Stap dichter bij Peking Drama in Groningen ROEPING en STRIJD OVER TIEN JAAR: EENVOUDIGE TMDSTARIEVEN TELEFOON Moeder verdronk vijfjarig dochtertje in wasteil MAN DOOR VROEGERE KNECHT DOODGESTOKEN Dader meldde zich bij de politie achterstand in de wegenbouw; verwijten uit de senaat is# Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 6 januari 1965 Beter DE „GOUDEN" R. A. I.- TENTOONSTELLING Slachtoffer roofoverval gearresteerd in verband met diefstal LICHTGELOVIGE FABRIKANT Naar oorlog GEVECHTEN IN KARATSJI Brussel bijna VA miljoen inwoners De Britse luchtmacht in het verre oosten De moeilijkheden in de metaalindustrie NATIONALE GARDE IN BOLIVIA ADENAUERS VERJAARDAG T. S. Eliot overleden VOETBAL N ederland—Turkij e in UEFA-jeugdtoernooi Agenda PLEIDOOI VAN ESKJKOL Er valt haast geen zinnig mo tief te bedenken voor Soekar- no's weglopen uit de Verenigde Naties. Vandaar dat gesugge reerd is dat d- Indonesische president zijn besluit in een vlaag van woede heeft genomen. Maar dat lijkt toch ook niet waarschijnlijk. Immers al een tijdje tevoren heeft Soekarno al met uittreden uit de V. N. gedreigd. En hij heeft dus tijd gehad om nog eens over de konsekwenties na te denken. Kennelijk heeft hij er meer voor- dan nadelen in gezien, dit dan in tegenstelling tot vele andere landen die wel eens onaangenaam zijn getroffen door besluiten der V. N. bijv. de Sowjet-Unie maar die toch het lidmaatschap op prijs bleven stellen. Buiten de V. N. aldus Soe karno is een land pas goed vrij. En hij stelt het de Indo nesiërs voor of hun land er zo weer een stuk beter aan toe is geraakt. Een voorstelling van zaken die wel niet strookt met de feiten, maar die wellicht een enthousiasme moet veroorzaken, waarin kan worden vergeten dat Soekarno eens beloofde dat Maleisië door de „konfrontasi politiek" vóór 1 januari 1965 verpletterd zou zijn. Maleisië is natuurlijk de kern van de zaak, maar dat het nu lid van de veiligheidsraad werd, is alleen in schijn de druppel die de emmer voor Djakarta deed overlopen. Dan zou toentertijd Op de „gouden" R. A. I.-ten- toonstelling van personenauto's die van donderdag 18 t/m zon dag 28 februari a.s. in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam zal wor den gehouden, zullen 73 auto merken uit 11 landen worden geëxposeerd. Groot-Brittannië wordt vertegenwoordigd door 21 merken, de Verenigde Staten door 15, West-Duitsland door 12, Italië door 9, Frankrijk door 5, Oost-Duitsland door 3, Zweden door 2, de Sowjet-Unie door 2, Japan door 2, Tsjecho-Slowakije door 1 en Nederland ook door 1 merk. De Amsterdamse politie heeft de 19-jarige A. van S. gearres teerd in verband met diefstal van een autoradio uit een auto in de garage aan de Middenweg waar hij werkzaam was. Van S. kwam op oudejaarsdag in het nieuws doordat, naar hij tegenover de politie verklaarde, door twee Maleis sprekende mannen een overval op hem was gepleegd. De jongeman heeft bekend de radio uit de wagen te hebben gestolen. De 29-jarige technicus R. S. uit Purmerend heeft dinsdag ochtend voor de rechtbank te Amsterdam een gevangenisstraf tegen zich horen eisen van acht maanden, wegens oplichting van de 49-jarige L. Berghaan uit Rotterdam. Verdachte zou de fabrikant hebben bewogen tot afgifte van circa 8000,door het opdissen van enige verzon nen verhalen, o.a. dat hij in staat was in een veterinair ge neesmiddel een veel hoger per centage furozolidon tot oplos sing te brengen dan tot nu toe mogelijk was geweest. Normaal was 0.55 pro mille: volgens de heer Berghaan had verdachte ge sproken van 1.7 