Gemeenteraad van Terneuzen Beursoverzicht ue vkijii zjstuw STEMMING VIEL MEE Beursindices N abeurskoersen VRAGEN OVER M. L. F.-PROEF Tvucnsuag o januari raoo ragina a NOTULEN van de openbare vergadering van de raad der gemeente Terneuzen, gehouden op vrijdag 11 december 1964, te 19 uur ten ge meentehuize. Aanwezig: Voorzitter: Mr. H. Rijpstra. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: A. Ramondt, P. Fijn van Draat, R. Hol, P. J. Huflbrecht, mevr. E. DoornsOrtelee' J. M. Hamelink, H. A. Brakman, J. C. Bleij- enberg, C. J. Compiet, W. J. Weterings, J. A. de Feijter, D. Waverijn en D. M. Ollebek. Secretaris: A. J. van Pagee. Afwezig met kennisgeving: de heren M. van Lan- gevelde, wegens ziekte, en F. Dieleman, wegens uitstedigheid. De Voorzitter: Mevrouw, mijne heren, ik open de vergadering van de gemeenteraad en heet U allen hartelijk welkom. Bericht van verhindering is binnengekomen van de heer Van Langevelde wegens ziekte en van de heer Dieleman wegens werkzaamheden elders. Tot onze spijt is de gemeente-bode, de heer Sol, verhinderd aanwezig te zijn wegens vrij ernstige ziekte van een van zijn kinderen, zodat wij U van avond op andere wijze zullen moeten bedienen. Een eventuele stemming zal aanvangen bij num mer 15 en dat is wethouder De Vos. 1. Ingekomen stukken. a. verzoeken van de Stichting Militair Vor mingscentrum en de Stichting Humanis tisch Thuisfront om subsidie in de kosten van het vormingswerk onder de militai ren; b. verzoek van de Stichting Het Nederlands Astma Fonds om subsidie; c. verzoek van de Raad voor de Varende Ge meente om subsidie in de kosten van de centrale sehippersbibliotheek d. verzoek van de Stichting Interlocale Wo- ningruil Centrale om subsidie; e. lijst van instellingen e.a., waarvan even eens een verzoek is ontvangen om sub sidie. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen van burgemeester en wethouders besloten. 2. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het vaststellen van de Gemeente-begroting en de begrotingen van de takken van dienst (t.w. het woningbedrijf, het grondbedrijf en de dienst voor maatschapelijke zorg) voor het dienstjaar 1965. De Voorzitter: Ik geef thans gaarne de ge legenheid tot het houden van algemene beschou wingen, waarbij ik verzoek enigszins luid te spre ken in verband met de minder goede akoestiek van de raadszaal. De heer Hol: Meneer de Voorzitter. Gaarne zal de fractie van de Partij van de Arbeid gebruik maken van de door U geboden gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen. Hoewel bij de behandeling van een begroting de blik in eerste instantie vooruit gericht moet zijn, zij het ons vergund even stil te staan en een moment achterwaarts te kijken. En clan menen wij te kunnen stellen dat, dank zij grote inspan ningen waarvoor wij hier gaarne openlijk onze waardering willen uitspreken er in het thans ten einde spoedende jaar, onder het motto „Ter- neuzen bouwt aan zijn toekomst", nogal het een en ander is gebeurd dat veler aandacht, zelfs tot vèr buiten onze gemeente, heeft getfokken. Met name denken wij hierbij aan: de gestaag vorderende grote kanaal- en sluis- werken, de spectaculaire ontwikkeling in de industri ële sector, de activiteiten op het gebied van de woning bouw, de wegenaanleg, de riolering, de huis vesting van het onderwijs, de haven, enz., de massale grondaankopen, noodzakelijk voor verdere woningbouw, teneinde de pas te kun nen bijhouden in verband met de industriële ontwikeling en het beleid ter zake niet te ver storen. Het zijn vrijwel stuk voor stuk miljoenen ver slindende objecten. Maar er is méér, meneer de voorzitter. Op 23 april 1964 gaf de raad opdracht aan de architecten Prof. Van den Broek en Prof. Bakema te Rotterdam, tot het bestedingsklaar maken van het plan voor de bouw van een nieuw stadhuis. In het kader van de infrastructurele wérken kwam gereed de industrieweg, de Mr. F. J. Haar- manweg, en kwam de afvalwaterleiding van de grond (en hopelijk in 1965 er voor