Impasse in Zuid-Vietnam schijnt doorbroken Werk in Antwerpse haven hervat Zware brand in Bussum Het weer ENGELAND HOOPT DAT S0EKARN0 ZIJN VERSTAND ZAL GEBRUIKEN REGERING HAD „BURGERLIJKE MOBILISATIE" AFGEKONDIGD CHINESE BESCHULDIGING ONGEGROND Prioses Margriet opende internationaal congresoentrum R.A.I.-Amsterdam VIERING BEVRIJDINGSDAG 5 ME11365 VRIJDAG 8 JANUARI 1965 21e Jaargang - No. 6347 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen „JAAROVERZICHT" VAN DE VIETCONG 5Yi procent lening Bank Ned. Gemeenten Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden OPNIEUW DE TAALKWESTIE IN BELGIE Enige miljoenen schade Looneisen kapiteinsdienst Andere stakings dreigingen Langzaam-aan- actie in Antwerpse haven? DE METAALINDUSTRIE TSJOMBE NODIGT TWEE TEGENSTANDERS UIT „STAR OF INDIA"- SAFFIER TERECHT HET „CONCORDE"-PROJECT GAAT DOOR Franteering bij abonnement: Terneuzen Ditfeeteur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.in. Bij het overleg tussen Zuid- vietnamese en Amerikaanse functionarissen ter oplossing van de al enkele weken durende po litieke crisis in Zuid-Vietnam schijnt belangrijke vooruitgang te zijn geboekt, zo deelden wel ingelichte kringen in Saigon donderdag mee. Aangestuurd wordt op een regeling, die ge baseerd is op de volgende voor waarden: 1. Vrijlating van de leden van de hoge nationale raad die op 20 december bij de beperkte staatsgreep van de generaals werden gearresteerd; 2. Bevestiging van het gezag van de burgerregering en er kenning daarvan door de mi litairen; 3. Voorbereiding van de spoe dige verkiezing van een wet gevende vergadering die in de plaats moet komen van de ontbonden hoge nationale raad en meer leden zal tel len. Volgens genoemde kringen is verleden week een uit vijf leden bestaande werkgroep gevormd van vertegenwoordigers van de burgerregering, de militaire raad en de Amerikaanse ambassade nadat de besprekingen waren vastgelopen. De Amerikanen, die het overleg met Zuid-Vietnam over uitbreiding van hun hulp hebben geschorst in verband met de politieke onstabiliteit in dat land, staan op krachtige waarborgen dat de militairen niet opnieuw hun gezag over de burgerregering zullen laten gel den. Naar verluidt zijn de Ame rikanen bereid op dit punt ge noegen te nemen met een plech tige toezegging van de Vietna mese generaals. Intussen hebben volgens het officiële Zuidvietnamese pers bureau gezaghebbende kringen meegedeeld, dat uit buitgemaak te documenten blijkt dat com munistische agenten kortgeleden op een bijeenkomst in het ge heime hoofdkwartier van het communistische opperbevel voor het district Saigon nieuwe in structies hebben gekregen. Deze houden een offensief op drie fronten in. Op het politieke vlak moeten de agenten de bevolking aanzetten tot relletjes tegen de regering om de spanning te ver groten. Voorts zouden ze ver deeldheid moeten zaaien in re gering en leger. Te velde zouden grote aanvallen worden ingezet ter ondersteuning van deze on dermijnende aktiviteit, aldus het persbureau. De autoriteiten heb ben tegenmaatregelen voorbe reid. Zuidvietnamese gevechtsbom menwerpers kwamen donderdag in aktie tegen wat naar werd aangenomen een concentratie van Vietcongrebellen was, en kele kilometers ten noordwesten van Binh Gia, een paar dagen geleden het toneel van hevige rebellen. De sterkte van de guerrilla-eenheid, die de afge lopen week zware verliezen toe bracht aan de regeringstroepen, werd geschat op ongeveer twee duizend man. Zij hielden zich schuil in een dichtbebost gebied van enkele vierkante kilometers. Over het verloop van de actie is nog niets bekend. Het Noordvietnamese persbu reau heeft gemeld, dat Ameri kaanse en Zuidvietnamese oor logsschepen donderdag 't eiland Con Co een kwartier lang met granaten hebben bestookt en daarna de vlucht namen. Noord- Vietnam had een klacht bij de internationale controlecommis sie ingediend over deze en an dere „provocaties die een bui tengewoon gevaarlijke spanning hebben teweeggebracht in de krachtens de overeenkomst van Genève van 1954 ingestelde ge- strijd tussen regeringstroepen en