mmm Provinciaal nieuws KANTONGERECHT TERNEUZEN Een goede start... NEDERLANDS AARDGAS SN 1966 IN DRUSSEL DE LEEUW VAN BASHRA Pagina S Axe! Sluiskil Loop der bevolking over 1964 Terneuzen Zitting van 5 januari 1965 NA DRAMATISCHE SKIVAKANTIE TERUG IN NEDERLAND Woensdag 6 januari 1985 DE VRIJE ZEEUW K106 AW naar de man uitkijken heeft men inmiddels ook de hoop hem nog levend terug te vinden opge geven.' Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur Maandagavond hield het ge meentebestuur ten stadhuize een nieuwjaarsreceptie, welke een zeer druk bezoek kende. Vele inwoners van de ge meente, waaronder bestuurders van verenigingen en personen uit het zaken- en bedrijfsleven waren gekomen om het gemeen tebestuur de beste wensen voor 1965 aan te bieden. Uit het grote bezoek bleek overduidelijk de goede verstand houding tussen het gemeentebe stuur en de bewoners van Axel. Benoeming Met ingang van een nader te bepalen datum is gisteren door B. en W. de heer J. de Pooter, adj. commies bij de centrale boekhouding, benoemd tot adj. commies A bij de afdeling finan ciën. Miljoenenopdracht voor Stork Hengelo voor stralingsketel N. S. M. De Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork Co n.v. te Henge lo heeft een opdracht ontvangen voor de levering van een stra lingsketel voor de Nederlandse Stikstof Maatschappij alhier ter waarde van enkele miljoenen guldens. De ketel wordt ingericht voor het verstoken van olie en aard gas, aldus het personeelsorgaan de „Stork Fabrieksbode". De order is afkomstig van de Compagnie Neerlandaise de 1' Azóte te Brussel, te leveren voor de Nederlandse Stikstof Maatschappij alhier. TERNEUZEN Burgemeester van Zuidzande benoemd -Met ingang van 16 januari 1965 is benoemd tot burgemees ter van Zuidzande de heer J. H. Ph. de Wilde te Numansdorp. De heer De Wilde (54 jaar) is ontvanger van Mijnsheerenland en Westmaas. Hij is Nederlands Hervormd en lid van de V.V.D. Benoeming Burgemeester en wethouders hebben tot adjunct-commies ter secretarie benoemd de heer J. van Oosten te Yerseke. Zilveren jubilaris Bij gelegenheid van zijn zil veren dienstjubileum is de heer FT. G. van Leussen, chef van het bureau Asselbergs en Nachenius te- Terneuzen en tevens mon- tage-inspekteur, door de direk- tie en het personeel op zeer hartelijke wijze gehuldigd. De samenkomst had plaats in hotel „Rotterdam", waar de jubi laris met zijn gezin werd ver welkomd, o.m. door de direk- teur van de afdeling centrale verwarming, ir. A. M. Assel bergs. Mej. Verberkmoes van het kantoor Terneuzen bood mevrouw Van Leussen bloemen aan. In een toespraak, waarin hij de levensloop van de heer Van Leussen schetste, sprak ir. Assel bergs zeer waarderende woor den en wees er op, dat de jubi laris het vak van de grond af heeft moeten leren en juist daarom op zó eminente wijze leiding weet te geven. Ir. Asselbergs besloot met de jubilaris nog veel goede jaren toe te wensen en hem namens de vennootschap de gebruike lijke enveloppe met inhoud en het getuigschrift van de Neder landse Maatschappij voor Nijver heid en Handel overhandigend. Namens het personeel Ter neuzen voerde vervolgens de heer J. Engels het woord, die zijn gelukwensen vergezeld liet gaan van een geschenk. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heren L. Voogt, namens het personeel van de afdeling fabriek te Breda; J. Mulders namens de monteurs van de afdeling centrale ver warming en tenslotte de heer J. van Zwol, de procuratiehou der van de afdeling verwarming. Alle sprekers boden de heer Van Leussen een geschenk aan. Mede namens zijn gezin sprak de heer Van Leussen een dank woord speciaal tot de directie en de collega's die voor deze gelegenheid,, van Breda waren ,ge.kam<yh;'r«rïr Tijdens de receptie die de heer Van Leussen 's namiddags in café „De Vriendschap" aanbood, dankte hij nogmaals speciaal alle medewerkers. Hulde aan de dappere jeugdige redder Maandagmiddag