Provinciaal nieuws mmm 4tl *vkéi Zij deden mijn was waar ik bij DE WATEROVERLAST IN BELGIË Verenigde Staten wilden atoomgeheim niet met Rnssen delen NAV0-RAAD KONGOLESE BESPREEKT VRAAGSTUK SCHERPE CHINESE AANVAL OP DE VERENIGDE NATIES Loop der bevolking over 1964 Pagina 2 Sas van Gent Breskens Oost burg IJzendijke Agenda .<fpl Verwijten aan autoriteiten in Terneuzen DE VRIJE ZEEUW Donderdag 7 Januari iuöa Zeeland heeft groter bouwcontingent nodig In zijn nieuwjaarsrede heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor midden- en noord-Zeeland te Middelburg, de heer C. A. Kam- meraad, o.m. gepleit voor de aanleg van verbindingen, die corresponderen met de belang rijkheid van het Zuidsloe, dat is aangewezen als primaire kern. Hij is van oordeel, dat het Sloe niet alleen provinciale, maar landelijke betekenis heeft. Door het nieuwe industriespreidings- gebied is Tholen zijns inziens in zijn ontwikkelingskansen gekort wiekt. De heer Kammeraad pleitte voor overheidssubsidië ring van de Nederlandse scheeps bouw, in navolging van andere landen. Hij deelde voorts mee dat de laatste vijf jaar het aan tal overgezette auto's met 67 pet. gestegen is. De K. v. K.-voorzitter pleitte voor onderzoek naar de arbeids- problematiek. Voor het ge wenste effect van het industrie- spreidingsbeleid achtte hij een groter bouwcontingent voor Zee land dringend nodig. De heer Kammeraad maakte er tenslotte melding van, dat de nieuwe werf van de koninklijke maat schappij „De Schelde" in Vlis- singen verdere uitbreiding zal ondergaan. Volkstuintjes Het college van B. en W. te Sas van Gent heeft besloten de grond, die momenteel braak ligt aan de Ivoystraat in het nieuwe gedeelte, beschikbaar te stellen voor volkstuintjes. De grond zal in de toekomst worden bestemd voor een open baar gebouw, waar momenteel nog geen behoefte aan schijnt te bestaan. Aanrijding Een aanrijding ontstond zon dag toen de heer J. de K. uit Terneuzen met zijn personen auto vanuit de Havenstraat ach teruit de De Hullustraat wilde inrijden, juist op het moment dat de heer A. L. uit Breskens met zijn personenauto vanuit de De Hullustraat kwam rijden. Beide auto's werden beschadigd. Zilveren jubileum De heer W. Kamminga, op zichter le klas bij de P.T.T. in het telefoondistrict Oostburg, vierde zijn 25-jarig jubileum in dienst bij dit staatsbedrijf. Dit geschiedde in de cantine van de telefooncentrale te Oostburg in aanwezigheid van een groot aan tal P.T.T.-mensen. Hij werd toe gesproken door ir. J. C. T. Blan- kert, directeur van het telefoon district Breda; de heer H. G. van Beek, directeur van de bui tendienst; burgemeester J. L. van Leeuwen (de heer Kam minga is lid van de gemeente raad voor de fractie van de P.v.d.A.) en R. A. Plasschaert, hoofdemployé in het district Oostburg. Deze laatste bood na mens de personeelsleden in het district aan mevr. Kamminga bloemen aan en aan de jubila ris een boek over kunstgeschie denis. Oplichting en flessentrekkerij Een 27-jarige automonteur uit Tilburg die dezer dagen door de politie in zijn woonplaats werd aangehouden en ingesloten, heeft bekend aan tenminste 14 gevallen van oplichting en acht geval'en van flessentrekkerij in diverse gemeenten in het land, doch voornamelijk in Tilburg, schuldig te zijn. De man, geen onbekende van de politie, wist aanzienlijke be dragen los te praten, terwijl hij in andere gevallen benzine en accu's wist te bemachtigen zon der betaling. Alles bijeen vertegenwoordigt de buit van de monteur een waar de van