het grootste deel in). In goede samenwerking liet enerzijds het ge meentebestuur de „kinderkopjes" uit het langste gedeelte van de lange Blikstraat verdwijnen en plaats maken voor een plaveisel van klinkers, anderzijds zorgde het polderbestuur voor het asfal teren van het andere gedeelte. Te Sluiskil kwam de rondweg gereed, evenals de (gewijzigde) invalsweg, terwijl met de opbouw van het nieuwe winkelcentrum aldaar kon worden gestart. Twee, tengevolge van de kanaalwerken, verplaatste zakenpanden, konden worden her opend. In het kader van de bejaardenzorg kwam het protestantse bejaardentehuis „Bachten Dieke" ge reed, plaats biedend aan 108 personen. Dit fraaie en modern opgezette tehuis kreeg op maandag 19 oktober 1964 zijn eerste bewoners. Ook de bouw van het r. k. bejaardencentrum „De Blide" (circa 100 personen) verloopt naar wens en naar wij vernamen blijkt men zelfs op het bouwschema vóór te zijn. Op kerkelijk gebied trok van Nederl. Hervorm de zijde aandacht, de start van de bouw van „De Goede Herderkerk" aan de Koninginnelaan. Vermeldenswaard is verder: de aankoop dooi de gemeente van de Otheense kreek, de aanvang van de werkzaamheden van de Jeugdverkeerstuin, het gereedkomen van het hoofdgebouw op het Zuidersportpark en de officiële ingebruikneming daarvan, alsmede het tot stand komen van het hertenkamp. Ook de grote verbouwing van de openbare u. 1. o.-school in de Walstraat kreeg dit jaar haar beslag. Een naar onze mening zéér geslaagde „ingreep". De kring van velen, ook invloedrijken, in den lande, die in de toekomst van een zich snel ont wikkelend Terneuzen geloven, breidt zich gesta dig uit. Dat is, alleen al psychologisch gezien, een niet te onderschatten winstpunt, meneer de voor zitter. Want het moge duidelijk zijn, dat bij deze ontwikkeling een onontbeerlijke loyale medewer king, zowel van de centrale- als van de provinci ale overheid, nu en in de toekomst, onmisbaar is. En met name denken wij hierbij aan financiële medewerking. Het volgende moge dit accentueren: In 1965 zullen miljoenen moeten worden uit gegeven voor het bouwrijpmaken van de Cats- polder, de aankoop van gronden ten zuiden van het Donkerstraatje en de Zeven Trinitéspolder, onder dat hier in hetzelfde jaar baten tegenover taan. Wij hopen, dat de financiering hiervan ver- 3kerd kan worden, zodat geen vertraging ontstaat ■n de uitvoering. De verdere ontplooiing van het industriële Ter neuzen is, economisch bezien, niet enkel een ge meentelijk belang, doch zeer zeker ook een landsbelang. Dat ook de centrale overheid dit zo ziet, is dit jaar gebleken uit de belangstelling, welke de Minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid en de Staatssecretarissen van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Economische Zaken persoonlijk voor Terneuzen hebben getoond. In het bijzonder willen wij vermelden de nota van laatstgenoemde bewindsman, uitgebracht op 1 juli 1964 aan de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, inzake het te voeren industriespreidingsbeleid 1965 tot en met 1968. In deze nota werd het aantal kernen sterk inge krompen, doch Terneuzen werd daarbij als pri maire kern gehandhaafd. Ten deze stelde de Staatssecretaris voorop, dat naar zijn mening, nog méér dan in het verleden, de concentratie-gedachte richtsnoer voor het in- dustrie-spreidingsbeleid dient te zijn. Meneer de Voorziter, het opheffen van een aan tal kernen heeft echter, zoals bekend, niet zo'n best onthaal in de „vaste commissie" gehad. Eerst na behandeling van vorenbedoelde nota in de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 8 december j.l. zou blijken of onder meer Terneuzen voor de jaren 1965 t/m 1968 als primaire kern gehand haafd zou blijven. Het resultaat is U bekend en inmiddels ook reeds gepubliceerd in de Nederlandse Staatscourant van donderdag 10 december j.l.: Terneuzen blijft pri maire kern. Het is ons een genoegen het college van burge meester en wethouders van harte met dit resul taat te