Ruim een miljoen werknemers zonder collectieve arbeidsovereenkomst ROEPING en STRIJD „Lot van het loonpolitieke systeem is bezegeld" TUSSEN AFSLUITDAMMEN EN DELTADIJKEN SHELL jHAARDOLIE PK c J i F„ VERSTRAETEN ZOON HET SCHILDERSBEDRIJF IS ZEER L0CRINTENS1EF Vergadering Landbouwschap stelde arbeid- en rusttijdenregeling vast Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 8 januari 1965 Overgangsfase Strijd om erkenning KLOPJACHT IN LONDENSE VOORSTAD Prestatiebeloning DIEPGAANDE STUDIE NEERGELEGD IS FRAAI UITGEVOERD BOEKWERK NOORSE KONING LANDDE IN BEIROET DE SOWJET-UNIE EN CYPRUS DE ACHTERSTAND IN DE HAVEN VAN LONDEN POMPBEDIENDE BEKENT POGING TOT OPLICHTING Prof. dr. M. A. Beek legt funktie neer Int ONVOLDOENDE PLANNING LEIDT TOT KOSTENVERHOGING Bordje „te huur" hrengt eindelijk geschikte kandidaat voor woning Ruim een miljoen werknemers zijn op dit moment zonder collec tieve arbeidsovereenkomst, mede als gevolg: van de late beslissing over de loonpolitieke uitgangspunten voor 1965, aldus „Ruim Zicht het blad van het Nederlands katholiek vakverbond. De centrale werknemersorganisaties in de Stichting van de Arbeid kunnen in het beste geval bereiken, dat nog af te sluiten C. A. O.'s worden goedgekeurd. In een aantal gevallen zullen zij medewerking moeten geven aan het terugwijzen van reeds gesloten overeen komsten en in geen geval zullen zij verbetering kunnen brengen in een ingediende C. A. O. Het N. K. V. neemt aan dat de regering in de huidige situatie eerder geneigd en verplicht zal zijn in te grijpen bij al dan niet vermeende afwijkingen van de normen. Het loonbeleid zal in '65 moeilijk uit te voeren zijn en dit jaar zal alle problemen van een overgangsfase te zien geven. Om een chaos te voorkomen zal volgens het N. K. V. ernstig ge tracht moeten worden het hui dige systeem dit Jaar nog te handhaven. De roep om vrijheid bij de loon onderhandelingen is een roep om mogelijkheden tot het realiseren van een verdergaande democra tisering in het bedrijfsleven. Een mogelijkheid van centraal ingrij pen zal nodig blijven, maar dan uitsluitend in die zeldzame ge vallen waarin het algemeen be lang in het gedrang komt. De gebeurtenissen van de laat ste weken hebben aangetoond, dat de Nederlandse vakbeweging zich in een strijdpositie bevindt zoals geen enkele vakbeweging elders in de vrije wereld. Het is niet alleen een strijd om erken ning, maar een strijd om de vrij heid op het gebied van de meest elementaire zaken waarvoor de vakbeweging zich altijd heeft in gezet: de verbetering van de lonen en arbeidsvoorwaarden. In de Londense voorstad Ken sington heeft woensdagavond een klopjacht plaats gehad op de 22-jarige John Marson, die in november van het vorig jaar uit de gevangenen van Lewes was ontsnapt. Aan de jacht werd deelgenomen door ongeveer 200 politiemannen en een aantal po litiehonden. Marson had de eigenaar van een bar in Surrey gedwongen in een sportwagen plaats te nemen, waarmee hij op weg naar Lon den toog. De gealarmeerde po litie wierp onmiddellijk versper ringen op. Een uur later werd de wagen door een politiepa trouille ontdekt, niet ver van de Theems. Gedurende dertig mi nuten vond een wilde achtervol ging plaats, die eindigde toen de sportwagen met twee andere wagens in botsing kwam. Drie personen sprongen uit de wa gen: de bareigenaar, een 21-jarig meisje en Marson. De laatste vluchtte een gebouw binnen, waar een club voor Jamaicaanse studenten is gevestigd. Hij maak te hierbij gebruik van zijn re volver. Een motoragent werd neergeschoten en bleef gewond liggen. Hierna loste hij nog een aantal schoten, een