procent. De fabrikant verklaarde voor de rechtbank dat dit hogere per centage hem zakelijk bijzonder aantrekkelijk had geleken. Daar om had hij tenslotte een con tract getekend, waarbij de tech nicus min of meer in zijn firma die zich bezighield met de handel in veterinaire produk- ten zou worden opgenomen. Later had een politie-deskun- dige geconstateerd dat het pro- dukt van de technicus waarde loos was. De technicus zei op de zitting dat deze verklaring hem nog steeds niet overtuigd had. De raadsman, mr. E. W. van Sloten, bestreed de opvatting van de officier van justitie, mr. H. G. Everdingen, en vroeg vrij spraak. Volgens de raadsman hadden niet de verdichtsels tot het uiteindelijk ten laste geleg de, dus het bewegen tot afgifte van geld, geleid, maar het con tract zelf. Daarbij verwees mr. Sloten naar twee arresten van de hoge raad en het hoog mili tair gerechtshof terzake volgens hem overeenkomstige feiten. Voorts was de raadsman van oordeel dat de rechtbank zelfs al zouden de verdichtsels tot de afgifte hebben geleid niet tot veroordeling kon overgaan, om dat „goedgelovigheid, volgens een arrest van de hoge raad, in ons recht niet dient te worden beschermd." „De fabrikant is doorgehold zonder om te kijken. Een kind had kunnen zien dat er iets niet klopte", aldus mr. Sloten. De uitspraak werd bepaald op 19 juni. dc toelating tot de V. N. eerder een reden tot boosheid zijn ge weest. Het lijkt onvermijdelijk dat het conflict tussen Indonesië en Maleisië in de komende maan den uit het treiterstadium over gaat in een echt oorlogje: de Britten rekenen er al op door troepen te sturen. Daar niemand haast in de wereld en in de V. N. enig be grip toont voor de „konfrontasi" kan Soekarno verwachten dat Indonesië in de volkerenorgani satie nog eens als agressor ge brandmerkt zal worden. Als In donesië geen lid meer is, hoeft het zich daar niets van aan te trekken en Soekarno kan het thuis zelfs aanvoeren als een teken hoe de V. N. anti-Indo nesisch zijn. Het grote gevaar van Soekar- no's stap is, dat het uit de V. N. getreden Indonesië als het ware vanzelf in het kielzog moet ko men van het grote niet-lid der V. N.: Peking. De laatste weken zijn er al haast dagelijks com munistische demonstraties in Djakarta en het ziet er naar uit dat de jongste stap van Soe karno de weerstand van zijn eilandenrijk tegen de pro-Pe- kingse groepen nog verder zal verzwakken. Over tien jaar zal Nederland twee eenvoudige tijds-telefoon- tarieven en een soort telefoon abonnement kennen. Dit deelde de directeur-generaal van de P.T.T. prof. ir. G. H. Bast mee tijdens zijn nieuwjaars-perscon ferentie mee. Er komt een ruim lokaal-tijds- tarief voor een sector met direct aangrenzende sectoren, die een gemiddelde diameter van 25 km zullen hebben. Daarbuiten geldt dan een landelijk tijdstarief. Doordat van iedere sector uit af stand en tijd zullen worden ge meten zullen de tarieven als een wandelende pannekoek over het land glijden. Vooral voor het platteland be tekent dit P.T.T.-voornemen, waarvan de eerste stappen over twee jaar (Bijlmermeer?) merk baar zullen zijn, het opheffen van een groot aantal onbillijk heden. Maar ook voor grote ag glomeraties (Europoort, Eind hoven b.v.), die niet in de gun stige omstandigheid van Den Haag met Rijswijk en Voorburg verkeren, zal het komende sys teem vele voordelen opleveren. Voor automatische gesprekken met het buitenland zullen uit den aard der zaak de dan geldende internationale tarieven worden berekend. Op basis van de kostprijzen van vandaag zullen nieuwe ap paraten