demilitariseerde zóne". Radio-Hanoi heeft donderdag een perscommuniqué van de Vietcong-opstandelingen omge roepen, waarin wordt gezegd dat „230.00 vijandelijke soldaten, onder wie 2.111 Amerikanen, in 1964 door de Vietcong buiten gevecht zijn gesteld". Er zouden 230 dorpen in Zuid-Vietnam zijn bezet, 1027 vliegtuigen zijn neer geschoten, 992 legervoertuigen zijn vernietigd, 292 oorlogssche pen beschadigd en 17.596 wapens zijn buitgemaakt. Voorts zouden 1392 militaire posten en 3659 „strategische nederzettingen" in 1964 zijn vernietigd. De Britse minister voor het leger, Mulley, is donderdag in Koeaia Loempoer aangekomen voor besprekingen met de Ma leisische regering. Tegenover verslaggevers verklaarde hij dat Engeland iedere Indonesische aanslag op de federatie Maleisië op geëigende wijze zal beant woorden. Hij zei dat de Britse regering echter hoopt dat president Soe- karno „uiteindelijk genoeg ver stand zal bezitten en de druk van de confrontatie-politiek niet zal uitbreiden". Een Britse mijnenveger heeft donderdagochtend een Indonesi sche boot aangehouden die zou zijn gebruikt bij het aanbrengen van een springlading in een uit laatpijp van het Liberiaanse vrachtschip „Oceanic Pride" in de haven van Singapore. Door de ontploffing werd het schip be schadigd. Een opvarende van de Indonesische boot werd gevangen genomen, een tweede is waar schijnlijk verdronken. Een Britse militaire woordvoer der deelde mee dat binnenkort kustpatrouilles kunnen worden uitgevoerd, als zes schepen van de marinereserve in Singapore weer in dienst worden gesteld. De N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten deelt mede, dat zij voornemens is over te gaan tot de uitgifte van een 5% procent 25-jarige obligatielening groot 100 min tot de koers van 100 procent. Deze obligatie lening zal wordeni afgelost in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, aan vangende in 1971. Vervroegde extra-aflossing is gedurende de eerste 10 jaar van de looptijd niet toegestaan. Daarna is zij in de jaren 1975—1979 alleen mo gelijk tot de koers van 101% procent en gedurende de ver dere looptijd van de lening tot de koers van 101 procent. De lening is verdeeld in cou pures van 1000 en 500. Datum van inschrijving woensdag 20 januari 1965 en datum van stor ting maandag 15 februari 1965. Ook aan deze lening zal een schuldregister worden verbon den. Opneming van deze lening in de beursnotering te Amster dam en Rotterdam zal worden aangevraagd. Het prospectus zal dinsdag verschijnen. In officiële kringen te Nieuw- Delhi werden de jongste beschul digingen van Peking, volgens welke Indische troepen via de grens van Sikkim op Chinees ZUIDWESTELIJKE WIND Een hogedrukgebied strekt zich uit van Frankrijk naar de Azoren. Aan de noordflank hier van voeren zuidwestelijke win den zachte en vochtige lucht aan die ook tot ons land doordrong. De oostelijke begrenzing van deze lucht strekt zich uit van Denemarken naar de Balkan. Ten noorden van de Alpen bleef een laag koude lucht achter, waarin het langdurig sneeuwt. Bij Ierland bevindt zich een frontale storing die naar de VRIJDAG 8 JANUARI v.m. n.m. Breskens 5.08 5.36 Terneuzen 5.43 6.11 Hansweert 6.23 6.51 Walsoorden 6.33 7.01 ZATERDAG 9 JANUARI v.m. n.m. Noordzee trekt. Op de nadering hiervan zal de wind bij ons tot krachtig en langs de kust tot hard toenemen uit zuidwestelijke richtingen, terwijl tijdelijk wat regen of motregen moet worden verwacht. Het zachte weer blijft voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zacht weer Zwaarbewolkt en nevelig met tijdelijk motregen of regen, later gevolgd door enkele opklaringen. Krachtige, langs de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en west. Zaeht weer. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.46 6.21 7.01 7.11 6.20 6.55 7.35 7.45 Jan. