Belgische regering vordert Antwerpse stakers Soekarno's besluit is onherroepelijk Schade beloopt in de millioenen «Rode Ster» over tweede wereldoorlog De strijd in Zuid-Vietnam Soekarno heeft kleur bekend China protesteert bij India Het weer RADIO DE XOCX Churchill vroeg Russisch offensief DONDERDAG 7 JANUARI 1965 21e Jaargang - No. 6346 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Pogingen zonder resultaat Illegale bewoning Generaal de Vetterstraat neemt toe KONINGIN HAALDE DOCHTER AF MELKOPBRENGST 32 CENT PER KG BLANKE HUURSOLDATEN VOOR KONGO De Gaulle een vriend van de Verenigde Staten Maleisië vraagt hulp A.N.W.B. VERLENGT VERLICHTINGSAKTIE Verlichting personenauto's vertoonde veel gebreken Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden FrtnJwring bij abonnement* Temeuzen Dlïactenr-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'" 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Belgische regering heeft woensdagavond besloten tot vorde ring van het stakende havenpersoneel in Antwerpen. „Maatrege len zijn getroffen om di* besluit onmiddellijk uit te voeren", aldus is na urenlange vergeefse onderhandelingen in Brussel in een communiqué meegedeeld. „De regering rekent erop, dat in 's lands belang de aktiviteit van onze nationale haven in de komende uren wordt hervat". Het besluit werd bekendge maakt nadat de gehele dag in Brussel besprekingen waren ge voerd tussen een regeringsdele gatie, afgevaardigden van het Antwerpse stadsbestuur en ver tegenwoordigers van de christe lijke (die de staking heeft uit geroepen) en socialistische vak bonden. De door de minister van eco nomische zaken, Spinoy, tegen acht uur 's avonds afgelegde re geringsverklaring herinnerde er aan dat de afgelopen dagen ver schillende pogingen in het werk zijn gesteld om een einde te ma ken aan het conflict, dat de ha ven van Antwerpen verlamde. „Deze pogingen zijn zonder resultaat gebleven", aldus het communiqué. „Het is ook on mogelijk gebleken vandaag het conflict te regelen. De reeds verscheidene dagen durende sta king bedreigt de vitale sectoren van de nationale economische bedrijvigheid. De regering kan duren. In de komende dagen duren, nl de komende dagen dienen de pogingen om tot een oplossing te komen te wórden voortgezet. De regering zal zich daarmede blijven bezig houden. In afwachting daarvan is het belangrijk, dat de aktiviteit in de haven zonder uitstel wordt hervat". Bij de staking, die de vorige week donderdag door de chris telijke vakvereniging van over heidspersoneel is uitgeroepen, zijn een 800 gemeente-ambtena ren van de „kapiteinsdienst", die de bruggen, sluizen en sleep diensten in de Antwerpse haven verzorgen, betrokken. Zij eisen een premie voor onregelmatige diensten, waarmede jaarlijks een bedrag van ongeveer 30 miljoen frank (2,26 miljoen gulden) is gemoeid. Een aanvankelijk aan bod van de werkgevers in de Antwerpse haven om deze pre mie voor hun rekening te nemen om een stakirig te voorkomen, werd door het Antwerpse stads bestuur van de hand gewezen. Antwerpen vreesde voorts dat het toekennen van de premie uit de gemeentekas zou leiden tot eisen tot loonsverhoging door het overige gemeenteper- soneel. Nadat de onderhandelingen in Antwerpen na het uitbreken van de staking zonder resultaat ble ven kwam het zwaartepunt van het gesprek woensdag in Brus sel te liggen, ook omdat duizen den havenarbeiders werkeloos dreigden te worden door de slui ting van de haven. Vijf leden van het Belgische kabinet trachtten een oplossing te vinden. Doch na een afzon derlijk gesprek met achtereen volgens het Antwerpse stadsbe stuur, de werkgevers en de vak verenigingen verklaarde een af gevaardigde van de christelijke vakbond 's avonds tegen half acht: „Voor ons is het afgelo pen. Het schijnt dat de regering de besprekingen morgen wil voortzetten". De voorzitter van de Ant werpse kamer van koophandel, O. Osterrieth, die als voozitter van de werkgevers de onder handelingen bijwoonde, ver klaarde, dat de maatregel „het mogelijk zal maken het probleem rustig te bespreken". De staking heeft de afgelopen zes dagen meer dan 200 zee schepen binnen en buiten de Antwerpse haven getroffen. De nog niet te overziene schade loopt in de