ruim 63.000. Baby gewond bij brand in villa Een vier maanden oude baby is ternauwernood gered toen er gisteren brand uitbrak in de door de familie Lokhorst be woonde villa „De kleine Rees" aan de Arnhemse Straatweg in Leuvenheim. Het kind liep brandwonden op en moest wor den opgenomen in het zieken huis te Zutphen. De villa brandde voor de helft af. Oorzaak van de brand is ver moedelijk een lekke schoorsteen. Boerderijbrand Kinderen die met lucifers speelden zijn er de oorzaak van geweest dat woensdagmiddag het bedrijfsgedeelte van de boerde rij van handelaar D. Molendijk in Mookhoek (gem. Strijen) is afgebrand. Een grote voorraad vlas en uien, een auto en enkele karren gingen verloren. Het woonhuis bleef behouden maar leed veel waterschade. De totale schade wordt geraamd op 120.000 gulden. Buitengewone ambtenarenvergadering Zaterdagmiddag belegt de Al gemene bond van Ambtenaren, aangesloten bij het N.V.V., een buitengewone vergadering waar toe ook de leden van de Neder landse Onderwijzersvereniging zijn uitgenodigd. De heer A. van Aalst, dis trictsbestuurder van de A.B.V.A., zal een inleiding houden over de komende wijzigingen in de Pensioenwet. Een dure vuurpijl Tijdens de oudejaarsnacht is in de Paulus Potterstraat door de heer J. F. een vuurpijl afge schoten. Naar de rijkspolitie thans meedeelde, veroorzaakte deze vuurpijl een ongeluk door dat zij door de ruit van de wo ning van de heer A. S. vloog en in de woonkamer terecht kwam, waar zij ontplofte. Op dat mo ment was er gelukkig niemand in de kamer. Er ontstond veel rook en veroorzaakte rookscha de aan de inventaris, welke schade op 1500 wordt geschat. Aanrijdingen Op de provinciale weg zijn weer enkele aanrijdingen voor gevallen. De heer D. F. uit Axel slipte nabij de Zevenhofstedenstraat met zijn personenauto, terwijl hij in de richting Schoondijke reed. De auto sloeg over de kop en kwam in de berm terecht, waarbij hij zo goed als geheel vernield werd. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Op de kruising Tivoli verleen de R. de Z. geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door C. de G. uit Amsterdam, die van Biervliet naar Schoondijke reed. Beide voertuigen alsmede een A.N.W.B.-wegwijzer werden beschadigd. Ook de heer A. B. verleende op dit kruispunt geen voorrang, waardoor een aanrijding ont stond, met eveneens materiële schade tot gevolg. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|II"",I'HMI DONDERDAG 7 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Bandieten van Orgosolo" Schoondijke Aardappeldagen in een loods van de Landbouw- practijkschool. VRIJDAG 8 JANUARI Schoondijke Aardappeldagen in een loods van de Landt practijkschool. GRAFKELDER GRAAF VAN NASSAU GEVONDEN In de oude Nederlandse Her vormde kerk aan de Utrechtse- weg te eist, waar medio-septem- ber 1964 tijdens restauratie werkzaamheden een kolossale grafsteen werd gevonden met daarop de naam van Lodewijl Adriaan grave van Nassau, vrij heer van Zeijst, die 4 maart 174: in Zeist overleed, is thans oo: de grafkelder waarin het stof felijk overschot van de graa ruim twee eeuwen geleden wer, geborgen, ontdekt. De funda menten van deze grafkelder, di ruim 2 meter lang is en 2 mete breed, werden gevonden onde de houten vloer in de consisto riezaal of in de consistoriekamc in het achterste gedeelte van hc kerkgebouw waar vroeger hc koor moet zijn geweest. De gra:' kelder werd ontdekt op circa 1 meter van de plaats waar d grafsteen onder het zand lag. D kelder bleek volgestort