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 8.46 8.46 8.45 8.44 8.44 8.43 16.48 16.49 16.50 16.52 16.53 16.55 11.46 12.02 12.17 12.34 12.53 13.17 22.42 23.55 1.10 2.29 3.51 grondgebied waren doorgedron gen. donderdag als „ongegrond" en „pure verzinsels'' verworpen. De bedoeling van de Chinezen is wel duidelijk, zo wordt gezegd. De regen van protesten en tegen- protesten tussen beide landen is weer even sterk geworden als in 1962 aan de vooravond van de inval van Chinese troepen in India. Een symptoom van de toenemende spanning om Maleisië Militairen van het eerste batal jon van de Schotse garde stap pen over de valreep bij hun vertrek uit Singapore naar Brits- Borneo waar zij de Maleisische veiligheidstroepen gaan verster ken in verband met de dreigen de toestand. Er liggen nieuwe zorgen in het verschiet voor de Belgische rege ring, die al zoveel moeilijkheden kent in verband met de verslech tering van het sociale klimaat. De taalkwestie die enkele maan den op de achtergrond heeft ver toefd is plotseling weer naar vo ren gekomen. In een donderdag bekendge maakte gemeenschappelijke re solutie zeggen vier grote Vlaam se culturele en politieke groepe ringen, samen het „Vlaams actie comité" vormend, te hebben be sloten tot coördinatie van hun optreden bij het streven naar strikte toepassing van de taal wetten, die België in een Frans en een Nederlandstalie deel scheiden. Donderdagmorgen om ongeveer half tien is brand uitgebroken in de magazijnen van de papier, en kartonagefabriek van de firma Van Meurs, gelegen aan de pro vinciale weg op de grens van Bussum en Hilversum. Vermoe delijk is het vuur ontstaan in de lijmafdeling. Al spoedig na het uitbreken van de brand sloegen de vlammen uit het dak. De brandweer van Bussum riep de hulp in van de brandweren van Hilversum én van Naarden. Andere brandweer korpsen werd gevraagd zich ge reed te houden. Een mobiele co lonne van de legerplaats „Crailo" in Laren assisteerde eveneens bij de bestrijding van de brand. Om ongeveer half elf had men het vuur zover onder de knie, dat voor verdere uitbreiding niet meer behoefde te worden ge vreesd. Met het nablussen zul- evenwel nog wel twee dagen ge moeid zijn. Omtrent de aangerichte schade staat nog niets vast, maar deze zal zeker enige miljoenen bedra gen, Onder meer ging 2.600 ton papier verloren en een gommeer- machine. Een golfkartonmachine met een waarde van twee mil joen gulden, die kort geleden was geplaatst, bleef gespaard. Ook slaagde men er in de gehele ad ministratie van het bedrijf in vrachtauto's te laden en af te voeren. De magazijnen brandden geheel uit. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Reeds enkele malen zijn in deze fabriek klei ne brandjes geweest. Enkele maanden geleden kreeg men een anonieme waarschuwing dat de fabriek in brand zou worden ge stoken. Politie en personeel heb ben daarop verscheidene nachten gepost, maar er gebeurde niets. Op het in de nabijheid gelegen complex „Cruijsbergen" werden twee militaire woningen bescha digd door het ontploffen van eni ge gasflessen in de fabriek. In de nacht van woensdag op donderdag, kort na drie uur, heeft het personeel in de Ant werpse haven, dat gedurende zeven dagen heeft gestaakt, het werk hervat. Zoals gemeld had de Belgische regering woensdag avond besloten tot vordering van het stakende havenpersoneel. Sinds woensdagavond had de regering de burgerlijke mobilisa tie van de stakende arbeiders af gekondigd. Aan de ongeveer 800 leden van de havenkapiteins- dienst brug- en sluiswachters en sleepbootbemanningen werd door de christelijke vak bond, die de staking had uitge roepen, opgedragen het bevel van de regering op te volgen. Verwacht moet worden dat het nog enige tijd zal duren, voordat de achterstand zal zijn ingehaald. Behalve dat er een honderdtal schepen de haven moeten bin nenvaren, moesten ongeveer 110 schepen via de sluizen de haven verlaten. Er is nog geen datum vastge steld voor nieuwe besprekingen over de eisen van het personeel van de kapiteinsdienst, die een premie verlangen voor onregel matige diensten waarmede onge veer een bedrag van 30 miljoen frank per jaar is gemoeid. Het mislukken van de onderhandelin gen met bemiddeling van de re gering leidde woensdagavond tot het bc-riuit het stakende perso neel te vorderen. In Brussel werden donderdag wel onderhandelingen gevoerd over de eisen