complimenteren. Wij menen dat er alleszins reden is uw college uit te nodigen en, als de raad hiermede akkoord kan gaan, mede namens de raad - hiervoor onze dank over te brengen aan de Staatssecretaris van Economische Zaken. We zijn dus op de goede weg. Want wie a heeft gezegd, moet ook b kunnen zeggen. Een ontwikke lingskern, die, zoals hier, zo voortreffelijk heeft aangeslagen, zal, zeker in de opbouwperiode, van wege de vele te vervullen taken, naast andere, tevens grote financiële zorgen kennen. Dit laatste bljjkt reeds uit het voor 1965 becijferde begro tingstekort van 286.792,een tekort, dat ons overigens nog is meegevallen. Een tekort echter, dat mede veroorzaakt wordt omdat de uitkerin gen uit het gemeentefonds achterblijven bij de behoefte van de gemeente. Vele gemeenten, en ook de onze, zitten daardoor in de klem. Dit is ook de conclusie van enkele, helemaal niet poli tieke, doch op het terrein van de gemeente-finan- ciën zéér deskundige organen als de Raad voor de gemeente-financiën en het bestuur van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, die samen gesteld zijn uit personen van zeer verschillende politieke visie. Onze fractie betreurt het dan ook ten zeerste, dat, terwille van de stabiliteit van het huidige kabinet, hetwelk tengevolge van bij de formatie gemaakte afspraken zo graag als belastingver- lager wil paraderen, maar daartoe eigenlijk geen kans ziet, zodat het aan de beperkte verlaging van de directe belastingen welke het nog slechts in het vooruitzicht kan stellen en die voorname lijk ten gunste van de beter gesitueerden werkt ver te voren een verhoging van een aantal andere belastingen, welke onevenredig zwaar op de min der met aardse goederen gezegenden drukken, moet laten voorafgaan, terwijl ook de gemeenten worden gedwongen tot verhoging van plaatselijke belastingen en retributies over te gaan. Het feit, dat de Partij van de Arbeid hiervoor de verant woordelijkheid niet behoeft te dragen (deze drukt geheel op de partijen welke dit beleid door dik en duni steunen) is voor ons maar een schrale troost, aangezien het niets veranderd aan het feit, dat de zwaarste lasten op de zwakste schou ders worden gelegd. Wjj onderschrijven de mening van het college van burgemeester en wethouders, dat het weg werken van het tekort voor 1965 met meer moei lijkheden dan voorheen gepaard zal gaan, zo niet onmogelijk is. Het aanvragen bij de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën van een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds is ons inziens dan ook alleszins gemotiveerd. Toch dienen wij op te passen, dat de kwaliteit van het bestaan niet in gevaar komt. Het voorgaande houdt ons inziens tevens in, dat de centrale- en provinciale overheid, een open oog dient te heben voor de door het college van bur gemeester en wethouders, in de inleiding tot de begroting, genoemde oorzaken van dit tekort. De woningbouw In een gemeente, die sterk industrialiseert en waar momenteel bijna 800 woningzoekenden staan ingeschreven, moge het duidelijk zijn, dat de wo ningbouw een onderwerp is van aanhoudende zorg. Het verheugt ons, dat het college van burgemees ter en wethouders het beleid, dat ook onze fractie voor ogen stond, heeft gevolgd, n.l. tot continu- bouw in grotere contingenten. Ter gelegenheid van de officiële aanvang van de werkzaamheden met betrekking tot de bouw van 696 „Pronto"-woningen, in het uitbreidings plan „Zuidlandpolder", werden wij nog geconfron teerd, zij het op het beeldscherm, met een indus triële-bouwmethode. Deze sterk arbeidsbesparen de methode, die met gunstig gevolg elders al toe passing vindt, kan wellicht ook voor onze gemeen te het zo nodige soelaas bieden. Temeer, willen we niet achtergeraken op de ontwikkeling, indien men bedenkt, dat een jaarlijkse toename van min stens 500 woningen iri onze gemeente vereist is. Naast omvangrijke plannen, welke echter een lange aanloopperiode vereisen, blijft realisering van kleinere complexen, in