omstreeks drie uur speelden enige kinderen aan de schutkolk van de middensluis, toen het driejarig zoontje Marco van de familie Willems, wonende in de 2e De Kortestraat, het on geluk had in het ijskoude water van de diepe kolk te vallen. Zijn speelmakkertjes snelden weg en riepen luid om hulp, het geen gehoord werd door de 13- jarige Wim van den Berge, wo nende in de Tholensstraat, die toesnelde en zich geen ogenblik bedacht om geheel gekleed het jongetje achterna te springen. Wim had de voldoening het knaapje van de verdrinkingsdood te redden. Er was laatst een Gistervoormiddag om 11 uur werd op een in de Westbuitenha ven binnengekomen Nederlandse coaster een 18-jarig meisje door de Koninklijke marechaussee van boord gehaald, dat op 13 decem ber j.l. te Vlissingen zonder voor kennis van de gezagvoerder door een 21-jarige matroos mee aan boord was genomen. Door de gemeentepolitie werd tegen de matroos proces-verbaal opgemaakt, terwijl het meisje door haar moeder op het politie bureau is afgehaald. Zoeken naar vermiste man gestaakt De marinevliegtuigen hebben maandagmiddag om 5 uur het zoeken naar de drenkeling vanl het Liberiaanse schip gestaakt. Verminderd Aan boord van de schepen dieVoltrokken huwelijken 5. M. V. Tot. Geboren 191 181 372 Elders geb. 7 2 9 Gevestigd 528 565 1.093 726 748 1,474 Overleden 61 59 120 Elders overl. 2 1 3 Vertrokken 369 396 765 432 456 888 Bevolking op 1 jan, 1964 8.781 8.768 17.549 1 'jan. 1965 9.075 9.060 18.135 230 167 Vermeerd. 294 292 Alhier geb. elders woonpl. 124 106 Alhier overl. elders woonpl. 87 80 Aantal huwelijken 155. Aantal echtscheidingen 6. Aantal levenloos aangegeven kin deren (waarvan 12 uit de ge meente Terneuzen) 17. Aantal ingeschreven akten be treffende ontkenning wettig heid, verandering geslachts naam en adoptie 3. HOEK M. V. Tot. Geboren 15 19 34 Gevestigd 69 78 147 84 97 181 Overleden 12 6 IS Vertrokken ,36 52 88 48 58 106 Bevolking op 31 dec. 1963 1254 1140 2394 31 dee. 1964 1290 1179 2469 36 Vermeerdering Aantal huwelijksaangiften 15. Aantal huwelijken 15. Aantal huwel.-toestemmlngen 5. ZUIDZANDE Geboren Gevestigd Overleden M. V. Tot. 11 10 21 18 21 39 29 31 60 2 4 6 34 28 62 36 P 32 68 441 407 848 434 406 840 7 1 8 M- v. d. S. uit Hoek moest te rechtstaan omdat hij in juli van het vorig jaar met zijn motor fiets in de Pierssenspolderstraat te Sluiskil door onvoorzichtig heid een aldaar spelend kind had aangereden. Hij reed de bewuste dag met een snelheid van onge veer veertig km. Hij gaf toe, dat hij reeds on grote afstand een groepje kinderen zag staan. Toen hij naderde, liep een der kinderen plotseling de weg over. v. d. S. remde, doch kon het kind niet meer ontwijken. Waarom gaf u geen signaal? vroeg de waarnemend kanton rechter mr. A. Berkhout. Op deze vraag bleef gedaagde het antwoord schuldig. Hij rijdt over deze weg sinds jaren naar zijn werk en kent de situatie ter plaatse dus goed. Hij had er re kening mee moeten houden meende de officier van justitie, mr. Andrea, dat op deze dood lopende weg met aan één kant huizen, de kinderen denken, dat ze hier vrij kunnen spelen. Het belangrijkste achtte mr. Berkhout, dat v. d. S. uit het ge beurde ongetwijfeld een les heeft getrokken. De kantonrechter wilde de goede bedoelingen van verdachte beslist niet in twijfel trekken, hij is geen wegpiraat. Overeenkomstig de eis werd v. d. S. tot een boete van ƒ40 veroordeeld. GEEN RIJBEWIJS R. C. H. R. te Terneuzen had op de Oostdam te Sas van Gent zonder rijbewijs een auto be stuurd. Hij had tweemaal exa men gedaan om dit te behalen, doch was beide keren gezakt. Mr. Andrea was over deze overtreding geenszins te spre ken. Een veel zwaardere Ver keersovertreding, welke niet op zettelijk gebeurt, is nog niet zo erg als deze. Hier is sprake van een welbewuste overtreding, al dus de officier, die een boeta van ƒ100 eiste en verder zeide, niet terug te zullen deinzen voor ver