met zan en van een stoffelijk overscho werd in deze ruimte niets ge vonden. Men vermoedt, dat dit bij de verbouwing van de kerk in 1840, toen de grafkelder ge deeltelijk werd gesloopt, naar een andere plaats in het kerk gebouw, dan wel naar elders is overgebracht. Om de restauratie van de kerk niet verder te stag neren is het zoeken thans stop gezet. MAN OVER BOORD Woensdagochtend tussen 4 en 5 uur locale tijd is van het schip „Petrobourgh" ter hoogte van Hoek van Holland een man over boord geslagen. De marine maakte opsporings- en reddings dienstalarm om bij het eerste daglicht naar deze man te gaan zoeken. De man die van de Franse tanker „Petrobourgh" over boord is geslagen, was de 41-jarige Franse matroos Frangois Marie Autret. Een opsporingsactie van de reddingboot „Koningin Juliana" uit Hoek van Holland en een vliegtuig van de marine heeft tot op gisteravond geen succes opgeleverd. WEST-DUITSLAND EN GUINEA De Westduitse minister van defensie Von Hassel is terug gekeerd van een tegenbezoek van tien dagen aan Guinea. Hij heeft met zijn ambtgenoot Keita Fodeba gesproken over de op bouw van de strijdkrachten der Westafrikaanse republiek en over het werk van daarbij be hulpzame manschappen van de Westduitse „Bundeswehr", in het bijzonder wat het gebruik aan gaat van door West-Duitsland geleverd materiaal. jUgm - -t v ié k^iiirar'i ia M y. Het Belgische socialistische blad „Volksgazet" verwijt Nederland, dat het door een „stugge hou ding" het wegtrekken van het water uit de omgeving van Gent belet. „In theorie zou het grootste deel van het overtollige water langs Terneuzen kunnen worden afgevoerd. Bij 'n volledig gebruik van de eb zou in zes uur het wa terpeil met 12 cm kunnen zak ken, indien zich van Nederlandse zijde geen moeilijkheden zouden voordoen. Vanzelfsprekend heb ben onze noorderburen het recht hun eigen grondgebied van wa tersnood te vrijwaren. Wij heb ben echter de indruk, dat de Ne derlandse autoriteiten in Terneu zen tot op heden de werkelijke draagwijdte van de watersnood in Vlaanderen nog niet beseffen." Inmiddels zakt het water vrij wel overal in de onderge'open Vlaamse streken. In de omgeving van Gent, Kortrijk, Brugge en Russische schrijvers van vervalsing van brieven van Lenin beschuldigd De Russische schrijfster R. Savitskaja schrijft in het lite raire maandblad „Novy Mir" dat sommige Russische schrijvers brieven van Lenin hebben ver valst. Zij zegt dat een van hen in dertijd een brief van Lenin heeft verzonnen, om deze ver volgens, met een officieel stem pel en een nabootsing van Lenins handtekening, op grote schaal te verspreiden. „Ik heb eens mijn hersens ge pijnigd bij mijn pogingen om het origineel op te sporen van enkele aantekeningen, waarin Lenin uiting had gegeven aan bepaalde bedenkingen ten aan zien van enkele van zijn toege wijde partijmedewerkers. Ten slotte heb ik de schrijver, die ze had opgenomen in zijn boek over Lenin en die daarin had vermeld dat ze van Lenin zelf afkom stig waren, naar de herkomst, ervan gevraagd. Hij keek mij recht in mijn ogen en zei toen dat hij ze zelf had verzonnen", aldus de Russische schrijfster R. Savitskaja in het Sowjet-maand- blad „Novy Mir". leper staan echter nog grote op pervlakten onder water. De aangerichte schade is nog niet te overzien. In het Belgische parlement is een wetsontwerp in gediend waarin wordt voorge steld een voorlopig bedrag van 500 miljoen frank (36 miljoen gulden) uit te trekken voor het herstel van de schade en uitke ringen aan de