miljoenen. Het voorbeeld van de 22-jarige student J. van Hoften en zijn vrouw, om in een leegstaand huis in de Generaal de Vetter straat in Amsterdam in te bre ken, de huisraad naar binnen te brengen en dan maar gewoon te doen of het huis wettelijk ge huurd en toegewezen is, heeft navolging gevonden. In de nacht van dinsdag op woensdag be trokken de echtparen C. Scho- del (resp. 23 en 21 jaar) en N. Min (resp. 19 en 21 jaar) even eens een van de woningen. De heer Van Hoften (links) kwam zijn nieuwe buren al gauw ad vies geven. Koningin Juliana heeft woens dagmorgen op het Centraal Sta tion in Rotterdam haar dochter Christina afgehaald van de trein, waarmee deze terugkeerde van haar wintersportvakantie in Oos tenrijk. De koningin die met een perronkaartje in het station was gekomen en enige tijd in de wachtkamer moest wachten, bleef vrijwel onopgemerkt door het publiek. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 ©O Volgens de jongste raming zal de opbrengst van de melk voor de boeren in het melkprijsjaar april 1964april 1965 op 32 cent per kilogram komen. De voor zitter van het produktschap voor zuivel, ir. B. van Dam, deelde dit gisteren in zijn nieuw jaarsrede mee. Het Japanse persbureau Kyodo heeft dinsdag uit Djakara ge meld dat president Soekarno aan de Japanse ambassadeur te ken nen heeft gegeven dat het Indo nesische besluit, zich uit de V. N. terug te trekken, onherroepelijk Het was genomen met unanie me steun van het Indonesische volk en alle politieke partijen, zei Soekarno. De Japanse ambassa deur vernam dit tijdeps het over brengen van het beroep van de Japanse premier Sato op Soekar no, zijn stap opnieuw in overwe ging te nemen. Diplomatieke kringen in New York zeiden dat een Maleisisch beroep op steun van een V.N.- strijdmacht op grote moeilijkhe den zou stuiten. Deze zaak zou door de veilig heidsraad moeten worden behan deld en de Sowjet-Unie heeft nog in september van het vetorecht gebruik gemaakt om een betrek kelijk gematigde resolutie over Indonesische agressie tegen Ma leisië tegen te houden. MEESTE AFRIKAANSE EN AZIATISCHE LANDEN KEU REN SOEKARNO'S DAAD AF Volgens het Indonesische pers bureau ,,Antara" js er groeiende h „Rode Ster", liet orgaan van het Russische ministerie van defensie, heeft woensdag twee onlangs door Eisenhower geuite meningen over de tweede wereldoorlog tegengesproken. Volgens Eisenhower had president Franklin Roosevelt een lout begaan door van de Duitsers onvoorwaardelijke overgave te eisen. Het blad schrijft nu volgens Tass: „De positie van de tegen Hitier gerichte coalitie tijdens de oorlog was duidelijk uiteengezet door de Sowjet-Unie, die geen enkel compromis met het „Reich" wilde. De formule van totale capitulatie had de steun gekregen van alle vredeskrachten; „zij beantwoordde geheel aan de anti-fascistische gevoelens van de volkeren en droeg bij tot de mobilisatie van de massa voor de uiteindelijke overwinning. Maar naarmate het Sowjetrussische leger verder naar het westen oprukte, begonnen de reactionaire kringen van de Verenigde Staten en Engeland meer en meer aan te dringen op handhaving van het nazi-regiem als tegenwicht voor de Sowjet-Unie en tegen het einde van de oorlog vonden deze stemmen steeds meer weerklank.'' „Rode Ster" zegt voorts dat het juist is dat Duitsland in de Ardennen zou zijn verslagen. „De Anglo-Amerikanen bevonden zioh zelfs in een gevaarlijke situatie en konden slechts van een catastrofe worden gered door het winterof fensief van het Russische leger, waar Churchill om verzocht had. Dat zijn de feiten en men kan de beslissende rol die de Sowjet-Unie en haar leger heeft gespeeld niet verkleinen door vervalsing van de geschiedenis en verdraaiing van de waar heid". aldus het blad. Kongolese functionarissen zijn in Johannesburg een nieuwe wervingsactie begonnen die 300 Zuidafrikaanse huursoldaten voor het Kongolese leger moet opleveren, zo meldt de „Rand Daily Mail". Volgens het blad heeft een officier van het Kongolese leger, Eric Bridges, gezegd opdracht voor de actie uit Leopoldstad te hebben ontvangen. Binnen een maand moeten de huursol daten gereed zijn voor vertrek naar Kongo. Er bestaat geen twijfel dat president De Gaulle tot de Euro pese vrienden van de Verenigde Staten mag worden gerekend. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, tegenover journalisten ver klaard, toen hij een vergadering verliet waarin hij de senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen een optimistisch overzicht van de internationale gebeurte nissen had gegeven. De voorzitter der commissie, senator Fullbright, zei dat minis ter Rusk had laten uitkomen dat president De Gaulle tegemoetko mender was in zijn algemene houding tegenover de Franse me ningsverschillen met de Verenig de Staten over de Navo-politiek. Zoals bekend had minister Rusk onlangs een langdurig onderhoud met het Franse staatshoofd. Tegenover verslaggevers liet minister Rusk uitkomen dat pre sident Johnson bij zijn aanstaan de reis naar Europa ook Parijs zal bezoeken. Er zijn tekenen die er op wij zen dat de Vietcong bij de strijd in Zuid-Vietnam anders te werk gaat dan tot vorig jaar zomer het geval was. Dit heeft een Amerikaanse mili taire woordvoerder woensdag in Saigon meegedeeld. Vroeger ontweken de Viet- cong-rebellen meestal de strijd met omvangrijke regeringseen heden, maar sinds april vorig jaar zijn er vier grote veldslagen geleverd, die verscheidene dagen duurden. Volgens Amerikaanse statis tieken namen de verliezen aan regeringszijde vorig jaar aan zienlijk toe terwijl de Vietcong- verliezen minder werden. Aan regeringszijde vielen 7.000 doden, 16.700 gewonden, terwijl 5.800 militairen worden vermist. 17.000 Vietcong-rebellen sneuvelden en 4.200 rebellen vielen in handen van de regeringstroepen. In het afgelopen jaar' werden 136 Amerikanen gedood, 1022 ge wond en 11 vermist. Drie Ameri- nen raakten in Vietcong-gevan- genschap. Vorig jaar verloren de Amerikanen in Vietnam 76 do den, 421 gewonden en zeven ver misten. NOORD-VIETNAM MELDT INCIDENT Het Noordvietnamese persbu reau heeft woensdag melding ge maakt van een incident, waarbij drie schepen van de Amerikaan se marine en hun Zuidvietnamese „handlangers" in de voorafgaan de nacht de Noordvietnamese territoriale wateren waren bin nengevaren en Moei Boe bom bardeerden. Voor het vuur van het Noordvietnamese leger had den de schepen zich teruggetrok ken. Het was het tweede incident in drie dagen waarvan Noord-Viet nam melding maakte. In de nacht van zondag op maandag hadden drie Amerikaanse en Zuidvietna mese schepen het dorp Vinh Thach beschoten. Noord-Vietham heeft een pro test ingediend bij de internatio nale bestandscommissie. Het Amerikaanse ministerie steun onder Indonesische politie ke partijen en organisaties voor het besluit van president Soekar no om Indonesië uit de V. N. te doen treden. Indonesië werd op 28 septemeber 1950 V. N.-lid. De permanente Indonesische vertegenwoordiger bij de V. N„ Palar, de woensdagavond uit New York, via San Francisco en Tokio, naar Djakarta is vertrok ken, heeft vóór zijn vertrek de meningen gepeild van de verte genwoordigers van de Afrikaan se en Aziatische landen bij de V. N. over Soekarno's besluit om Indonesië uit de volkerenorgani satie te doen treden. Uit Afrikaans-Aziatische bron wordt vernomen, dat de mening van deze vertegenwoordigers, die Palar waarschijnlijk ter kennis van president Soekarno zal bren gen, bijna éénstemmig ongunstig is. Premier Abdoel Rachman van Maleisië heeft woensdag aange drongen op spoedige hulp van de Verenigde Naties en het Britse gemenebest met het oog op de dredging van een Indonesische aanval op zijn land. „Wij kunnen niet voorschrijven in welke vorm die hulp moet worden gegeven" zo zei de premier tot verslagge vers nadat hem gevraagd was of hij een vredestroepenmacht van de Verenigde Naties in Maleisië wilde hebben. Op de vraag of hij nu direct daadwerkelijke hulp van de vol kerenorganisatie verlangde of al leen in het geval van een groot scheeps Indonesisch offensief, antwoordde hij: „Natuurlijk kan dat nog wachten, maar wij willen dat ze nu beslissen en de nodige voorbereidingen gaan treffen." Kringen rond het Maleisische ministerie van buitenlandse za ken zeiden woensdag, dat ge werkt wordt aan een nota voor de Verenigde Naties. Deze nota is volgens deze kringen „meer dan alleen maar een algemene uit- eenzeting van onze zaak." Er wordt „om iets speciaals" in ge vraagd. De