Toneel van tegenstellingen Problemen rond hei Engelse voetbal NIGERIA Pleidooi voor sikkelen guldens ROEPING en STRIJD Donderdag fanuari 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina's Geloof en geld De basis Naar burgeroorlog DE RASSENSTRIJD IN DE V. S. AMERIKAANSE WAARSCHUWING AAN ZUID-VIETNAM OP WEG NAAR II AM AR OVERDRACHT „WILLEM RUYS" UITGESTELD RECORD BIJ DE „SABENA" Maatregel tegen de „Moerba" OOK TSJECHO-SLOWAKI JE STELT ARCHIEVEN OPEN VOOR WESTDUITSE JUSTITIE Kaartje voor finale wereldkampioenschap kost 50 T. V.-UITZENDIN G D.W.S.—VASAS GYOER NOG NIET ZEKER DE SPORTTOTO BRAZILIË ORIENTEERT ZICH VOOR 1966 27 ste Hoogovenscliaaktoeruooi Er steekt een zekere ironie in dat juist Nigeria plotseling in diepe politieke crisis is geduikeld. Het leek van alle Afrikaan se landen het rijpst voor zelfstandigheid, toen de Britten in Lagos het bestuur overdroegen aan politici die ook in de vol gende jaren bewezen bekwaam te zijn. Het ging het land onder hen bepaald niet slecht en 'de vrije economie kon er zich behoorlijk ontplooien. Ook met de bur gerlijke vrijheden bleek het niet kwaad gesteldde menings uiting was er vrij en is dat trouwens nog. In al deze opzichten steekt Nigeria gunstig af bij landen als Ghana bijvoorbeeld. Het ontbrak echter ook niet aan spanningen. De staatsin stellingen waren tot de pruiken van de rechters een trouwe nabootsing van wat men in Engeland vindt en dat veroor zaakte een zeker misnoegen tussen de in Engeland opgeleide politici en de kweek uit eigen land. Er bestaat ook een tegenstel ling in godsdienst: islamieten in het noorden en allerlei niet-mo- hammedanen in de kuststreek. En er is vooral een tegenstelling in ontwikkeling: de kuststreek door jarenlang contact met de wereldhandel en steeds meer in dustrieën bij de steden danig verwesterd; het noorden nog vrij primitief. Dit laatste ging de bewoners van de eerste twee, daarna drie kuststaten verdrieten. Hoeveel ook te waarderen viel in premier Alihaji Sir Aboebakar Tafawa Balewa, zijn noordelijke partij bleek niet van zins iets anders dan een formele oppositie toe te laten. Het grote noordelijke ge Balewa de stembusgang door la ten gaan, ook al wist hij dat die door Okpara's aanhang 'zou wor den geboycot. Dat bleek zeer ef fectief en het is moreel eigenlijk niet mogelijk de uitslagen als enigermate representatief te be schouwen. Hoe de zaak moet worden ge lijmd, is de zorg van president Azikwe, die daarbij rekenen moet op een streven naar afscheiding van de oostelijke provincie en wellicht ook de twee andere kustprovincies. Als dat zou ge beuren, zou het op een burger oorlog uitdraaien. Daar komt bij dat de kustpro vincies de basis zijn voor de wel vaart van Nigeria, vooral in de toekomst. De olievondsten in het oosten zijn al gekarakteriseerd door de voorspelling dat Nigeria het Venezuela van de toekomst wordt. Juist dat deze rijkdom op hun gebied wordt gevonden, maakt het voor de kustbewoners onver draaglijk dat hun invloed op de regering wordt gekortwiekt. En het verhoogt de animo om het desnoods zonder de „achterlijke" binnenlanders te doen. Een chaotische mixture van tegenstellingen die misschien net iets meer staatsmanswijsheid voor een oplossing vraagt dan zelfs in Afrika's pronkstuk Nige ria op te brengen is. In een brief aan de minister van financiën vraagt de heer Lod. S. Beuth de aandacht van de autoriteiten voor zijn voor stellen tot wijziging van de muntwet. De brief is opgenomen in „De Geuzenpenning" van januari 1965, driemaandelijkse