slachtoffers. De Verenigde Staten besloten in 1945 geen inlichtingen over de atoombom aan de Sowjet-Unie te verstrekken, ten dele omdat de Amerikaanse regering de Russen niet wilde aanmoedigen aan de oorlog tegen Japan deel té ne men, zo is dinsdagavond onthuld. Functionarissen van de toen malige Amerikaanse regering verklaarden in een televisie-do cumentaire van de N.B-C. (Natio nal Broadcasting Company) dat de regering een wedloop om de oppermacht op het gebied van kernwapens prefereerde boven samenwerking bij de ontwikke ling van de atoombom. James Byrnes, in 1945 minister van buitenlandse zaken, zei in de uitzending: Ik dacht er altijd aan dat het belangrijk was dat de oorlog (in de Stille Oceaan) zou moeten zijn beëindigd vóór de Russen er bij kwamen. TEGEN JAPAN ZONDER DE RUSSEN President Truman hoorde het nieuws over de eerste succesvol le atoomproeven toen hij met Stalin en Churchill in Potsdam vergaderde. Byrnes zei hierover: In verband met het feit dat de president noch ik er op gebrand waren de Russen bij de oorlog (in het Verre Oosten) te betrek ken, verkeerden wij na het verne men van het nieuws over de proeven in twijfel over onze hou ding. Tenslotte kwamen we over een dat de president die middag naar Stalin zou gaan om het hem te vertellen, echter zonder in details te treden. HET DRONG NIET DOOR Na de vergadering ging Tru man met onze tolk Chip Bohlen naar Stalin en zei hem: „Gene ralissimo, we willen u ervan in kennis stellen dat we een wat we noemen geheim wapen heb ben ontwikkeld van reusachtige kracht en dat we het binnen en kele dagen hopen te gebruiken in de oorlog tegen Japan". Stalin antwoordde„Dat is fijn, gebruik het. En wat is het volgende punt op de agenda...?" Byrnes verklaarde altijd te hebben geloofd dat het belang van de verklaring niet tot Stalin doordrong. Tegen het einde van de oorlog tegen Janan namen de Russen er aan deel. De Verenigde Staten waren aanvankelijk van plan de eerste atoombom op Kyoto te werpen, maar het plan werd na bezwaren van de toenmalige minister van oorlog, Henry Stimson, gewij zigd. Stimson was tegen het bombarderen van Kyoto omdat de stad een oude historie had en een Japans cultureel centrum was, zo verklaarde generaal Les lie Groves in de documentaire. De Brienenoordbrug Foto: Als een enorme regen boog doemt de overspanning van de Brienenoordbrug uit de mist op boven de huisjes. Vreemde vliegende voorwerpen De Amerikaanse luchtmacht stelt een onderzoek in naar de aard van twee met zeer hoge snelheid vliegende voorwerpen die onlangs op de radar zijn waargenomen. Een woordvoerder van de marine deelde dinsdag mee dat de voorwerpen op 29 december op de radar waren Waargenomen toen zij met een snelheid van 7700 km per uur het luchtver- keersstation van de marine in Patuxent (Maryland) naderden. Toen ze vlak bij waren, hadden ze een schepe bocht beschreven en waren verdwenen. Geboren Gevestigd M 26 106 V 36 110 Tot. 62 216 132 146 278 Overleden Vertrokken 19 60 13 72 32 132 79 85 164 Bevolking op 1 januari 1964 1 januari 1965 1855 1908 1815 1876 3670 3784 Vermeerdering 53 61 114 Op een op verzoek van Bel gië uitgeschreven bijeenkomst van de permanente Navo-raad is woensdag vergeefs gepoogd overeenstemming te bereiken over het uitstippelen van een gemeenschappelijke Navo-poli- tiek ten aanzien van Kongo. Er werden geen besluiten genomen en er zal een nieuwe vergade ring worden gehouden. De Nederlandse staatssecreta ris van buitenlandse zaken mr. L. de Block verkaarde na af