beurdverklaring van de auto, ais R. zich nog eens zonder rijbewijs op de weg waagt. Op een desbetreffende vraag antwoordde R. zijn auto nodig te hebben om in Goes een school te bezoeken. U bracht èn uw meisje, dat naast u ziat, èn het overige ver keer in gevaar, zei mr. Berkhout, die het verder bijzonder, dom noemde van R. om zonder rijbe wijs met een auto te gaan rijden. De 100, die de officier had ge- eist, vond mr. Berkhout niet in verhouding met de onverant woordelijkheid die R. in dit geval had getoond. Evenwel werd hij toch conform deze eis veroor deeld. J. J. R. te Vogelwaarde was op de Lage weg te Ossenisse ge slipt met een auto waarvan drie banden glad waren. Ik rijd praktisch niet in het verkeer, zei R. Dit was natuurlijk onzin en werd dan ook niet aan genomen door de officier van justitie en kantonrechter. Iedere automobilist weet, dat het levens gevaarlijk is, om met gladde banden te rijden, zei mr. Andrea en ik zie dan ook geen reden om af te wijken van de boete die hiervoor toegepast wordt, n.l. vijftig gulden per band. Omdat het er hier drie betrof, wilde mr. Andrea met zijn eis echter toch niet hoger gaan dan 100 en ver beurdverklaring van de banden. Het slippen had R. nogal wat schade opgeleverd, ik voet me door de schade al genoeg ge straft, zei hij. Nieuwe banden zijn duur en daarom bent u maar met de oude blijven rijden en In dit geval op een gladde weg. De boete moest eigenlijk even hoog zijn als de nieuwe banden, aldus mr. Berk hout, die toch ook in dit geval weer rekening hield met ver schillende omstandigheden en R. tot 80 veroordeelde. Stijf en strak, tegen twee ge tuigen in, hield J. P. de N. te Oost- en West-Souburg vol, dat hij op 2 december van het vorige jaar bij dikke mist op de Hul- sterweg te Terhole groot licht had gevoerd, in plaats van stads lichten. De officier trok de goede trouw van De N. niet in twijfel. Het kan iedere automobilist overko men, dat hij denkt met groot licht inplaats van met stadslicht te rijden. Ook in dit geval nu een aanrijding het gevolg was kan men zien hoe gevaarlijk het is bij mist met stadslichten te rijden, zei mr. Andrea. Mr. Berkhout achtte in te genstelling tot de officier de getuigenverklaringen niet door slaggevend voor het bewijs en sprak De N. vrij. J. C. V. te Axel was op 2 de cember met zijn personenauto op het kruispunt Pr. Hendrikstraat- Julianastraat op een volksbusje gebotst. V. scheen maar niet te begrijpen, dat hij door geen voorrang te verlenen, de schuld droeg van dit ongeval; hij tracht te steeds de verantwoordelijkheid van het gebeurde op de bestuur der van het busje te schuiven. De kantonrechter bracht hem onder het oog, dat dit omgekeerd was en de officier vroeg hierna aan de verdachte, of deze nu in zag een fout te hebben gemaakt. Dit was wel zo en V. werd over eenkomstig de eis tot ƒ40 boete veroordeeld. Ditzelfde gemis aan schuldge voel, deed ook Th. F. de K. te Huist een slechte beurt maken. De K. had met zijn auto, komen de van de Havendijk te Hon te- nisse, geen voorrang verleend aan het verkeer op de Hulster- weg. De bestuurder van een wa gen die zch op dat moment ter hoogte van het kruispunt bevond, had zó krachtig moeten remmen om een aanrijding te voorkomen, dat zijn naast hem zittende vrouw een bagagerekje in eikaar had getrapt. Mijnheer heeft mij niet gezien, zei De K. en borduurde verder voort op het feit, dat hijzelf wél goed de weg afgekeken had, doch dat de bestuurder van de andere wagen, B. uit Hontenisse, die ter zitting tegen De K. getuigde, dat niet gedaan had. Dit vond mr. Andrea het meest bedenkelijke, een volgende maal doet hij precies zo en daarom vraag ik mijzelf af. ging de offi cier voort, moet deze man niet uit de rijbevoegdheid worden ge zet? Van deze woorden schrok de verdachte zichtbaar en werd, na zijn opgewonden pleidooi, zeer timide. De officier laakte overigens ook in scherpe bewoordingen de snelheid