van de Belgische mijnwerkers. Het conflict gaat hier niet alleen over de uitkering van de nieuwjaarspremie, maar ook over de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden. De vakbonden verlangen dat hun leden 660 frank (47,50 gulden) meer kriigen dan de arbeiders, die niet bii een vakbond ziin aan gesloten. De premie voo- hen be draagt 3.340 frank (ƒ240). Er is gedreigd met een staking, die maandag zal beginnen indien geen akkoord wordt bereikt. On geveer 50.000 arbeiders in Wallo nië en 35.000 in Vlaanderen zul len bij een staking zijn betrok ken. In het conflict tussen de olie maatschappijen en de arbeiders is de toestand ongewijzigd. Na dat deze week een poging om tot een oplossing voor de looneisen te komen, is mislukt, is een sta king aangekondigd, die eveneens maandag zal beginnen, indien niet alsnog een akkoord wordt bereikt. Bij deze actie zijn 5.000 arbeiders betrokken. De leiders van de katholieke bond van havenpersoneel heeft zijn leden donderdagochtend aan geraden het vorderingsbevel van de regering op te volgen, maar een langzaam-aan-actie te begin nen. Desondanks is de toestand in de haven snel verbeterd. De meeste sluizen zijn weer in be drijf en de sleepdienst in de ha ven functioneert vrijwel normaal. In de loop van de ochtend nam het aantal stakers, dat het rege ringsbevel om weer aan het werk te gaan opvolgde, snel toe. Prinses Margriet heeft don derdagmorgen het internationaal congrescentrum R.A.I.-Amster dam officieel geopend met het geven van een slag op een grote gong, die op het toneel in de grote zaal stond opgesteld. Dit congrescentrum aan het Europa plein in de hoofdstad is het eerste specifieke congresgebouw in ons land en het modernste van Europa. De combinatie congresgebouw met het daaraan verbonden ten toonstellingscomplex is uniek in de wereld. Stichtster en eige naresse van het congrescentrum (bouwkosten 14,6 miljoen) is de gemeente Amsterdam, die bij monde van burgemeester Van Hall het beheer overdroeg aan de R.A.I.-gebouw N.V. Tot de 1400 genodigden die de feeste lijke met ballet en muziek om lijste opening bijwoonden, be hoorden o.m. de staatssecretaris van economische zaken drs J. A. Bakker en de commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg. VERWACHTINGEN OVERTROFFEN Na het welkomstwoord van burgemeester Van Hall sprak de voorzitter van de raad van com missarissen, de heer S. Schroot- stra, die het een uitmuntend idee van de gemeente Amster dam noemde, dat getuigde van visie op de toekomst om zulk een congresgebouw te stichten. Als belangrijkste voordeel voor de samenvoeging van congres centrum en tentoonstellingsge bouw in één ruimte noemde de heer Schootstra dat beide delen elkaar in belangrijke mate aan vullen en daardoor ieder op zich aan betekenis winnen. De belangstelling voor het gebouw Het nationaal comité tot vie ring van de bevrijdingsdag 5 mei 1965, welke comité onder voor zitterschap staat van de Haagse burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft onder de titel „Maak er een feest van" een bro chure uitgegeven waarin tal van suggesties aan de hand worden gedaan omtrent het karakter van de viering en omtrent de vorm waarin de viering van de natio nale feestdag zou kunnen worden gegoten. Het is een fleurig boekje met een persoonlijk woord van prin ses Christina en van mr. Kolf schoten en met enkele pagina's vol namen van een aanbevelings- comité, een werkcomité en een ledencomité. Het bevat interes sante adviezen voor straatver siering en feestviering van de morgen tot de avond. Of er aan zo'n uniforme feest gids behoefte bestond, is een vraag die de plaatselijke comité's alom in den lande voor zichzelf moeten beantwoorden. Wij stellen De federatie metaal- en elek trotechnische industrie, federa tie van werkgeversverenigingen die met de drie werknemersbon den de vakraad voor de metaal industrie vormt, heeft er in een circulaire aan de bij haar aan gesloten bedrijven de aandacht op gevestigd dat overschrijding van de bij algemene loonmaat regel toegestane twee procent niet is geoorloofd. ons voor dat zij zich bij