drieste stap van Indonesië de Verenigde Naties te verlaten, heeft president Soekarno feitelijk kleur doen bekennen. Reeds lang zag men hem aan voor een verkapte communist, een revolutionair die lang de schijn ophield en in tegenstelling tot bijv. een Fidel Gastro niet rond voor zijn bedoelingen en sym pathieën uitkwam, doch telkens opnieuw de grote mogendhe den van het Westen bij de neus nam. Nederland heeft al vele jaren leergeld betaald. Nu krijgen de andere westelijke staten het lid op de neus. Door positie te kiezen aan de zijde van communistisch-China buiten de Verenigde Naties hoopt Djakarta wellicht met hardere hand de kunstmatige staat Maleisië in mootjes te hakken en er delen van aan het eigen eilandenrijk oe te voegen. Den Haag werd verweten na de laatste wereldoorlog weer een koloniaal bewind te willen voeren in Insulinde. Wij vragen ons af, hoe de overheersing van de heer Soekarno over de deelstaten Ambon, Celebes, het onderdrukte Sumatro en straks het Maleisische deel van Borneo en misschien zelfs Malakka dan moet worden genoemd. "De verlichtingsaktie, die de A.N.W.B. de laatste twee maan den voerde, heeft een groot aan tal gebreken aan verlichting van personenauto's te zien gegeven. Bij ruim 80 van de 17.000 ter controle aangeboden per sonenauto's moesten de koplam pen worden afgesteld; bij 5 werden gebreken aan andere verlichtingspunten, zoals stads-, rem- en achterlichten, cligno- teurs en nummerplaatverlichting geconstateerd. In totaal hebben drie equipes van de A.N.W.B.-verlichtings- aktie 19 kleine en middelgrote steden in Zuid- en Noord-Hol land, Zeeland en Brabant be zocht. Gezien de belangstelling, die automobilisten voor de verlich tingsactie aan de dag hebben gelegd, heeft de A.N.W.B. be sloten de aktie in de komende maanden voort te zetten. Er zul- van defensie heeft de Noordviet namese beschuldiging met klem len nog acht steden in Brabant tegengesproken. en Limburg worden bezocht. China heeft bij India krachtig geprotesteerd tegen een reeks „nieuwe en ernstige grensover schrijdingen" door Indiase troe pen langs de grens tussen Sik kim en China. Op 3 januari is een protestnota overhandigd op de Indiase ambassade in Peking. In deze nota die een antwoord vormt op een Indiase nota van 6 november, worden bijzonder heden opgesomd van grensschen- dingen tot eind november. Zo zouden Indiase troepen aan de Chinese zijde van de grens 27 militaire stellingen hebben op getrokken. Op 27 november had den Indiase militairen de grens overschreden voor een verken- ningsactie waarbij zij 59 jakken van Chinese herders hadden meegenomen. Communistisch China dringt er in de nota op aan, dat India „onmiddellijk al zijn militaire stellingen op Chinees gebied ont mantelt, zijn troepen die daar onrechtmatig zijn gelegerd, te rugtrekt, het vee van Chinese herders teruggeeft en een einde maakt aan zijn agressieve ak- ties". India is verantwoordelijk voor de defensie en de buitenlandse politiek van de kiene staat Sik kim die aan Tibet grenst. Over het verloop van de grens tussen China en Sikkim verschillen In dia en China niet van mening. Over de grens tussen India en China doen zij dat wel. ENIGE REGEN OF MOTREGEN Aan de noordfliank van een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaje trekt een frontale storing over de Britse eilanden naar het oosten. Deze storing veroorzaakt luchtdrukdalmgen boven het noorden van de Noordzee, waardoor de wind in ons land later gaiat toenemen tussen west en zuidwest. Iets zachtere en vochtiger lucht, waarin veel bewolking voorkomt, stroomt dan naar ons land, zodat plaatselijk gerekend moet worden op enige regen en motregen. medegedeeld door het K.N.M.Ï, geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur. DONDERDAG 7 JANUARI Breskens Tei'neuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.33 5.08 5.48 5.58 n.m. 4.57 5.32 6.12 6.22 VRIJDAG 8 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.08 5.43 6.23 6.33 n.m. 5.36 6.11 6.51 7.01 Jan. 7 8.47 16.46 11.28 21.31 8. 8.46 16.48 11.46 22.42 9. 8.46 16.49 12.02 23.55 10. S.45 16.50 12.17 11. 8.44 16.52 12.34 1.10 12. 8.44 16.53 12.53 2.29 13. 8.43 16.55 13.17 3.51 i

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1