voor de lokale tijd-af- standmeting een investering van ongeveer 15 miljoen gulden ver gen. Het lokale tarief zal ruim bemeten worden, drie minuten of meer bij globale meting per b.v. 100 gesprekken, bestuurd en op te bergen in een waarschijn lijk een computersysteem. Deze geheugencijfers per abonnee kun nen dan periodiek op de nota- apparatuur worden overgebracht. Het nieuwe gesprekskosten- systeem zal, mede afhankelijk van ombouw en vernieuwing van centrales, alsmede de groei van het aantal nieuwe aansluitingen, geleidelijk over het gehele land worden toegepast. Grote gebie den zullen, steeds gerekend van uit een kern of knooppunt, voor het lokale tijdstarief verbinding kunnen hebben. Voor niet-aan- grenzende sectoren zal dus een tweede algemeen tijdstarief gel den. Gesproken zal kunnen wor- Bij vechtpartijen tussen aan hangers van maarschalk A ineb Chan en van mejuffrouw Djin- nah, de kandidate van de oppo sitie bij de presidentsverkiezin gen in Pakistan, zijn maandag avond in de noordelijke voor stad van Karatsji 33 mensen om het leven gekomen en een hon derdtal gewond. Volgens ooggetuigen waren groepen mensen, daartoe aan gezet door de Mohammedaanse liga van Pakistan die achter pre sident Ajoeb Chan staat, de vluchtelingenwijken in de bui tenwijken van Karatsji binnen gedrongen. Zij hadden daal de krotten met een lantaarn aan de voordeur het symbool van de volgelingen van mejuf frouw Djinnah in brand ge stoken en geplunderd. Dinsdag patrouilleerden militairen en politie in de getroffen wijken. Volgens de jongste beschikba re gegevens van het Belgische na tionale instituut voor de statis tiek nadert Brussel de 1% milj. inwoners. Het dinsdag voor de Belgische hoofdstad en zijn rand gemeenten gepublceerde cijfer bedraagt 1.439.536. Naar uit de mededeling van het instituut verder blijkt werken in Brussel 167.499 ambtenaren. Vijf procent van de inwoners van Brussel zijn buitenlanders. De grootste buitenlandse kolonie is de Franse: bijna 17.000 men sen. Een aantal V-bommenwerpers (Victor en Vulcan) is het afge lopen weekeinde in staat van paraatheid gebracht om zo no dig van bases in Engeland naar het verre oosten te vertrekken. Dit is maandagavond bekend gemaakt door het Britse minis terie van defensie. Voorts werd gezegd dat het aantal Britse Javelin-straalja- gers in het verre oosten is ver groot. den van „buurt-tarief" en „overig tarief". Aangezien het gemiddelde lo kale gesprek twee minuten vergt gelooft men bij P.T.T. niet, dat telefoneren in verhouding duur der zal worden. Wel hebben de „lokale kwekkebekken" op den duur een strop. Door daling van de gemiddelde tijdsduur echter zal de totale dienstverlening aan het publiek groter kunnen zijn. In een dezer dagen te verwach ten algemene maatregel van be stuur van minister Van Aartsen over de- reeds aangekondigde P.T.T.-tariefsverhogingen voor 1965 zal op het thans geschetste systeem vooruit worden gelopen. De werknemersorganisaties in de metaalindustrie hebben in een maandagavond in Den Haag gehouden vergadering besloten dat de vakraad voor de metaal industrie zijn werk zal moeten staken nu geen c.a.o. in deze bedrijfstak tot stand is gekomen. De vakraad voor de metaal industrie is het samenwerkings orgaan van werkgevers en werknemersorganisaties in die industrie. De vakraad is ge machtigd onder meer uitvoe ringsmaatregelen te nemen op het gebied van koppelbazen, werkclassificatie en werken on der bezwarende omstandigheden. Al deze en dergelijke werk zaamheden zullen nu niet meer worden uitgevoerd. De militaire junta die in Bo