uitgave van het Kon. Ned. Ge nootschap voor munt- en pen ningkunde en van de Vereni- - ging voor penningkunst. De heer bied had daarbij niet alleen zijn Beuth schrijft: inwonertal mee, maar ook het „Wanneer u met mij van oor feit dat de politieke leiders ook de geestelijke leiders waren, mo hammedanen die de politieke groeperingen uit het nïet-islamie- tisdhe zuiden geen kans gaven. Als het moest kwamen de knok ploegen er aan te pas. De oppositie kreeg dus geen redelijke kans zich in het hele land aanhang te verwerven, wat onder meer leidde tot een poging tot staatsgreep onder Chief Awo- lowo. Ditmaal protesteerde de pre mier van de oostelijke deelstaat, Michael Okpara, tegen deze gang van zaken en hij wenste uitstel van de verkiezingen tot deze misstand uit de weg was ge ruimd. Dat hij niet ten onrechte bezwaar maakte, bleek uit de po ging van president Azikwe inder daad de gang naar de stembus te versohuiven, al had hij daartoe niet de bevoegdheid. Maar het college dat de verkie zingen uitschrijft was het ook voor de helft met hem eens. Dat was net geen meerderheid en claarom kon Aboebakar Tafawa wegens de vele automaten, en deze niet meer van zilver maar van nikkel te doen slaan. De rijksdaalder kan van zilver blij ven, maar het formaat kan z.i. zonder bezwaar verkleind wor den. Een en ander zou een be sparing opleveren en de moge lijkheid scheppen voor het doen slaan van gedenkmunten. Sedert half juni zijn bij ras- senongeregeldheden in de Ame rikaanse staat Mississippi ten minste 35 kerken in brand ge stoken of het doelwit geweest van bomaanslagen, zo heeft negerleider Roy Wilkins maan dag op de jaarlijkse bijeenkomst van de nationale vereniging voor de vooruitgang van ge- kleurden gezegd. Wilkins zei dat geweld, moord en onderdrukking in Mississippi aan de orde van de dag zijn. Wat betreft de opheffing van de rassenscheiding op de scholen en het tewerk stellen van negers was volgens hem vooruitgang geboekt. In een door de Amerikaanse ambassade in Saigon uitgegeven verklaring na meer dan twee weken van vruchteloze onder handelingen over een oplossing van de politieke crisis in Zuid- Vietnam wordt de waarschuwing geuit, dat de Amerikaanse hulp aan Zuid-Vietnam zonder een stabiel bewind in Saigon ondoel treffend zal zijn. Ambassadeur Maxwell Taylor heeft gisteren weer gesproken met premier Tran Van Hoeong. Dit is het derde onderhoud in vier dagen. Dinsdagochtend vroeg zijn de tien leden van de Nederlandse kernploeg uit Amsterdam naar Hamar vertrokken. Op deze foto, gemaakt op het Centraal station, even vóór het vertrek naar Noorwegen, zien we v.l.n.r.: J. van Swaay, Ard Schenk, P. Kievit, P. Nottet, R. Liebrechts, J. Halfweg, P. Mod der, S. de Vries en W. Beukers. Ondanks hogere lonen staat het Engelse voetbal min of meer voor een crisis Met het wereld kampioenschap 1966 voor ogen, dat overigens voor de eerste maal in Engeland, de bakermat van het voetbal, wordt gehou den, gaan er stemmen op dat het pi-estatieniveau steeds lager komt te liggen. Vele jaren waren de Engelsen van mening, dat zij er geen prijs op stelden wereldkampioen te worden en daarom namen zij niet deel aan de wedstrijden om de wereldbeker die in -1930, '34 en '38 plaats vonden. Toen was de titel „leermeester" belang rijker dan de titel van wereld kampioen. De tijden zijn echter veranderd. De oude glans is ver dwenen en in 196f> komt de voetbalelite van de gehele we reld naar Albion. Het is de droom van iedere Engelse voet balenthousiast dat zijn helden de hoogste titel