waarmee B. gereden had. Het is hier toegestaan om honderd kilometer en nog harder te rijden, maar is dat moreel ver antwoord? Verdachte, u speelt met vuur, richtte hij zich vervolgens weer tot De K. en eiste een boete van 75 plus toewijzing van de civie le vordering. De K. was uitgepraat en de kantonrechter vonniste conform. De Belg E. de K. uit Clinge werd bijgestaan door mr. H. J. Q. Tichelman. Hem was ten laste gelegd onvoldoende rechts te hebben gehouden bij het oprijden van het Kerkhofpad vanuit de Kerkstraat te Vogelwaarde. Er had een aanrijding met een bromfiets plaatsgehad; de schade beliep ƒ60. 't Is wel een bietsjen waor, zei de Belg, op de vraag van de kan tonrechter of de dagvaarding klopte. Mr. Tichelman zeide te geloven dat zijn cliënt de bocht teveel naar links had genomen, hij voer de als gronden voor clementie aan de gladheid van de weg en het feit dat De K. een buitenlan der is. De boete bedroeg overeenkom stig de eis ƒ60 en toewijzing van de civiele vordering. Overtreding van het inhaalver- bod op de rijksweg 61 te Sas van Gent kostte aan J. A. de V. te Sas van Gent 30 boete; de eis was ƒ40. Antiek! In de wagen van de Haagse koopman C. H. nam de politie Een top pittige lekkere koffie... voor a de weg op gaat. Dat montert u op, dat maakt een man van u, die tegen geen traject opziet. Geurige, lekkere koffie... Douwe Egberts koffie. Het fijnste van de plantages, op speciale manier voor u gebrand en, door de grote vraag, altijd vers in de winkels voorbanden. $9* Fijne Dessert Rood Merk De koffie voor fijnproevers; De kwaliteitskoffie werkelijk iets bijzonders; bij uitstek. Pak Bak van 250 g 2.10 van 250 g 1.91 te Axel op 23 november een windbuks in beslag. Een pronk stuk was het bepaald niet, het was een kermisbuks anno 1910, helemaal verroest en althans volgens verdachte de loop zai dicht. Mr. Berkhout stelde dan ook de zeer begrijpelijke vraag wat H. met dit waardeloze prul op het oog had. „Ik wilde het verkopen" en op de verbaasde blikken van kantonrechter en officier voegde H. eraan toe: voor antiek! Toch zag mr. Andrea er een wapen in, in de zin der wapen wet en eiste dan ook een tien tje boete en verbeurdverklaring. Niet om dat tientje, maar voor dat stuk oud ijzer, vind ik het toch te veel reclameerde H. Mr. Berkhout veroordeelde hem tot 1,boete plus ver beurdverklaring van de in be slaggenomen buks. C. van H. te Clinge was op 23 augustus met zijn fiets een uit rit in de Gravenstraat uit komen rijden en hierdoor in aanrijding gekomen met een bromfietser. Geboomte belemmerde het uit zicht volgens verdachte. Dan had u ook niet op hoop van zegen door moeten rijden, vond mr. Berkhout. Verdachte zeide dat hij ai jaren deze uitrit vanaf zijn boerderij gebruikte en nog nim mer was hem iets overkomen. Twintig gulden boete en in 't vervolg voorzichtiger, stelde mr. Andrea. Ik wou dat het er vijftien waren, zuchtte van H., waarop de kantonrechter antwoordde, dat het er ook vijf-en-twintig kunnen zijn. Het beste is uit te kijken. Dat heb ik al heel mijn leven gedaan, antwoordde de bejaar de Van H. hierop en verliet zuchtend na de uitspraak, dia conform de eis was, de zaal. Brussel krijgt in 1966 Neder lands aardgas. Dit is dinsdag door de Belgische maatschappij „Sibelgaz" medegedeeld op een conferentie van de 19 burge meesters van de Brusselse ag glomeratie. Het gas zal de Belgische hoofdstad bereiken door een pijpleiding via Turnhout en Ant- Met de trein van even over twee uur arriveerde gistermid dag in Groningen de groep stu denten van de academie voor lichamelijke opvoeding in Gro ningen, die na een dramatisch ongeluk bij de zuidoostenrijkse plaats Tweng hun skicursus- wintervakantie afbrak en onder de indruk naar huis reisde. Het gezelschap kwam dins dagmorgen met de Austria Ex pres in Venlo aan en reisde regelrecht door naar Groningen. Onderweg verlieten in Zwolle, Meppel en Assen verschillende studenten de