livia aan het bewind is heeft een nationale garde opgericht ter vervanging van de politie in het land, omdat een deel van het politiecorps zondag heeft ge tracht het volk in oproer te brengen. De leden van de nieu we nationale garde mogen niet tot een politieke partij behoren. Een opstand ten gunste van de verdreven president Paz Es- tenssoro, waaraan werd deelge nomen door politiefunctionaris sen, werd zondag door het leger in de kiem gesmoord. De leider van de militaire junta, generaal Barrientos Or- tuno, zei dinsdag dat het leger de toestand geheel meester is. De regering zou politieke ge vangenen niet in concentratie kampen opsluiten, maar zestig bij de samenzwering betrokken gevangenen zouden worden ver bannen. Alles wat rang of naam heeft in West-Duitsland is dinsdagoch tend in de foyer van de Beetho- venhai in Bonn versohenen om oud-bondskanselier dr Konrad Adenauer op zijn 89ste verjaar dag geluk te wensen. Dit was voor de tweede maal sedert Ade nauers heengaan uit het kanse liersambt dat de leiding van de christen-democratische partij een tweehonderdtal persoonlijkheden uit kringen van het politieke, eco nomische, diplomatieke en kerke lijke leven had uitgenodigd om „der Alte" htm respect te beto nen en de jarige ontving hen zo fris en monter als men op zijn leeftijd maar zou kunnen wensen, De huidige bondskanselier Er- hard, die zijn gelukwensen aan bood, zei daarbij: „Wij staan voor een zware taak van beslis send belang op het gebied van de binnen- en buitenlandse politiek en wij zijn op uw advies aange wezen". Erhard vertolkte de dank van het Duitse volk voor hetgeen Adenauer voor hen en de vrije wereld heeft gedaan en hij voeg de daaraan toe dat het kabinet de jarige jammergenoeg geen ere lidmaatschap kon aanbieden, an ders was dat zeker geschied. Aanwezig waren o.a. aartsbis schop kardinaal Frings van Keu len, de deken van het diplomatie ke corps in Bonn Bafile en na mens de E.E.G. prof. Hallstein. De Britse dichter en essayist T. S. (Thomas Stearns) Eliot is maandagavond in zijn woning in Londen op 76-jarige leeftijd overleden. Hij kreeg in 1948 de Nobelprijs voor literatuur. Na een uitvoerig verhoor door de politie te Emmen heeft de 27-jarige mevrouw Z. Kiesde Jong uit Roswinkel maandag bekend, dat zij haar vijfjarig dochtertje op 4 september van het afgelopen jaar in een was teil in haar woning heeft ver dronken nadat een poging tot vergiftiging met rattenkruid was mislukt. Op 4 september werd de moe der in de woning in bewuste loze toestand bij de wasteil in het woonvertrek van de woning aangetroffen, terwijl het meisje dood in de teil met water lag. Het was het enige kind van mevrouw Kies. De moeder werd op medisch advies nog dezelfde morgen na de ontdekking overgebracht naar een inrichting te Assen en later naar een inrichting in Zuid- Laren. Achteraf bleek dat zij niet gestoord was en werd zij overgebracht naar het huis van bewaring te Leeuwarden. Volgens de bekentenis had de moeder daags vóór het gebeu ren in het dorp rattenkruid in een winkel gekocht met de be doeling haar dochtertje daarmee van het leven te beroven en daarna eveneens zichzelf te doden. Het meisje vond het glas water dat zij van moeder kreeg evenwel te vies en dronk slechts heel weinig. De moeder heeft daarna het glas zelf leeggedron ken. Toen het kind later braak te, heeft zij voorgewend haar nog even goed te willen wassen in een teil met water. Zij heeft toen het kind met het hoofdje onder water gedrukt totdat het leven was geweken. Hoewel zij voornemens was zich daarna door gasverstikking van het leven te beroven heeft angst haar vermoedelijk ovefvallen. Omtrent de motieven van de moeder kon men nog geen nadere mededelingen doen. - - - A - 0 M .v. .