tweede agent verwondend. Tevens maakte hij een eind aan het leven van de politiehond „Simson", die bij een honderdtal arrestaties behulp zaam was geweest. Tenslotte kon de vluchteling worden gegrepen. HET JACHT CHRISTINE De 32-jarige autohandelaar Ed ward Anderson en de 34-jarige directeur Ronald Verrier, twee van de drie mannen die betrok ken waren bij de raadselachtige verdwijning van het jacht „Christine", vorig jaar ter hoogte van zuidoost-Engeland, zijn woensdag door een jury in Lon den schuldig verklaard aan po ging een levensverzekerings maatschappij op te lichten. Zij hadden voorgewend dat Ander son met het jacht ten onder was gegaan, zodat op diens polis on geveer anderhalf miljoen gulden geïncasseerd zou kunnen worden. Anderson moest dan naar Zuid- Amerika verdwijnen. De derde betrokkene, Denis Basset, is niet meer in leven. Zijn lijk spoelde op de Belgische kust aan, tien dagen nadat het verzekerde slachtoffer met het jacht veron gelukt heette te zijn. De zaak liep de oplichters uit de hand toen de „Christine" on verwacht veel publiciteit kreeg. Het gerucht deèd namelijk de ronde dat het jacht een gedeelte van de buit van de Londense treinroof aan boord had. Ander son dook toen maat- weer op. Het klinkt vreemd, aldus „Ruim Zicht", maar die vrijheid moet de vakbeweging zich opnieuw verwerven. In hetzelfde nummer van het blad schrijft de Nijmeegse socio loog dr- H. Hoefnagels, dat het lot van het loonpolitieke systeem bezegeld is, terwijl de adjunct- directeur van de werf Gusto in Schiedam, de heer F. E. M. Smul ders, pleit voor het opnemen in de loonpolitiek van betere moge lijkheden om bij grotere produk- tie dan de macro-economisch be rekende een passend gedeelte van de vruchten daarvan direkt ten goede te laten komen aan hen die de prestaties hebben geleverd. Wellicht, zo zegt hij, ware hier aan een verlaging vast te knopen van de belastingen die toch door de regering in grote mate wor den gebruikt als een instrument ter beheersing van de conjunc tuur. Doordat de C. A. O.-onderhan- delingen in de verschillende be drijfstakken niet op hetzelfde tijdstip worden gevoerd, ontstaat er volgens de heer Smulders als 't ware een „haasje over-effekt", waardoor de eerste C. A. O.'s een achterstand krijgen ten opzich te van de daarop volgende, het geen weer nieuwe ontevredenheid wekt. De jaarlijkse onderhande lingen veroorzaken een sfeer van onrust en beïnvloeden de econo mische groei ongustig, aldus de heer Smulders, die meent dat het nuttig zou zijn te streven naar het afsluiten van C- A. O.'s die meer dan één jaar van kracht zijn. Van de hand van ing. M. H. Wilderom, technisch hoofdamb tenaar van de rijkswaterstaat te Vlissingen, is het tweede deel van een grote studie versche nen, die tot titel heeft „Tussen afsluitdammen en deltadijken". Deze studie is gewijd aan noord- Zeeland en houdt zich bezig met Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland. Voor de voorbereidende werk zaamheden als teken-, type- en fotowerk heeft de heer Wilde rom destijds een subsidie ont vangen van de Nederlandse or ganisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek. De uit gave zelf, die in de eerste plaats voor de bewoners van de pro vincie Zeeland belang heeft, is door ing. Wilderom geheel voor eigen risico gedaan. Kort na de aanvang van de samenstelling van dit tweede deel van „Tussen afsluitdammen en deltadijken" bleek de mede auteur van ing. Wilderom, de heer M. P. de Bruin, wegens gezond heidsredenen te moeten afzien van medewerking aan de editie. Dit nam niet weg dat een ge regeld vriendschappelijk contact tussen