster kan er mee akkoord gaan om er op aan te dringen, dat de bedragen voor de reserve en dorpsverfraaiing worden geschrapt. De heer De Feijter is er vóór deze bedra gen te laten staan. Het kan alleen maar ver traging geven en het is tijd, dat begonnen kan worden. Wethouder De Koeijer is van mening, dat het niet zal lukken deze posten er buiten te laten. Bovendien ie het zo, dat de buitenmen sen nu op het ogenblik zelf wel meer moeten betalen voor de electriciteitsvoorziening. Op zichzelf is het niet onredelijk de kosten in de grondexploitatie op te nemen. De heer Florussen dringt er nogmaals op aan een poging te doen de bedragen er uit te krijgen. De heer De Kraker merkt op, dat ook ande re gemeenten met dergelijke grondprijzen zit ten. De Voorzitter ontraadt een voorstel om de meergenoemde bedragen er uit te laten. Het kan alleen maar vertragend werken. Zonder hoofdelijke stemming wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 6. Voorstel tot wijziging van de Alge mene Politieverordening. De heer Van Hoeve zou graag zien, dat het zitten, leunen of staan tegen winkelramen óók verboden werd. De Voorzitter zegt, dat in art. 81 van de Politieverordening een dergelijk verbod is opgenomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. 7. Voorstel tot het aangaan van een geld lening. De Voorzitter deelt mede, dat er juist deze morgen een aanbieding is binnengekomen van de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor een vaste lening van 150.000. Rente 5 looptijd 25 jaren, koers 99 14 B. en W. stellen voor op deze aanbieding in te gaan. Zonder hoofdelijke stemming wordt, over eenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. 8. Voorstel tot het voteren van een crediet voor het vak handenarbeid op de Open bare lagere school. De heer De Feijter vindt het belangrijk, dat hiervoor belangstelling bestaat. De heer De Visser veronderstelt dat het hier alleen gaat om de aanschaffing van materia len en dat niet ieder jaar een dergelijke post op de begroting zal komen. De Voorzitter zegt, dat dit een éénmalige post betreft. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. 9. Behandeling gemeente-begroting 1965. De Voorzitter spreekt allereerst een woord van dank tot de secretaris en de overige amb tenaren ter secretarie voor het tot stand bren- en voor het vele werk dat daaraan is besteed. Hij verzoekt de secretaris deze dank over te brengen aan de ambtenaren ter secretarie en geeft hierna gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen. De heer Florussen: Voorzitter, ik wil dan be ginnen met mijn waardering uit te spreken voor de wijze waarop deze begroting is samen gesteld en verzorgd en mijn dank voor allen die hieraan hebben meegewerkt. Waardering ook voor de vervulling van mijn wens van vorig jaar t.a.v. een begeleidings brief van burgemeester en wethouders bij de begroting. Het is voor een ieder wel duidelijk dacht ik, dat hiermede in een leemte is voorzien. Globaal wordt hier in het kort de positie van het gemeentelijk wel en wee aan de orde gesteld, terwijl het beleid dat burgemeester en wethouders in het komende jaar denken te voeren, min of meer de aandacht krijgt. Zo hoort het en zo moet het. In het afgelopen jaar, voorzitter, zijn voor onze gemeente enkele belangrijke besluiten dooi de raad genomen. Eén hiervan was de aankoop van grond voor een nieuw uitbreidingsplan, van behoorlijke grootte en omvang. Voor een klein gedeelte is de goedkeuring op het uitbreidingsplan en de daarbij behoren de bebouwingsvoorschriften verkregen en kan met het bouwrijpmaken een aanvang genomen worden. Toch vraag ik me af waarom de Provinciale overheid maar voor dat kleine gedeelte de goed keuring verleende en niet voor het hele plan. Wat bezielt deze heren eigenlijk; is het de be doeling deze toch al zeer dure en kostbare pro jecten nog wat duurder te maken, door maar voor kleine gedeelten tegelijk de vereiste goed keuring te verlenen? De reden dat er nog de mogelijkheid