loop: „Het overleg had ten doel te pogen tot een gemeenschap pelijk Navo-standpunt te komen bij de behandeling der Kongo lese vraagstukken". De bijeenkomst van woensdag werd onder meer bijgewoond door de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken Harriman, de Britse parlemen taire ondersecretaris van het ministerie van buitenlandse zaken lord Walston en de Fran se staatssecretaris voor buiten landse aangelegenheden Delon- cle. De Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak beval een politieke oplossing voor de verdeeldheid in het land aan, „want een militaire oplossing is onmogelijk". Spaak meende dat het Kon golese vraagstuk moest worden geregeld in het kader van de onderlinge betrekkingen tussen de Afrikaanse staten, zoals die tot uiting kwamen in de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid. Hij legde verder de nadruk op het belang van hét herstel van orde en economische wel vaart in Kongo, aldus medede lingen van Navo-kringen. De Franse vertegenwoordiger, staatssecretaris Deloncle, ver klaarde na de bijeenkomst van de Navo-raad tegenover verslag gevers dat het Franse standpunt geen wijziging heeft ondergaan Van de zijde van het Franse ministerie van buitenlandse zaken werd naar aanleiding hiervan verklaard dat Frankrijk gekant blijft tegen elk buiten lands ingrijpen in de Kongolese zaken en dat het Moise Tsjombe onvoorwaardelijk erkent als het hoofd der Kongolese regering. De Kongolese regering zelf heeft zich altijd krachtig ge kant tegen elk politiek compro mis met de rebellen. President Kasavoeboe heeft kortgeleden nog opgeroepen tot een algehele beëindiging van elk buitenlands ingrijpen in Kongo. „Slechts dan kan er werkelijk een oplossing voor de vraagstukken van mijn land worden gevonden", aldus de Kongolese president bij die gelegenheid. Station voor het volgen van satellieten uitgebrand Op de Amerikaanse lucht machtbasis Elgin in Florida is dinsdagavond een station ter waarde van 30 miljoen dollar voor het radiografisch volgen van ruimtesatellieten een prooi der vlammen geworden. Het gebouw dat nog niet in gebruik was genomen, bevatte instrumenten waarmee op ver schillende hoogten vliegende satellieten gelijktijdig konden worden gevolgd. De brandweer kon de brand, die in de middag was uitge broken, niet onder controle krijgen omdat de druk op de waterleiding te klein was. Onlangs deed een Sunil was-team de was voor mevrouw C. J. Keizer, Eerste Eeldepad 18, Den Haag."Mijn was is absoluut witter geworden". zei mevrouw Keizer. "Nu begrijp ik wat ze bedoelen als ze zeggen: Sunil geeft het hoogste wit". Het „Volksdagblad", het or gaan van de Chinese communis tische partij, heeft woensdag in een hoofdartikel, waarin het blad zich achter Indonesië's terugtrek king uit de Verenigde Naties schaart, de wereldorganisatie uit gemaakt voor een „Amerikaans imperialistisch instrument voor agressie" en een „werktuig van het kolonialisme". Voorts kwali ficeerde het blad de V. N. als 'n orgaan, in dienst van bet oude en nieuwe kolonialisme, en een verachtelijke plaats waar een De „wandelende wijnberg" De Duitse spoorwegen hebben gecapituleerd voor de „wande lende wijnberg" aan de Moezel en zijn begonnen het in de ge vaarszone gelegen gedeelte van de spoorlijn KoblenzTrier Thionville tussen Nittel en Wel len af te breken. Op die spoor dijk onder steeds toenemende druk van de in het laatste et maal bijna een halve meter dal- waarts geschoven aardmassa is voorlopig geen treinverkeer mo gelijk. De treinen