beiden bleef bestaan, dat onder andere resulteerd in een aantal gegevens voor het histo rische deel van ing. Wilderoms werk. VERBONDEN MET VASTELAND Werd in deel I de geschiede nis van nederlaag en overwin ning op het water op Noord- Beveland beschreven, de zo juist van de pers gekomen publikatie houdt zich bezig met een uit eenzetting van de waterstaat kundige ontwikkeling van Schou wen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland, samengevat onder de naam noord-Zeeland. De heer Wilderom heeft in zijn nieuwe werk noord-Zeeland gekozen, omdat Schouwen-Dui veland het noordelijkste eiland van de provincie is, dat via de Grevelingendam en de Haring vlietbrug met het vasteland wordt verbonden. Hij achtte een en ander de moeite waard om de waterstaatkundige ontwikke ling van het betreffende gebied aan een nadere studie te onder werpen en daarbij een aantal verwante onderwerpen te be trekken en zoveel mogelijk fei ten te documenteren. Het meest geschikt leek hem hierbij ook de polders van Tholen en St. Philipsland in te delen, omdat deze deltagebieden wat hun ont wikkeling betreft evenzeer inte ressante gegevens bevatten. NIEUWE PLANNEN Gezien de situering van de deltawerken zullen daar geen directe veranderingen ontstaan door het leggen van de primaire en secundaire dammen, maar de auteur wijst er op dat aan de horizon reeds nieuwe plannen opdoemen, zoals het plan-Rei- merswaal en de ScheldeRijn verbinding. Het nieuwe werk telt behalve een register 404 pagina's en be vat twee wapenafbeeldingen in kleurendruk, 120 tekeningen, 7 kaartreproducties, 137 foto's, 9 luchtfoto's en 2 uitslaande kaar ten. In zijn inleiding brengt de schrijver o.m. dank aan ir. T. Groot, hoofdongenieur van de rijkswaterstaat en hoofd van de afdeling studiedienst Vlissingen, voor de ontvangen steun bij de uitgave van zijn studie. Koning Olaf van Noorwegen is donderdagochtend op 't vlieg veld van Beiroet aangekomen. Het vliegtuig waarmee hij op weg was naar Perzië, aan welk land hij een officieel bezoek zou brengen, moest uitwijken voor een zware sneeuwstorm en zocht de wijk naar de Libanese hoofd stad. De Sowjet-Unie is voor toe passing van een federatief stelsel op Cyprus, schrijft het Turkse Wad „Milliyet", dat deze verkla ring; ontleent aan een lid van de Russische parlementaire delega tie die op het ogenblik een offi cieel bezoek aan Turkije brengt. Deze parlementariër had verder gezegd, dat het onmogelijk is het zij de Grieken of de Turken op Cyprus te laten vertrekken. „Zij zijn gedwongen er met elkaar te leven zoals twee repu blieken die naast elkaar in de Sowjet-Unie bestaan. Dit is ons standpunt, dat wij aan de Turkse regering hebben uiteengezet. Onze zienswijze komt die van Turkije zeer nabij. Ze is bijna identiek. Wij zouden de houding van Makarios, die rassenonder scheid maakt en „Enosis'' wil, niet kunnen goedkeuren", aldus het blad. Leiders van de bond van ver voerpersoneel, waarbij de meer derheid van de 15.000 Londense havenarbeiders is aangesloten, hebben woensdag aanbevolen het werk op de weekeinden en het overwerk in de haven van Lon den op vrijwillige basis te her vatten. Een van de vakbondsleiders zei dat de bond elke verantwoorde lijkheid voor de huidige toestand in de haven afwijst, maar met de hervatting van het overwerk heeft ingestemd in verband met de noodtoestand. Sedert vorig jaar juli een on officieel verbod op overwerk en werk op de weekeinden is inge gaan heeft het werk in de haven zich opgestapeld en is het aantal te laden of te lossen schepen steeds groter geworden. De 19-jarige pompbediende A. van S. die