bestaat een verkeersweg rond het dorp te leggen en dan dwars door dit uitbreidingsplan, is te ctwaas om er ook maar aan te denken. Een beetje meer vrijheid en wat minder voog dij van de toch al zwaar aangetaste gemeente lijke autonomie is wel zeer gewenst en zou den de gemeentelijke aktiviteiten in vele ge vallen zeer ten goede komen. Kort geleden is ook het besluit genomen tot aankoop van grond voor een industrieterrein. Beperkt van omvang, en dan ook alleen voor kleine bedrijven bestemd. Ik hoop, voorzitter, dat ook dit in de behoefte kan en zal voorzien. De woningbouw is in het afgelopen jaar niet ongunstig geweest en wij mogen niet ontevre den zijn. Er is immers meer gebouwd of in aanbouw dan in lange tijd het geval is geweest. Ook voor het komende jaar is de situatie wat de woningbouw betreft hoopvol met de ratio- bouw, die dan zal worden begonnen in deze gemeente en die voor hier 24 woningen be treft. Voorzitter, ik ben van oordeel dat het voor kleine gemeenten toch wel bijzonder aantrek kelijk en ook belangrijk is, dat rationeel, een voor onze begrippen zo groot aantal woningen vlug en snel gebouwd kan worden. Ik hoop dat deze woningen de bestemming krijgen, waar het type woningwetwoningen in de eerste plaats voor bestemd is. In verband met de ratiobouw van de samen werkende gemeenten zijn in de loop van het jaar door de burgemeester van Terneuzen uit spraken gedaan, die naar ik meen bijzondere aandacht verdienen. In zijn nieuwjaarsrede heeft hij onder meer het volgende gezegd ik citeer, voorzitter „Hoewel ik er begrip voor kan hebben dat door verschillende kleinere gemeenten op bewonderenswaardige wijze plannen ontwik keld worden om in groter verband een ratio neel woningbouwplan te realiseren, meen ik toch te moeten uitspreken dat het noodzake lijk zal zijn, dat de provinciale en rijksover heid ten deze goed in het oog houdt dat dit van werkelijkheidszin getuigende plannen zijn. Hieronder wil ik plannen verstaan welke gebaseerd zijn op de reële behoefte aan wo ningen in die gemeenten. Zouden deze plan nen gericht en gebaseerd zijn op de indus triële ontwikkeling van de gemeente Ter- neuzen, dan acht ik zulks onjuist. Het stre ven zal immers moeten zijn, dat de werk nemers voor de in onze gemeente gevestigde industrieën zoveel mogelijk in Terneuzen worden gehuisvest. Eerst wanneer dit op de duur niet meer mogelijk zou zijn, kan tot een gedecentraliseerde politiek worden overge gaan. Primair zal echter nodig zijn concentratie en nogeens concentratie." Tot zover de burgemeester van Terneuzen. Wanneer men deze zinnen van elke franje ontdoet, blijft er dit over, voorzitter: Eerst Terneuzen volbouwen en zijn die voorzien en voldaan, dan pas kan er eens aan gedacht wor den om de andere gemeenten ook eens een woning te laten bouwen. Een gedachte over de woningbouwpolitiek, die voor elke gemeente onaanvaardbaar is; bovendien een gedachte, die bijzonder egoïs tisch is en die getuigt van weinig humaniteit ten opziente van de andere gemeenten. Met de burgemeester van Terneuzen wil ik dan ook zeggen: concentratie en nog eens con centratie, maar dan van alle gemeenten tegen deze gedachtengang over de woningbouwpoli- tjeic, zoals men die in Terneuzen voorstaat. Scherp stelling nemen tegen dit streven en verlangen is zeer noodzakelijk, dacht ik. Deze burgemeester heeft nog meer gezegd; in het citaat is het al aangehaald, maar bij het jubileum van een Woningbouwvereniging in Terneuzen deed hij dat positiever, als de weer gave in de pers juist was tenminste. Hij zei daar o.m. dat het eigenlijk niet langer zo door kan gaan, dat Terneuzen voor werk zorgt en de arbeiders in andere gemeenten wo nen; dit in verband met de hoge investerings kosten die de gemeente Terneuzen zich daar voor moet getroosten. Voorzitter, nu is het natuurlijk waar, dat de zeer snelle industriële groei van die gemeente handen vol geld kost; dat staat vast en men moet daar begrip voor hebben. Maar wanneer men nu de achste