-W ,v. ij iimr i i -v-wt-w., In de Poelestraat in Gronin gen heeft zich dinsdagmorgen omstreeks tien uur een drama afgespeeld. De wijnhandelaar F. P. A. Mak, die een wijnhandel en distilleerderij heeft in deze straat werd in een gang, die naar de distilleerderij en een pakhuis leidt, opgewacht door een man, die hem met een mes in de rag stak. De heer Mak wankelde naar het einde van de gang, leunde daar tegen de muur en zakte even later in elkaar, het mes nog in de rug. Kort na de aanslag is hy overleden. De dader heeft zich later bij de politie gemeld. VROEGERE KNECHT De dader blijkt te zijn een 24- jarige los-werkman uit Gronin gen, die vroeger in dienst is ge weest bij de firma Mak. Hij schijnt een wrok te hebben gehad tegen zijn vroegere werkgever. De man wachtte de heer Mak op in het portiek van een reisbureau naast de distilleerderij. De heer Mak kwam gewoontegetrouw van zijn woonhuis aan de Park weg op de fiets naar zijn zaak. In een gangetje naast de distil leerderij werd hij overvallen en neergestoken. De dader ging hierna naar het Dinsdag zijn de wedstrijddata van het UEFA-jeugdtoernooi, dat van 15-25 april in West- Duitsland wordt gehouden, be kendgemaakt. Nederland, dat samen met Turkije de achtste en laatste groep vormt, speelt tegen de Turken op 15 april in Baden- Baden en op 19 april in Feuden- heim. De winnaars van de groe pen gaan over naar de kwart finales, die op 24 april in ver schillende Westduitse plaatsen worden gespeeld. hoofdbureau van politie. Op dat moment waren de meeste politie functionarissen in het „Grand Theatre" bijeen voor een nieuw jaarsbijeenkomst. De heer Mak wankelde in de richting van de Poelestraat, een bloedspoor achterlatend. Daar zakte hij in elkaar. Onverwijld werd hij naar het academisch ziekenhuis overgebracht, maar dit mocht niet meer baten. Op de plaats van het misdrijf is onder meer een onderzoek in gesteld door de officier van jus titie, mr. F. Hamelberg, en door de rechter-commissaris mr. Smit. OVERSTROMINGEN IN WEST-VLAANDEREN Overstromingen hebben de af~ gelopen dagen enorme schade aangericht in West-Vlaanderen. Als gevolg van smeltende sneeuw en overvloedige regens zijn vele rivieren en kanalen buiten de oevers getreden, waardoor hon derden hectaren bouw- en wei deland en vele dorpen en stad jes blank kwamen te staan. Vlaamse parlementsleden heb ben aangekondigd een wetsont werp in te zullen dienen om West-Vlaanderen tot rampge bied te verklaren. DONDERDAG 7 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Bandieten van Orgosolo" Schoondijke Aardappeldagen in een loods van de Landbouw- practijkschool. VRIJDAG 8 JANUARI Schoondijke Aardappeldagen in een loods van de Landt- practijkschool. Illil Verwijten krijgt de regering uit de Senaat te horen over de achterstand in de wegenbouw. Blijkens het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de voorgestelde wet op het rijks wegenfonds zijn vele senatoren van oordeel, dat gesproken moet worden van een „voortdurend tekortschieten in het zorgvuldig analyseren van de ontwikke- lingstendenzen in het verkeer". Verder vraagt een groot aan tal senatoren zich af, hoe de be staande achterstand heeft kun nen ontstaan, zonder dat van regeringszijde daarop eerder was gereageerd. Immers deze achter stand is bepaald niet van het laatste jaar en was eerder te voorzien geweest en ook eerder voorspeld. Deze Eeerste-Kamer- leden