worden nu via Luxemburg geleid. De straatweg die zondag door de grondbeweging onberijdbaar was geworden, is voorlopig her steld en weer voor auto's open gesteld. In de bedding van het Moe zelkanaal zouden zich tot nog toe geen verschuivingen hebben voorgedaan. paar mogendheden de buit verde len. Deze aanval van het „Volks dagblad" is volgens waarnemers één der felste van de laatste jaren. Na de opening van de alge mene vergadering op 1 december j.l., heeft China reeds in officiële verklaringen gezegd niets met de V. N. te maken te willen heb ben en ten opzichte daarvan ook geen enkele venantwoordelijk- op zich te willen nemen zolang nationalistisch-China er niet uit verwijderd wordt. Het „Volksdagblad" waar schuwt nog, dat elke gewapende provocatie tegen Indonesië door het „Amerikaanse en Britse im perialisme" door Indonesiërs zal worden beantwoord en „krachti ge weerstand zal ontmoeten bij andere Aziatische volkeren en alle andere vredelievende landen en volkeren ter wereld." STIJGENDE PRIJZEN IN ENGELAND De Engelse Labour-regering stelt een dringend onderzoek in naar de stijgende prijzen, die dreigen haar plannen in de war te sturen, om de lonen en de kosten van de export laag te houden. De belangrijkste re geringsdepartementen zullen brieven zenden naar een aantal ondernemingen, om er achter te komen waardoor de prijzen plot seling gestegen zijn. Gevraagd zal worden, hoeveel /an de kostenstijging van de aatste tijd voor eigen rekening -verd genomen, hoeveel aan de riant in rekening wordt ge- oracht en wat gedaan werd om ot grotere efficiency te komen. )p basis van de ontvangen ant- yoorden zal de regering dan be- iuiten wat zij zal doen. De ministers zijn geschrokken /an de prijsstijging en vrezen lat daardoor de vakorganisaties iet streven van de regering naar een nationale inkomenpolitiek, die aan produktiviteit gekoppeld is, niet langer zullen aanvaar den. BRESKENS Aantal huwelijken 25 Geboren Gevestigd CADZAND M 9 76 V 13 72 Tot. 22 148 85 85 170 Overleden 3 2 5 Vertrokken 49 50 99 52 ~~52 104 Bevolking op 1 januari 1964 518 520 1038 1 januari 1965 551 553 1101 Vermeerderd 33 33 66 GROEDE M „y Tot. DUITSE ANTRACIET DUURDER Wegens de prijsverhoging van de Westfaalse antraciet en van de bruinkoolbriketten zullen de prijzen van de verschillende af metingen van deze soort in Nederland verhoogd worden met 30 tot 35 cent per eenheid. De prijzen van alle overige soorten vaste brandstoffen blij ven ongewijzigd. Dit is woensdag medegedeeld door de federatie voor de Neder landse brandstoffenhandel. Geboren Gevestigd 13 29 9 40 22 69 42 49 91 Overleden Vertrokken 8 61 6 76 14 137 69 82 151 Bevolking op 1 januari 1964 1 januari 1965 948 921 923 890 1871 1811 Verminderd 27 33 60 Aantal huwelijken 16 Aantal echtscheidingen 2. SAS VAN GENT Geboren Gevestigd M 59 95 V 31 93 Tot. 90 .88 154 124 278 Overleden Vertrokken 20 95 18 112 38 207 115 130 245 Bevolking op 31 dec. 1963 31 dec. 1964 2285 2324 2338 2332 4623 4656 39 6 33 Aantal huwelijken 29 Aantal echtscheidingen 1. PHILIPPINE Geboren Gevestigd M 9 12 V 11 14 Tot. 20 26 21 25 46 Overleden Vertrokken 8 18 2 12 10 30 26 14 "0 Bevolking op 31 dec. 1964 31 dec. 1963 643 648 611 600 1254 1248 5 11 6 Aantal huwelijken 6. WATERLANDKERKJE Geboren Gevestigd M 2 10 V 3 11 Tot. 5 21 12 14 26 Overleden Vertrokken 1 6 1 10 2 16 7 11 IS Bevolking op 31 dec. 1964 31 dec. 1963 261 256 235 232 496 488 Vermeerdering 5 3 8 Aantal huwelijken 5.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2