industrienota eens doorleest worden daarin een aantal grote kapitaalswer- ken vermeld zo in de loop van 4 a 5 jaar tot stand gekomen. Deze werken, ruw afgerond, 5.65 miljoen gul den gekost, maar van deze 5,65 miljoen werd door de overheid ruim 4,5 miljoen gulden be taald subsidies dus. Subsidies uit de algemene middelen van de rijksoverheid, bijeengebracht door iedere be las üngoetaier in ons land. Hiervan wil de burgemeester van Terneuzen misschien wel akte nemen vóór hij de eis stelt dat wie in Terneuzen werkt er ook maar moet wonen. Deze eis is een aantasting van de per soonlijke vrijheid en daar moet men zeer voor zichtig en behoedzaam mee omgaan. Laat de arbeiders zelf beslissen waar ze wel of waar ze niet willen wonen. Deze vrijheid mag men ze niet ontnemen. In een vergadering van een Bestuurdersbond in Terneuzen lanceerde de voorzitter van dat gezelschap dezelfde gedachten. Het lijkt me beter, voorzitter, dat deze me neer zich in zijn uitlatingen in dat gezelschap maar beperkt tot de loonpolitieke problemen, want die zijn er voorlopig nog genoeg dacht ik. Eerbied voor gemeentegrenzen bestaan blijk baar in Terneuzen ook niet meer aangezien in een folder propaganda gemaakt wordt met 500 ha industriegrond of grond die daarvoor in aanmerking komt, ten oosten van de stad. Deze 500 ha grond liggen binnen de gemeen tegrenzen van Zaamslag en ik vind het dan ook zeer brutaal en ongehoord, dat deze ge meente zich ongevraagd 500 ha grond toeëigent. Hier worden de normen van het normale fatsoen toch wel met voeten getreden en zon der meer ter zijde geschoven. Ik zou er prijs op stellen, voorzitter, dat burgemeester en wethouders hun ongenoegen in niet al te zachte termen kenbaar maakten bij het gemeentebestuur van Terneuzen en meedelen dat we op deze gang van zaken be slist niet gesteld zijn. Gaarne zou ik van U vernemen, voorzitter, in welk stadium de uitbreidingsplannen rond de Otheense kreek verkeren. Het doet me genoegen dat deze plannen in samenwerking met de gemeente Terneuzen ge maakt worden, al is het puur eigenbelang van Terneuzen wel voor ieder duidelijk, dacht ik. Niettemin is het noodzakelijk dat hier samen gewerkt wordt om een mooi en goed sluitend geheel te krijgen. Dit gebied is bestemd om in de nabije toe komst een belangrijk ontspannings- en recrea tiecentrum te worden. Dat is ook voor onze gemeente van groot belang; leefbaarheid en woonklimaat worden er door vergroot en dit zijn dingen van de eer ste orde om als woongemeente te slagen. Ik hoop, voorzitter, dat, wanneer deze plan nen hier ter beoordeling aan ons voorgelegd worden, de wil aanwezig is om deze ook te realiseren. Actief meewerken om dit gebied tot een verantwoord recreatiecentrum te ontwikkelen behoort naar mijn oordeel zonder meer tot de taak van de gemeente. Over de herindeling komen de berichten maar schaars af en als ze komen, dan nog via één bepaalde pers, vóór de gemeentebesturen er kennis van krijgen; dit is een onjuiste gang van zaken en ook bijzonder laakbaar. Toch wordt de toestand ernstig, want een wetsvoorstel kan in de loop van het jaar 1965 verwacht worden, aldus de Memorie van toe lichting bij de begroting van het Departement van Binnenlandse Zaken. Voorzitter, het wordt tijd, dat alle krachten in de gemeente gemobiliseerd worden. Het is niet genoeg dat alleen het gemeente bestuur vecht en protesteert; heel de bevolking van onze gemeente moet daaraan meedoen. Ik zou dan ook van hieruit een beroep wil len doen op alle burgers van Zaamslag, ver enigingen, vakbonden, gezelschappen enz., zich ten volle in te zetten voor de zelfstandigheid van onze gemeente. Dit mag natuurlijk geen wilde, en voor ieder op zichzelfstaande aktie, maar een goed geleide en goed georganiseerde aktie worden, dit in nauwe samenwerking met het gemeentebestuur. Voorzitter, ik vraag hiervoor Uw bijzondere aandacht; het wordt tijd we moeten klaar zijn vóór de dreiging in volle ernst en omvang losbarst. Niet wachten tot het