zouden hieromtrent „toch nog wel" gaarne een nadere toe lichting van de regering ont vangen. Weer vele andere leden wezen erop, dat men reeds jarenlang de stormachtige ontwikkeling van het verkeer heeft kunnen •fr ■Ar door ERNST MEISTER 65) Dr. Clara Eyken keek in de spiegel. Mannen zijn in de grond van de zaak maar simpele figu ren, meende ze. Ze beschouwen zich wel als de heren der schep ping, maar ze regeren dan soms wonderlijk. Ze steken soms een lucifer aan en meteen staat de hele wereld in brand. Ze bren gen voor één zieke soms met een vliegtuig medicamenten naar het eind van de wereld, maar tegelijk laten ze aan een ander eind duizenden mensen afslach ten. Je leest het allemaal in de kranten, maar wat gebeurt er? De lezer stoot de as van zijn sigaret en verdiept zich in de uitvoerige beschrijving van een lustmoord. En dan zijn mannen veel te eerzuchtig, dat maakt ze vaak tot dictators of intriganten, marionetten van de liefde, alles tot nadeel van weer andere mannen. Maar helaas ook van vrouwen en kinderen En tóch zocht je als vrouw telkens de man weer op. Won derlijk Zij, dr. Clara Eyken, met haar nuchtere doktersver stand, hield van Klaus Sevard, al zag ze drommels goed dat hij geen supermens was en kende ze zijn fouten en zwakheden. Maar zelfs de zon is niet zon der vlekken en toch koesteren de mensen zich in zijn stralen. Ze was wel eens bang geweest voor Sevards overdreven gevoel voor wat betamelijk was. Hij kon een Engelsman zijn, man van tradities en correctheid. Maar dit scheen anders te wor den, zijn optreden in Graningen was daar een aanwijzing voor. Hij was regelrecht in een schan daal gedoken zonder zelf de held te willen spelen. Hij was zakelijk geweest en al gaf hij voor dat Gabriëlle Fontana Maf- fei had ontmaskerd, zeer zeker had Klaus Sevard ook zijn aan deel daarin gehad. Clara was deze ontwikkeling in zijn karakter zeer welkom, de heren van de vereniging wa ren bezig haar in het nauw te drijven, ze had nu werkelijk Sevards steun en raad bitter nodig. Ze had zich door haar temperament en haar gevoelens voor recht en onrecht misschien wat te veel laten meeslepen, ze had scherpe kritiek geuit en ze had zelfs het woord curruptie gebruikt. Dat was een zware beschuldiging en wanneer ze die niet kon bewijzen wachtte haar in ieder geval een disciplinaire straf, om van een aanklacht bij de justitie nog maar te zwijgen. Het was 's avonds als zagen ze elkaar voor het eerst, alles leek nieuw en in het begin wil de het gesprek niet vlotten. Er was een soort wederzijdse ver legenheid, die een vertrouwelijke toon in de weg stond. Eindelijk gebruikte Sevard het woord dat hij 's middags in het telefoon gesprek ook had genoemd, de „Vereniging". „Wat zullen we doen, Clara?" vroeg hij en tot haar vreugde beluisterde ze strijdlust in zijn toon. „Ik heb een stommiteit be gaan," gaf ze toe. „Ik was met een paar lui en heb rondweg gezegd dat het een smerige cor rupte bende was. Iemand heeft dat overgebriefd en prompt kreeg ik een scherpe schrifte lijke terechtwijzing. Ik zal me moeten verantwoorden. Wat moet ik doen, Klaus?" „Voorlopig niets. Afwachten. Of is er een termijn gesteld?" „Nee, dat niet." „Dan heb je nog tijd genoeg. Leg de brief maar in een map van afgedane zaken. Dat bloedt wel dood." „Geloof jij dat heus?" vroeg ze kleintjes. „De hele kwestie is toch be lachelijk. Laten we er geen drama van maken. Wij zullen die noot samen heus wel kraken." Dat „wij" klonk geruststel lend. „Een toon is niets". Onwille keurig herinnerde hij zich de woorden van Gabriëlle Fontana