trein om in ge reedstaande auto's direct naar huis te worden gebracht. Een 'ontal, afkomstig uit de stad kroningen, Haren, Oude Pekela Winschoten en Eelde, kwam op het Groinnüeii aan. Daar werden ze opgewacht door familieleden en door de reetor en leraren van de school. De leider van het gezelschap, de heer J. C. Kan, docent prak tijk methodiek en de docenten R. Bylsma en mej. L. Hoven waren evenals de leerlingen zeer terneergeslagen. Op het per ron waren ook de heer en mevr. Meekers uit Groningen, om hun zoon Koos te omhelzen. Hun zoon Hink was een van de slachtoffers. De stoffelijke resten van de drie slachtoffers, Els Astrego, J. H. Meekers en J. Helenius, zul len per auto naar Groningen worden overgebracht en ver moedelijk hedenavond arriveren. De crematie zal waarschijnlijk zaterdag geschieden in het "-e- matorium in Groningen. 55. Een ogenblik stond het meisje verstard te kijken naar de krijger, die zo onverwachts voor haar was opgedoken. Toen wendde zij zich om en vluchtte weg. Hoewel ze niet wist wie de man was of tot welke partij hij behoorde, begreep ze dat iedere onbekende die zij in deze eenzame streek tegenkwam, een vijand kon zijn. En alleen en ongewapend als ze was, wachtte ze zijn nadering niet af. „Halt", hoorde ze hem roepen en meteen klonken stampende voet stappen achter haar. Sanai verdubbelde haar snel heid. Als een ree snelde ze terug langs het ongelijke bergpad, hij gend, angstig, en met een diep verlangen naar Arams bescher ming. Haar snelheid werd haar onge luk. In het duister merkte zij niet de wortels van een dwergden eer het al te laat was. Ze sloeg voor over en bleef een ogenblik versuft liggen. „Ar-Arm", kreunde Sanai, terwijl ze overeind probeerde te komen. En op hetzelfde ogenblik voelde ze een hand op haar schouder, die haar ruw overeind trok. „Wel, wel", zei de krijger grijnzend. „Vrouwelijk gezelschap. Ik had niet gedacht dat Zwartmantels berg plaats zo gezellig zou zijn." „Los! Laat los!" Het meisje worstelde om vrii te komen. „Hoe waagt ge het de bruid van de Leeuw van Bashra zo toe te spre ken, barbaar." De krijger wierp haar een blik toe, waarin verbazing vergleed in uiterste voldoening! „De bruid van de Leeuw van Bashra", zei hij meesmuilend. „Gij? Dus gij zijt de prooi waar wij al zo lang op loe ren? Bravo! Ik moet me sterk vergissen wanneer Zwartmantel niet een paar goudstukken laat rollen wanneer ik u bij hem breng". werpen, welke steden al eerder op het Nederlandse net zullen worden aangesloten. De eerste Brusselaars zullen waarschijn lijk in november 1966 aardgas krijgen. Het zal echter in totaal zes jaar duren voordat het ge hele bestaande net in het Brus selse zal zijn aangepast. De burgemeesters hebben de Belgische minister van economi sche zaken, A. Spinoy, verzocht de administratieve formaliteiten zoveel mogelijk te bespoedigen om vertraging in de aansluiting op het aardgasnet te voorkomen. Men verwacht door het gebruik van aardgas ook beter de strijd tegen de luchtverontreiniging, veroorzaakt door het gebruik van andere brandstoffen, te kun nen voeren. Het gas zal worden geleverd in de kwaliteit van 9.000 calo rieën per kubieke meter en van 4.250. Er wordt op gerekend dat de prijs beneden die van stook olie zal liggen. HET TREBLINKA-PROCES De voornaamste beklaagde in het proces tegen tien bewakers van het voormalige nazi-concen tratiekamp Treblinka, de S.S.'er Kurt Franz, dwong Joodse gees telijken met elkaar op de vuist te gaan waarna hij hen tot ver maak van toekijkende S.S.'ers wegens „sportieve onbekwaam heid" liet doodschieten. Tijdens de „wedstrijd" moesten de Joodse gevangenen een lied zin gen. Deze bijzonderheden wer den onthuld door een getuige, Sjalom Kohn, Deze legde voorts bezwarende verklaringen af over een andere bewaker, de voor malige S.S.'er Franz Suchomel, die volgens hem een vrouw had doodgeschoten.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7