verklaard heeft dat hij op oudejaarsdag in zijn kan toortje bij een garage aan de Middenweg in Amsterdam door een onbekende man werd neer geslagen, zal vandaag voor de officier van justitie worden ge leid. Behalve de diefstal van een autoradio in verband waarmee hij werd gearresteerd, heeft hij ook bekend een poging te heb ben gedaan zijn werkgever op te lichten. Hij heeft een loonzakje, dat voor hem in een lade was neer gelegd, in zijn zak gestoken en zijn baas verteld dat hij zijn loon nog niet had ontvangen. De politie zoekt nog steeds naar d edader of daders van de overval. Van S. blijft bij zijn verklaring dat hij is neergeslagen door een man met een Indo nesisch uiterlijk en een kort sikje, die hij Maleis heeft horen praten met een tweede man. Een automobilist uit Diemen, die terwijl de overvallers bezig waren in totaal ongeveer 1.200 gulden te roven, bij de garage stopte om benzine te tanken, heeft verklaard door een man met het door Van S. beschreven uiterlijk te zijn geholpen. Tijdens een bestuursvergade ring heeft prof. dr. M. A. Beek, sedert 1952 voorzitter van de stichting interkerkelijk overleg in schoolzaken Nederlandse protestantenbond (I.K.O.S. - N. P.B.), zijn funktie als voorzit ter neergelegd. Hij heeft in een periode van 12 jaar ertoe bijge dragen dat dit oecumenische werk een geheel nieuwe gestalte heeft gekregen. Prof. dr. W. F. Golterman te Amsterdam, vice- voorzitter der stichting, zal het voorzitterschap voorlopig waar nemen. Driekoningen In diverse streken van ons land hebben de kinderen weer kun nen genieten van de viering van Driekoningen. Voorzien van lampions trokken de verklede groepjes door de straten om zich bij elke huis deur aan te dienen, zoals op de foto in 's-Hertogenbosch. (Adv.) BRANDSTOFFENHAICCEL Stationsweg 38 Terneuzen Tel. 01150—2085 MRNST MMST1* 67) De oude heer achter hem was nu werkelijk de schrik om het hart geslagen, hij vertrouwde die vreemde druk niet. Wat kon die betekenen? Aderverkalking, stru ma, kanker, beenderziekte alles. Kanker was het allerergste, wie weet in welk stadium hij zich reeds bevond! Het koude zweet brak hem uit toen hij uit zijn wagen stapte. „Voelt u zich niet goed, me neer?", vroeg de chauffeur be zorgd. Siebenöhrl gaf geen antwoord Hij ging zijn huis binnen, liep naar zijn slaapkamer en ging meteen naar bed. Hij sliep onrus tig en werd door angstige dro men gekweld. Badend in het zweet ontwaakte hij weer, voelde zich doodmoe. Hij wilde een bad nemen, kleedde zich uit en be keek zijn schrale naakte lichaam in de spiegel. Hij tastte zijn borstbeen af en trok een pijnlijk gezicht. Zonder twijfel, het was anders, hij moest zich laten on derzoeken. Maar eerst moest hij zien wat de kranten vandaag schreven. Naakt, zoals hij was, liep hij naar de brievenbus welke echter nog leeg was. Zou een Röntgen-onderzoek niet het bes te zijn? Hij liep terug naar zijn slaapkamer, waar een van zijn vele telefoontoestellen stond en raadpleegde de gids: Dr. C. Eyken, Röntgenologe. Die moest hij dus hebben. Hij kon zich dokter Clara Eyken voorstellen, een manwijf natuurlijk, met een haakneus en een zwarte bril, temidden van haar raadselachtige apparaten. In zijn eigen krant had hij ar tikelen gelezen over de heilzame werking van een bepaald soort stralen; daarover kon hij die dokteres raadplegen. Ze zou van dat spul wel eens hebben ge hoord. Kort na acht uur liet meneer Siebenöhrl zich naar het huis van dr. Eyken brengen. De kleine wachtkamer was leeg. Er hingen een paar aardige moderne olie- daar niet in orde. Het was nietverfscihilderijtjes, een voorschrift van het ziekenfonds