zullen behalen. Maar men heeft zorgen. Het is geen geheim, dat de prestaties van het nationale team steeds meer zijn gedaald. Teammanager Alf Ramsey bezit weliswaar alle volmachten, maar niet het spe lersmateriaal, waaruit binnen korte tijd de ideale ploeg te voorschijn komt. HOGE PREMIES Alf Ramsey, zelf eens een „vaste" keus in het Engelse elf tal, gaat zijn derde regerings periode in en er zijn velen die om een nieuwe man roepen. Men is tevens van mening, dat De voor gisteren vastgestelde overdracht door de Rotterdam sche Lloyd van de „Willem Ruys" aan de „Flotta Laura" is tot nader order uitgesteld, zo wordt door de Lloyd meege deeld. Tijdens de laatste bespre king tussen de directies van de Lloyd en van de Flotta Lauri bleek verschil van inzicht te bestaan over de uitrusting, waar mee en de staat waarin het schip zou moeten worden opge leverd. „WILLEM RUYS" TOCH OVERGEDRAGEN Gistermiddag om half vijf is het motorschip „Willem Ruys" definitief overgedragen aan de Italiaanse rederij „Laura" in Napels. De moeilijkheden, die gerezen waren in verband met deze overdracht, konden gister middag worden opgelost. De Belgische nationale lucht vaartmaatschappij „Sabena" heeft het afgelopen jaar voor het eerst in zijn bestaan meer dan één miljoen passagiers ver voerd: 1.120.000. Andere mijlpalen in het be staan van de „Sabena" waren in 1064 de 7.000ste retourvlucht BelgiëAmerika sinds de ope ning van de transatlantische verbinding en het boeken van de éénmiljoenste passagier voor een caravelle-vlucht. De „Trotskistische „moerba- partij", waarvan de leiders het initiatief hadden genomen tot oprichting van „de beweging voor verspreiding van het soe- karnisme", zal voorlopig haar activiteit moeten staken. Dit is bepaald in een door president Soekarno getekend decreet. Hier in wordt gezegd, dat de maat regel is genomen om „de een heid van het land" te bewaren. Verscheidene leiders van de ..moerba" maken deel uit van de Indonesische regering. deel zijt, dat in de komende jaren inflatoire tendenzen we) eens hun stempel op onze natio nale economie kunnen blijver drukken dan is, mede gezien d< schaarste van het zilver (die i de afgelopen jaren reeds tot eei belangrijke prijsstijging van di metaal heeft geleid) op langer termijn rekening te houden me een verdere prijsstijging van di metaal. Vervanging van onzi zilveren guldens op het momen dat de intrinsieke waarde dt nominale waarde zou benaderen houdt: 1. het gevaar in, dat de tijd ontbreekt tijdig voor vervan-1 ging zorg te dragen en 2. dat de winst, die nu nog aan de staat toe kan vallen, ge heel verloren gaat wanneer het publiek het zilvergeld uii de circulatie achter gaat hou den en dit te zijner tijd laat omsmelten. Het aanmunten van 142.000.000 guldens zal vele jaren in beslag nemen, ook al omdat het ver vangende muntnikkel niet in voldoende mate kan worden aangekocht. Aannemende, dat een tijdsverloop van circa 10 jaar nodig is voor geleidelijke vervanging van de zilveren gul den en een wijziging van de muntwet eveneens enkele jaren voorbereiding zal vereisen, wil mij spoedige overweging van mijne voorstellen in het lands belang gewenst voorkomen". De heer Beuth vindt onze zilveren munten te groot en te zwaar, maar een verandering kan slechts geschieden na wij ziging van de muntwet. Zijn suggestie is: het formaat van de gulden ongewijzigd te laten de hoge salarissen en premies de spelers hebben bedorven, Zij trainen niet hard genoeg meer. De hoge premies zijn er tevens de oorzaak van, dat het spel