woningwet- en premie- bouw, noodzakelijk. Immers in de totaliteit kan dit tevens een bijdrage leveren in de opheffing van het woningtekort. In de diverse uitbreidingsplan nen zou hiermede rekening kunnen worden ge houden. De welstandscommissie kan ons inziens goed werk verrichten. De resultaten hopen wij het volgend jaar te kunnen zien. Wel stellen wij ons de vraag of bij massa-bouw voldoende afwisse ling wordt verkregen. Wij hopen, dat de ontwer pers van deze massa-bouw hieraan de nodige aan dacht zullen schenken. In dit verband geven wij de instelling van een adviesraad voor beoordeling van de woningtypen op bruikbaarheid gaarne in overweging. Dat bij een eventuele instelling van deze raad, daarin ook vertegenwoordigsters van de vrouwenorganisaties zitting zullen hebben, komt ons, uit practische overwegingen, wenselijk voor. Wij zouden het op prjjs stellen, indien in de toekomst de etage-bouw niet alle in de woning wet-sector wordt uitgevoerd. Verder vragen wij ons af of de tijd niet daar is, mede met het oog op de perspectieven, welke het aardgas zal bieden, méér dan tot dusverre aan dacht te schenken aan de mogelijkheden tot cen trale verwarming van huizencomplexen. Kan bij het ontwerpen van uitbreidingsplannen in onderdelen rekening worden gehouden met het kleinere type bungalow? Ook komt het onze fractie voor, dat zich de behoefte doet gevoelen aan woningen voor alleen staanden. Voor een deel van deze groep zal tegen een iets hogere huur veelal geen bezwaar bestaan. In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van het afdelingsonderzoek, deelt het col lege van burgemeester en wethouders mede, dat tot haar spijt het bestuur van de woningbouw vereniging „Werkmansbelang" er nog niet in geslaagd is de verbetering van een aantal com plexen vóóroorlogse woningwetwoningen in de kom van onze gemeente te realiseren. Wij zouden het op prijs stellen, indien het college deze kwestie in haar toekomstig beleid zou willen betrekken. Hotel Meneer de voorzitter. Het is U genoegzaam be kend, dat er momenteel in onze gemeente, mede tengevolge van de bouw van fabrieken en de uit voering van de omvangrijke kanaal- en sluiswer- ken, een tekort is aan hotelruimte. Mogen wij in dit verband aandacht vragen voor realisering van een hotel aan het Scheldefront, n.l. in het uitbreidingsplan Serlippenspolder, te meer nu de voorbereidingen voor een dergelijk plan doorgaans ook een vrij lange aanloopperiode vereisen. Tegen de tijd, dat de opgespoten grond in genoemde polder zal zijn ingeklonken, ware men startklaar te zijn. De industrialisatie Een hoogtepunt vormde op 3 september 1964 de officiële opening van de Philips-vestiging te Ter neuzen door de Commissaris van de Koningin, in het bijzijn van Ir. F. J. Philips, president-direc teur. „PhilipsTerneuzen" biedt thans werk aan circa 720 personen. Uit de pers hebben wij kennis kunnen nemen, dat het Dow-coneern heeft besloten in de eerst volgende vijf jaren in Europa circa 1 miljard gulden te investeren, waarvan 800 miljoen gulden in Nederland en met name voor uitbreiding van de in Terneuzen gevestigde fabriek. Nog afgezien van de grootse plannen welke „PhilipsTerneu zen" en anderen hebben, is dit alleen al zéér spectaculair te noemen. Met een mengeling van intense bewondering en verbazing hebben wij in deze omgeving kunnen zien wat in de Nieuw-Neuzenpolder, waar Dow 85 ha grond heeft aangekocht, in een paar luttele jaren tijds is tot stand gebracht. Trok twee jaar geleden de boer nog voren in de grond, thans staat er een machtige petro-chemische industrie, die vooral bij avond reeds van verre de aandacht trekt en waarin reeds gerede producten worden vervaardigd, die hun weg al naar de afnemers hebben gevonden. Voor het vervoer van deze producten kan reeds gebruik worden gemaakt, dank zij de in vlot tem po aangelegde spoorlijn, van spoor-tractie en van de eveneens in record tempo aangelegde toevoer- weg. Doch ook de aanvoer van de grondstoffen van over zee trok de