de samen stelling van hun programma's in de eerste plaats zullen laten lei den door de plaatselijke omstan digheden en mogelijkheden en door de financiële middelen waar over zij de beschikking krijgen. Met deze brochure zijn we er overigens nog niet. Het nationaal comité deelt n.l. mede dat het de uitgave van een boekje voorbe reidt. waarin bet uitgebreid op de vele facetten van het 5 mei feest zal ingaan. Belangstellenden kunnen zich thans reeds wenden tot het comi tébureau, Herengracht 519 te Am sterdam (tel. 020236222). Premier Tsjombe van Kongo heeft zijn felste tegenstanders onder de Afrikaanse leiders (on der meer president Ben Bella van Algerië en president Nasser van Egypte) uitgenodigd naar Kongo te komen om zelf te horen welke gruweldaden de door hen gesteunde opstandelin gen hebben bedreven. De Kongolese premier deed dit na zijn terugkeer in Leopold- stad van een bezoek aan de voormalige hoofdstad, van de rebellen, Stanleystad. Over het uitstel van zijn be zoek aan Brussel zei hij: „Er zijn mensen die voedsel nodig hebben in Stanleystad en dat gaat vóór al het andere". is zo groot, aldus spreker, dat de bezetting van het eerste ex ploitatiejaar alle verwachtingen overtreft. De vice-president der Associa tion Internationale des Palais des Congres, de heer Otto Zwicker uit Salzburg, zei in zijn felicitatiewoord dat het congres gebouw niet slechts Amsterdam maar geheel Nederland tot eer zal strekken. „Dit gebouw moet in het teken staan van ver draagzaamheid. wederzijdse eer bied en waardering. Ik ben er van overtuigd dat het deze ver plichting ten volle zal nako men," aldus de heer Zwicker. Na de vertoning van de kleu renfilm „Holland off Guard" van Gerard J. Raucamp werd de openingsbijeenkomst beslo ten met een optreden van bet Nationaal Ballet, begeleid door het Kunstmaandorkest. Eén van de drie mannen die ervan worden beschuldigd de „Star of India"-saffier te hebben gestolen uit een Newyorks mu seum, probeert de steen terug te bezorgen in een poging een lichtere straf te krijgen, zo meldde de „New York Daily News" woensdag. Volgens het blad is de be schuldigde, de 26-jarige Allen Kuhn, door vier rechercheurs naar zijn woonplaats Miami overgebracht, waar hij contact zou hebben gehad met de hui dige bezitter van de 563,35 ka raat wegende edelsteen. „Als alles goed gaat, zal de „Star of India" spoedig weer veilig in de stad zijn", aldus de „New York Daily News". De drie mannen worden ervan beschuldigd samen met de „Star of India", die van onschatbare waarde is, nog 21 andere edel stenen te hebben gestolen. Twee van hen, Kuhn en Jack Mur phy, wordt ook ten laste gelegd de actrice Eva Gabor vorig jaar in Miami te hebben beroofd van sieraden ter waarde van 50.000 dollar. Tenslotte worden Murphy en de derde man, Roger Clark, er nog van beschuldigd vorige week zaterdag in een juweliers zaak in Miami voor 2000 dollar aan sieraden te hebben gestolen. De officier van justitie van New York wilde bevestigen noch ontkennen dat Kunh naar Mia mi was gezonden om de saffier terug te bezorgen. Tegen verslaggevers, die hem in zijn woning in Miami aan troffen, wilde Kuhn geen com mentaar geven. Volgens verscheidene Londen- se dagbladen heeft de Britse re gering besloten voort te gaan met het Engels-Franse plan tot de bouw van de „Concorde", het supersone verkeersvliegtuig. Dit besluit zou zijn gevallen tijdens een donderdag gehouden ministerraad. De liberale „Guar dian" schreef op de voorpagina dat nog niet bekend is in welke vorm de regering de ontwikke ling van de „Concorde" wil voortzetten en dat het niet waarschijnlijk is, dat er iets over zal worden bekendgemaakt vóór dat de regering contact met Parijs heeft gehad. De onafhankelijke „Financial Times" meldde dat in grote trekken zou zijn besloten op de een of andere manier met het project verder te gaan. De „Dai ly Sketch" tenslotte wist te mel den dat besloten is de komende vier jaar twee prototypes te1 bou wen, een in Engeland en het an dere in Frankrijk, in plaats van het oorspronkelijke programma

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1