steeds harder wordt, waardoor het toeschouwers-aantal steeds lager komt te liggen. Toch kan een aantal topclubs het zich nog veroorloven dure spelers te kopen. Meer interesse komt er ook voor internationale clubontmoetingen, iets waaraan vóór 1940 nooit zou zijn gedacht. Er gaan stemmen op om de bes te clubs van Engeland en Schot land in een z.g. superliga te ver enigen, maar daartegen ver weren zich de Schotten, die dan zonder twijfel naar een bank roet zullen worden geleid. Daarom zal alles blijven zoals het is. Men is en blijft conser vatief en degenen die iets bij zonders willen, zullen veel be heersing en veel geld moeten opbrengen. Voor 1965 en dus ook voor het wereldkampioen schap voetbal 1966 zal men niets willen veranderen. Behalve Polen zal ook Tsje- cho-Slowakije zijn archieven openstellen voor de Westduitse justitie die op zoek is naar be wijsmateriaal tegen oorlogsmis dadigers. Dit deelde het hoofd van het Westduitse centrale bu reau voor vervolging van nazi- misdadigers, E. Sehüle, dinsdag in Ludwigsburg mee. Nog deze maand wordt in Ludwigsburg een vertegenwoordiger van de Tsjechoslo waakse justitie ver wacht met documenten. In janu ari zal voorts een afvaardiging van het voornoemde Westduitse bureau naar Warschau gaan om daar naar bewijsmateriaal te zoeken. Volgens Sehüle bevindt zich in de Poolse hoofdstad „be wijsmateriaal in overvloed". Al tijdens een kort bezoek aan War schau in december jl. had hij documenten ontdekt, die een tot dusver niet „rijpe" zaak aan het rollen zouden brengen. Het Westduitse bureau is ook sterk geïnteresseerd in de archieven te Moskou, maar de Russen heb ben nog niets van zich laten horen. Weliswaar is de situatie zo, dat voor het wereldkampioen schap voetbal, dat van 12 t/m 30 i uii 1966 in Engeland zal wor den gehouden, alleen nog het gastland en titelverdediger Bra zilië als deelnemers in de eind ronde vast staan; op het eiland zelf zijn de voorbereidingen in volle gang. De overige landen zullen aan het eind van 1965 be kend zijn, want de Fifa heeft als laatste termijn voor de kwalifi catieronden 31 december van dit jaar vastgesteld. Nu reeds is het probleem rond de entreekaartjes actueel. In de loop van januari worden aan alle landen, aangesloten bij de Fifa, bestelformulieren toege- i zonden. Entreebiljetten zullen dan zoveel mogelijk in abonne menten van tien, zeven, vier of -irie wedstrijden moeten worden fekocht. Een „tienrittenkaart" j o.v. omvat zes wedstrijden in de joules, twee wedstrijden voor de kwartfinales en de wedstrij- den om de 3e en 4e en le en 2e plaats. Het Engelse publiek wordt van 1 juli 1965 in de gelegen heid gesteld kaartjes te bemach- tigen, maar weet nog niet tegen wie de Engelsen zullen spelen of hoe de indeling van, de overige poules zal zijn. Vast staat dat het nationale team de meeste wedstrijden in het Wembley- stadion zal spelen. Geheel volgens de verwach tingen zijn de entreebiljetten niet goedkoop. De plaatsen op de tribune lopen op van f 20,25 voor de achtste finale, 22,75 voor de kwartfinales, ƒ31,50 voor de halve finale tot 50 voor de finale. De prijzen van de goedkoop ste staanplaatsen bedragen vier a vijf gulden. Een abonnement voor tien wedstrijden zittribune kost nog altijd 256. Voor de toeschouwers van het vaste land met een dergelijk abonnement wordt een kamer in een hotel gereserveerd. Alleen als het Olympisch sta dion op maandag 22 februari om 12.00 uur volledig uitverkocht is, zal de twee dagen later te houden wedstrijd in het toer nooi om de