aandacht, nu de lossing daarvan plaats vindt door de dit jaar, n.l. op 17 augustus 1964, in gebruik genomen buisleiding gedeeltelijk geconstrueerd op een tot in diep vaarwater lopende aanlegsteiger, zodat de zee schepen in open vaarwater daaraan kunnen meren en lossen. Welke voordelen dit biedt, laat zich denken Vooral de watervoorziening van dit bedrijf zal in de komende jaren van belang zijn. Wij zijn er van overtuigd, dat de waterleidingmaatschappij, door aanleg van spaarbekkens en het betrekken van water uit andere streken, hieraan zij het wellicht ten koste van grote inspanningen blij vend zal kunnen voldoen. Nu wij het toch over een nutsbedrijf hebben, vragen wij ons af of er in verband met de uit breidingsplannen wel voldoende coördinatie be staat tussen de gemeente enerzijds en de nutsbe drijven anderzijds. Dit, teneinde een vlotte gang van zaken te verzekeren en tijdsverlies te voor komen. Immers een nutsbedrijf kan zich geplaatst zien voor het feit technische voorzieningen te treffen, waarmede geruime tijd gemoeid zijn, zo dat het gewenst is dat steeds tijdig overleg plaats vindt. De haven Onze fractie meent er op aan te moeten dringen, dat nu spoedig het eerste bestek en de financie ringsschema voor de eerste fase (de verlenging van de zuidelijke kanaalhaven) tegemoet kan wor den gezien. Wij achten het van eminent belang, dat voor het havenbedrijf in Terneuzen spoedig nieuwe ruimte beschikbaar komt. Saneringsplannen Door de vele nieuwbouwplannen is de sanering van de binnenstad wat achterop geraakt. Voorop stellende, dat onze fractie de grootste prioriteit wil verlenen aan de uitbreidingsplannen, hopen wij dat in 1965 ook enige aandacht aan deze sanering zal kunnen worden besteed. Met name denken wij hier ook aan de sanering van de buurt Java en de Dekkerstraat. Verkeer De Axelsebrug wordt meer en meer een ob stakel voor het steeds toenemende weg- en scheep vaartverkeer. Met recht kan hier worden gespro ken van een bottleneck. Het zou ons inziens van weinig werkelijksheids- zin getuigen, indien men zonder meer in deze toe stand zou berusten, temeer niet nu het zich laat aanzien, dat de uitvoering van de kanaal- en sluis- werken meer tijd zal vergen dan aanvankelijk was voorzien. Wij vragen ons af, wat in 1940 (door de be zetters) en in 1945 (door de bevrijders) mogelijk was, n.l. een brug over het buitensluishoofd van de oostsluis, of dit thans in 1964 onmogelijk is. Wij hopen, dat men alsnog met de nodige ur gentie deze netelige kwestie tot een oplossing zal kunnen en willen brengen. Mogen wij er op aandringen dat deze aange legenheid op korte termijn nogmaals met Rijks waterstaat wordt opgenomen? Meneer de voorzitter. Wij zijn vei-heugd kennis te hebben genomen van het feit, dat de Minister van Verkeer en Waterstaat heeft besloten de mogelijkheden tot aanleg van een vaste oever verbinding, over en/of onder de Westerschelde, in studie te doen nemen. Zolang er geen vaste oeververbinding is ge realiseerd, dienen, ter overbrugging, de veerdien sten, in het bijzonder wat het veer Perkpolder Kruiningen betreft, belangrijk te worden uitge breid. Het doet ons genoegen dat Gedeputeerde Staten van Zeeland het belang van deze verbin dingen inzien en daartoe plannen hebben ont worpen. Wij hopen dat bij ingebruikneming van grotere schepen de frequentie (20 minutendienst) gehandhaafd zal blijven. Recreatie Bij alle maatregelen, welke op dit gebied ge nomen zijn of nog genomen zullen worden, dient niet uit het oog te worden verloren, dat de Wes terschelde ons inziens van het grootste belang blijft, zowel voor de actieve -als passieve recreatie. Wij zijn dan ook van mening, dat zo min mogelijk belemmeringen in de weg moeten worden gelegd aan degenen, die zich aan deze rivier willen ver pozen. Vooral met het oog op het toenemende toerisme herhalen wij wat wij het vorig jaar in onze alge mene beschouwingen hebben opgemerkt, n.l. de dringende behoefte aan een kampeerterrein. In de aankoop van de Otheense