laatste moment, want dan zijn we te laat. In de begroting zijn geen nieuwe kapitaals uitgaven geraamd; wel worden in de begelei dingsbrief een aantal kapitaalswerken ge noemd, die mogelijk voor realisering in aan merking komen. Voor enkele hiervan wil ik de bijzondere aandacht vragen en wel, in de eerste plaats, voor een rioolwaterzuiveringsinstallatie. Voorzitter, het staat vast, dat de vervuiling van de waterwegen mede zijn oorzaak vindt in de lozing daarop van rioolwater. Dit levert gevaar op voor de volksgezondheid met alle gevolgen daaraan verbonden. Ik ben van oordeel, voorzitter, dat op elk gemeentebestuur de plicht rust dit gevaar zo veel mogelijk te beperken of, indien mogelijk, helemaal te voorkomen. Ook hier wordt het rioolwater geloosd in de waterwegen van de polders; dit kan niet on beperkt blijven doorgaan. Bij lage waterstan den is het zonder meer een onfrisse toestand bij de lozingspla'atsen. Met de meeste klem vraag ik de aandacht van burgemeester en wethouders voor dit punt. Maak plannen en onderzoek de mogelijkheden; het wordt hoog tijd dat er wat aan gedaan wordt. Gymnastiekzaal en instructiebad zijn van het grootste belang voor de lichamelijke opvoeding van de jeugd. Men kan dit soort dingen niet beschouwen als weelde, integendeel, ze zijn noodzakelijk. Het zijn ongetwijfeld kostbare projecten, maar aangezien hiervoor grote rijksbijdragen of subsidies beschikbaar zijn, geloof ik dat ze hier ook te realiseren zijn. Voorzitter, ik zou U willen vragen, neem de voorbereidingen ter hand en onderzoek ook hier de mogelijkheden, zodat eerlang voorstel len dienaangaande de raad voorgelegd kunnen worden. Bezwaren heb ik, voorzitter, tegen de forse verhoging van subsidie aan de Zeeuwse mu ziekschool. Er wordt voorgesteld 1400,te geven, tegen vorig jaar 750,een verhoging dus van 650, Daarentegen wordt de subsidie voor de Ter- neuzense Muziekschool verlaagd van 750, naar 600,Het resultaat is, voorzitter, dat vorig jaar 1500,en nu 2000,aan de mu ziekscholen ter beschikking staat; een verho ging dus van netto 500, Stelt men daartegenover het voorstel van burgemeester en wethouders om de muziek vereniging „De Volharding" 250,meer sub sidie te geven, dan steekt dit toch wel schriel af. Voorzitter, ik zou U willen verzoeken dit voorstel terug te nemen en het volgende voor stel over te nemen verhoging van subsidie voor „De Volharding" met 500, verhoging subsidie Zeeuwse Muziekschool met 250, Met dit voorstel blijft het totaal bedrag het zelfde, maar er blijft meer op Zaamslag en het rendement zal ook beduidend groter zijn voor de gemeente. Een opmerking ten aanzien van post 312: uitgaven ten behoeve van recreatie. Voor het stuk zeedijk in de Eendracht wordt aan de pachter 200,vergoeding betaald voor geleden schade. Voorzitter, dit stuk dijk is en blijft te klein; er ontstaan en groeien daar ongewenste toe standen. Ik zou burgemeester en wethouders dan ook willen vragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om dit stuk zeedijk bij de ge meente in pacht te krijgen, dan kan de misère daar zonder meer opgelost worden. Voorzitter, tot slot nog dit, wil men als woongemeente slagen, dan zal de leefbaarheid en het woonklimaat hieraan moeten worden aangepast. Recreatie- en ontspanningsmogelijkheden, gebouwen voor lichamelijke opvoeding enz. zullen ruimere aandacht moeten krijgen; wo ningbouw alleen is zonder meer onvoldoende. Ik wil er dan ook sterk op aandringen bij burgemeester en wethouders hieraan de volle aandacht te schenken. Verheugend is, het mag hier in het openbaar wel eens gezegd worden, dat de handeldrij vende middenstand van onze gemeente zich ten volle bewust is van zijn taak. Vele kleine winkeltjes zijn nu moderne zakenpanden geworden; dit is een bijdrage die de leefbaarheid van onze gemeente zeer ten goede komt. Hiervoor niets dan lof en waar dering. Daar dit begrotingsjaar beslissend kan wor- Zie verder pag. 7. t

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5