Europese beker voor landskampioenen D.W.S.Vasas Gyoer op de beeldbuis te zien zijn. De N.T.S. heeft hiertoe in overleg met het bestuur van D.W.S. besloten. Drie gelukkige deelnemers aan de sporttoto van verleden week verdelen de tweede prijs groot 155.042 en krijgen ieder 51.680. Er waren geen juiste voor spellers, die 13 goede uitslagen hadden ingevuld, zodat de eer ste prijs 127.909,65 voor twee derde naar de tweede prijs en voor éénderde naar de derde prijs werd overgeheveld. Ér waren 580.719 deelnemers, die voor een prijzenbedrag van 232.563 zorgden. De 3e prijs, groot 34.884,45 en het derde gedeelte van de eerste prijs 42.636,55, maakten een totaal van 77.521. Hiervoor kwamen 352 deelnemei's in aan merking die eik 220 ontvan gen. Brazilië laat ook voor het wereldkampioenschap voetbal 1966 niets aan het toeval over. Als titelverdediger behoeft men geen angst te hebben voor de zogenaamde kwalificatiewed strijden. Voor de Brazilianen wordt het pas ernst op 12 juli 1966 met de eerste wedstrijd in de poule. Dr. Hilton Gosling, reeds in 1958 in Zweden en in 1962 in Chili chef d'equipe van de Bra- zilaanse wonderploegen, heeft aangekondigd met een delegatie in 1965 Engeland te willen be zoeken. Dat het geen beleefd heidsbezoekje wordt, laat zich denken. Met allerlei experts willen zij alle steden bezoeken, waar in 1966 de wedstrijden in de poules zullen plaats vinden. Daar wordt -dan alles bekeken. De terreinen, de hotels en pen sions in de omgeving. Er wordt gekeken naar het eten, het drin ken, kortom alle zaken die no dig zijn om Brazilië voor de der de maal in successie wereld kampioen te laten worden. Dr. Gosling, die reeds eerder in Londen was, heeft daar alles gezien en hij was tevreden met de voorbereiding voor het toer nooi om de coupe-Jules Rimet. Dinsdagmiddag zijn in 't Bever- wijkse Kennemertheater de lo tingen verricht voor het 27ste Hoogovenschaaktoernooi. Op de foto zien we Jan Plein Donnar bij het loot-orgel, waar aan de diverse deelnemers zelf draaiden om te vernemen wie hun tegenstanders zouden zijn de verschillende partijen. door ERNST MEISTER 66) „Ik wilde alleen zeggen dat wij ons als artsen, vooral niet als rechters moeten opwerpen." „Ik voel me geen rechter, Clara. Maar als ik rechter was kreeg die schurk van mij de zwaarste straf die ik volgens de wet kon opleggen. Jij zoekt ech ter verzachtende omstandighe den, maar zijn die er wel?" „Ik zou hem als ik rechter was ook veroordelen." „Dat begrijp ik niet, Clara. Je kunt toch niet veroordelen en om zo te zeggen berouw heb ben tegelijkertijd?" „We hebben allen de wet te gehoorzamen. Maar het gevoel kent geen wetten." „Alzo een art dualismus, een gescheiden begrip „Zo kun je het noemen. De wet is de buitenkant, maar het gevoel is innerlijk." Klaus zweeg. „Waar zit je over te pieke ren?" vroeg Clara tenslotte glimlachend. „Ik krijg een idee." „Wat dan?" „Muziek." „Je bedoelt?" „Eén toon is niets," was het raadselachtige antwoord. „Maar twee tonen," Sevard boog zich naar haar toe. „Twee tonen vormen een samenklank, een akkoord, Clara." Als een brug legde ze haar hand op de tafel en keek Sevard vol verwachting aan. „Ik alleen ben één toon, Cla ra. Zullen we het elkaar nu nog zeggen, zul jij mij helpen een akkoord te vormen?" Ze drukte zijn hand, hij nam die in de zijne alsof het een klein vogeltje was dat bescher ming zocht. „Goed, Klaus," zei ze glim lachend, „wij samen altijd. Laten we daarop drinken." „Op ons akkoord, Clara." „Op ons akkoord, Klaus." Zo was hun verloving, welke