kreek, dit jaar gepasseerd, bezitten wij een project van grootse allure, dat zeer veel mogelijkheden biedt waarop vele steden jaloers zouden zijn. Denkende aan de bewoners van morgen, is deze investering ons in ziens ten volle verantwoord. Met de nodige visie en voortvarendheid zal dit object enorm kunnen bijdragen tot verhoging van de bewoonbaarheid van onze gemeente. Ook vragen wij de aandacht voor de ontwikke ling van een jachthaven, nu de kanaalwerken nog in uitvoering zijn. De ontwikkeling van de han dels- en industriehavens in onze gemeente, brengt met zich mede, dat weinig of geen geschikte lig plaats voor deze tajf van watersport overblijft. De aandacht wordt gevraagd om bij uitbrei dingsplannen bij de aanvang af reeds rekening te houden met speelveldjes voor de jeugd. Culturele zaken Wij spreken de verwachting uit, dat het gereed komen van het culturele centrum niet te lang meer zal duren. Ter begeleiding van de ontwikkeling van onze gemeente, bepleiten wij de instelling van een cultu rele raad, ter coördinering van de te ontplooien activiteiten ter zake. Plantsoenen Wij vragen ons af of er wat meer gedaan zou kunnen worden aan stadsuitleg (b.v. het plaatsen van beeldhouwwerkjes e.d. in gemeenteplantsoe nen) met inschakeling van Zeeuwse kunstenaars. Mogelijk kan bij de opzet van exploitatieplan nen, zoals elders in het land ook wel geschiedt, een bepaald percentage hiervoor worden gereser veerd. Meneer de Voorzitter. Nog talrijke belangrijke zaken zouden zich voor een beschouwing lenen, doch wij zullen ons beperken. Mogelijk biedt de postgewijze behandeling van de begrotingen ons de gelegenheid op enkele andere punten in te gaan. Wij zijn verheugd dat de bouw van de openbare kleuterschool te Sluiskil - waar wij 't vorig jaar op hebben aangedrongen goed vordert. Hopelijk kan te Sluiskil in 1965 een begin worden gemaakt met de uitvoering van het plan vor de sportvel den. Ook een betere verlichting van de Pierssens- polderstraat aldaar zou geen overbodige luxe zijn. Bij de uitvoering van infra-structurele werken hopen wij dat aan die welke de watervoorziening kunnen veilig stellen, de hoogste prioriteit zal worden verleend. Dat onlangs reeds een besluit is gevallen voor de huisvesting van het informatie-centrum stemt ons tot voldoening. Ook hopen wij spoedig te mogen vernemen dat de P. T. T. de bouw van een nieuw postkan toor in het „nieuwe" Terneuzen op de urgentie- lijst heeft staan. Tevens zijn wij benieuwd in hoeverre in het komende jaar uitvoering kan worden gegeven aan diverse zaken, welke op ons eigen urgentiepro gramma staan. Hoewel bekend, laten wij deze hier op een rijtje nog even volgen: bouw nieuw stadhuis bouw politiebureau bouw openbare leeszaal en bibliotheek bouw sporthal annex overdekt instructie-bad. Al was er wel eens een hagelbuitje, toch hopen wij dat de prettige samenwerking in onze raad mag blijven voortduren. Tot besluit, meneer de voorzitter, willen wij gaarne nogmaals onze dank betuigen voor de meer dan gewone inspanningen, welke U met het ge hele college van burgemeester en wethouders en met uw staf van medewerkers zich in dit jaar hebt willen getroosten in het belang van onze ge meente, die bouwt aan haar toekomst. Gaarne zeggen wij U, waar mogelijk, ook voor 1965 onze steun toe. De heer Weterings: Mijnheer de Voorzitter. Nu wij vanavond wederom het jaarlijks terugkerende belangrijke stuk, dat gemeentebegroting heet, be handelen is het ook logisch dat ook onze fractie in dit kader een balans van haar ervaringen en gedachten omtrent bepaalde facetten der gemeen telijke gang van zaken opmaakt. In het bij die balans behorende jaarverslag zal dan niet alleen tot uitdrukking dienen te komen wat in deze ervaringen positief en concreet is gebleken, maar ook zal dienen te worden nage gaan en aangestipt in hoeverre het wenselijk is bepaalde punten te verbeteren. Het is in onze gemeente gelukkig zó, dat in het aflopende jaar aan de gemeenschap wederom een reeks resultaten is