en een spreuk „Het is een goddelijke taak de smart te lenigen". Zijn bijziende ogen trachtten het on der schrift te ontcijferen, het was een zekere Hippokrates, die dat moois had bedacht. De deur van de spreekkamer ging open. „Wilt u binnen komen?" „Aardig," dacht meneer Sie benöhrl toen hij het figuurtje in de witte jas had gezien en hij betreurde het de zeventig gepas seerd te zijn. Hij verhief zich van zijn zetel deftige mannen staan niet op, maar verheffen zich altijd om aan de vriende lijke uitnodiging van de dokters assistente, want als zodanig be schouwde hij haar, gevolg te ge ven. Hij liet zich in een andere zetel neder rijke mannen gaan nooit zitten maar laten zich neder en zei dat hij Dr. Eyken wilde spreken. Hij noemde zijn naam. „Ach, bent u meneer Sie benöhrl?" zei het meisje ver wonderd en het deed hem bijzon der veel genoegen dat zijn naam ook bij het gewone volk beteke nis had, Clara had zich haar vraag uit de mond laten vallen omdat ze het prettig vond om door bekende persoonlijkheden geconsulteerd te worden; ze be gon dus als arts ook buiten vak kringen een zekere naam te krij gen. Ze wist natuurlijk niet dat de vinger van de man slechts langs een lange rij namen in het telefoonboek was gegleden en daarbij als toevallig op de hare was blijven rusten. „Kent u mij?", vroeg meneer Siebenöhrl minzaam. „Dat doet me genoegen. En kan ik nu me vrouw Eyken spreken?" Zijn verbazing was heel groot toen het meisje in de witte jas achter een bureau ging zitten en vriendelijk zei; „Ik ben tot uw beschikking, meneer Siebenöhrl. Ik ben dokter Eyken. Welke klachten heeft u?" Siebenöhrl, van zijn verbazing bekomen, fronste het voorhoofd en zei klaaglijk: „Zorgen, dok ter. Ik word een dagje ouder." „Welke zorgen heeft u, me neer?" „Och, niets en klles. Ik maak me bezorgd om bepaalde dingen die kunnen gebeuren, bijvoor beeld dat ik kanker heb." Clara glimlachte. „Waarom meteen het ergste denken, me neer? Waarom denkt u dat in eens?" i Siebenöhrl bracht nauwkeurig rapport van zijn waarnemingen uit. Clara luisterde aandachtig. „Het zal het beste zijn dat we u maar even doorlichten of even tueel een foto maken, meneer Siebenöhrl. Wilt u even mee gaan?" Clara beschikte over een klein maar goed geoutilleerd röntgen- laboratorium. Ze maakte van de patiënt vier opnamen, onderzocht op haar scherm nog eens nauw keurig de borstkas en meende toen haar diagnose wel te kun nen stellen. „Meneer Siebenöhrl, u kunt er vrij stellig van op aan dat u geen kanker hebt. De foto's zullen dit wel bevestigen." (Wordt vervolgd.) In zijn nieuwjaarsrede heeft de voorzitter van het bedrijfschap voor het schildersbedrijf, de heer H- A. Kok uit Eindhoven, aan dacht gevraagd voor een welover wogen planning en organisatie van de bouwfasen en integratie van de groepen die bij het bou wen zijn betrokken. De heer Kok drong er op aan dat de schilder in dat geheel dui delijk omschreven zijn plaats moet krijgen. Te veel wordt in de bouwwereld voorbijgezien aan de beschermende functie van schilderwerk, eveneens aan het feit dat het niet inschakelen van de schilder bij de planning van bouwwerken leidt tot vertraging in de afbouw en tot een aanzien lijke verhoging van kosten voor het toekomstige onderhoud. Een verder doorgevoerde ra tionalisatie en mechanisatie bij het uitvoeren van schilderwerk zullen kunnen bijdragen tot op lossing van problemen in de bouwwereld. De heer Kok waarschuwde tegen al te optimistische geluiden over mechanische verwerking van verf. Er zijn op dit gebied goede resultaten te bereiken, maar men moet de mogelijkheden en de beDerkingen