ze gingen vieren met een fles champagne in een dancing. Vie ren als eenvoudige blijde men sen, voor wie geen problemen bestonden en waarvoor de poort tot de hemel wijd geopend was. HOOFDSTUK X. Dr. Mangnus Siebenöhrl was ten hoogste ontstemd. De con rant van zijn tegenstander had iets geschreven dat hem niet aanstond, dat hem naar hij meende bespottelijk maakte. „Dat is het toppunt van bru- taliteit, mijnheer de redacteur,' brieste hij. „Ik verwacht van u dat u die kerel zijn vet geeft. En hoe." Hij schoof nijdig zijn stoel weg en verliet het redactiebu reau van de krant, welke hij om bepaalde redenen financierde. De deur knalde even later dicht en een ogenblik nog zwe gen de verblufte redactieleden. Toen zei de hoofdredacteur, de heer Gerstlmayer minachtend: „Het was weer geweldig zoals die ouwe opspeelde." De chef van de redactie en de man die zijn hoofdartikel met een driestar placht te signeren, begonnen gelijktijdig te praten, de man van de feuilletons ver dween geruisloos. Achter hem brak een waar tumult los. Dr. Siebenöhrl liet zich naar huis rijden. Hij lag meer in zijn grote auto dan hij zat; zo over woog hij wat hem te doen stond. Hij moest toegeven dat de situa tie niet bijster rooskleurig was. De tegenstander had hem bela chelijk gemaakt en iemand be lachelijk maken kan een eco nomisch doodvonnis betekenen. Misschien niet alleen econo misch, want plotseling voelde meneer Siebenöhrl weer die vreemde stekende pijn in zijn linkerborst. Hij was tweeënzes tig, het was volkomen normaal dat zijn hart af en toe eens op drift raakte. Het verschijnsel maakte hem echter steeds zenuw achtiger, hoewel hij zijn best deed het te bagatelliseren. Men had hem belachelijk ge maakt. Wilde men hem dwin gen zijn zetel van voorzitter van de vakgroep Kunststoffen op te geven? Of misschien die in de Kamer van Koophandel? Wilde men hem een beentje lichten om dan zelf vlug op het warme plaatsje te kruipen? Je kon tegenwoordig niemand ver trouwen, hij kende het spelletje, eikaars benen te breken, zelf te goed om niet te weten dat anderen erop uit waren het hèm te doen. Wanneer hij zijn positie in de vakgroep of in de Kamer van Koophandel opgaf bezweken daarmee twee machtige pijlers van zijn economische vesting. Die posities brachten hem rela ties, hadden hem alleenheerser op de kunststoffenmarkt ge maakt. Beroerd dat hij zich niet wat beter voelde, daar had je die steek in zijn borst weer; mis schien moest hij toch eens een dokter raadplegen. Jawel, maar hij wist vooruit wat het bescheid zou zijn. „Overspannen meneer. Rust nemen, vakantie, voorlopig niet aan zaken denken." En on derwijl zouden de anderen door gaan hem de grond onder de voeten weg te graven. Hij kon geen ogenblik de zaken in de steek laten. Stel dat hij er een maand tussen uitging, dan had den de schoften vrij baan om hem een beentje te lichten. Nee, hij liet zich niet onderzoeken. Hij haalde een paar keer diep adem om na te gaan of de ste- ken zich herhaalden. Nee, dat was niet het geval, maar hij constateerde wel een ander ver-1 schijnsel, dat hem mogelijk nog meer verontrustte. Bij iedere diepe ademhaling voelde hij achter het borstbeen een lichte druk, net of er met een stomp voorwerp tegen geduwd werd. Siebenöhrl haalde nog dieper adem, zodat zijn chauffeur ver schrikt omkeek. De oude heer had astma, meende hij, oude rijke heren hadden altijd een kwaaltje, astma of reuma, dat bracht de leeftijd en het goede leven nu eenmaal mee. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3