aangeboden op basis waarvan met succes verder kan worden gewerkt aan de verdere ontwikkeling van onze gemeente en ons gewest. Het zou ons inziens een vergissing zijn toe te laten dat wjj als gemeenteraad de enige getuigen zouden zijn van de problemen, die daarmede ge paard gaan, en wij achten het daarom zo bijzon der nutig om middels algemene beschouwingen die problemen ten overstaan van de publieke opi nie duidelijk te plaatsen en scherp te omlijnen. Onze gemeente, die zich momenteel in een stroomversnelling bevindt en hopelijk binnen niet al te lange tijd ook nog aan schaalvergroting toekomt, is tegenover verschillende andere ge- industrialiseerde steden en havenplaatsen nog maar een puber, somtijds zelfs een ietwat aan dachttrekkende puber. Het is een goed teken in haar ontwikkeling, dat de meeste Terneuzena- ren behept zijn met een plaatselijk chauvinisme en dat in Terneuzen een geest heerst van „dat fixen we wel", maar zulke dingen mogen niet al te agressief worden uitgedragen, want dit wekt meestal extra jalouzie en werkt prikke lend op een animositeit, waarmede de verdere ontwikkeling niet is gediend. De krachtige ontwikkeling van Terneuzen, die niet meer is tegen te houden, werkt automatisch in de hand dat men ons van buitenaf nauwlettend volgt. Bepaalde ontwikkelingen hier, kunnen o zo gemakkelijk worden uitgelegd als in strijd met het belang van onze omgeving en in feite is niets minder waar dan dat. Elke ontwikkeling van Ter neuzen komt ook automatisch ten goede aan de gehele streek. Terneuzen is, mede dank zij de bijzondere in spanningen van uw college van burgemeester en wethouders, mijnheer de voorzitter, op een peil gekomen, dat de vergelijking met wat elders ge beurt in plaatsen van gelijke of grotere omvang, meer dan glansrijk kan doorstaan. De initiatieven van uw college van B. en W., worden door onze raad voortdurend met begrip en vertrouwen geruggesteund, maai' wij zouden als raad stellig tekort schieten als wij juist nu in de „boomtown"-achtige metamorphose nalieten kritisch te oordelen. Mijnheer de voorzitter, wij zullen trachten in het bestek van deze algemene beschouwingen de nadruk te leggen op enkele der voornaamste as pecten van het beleid dat in de nabije toekomst zal dienen te worden gevoerd en van de vraag stukken waarmede wij zullen worden geconfron teerd. Vooraf willen wjj echter nog uiting geven aan onze gevoelens van waardering jegens die mede werkers der gemeente, van welk dienst dan ook, die soms onder minder gemakkelijke omstandig- heden blijk geven van hun toewijding aan de taak, die wij allen tesamen te verrichten hebben in het belang van onze gemeente. Deze gevoelens van waardering betreffen ook diegenen, die buiten ons eigen gemeentelijk bestel onvervangbare en waardevolle steun verlenen, welke steun mede haar stempel drukt op de hui dige en latere ontplooiing van onze gemeente, in het belang van haar inwoners. De vóór ons liggende begroting met een aan- vangstekort van bijna ƒ300.000 heeft het record van 1961, met een aanvangstekort van ruim ƒ300.000 nog niet gebroken. Maar aangezien re cords er zjjn om gebroken te worden, zou het, zonder bijzondere steun van hogerhand, wel eens kunnen zijn, dat de af te sluiten jaarrekeningen in stijgende negatieve saldi zullen resulteren. Daar de taken, die wij ten behoeve van een toekomstige bevolkingsaanwas te vervullen heb ben, steeds groter worden, laat het zich aanzien dat de tekorten op de rekeningen van onze ge meente van structurele aard zullen zijn. Wij wach- 'Zie verder pag. 6) De stemming voor de interna tionale waarden is gistermiddag beslist meegevallen. Ten opzich» te van het laagste niveau vgsj maandagavond waren enkele hoofdfondsen zelfs aan de vaste kant. Philips bijv. noteerde op 154,30 nog 40 cent boven het voorgaande slotniveau. De vraag in deze hoek kwam hoofdzake lijk van lokale zijde, terwijl de beroepshandel een graantje mee pikte. Unilever, dollar lager in Wallstreet, verbeterde circa 30 cent tot 