Hij herinnerde zich ook een kin derversje: „Een alleen is maar verdrietig, samen bereik je meer." - Toen ze na het diner een glas wijn dronken kwam Sevard terug op de zaak Maffei. „Zeg, je zei dat het je speet van Maf fei, dat hij het avontuur niet zal overleven. Gek, Gabriëlle Fontana zei dat ook." „Waarom is dat vreemd? Hij blijft tenslotte een mens. Uit menselijk oogpunt betreur ik het." „Hij is een misdadiger en een schande voor ons vak", zei Sevard hard. „Ach kom, iemand die ontoe rekenbaar is, eigenlijk een pa tiënt als je het goed beschouwt, Laten wij ook tegenover hem als arts blijven staan, Klaus. Als genezers, niet als hekelaars." „Maffei is geen geval voor mij." „We moeten als dokter ons ook wel eens buiten het zuiver medische terrein bewegen, Klaus. Als het om mensen gaat." „Deed hij dat soms?" „Nee, beslist niet. Maar Maf fei kon niet anders. Hij had het nu eenmaal niet en dus kon hij het niet geven ook." „Als dat zo is, dan is hij in derdaad niet te genezen. We kunnen hem toch niet zoiets als een ijzeren long geven of een kunsthart? Het is met hem als water dat buiten onze goot loopt." (Wordt vervolgd.) waarnemen. De regering heeft er zelf op gewezen, dat de cijfers betreffende de in gebruik zijnde auto's over een aantal jaren wij zen op een verdubbeling in elke periode van vijf jaar. De rege ring komt echter nu pas met een plan om de rijkswegenaanleg te versnellen, nu meer dan een miljoen personenauto's aan het verkeer deelneemt en chaotische verkeerstoestanden zich hebben ontwikkeld. Wat het voorgestelde rijks wegenfonds betreft, menen vele senatoren, dat de toenemende algemene middelen met hoge prioriteit moeten worden besteed in het belang van de uitbreiding van het net van rijkswegen. Zij wensen dat de regering haar standpunt ten aanzien van deze kwestie uitvoerig en gefundeerd uiteenzet en daarmede ook een grondige motivering geeft van de noodzakelijkheid van de nu voorgestelde heffing van opcen ten op de motorrijtuigenbelas ting als voedingsbron voor het rijkswegenfonds. Alleen zeer sprekende en dwingende om standigheden mogen volgens hen ertoe leiden om bepaalde lasten van de realisering van het rijks wegenbouwprogramma te doen drukken op een bepaalde groep als de weggebruikers. Deze leden menen ook, dat zodra de kapitaalmarkt zulks toelaat ook gebruik moet worden ge maakt van leningen voor de financiering van de wegenbouw. Tot een soortgelijke mening kwamen, volgens het verslag, ook „vele andere leden", die de argumenten van de regering ten behoeve van de instelling van een rijkswegenfonds weinig overtuigend vonden. De uitvoe ring van het Deltaplan vordert toch ook regelmatig, zonder dat er een „Deltafonds" voor de financiering is, aldus deze sena toren. De Israëlische premier Levi Esjkol heeft in een televisie- persconferente via de zender „Vrij Berlijn" opnieuw aange drongen op terugroeping van Duitse deskundigen en technici die in Egypte aan de militaire uitrusting van dat land meewer ken hetgeen, zoals hij zei, in Is raël in brede kring bezorgdheid wekt. Hij noemde beweringen van Arabische zijde, volgen3 welke ook in Israël Duitsa wetenschapsmensen in de bewa peningsindustrie werkzaam zou den zijn, „erfide verzinsels". Da kwestie van de Duitse deskun digen in Egypte wordt in Israël hoger aangeslagen dan die van het ontbreken van diplomatieke betrekkingen, aldus de Israëli sche premier, die overigens bij deze mede voor het aankopen van dergelijke betrekkingen tus sen West-Duitsland en Israël pleitte.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2