van de mo derne methoden van het aan brengen van verf kennen. RISICOREGELING Spr. betreurt het dat de be drijfstak schildersbedrijven, hoe wel zij tot de' belangrijkste ne- venbedrljven behoort, niet is be trokken bij het overleg over de risicoregeling woningbouw. Het in die regeling aangehouden loonkostenbestanddeel van 33 procent mag Sij een totale aan neming acceptabel zijn, er 'blijkt niet uit dat het loonbestanddeel in sommige nevenbedrijven aan zienlijk kan afwijken van dat percentage. In het zeer looninten- sieve schildersbedrijf is dat be standdeel veel groter; het per centage ligt daar tussen 55 en 65 procent. SEIZOENSPREIDING Nog steeds gaat een behoor lijke hoeveelheid produktie van het schildersbedrijf verloren, om dat geen gelijkmatige spreiding van liet schilderwerk over alle seizoenen is bereikt. De werkloosheidscijfers in deze bedrijfstak hebben zich in de tweede helft van 1964 op een Iets hoger niveau bewogen dan in dezelfde periode van 1963. De toeneming van de werkloosheid vooral in de laatste maanden van 1964 geeft reden tot "Waakzaam heid. De heer Kok deelde voorts mede dat het bedrijfschap de aandacht van de staatssecretaris sen van financiën en van econo mische zaken heeft gevraagd voor de gevolgen van de voor stellen tot harmonisatie van de omzetbelasting in de E. E. G. Die voorstellen houden een aanzien lijke verhoging in der omzetbe lasting voor het schildersbedrijf „Te huur". Door dit in na-oor- logs Nederland onwaarschijnlijk aandoende bordje bij de deur van een huis in de Amsterdamse Slaakstraat te bevestigen heeft een makelaar uit Heemstede na ongeveer drie weken eindelijk een gegadigde gevonden die aan de hoge voorwaarden voldoet, die door het C.B.H. gesteld worden. Als alles in orde bevonden wordt mag deze de driekamer woning betrekken voor f 137,50 per maand. Enkele van de voor waarden zijn het achterlaten van een zelfstandige woning in de hoofdstad, het overleggen van urgentieverklaring met een spe ciale medische indicatie en, voor oudere echtnaren, een gezamen lijke leeftijd van minstens 120 jaar. Op twee advertenties die de makelaar plaatste was de reactie beneden de maat: 13 brieven van mensen die bovendien geen van allen in aanmerking kwa men. Het bordje „Te huur" en de door de meeste voorbijgangers hoofdschuddend gelezen voor waarden, die op een venster ge plakt zijn leverden tenslotte nog zes brieven op, waarbij een van iemand die aan de voorwaarden kan voldoen. Hej bestuur van het Land bouwschap heeft besloten tot het publiceren van een ontwerp verordening, waarbij het aan boeren wordt verboden niet- goedgekeurde hengsten te hou den, dit om het volgens opspo ringsambtenaren meer en meer voorkomende dekken van mer ries door niet-goedgekeurde hengsten van andere eigenaren tegen te gaan. Als de niet-goed gekeurde hengsten jonger zijn dan 2% jaar of alleen voor sportdoeleinden worden gebruikt, mag men ze blijven houden. Vastgesteld werd de arbeid en rusttijdenregeling voor de tuinbouw voor 1965 met maxi mum-arbeidstijden van 2360 uur per jaar en 52% uur per week. Het bestuur nam een tweetal nota's van werkgroepen van de valorisatiecommissie van het Landbouwschap voor kennis geving aan. Zij gingen over groenten en fruit en over sui kerbieten. In de nota over groen ten en fruit wordt gepleit voor een specialisatie van de groen- tenteelt in die zin, dat reeds bij de teelt rekening wordt ge houden met de te verwachten bestemming (supermarkt, spe ciaalzaak, industrie, export). Voorts wordt concentratie van het veilingapparaat nodig ge acht.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2