143. Kon. Olie liep op van 157,10 tot 157,60 157,70). Hoogovens 1 Va punt beter op 565. AKU was weder om vast. Na een opening op 511 (509V2> zorgde aanhoudende vraag voor een snelle koersstij ging tot 516. Op dit niveau kreeg de hoek wat winstnemingen te verwerken. De stukken verlie ten de markt op circa 515. De cijfers van AKU over het vierde kwartaal zullen, aldus de beurs, zeer zeker gunstig zijn. Uit het koersverloop van de hoofdfond- sensen blijkt dat de stemming zeer meeviel, vooral wanneer daarbij in aanmerking wordt ge nomen dat de slotkoersen maan dag in Wallstreet tegenvielen. De markt aldaar had van winst nemingen te lijden. Er vonden tevens verkopen plaats in ver band met de monetaire ontwik keling in de vrije wereld, waar bij de dollar nauw betrokken is. President Johnsons boodschap „State of the union" is hier goed ontvangen. In de scheepvaartsector was de handel weliswaar een stuk kalmer ten opzichte van maan dag, het verhoogde niveau van de vorige dag kon merendeels vrij goed worden gehandhaafd. Van de leidende cultures lagen certificaten Deli en Amsterdam Rubber hoger in de markt. De staatsfondsenmarkt was vast in een tamelijk actieve markt. In de lokale afdelingen is de koersstijging van aandelen Lu cas Bols de laatste tijd zeer op merkelijk. Maandag steeg dit fonds 10 gulden, ofwel 50 pun ten, tot ƒ230. Dinsdag werd de koers geadviseerd op 240 tot 250. Ook de koersstijging voor de aandelen Van Gelder Papier is opvallend. Na een dieptepunt van 123 is de koers opgelopen tot maandag 160. Ook gisteren werden deze stukken een weinig hoger geadviseerd. Maandag was door dit fonds voor nominaal 124.000 omgezet. Int. conc. 30/12 4/1 5/1 568.3 570.6 573.3 Industrie 354.9 358.5 360.5 Scheepvaart 145.7 147.0 147.0 Banken 235.5 236.4 238.6 Handel, enz. 169.9 170.5 171.1 Algemeen 404.9 400.8 411.2 AKU: Hoogovens. 567570 (514%) (566) Kon. Olie: 157.20—157.50 (157.50) Philips: 153.70 gb154.20 gl (154.30) Unilever: 142—142.40 gl (143.20) Stemming: goed prijshoudend. Het Tweede-Kamerlid Slotema- ker de Bruine (P.S.P.) vreest, dat bij een bezoek van het proefschip voor de M.L.F.-vloot aan de Ame- rikaanse basis Guantanamo op Cu'ba ook ons land wordt betrok ken bij de controverse tussen de Ver. Staten en Cuba omdat het proefschip een gemengde beman ning, onder wie Nederlanders, heeft. Hij heeft aan zijn ongerust heid uiting gegeven in schriftelij ke vragen aan de minister van buitenlandse zaken. Hij vraagt ook of de proef reeds is getreden dan wel binnenkort zal treden in een nieuwe fase, mogelijk de „operationele" en hij wil hierover nader worden ingelicht. Het Ka merlid wil weten of de Neder landse regering op de hoogte is van het bezoek aan Guantanamo en wat haar oordeel hierover is. Tenslotte informeert hij in hoe verre het strategisch en tactisch beleid bij de proef wordt bepaald door de belangen van de Ver. Sta ten, van de andere deelnemers aan de proef, van de NAVO o! van andere instanties. Vriendelijk gebaar van Utrechtse politie De Utrechtse politie is een nieuwe actie begonnen, ditmaal tegen automobilisten die het niet zo nauw nemen met de parkeervoorschriften. Steeds groter wordt het aantal auto mobilisten dat zijn auto op het trottoir, in de verkeerde rich ting van de straat e.d. parkeert. De Utrechtse politie gaat even wel niet meteen verbaliseren. Maandagavond is de actie be gonnen. Op de voorruiten van „foute auto's" werden gesten cilde briefjes bevestigd, onder tekend door een commissaris van politie. Als waarschuwing stond er op te lezen, dat de auto bezitter de bepalingen van het wegenverkeersreglement voort aan in acht moeten nemen. Wie het niet precies snapt, kan con tact met de politie opnemen. Adres en telefoonnummer zijn erbij vermeld. Wie zich van deze waarschuwing niets aantrekt, krijgt bij een volgende over treding proces-verbaal. Maan dagavond werden op deze wijze op het kanaleneiland 75 auto mobilisten gewaarschuwd.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 9